проверка за задължения на имот

  • 3 220
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 68 629
Масово фирми..в софия може би. Не навсякъде те са масовите случаи на продавачи. При нас масово продават ФЛ.

ФЛ едва ли някакви кой знае какви цели преследват. Вероятно по инерция, защото така са чували, че се прави-да се изповядва на данъчна оценка, и те така..да не се цепят. За друго не се сещам. Освен да крият пари от жена си, както казах, друго не ми идва наум...

# 31
  • София
  • Мнения: 7 990
При продажба от ФЛ, целта на изповядването по данъчна оценка е да се намалят нотариалните такси за двете страни и местния данък, платим от купувача. Рисковете, вече се споменаха: при дефект в сделката и/или проблем с имота, купувачът ще може да претендира до размера на сумата, записана в нотариалния акт. Ако се  купува с банков кредит, банката може да не е ОК с това, защото ще има сериозно разминаване в покупно-продажната цена и след това в размера на кредита. Варианти разни.
Ако продавачът е с акъла си, нито ще приеме кешово плащане, нито банков превод за петцифрена сума без основание, защото ако го налазят от НАП, ще му стъжнят живота. В моето обкръжение вече няколко случая имам на данъчни проверки на физически лица, не е никак приятно.

# 32
  • Мнения: 68 629
Какъв банков превод? Да не е луд. Вкичко се дава в плик...ще надушат плика, ама друг път.

# 33
  • София
  • Мнения: 7 990
Обичайно данъчната оценка се различава с десетки хиляди от пазарната цена. За София са ми наблюденията, за провинцията не зная как е. Ако продавачът е с ниски доходи, означава да продължи да си държи парите в плика.

# 34
  • Мнения: 68 629
Ми в плика де, къде да ги държи...

# 35
  • Мнения: 40 832
При продажба от ФЛ, целта на изповядването по данъчна оценка е да се намалят нотариалните такси за двете страни и местния данък, платим от купувача.

Че продавачът какви нотариални такси има? Обичайно всичко е за купувача.

# 36
  • Мнения: 1 878
И за всяка покупка, която е над 30к лева да търси обяснения за произход на парите...и да мисли парите дали са му на сигурно място под матрак... Просто жалка история
Линк с инфо за декларация за произход на парите. https://ekspertis.bg/document/view/qanda/136210/0/

# 37
  • Мнения: 68 629
Жалко ще е, ако погнат баш Драган, вместо тия по върховете.
Срамно и тъжно ще е.

# 38
  • Мнения: 383
А кога става заплащането по принцип?
Сега друг брокер за друг апартамент иска първо да сме превели парите, а след това нотариуса да разпише акта. Без документ за плащане неможел.

# 39
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 844
След като се подпишете при нотариуса, превеждате сумата. Тоест в момента между изповядване на сделката и вписването в имотния регистър. Нотариусът ще изчака продавачът да получи парите, ще му се обадите и тогава ще пусне сделката към ИР.

# 40
  • Мнения: 40 832
А кога става заплащането по принцип?
Сега друг брокер за друг апартамент иска първо да сме превели парите, а след това нотариуса да разпише акта. Без документ за плащане неможел.

По принцип най-често се прави така. Отивате при нотариуса, който е проверил всичко, изготвил е НА, вие сте се съгласили и подписвате. После плащате и му давате платежното и тогава той вписва сделката. Има и други начини със сметка на нотариуса, ескроу сметки и прочее, но не са много популярни.

# 41
  • София
  • Мнения: 8 280
...
Ако е за битови задължения ток, вода, парно брокера ще провери по партиди, но едва ли някой продавач ще се изложи с некви суми до 500 лв
Битовите сметки може да са много повече от 500 лв. Някои хора с години не плащат, и докато токът го спират, задълженията за вода, парно или към входа може даде трупат много.

# 42
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 844
Пак може да се измисли - ще приспаднат от продажната цена.

# 43
  • Мнения: 383
А кога става заплащането по принцип?
Сега друг брокер за друг апартамент иска първо да сме превели парите, а след това нотариуса да разпише акта. Без документ за плащане неможел.

По принцип най-често се прави така. Отивате при нотариуса, който е проверил всичко, изготвил е НА, вие сте се съгласили и подписвате. После плащате и му давате платежното и тогава той вписва сделката. Има и други начини със сметка на нотариуса, ескроу сметки и прочее, но не са много популярни.
А самото вписване колко време отнема? Става ли веднага? Днес брокерът каза, че на другия ден ще си получим нoтариалния акт. И не е споменавал нищо за вписването.

А всъщност аз като купувач какви документи мога да изисквам от продавача, за да си направя сама някой проверки? Примерно лична карта, сегашен нотариаален акт, удостоверение за наследници. Имота може не само да има тежесри примерно, но и да проблем със собствеността. Имам ли право да изисквам лично тези документи по-горе ( аи други, които не зная)? В друг форуум ме посъветваха да направя тези справки - https://portal.registryagency.bg/pr/Services. Но нещо не виждам достатъчно информация за тях и не знам какво ще ми трябва като данни за имота. Те достатъчни ли са или трябва да се провери и друго?

И за какво друго да гледам освен за тежести и собственост? какви други проблеми могат да възникнат?

Последна редакция: пн, 23 авг 2021, 20:45 от Neznam86

# 44
  • Мнения: 68 629
Исковите молби при спор за собственост също се вписват в АВ, така че ще излязат в справката за тежести, ако има дела относно собствеността на имота.

Ако е къща, проверете законността на сградата в общината, има ли РС и РП примерно. Може да си изискате и от продавача копие на инв.проект също.

Общи условия

Активация на акаунт