Не искам второ дете!

  • 15 955
  • 135
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Сблъскали ли сте се с този проблем?
Мъжът ми иска още едно дете, но аз съм категорично против,гледам съвсем сама сина ни/3г./ и ми е много трудно като нямам кой поне малко да ми помага.Напуснах работа да го гледам, защото много боледуваше в яслата.Надявам се скоро пак да се върна на работа, седенето в къщи направо ме убива, не виждам никого, имам чувството , че съм забравила да водя нормален разговор, не ходя никъде, защото няма къде да оставя малкия, а той е много буен  и трябва да съм постоянно до него- от 3 години не съм излизала вечер.Настръхвам като се връщам назад и си спомням трудностите и лишенията, за които мъжа ми дори и не знае.
Дразня се много когато някой ми каже:Хайде време ви е за второ.Тогава искам да изкрещя на всички ,че  НЕ искам друго дете .Сега съм на 30г, искам да се радвам на сина си и да бъда щастлива .
Аз ли нещо съм сбъркана?!!

# 1
  • Мнения: 2 978
Ами не си  мълчи...пред другите.

Само ти и мъжа ти може да решите дали ще имате второ или не. Това пък някой друг да ми каже, че ми е дошъл момента, го режа на секундата.
Казваш им ОК..ама ми давай по...... и си избираш една тлъста сума на месец Twisted Evil и да видим какво ще ти кажат дали ти е време или не...айй как се дразня на такива умници #Cussing out

п.п. А пък с мъжа ти, просто си поговорете спокойно и му кажи всичко това, което и на нас  bouquet

# 2
  • Мнения: 31
Ами не си  мълчи...пред другите.

Само ти и мъжа ти може да решите дали ще имате второ или не. Това пък някой друг да ми каже, че ми е дошъл момента, го режа на секундата.
Казваш им ОК..ама ми давай по...... и си избираш една тлъста сума на месец Twisted Evil и да видим какво ще ти кажат дали ти е време или не...айй как се дразня на такива умници #Cussing out

п.п. А пък с мъжа ти, просто си поговорете спокойно и му кажи всичко това, което и на нас  bouquet


Мъжът ми е на ясно,  но това не му пречи да го споменава "профилактично", да не би да съм размислила.Все пак не сме стигали/ за сега/ до по-сериозен конфликт с него на тази тема

# 3
  • Мнения: 3 740
Ти си знаеш... Само помисли, че трудното време минава, а децата остават. Сигурно ти трябва почивка.

# 4
  • Мнения: 6 167

Аз ли нещо съм сбъркана?!!

изобщо не си сбъркана. Peace Peace
имам 2 приятелки много интелигентни жени, образовани, с работа, които се
'побъркаха' да стоят до децата.
мъжете им не разбираха,че имат деца ( никаква помощ или отношение), докато не ги видяха, че ходят. и сега понеже стана интересно - почнаха да се усещат бащи и искат второ
но им убягва пътя, който са изминали жените им до момента на 'интересното"

аз самата не съм убедена, че мога да изтърпя ( на 32 съм) грижите за  дете, което е буйно.
онзи ден едно се тръшна в супера и направо се изплаших...
възрастта също оказва влияние. затова се става родител на млади години - да тичаш да си с по-здрава нервна система и тн.

напълно те разбирам.
можеш да поработиш 2-3 години, да се усетиш пак 'нормално' , на 35-40 г спокойно можеш да родиш второ, че и трето дете!


# 5
  • Мнения: 7 914
Ами ако ти искаше второ дете , а той не? Mr. Green


Това трябва да си го решите вие  двамата... а това , че позволяваш на другите да те тормозят с подобни подхвърляния...си е само и само за твоя сметка Peace

# 6
  • Мнения: 7 716
И аз така не исках второ, сърдех се на познатите които ме навиваха и т.н.
Сега пък заисках, но се оказа, че щъркелите не носят бебетата когато си ги поръчаш. Cry
И така вече две години и половина се боря с вторичен стерилитет.
А първият път така лесно забременях.

Както и да е, това е офф и не искам да ти противореча, просто не си готова.
Слушай сърцето си и не се насилвай.
Всяка борба си има и хубавите страни.
Човек не знае накъде ще го понесе животът.
Сега понеже съм по-възрастна вече никой не ми досажда да ме подпитва, защото никой не очаква да искам второ дете.
Страдаме си тихо и мълчаливо със съпруга ми.

# 7
  • Мнения: 5 370

Аз ли нещо съм сбъркана?!!

изобщо не си сбъркана. Peace Peace
имам 2 приятелки много интелигентни жени, образовани, с работа, които се
'побъркаха' да стоят до децата.
мъжете им не разбираха,че имат деца ( никаква помощ или отношение), докато не ги видяха, че ходят. и сега понеже стана интересно - почнаха да се усещат бащи и искат второ
но им убягва пътя, който са изминали жените им до момента на 'интересното"

аз самата не съм убедена, че мога да изтърпя ( на 32 съм) грижите за  дете, което е буйно.
онзи ден едно се тръшна в супера и направо се изплаших...
възрастта също оказва влияние. затова се става родител на млади години - да тичаш да си с по-здрава нервна система и тн.

напълно те разбирам.
можеш да поработиш 2-3 години, да се усетиш пак 'нормално' , на 35-40 г спокойно можеш да родиш второ, че и трето дете!



Ииииии...ама тоооолкова съм съгласна с ЛЕНИ, както още няма деца.
Аз искам второ......защото след секциото станах курназ, че и второто така ще го извадят, а мене ме беше страх от нормалното раждане.
Обаче она ден със свеки си говорехме и тя каза едно изречение, което мене лично ме накара да се замисля:" Ти хубаво искаш второ, ама пак ти и аз ще го отгледаме".
Моят мъж от известно време е луд по Станислав.
Ама знаете ли защо?
Защото Станислав виква ТАААААТИИИИИИИ-така че да ги чуят до църквата Свети георги чак-и не се отлепя от него. Защото вече е "свестен човек", а не бебе. Защото почти всички зъби избиха и не се кърмим от сума ти време насам, Защото....защото....защото........
И аз ще се замисля също, преди да предприема тази стъпка.
Щото образованието -качественото-е една безумна на днешно време инвестиция, а аз като родител се чувствам длънжа да му дам най-доброто, както е дадено на мене и мъжа ми.

# 8
  • Мнения: 569
За да не се тормозиш обясни на съпруга си как точно се чувстваш и какви са страховете ти, нека види  живота който водите през твоя поглед.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Може би изобщо не трябва да пиша в тази тема, но не мога да те разбера; връщам се назад и се сещам как гледах съвсем сама детето си, когато тръгна на градина /майка ми учеше тогава и не можеше много да ми помага/, живеех на квартира с 200лв. заплата, не излизах никъде, а бях само на 22, гледаха ме накриво в детската, че го водя първи и го взимам последен, ядях на три дни веднъж, защото бях прекалено горда да споделя с родителите си, че не ми излизат сметките, а и те не бяха вече длъжни да ми дават пари и винаги съм била убедена, че няма да остана с едно дете. Сега срещнах мъжа на живота си и мога да изгледам не едно, а повече деца, дори и без той да е до мен, но бебето не идва и не идва  Sad Децата са най-голямото щастие, колкото и клиширано да звучи. Съжалявам, че не можах да те разбера, но тези дни чакам да ми дойде за кой ли път и съм склонна на крайности  Cry

Последна редакция: нд, 22 окт 2006, 18:26 от Goldie

# 10
  • Мнения: 2 978
.........Щото образованието -качественото-е една безумна на днешно време инвестиция, а аз като родител се чувствам длънжа да му дам най-доброто, както е дадено на мене и мъжа ми.

Това няма смисъл да го казваш тук......нали се сещаш, че сега ще ти кажат, че човек като има желание ще направи всичко за да осигури детето си, че и второ и трето дори. Stop

Аз се опитах преди време...е, оплюха ме. Rolling Eyes

п.п. Малко са тия дето ще разберат какво искаш да кажеш


# 11
Аз също те разбирам много добре.Действай така,както ще се чувстваш и живееш добре.Мисля,че мъж лесно може да се склони.Аз имам две деца от два различни брака и скоро мъжа ми полу на шега ме попита дали не искам още едно,почти изревах не-то.На мене силите дотук ми стигат - психически и физически.

# 12
Пък и още нещо.Това че някой живял с 200лв. и се чувствал прекрасно,не може да ме накара да се чувствам и аз така.Все пак хората сме различни.

# 13
  • Мнения: 3 537
Аз пък навих мъжът ми за второто,той бързо се предаде. Grinning
Голямата ни дъщеря беше на 12 и се получава голяма разлика и затова се колебаехме.По-точно не го навих,а започнах темата,обсъдихме всичко,до най-малката подробност и още на другият месец бях бременна.
Той е много щастлив,че се решихме на тази стъпка,аз също. Heart Eyes
Не работя,малката често боледува на яслата и се налага да я гледам.Но на последък  забелязах как като че ли малкото ми бебче е вече голямо момиченце,заиграва се дълго сама,сгъва дрешките си,почти се облича сама .Имам време за почивка,шетам си на спокойствие,без да ми се пречка. LaughingСлед 2-3 години ще е още по-лесно.Поне ще знам,че съм приключила с гледането на бебета и раждането. Wink
Само и единствено вие можете да решите какво да правите.Успех! Hug

# 14
  • Мнения: 7 716
Пък и още нещо.Това че някой живял с 200лв. и се чувствал прекрасно,не може да ме накара да се чувствам и аз така.Все пак хората сме различни.

А пък мен това, че някой е живял с 200 лв и се е справил ме изпълва само с уважение към него.
А ти не си мисли, че ако днес имаш 2000 лв например месечно, това автоматично ти гарантира тази сума и утре.

# 15
  • Мнения: 2 978
..
А ти не си мисли, че ако днес имаш 2000 лв например месечно, това автоматично ти гарантира тази сума и утре.

Е, точно в това е проблема- моят де Rolling Eyes

Искам да имам поне един мой си апартамент и тогава бих могла да мисля за второ..Дотогава не, Naughty

Не искам децата ми след време да се чудят къде да живеят. Едно на този етап мога да осигуря да се чуства добре...но не искам после да ме мразят, че не съм мислила за тях, а само за това как ми се иска да гушкам бебче Embarassed Confused

# 16
  • Мнения: 5 370
СЪГЛАСНА С ВИНИ!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 17
  • Мнения: 7 422
                      Всичко е въпрос на личен избор стига да не води до сблъсъци със съпружеското тяло.Аз лично за себе си знам една поговорка :Брат брата не храни ,но тежко му ,който го няма.Мисля,че коментара е излишен.
                      Една забележка за образованието,което ти искаш ДА ДАДЕШ на детето си.Имам приятел ,който е ПЪЛЕН сирак и в момента е ДОКТОРАНТ в СУ.Кой ли му го е дал?/за образованието ми е думата/ като си няма родители,а и други близки - също няма.Отгледан е от баба си и от приятели.Мисля,че не е плувал в материални ценности.Така,че трудно се ДАВА нещо ако детето ти не иска да го приеме ,насила хубост не става,а и броя на децата не е критерии за образованността им. Mr. Green
         
Е, точно в това е проблема- моят де Rolling Eyes
Искам да имам поне един мой си апартамент и тогава бих могла да мисля за второ..Дотогава не, Naughty
Не искам децата ми след време да се чудят къде да живеят. Едно на този етап мога да осигуря да се чуства добре...но не искам после да ме мразят, че не съм мислила за тях, а само за това как ми се иска да гушкам бебче Embarassed Confused
                   Вини, аз първо си родих децата ,а след това се сетих,че нямаме жилище и живеем при мама,след това под наем ,но това не значи ,че на децата си не съм осигурила апартаменти  и то големи,четристайни.Това илюстрира по-горното мнение за 200 -те лв.Сега имаш толкова,а след това много повече и обратно.Има предаване:ТАКЪВ Е ЖИВОТА...трудно можеш да го прогнозираш на 100 %. Mr. Green Peace  bouquet

Последна редакция: нд, 22 окт 2006, 18:10 от Didia

# 18
  • Мнения: 5 103
Аз също не смятам да имам второ дете в близките 10 години, след това може и да си пмисля, просто не искам и това е. Crossing Arms Обичам си дъщерята  и и се радвам, но за друго не исакм и да чуя.

# 19
  • Мнения: 863
Ох,колко добре те разбирам...днес цял ден само това си повтарям-Второ ли?Второ,ама друг път smile3511 smile3511 smile3511 smile3511Аз с едно не мога да се оправя,та с две ли...Снощи цяла нощ не сме спали,защото детето кашля,мъжът ми си прави пас,което най-много ме дразни,не мога да ги оставя и за половин час ,защото Ивко е залепен за г**а ми и не иска да стои при баща си(не мога дори да вляза да се изкъпя).абе какво да ви разправям-направо ве4е нямам нерви.... no no no no no no

# 20
  • Мнения: 7 716

Искам да имам поне един мой си апартамент и тогава бих могла да мисля за второ..Дотогава не, Naughty

Не искам децата ми след време да се чудят къде да живеят. Едно на този етап мога да осигуря да се чуства добре...но не искам после да ме мразят, че не съм мислила за тях, а само за това как ми се иска да гушкам бебче Embarassed Confused[/b]

Всичко зависи от това как ще възпиташ децата си какво да ценят.
Ако не успееш и ако имаш огромен апартамент в центъра на София, ще те мразят, че нямаш да им дадеш в Париж например.
Но иначе те разбирам много добре, и аз така разсъждавах преди време.

# 21
  • Мнения: 7 422
Ох,колко добре те разбирам...днес цял ден само това си повтарям-Второ ли?Второ,ама друг път smile3511 smile3511 smile3511 smile3511Аз с едно не мога да се оправя,та с две ли...Снощи цяла нощ не сме спали,защото детето кашля,мъжът ми си прави пас,което най-много ме дразни,не мога да ги оставя и за половин час ,защото Ивко е залепен за г**а ми и не иска да стои при баща си(не мога дори да вляза да се изкъпя).абе какво да ви разправям-направо ве4е нямам нерви.... no no no no no no
 Ха,ха  hahaha Joy Joy Joy Ами защо не му залепиш и на него едно на г**** може пък и да влезе в час.Като в играта :Едно на мен,едно на теб... Joy Joy Joy  bouquet  bouquet  bouquet

# 22
  • Мнения: 2 978
Разбирам ви..но аз съм си такава. Т.е. станах такава!

Искам да съм 100% сигурна и тогава да си мечтая спокойно за бебче. Confused

п.п. Просто в момента съм в ситуация, в която моите родители са ме сложили на второ място спрямо брат ми и знам за какво говоря.

Само ще ви кажа...НЕ ДЕЛЕТЕ ДЕЦАТА СИ!!! Cry

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Не си сбъркана, а просто много, много уморена от детето и еднообразния живот. Във връзка с желанието на съпругът ти пак да става татко ще кажа какво си мисля. Аз познавам два типа мъже- родени бащи и такива, които с времето и опита стават бащи. Зет ми е от първия тип, съпругът ми от втория Laughing. Винаги ми е помагал с детето, когато си е бил тук/той пътува/, но едва напоследък му идва естествена тази грижа и "от вътре". Преди десетина дни обаче ни се роди племеничка- гледа я като някакво чудо и с отношение, с което не гледаше Мишо когато беше бебе. Сигурна съм, че с второто живот и здраве ще си навакса пропуснатото, защото вече знае какво го чака накрая- най- сладкото "таттии, бичам". Може би мъжът ти също е от този тип, но на теб просто ти трябва време и почивка и е хубаво да ги получиш- млада си още, има време Hug.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
Пък и още нещо.Това че някой живял с 200лв. и се чувствал прекрасно,не може да ме накара да се чувствам и аз така.Все пак хората сме различни.

Да, различни сме и затова всеки има право на мнение; а и пускайки тема, всеки би трябвало да е готов и за различно мнение.
И тогава не съм се чувствала прекрасно, напротив, но вложих целия си инат и потенциал да променя нещата.
Баща ми е сам и до ден днешен това ужасно му тежи; аз имам сестра и не мога да си представя живота си без нея, тя е най - близкият ми човек.
Решението си е на авторката, аз просто споделих мнение - знам как би ми се отразило в професионално отношение едно бебе на този етап, но съм убедена,че пак ще намеря начин да се справя, просто едно дете за мен си струва всички лишения и усилия /това го казвам сега, след като съм преодоляла всичко, може би след година - дай Боже- ще ми е криво, че стоя постоянно вкъщи  Wink

# 25
  • Мнения: 5 370
                     Всичко е въпрос на личен избор стига да не води до сблъсъци със съпружеското тяло.Аз лично за себе си знам една поговорка :Брат брата не храни ,но тежко му ,който го няма.Мисля,че коментара е излишен.
                      Една забележка за образованието,което ти искаш ДА ДАДЕШ на детето си.Имам приятел ,който е ПЪЛЕН сирак и в момента е ДОКТОРАНТ в СУ.Кой ли му го е дал?/за образованието ми е думата/ като си няма родители,а и други близки - също няма.Отгледан е от баба си и от приятели.Мисля,че не е плувал в материални ценности.Така,че трудно се ДАВА нещо ако детето ти не иска да го приеме ,насила хубост не става,а и броя на децата не е критерии за образованността им. Mr. Green
         
Е, точно в това е проблема- моят де Rolling Eyes
Искам да имам поне един мой си апартамент и тогава бих могла да мисля за второ..Дотогава не, Naughty
Не искам децата ми след време да се чудят къде да живеят. Едно на този етап мога да осигуря да се чуства добре...но не искам после да ме мразят, че не съм мислила за тях, а само за това как ми се иска да гушкам бебче Embarassed Confused
                   Вини, аз първо си родих децата ,а след това се сетих,че нямаме жилище и живеем при мама,след това под наем ,но това не значи ,че на децата си не съм осигурила апартаменти  и то големи,четристайни.Това илюстрира по-горното мнение за 200 -те лв.Сега имаш толкова,а след това много повече и обратно.Има предаване:ТАКЪВ Е ЖИВОТА...трудно можеш да го прогнозираш на 100 %. Mr. Green Peace  bouquet
ДИДИА-без да ме разбираш превратно-но как си представяш на днешно време да осигуриш същото на всикчите си деца?
просто никак не го виждам аз възможно...............
А с две деца под наем и да те гонят току от апартамент на апартамент? Stop

# 26
  • Мнения: 3 537
Спор няма,че едно бебе ти обръща живота наопаки. LaughingИ че си вързана в къщи за дълго време.Нищо вече не е същото,както преди. Grinning
Но няма как ! Mr. Green

# 27
  • Мнения: 2 427
Моят съвет е да говориш с него и да му кажеш че просто сега не е момента.Ще видиш че след време ще пожелаеш одхте едно дете,но за всичко си има точният момент.И аз не исках второ дете но след време,12 години,се навих.Най добре е ти да си убедена.Когато една майка не е убедена че желае едно дете ,по добре е да не го създава точно в този момент,иначе тръгват едни депресии ,едно чудоНито тя може да бъде пълноценна,нито детето да получи това което желае,затова най/добре е нещата да узреят.Ако ти е писнало да бъдеш домакиня и нямаш търпение да започнеш работа,не се насилвай.Все един ден ще ти писне да работиш и ще решиш да си дадеш малко почивка у вас,на спокойствие,по чехлички...до едно ново бебе което да ти гука в скута.

# 28
  • Мнения: 480
Моето мнение е,че децата трябва да са желани.Защо да си сбъркана-не си!Когато си готова нещата сами ще си дойдат на мястото.Съпругът ми ме чака 5години докато се реша на второ дете/при нас случая е различен,защото имам починала дъщеря на 5години/ .Когато обаче реших,че искам бебе шест месеца ревах,че не става....Е,разликата между децата ми е голяма но съм щастлива ,че ги имам като най-скъпия дар в живота си.

# 29
  • Мнения: 9 990
Момичета-наистина времената са коренно различни-лутаме се като обезумели-на работа-вкъщи...
Скоро си говорих с една приятелка-е как майка ми , вика е отгледала две на времето? Ми как-с държавна работа с работно време до 5 и два часа обедна почивка, ей така!Но да оставим това-имаше си някаква сигурност.Сега моето дете прекарва цяла вечер в път от градината до вкъщи и няма кога да поиграе навън... Confused
Иначе-чакаме второ...да.... Grinning

# 30
  • Мнения: 3 537
Момичета-наистина времената са коренно различни-лутаме се като обезумели-на работа-вкъщи...
Скоро си говорих с една приятелка-е как майка ми , вика е отгледала две на времето? Ми как-с държавна работа с работно време до 5 и два часа обедна почивка, ей така!Но да оставим това-имаше си някаква сигурност.Сега моето дете прекарва цяла вечер в път от градината до вкъщи и няма кога да поиграе навън... Confused
Иначе-чакаме второ...да.... Grinning
Честито!  bouquet

# 31
Пък и още нещо.Това че някой живял с 200лв. и се чувствал прекрасно,не може да ме накара да се чувствам и аз така.Все пак хората сме различни.

А пък мен това, че някой е живял с 200 лв и се е справил ме изпълва само с уважение към него.
А ти не си мисли, че ако днес имаш 2000 лв например месечно, това автоматично ти гарантира тази сума и утре.
Радвам се,че те изпълва с уважение.Знам,че гаранция няма и въобще не разбирам това пък какво общо има.Не съм твърдяла обратното.
Дразня се най-вече,че човек споделя нещо и веднага скачат срещу него.Ами човек може и да не иска дете и парите да не са проблем.Какво тогава ще го линчуваме защото не мисли като нас

# 32
  • Мнения: 9 990
Определено човек не е "длъжен" да има деца или повече от едно дете. Peace

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
Дразня се най-вече...

Никой никого не линчува - просто изказваме мнение; въпросът беше "сблъсквали ли сте с този проблем" - отговорът може да бъде както да, така и не и всеки има възможност да го обоснове, нали?
Вероятно линчът щеше да е на лице, ако авторката беше задала въпроса в "Проблемно забременяване" или "Искам бебе".
Съжалявам, че се разрази такъв ожесточен спор, но все си мисля, че форумът е място, където всеки може да изрази собственото си становище по даден въпрос  Thinking

Пенелопа е напълно права, никой не е длъжен да има деца, това е въпрос на личен избор

# 34
  • Мнения: 920
Момичета-наистина времената са коренно различни-лутаме се като обезумели-на работа-вкъщи...
Скоро си говорих с една приятелка-е как майка ми , вика е отгледала две на времето? Ми как-с държавна работа с работно време до 5 и два часа обедна почивка, ей така!Но да оставим това-имаше си някаква сигурност.Сега моето дете прекарва цяла вечер в път от градината до вкъщи и няма кога да поиграе навън... Confused
Иначе-чакаме второ...да.... Grinning

Да, сигурността, че никога няма да ти "дадат" жилище, ако не си послужиш с лъжи или не си партиен член.
Сигурността, че ако чакаш 20 г. за кола, ще имаш.
Сигурност, че от 170 като млад специалист заплатата ти ще достигне 250 пред пенсия.
Сигурност, че ще почиваш в станцията на предприятието на бунгала с тоалетна на другия край. Без деца до 3 г.
Хумана само в Кореком. На 1 мес. давах кис. мляко. Нямаше друго. Нямаше памперси. Количката струваше колкото месечната ми заплата.

Това за мен няма отношение към броя на децата. Или искаш, или не искаш.   То не е като да изпълняваш план.

# 35
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Няма защо да се чувстваш виновна. Ти най-добре си знаеш можеш ли, не можеш ли да се справиш.  Hug Няма защо да се чувстваш виновна, защото няма как да угодиш на всички. Ти си главният герой, ти опъваш каиша, ти решаваш.   bouquet
Много добре те разбирам, защото и аз сама гледам детето си и сама ще гледам и второто. Аз поне имам работата си... Разбира се, че се притеснявам как ще се справя с две деца, при това - без да си зарязвам работата.

# 36
  • Мнения: 9 990
Момичета-наистина времената са коренно различни-лутаме се като обезумели-на работа-вкъщи...
Скоро си говорих с една приятелка-е как майка ми , вика е отгледала две на времето? Ми как-с държавна работа с работно време до 5 и два часа обедна почивка, ей така!Но да оставим това-имаше си някаква сигурност.Сега моето дете прекарва цяла вечер в път от градината до вкъщи и няма кога да поиграе навън... Confused
Иначе-чакаме второ...да.... Grinning

Да, сигурността, че никога няма да ти "дадат" жилище, ако не си послужиш с лъжи или не си партиен член.
Сигурността, че ако чакаш 20 г. за кола, ще имаш.
Сигурност, че от 170 като млад специалист заплатата ти ще достигне 250 пред пенсия.
Сигурност, че ще почиваш в станцията на предприятието на бунгала с тоалетна на другия край. Без деца до 3 г.
Хумана само в Кореком. На 1 мес. давах кис. мляко. Нямаше друго. Нямаше памперси. Количката струваше колкото месечната ми заплата.

Това за мен няма отношение към броя на децата. Или искаш, или не искаш.   То не е като да изпълняваш план.

Абе кой каквото ще да ми разправя, но времената определят също до голяма степен това дали да имаш и колко...
Хаде сега, повечето от нас са живяли и в "онзи" период без родители партийци и пак се ходеше всяко лято на море...
Времената са различни.И като нямаше Хумана-кърмеха майките...

# 37
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Направете си, когато си готова! Аз родих дъщеря си на 18год, много ми беше трудно, защото бащата на детето ме остави бременна, няма да изпадам в подробности...Чак сега - след 13години имам второ дете - малко ревливичко и капризно, но пък толкова го обичаме всички  Heart Eyes Имам желязно търпение и даже пролетта живот и здраве ще правим трето бебе  Grinning И аз сама си гледам децата - тийнейджърка и бебе - но имам повече социални контакти от когато и да било. По моя инициатива...

# 38
  • Мнения: 31
OLYMPIA,  казваш:но имам повече социални контакти от когато и да било. По моя инициатива...

Как да се почустваме пълноценни, за да поддържаме социални контакти.Как да излезем на кафе с приятелка, когато имаме 5 лв. , с които да се храни семейството цяла седмица.Какво ще му кажете на това дете, когато Ви поиска бонбони /не дай боже сок/: Ами не може,мами, няма да има за хляб....
Бихте ли имали дете въпреки паричните затруднения.
Бихте ли имали дете въпреки многото компомиси, които трябва да направите.
Искам да поговорим за това как се вписваме ,ние, мили майки, в родната ни действителност-нека имаме предвид, че ние ще сме примера на децата си за това, което ще ги чака в живота , ние ще сме тези, с които ще се гордеят или тези, от които ще се срамуват един ден децата ни.
Лично аз нямам финансов проблем, но искам да изживея по най-добрия за мен начин живота си.
Искам сина ми да вижда не нещастна домакиня, а щастлива и самоуверена ЖЕНА

# 39
  • Мнения: 1 449
Сега ми е странно когато някой не иска дете ... но самата аз поисках второ, чак след като дъщеря ми беше навършила 5, след като имахме собствено жилище и след като можехме да осигурим глезотийки за бебо и мама, не само най-необходимото. Гледах бебето си с удоволствие. Така след още толкова се решихме и на трето. Изобщо не съжалявам. Мъжете, мъжете и те порастват, но мисля че не можеш да очакваш тотална промяна от него. Реши се на бебе само когато искаш и си готова за това, не е честно спрямо бъдещето ти дете иначе...

# 40
  • Мнения: 7 474
И аз не исках , ама изобщо  ooooh!  Сега ту искам, ту не искам - шантава работа Laughing Форума ме зарибява Laughing

# 41
  • Мнения: 2 863
OLYMPIA,  казваш:но имам повече социални контакти от когато и да било. По моя инициатива...

Как да се почустваме пълноценни, за да поддържаме социални контакти.Как да излезем на кафе с приятелка, когато имаме 5 лв. , с които да се храни семейството цяла седмица.Какво ще му кажете на това дете, когато Ви поиска бонбони /не дай боже сок/: Ами не може,мами, няма да има за хляб....
Бихте ли имали дете въпреки паричните затруднения.
Бихте ли имали дете въпреки многото компомиси, които трябва да направите.
Искам да поговорим за това как се вписваме ,ние, мили майки, в родната ни действителност-нека имаме предвид, че ние ще сме примера на децата си за това, което ще ги чака в живота , ние ще сме тези, с които ще се гордеят или тези, от които ще се срамуват един ден децата ни.
Лично аз нямам финансов проблем, но искам да изживея по най-добрия за мен начин живота си.
Искам сина ми да вижда не нещастна домакиня, а щастлива и самоуверена ЖЕНА


Изчетох цялата тема най-внимателно.
Не разбирам защо на 30 години този въпрос тябва да се смята за решен и изобщо да се решава. Едва ли не - сега или никога. Ами има много време просто! Имаш няколко години, поне 7-8 в които би могла да отлагаш решението на този въпрос.
Разбира се съществува риск, както ти  е написала Лали, в един момент да поискаш и да не става, но така или иначе зачеването е Божа работа.
Нека ти порасне детето, да поработиш и тогава решавай. Ако мъжът ти настоява- не му отказвай, кажи че сега не си готова, като поработиш, като мине време може сама да се изненадаш. Моите деца са с 10 г разлика и те уверявам, че гледането  на 38 години на бебе е истинско удоволствие, просто няма сравнение с по ранното майчинство.  
Дай си време  bouquet

# 42
  • Мнения: 7 422
ДИДИА-без да ме разбираш превратно-но как си представяш на днешно време да осигуриш същото на всикчите си деца?
просто никак не го виждам аз възможно...............
А с две деца под наем и да те гонят току от апартамент на апартамент? Stop
Ето разликата на моето мислене от това на другите.АЗ не съм си поставяла за цел да осигуря на децата си апартаменти.То би било глупаво.Аз нямам жилище ,а планирам за бъдещите си деца ......звучи...... трудно ми е да намеря думата как.Същото е и за образованието.На мен ми се иска....еди какво си,но дали е съгласно детето ми да постигне това което на мен ми се иска?Понеже съм минала по тази пътечка....Е,не стана така както на мен ми се искаше.Децата ми сами избраха какво да учат и какво да завършат.Същото се случи и с жилищата.Моите и на баща им плановете бяха да им осигурим самостоятелна стая и наше жилище,но така стана,че те имат собствени жилища.Но това не е била заветната ми цел.Мисля,че има доста хора с мноооооооого по-добри финансови възможности,но съм сигурна,че имаме нещо,коетоа не се купува с пари ,а те го нямат
OLYMPIA,  казваш:но имам повече социални контакти от когато и да било. По моя инициатива...

Как да се почустваме пълноценни, за да поддържаме социални контакти.Как да излезем на кафе с приятелка, когато имаме 5 лв. , с които да се храни семейството цяла седмица.Какво ще му кажете на това дете, когато Ви поиска бонбони /не дай боже сок/: Ами не може,мами, няма да има за хляб....
Бихте ли имали дете въпреки паричните затруднения.
Бихте ли имали дете въпреки многото компомиси, които трябва да направите.
Искам да поговорим за това как се вписваме ,ние, мили майки, в родната ни действителност-нека имаме предвид, че ние ще сме примера на децата си за това, което ще ги чака в живота , ние ще сме тези, с които ще се гордеят или тези, от които ще се срамуват един ден децата ни.
Лично аз нямам финансов проблем, но искам да изживея по най-добрия за мен начин живота си.
Искам сина ми да вижда не нещастна домакиня, а щастлива и самоуверена ЖЕНА
 А,ето така аз не мога да мисля.Може би съм заклет оптимист /ако може да се употреби подобен термин/ ,но никога не се предавам.Може би девиза :Докато дишам се надявам.. е актуален при мен с една малка добавка....че не разчитам само на надеждата и живота ти е такъв какъвто си го направиш.
               Ей,по-млади сте от мен какви са тези черни мисли?Я,по-спокойно и по-уверено.Бе на човек му иде да ви нашляпа по д.....тата.Звучи ужасно,но е така :Живота е пред вас не го пропилявайте в самосъжаление и хленчове.
               Щастлива и самоуверена жена си тогава когато ти сама се чувстваш такава и защо си мислите,че щастливата и самоуверена жена не може да бъде и добра домакиня.Сина ти ще вижда в теб това което ти му показваш,а и не забравяй,че той също яде. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 43
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Всеки си знае положението и възможностите - към момента и в бъдеще евентуално.
Щом не си готова за второ дете , не го раждай. Това е. Всеки трябва да отгледа толкова деца за колкото е подготвен освен материално и психически. Разликата между моите е 11,5 години. И не защото съм имала  проблем със забременяването. Проблемите в началото бяха изцяло материални. В един красив момент обаче се появи Сиси - благодаря на Господ за нея. Преди година и половина бях пред дилема да родя ли трето. Не го родих, труден избор  беше, надделя разума. Някой може да го нарече чист егоизъм. Не се връщам назад. Щастлива съм с това което имам а не с това което съм могла да имам.
Млада си, имаш 10тина години да починеш и да решиш дали и кога искаш/искате второ дете. Говори със съпруга ти, разкажи му как се чувстваш. И не се чувствай виновна защото не мислиш като Х или У. Това е вашия живот.

# 44
  • Мнения: 7 422
Момичета-наистина времената са коренно различни-лутаме се като обезумели-на работа-вкъщи...
Скоро си говорих с една приятелка-е как майка ми , вика е отгледала две на времето? Ми как-с държавна работа с работно време до 5 и два часа обедна почивка, ей така!Но да оставим това-имаше си някаква сигурност.Сега моето дете прекарва цяла вечер в път от градината до вкъщи и няма кога да поиграе навън... Confused
Иначе-чакаме второ...да.... Grinning

Да, сигурността, че никога няма да ти "дадат" жилище, ако не си послужиш с лъжи или не си партиен член.
Сигурността, че ако чакаш 20 г. за кола, ще имаш.
Сигурност, че от 170 като млад специалист заплатата ти ще достигне 250 пред пенсия.
Сигурност, че ще почиваш в станцията на предприятието на бунгала с тоалетна на другия край. Без деца до 3 г.
Хумана само в Кореком. На 1 мес. давах кис. мляко. Нямаше друго. Нямаше памперси. Количката струваше колкото месечната ми заплата.

Това за мен няма отношение към броя на децата. Или искаш, или не искаш.   То не е като да изпълняваш план.

Абе кой каквото ще да ми разправя, но времената определят също до голяма степен това дали да имаш и колко...
Хаде сега, повечето от нас са живяли и в "онзи" период без родители партийци и пак се ходеше всяко лято на море...
Времената са различни.И като нямаше Хумана-кърмеха майките...
    Кой каквото ще да разправя времената винаги са различни и винаги има нещо дето не е както ни се иска.Цитатите го потвърждават.Но това не е било причина да не се раждат деца и пак всеки сам е решавал кога,колко  и как. Mr. Green Спора просто е излишен.Приемам дебата като статистика - колко са навити на второ и при какви условия.А авторката ако не иска едва ли някой би се опитал да я убеждава.Просто не виждам смисъл /поне за себе си/ някой друг да определя решението ми за дете.Лично аз венаги съм мислила,че голямата разлика между децата е проблем.Защо:Ами няма да ми се иска пак да гледам бебе. LaughingТова не значи,че всички разсъждават като мен.А и не е нужно.
Момичета-наистина времената са коренно различни-лутаме се като обезумели-на работа-вкъщи...
Скоро си говорих с една приятелка-е как майка ми , вика е отгледала две на времето? Ми как-с държавна работа с работно време до 5 и два часа обедна почивка, ей така!Но да оставим това-имаше си някаква сигурност.Сега моето дете прекарва цяла вечер в път от градината до вкъщи и няма кога да поиграе навън... Confused
Иначе-чакаме второ...да.... Grinning
Ето това на мен ми допада. newsm10 Няма нищо по-скъпо от   ylinfant

# 45
  • Мнения: 3 537
А ,не е вярно! NaughtyГолямата разлика не значи че няма да ти се гледа дете отново. Crossing ArmsАз съм си родила и гледала малкото с много любов и даже по-добре и с повече желание,от колкото първото. Wink

# 46
  • Мнения: 31

.Мисля,че с помощта ми при отглеждане аз помагам да се осигури и кариерата на родителите им и средствата за живот.Имаше тема за работодателите и майките на малки деца или нещо такова.Е,работодателите на моите деца няма да се притесняват,че имат малки деца и ще отсъстват ЗАЩОТО ЩЕ ИМАТ БАБА,която да ги отмени в тези задължения. 

Didia ,
 Това е ваш цитат в една друга тема, така че не сме на различно мнение-когато има кой да ти помага  в отглеждането на децата , не се налага да се правят огромни компромиси,тогава защо да не имаш и повече, вие подкрепяте своите деца в стремежа към кариера и финансово благополучие.
Не виждам нищо черногледо в това да не искаш дете

# 47
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 Thinking Не мога да разбера родителите, които се оплакват колко им е тежко и трудно да гледат 1 дете  Rolling Eyes Не мога, честно!

nicho - просто не знаеш от какво се отказваш, бих ти казала аз  Flutter

# 48
  • София
  • Мнения: 7 097
Явно аз съм майка-мазохистка, защото имам същото палаво и буйно дете, което също така гледам сама - мъжът ми работи сравнително до късно, а баби наоколо няма. Чак сега, когато тръгна на работа ще се появи едната, за да гледа Калина. На всичкото отгоре от 8-месечна има здравословни проблеми, сериозни при това - стигна се чак до операция и въпреки това душа давам за второ  Rolling Eyes
Не те съдя, просто се опитвам да те разбера  Thinking

# 49
  • Мнения: 2 978
АЗ не съм си поставяла за цел да осигуря на децата си апартаменти.То би било глупаво.Аз нямам жилище ,а планирам за бъдещите си деца ......звучи...... трудно ми е да намеря думата как.

Ами не си го поставяш за цел, но аз си го поставям, пък те после ако искат да имат още 100 апартамента.
Думата не знам коя е която не искаш да кажеш, но ако децата ти нямаше къде да живеят тогава какво ли щеше да напишеш?

Да, аз лично няма да правя второ казвам го пак. Едно мога да изгледам и да направя така, че да му е добре. За второ нямам нито сили, нито възможности...!
Защото едно е да живееш под наем, а друго да се чудиш къде да си харчиш парите. newsm78

Аз лично не искам да оставям всичко в ръцете на някой друг. Моят живот и живота на моите деца е в моите ръце. И докато зависи от мен, то аз ще се опитам да им дам всичко, от което са ме лишили мен.Но да си мисля дали някой ден ще съм по- добре или не...няма смисъл да витая из облаците Naughty

# 50
  • Мнения: 1 858
Може би изобщо не трябва да пиша в тази тема, но не мога да те разбера; връщам се назад и се сещам как гледах съвсем сама детето си, когато тръгна на градина /майка ми учеше тогава и не можеше много да ми помага/, живеех на квартира с 200лв. заплата, не излизах никъде, а бях само на 22, гледаха ме накриво в детската, че го водя първи и го взимам последен, ядях на три дни веднъж, защото бях прекалено горда да споделя с родителите си, че не ми излизат сметките, а и те не бяха вече длъжни да ми дават пари и винаги съм била убедена, че няма да остана с едно дете. Сега срещнах мъжа на живота си и мога да изгледам не едно, а повече деца, дори и без той да е до мен, но бебето не идва и не идва  Sad Децата са най-голямото щастие, колкото и клиширано да звучи. Съжалявам, че не можах да те разбера, но тези дни чакам да ми дойде за кой ли път и съм склонна на крайности  Cry

Това ми хареса много!

Ние с мъжа ми сме обратната крайност аз искам не още едно а десет но той не...
Аз обаче не го оставих да бъде баща след годинка...
Когато минахме на адапте той пое нощното хранене, сменяше памперси, преобличаше, приспиваше абе всичко наравно с мен а и на работа ходеше.
И аз ще ти се извиня но и аз не мога да те разбера. И аз съм на квартира, на една заплата сме и аз не работя за да го гледам (боледува ) и на мен ми липсва контакта с хората но по-незаменим контакт от този за мен няма. И на мен ми се ходи на дискотека но не бих сменила дискотеката с детето.  Мило и драго давам отново да гуша едно бебе дори и да не съм го родила аз.

# 51
  • Мнения: 3 394
аз съм на 29-от много проблеми и нерви определено си ме е страх за второ дете. Сами си гледаме дъщеричката и направо откачам като вземе та се разболее-ни има кой да ми помогне, ни как да си остана от работа (последния път направо си излъгах,че аз съм болната, то от толкова нерви направо така си беше).....абе не искам второ поне още 2 години. Това за излизанията въобще не го споменавам, няма нощен живот, няма приятели....няма никой и толкоз!

# 52
  • Мнения: 6 164
Даа, без бабите, сестри, зълви и СИЕ е трудно, ама които имат кой да им помага не могат да го разберат това. Щом никой не ти помага, ти решаваш. За мъжа ти е лесно естествено. Stop Имам приятелка, на която сто човека й висят на главата и детето й беше на половин година като искаше второ. Така и аз ще искам и 5! Crossing Arms
Е, аз съм казала, че Крис едно дете няма да го оставя. Аз нямам братя и сестри и винаги съм завиждала на децата, които имат. И Крис ще има! Някой ден...
Може би имаш нужда от време и сама ще пожелаеш.
Ако ли не - това си е лично твое решение и никой в тоя форум няма право да те съди!!!

# 53
  • Мнения: 4 390
И ние така - аз се дърпам за второ дете, а мъжът ми иска, много иска. Confused
Имах ужасно трудна бременност /знам, че бременностите могат да не се еднакви, но това не ме успокоява изобщо/. 2 години съм я гледала почти сама. Все още основно аз я отглеждам, защото тя е особен случай и макар да е на 3г6м не признава друг, освен мен... Излизала съм без нея - само с приятелки - всичко 1 вечер - на 8-ми март тази година...С мъжа ми сами, откакто тя се е родила не сме излизали..
Не ми се иска да връщам колелото назад -  бременност, раждане, живот под режим, ревове, безсънни нощи, хвърчене напред-назад....грррррррр! Crazy Чувствам, че имам нужда от глътка въздух. От това, малко от малко да принадлежа и на себе си. Все още не съм претръпнала, че не мога да изляза спонтанно, че не мога дори понякога да правя това, което искам.
Иначе, да, знам, че е хубаво за детето да си има брат или сестра, както и че мъжът ми ще бъде много щастлив, ако имаме второ дете. Знам и положителните неща, които носи едно детенце. Плюс е, че нямаме финансови и жилищни проблеми, и в това отношение ще ни е лесно.

Обаче...аз нямам време да чакам да ми дойде музата, възрастта ми го възпрепятства и това ме изнервя още повече, защото скоро трябва да реша дилемата кое е по-важно - моето душевно равновесие, комфорт и нежелание на този етап или сдобиването с второ детенце... Grinning  ooooh!

Та, според мен, nicho, изобщо не си сбъркана. Grinning

Съгласна съм с Misty, твое решение си е и никой няма право да те съди за него! Peace

# 54
  • Мнения: 3 491

Дразня се много когато някой ми каже:Хайде време ви е за второ.Тогава искам да изкрещя на всички ,че  НЕ искам друго дете .Аз ли нещо съм сбъркана?!!
Мене пък искаха да ме изкарат сбъркана, защото имах второ в чужбина, при разлика от 1г.11м. между двете, без да има кой да ни помага, и без аз да го изискваме поради причини, които не са предмет на чужд интерес. Когато някой реши да си бърка носа в чуждите работо, все ще го направи, независимо от обстоятелствата. Просто слушай себе си. Единствено бих те посъветвала при удобен повод да оставяш мъжа ти да гледа детето, за да знае какво е да се гледа буйно дете, и да помисли как бихте се справяли евентуално с две.

# 55
  • Мнения: 2 427
Дивиана,искам да питам,как е при вас въпроса с детегледачките.Да ти кажа не знам дали изобщо бих могла да съм до такава степен вързана за детето Tired.Да не мога да изляза някоя вечер насаме със съпруга си ми се вижда като кошмар.Да бъдеш 24 часа в денонощието 365 дни в годината майка на пълни обороти е изтощително #Crazy.Мисля че родителите имат нужда от време на време от глътка въздух,да вечерят навън сами,да пийнат по нещо в някой бар...абе с две думи да се почувстваш бял човек.Така че ако евентуално не бих могла да разчитам на баба ,бих потърсила детегледачка.Има разни млади момичета,които нямат нищо против за няколко часа срещу заплащане да постоят с детето,докато мама и тате изпускат напрежението в някое кино или в някое уютно ресторантче Flutter.
Тук почасовото гледане не е толкова скъпо а и отвреме на време,човек трябва да си позволи и малко лукс в името на свежите сили. Peace

# 56
  • Мнения: 6 164
Една позната плаща 2 лв./час на жена да й гледа детето и вършее по кафетата по цял ден. Laughing

# 57
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Не си нито първата нито последната, която мисли така. Кажи открито на познатите си, че няма да имате второ, че да спрат да питат  Laughing Все пак уточнете позициите с мъж си, да не стане подобно неразбирателство причина за влошаване на взаимоотношенията ви Sad
На мен много ми се искаше да имам второ, а мъж ми не беше навит.
От личен опит да споделя, голямата разлика има доста минуси. Колкото повече растат децата, толкова по-независими стават и  имаш повече време за себе си. Тъкмо стигнах до този момент и сега пак съм заточена с малкото в къщи  Confused Много съм щастлива, че си имам второ обаче, ако можех да върна времето назад, не бих оставила такава голяма разлика  Naughty

# 58
  • Мнения: 4 390
Дивиана,искам да питам,как е при вас въпроса с детегледачките.Да ти кажа не знам дали изобщо бих могла да съм до такава степен вързана за детето Tired.Да не мога да изляза някоя вечер насаме със съпруга си ми се вижда като кошмар.Да бъдеш 24 часа в денонощието 365 дни в годината майка на пълни обороти е изтощително #Crazy.Мисля че родителите имат нужда от време на време от глътка въздух,да вечерят навън сами,да пийнат по нещо в някой бар...абе с две думи да се почувстваш бял човек.Така че ако евентуално не бих могла да разчитам на баба ,бих потърсила детегледачка.Има разни млади момичета,които нямат нищо против за няколко часа срещу заплащане да постоят с детето,докато мама и тате изпускат напрежението в някое кино или в някое уютно ресторантче Flutter.
Тук почасовото гледане не е толкова скъпо а и отвреме на време,човек трябва да си позволи и малко лукс в името на свежите сили. Peace

amymommy, много съм съгласна с теб и си мечтая за нещата, които си споменала в постинга си, но... пред мен изобщо не седи въпрос за детегледачка...
Ти просто не познаваш дъщеря ми! Laughing
Тя не би търпяла чужд човек да я обгрижва, а и аз не мисля, че бих я поверила...
Особено при това положение.
Майка ми е на разположение - дъщеря ми не желае!!!
Отиваме двете на гости и си тръгва с мен, ревейки неистово, ако й предложим да остане при нея...
И у нас сме пробвали да ги оставяме двете - не става. Пищи с часове, до тикове стига...
И с баща си не иска!  С никой, бе, с никой освен мен... Shocked
Не знам къде е проблема и защо прави така това дете...

Мисти, и 20 бих плащала, само да беше "човек" дъщеря ми... Mr. Green

Извинявам се на nicho за отклонението от темата!

# 59
  • Мнения: 154
Е аз какво да кажа ,1-вото в чужбина при бившия ,2-рото с мен в БГ,гледат го 2 баби и една детегледачка.Мъжа ми иска 3-то,или общо 4-то/той има от 1-ви брак също/.Ми не щаааа!!!И с пари и средства и без тях не искам! Всичко е до човек.Има жени които са родени за майки,аз не  съм от тях и това е проблема!

# 60
  • Мнения: 2 039
Може би изобщо не трябва да пиша в тази тема, но не мога да те разбера; връщам се назад и се сещам как гледах съвсем сама детето си, когато тръгна на градина /майка ми учеше тогава и не можеше много да ми помага/, живеех на квартира с 200лв. заплата, не излизах никъде, а бях само на 22, гледаха ме накриво в детската, че го водя първи и го взимам последен, ядях на три дни веднъж, защото бях прекалено горда да споделя с родителите си, че не ми излизат сметките, а и те не бяха вече длъжни да ми дават пари и винаги съм била убедена, че няма да остана с едно дете. Сега срещнах мъжа на живота си и мога да изгледам не едно, а повече деца, дори и без той да е до мен, но бебето не идва и не идва  Sad Децата са най-голямото щастие, колкото и клиширано да звучи. Съжалявам, че не можах да те разбера, но тези дни чакам да ми дойде за кой ли път и съм склонна на крайности  Cry
Според мен безпаричието води до обтегнати отношения в семейството.И определено прави майката притеснена и отчаяна,а това се отразява на детето,което расте в една напрегната среда.Може би някои от вас ще се ядосат от мнението ми,но аз така ги чувствам нещата.Както и да ги усукваме нещата,пустите му пари играят голяма роля в едно семейство и най-вече дават повече спокойствие и сигурност  smile3506

# 61
  • Мнения: 9 990
"...Кой каквото ще да разправя времената винаги са различни и винаги има нещо дето не е както ни се иска.Цитатите го потвърждават.Но това не е било причина да не се раждат деца и пак всеки сам е решавал кога,колко  и как..."

Дидиа, това е от твое мнение-дълго беше за цял цитат-та:
Не съм съвсем съгласна.Причини да не се раждат деца в 90% от случаите са материална неосигуреност.Възрастовата граница при жените за раждане на първо дете също се измести, факт е и демографдският срив за 15 години преход, който остави много хора без нормални средства за препитание.
Това за финансовата обремененост.
Другата-душевната таква-ами имам приятелка, която е заявила, че дете не иска.Има висок стандарт, който сама е постигнала, изживява се като успял човек/ и е такъв наистина в моите очи/ но дете не иска.Не бих я съдила-това е нейно решение и право.
Та-различни са мотивите, за това човек да не иска дете или повече деца-през финансова, до каквато не се и досещаме даже...Но за мен финансовата обремененост стои на първо място, поне при нас в БГ.

# 62
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Аз също не смятам да имам второ дете в близките 10 години, след това може и да си пмисля, просто не искам и това е. Crossing Arms Обичам си дъщерята  и и се радвам, но за друго не исакм и да чуя.
Моите чувства по въпроса се припокриват на 100% с това изказване....даже май хич и не искам второ дете Grinning.

# 63
  • Мнения: 2 292
Според мен zапочни да иzлиzаш вечер. С малкия и друг може да се оправи временно, буйни са много деца. Събирай се повече с други майки, с поzнати и си отдели време zа себе си. Като се раzтовариш малко от 100% обвърzаност , ще видиш и хубавите страни и ще кажеш сама , че искаш второ детенце  Wink

# 64
  • Мнения: 4 621
Аз също не смятам да имам второ дете в близките 10 години, след това може и да си пмисля, просто не искам и това е. Crossing Arms Обичам си дъщерята  и и се радвам, но за друго не исакм и да чуя.
Аз също съм на това мнение.

# 65
  • Мнения: 2 863
Ми не щаааа!!!И с пари и средства и без тях не искам! Всичко е до човек.Има жени които са родени за майки,аз не  съм от тях и това е проблема!

Много съм сколонна да се съглася с това- наистина си е до човек- има жени, които могат при всякакви условия да издържат и да гледат деца, има други, които не могат, мисля, че  е и въпрос на някаква обща житейска нагласа. Поради което спора между едните и другите винаги е нерешим- всеки решава за себе си....
Лично аз не смятам, че материалните причини  са чак от такова значение, за да взема решение за дете.
Когато запазих дъщеря си се предполагаше да я гледам с една заплата и малко помощ от бащата- е ама сега я гледам повече от спокойно от финансова гледна точка- в живота не винаги знаеш кое как ще се нареди.
Аз си базирах решението на фона на :
1 напредване на възраст за раждане,
2.болезнено желание на първото ми дете да има брат/сестра
3. собственото ми желание да имам това бебе и да не оставям сина си сам
4. Преоценка, която дойде с времето на неща като кариера, пътувания и прочие, които обожавам, но от които с лекота се отказах и сега съм си в къщи и си  я гледам с най-голям кеф... и нищо не ми лиспва от гореизброените неща.
 С което отново казвам- за повечето от вас, които са доста по млади- има много, наистина много време, за да решите този въпрос и нищо не налага да бързате точно сега да взимате решения.

# 66
  • Мнения: 9 990
Ами да де-авторката на темата нали това е казала-не иска.Сега.След 5 години може да си промени мирогледа.Но сега и днес и се набива в главата, че трябва/от обкръжението и/, а тя не иска сега...аз поне това разбрах. ThinkingИ напълно я разбирам, защото аз една година търпях подобни подмятания-хайде-време ви е за второто.Кой казва, че ни е време?Кой преценява?

# 67
  • Linz
  • Мнения: 11 619
можеш да поработиш 2-3 години, да се усетиш пак 'нормално' , на 35-40 г спокойно можеш да родиш второ, че и трето дете!
Правилно Peace

# 68
  • Мнения: 1 866
Аз пък много исках второ дете, но на мен таткото ми помага изключително много. Поради естеството на работата ни, се оказва, че гледаме децата почти наравно. И казвам почти защото аз май даже съм ги гледала по-малко от него.

Абсолютно разбирам жените, на които в един момент им дотежава седенето в къщи с детето. Аз почти не съм спирала да работя и понякога ми се иска да се занимавам само с децата и домакинството, но в същото време знам, че може би не бих издържала да правя само това, особено ако няма кой да ме отмени от време на време, за да си почина и да се отдам само на себе си. Мисля, че имаш нужда от почивка. Млада си още и ако решиш след години може да си родиш и второ детенце. Сега започни да се грижиш малко и за себе си и не се тормози, децата не се правят насила. А кой какво подмятал, това пък хич не си го слагай на сърце. С таткото също ще трябва да се разберете, защото доколкото разбирам ти си тази която всъщност се занимава с отглеждането на децата и мисля, че ти трябва да имаш последната дума по въпроса.

# 69
  • Мнения: 14 133
 Директно отрязвам подобни "Умници", които са решили, че ни е време за второ дете или сме изоставали,  или подобни глупости. Да си приказват, каквото искат. Решаваме ние с татито , а не те.  bowuu

# 70
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 866
Даа, без бабите, сестри, зълви и СИЕ е трудно, ама които имат кой да им помага не могат да го разберат това. Щом никой не ти помага, ти решаваш. За мъжа ти е лесно естествено. Stop Имам приятелка, на която сто човека й висят на главата и детето й беше на половин година като искаше второ. Така и аз ще искам и 5! Crossing Arms
Е, аз съм казала, че Крис едно дете няма да го оставя. Аз нямам братя и сестри и винаги съм завиждала на децата, които имат. И Крис ще има! Някой ден...
Може би имаш нужда от време и сама ще пожелаеш.
Ако ли не - това си е лично твое решение и никой в тоя форум няма право да те съди!!!

абсолютно съм съгласна.И аз имам такива познати.На едната сега и се налага да се премести да живее в Пловдив и ............... О ужас!То голям проблем,кой ще и помага,как така мама,леля,баба няма да са до нея.Та,по-склонна е мъжа и да остане без работа,отколкото да се премести в друг град.

# 71
  • София
  • Мнения: 281
и аз не искам второ! и за щастие нямаме нито финансови, нито жилищни задръжки.
просто не искам - казвам го открито на всички, които се опитват да ми се бъркат и да твърдят, че вече ми е време да се замислям за второто. това, че съм открита и категорична не им пречи да настояват.  #Crazy

а относно 10 годишната разлика съм 3 пъти по-против - наистина си е до човек, но мъжа ми е 10 години по-малък от сестра си и от това виждам само отрицателните черти и много малко положителни да имаш брат или сестра с голяма разлика.
на сестра му децата са студенти, а нашето е в яслата  Shocked
а свекърва ми е станала толкова отдавна баба, че имам чувството /имам предвид държанието й/, че на моето дете е прабаба, а не баба.

# 72
  • Мнения: 2 700
И ние сме с едно дете и така смятаме да си останем. Нямаме финансови и жилищни затруднения, но към днешна дата мога да отгледам "качествено" само едно дете. Под качествено разбирам да мога да й осигуря необходимото образование и развлечения. Аргументите ми "против" са: Първо  - личен пример с хора, които чисто емоционално си родиха две, без да мислят как ще ги гледат по-късно. Е, то ни бяха лишения, то не бяха страдания. Второ - децата трябва да са породени или близки по възраст, за да са достатъчно близки помежду си. След това вече за самото дете е все тази /моята разлика с брат ми е 15 години и сякаш не съм имала брат/.

# 73
  • София
  • Мнения: 726
За мен наистина си изправена пред сериозна дилема.
Според мен само ти и мъжа ти можете да вземете правилното и за двама ви решение.

Аз например винаги съм искала поне две деца и никога не е стояла пред мен дилемата да имам ли второ дете или не. Но да ти кажа честно реших се на второ, защото получавам голяма помощ от мъжа ми и свекърва ми при отглеждането на детето - върнах се на работа когато Додо беше на 8 месеца. Оттогава през деня го гледа свекърва ми. Мъжа ми страшно много ми помага при отглеждането на детето - дори поради работното си време той има възможност повече от мен да се грижи за Додо.
Та от тая гледна точка никога не съм се чувствала "жертвана" в името на детето. Разбира се това е за сметка на ония моменти, когато се чувствам виновна, че се върнах на работа толкова рано, че изпуснах толкова прекрасни мигове от развитието на детето си, но честно казано никога не съм си представяла да си седа в къщи три години. Може би ако нямах избор като теб, ако боледуваше детето ми и нямаше вариант за ясла, щях и аз да го постъпя като теб.
Ако бях на твое място, щях да настоявам да поизчакаме с второто дете.
В крайна сметка едно дете се прави с любов и желание и ми се струва нечестно спрямо теб ако ти нямаш желание засега   bouquet!

Успех ти пожелавам и късмет  Hug!

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 823
Не прочетох всички мнения,затова може и да се повторя.
Според мен имаш нужда да започнеш работа,да се върнеш поне за малко в социалния живот и едва тогава,когато отново си се почувствала като човек,премисли отново искаш или не искаш второ дете.Моят съвет е да не бързаш с решенията си.Обясни на съпруга си как се чувстваш.А това,че от децата няма по-хубаво,колкото и да звучи като клише,няма по-голяма истина.Аз лично искам три. Wink

# 75
  • Мнения: 6 167
аз напълно подкрепям Вини и WhoCares.

времената леко са се променили, и преди да се правят деца трябва
да се огледат много фактори.
не гледам на себе си, като призвана да давам деца на тоя свят.
нищо не ми тиктака, никакви гласове не чувам свише. мисля, преди да действам.

искам много, дано да имаме скоро Praynig, но е планирано, не е .. просто пожелано.
премислили сме нещата, възможностите ни, какво можем да 'дадем' освен обич.
имаме някаква финансова сигурност, но никога не мога да платя на детето ми
100 000 долара образование. затова мога да му дам път в живота - тоест, езици,
образование, да се бори за стипендии и тн . с труд. мога да му давам реална подкрепа в това.

и понеже това е сериозен ангажимент , който започва с възпитанието и първите 3-4години ( които са предишните 7)  ако имаме второ дете, искам то да не е породено.
просто не се виждам да търча по едното, да не мога да обърна внимание на другото и тн.
говоря за моята идея за качествена грижа за едно дете.

ако са през 3-4 години - супер, стига да имаме пари да ги храним и обличаме и да
отговаряме горе долу адекватно на нуждите им - да, с радост. да сме здрави само!
но ако не... не виждам защо да раждам деца, само , за да 'им се радвам'.




# 76
  • Мнения: 3 268
Ами не бързайте с второто,много е малък още синът ти.Аз изчаках 12 години и не съжалявам.Сега имам дъщеря,която огрява като слънчице живота ни,а баткото се разтапя пред нея,да не говорим колко ни помага и я гледа като се наложи.Млада си,живота е пред теб! Peace

# 77
  • Мнения: 2 040
И аз в момента бия ПАС за второ ... добре ми е с едно,  пък и тъкмо тръгна на ясла, време ми е вече да започна работа, да поизляза малко от къщи - стига с това всекидневно домакинстване, при положение че съм читава да работя и да повиша финансите на семейството ми ... Едните баба и дядо са далече, другите са през няколко блока, но кажи речи те си имат свой живот, обичат да пътуват по света, вечерите са им заети с приятели и досега нито една нощ детето не е спало другате, освен в къщи и с нас ... така че 2 години не разчитам на никого, освен на себе си и вечерите и на мъжа ми ... време е да помисля поне малко и за себе си в професионално развитие ... Пък един ден, знам ли, може да поискам второ и ако е рекъл Господ ще имаме ...
Напоследък и на мен често ми казват: "Време е за второ .. ще минат години и на теб няма да ти се иска вече ... ", но на тези доброжелатели отговарям кратко: "Който иска деца, да си роди ... за мен не мислете .."

Има и още един фактор, който ме притеснява, но не е мястото да го споделя тук ...

# 78
  • Мнения: 352
Ох,колко добре те разбирам...днес цял ден само това си повтарям-Второ ли?Второ,ама друг път smile3511 smile3511 smile3511 smile3511Аз с едно не мога да се оправя,та с две ли...Снощи цяла нощ не сме спали,защото детето кашля,мъжът ми си прави пас,което най-много ме дразни,не мога да ги оставя и за половин час ,защото Ивко е залепен за г**а ми и не иска да стои при баща си(не мога дори да вляза да се изкъпя).абе какво да ви разправям-направо ве4е нямам нерви.... no no no no no no
1 към 1 с тики-так.

# 79
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ами не бързайте с второто.................................Млада си,живота е пред теб! Peace
Абсолютно!

# 80
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Всеки трябва сам да си прецени дали иска деца. Това не може да става под външен натиск. Ако не го чувстваш със сърцето си, не го прави.
Лошото е, че понякога искаш дете повече от всичко на света, даваш пари, даваш всичко, но не става...  Sad 
А ти явно не си много убедена, че не искаш, щом пускаш такава тема.  Wink Мисля, че ти се ще да те успокоим, да ти кажем, че няма страшно, че е лесно, че не се изискват кой знае какви усилия... Е, не можем да го кажем. Трудно е, особено в началото е дяволски трудно, изтощително, отчайващо на моменти... НО Е НЕОПИСУЕМО СТРАХОТНО!  Grinning
Лично аз не бих заменила за всичките пари и апартаменти на тоя свят чувството, което топли сърцето ми, когато ги прегърна и двамата или ги гледам отстрани как си играят рамо до рамо и си говорят в тайния си детски свят някакви техни работи.
Не бих съдила обаче никоя жена, която не иска да е майка или не иска повече деца. Децата трябва да идват с любов, а не по задължение.  Peace

# 81
  • Мнения: 1 520
О, тези мъже. Колко им лесно да искат.

Съпругът ми с нищо не помага в отглеждането. Буквално с нищо. Говоря в емоционален и психологически план, че ходи на работа, ясно. Той буквално е свикнал, че имаме една баба, която не отказва помощ. И на че се разчеква само и само да ми помогне. А майка ми не е пенсионерка, работи, всеки ден, по цял ден.
И не пропуска от време да време да "навива" за още едно. Първите пъти ми беше смешно, но отговарях сериозно на майтапа, след това вече като се налага и нависок тон го казвам. Ако пък смее пред други хора да пуска подобни идеи, ей така профилактично за да не би да съм си променила решението, още по-директно му напомням доводите заради, които не искам второ дете.

Съвсем друг е въпросът, че в последно време съвсем ми стана ясно, че не искам още едно дете от същия човек. Той за едното не полага никаква грижа и помощ, камо ли да ме лъже че ще се промени. Просто явно има мъже, които не са родени за да създават поколение. За което да се грижат, а не само да го показват като трофей, придружен с изречение "Това е синът Ми."
Решението за второ дете определено трябва да се вземе от двамата, но според мен майката има по-голямо право да посочва кога и как.

Последна редакция: пн, 23 окт 2006, 15:40 от SmaRt

# 82
  • Мнения: 8 917
Трябва да е желано и от двамата. Съпругът ми е за още дечица независимо кога, а аз искам още малко да изчакаме....разбира ме и не ме "насилва" Wink

# 83
  • Мнения: 3 042
Когато дъщеря ми беше на 3 изобщо НЕ исках второ дете. Не можех и да си представя да гледам още едно. ooooh! Въпреки, че тя беше кротка и не ми създаваше кой знае какви трудности, но направо ми беше писнало. Rolling Eyes

С течение на годините, не знам и аз защо, но просто реших, че искам второ дете. Мъжът ми в началото не искаше, но на края се съгласи.

Щом в момента не искаш второ дете поговори с мъжът си, да си дадете малко време. Може с времето да промениш решението си. С две деца определено е по трудно, но пък в къщи е по-весело. Wink

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Аз пък ужасно много искам второ дете, но при мен е трудна работа...И двамата го искаме много...
 Но всеки сам си решава-направете го, когато истински сте готови за това и двамата. А и имате време-30 години не са чак толкова много  Wink

# 85
  • Мнения: 240
Некой не може да те накара да имаш второ дете , ако ти не го искаш.Децата трябва да се раждат желани и да се отглеждат с много любов и търпение. Аз лично искам да имам поне още едно дете.На 26г. , живея под наем в гарсионера в Русе, а имаме 3 апартамента в други градове ; гледам съвсем сама детето си още от раждането , никой освен мъжът ми не ми помага. Но съм безкрайно щастлива.Когато излизаме , излизаме всички заедно и настъпва една суматоха докато с татито приготвим багажа... По цял ден съм заета , но намирам време за всичко вкъщи , за форума , че и за себе си , като след 18 часа малкия го гледа татито. Вечер заспивам толкова уморена , но безкрайно щастлива. И от сега си мечтая за второ дете.Но това прави щастлива мен.Ти избери това , кото ще направи щастлива теб.

# 86
  • в къщи
  • Мнения: 467
и аз не искам второ! и за щастие нямаме нито финансови, нито жилищни задръжки.
просто не искам - казвам го открито на всички, които се опитват да ми се бъркат и да твърдят, че вече ми е време да се замислям за второто. това, че съм открита и категорична не им пречи да настояват.  #Crazy
...
  И аз съм категорична,че не искам второ,но понякога,като видя малко бебче и ми става едно такова ...мило..и нещо ме жегва под лъжичката... newsm78.За щастие бързо ми минава,защото наистина не искам второ.

# 87
  • Мнения: 650
Сега не искаш, но след време може да си промениш решението  bouquet Знаеш ли второто дете може да е съвсем различно-да се гледа много по лесно. Въпроса е да сте заедно в това решение и мъжът ти да ти помага в отглеждането! Иначе няма лесно, освен ако нямаш ужасно много пари да имаш детегледачка -всеки се лишава от нещо в името на децата си.

# 88
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Сблъскали ли сте се с този проблем?
Мъжът ми иска още едно дете, но аз съм категорично против,гледам съвсем сама сина ни/3г./ и ми е много трудно като нямам кой поне малко да ми помага.Напуснах работа да го гледам, защото много боледуваше в яслата.Надявам се скоро пак да се върна на работа, седенето в къщи направо ме убива, не виждам никого, имам чувството , че съм забравила да водя нормален разговор, не ходя никъде, защото няма къде да оставя малкия, а той е много буен  и трябва да съм постоянно до него- от 3 години не съм излизала вечер.Настръхвам като се връщам назад и си спомням трудностите и лишенията, за които мъжа ми дори и не знае.
Дразня се много когато някой ми каже:Хайде време ви е за второ.Тогава искам да изкрещя на всички ,че  НЕ искам друго дете .Сега съм на 30г, искам да се радвам на сина си и да бъда щастлива .
Аз ли нещо съм сбъркана?!!

ne si sbarkana,i az ne iskah vtoro 10 godini.
 a na drugite im tegli edna sochna Wink

# 89
  • Мнения: 239
различни хора ,различно мислене. newsm78 имам си две деца ,гледам си ги сама,не ми пречи . мъжа ми ни обича  Hugкакво повече да искам от живота здраве/// УВАЖАВАМ МНЕНИЕТО НА ВСЕКИ  щом се отнася за собствения му живот, така че решението си е твое и на човека до теб.

# 90
  • София
  • Мнения: 4 493
Сблъскали ли сте се с този проблем?
Мъжът ми иска още едно дете, но аз съм категорично против,гледам съвсем сама сина ни/3г./ и ми е много трудно като нямам кой поне малко да ми помага.Напуснах работа да го гледам, защото много боледуваше в яслата.Надявам се скоро пак да се върна на работа, седенето в къщи направо ме убива, не виждам никого, имам чувството , че съм забравила да водя нормален разговор, не ходя никъде, защото няма къде да оставя малкия, а той е много буен  и трябва да съм постоянно до него- от 3 години не съм излизала вечер.Настръхвам като се връщам назад и си спомням трудностите и лишенията, за които мъжа ми дори и не знае.
Дразня се много когато някой ми каже:Хайде време ви е за второ.Тогава искам да изкрещя на всички ,че  НЕ искам друго дете .Сега съм на 30г, искам да се радвам на сина си и да бъда щастлива .
Аз ли нещо съм сбъркана?!!

ne si sbarkana,i az ne iskah vtoro 10 godini.
 a na drugite im tegli edna sochna Wink
Ще си сбъркана, ако кажеш че искаш второ дете при тези условия  Hug, НО има и друг начин - върни се на работа и вземете жена да гледа детето, не се ангажирай изцяло и само ти с детето и така след години може да се решиш на второ дете  Hug Hug Hug
Аз все още чакам да ми "мине" гледането на девойката  Wink

# 91
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз все още нямам нито едно, но си мечтая за три. Като му казах, на момчето очите му се изцъклиха. Е, по този въпрос ще преговаряме, но на по-малко от 2 не падам. Мечти, де!  Laughing

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Приемете и мен в отбора на неискащите второ - поне не и близко бъдеще. Родих с много любов дъщеря си на 19 г., да ми е жива и здрава, след няколко дни става на девет. Аз бях студентка, с помощта на баби, дядовци, ваканции и предсрочно взети изпити успях да завърша редовно без да прекъсвам. Веднага започнах работа, малката беше на градина, не ме питайте как се оправяхме, когато се разболее - бабите са още млади, особено майка ми, и имат години до пенсия.
Сега уча за допълнителна квалификация, остават ми още две години да я завърша, професионалната ми реализация е във възход и не мога да си представя да се затворя вкъщи с бебе, а най-вече - нямам и желание. Преди 4-5 години много исках второ, но тогава мъжът ми се ослушваше, не бил готов. Да, сега е готов и ме натискат по всички фронтове с бабите и дядовците, но няма кой да ме хване поне в близките 5-6 години.

# 93
  • Мнения: 750
Чакам второ дете, много го искам Simple Smile Имам дъщеря на 10г. , когато се роди живота ми беше супер неподреден аз, съпруг , бебе , девер, свекър и свекърва на едно място. Не искам да си спомням , не исках и да чуя за второ, нямах пари"да се усмихна" и през ум не ми минаваше как ще я караме по-нататък. Днес имаме собствен дом, подреден живот и голямо дете, просто защото Господ реши да ни помогне, никой нищо не ни е дал даром. Съпруга ми не искаше второ дете - ще му се развали спокойствието, аз пък не искам детето ми да е само някой ден и ми се ще по- дълго някой да вдига врява в къщата целогодишно не само по Коледа! Не зная дали ще мога да им осигуря добро образование - та аз не зная утре какво ме чака!!!!, но си мисля че най- важното е да се опитаме с мъжа ми да ги направим добри хора , всичко друго живота го дава и взима, когато си пожелае.
Поговори с мъжа си, "дай му ролята си" за известно време, мъжете не са като нас искай си своето и не очаквай да се сети сам. Един ден ще промениш мнението си като мен , до тогава направи сегашния си живот по-весел.Успех!

# 94
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Според мен майката е тази, която решава ще има ли още деца или не. Тя е тази, която се грижи за тях, докато са малки, хаби нерви, време и понякога е лишена дори от социални контакти. Бащите искат, защото почти не усещат израстването, докато детето не стане достатъчно голямо да предявява претенции, особено финансови. На никой външен не му е работа да се меси за бройката, повечето го казват ей така, колкото да кажат нещо.

# 95
  • Мнения: 730
Аз също не смятам да имам второ дете в близките 10 години, след това може и да си пмисля, просто не искам и това е. Crossing Arms Обичам си дъщерята  и и се радвам, но за друго не исакм и да чуя.

Аз също,до скоро се колебаех,но вече абсолютно не искам и да чувам за второ,а и мъжът ми не иска,ама никак Wink

Ако имах момченце със сигурност щях да искам второ с надеждата да е момиченце,но сега мечтата ми е сбъдната и се радвам на сладка дъщеричка и второ не ми трЕбва Stop

# 96
  • Мнения: 31
О, тези мъже. Колко им лесно да искат.

Съпругът ми с нищо не помага в отглеждането. Буквално с нищо. Говоря в емоционален и психологически план, че ходи на работа, ясно. И
Съвсем друг е въпросът, че в последно време съвсем ми стана ясно, че не искам още едно дете от същия човек. Той за едното не полага никаква грижа и помощ, камо ли да ме лъже че ще се промени. Просто явно има мъже, които не са родени за да създават поколение. За което да се грижат, а не само да го показват като трофей, придружен с изречение "Това е синът Ми."
Решението за второ дете определено трябва да се вземе от двамата, но според мен майката има по-голямо право да посочва кога и как.

 Peace Peace Peace

# 97
  • Мнения: 2 427
Дивиана,въххххх,малииии!!!
Ма така сте го свикнали детиту,ако е стояло от началото единствено с теб,така се получава.
Погледни от добрата страна,тя пораства и ще видиш че скоро ще бъде много по-независима,ще се промени,ще видиш.Но ако се решиш на второ да знаеш,от малко го свиквай да го оставяш за няколко часа при баба,така ще имаш повече време за теб и съпруга ти.
Моята щерка от бебе събота ходеше при баба си или при леля ми.Не е имала никакви проблеми да бъде оставяна без мен,дори се забавляваше,особено с баба си която страшни и удисваше на акъла...
За мен е много важно една жена да намери равновеситето между това да бъде майка принадлежаща на детето и независим индивид ,които понякога има нужда да остане и насаме,да не мисли за нищо освен да се наслаждава на момента спокойствие.
Тогава не е трудно да бъдеш майка и на 10,стига да не се отричаш от нещата от  които имаш нужда.Жертвите,които една жена прави за децата,отричане от работа излизане и т.н.,все неща които и носят удоволствие определено един ден водят до емоционален срив,от което детето няма нужда.Колкото мама е по-щастлива,толкова и самото дете е по-уверено и по-щастливо.

# 98
  • Мнения: 2 266
Аз също не мисля за второ,въпреки,че мъжът ми иска.Тези две години по майчинство щях да издивея.Въпреки,че мъжът ми ми помага всичко си лежи върху мен. Naughty

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Всяко нещо с времето си. И аз сама гледах сина си, нямаме наоколо баби, които да го погледат дори и за 5 минути. Първото ми оставане без него беше когато навърши 1 година и то за 2 дни. Сега, от 2-3 години имам отмяна по за 10-15 дни през лятото, но през останалото време в годината сме плътно заедно. Започнах работа когато беше на 2 години, но първата година в къщи и чак когато започна градина  на три години, започнах нормална работа като бял човек. Сега реших, че мога да понеса да гледам още едно дете(въпреки, че имам известни колебания, но връщане назад няма), но баткото е на 7 години, живот и здраве догодина когато се роди бебето ще е почти на 8. За децата голямата разлика не е толкова хубава, но за мен е по-добрия вариант, защото в противен случай ще ми е необходима жълта книжка. Не се обвинявай за желанията си, всичко ти е наред. Просто седнете и поговорете с мъжа си, обясни му как се чувстваш и оставете времето да покаже. До преди година изобщо не ми идваше мисъл за второ в главата, но постепенно започнах да се заглеждам по бебоците, по бременните мами и някак си постигнах решение сама за себе си.

Последна редакция: вт, 24 окт 2006, 15:27 от gmsvetla

# 100
  • Мнения: 1 615
Nicho, това 2-ро бебе ти ще го раждаш и ти ще му висиш още 3-5 години като затворник. Абсолютно права си да искаш нещо повече за себе си. Абсолютно права си да искаш и нещо повече за детето, което вече имаш, а не героична мизерия, в която можем отглеждаме и по 10 деца, щото много ги обичаме. Решението трябва да се вземе на първо маясто от теб. Мъжът ти, ако те обича, ще се вслуша. "Другите" нямат абсолютно никакво значение.
Напълно те подкрепям в нежеланието ти да бързаш с 2-ро дете, щото ти било време, а разликата - идеална. Тия и аз ги слушам, но не ми пука. Като поискаш 2-ро по-късно, и на 40 ще си родиш. Като не поискаш, няма. Не ставало толкова лесно, казват. Ами като не става, не става. Аз лично смятам, че и на 45 да реша, че искам 2-ро, има и други начини... Раждането не прави майка никого! За бащите какво ги прави такива, изобщо няма дума да отварям!

# 101
И аз така не исках второ, сърдех се на познатите които ме навиваха и т.н.
Сега пък заисках, но се оказа, че щъркелите не носят бебетата когато си ги поръчаш. Cry
И така вече две години и половина се боря с вторичен стерилитет.
А първият път така лесно забременях.

Както и да е, това е офф и не искам да ти противореча, просто не си готова.
Слушай сърцето си и не се насилвай.
Всяка борба си има и хубавите страни.
Човек не знае накъде ще го понесе животът.
Сега понеже съм по-възрастна вече никой не ми досажда да ме подпитва, защото никой не очаква да искам второ дете.
Страдаме си тихо и мълчаливо със съпруга ми.
    Мила,не навивай някой който НЕ иска, да си има второ,защото щяла да прескочи детеродната възраст.....Ти на колко си?Снаха ми роди наскоро на 38-без проблем,желано бебе, но когато УЗРЯ за това!Сигурно си знаеш, но има едни тестове за фертилност-много ефикастни! А и , ако сте пушачи в семейството,ти ги откажи, а възлюбленият-да ги намали поне!И трето-вторичен стерилитет-постави ли ти доктор тази диагноза?Защото може и в мъжлето ти да е проблемът?Препоръчвам ти в Шейновно-д-р Георгиев!!!!Успех!

# 102
и второто ли, от любимия мъж,ако се получи, ще го изгледаш така??????Виж сега,когато някой ми разкаже за "драмата си", че бил с малко пари, че не излизал(обикновенно казватНЕНАЖИВЯХ се) или в твоя случай,явно не си случила на мъж.......,ХИЧ НЕ ИМ ВЛИЗАМ в положението,защото, когато човек реши да роди,според мен,трябва добре да си е направил смеетките!!!!!!Единственото, което човек не може да предвиди е ЗДРАВЕТО на детето си!Щом държавата ти е гледала детето в детските градини,не се жалвай, че си взимала 200лв, защото на месец издръжката на детето ти-гледане, храна и т.н. е била като на самотна майка20лв,нали....А не ме карай да ти разказвам,колко струва лечението,лекарските прегледи по специалисти и почасовото гледане но хроничноболно дете-и тогава щeш не щеш си намираш пари(щото на държавата й пука само на приказки) и работиш и гледаш и през ум от умора не ти минава да създаваш второ,защото искаш да изгледаш първото-много важно, че имаш добри доходи....А майката в тази тема споделе, че детето й много боледувало......Така че,мила,като толкова си обичаш втория мъж и той тебе-осиновете си дете,щом не можете да си направите, но дано не е за сметка на първото ти дете......защото кръвта, вода не става,нали знаеш?!

# 103
  • Мнения: 9 990
И аз така не исках второ, сърдех се на познатите които ме навиваха и т.н.
Сега пък заисках, но се оказа, че щъркелите не носят бебетата когато си ги поръчаш. Cry
И така вече две години и половина се боря с вторичен стерилитет.
А първият път така лесно забременях.

Както и да е, това е офф и не искам да ти противореча, просто не си готова.
Слушай сърцето си и не се насилвай.
Всяка борба си има и хубавите страни.
Човек не знае накъде ще го понесе животът.
Сега понеже съм по-възрастна вече никой не ми досажда да ме подпитва, защото никой не очаква да искам второ дете.
Страдаме си тихо и мълчаливо със съпруга ми.
    Мила,не навивай някой който НЕ иска, да си има второ,защото щяла да прескочи детеродната възраст.....Ти на колко си?Снаха ми роди наскоро на 38-без проблем,желано бебе, но когато УЗРЯ за това!Сигурно си знаеш, но има едни тестове за фертилност-много ефикастни! А и , ако сте пушачи в семейството,ти ги откажи, а възлюбленият-да ги намали поне!И трето-вторичен стерилитет-постави ли ти доктор тази диагноза?Защото може и в мъжлето ти да е проблемът?Препоръчвам ти в Шейновно-д-р Георгиев!!!!Успех!
ShockedСигурно Лали знае много добре какво е вторичен стерилитет...ама хайде, да не се явявам адвокат, извинявам се за намесата... ooooh!
Хората споделят мнение, вие се карате... Tired
Визирам и трите отговора от мама Бо, защото ако цитирам ще станат чаршафи...

# 104
Пък и още нещо.Това че някой живял с 200лв. и се чувствал прекрасно,не може да ме накара да се чувствам и аз така.Все пак хората сме различни.

А пък мен това, че някой е живял с 200 лв и се е справил ме изпълва само с уважение към него.
А ти не си мисли, че ако днес имаш 2000 лв например месечно, това автоматично ти гарантира тази сума и утре.
 Много от това, което имаме със съпруга ми,сме си го придобили сами и аз също се възхищавам на хора, които умеят да се борат в живота,но познавам и доста,живеят с 200, а завиждат ужасно на другите, които живеят с2000, но и пръста си не помръдват, за да променят нещо....да не говорим, че не съм срещала някой ужаснощастлив с дете, задължения и т.н.,който живее само с200без помощта на мама и тати.....

# 105
  • Мнения: 3 447
nicho, напълно те подкрепям Peace Аз също не искам второ. В момента съм на 33. Докато малкото диване се поочовечи и тръгне на градина, ще стана на 35. И хоп - хайде отначало цялото упражнение. И евентуално като стана на 40 ще мога да продължа професионалното си развитие... не, благодаря Naughty Излишно е да казвам, че го гледам съвсем сама и, както беше споменал някой на по-предните страници, мъжът ми само го показва като трофей с думите "Това е синът Ми".
Това е едната страна на нещата. Другата е, че искам да дам на детето си цялата си обич, не искам да го пренебрегвам заради другиго и да го лишавам. Никой не може да ме убеди, че децата се обичат еднакво.
Относно приказката за "Брат брата..." - човек може да има приятели, на които да разчита, и които да са му по-близки от братя.
А и в крайна сметка, защо трябва да раждаш деца "на килограм", само заради идеята?

# 106
  • Мнения: 9 990
С това съм съгласна-финансовата обремененост рядко води до нещо добро.Такива са условията в БГ от дълго време.
Майчинството е и призвание, не се ражда, за да се угоди на някой.

# 107
                     Всичко е въпрос на личен избор стига да не води до сблъсъци със съпружеското тяло.Аз лично за себе си знам една поговорка :Брат брата не храни ,но тежко му ,който го няма.Мисля,че коментара е излишен.
                      Една забележка за образованието,което ти искаш ДА ДАДЕШ на детето си.Имам приятел ,който е ПЪЛЕН сирак и в момента е ДОКТОРАНТ в СУ.Кой ли му го е дал?/за образованието ми е думата/ като си няма родители,а и други близки - също няма.Отгледан е от баба си и от приятели.Мисля,че не е плувал в материални ценности.Така,че трудно се ДАВА нещо ако детето ти не иска да го приеме ,насила хубост не става,а и броя на децата не е критерии за образованността им. Mr. Green
         
Е, точно в това е проблема- моят де Rolling Eyes
    Да подсигуриш големи апартаменти на децата си,ако си нямала нищо в началото?Сподели опит, мола, стига да не говориш за през татово време!
  И Вини според мен не говори за образованието само по себе си, а за образование и специалност-конвертируеми, които ще гарантират на детето й добър старт.....иначе от опит ще ти каже, че докторантурата до скоро даваше 20лв отгоре на държавната заплатица.....
Искам да имам поне един мой си апартамент и тогава бих могла да мисля за второ..Дотогава не, Naughty
Не искам децата ми след време да се чудят къде да живеят. Едно на този етап мога да осигуря да се чуства добре...но не искам после да ме мразят, че не съм мислила за тях, а само за това как ми се иска да гушкам бебче Embarassed Confused
                   Вини, аз първо си родих децата ,а след това се сетих,че нямаме жилище и живеем при мама,след това под наем ,но това не значи ,че на децата си не съм осигурила апартаменти  и то големи,четристайни.Това илюстрира по-горното мнение за 200 -те лв.Сега имаш толкова,а след това много повече и обратно.Има предаване:ТАКЪВ Е ЖИВОТА...трудно можеш да го прогнозираш на 100 %. Mr. Green Peace  bouquet

# 108
  • Мнения: 1 077
Ничо, щом знаеш какво искаш, не се ядосвай на подмятания. Аз си казвам директно - "Не ми е дошла музата още". Мъжът ми -  Mr. Green - няма против второ дете сега, но не ме и заръчкал... божа работа, един вид, кога ще ни съвпаднат музите.  Grinning
Пък твоят съпруг че те пита  от време на време... чак лошо няма...
За протокола почтги на 30 съм, под наем сме, пари в резерва - хич, мъжът ми работи до късно и по много.  Grinning
По мое мнение сериозен проблем нямаш.

# 109
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
nicho, мисля, че проблемът ти е по-скоро самотата и липсата на помощ от страна на таткото. Намери начин да го ангажираш повече с детето. Дали искаш второ или не, това си е твоя работа, ама и само с първото явно не ти е комфортно и много добре го разбирам, защото съм минала през това. В един момент просто излязох от черупката, но тази свобода трябва сама да си я дадеш. Казваш - не излизаш - ами излизай с детето - едно дете на 3 год. не е бебе. Дъщеря ми на 3 год. съм я влачила къде ли не, вкл. по блатата да наблюдаваме птици. На 5 години я бяхме завели в клуб Библиотеката, да слушаме БТР, защото ние с нея сме фенки... Не бях ходила до тогава на такова заведение и ми стана ясно, че не е за деца на 5 год, ама вече я бяхме завели, на нея й хареса и пя с всички сили.
Мина време, докато ми дойде мерак за второ дете, не съм го родила прекалено късно, на 33г. го родих, но се роди с цепнатина на небцето и първата година ни беше много трудна. Сега пък не проговаря и имаме много тревоги, обаче за разлика от дъщеря ми, е много по-кротък, по-лесен за гледане в смисъл, че нощем спи хубаво, добричък е, заиграва се сам, все е усмихнат, миличък... И сега гледам да не се изолирам от света, а и тоя път успях да ангажирам повече таткото в гледането. Резултат- малкия обожава тати, и като го гушне, ме побутва с ръка, все едно "айде, ти сега не трябваш". Сутринта плака за нещо, ама не искаше мен, а тати. Така тати хем се чувства важен и обичан, хем и аз успявам да взема глътка въздух.
Съветът ми е да поработиш за това - тати да стане нужен и важен. А за второ - ако ти дойде желание и когато ти дойде...

# 110
  • Мнения: 3 500
Виж, напълно те разбирам.Аз искам второ дете, но не сега.И аз не знам кога, когато съм готова, ако изобщо някога съм готова.Искам първо да отгледам това, /и аз го гледам съвсем сама/, после да се върна на работа, да се върна сред хората, да се разивам и в друго отношение не само като майка.Не си длъжна да родиш второ дете.Много, ама много хора са си само с едно.Ти не се чувстваш готова, а това насила не става, защото ще се отрази на детенце.Но ако по принцип искаш второ, замисли се кога да е, защото с напредването на възрастта това става по-трудно, по-рисково и по-проблемно.Успех!

# 111
  • Мнения: 11 607
Всеки сам прави своя избор в живота! И само живота ще покаже след време дали избора е бил правилен или не!

Аз не съжалявам нито за миг,че съм се навила за второ дете! Не съжалявам,че не направих аборт с третото - защотото имаше и такива приказки от страна на роднини! Моите деца са моя живот!

# 112
  • Мнения: 178
Аз също те разбирам напълно.Сама отгледах първото си дете-в чужд град,с помощта само на мъжа ми,в тотална изолация,без близките ми,без работа.В тази ситуация беше немислимо да отгледам още едно дете.Голямата ми дъщеря беше на 4 години,когато започнах работа-сред хора,работата ми е по специалноста,добре платена.Не е маловажно итова-да се развиваш професионално.Никога не съм мислила да оставам с едно дете.Родих Стефи на 36 години-без проблеми с бременноста и раждането.Сега също ми е много трудно-пак сама,но вече с две деца.Но за мен децата са всичко на света!
Знаеш  ли ,познавам доста хора,които не искат второ дете-това е въпрос на личен избор.
Аз имам брат-близнак, с който се обичаме безкрайно,който винаги е бил до мен в най-трудните моменти от живота ми и който за съжаление е далеч от мен.И така възпитавам и децата си-да се обичат,да разчитат един на друг.
Не се връзвай на разни подмятания и се успокой-всеки решава сам как да живее живота си и колко деца да има.  

# 113
  • Мнения: 6 472
Ти най- добре знаеш какво ти е и си го кажи! Когато родих първата ми дъщеря бях на 21, още учех, не бях случила на мъж, а се върнах и на работа, когато стана на 6 м (поне бях на половин работен ден). Майка ми я взимаше през уикендите, но аз имах чувството че ще откача. Заради натоварването отношенията с мъжа ми се обтегнаха още повече, имах чувството че ще откача и не исках и да чуя за второ. Трябваха ми 3 години за да се взема в ръце, още 3 за да преживея развода и чак тогава се реших на второ. Само че сега реших, че пак в такава дупка няма да изпадам. Не съм се чувствала като затворник, защото не съм се спирала - кога с детео, кога без него, ако някой се навие да го гледа, но непрекъснато си намирах нещо за правене и някъде за ходене.

# 114
  • Мнения: 31
За мен е много важно една жена да намери равновеситето между това да бъде майка принадлежаща на детето и независим индивид ,които понякога има нужда да остане и насаме,да не мисли за нищо освен да се наслаждава на момента спокойствие.
Тогава не е трудно да бъдеш майка и на 10,стига да не се отричаш от нещата от  които имаш нужда.Жертвите,които една жена прави за децата,отричане от работа излизане и т.н.,все неща които и носят удоволствие определено един ден водят до емоционален срив,от което детето няма нужда.Колкото мама е по-щастлива,толкова и самото дете е по-уверено и по-щастливо.
 
През изминалите три години много съм искала да има на кого да оставя малкия поне за 1ч., но просто няма, детегледачка без да работя не мога да си позволя, а мъжът ми е постоянно на работа, често и нощем, почти не се засичаме.
Миналата година малкия беше за 2 мес. на ясла, но ходеше три дена и после 2-3 седмици много зле вкъщи, бях в едни безкрайни болнични, а тъкмо се бях върнала на работа.Напуснах и седяхме да се гледаме.Вече 1,5мес. ходи на градина ,не се е разболявал, аз съм по-свободна, имам време за пръв път откакто се е родил да се погледна в огледалото, направих си маникюр /не бях го правила сигурно от 2 години/.Може да звучи глупаво, но се почуствах много добре, някак съществуваща.
Сигурна съм, че не искам отново да преживея тези години .
Обичам безкрайно много сина си.
Не си се представям с няколко деца около себе си и не се чувствам виновна за това.
Исках да разбера дали майките с моето мнение преобладават или напротив.

# 115
  • Мнения: 178
Радвам се,че си се почувствала по-добре.Бъди себе си и гледай напред! Hug

# 116
  • Мнения: 73
 Simple Smileпривет на всички мами и от мен!когато родих първото си дете бях на 20г. и го гледах сама в чужд град,без близки и няма да ви казвам какво ми е струвало и от какво съм се лишавала...когато синът ми стана на 3г. мен ме приеха студентка и след 2г. отново бях бременна ooooh!.до този момент си мислех,че за нищо на света няма да родя второ,но...,в момента, в който разбрах,че съм бременна промених мисленето си Crazy Thinking.да е жива и здрава дъщеря ми...двете се гледахме и учехме едновременно.сега тя е на 8г. и мога да ви кажа,че отглеждането на децата ми са най-щастливите моменти в живота ми  Heart Eyesвъпреки трудностите,с които се срещахме.синът ми е вече тийнейджър и напълно самостоятелен.пет години бях се отдала на професията и на себе си,защото децата бяха вече по-самостоятелни и времето ми позволяваше да се занимавам с това,което искам.но знаете ли,че един прекрасен ден разбрах,че не работата,не срещите с нови и интересни хора,не купоните и командировките,не масажите и салоните не времето с приятелки Naughty... и т.н. ме правят щастлива.единственото щастие беше,когата се прибера да видя очичките на децата си,които нашепваха колко много им липсвам.и какво от това,че бях добър специалист,?и какво от това,че имах време за така наречените неща за себе си?и какво от това,че се гордеех с това,колко пари ми носи работата?и какво от това,че имах доста от нещата,за които много жени мечтаят? Thinkingвреме отдадено на други хора,празни приказки с приятелки на кафе и куп дребни нещица задоволяващи егото ми?всичко това спира в един момент да носи удовлетворение.спирам,обръщам се назад и виждам как децата порастнаха неусетно,вече самостоятелни, а аз толкова много можех да им там през тези години newsm78...,защото идва момент,в който децата вече нямат тази нужда от родителя,каквато са имали като малки.няма нищо по-хубаво от това детето да получи пълна майчина грижа до навършване на 3г.след това има време за всичко!сега съм на 33г. и очаквам с нетърпение третото си дете...няма нищо по-хубаво от децата,които изпълват живота ти със смисъл и много,много любов.за нищо на света не бих пропуснала тези моменти в живота си.не съм вярвала,че един ден ще мисля така,както сега.на всички майчета много кураж и целувки от мен!в живота има време за всичко и не годините са тези,които определят удоволствията!  love001 Simple Smile

# 117
  • Мнения: 2 863
Сега като прочетох горният пост, осъзнах кога за първи път наистина болезнено реших, че искам второ дете- когато синът ми поострасна, излизаше навън, почти не можех да го видя(то и сега го виждам за 2ч).. аз имах време за всичко изброено, скъсвах се от пътувания.. но някак си ми беше празно на душата.
Е, сега не ми е , родих на 38, за ужас на почти всички покрай мен, и сега се забавлявам искренно в градинката като кажа на колко години съм, но съм абсолютно и напълно щастлива да прекарвам по 24 с дъщеря си.
Изобщо не бързам да се върна на работа, нито ми лиспва( а имах доста прилична кариера).. затова пак ти казвам nicho просто не му е времето, но си дай шанс като не се навиваш колко не искаш второ дете, така ще е най-добре според мен....

# 118
  • Мнения: 650
Бих искала да кажа на всички, които се чустват като роби, наричат децата си диванета, и са зле че нямат маникюр да си запазят мнението и след някоя година да препрочетат-да видим дали ще са на същото мнение  bouquet Нека не изпадаме в краиности. Имате възможност да гледате детето си повече от 6-8 седмици-аз такава възможност нямам и да искам, и въобще в цялата тема преобладава-аз,аз,аз-ами къде е мъжът-тои работи денонощно "горкия"? Нали затова е семеиството-ако смятате че горкия мъж се скъсва от работа, грижата за детето остава на майката-да не би тои да има време за себе си тогава? Това е едната страна-ако не се скъсва толкова тогава що за семеиство е това където само единия опъва като луд newsm78 Всеки иска време за себе си , но това е и разумното решение да имаме деца нали? Моите нокти не са виждали лак от 3 години- и какво моята нагласа е -много важно! Това не ме прави да изпадам в състояние да съм нещастна-просто приоритетите стават по различни-за мен е по важно какво е бъдещето и как си го градим като семеиствои мъжът ми е на това мнение-другите неща по бавно или по бързо ще си доидат на мястото. Не знам защо си мисля че общото мислене и малко животът ден за ден преобладава в Бг все още и това се отразява на всичко за съжаление.

# 119
  • Мнения: 532
Бих искала да кажа на всички, които се чустват като роби, наричат децата си диванета, и са зле че нямат маникюр да си запазят мнението и след някоя година да препрочетат-да видим дали ще са на същото мнение  ............Моите нокти не са виждали лак от 3 години- и какво моята нагласа е -много важно! Това не ме прави да изпадам в състояние да съм нещастна-......
Това за ноктите е много вярно   smile3521

# 120
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Не бях чела бисерите на Мама Бо и си позволявам да взема пак отношение ,защото нещо ни е объркала с Лали. Аз бях тази с 200-те лева и втория мъж. Никога не съм казвала, че съм била щастлива тогава, но се мобилизирах и успях да осигуря на детето си нормално детство и без баща; чак когато имах самочувствието, че се справям достатъчно добре, се появи мъжът ми и започнахме връзка. И това за кръвта на мен не ми минава - той не е като баща, той Е баща на детето ми и му свалям шапка за това, защото много малко мъже имат силата и доблестта да бъдат като него. прекланям се пред Лали за силата и компетентността, които има и само може да ме ласкае факта, че си смесила мненията ни.Но, ако обичаш, не коментирай ситуации, които не са ти ясни. Да кажеш, че кръвта вода не става - означава да низвергнеш всички осиновители, а това е нелепо. Както казва баща ми - секунда невнимание не те прави родител; родител те правят много други неща...
И още нещо, всеки има причина, за да/не роди - и аз, както и много други момичета тук я имат, ако и да са знаели, че биологичният баща не струва; нито някой иска да ни влизаш в положението, нито да ни съчувстваш; просто споделихме своя опит и причините да искаме второ дете. Изказванията ти са крайно неуместни и злобни, може би ти имаш комплекси за избиване... newsm78
nicho, съжалявам, че опорочих темата, но да се гавриш с някого, който дава живота си за детенце и да казваш "Проблемът е в мъжленцето ти или в пушенето" ме изважда от равновесие.

Последна редакция: вт, 31 окт 2006, 14:48 от Goldie

# 121
  • Sofia
  • Мнения: 823
Simple Smileпривет на всички мами и от мен!когато родих първото си дете бях на 20г. и го гледах сама в чужд град,без близки и няма да ви казвам какво ми е струвало и от какво съм се лишавала...когато синът ми стана на 3г. мен ме приеха студентка и след 2г. отново бях бременна ooooh!.до този момент си мислех,че за нищо на света няма да родя второ,но...,в момента, в който разбрах,че съм бременна промених мисленето си Crazy Thinking.да е жива и здрава дъщеря ми...двете се гледахме и учехме едновременно.сега тя е на 8г. и мога да ви кажа,че отглеждането на децата ми са най-щастливите моменти в живота ми  Heart Eyesвъпреки трудностите,с които се срещахме.синът ми е вече тийнейджър и напълно самостоятелен.пет години бях се отдала на професията и на себе си,защото децата бяха вече по-самостоятелни и времето ми позволяваше да се занимавам с това,което искам.но знаете ли,че един прекрасен ден разбрах,че не работата,не срещите с нови и интересни хора,не купоните и командировките,не масажите и салоните не времето с приятелки Naughty... и т.н. ме правят щастлива.единственото щастие беше,когата се прибера да видя очичките на децата си,които нашепваха колко много им липсвам.и какво от това,че бях добър специалист,?и какво от това,че имах време за така наречените неща за себе си?и какво от това,че се гордеех с това,колко пари ми носи работата?и какво от това,че имах доста от нещата,за които много жени мечтаят? Thinkingвреме отдадено на други хора,празни приказки с приятелки на кафе и куп дребни нещица задоволяващи егото ми?всичко това спира в един момент да носи удовлетворение.спирам,обръщам се назад и виждам как децата порастнаха неусетно,вече самостоятелни, а аз толкова много можех да им там през тези години newsm78...,защото идва момент,в който децата вече нямат тази нужда от родителя,каквато са имали като малки.няма нищо по-хубаво от това детето да получи пълна майчина грижа до навършване на 3г.след това има време за всичко!сега съм на 33г. и очаквам с нетърпение третото си дете...няма нищо по-хубаво от децата,които изпълват живота ти със смисъл и много,много любов.за нищо на света не бих пропуснала тези моменти в живота си.не съм вярвала,че един ден ще мисля така,както сега.на всички майчета много кураж и целувки от мен!в живота има време за всичко и не годините са тези,които определят удоволствията!  love001 Simple Smile

Напълни ми душата с постинга си. Simple SmileЗатова сега се възползвам от всеки свободен момент да бъда с дъщеря си и затова работя на половин ден ,съответно с ниска заплата.Вярно е,че живеем по-скромно,понякога и за нищо не ни стигат парите,но точно като и видя светещите очички и си казвам "Колко е хубав живота" Simple SmileЗатова и искам поне три деца и дано да започнем малко по-добре да живеем,веднага ще се захванем с бебеправенето и дано Господ ни даде още слънчица. Simple Smile

# 122
Ох,колко добре те разбирам...днес цял ден само това си повтарям-Второ ли?Второ,ама друг път smile3511 smile3511 smile3511 smile3511Аз с едно не мога да се оправя,та с две ли...Снощи цяла нощ не сме спали,защото детето кашля,мъжът ми си прави пас,което най-много ме дразни,не мога да ги оставя и за половин час ,защото Ивко е залепен за г**а ми и не иска да стои при баща си(не мога дори да вляза да се изкъпя).абе какво да ви разправям-направо ве4е нямам нерви.... no no no no no no
Аз съм в същото положение и моят син е залепен за мен като лепенка, но въпреки това аз искам второ дете, а мъжът ми-не. Вярно че си е саможертва обаче много искам да си има братче или сестриче, още повече че той изобщо не обича да е сам.
За сега мъжът ми е непреклонен-все пак и той има думата, но явно е на вашето мнение, а хич не ми се ще да му се моля.

# 123
  • Варна
  • Мнения: 2 942
аз искам, ама май само по принцип. Имам брат и знам, че винаги ще е до и мога да разчитам на него, затова не искам детето ми да само.
ОБАЧЕ...искам да СПЯ, бе хора, чисто и просто ми се спи. Не мога да си представя още 3-4 години без сън. Родих нормално, така че съм наясно с болките и пр., това ще го изтърпя, ама безсънието.
Живеем в един град с 2 броя баби и дядовци, 5 броя прабаби и прадядовци...е, сама си гледам детето. На родителите на мъжа ми не им бил още интересен и бил много малък още, майка ми работи и копае из градината, баща ми за него не се говори и така...За  да имам дете се отказах от много неща и сега си мизерстваме само на една заплата и със заем. До там съм я докарала, че едни обувки не мога да си купя..
Съжалявам, малко песимистично, ама...засега имам още 3-4 годинки да си помисля за второ. Поне мъжо помага от време на време

# 124
  • София
  • Мнения: 3 707
Склонна съм да те разбера.Засега и аз не искам второ дете- копнея за деня ,в който отново ще тръгна на работа,ежедневието ми няма да е така монотонно и еднообразно....
От мъжа си не мога да се оплача,помощ от родителите имам винаги, когато ми потрябва,но някак не се чувствам пълноценна....
Може би и този период ще отмине,може и след време да съжалявам ,че така бързам да се "отърва" от детето....незнам,но на този етап още едно дете- не,не си го представям....по-нататък-може....

# 125
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
nicho, искам да дам на детето си цялата си обич, не искам да го пренебрегвам заради другиго и да го лишавам. Никой не може да ме убеди, че децата се обичат еднакво.
...................
А и в крайна сметка, защо трябва да раждаш деца "на килограм", само заради идеята?

Дона, мила, знам, че няма да го разбереш, но майката МОЖЕ да обича еднакво силно децата си (макар и не еднакво, та кой може да обича еднакво двама различни човека?!  Grinning).
Когато имах едно дете и бях вече бременна с второто, много се притеснявах (и във форума ревях  Mr. Green), че няма да мога да разделя любовта си на две, че ще пренебрегна сина си и т.н.
Вече като майка на двама мога само да кажа, че е абсолютно вярна приказката, че любовта на родителите към децата не се раздвоява след раждането на второто, а се удвоява. Природен феномен, кво да праиш!  Mr. Green
Колкото относно репликата ти за "деца на килограм", ще я пусна покрая ушите си и ще реша, че е стилистична грешка! Peace

# 126
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
...че любовта на родителите към децата не се раздвоява след раждането на второто, а се удвоява. Природен феномен, кво да праиш!  Mr. Green

Ужасно много искам второ дете, половинката и той! Дано по- бързо стане! Peace

# 127
  • Мнения: 2 700
..... че е абсолютно вярна приказката, че любовта на родителите към децата не се раздвоява след раждането на второто, а се удвоява. Природен феномен, кво да праиш!  Mr. Green

Това вероятно е само майчиното усещане или самовнушение. Всички тук пишещи са концентрирали съзнанието си върху собствените си деца, но я се опитайте да се обърнете назад - вашето усещане за отношението на родителите ви към вас или братята и сестрите ви. Или ако сте от перфектните семейства се огледайте сред вашите приятели или познати. Аз за себе си мога да кажа, че в преобладаващата част от живота ми брат ми е бил пренебрегван заради мен (вероятно с обективното обяснение, че аз съм по-малка, че ... и т.н.) и с пълната увереност че любовта е правилно разделена. Но ние и двамата знаем, че не е било така.

# 128
  • Мнения: 2 270
Simple Smileпривет на всички мами и от мен!когато родих първото си дете бях на 20г. и го гледах сама в чужд град,без близки и няма да ви казвам какво ми е струвало и от какво съм се лишавала...когато синът ми стана на 3г. мен ме приеха студентка и след 2г. отново бях бременна ooooh!.до този момент си мислех,че за нищо на света няма да родя второ,но...,в момента, в който разбрах,че съм бременна промених мисленето си Crazy Thinking.да е жива и здрава дъщеря ми...двете се гледахме и учехме едновременно.сега тя е на 8г. и мога да ви кажа,че отглеждането на децата ми са най-щастливите моменти в живота ми  Heart Eyesвъпреки трудностите,с които се срещахме.синът ми е вече тийнейджър и напълно самостоятелен.пет години бях се отдала на професията и на себе си,защото децата бяха вече по-самостоятелни и времето ми позволяваше да се занимавам с това,което искам.но знаете ли,че един прекрасен ден разбрах,че не работата,не срещите с нови и интересни хора,не купоните и командировките,не масажите и салоните не времето с приятелки Naughty... и т.н. ме правят щастлива.единственото щастие беше,когата се прибера да видя очичките на децата си,които нашепваха колко много им липсвам.и какво от това,че бях добър специалист,?и какво от това,че имах време за така наречените неща за себе си?и какво от това,че се гордеех с това,колко пари ми носи работата?и какво от това,че имах доста от нещата,за които много жени мечтаят? Thinkingвреме отдадено на други хора,празни приказки с приятелки на кафе и куп дребни нещица задоволяващи егото ми?всичко това спира в един момент да носи удовлетворение.спирам,обръщам се назад и виждам как децата порастнаха неусетно,вече самостоятелни, а аз толкова много можех да им там през тези години newsm78...,защото идва момент,в който децата вече нямат тази нужда от родителя,каквато са имали като малки.няма нищо по-хубаво от това детето да получи пълна майчина грижа до навършване на 3г.след това има време за всичко!сега съм на 33г. и очаквам с нетърпение третото си дете...няма нищо по-хубаво от децата,които изпълват живота ти със смисъл и много,много любов.за нищо на света не бих пропуснала тези моменти в живота си.не съм вярвала,че един ден ще мисля така,както сега.на всички майчета много кураж и целувки от мен!в живота има време за всичко и не годините са тези,които определят удоволствията!  love001 Simple Smile
все едно аз съм го писала това нещо за себе си newsm10 newsm10

# 129
  • Мнения: 3 740
nicho, искам да дам на детето си цялата си обич, не искам да го пренебрегвам заради другиго и да го лишавам. Никой не може да ме убеди, че децата се обичат еднакво.
Вече като майка на двама мога само да кажа, че е абсолютно вярна приказката, че любовта на родителите към децата не се раздвоява след раждането на второто, а се удвоява.

...и се утроява, и се учетворява... Дори не можете да си представите какви океани от любов носите в себе си, преди да има на кого да ги дадете.
Впрочем, преди да родите първото си дете, подозирахте ли, че сте в състояние да обичате някого толкова много? Същото е с второто. И със следващите.

Това за децата на килограм и на мен ми прозвуча обидно. Дайте право и на хората с повече деца да са отговорни и грижовни родители.

# 130
  • Мнения: 750
solaris, имам брат - все ми се струваше , че на него по-лесно му прощават грешките, мислех си: не е честно  по - голям е (6 г.) по-големи "глупости " прави , а по лесно му прощават. По-късно проведохме разговор с него на тази тема. Доста бях изненадана, когато разбрах, че и той мисли същото за мен  Grinning. Може би има майки,които обичат повече или по-малко, но и ние като деца , нямаме ясна преценка за нещата. Като например, аз съвсем по различен начин възприемах мама, преди да родя и имам собствено дете... вярвам, че и с вас е било така Simple Smile

# 131
  • Мнения: 1 615
Е, не, не съм съгласна да ръфате момичето само защото се е изрзило по-грубо за децата на килограм. Искала съм цял живот не 2, а 3-4 деца, но като не съм сигурна, че мога да си го позволя... Мисля, че и тя е искала да каже това: не раждане на деца на всяка цена, а само ако човек е готов да го направи - когато може да си го позволи било материално, било емоционално. Нали така? Simple Smile

# 132
  • Мнения: 2 242
Признавам си – не успях да изчета цялата тема, но преди да съм забравила  Mr. Green първият постинг ще отговоря.
nicho от разказа ти най-голямо впечатление ми направи това че се чувстваш сама в отглеждането на детето. Първо искам да те поздравя. Имала си куража да се откажеш от не толкова маловажни неща и да дадеш достатъчно от себе си. Не знам до колко това е оценено, и до колко има значение за теб, но аз го намирам за важно! Това че имаш нужда от почивка е нормално право на всеки човек и не трябва да се чувстваш виновна. Евала и за куража да го признаеш.

И според мен проблема не е толкова във второто дете, а в това да получиш обратно малко от себе си. Моят съвет е да поговорите със съпругът ти за теб и твоите нужди, за това колко много помощ би изисквало отглеждането на още едно дете. Не разбирам как така мъжът ти не знае за трудностите ти при отглеждането на малкия???

Обсъждали ли сте какво той ще промени за да ти бъде от помощ, след като е толкова настоятелен би трябвало да е направил плановете? Ако той не може, как вижда нещата, кой и как ще ти помага? А наясно ли е че имаш нужда от помощ?
В тоя ред на мисли е хубаво да създадеш неприкосновено твое лично пространство и време (и детето и мъж ти и ти самата да ги приемате като навик) – дали ще е хоби, или излизане с приятели, или форумски купони Whistling Wink.... Защо не оставяш малкият на баща му?  И синът ти е във възраст в която трябва да НЕ си постоянно покрай него, така че и за теб и за него едно отделяне ще е полезно... Пък може и таткото да се понаучи на някои неща Wink Twisted Evil Mr. Green.


ПС.мернах пак някакви мъдрости из темата (то пък кога ли е нямало бисери) та за статистиката – аз съм от тези дето искат поне 3, дори ако ще да ги гледам в мизерия, но НЕ и ако изгубя себе си и няма какво да им дам. И без това гъмжи от неосъзнати (до късна пред-пенсионна възраст) родители, станали такива просто защото така трябва или щото не са мислили по въпроса .... но това е друга тема

Последна редакция: чт, 02 ное 2006, 10:25 от Slavi

# 133
  • Мнения: 317
Аз също съм доста изнервена с моята щерка неуморна, но искам второ дете. И не само заради мене самата, а заради децата. Ако са две, си се подкрепят цял живот, и е по-малко вероятно да направят лош избор в някой момент... (или поне така си мисля) Не искам детето ми да е само. Но не зная дали щях да се престраша ако нямахме собствен апартамент...

# 134
  • Мнения: X
Сблъскали ли сте се с този проблем?
Мъжът ми иска още едно дете, но аз съм категорично против,гледам съвсем сама сина ни/3г./ и ми е много трудно като нямам кой поне малко да ми помага.Напуснах работа да го гледам, защото много боледуваше в яслата.Надявам се скоро пак да се върна на работа, седенето в къщи направо ме убива, не виждам никого, имам чувството , че съм забравила да водя нормален разговор, не ходя никъде, защото няма къде да оставя малкия, а той е много буен  и трябва да съм постоянно до него- от 3 години не съм излизала вечер.Настръхвам като се връщам назад и си спомням трудностите и лишенията, за които мъжа ми дори и не знае.
Дразня се много когато някой ми каже:Хайде време ви е за второ.Тогава искам да изкрещя на всички ,че  НЕ искам друго дете .Сега съм на 30г, искам да се радвам на сина си и да бъда щастлива .
Аз ли нещо съм сбъркана?!!
[/quote     Здравей мила,нито ще те упреквам,нито ще те подкрепям.Аз вече имам две деца/ДА СА МИ ЖИВИ И ЗДРАВИ/  които гледах и продължавам да гледам сама.В смисъл без помощта на баби, лели, тетки и т. н. и т .н. Съпругът ми работи на 2 места по около 14 часа на ден, всеки ден. Аз от  6 години си стоя в къщи заради децата.  Имам си момиче и момче. Съпругът ми беше започнал да настоява за трето /и четвърто,защото според него ще са близнаци/Отначало отхвърлих тази идея,но колкото повече се съпротивлявах,толкова повече настояваше той.Един ден му казах в прав ред''Добре ,давай да работим за близнаци"И.....той се оцъкли.След което започна да се опъва.Сега ролите ни са сменени:аз искам ,а той се скатава JoyТа идеята ми е ,че  мъжете са програмирани да преследват нещо, което е трудно достижимо или им бяга и когато се окаже, че са на крачка от него вече не го искат толкова.А на всички мами които си мислят, че мъжете им е много лесно и че не усещат, че имат деца ще кажа :'' Момичета нали не сте забравили колко   пари са майчинството  и детските взети заедно ?''Не ми казвайте че не разчитате финансово на вашите съпрузи.Или искате те да напуснат работа и да си стоят по цял ден със вас за да ви помагат в отглеждането и възпитанието на вашите деца, но за сметка на това да не можете да им купите яке или обувки или недай, Боже лекарства когато са болни.А и нашето законодателство вече позволява да си прехвърлите майчинството на таткото. Мислите ли, че ще се справите по-добре от него ако вие сте финансовият стожер в семейството?

# 135
  • София
  • Мнения: 6 477
Не можах да изчета цялата тема. Но понеже авторката пита дали някой е на нейното мнение - ето, аз също не искам повече деца! Но всеки решава сам за себе си и за семейството си какво иска, какво може и ред такива неща. Аз не бих родила второ по много причини - трябва да търся най-напред татко, понеже сама гледам дъщеря си. Второ - върнала съм се на работа, а и ще я сменям и никак не искам да отсъствам отново за дълго. И трето - не искам около 40-тата си година да преживявам пълния ужас от бременност+първите безсънни месеци. НО отново казвам - това е лично и единствено мое мнение и решение!
Така че недейте да заклеймявате чааак толкова много жените, които не искат повече от едно дете - всичко е индивидуално и в това е красотата на живота , че всички сме различни!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт