Предателство ли е старческият дом ?

  • 22 302
  • 405
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 18 736
Нямам никакви лични наблюдения над гледане на дементно болен, но по всичко, което съм чела, знам, че не мога да се справя с такова нещо. Задължително бих търсила гледачи или хоспис.

# 256
  • Варна
  • Мнения: 14 550
Iva,мисля, че трябва да търсиш дом, имено за дементно болни. А не в близост, но с повърхностни грижи.
Обществена тайна е какво е нивото на здравеопазването ни и проформа грижата в тези домове. По-коректните грижи изискват и по- висока такса.
Не ми е ясна тази фраза, да не тежите на близките си. О.к. е да "тежите" на чужд персонал . Те работят за заплата, не от състрадание или мотивирани от майка Тереза.
Bianka, ако не намериш желаещи?
Баба ми беше с деменция. Леля ми я обгрижваше до последно. Съответно баща ми и помагаше и обезпечаваше финансово.

Последна редакция: вт, 27 юли 2021, 12:19 от Viviana91

# 257
  • Мнения: 17 409
Не очаквйте цялата грижа да дойде от институциите, първо е нужно разбиране на болестта в семейството. Даже думи и изрази, които е добре да избягвме в контакта с дементно болния.

# 258
  • София
  • Мнения: 993
Не очаквйте цялата грижа да дойде от институциите, първо е нужно разбиране на болестта в семейството. Даже думи и изрази, които е добре да избягвме в контакта с дементно болния.
По мои наблюдения лично ангажираните близки, често бъркат грижата за дементно болен, като че е нормален / може би не е точна думата / човек. Ами не е, просто е различен и не е виновен, че примерно не ви помни или е сложил маслото в шкафа за обувки и т.н. още по-фрапиращи неща ...
А съм чувала, как се нагнетява атмосферата вкъщи, когато се караш на такъв болен, от което и той самият не се чувства добре, защото със сигурност усеща, че нещо не е наред с него, но не знае какво точно, защото около него само се суетят и карат. Имат и осъзнаващи моменти, но с течение на времето човекът/душата си отива ... остава само една обвивка. А това колко съсипващо е психически да го наблюдаваш, просто ...

# 259
  • Мнения: 8 298
Абе, друго си е да умреш правилно, под наблюдение в старческия дом.
Или да спечелиш още няколко безценни години живот в чуждата ти и неприятна обстановка там, които години иначе не би имал.
Не знам... сложен въпрос е това.
Пожелавам Ви избора ви на свобода никога да не се свежда до четири стени, пък било то и в собствения си дом.


Не ми е ясна тази фраза, да не тежите на близките си. О.к. е да "тежите" на чужд персонал . Те работят за заплата, не от състрадание или мотивирани от майка Тереза.


Ами те не "тежат" на чуждия персонал. За персонала това е работа.
А близкият човек вместо да извършва тази работа - чистене, готвене, миене - може да полага грижа за психическото съществуване на човека - разходки, разговори и т.н.

# 260
  • Варна
  • Мнения: 14 550
В някои домове персонала е от малцинствата или неквалифициран. Не бих се доверила на некачествени услуги. Особено за близък.
Наша позната настани леля си в дом. Въпреки тежкото си състояние, след два инсулта имаше оплаквания. Викаха я тя да къпе и подстригва болната. По нейно желание. Всеки човек е с различни потребности и нужди. Но някои, с по негативни характери за бреме и за лекари и за персонал.

Последна редакция: вт, 27 юли 2021, 23:05 от Viviana91

# 261
  • София
  • Мнения: 62 595
Затова се проучват домовете, а не се отива в първия, който се изпречи и има места.

# 262
  • Варна
  • Мнения: 36 737
То самия факт, че има места, е вече подозрителен. В читавите няма.

# 263
  • Мнения: 17 409
Квалифициран персонал означава не просто обучен персонал. Работи се с отношение. Персонално. С всеки различно. Колко хора го умеят?
Към близките. Можете да се ориентирате към щатски и канадски групи за взаимопомощ.

# 264
  • София
  • Мнения: 38 699
Специални хосписи или домове със специално обучени хора за грижа за дементно болни в България няма.

# 265
  • Мнения: 17 409
Не мога да избера от нищото човекоматериал за обучение. Няма и да има скоро, защото няма подходящите хора за тези позиции,  освен дейностите, замазани под проекти. Един от домовете в Североизточна Бг разполага с прекрасен персонал - хора от селото, от малцинствени групи, нецеленасочено обучавани.

# 266
  • София
  • Мнения: 38 699
Как в чужбина ги избират "от нищото" и ги обучават? Моя приятелка изкара 1 г курс там. Също така, има доста хора с висше Психология, които могат да надградят.

# 267
  • Мнения: 17 409
Какво значение има как е в чужбина, казвам ти тук как е, ако искаш и ще ти покажа. И като е изкарала 1 г курс, туй не значи, че е научена. Най- лесната работа са курсовете, въпросът е в реални условия как е. И не сравнявай домовете и грижата там с това тук.

# 268
  • Мнения: 1 189
Никой не може да даде на близките ни любовта, която ние можем. Но ние пък не можем да дадем адекватна грижа при дементно болни. И тук въпросът е кое е по-малкото зло. Без любов не може. Без грижа също.

# 269
  • Мнения: 8 298
Никой не може да даде на близките ни любовта, която ние можем. Но ние пък не можем да дадем адекватна грижа при дементно болни. И тук въпросът е кое е по-малкото зло. Без любов не може. Без грижа също.
Аз понеже все не разбирам тази теза, та да попитам Simple Smile
Ако настаните дементно болен в дом. Ходите да го виждате, говорите с него, прегръщате го, водите го ма разходка дали нещо и куца на тази любов.
Защитили сте го, че няма да се запали, изгуби и т.н. Има хора които му чистят, готвят и му помагат в ежедневието.

Та кое е липсата на любов ?

Общи условия

Активация на акаунт