Деца от всички страни, добре сте дошли- 11!

  • 31 574
  • 745
  •   1
Отговори
# 735
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Цитат
Мъжът ми само ми обяснява,че и той е тръгнал в такова училище навремето,но после е бил само в частни.
Страх ме е ,че ще тормозят моето дете там..

Бюти, това и мен ме учуди...защо мислиш така?
Нашите деца бяха в държавно до СЕ2 за Луи и до GS за Емма. Преместихме ги в частно, защото не бяхме доволни от качеството на обучение при Луи и решихме че трябва да действаме сега, а не да чакаме. Но никога не са били тормозени. Вярно е че наше село е малко, децата и родителите се знаят, но всяко училище има строга политика против всякакъв тормоз и се държат нещата изкъсо. Луи в момента е леко тормозен от едно дете, което познава - обижда го с много грозни думи. Нашия много не обръща внимание, не се закача повече от необходимото, но класния е уведомен, още повече че към това дете има и други оплаквания. Нещата се следят и от директорката на колежа.
Аз лично бих избрала у.щето по това дали текучеството на учителите е постянно. Това според мено оказва влияние - особено в началното у.ще. Доволна съм от екипа при Емма, Луи изкара там 2 години и добре му повлияха.
За стачките - това си е плюс - не се притеснявам при такива случаи, докато с държавното си бяха редовни стачките...

За образованието в БГ и тук - не сравнявам. Водя се по тукашната програма, децата са доволни. Като почна колежа разбира се има много по малко време за игра, но е нормално. От началното у-ще Емма не се оплаква. Хем учи, хем играят....от всичко по малко има.

Якамоз, успех с у.щата и шофирането. Няма да е лесно, но ако пътя е един и същ, ще свикнеш.
Сноуче, добре дошли на италианска почва! Ти си първенец по ваксини!!

Оставям ви че при нас е натоварено тези седмици...
Хубава седмица на всички!!!

# 736
  • Мнения: 2 083
Аз си признавам, че се ужасявам от държавни училища и градини. Също и много от частните не са стока, а какво остава за държавни. Ето, сега съм решила да сменя училището, в което тръгнахме, не ми харесва, макар и да е частно. Другата седмица започвам с новото търсене. При международните също има много добри и много лоши. Съгласна съм напълно с текучеството на учители да е меродавно за качеството на училището и най-вече на управлението.

Аз харесвам децата да се отглеждат да са независими. Аз на 8 години ходех сама с градски транспорт на училище, ММ също от 7 годишен е ходил сам на училище и е оставал сам вкъщи даже да се грижи за сестричката си, докато майка му пазарува. Хем е италианец. За разлика от много други италианци, които стоят до полата на мама до 40-годишни, той е бил независим още на 20 и се е изнесъл, работил и учил (това е почти нечувано в Италия). Виждам пряка връзка как се отглеждат децата да бъдат независими с тяхната отговорност също - за себе си, и за другите. Щом като родител съм преценила, че мога да си оставя децата за 10 или 20 минути, не виждам проблем. За справка, в Русия даже ги оставят и навън сами. Имаше в нашия блок деца на същата възраст като моите, пускаха ги на двора с ролери да играят (има там и стълби, те слизаха по стълбите с ролерите). Ами хем се чудех на родителите, хем виждах как децата са на акъл и умения доста по-развити от повечето си връстници. Единственото, заради което не бих оставила моите навън, е страх някой да не ги отвлече, иначе и навън бих ги пускала сами от 5-6 годишни.

# 737
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Да, забравих да се включа за самостоятелността..

Сноуче, съгласна съм с теб, като разбира се нещата да са с мярка.
Ние сме оставяли децата сами кто по малки, но за разумен период, и знаейки че ако имат проблем ще отидат при съседите, което се срещу нас. Важно е разбира се че живеем в къщи - тоест те могат да излезат сами докато ни няма на двора, но знят че не трябва да излизат на улицата. Важно е и че живеем на село - тоест вероятността да се появи някой манияк е много малка.
Спомням си с носталгия моите детски години - винаги играехме до късно на улицата и като ставаше време за вечеря, всяка майка се провикваше от къщата да си прибира детето. Не сме се притеснявали от отвличания, ходили сме на у-ще сами от 6г. възраст. Но в малък град всеки се знае, събираме се сутрини  ина групички, дружно на у.ще. Същото след обед - за игра. Спомен, спомени...

Сноуче, успех с у.щето. Дано следващото да ти хареса.

# 738
  • Мнения: 2 083
Разбира се, че всичко трябва да е с мярка. Но за мен да не ги оставям сами вкъщи до 12 си е крайност също.

Аз живеех в голям град, но родителите ми нямаха възможност да ме придружават, защото аз учех в центъра, а те работеха в противоположната посока. Също и бяхме вечно сами с брат ми, по цели лета, защото не бяхме богати, кой трябваше да ме гледа по-точно. Бабите ми работеха, детегледачка не можехме да си позволим... Аз на 10 години готвех, миех чинии и пусках прахосмукачка, после си пишех домашните Joy Щом аз съм го правила, не виждам защо моите деца, или които и да е деца, не могат да го правят. Виж за излизането съм по-консервативна, но за оставянето вкъщи  с мярка, не.

# 739
  • Мнения: 2 603
Не мога да се съглася за оставянето на децата сами. Законът е едно, а личната преценка друго. Законът стои над личната преценка. За да има такъв закон, значи има причина. Има много начини да се учат децата на самостоятелност. Аз също съм оставала сама в къщи като малка, но времената бяха други, родителите ни според мен не са осъзнавали някои от рисковете на които сме били изложени. Ако се случи някакъв инцидент с детето докато те няма, ти отговаряш пред съда.
Рускините и тук си зарязват децата по площадките без никакъв контрол, изобщо не правят много добро впечатление. Сигурно има и изключения, но това е супер масово поведение. Отделно това са деца, които често булизират другите и никой не им прави забележки.

# 740
  • Германия
  • Мнения: 3 399
В Германия можеш, ако прецениш, да оставиш дете над 4 години само за 10-30 минути. Ако е над 7 години може да остане само до 2 часа, ако родителите са на мнение, че ще се справи. Но не можеш на 7-8 години да оставяш децата по-цял ден сами, през ваканцията примерно. Това е разрешено от 12 години.

То и аз едно време от 7-8 годишна съм била чесро за няколко часа сама вкъщи, не съм правила зулуми и не е била проблем да ме оставят. При други може да не е било така 🤷🏻♀

# 741
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз на 6.5г палех вече газовия котлон и готвех супа от пакетче. Нашите купиха някаква джаджа, която даваше искра и подмениха кибрита, с който палех котлона. Т.е. имах свободата да го правя, те минимираха рисковете.

Сноуче, колко време бяха на училище, че вече не ти харесва?
И какво не ти харесва?

Последна редакция: пн, 17 яну 2022, 15:02 от bubanka

# 742
  • Мнения: 2 603
Е това е малко прекалено, не мислиш ли? Факт е, че хората еволюират и се променят, а с това и грижите за децата. Един прост пример е столчетата в колата, които ние не сме ползвали като деца, хората не са мислели толкова за сигурността на пътя, децата се возеха по задните седалки без колани. Има и други такива примери, това, че нещо е правено в миналото, не означава, че може да се прилага и в днешно време. Чак пък да съм низвергнала родителите си Rolling Eyes , доста грозно твърдение и преиначаване на думите ми, не знам с каква цел.

# 743
  • Немция
  • Мнения: 6 813
Аз разбирам Якамоз. Ние също сме живяли доста лежерно, 3 деца. Веднъж, оставайки ни сами с 10-годишната ми сестра, е станал пожар с нафтената печка. Съседите са извикали пожарна, защото са видели да излиза огън през комина(къща) . Не знам иначе какво щеше да стане.
Имала съм и други сублимни моменти,... така че е нужна добре обмислена самостоятелност с деца.

Сноуче, чак пък да се ужасяваш от държавното... В Германия частни училища са кът, почти всички деца в Германия се изучават в държавни учебни заведения. Явно функционира и така.

# 744
  • Мнения: 2 603
Да, и аз имам това предвид. При нас преди месец имаше земетресение, не беше опасно, но се усети много силно защото епицентъра беше много близо. Децата бяха сами в стаята си и се изплашиха страшно много. Ако бяха сами сигурно щяха да изпаднат в паника. Едно дете на 6 години, колкото и да е подготвено, просто не е достатъчно зряло да реагира адекватно в ситуация на опасност.

asyalein, честно казано не знам какво те притеснява в моето мнение. Законът стои над личната преценка да, защото не всеки човек е способен да прецени правилно. Ако аз изпия една бутилка вино и моята лична преценка е, че мога да шофирам, това не значи, че моята лична преценка е правилна, нали?
Да, не е имало столчета тогава, точно затова казвам, че грижата за децата еволюира. Какво лошо има в това? Хората се учат от грешките си, променят законите, за да могат да осигурят сигурност. Не съм казала, че моите родители са били неосъзнати, казах, че хората попринцип не са осъзнавали много от рисковете, на които са били подложени децата им. Не че са го правели нарочно, просто такива са били времената, може би не се е давала достатъчно гласност, а и информацията не е била чак толкова достъпна както е днес. Като деца ядяхме твърди бонбони, близалки и родителите ни не са посещавали курсове за първа помощ, днес се говори много за това как трябва да бъде рязана храната на малките деца, кои храни са опасни и също така много родители посещават курсове, за да са подготвени ако детето се задави. Какво е било едно време си е за тогава, не може да се сравява с днес.

Последна редакция: пн, 17 яну 2022, 15:37 от Yakamoz

# 745
  • Немция
  • Мнения: 6 813
Ася, може да се критикува системата, но чак пък човек да се ужасява....
Приемайте по-спокойно реалността, която далеч не е перфектна.
Без да се стига до сърдене, моля. Hug

Внимание, допълвам Blush>

Заповядайте в НОВАТА ТЕМА!!!

Последна редакция: пн, 17 яну 2022, 17:21 от Бибит

Общи условия

Активация на акаунт