Една тема за любов, обич и още нещо

  • 5 050
  • 115
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 854
Темата е вдъхновена от книгата на Ерих Фром "Изкустото да обичаш"

1) Изкуство ли е да обичаш?
Ако е така, са необходими знания и активност.
Или пък любовта е приятно чувство, въпрос на шанс, нещо, в което човек „хлътва“, ако има късмет?
---
2) Повечето хора гледат на любовта предимно от позицията да бъдеш обичан, а не да обичаш, да владееш умението да обичаш. Пред тях стои проблемът как да бъдат обичани, как да станат привлекателни.
Хората мислят, че да обичаш е проста работа, но трудното е да намериш обект, когото да обичаш — или да те обича?
---
3) Прави ли се разлика между между първоначалното „влюбване“ и дълготрайното състояние да обичаш, или ако бихме могли да го наречем „постоянство“ в любовта?
---
4) Схващането, че няма нищо по-лесно от това да обичаш, продължава да господства въпреки многобройните доказателства за обратното. Няма друга дейност, друго начинание, които да започват с такива колосални надежди и очаквания и да пропадат винаги, както любовта. Така ли е?

# 1
  • София
  • Мнения: 38 489
Пу, първа.
1. Голямо изкуство е и се изискват големи усилия. Но те не са за това да се промениш, за да се харесаш на партньора си, а да промениш себе си, така че наистина да го обикнеш. Да разрушиш стените, които сам си си изградил.
3. Говоря за дълга връзка, в която има взаимност.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 14 541
Любовта е част от същността. Не подлежи на ограничения, обучения и др.философски осквернения. Обичаш и съществуваш. За едни е даденост и живот, за други опасност или химера.

Последна редакция: сб, 18 сеп 2021, 11:33 от Viviana91

# 3
  • Мнения: 10 993
Страхотна тема. Браво, най-после нещо различно от мръсното бельо.
Моето мнение за любовта съвпада изцяло с това на Роки.

# 4
  • България
  • Мнения: 6 211
Темата е вдъхновена от книгата на Ерих Фром "Изкустото да обичаш"
Скрит текст:
1) Изкуство ли е да обичаш?
Ако е така, са необходими знания и активност.
Или пък любовта е приятно чувство, въпрос на шанс, нещо, в което човек „хлътва“, ако има късмет?
---
2) Повечето хора гледат на любовта предимно от позицията да бъдеш обичан, а не да обичаш, да владееш умението да обичаш. Пред тях стои проблемът как да бъдат обичани, как да станат привлекателни.
Хората мислят, че да обичаш е проста работа, но трудното е да намериш обект, когото да обичаш — или да те обича?
---
3) Прави ли се разлика между между първоначалното „влюбване“ и дълготрайното състояние да обичаш, или ако бихме могли да го наречем „постоянство“ в любовта?
---
4) Схващането, че няма нищо по-лесно от това да обичаш, продължава да господства въпреки многобройните доказателства за обратното. Няма друга дейност, друго начинание, които да започват с такива колосални надежди и очаквания и да пропадат винаги, както любовта. Така ли е?
1. Изкуство и не е лесно.
Ако се опитваш да промениш другия или себе си, вече няма да сте ония двамата, които са се влюбили един в друг и може даже и да се загуби интерес. Не е случайно клишето, че най-много сълзи са пролети от сбъднати мечти.
2. И намирането на подходящ обект, и обичането не са лесна работа.
3. Хубаво е да не се прави, но за съжаление са две различни неща.
4. Съгласна съм с второто изречение.
5. Възрастта на анкетираните е много важна. Сега съм на 48 години, ако на 20 години бях прочела мнението си, щях да се намразя. Joy

# 5
  • Мнения: X
Любовта е най-рядко срещаният дар. Често се бърка с привличане, привързаност, обич и какво ли още не.

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
За что любят дети?

Любовта или се случва, или не се случва. Не е нужно да е заради нещо. Възрастта няма значение.

# 7
  • Мнения: 18 298
Всички могат да обичат, ама някои само себе си. Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 19 854
Аз мисля, че е изкуство и за да се случи трябва да имаш определена осъзнатост/състояние на ума, личностни качества развити.
Иначе е често бъркана с влюбване, привличане, обич, привързаност или просто навик.

Анди, любовта между мъж и жена. Не на децата, мерси.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е реплика от един филм. Сцената е между таксиметров шофьор и негов приятел. Говореха си за любовта и за какво обичат жените и мъжете. Тогава единият възкликна "За что любят дети?". Достатъчно красноречив е въпросът и очевидно не става въпрос за децата, а за ирационалността на любовта.

# 10
  • Мнения: 17 616
на децата е чиста и необременена да. няма толкова 'възможности' колкото тази на възраст има но пък и няма пречки

# 11
  • Мнения: 19 854
ирационалността на любовта.
Това да.
Детската любов не е ирационална, напротив. Лош сценарий просто.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 14 541
на децата е чиста и необременена да. няма толкова 'възможности' колкото тази на възраст има но пък и няма пречки
Пряка и безкористна.

# 13
  • Мнения: X
Любовта е щурче с цигулка,
Приютило се в дланта,
Която вместо да го смаже,
Го предпазва от замръзване.

# 14
  • Мнения: 1 189
Любовта е това, което осмисля живота ни. Тя е в нас - в някои повече, в други по- малко. И не, любовта не е трудна. Лека, красива и щастлива е. Стига да я носиш в душата си. Защото също като красотата любовта е в очите и сърцето на гледащия.

# 15
  • Мнения: 10 699
Да любиш и да бъдеш любим е най-великото щастие на земята. /Хайне/

# 16
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Винаги свързвам любовта със страдание... Не знам защо, може би така се е случвала в моя живот. Любовта като щастие и красота ми е само във филмите и романите.
Може би е наистина изкуство, някакво велико изкуство, което не всеки умее. И не знам бихме ли могли да се учим да я живеем, да я даваме и получаваме? От нас ли зависи или от обекта /партньора? За себе си си разсъждавам...

# 17
  • Мнения: 17 616
проблема е единствено че е между двама

# 18
  • Мнения: 46 515
Обичам простите неща, с малко компоненти. Това, че е м/у двама го отчитам като огромно предимство.

А какво е любовта, не знам. Химия някаква, която ако е м/у двама, които си пасват като разбирания, се съхранява, ако не, преминава в безразличие или омраза. Но предпочитам много много да не философствам, а да се наслаждавам на каквото ми предоставя живота. Всичко е случайност.

# 19
  • Мнения: 19 854
Винаги свързвам любовта със страдание... Не знам защо, може би така се е случвала в моя живот. Любовта като щастие и красота ми е само във филмите и романите.
Може би е наистина изкуство, някакво велико изкуство, което не всеки умее. И не знам бихме ли могли да се учим да я живеем, да я даваме и получаваме? От нас ли зависи или от обекта /партньора? За себе си си разсъждавам...
Изкуство е дотам, че трябва да се твори, а не да се лежи на една кълка. Приеме ли се за даденост, пуффф изчезва. А всяко изкуство може да се овладе чрез умения. Талантът е отделна тема. Мисля, че всеки би могъл да се научи да обича и д абъде обичан, ако развие опредлени личностни качества. Зависи и от обекта/субекта, да.

Човече, аз не мисля, че е случайност, а и съзнателен избор. Не е само химия. Химия има и при липса на любов.

# 20
  • Мнения: 46 515
Случайност е срещата м/у двамата. Химията е началото, след това дали ще се стигне до любов, безразличие или омраза, зависи от характер, разбирания и моментни обстоятелства.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако смятаме културните очаквания, любовта все трябва нещо да я прави човек, по-скоро да прави неща за другия според културните клишета. Хората очакват жестове за любов по определен начин. Не мисля, че любовта е изкуство, но очакванията събарят всичко.

# 22
  • Мнения: 19 854
Не винаги е случайност. Може да е смешно, но аз търсех целенасочено. Изключих си мислено какво никога повече не желая в един мъж и се концентрирах над това, което на мен ми харесва и искам. Звучи роботско, но проработи. Smiley

Анди, любовта е лична, не ми е културна особеност на мен. Очакванията са вредни не само в любовта. Кажи какво мислиш за любов мазохизъм или садистична?

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Култерна особеност е за всички. Ако любимият ти метне един крокодил на масата и очаква нещо да направиш с него, едва ли ще го приемеш добре. Или ако не ти подари нещо или всякакви други неща, които хората очакват от другия като засвидетелстване на любов.

Дори извън културните клишета, хората съвсем естествено имат очаквания от другия и за другия - да прави или да не прави определени неща. И когато очакванията не се покрият, тогава става проблем.

Последна редакция: сб, 18 сеп 2021, 18:41 от Andariel

# 24
  • Мнения: X
Не мисля, че любовта е изкуство
Любовта е точно изкуството да надмогнеш егото си.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
За колко време? Човек не може постоянно да надмогва себе си, все в един момент започва да си пробива път това, което е надмогвал.

# 26
  • Мнения: X
За колко време? Докато има любов. А това с егото не работи така в любовта. Когато надмогнеш егото си, то получава много повече, отколкото когато истерично се опитваш да го нахраниш. Това, ако има любов.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Водата не може да тече нагоре постоянно, т.е. дори с любов надмогването е до време. Може би единствено за децата си родителите и особено майките са готови да надмогват себе си постоянно. Но за партньор е трудна мисия. Винаги единият в един момент се пропуква и решава, че твърде много надмогва, което всъщност е неговото усещане и може да няма нищо общо с качествата на партньора.

# 28
  • Мнения: X
Надмогването се отплаща. Но да, това е една от причините да твърдя, че любовта е изключително рядък дар, който получават малцина.

# 29
  • Мнения: 10 699
Всеки ден трябва да надмогваш себе си, защото не знаеш дали си дал достатъчно, колко е достатъчно и дали изобщо е достатъчно. Ленноста и бездействието убиват. Те са като мазнина в душата и сърцето. Мазнина в мозъка която задушава и погубва. Даваш всичко от себе си и се бориш за утрешния ден. Да има утре и да видиш как се събужда любимият ти човек с усмивка до теб. Любовта е истинска когато даваш без да искаш насреща. Ако човека срещу тебе реагира по същия начин то се зареждате емоционално един друг. Чувства, страст, енергия всичко това циркулира между вас и се получава един вечен двигател. Ако единия няма такива чувства,то нещата се сриват. В любовта няма его и аз, има ние! Двама души градят своето настояще и бъдеще, своя свят. Да бъдеш егоист и скъперник в любовта означава да използваш хората, да крадеш от чувствата им , да търгуваш с илюзии, все нещо които са непростими. Те нямат място там където доверието и мисълта за него/нея преди мен съществува.
Какво е да изразиш любовта си ? Думите , които изричаме за да изкажем чувствата си или чувствата които имаме се опитваме да ги предадем чрез словото ? Любовта е флуид, аура в която сме потънали когато любимия ни е до нас. Дали е някакъв сън или реалност ? Щом има болка , то няма как да е сън. Любовта е нещо прекрасно! Simple Smile

# 30
  • Мнения: 19 854
Ехее, Лане, браво, изненада ме приятно! Супер пост! Heart
---
Анди, във връзка с детската любов. Ето защо писах, че няма общо с тази между мъж и жена. Тя има, но е болнава. Ето как е при децата:
Обичат ме заради онова, което съм аз, или може би по-точно — обичат ме, защото съм аз. Чувството да бъдеш обичан от майка си е пасивно. Не трябва да правя нищо, за да бъда обичан — майчината обич е безусловна. Единственото, което се иска от мен, е да бъда — да бъда нейно дете. Майчината обич е блаженство, спокойствие, не е необходимо да се завоюва, не е необходимо да се заслужи. Безрезервната майчина любов има обаче и негативна страна. Не само че не е необходимо да бъде заслужена, но тя също така не може да се спечели, да се създаде, да се възпре. Ако я има, тя е благословия, ако я няма, животът е лишен от цялата си красота и нищо не мога да направя тя да се появи.

Последна редакция: нд, 19 сеп 2021, 16:54 от Босилка

# 31
  • Мнения: 2 925
Много сложни въпроси. Любовта е простичко чувство. Ако е сложна, то не е любов.
Имало някакво място в Израел. Нещо като убежище, с което израелското правителство искало да се отблагодари на хора от нееврейски произход, които са помагали на евреите по време на Холокоста.
Моят приятел страда от някаква мания, че целият останал свят се опитвал да унищожи неговия народ, защото не се е случвало само 1 път вече. Та в този ред на мисли аз се пошегувах, че при следващ световен конфликт ще го скрия някъде само за мен. А той ми отвърна с усмивка, че съм щяла да си заслужа място в Израел.
Да се радвам ли или да плача и аз вече не знам. Май съм вече стара за това и той е прав, казвайки че е трябвало да се  срещнем по-рано.

# 32
  • Мнения: 19 854
И простичко, и не.
Скрит текст:

Николай Владимиров

# 33
  • Мнения: 3 726
Красива тема, благодаря!
 Изкуство е да обичаш. Като всяко изкуство, изисква дарба и надграждане. Като всяко изкуство,е леко, приятно и естествено, ако има правилният похват/усещане/ мислене. Любовта, от друга страна, не е изкуство, тя е дар. Усеща се като такъв и именно затова повечето хора се стремят да вземат. Всъщност истинската наслада от любовта е да даваш, емоцията е в пъти по-силна от тази, когато получаваш.
 Разликата между влюбване и любов е като между роклята и тялото. Евтина рокля върху съвършено тяло или обратното, хармония между двете, перфектна грозота или красота, варианти. Същественото е, че тялото е важно и без рокля, дори повече Wink, но рокля без тяло е безсмислица.
И да, няма нищо по-лесно и по-трудно от това да обичаш, зависи дали си ван Гог или не.
Ето, например, Равена определено е влюбена, но дали ще съумее да обича евреина, си е сложен въпрос.

# 34
  • Мнения: 2 925
Ами сложен е, да.
Всеки път неделя сутрин скачам и търча като улава преди 10 ч. да му взема кафе, защото той спи и се излежава до 11. Не се оплаквам. На мен ми доставя удоволствие. Макар че за моя екс никога не съм го правила. Той го правеше. (И да сравнявам без да искам, няма как да се правя, че не е било.)
Тая седмица съвсем тактично му прошепнах, че може и той веднъж да го направи. А той заяви, че за него нямало значение, защото можел да кара и на вода. Да, ама веднъж го оставих ''на вода'' и се въртеше като пумпал за кафе.
Та не знам. Любовта е сложно нещо, когато е едностранна и не знам, докога ще е търпелива.  За мен търпението е нещо супер необичайно.
Както каза Анди в другата тема. Абе хубаво е да си влюбен, ама идва неизменно един момент, в който си викаш: ''Абе, що ли ти трябваше?''...Както и да е!
***
За дългосрочност, според мен, трябва да имате нещо, което да ви свързва...дали деца, общи трайни интереси, работа, па дори сметка...С гола любов и обич е трудна работа. Преходни са. И никой не може да ме убеди в противното.

# 35
  • Мнения: 19 854
За дългосрочност, според мен, трябва да имате нещо, което да ви свързва...дали деца, общи трайни интереси, работа, па дори сметка...С гола любов и обич е трудна работа. Преходни са. И никой не може да ме убеди в противното.
Аз мога, ама не искам да те убеждавам.

# 36
  • Мнения: 4 692
И аз мога , но трудно ще  разбереш, че точно обичта е спойката.

# 37
  • Мнения: 19 854
Любовта е в очите, душата, ума на даващия любов преди всичко. Тя си е една неуловима фикция, тотално ирационална е.

# 38
  • Мнения: 2 925
Любовта е в очите, душата, ума на даващия любов преди всичко. Тя си е една неуловима фикция, тотално ирационална е.
Докога това?
Докато дъщерята или синът от друг мъж дойдат да ти поискат пари за сватбата, а сегашният се намръщи, защото планирате пътуване до Европа.
Ето за това говоря! Оплюйте ме сега, че не мога да давам! Head Band

# 39
  • Мнения: 19 854
Раве, това няма общо с любовта. Парите, застраховките, имотите, кредитните карти. Научи се да ги делиш нещата. ПА може и да ти стане хубаво. Обещавам ти даже, че ще е така.

# 40
  • София
  • Мнения: 35 098
Любовта е спойка, но тогава, когато е двустранна.
Реве, помисли хубаво колко още…

# 41
  • Мнения: 2 925
Раве, това няма общо с любовта. Парите, застраховките, имотите, кредитните карти. Научи се да ги делиш нещата. ПА може и да ти стане хубаво. Обещавам ти даже, че ще е така.
Не може. Неделими са. Живеем в материален свят за съжаление.
И ще ти кажа от горния пример като продължение...
Аз приоритетно ще дам на детето си.(това не подлежи на обсъждане, колкото и да съм влюбена)  
И ето ти проблем! Broken Heart

# 42
  • Мнения: 3 726
Равена, с последният си пост противоречиш на предните. Оказва се, че общите пари, сметки, бизнес по-скоро скапват любовта. Или пък не? А може би с любов по-лесно ще вървят сметките, по-безболезнено ще е даването?

# 43
  • Мнения: 19 854
Раве, ти нали имаш пари? Не ти остава нищо друго, освен да си позволиш любов. Аа искаш ли го? Помисли.

# 44
  • София
  • Мнения: 35 098
Забравя тя, че с пари е лесно.
Без пари е скапано, Ревена. Следва да си волна, свободна и безгрижна.
Аре, отпусни тая душа.

На своето ще дадеш, няма на неговите. Мигар той ще даде на твоите?!
Толкова ви е чистичко и ясно с тия наследници, че здраве му кажи.
Следва да свалиш напрежението от чековата книжка и да го прехвърлиш на него, като му кажеш, че го искаш и в петък за уикенд.

# 45
  • Мнения: 2 925
Равена, с последният си пост противоречиш на предните. Оказва се, че общите пари, сметки, бизнес по-скоро скапват любовта. Или пък не? А може би с любов по-лесно ще вървят сметките, по-безболезнено ще е даването?
Разбира се. Когато сте се срещнали на по-късен етап е по-сложно. Аз затова и се пазя от общи работи, които са неизбежни, ако заживеете заедно. На баща ми последният развод беше точно затова. Прекалено много очаквания и претенции, а насреща - почти нищо.

Следва да свалиш напрежението от чековата книжка и да го прехвърлиш на него, като му кажеш, че го искаш и в петък за уикенд.
Петъчната вечер е специална за евреите - началото на съботата - шабат. Имат семейна вечеря и спазват хиляди забрани. Той не, обаче дъщеря му - да. Даже и телевизора и пуска, защото тя няма право.
Затова и се срещаме винаги в събота вечер - края.

# 46
  • Мнения: 19 854
Защо си толкоз залепена за баща си?

# 47
  • София
  • Мнения: 35 098
Извинения, нали знаеш?
Газлайтната си по учебник.

# 48
  • Мнения: 2 925
Защо си толкоз залепена за баща си?
Обичам го. В чужбина нямаш чак толкова близки хора и е хубаво да поддържаш здрави отношения с роднините си. Той освен това е сам.
Извинения, нали знаеш?
Газлайтната си по учебник.
Няма извинения. Аз не съм го искала. Все едно да му кажа, че всеки петък вечерям задължително с баща ми и той да държи на всяка цена да излизаме точно този ден.

# 49
  • Мнения: 19 854
Защо си толкоз залепена за баща си?
Обичам го. В чужбина нямаш чак толкова близки хора и е хубаво да поддържаш здрави отношения с роднините си. Той освен това е сам.
Извинения, нали знаеш?
Газлайтната си по учебник.
Няма извинения. Аз не съм го искала. Все едно да му кажа, че всеки петък вечерям задължително с баща ми и той да държи на всяка цена да излизаме точно този ден.
И аз съм държала на баща си, но никога не съм се съобразявала с мнението му за мъжете в живот ами. Имали сме конфликти, но в крайна сметка винаги е заставал до мен и ме е подкрпял, въпреки несъгласието с моя избор. При теб има нездраво придържане към бащата.

# 50
  • Мнения: 2 925
И аз съм държала на баща си, но никога не съм се съобразявала с мнението му за мъжете в живот ами. Имали сме конфликти, но в крайна сметка винаги е заставал до мен и ме е подкрпял, въпреки несъгласието с моя избор. При теб има нездраво придържане към бащата.
Въобще не е нездраво. Нямам интерес да съм в лоши отношения с него. От мъж надали ще получа подкрепа. От баща ми - винаги. Ние имаме доста  сходен начин на мислене. Аз все пак съм негова кръв и приличам на него доста, в смекчен вариант, разбира се, защото все пак съм жена. Нямам време за несъгласия с него. Затова и опират пешкира чуждите хора.

# 51
  • Мнения: 19 854
Нездраво е. Щот жена на 50 не е еок да разчит ана баща си, а на мъж до себе си.

# 52
  • Мнения: 2 925
Нездраво е. Щот жена на 50 не е еок да разчит ана баща си, а на мъж до себе си.
Допусни, че не съм срещнала толкова качествен като баща ми. Сигурна съм, че няма и да срещна. Да изпусна питомното за да гоня дивото ...М-Не, мерси! Не е за мен, точно защото съм на 50. Sunglasses

# 53
  • Мнения: 19 854
Инцест се нарича това. Ти дръж тетовия.

# 54
  • София
  • Мнения: 35 098
Леле мале Confused

# 55
  • Мнения: 2 925
Инцест се нарича това. Ти дръж тетовия.
Глупости! Родов интерес се нарича това. Няма нищо сексуално в нашата връзка.
Учудвам се, че поддържаш нормални отношения с мъже при толкова извратено мислене.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да не разчита на баща си? Кой е казал, че не бива да разчита на него, а на кого да разчита на чуждите мъже ли, дето не са й никакви? Затова я има приказката "аз не съм ти баща/майка".

# 57
  • София
  • Мнения: 35 098
И по- качествен от него няма…..

Защо да не разчита на баща си? Кой е казал, че не бива да разчита на него, а на кого да разчита на чуждите мъже ли, дето не са й никакви? Затова я има приказката "аз не съм ти баща/майка".
Би ли те зарадвало някой от синовете ти да държи тая линия, като стане на 50?
Всъщност би Joy

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Коя линия?

# 59
  • София
  • Мнения: 35 098
По- качествена от мама няма.

# 60
  • Мнения: 2 925
Наследствената. Разбира се.
И дъщеря да е. Няма разлика.

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Като гледам наоколо, хората се обръщат към родителите си за помощ, поддържат връзка. За много родители е напълно нормално да помогнат на децата си дори когато тези деца са на 50.  Разчита се на най-близките, защото чуждите са чужди - те ако искат ще помогнат, ако не искат - няма.

# 62
  • Мнения: 2 925
А, де?! Стигнахме до любов, обич и още нещо.
За родителите тези чувства съвсем закономерно са насочени към децата. Да не съм луда да се гърча около чужди хора като имам свой, който винаги ще ми помогне.
Да не си въобразявате, че евреинът ще зареже дъщеря си и ще хукне да ми помага на мен?
Ми ето и при нас е подобно. И аз не виждам нищо лошо в това. Аз също се грижа за него, когато има нужда.

# 63
  • Мнения: 19 854
Родителска подкрепа е едно. Друго е да си вързана за баща си и да не можеш да създадеш връзка интимна, близка с друг мъж, защото не му вярваш или винаги го сравняваш с тате.

# 64
  • Мнения: 2 925
Аз не съм вързана. Чуваме се и виждаме само отвреме-навреме.
Е, няма как да не го сравнявам! Поне финансово. За мен парите са важни, а досега не съм срещнала по-добър от него в това отношение за да заживея с него, това е. Затова и не създавам трайни връзки. Не ми трябват използвачи. Доверието също е важно. С чужд човек е по-трудно постижимо, отколкото със собствения ти баща.

# 65
  • Мнения: X
С чужд човек е по-трудно постижимо, отколкото със собствения ти баща.
Самата истина. Друг е въпросът как така любимият мъж ми е чужд човек.

# 66
  • София
  • Мнения: 35 098
С тате до море, с мъж през океан.

# 67
  • София
  • Мнения: 38 489
Едно е любовник, друго е партньор и баша на децата ти. Първият винаги си остава чужд, с единия крак в неговия си свят. Че и с двата.

# 68
  • Мнения: 2 925
Едно е любовник, друго е партньор и баша на децата ти. Първият винаги си остава чужд, с единия крак в неговия си свят. Че и с двата.
Именно! Аз деца с бъдещият ''The One'' няма как да имам. На 51 съм. Оттам идва и усложнението. Да се доверя на някой чужд, пък и той да се грижи за мен без задни мисли и без нищо да ни свързва (децата са си здрава спойка, няма какво да се лъжем!)...Ако има такъв, то той е 1/1000 и не е в мен вината, че не мога да го намеря. Ако е някоя друга, то и тя ще има подобни проблеми.
Самата истина. Друг е въпросът как така любимият мъж ми е чужд човек.
Като ти стане нелюбим (не ти го пожелавам), ще прогледнеш.

# 69
  • Мнения: 19 854
Сбърканите са ти трегерите.
Близостта с 1 човек/мъж няма общо с деца и банкови сметки. Мисли. За интимност на чувствата и умовете чувала ли си? Риторично.

# 70
  • София
  • Мнения: 62 595
То хубаво през океан, ама е друго тати и мама да са вързали една спасителна лодка, че капитанът понякога обърква курса или решава вече да не е капитан и скача да се спасява преди екипажа.
Каквото и да си говорим, при едни нормални родители, те са доста сигурна опора за разлика от мъжете.

# 71
  • Мнения: 19 854
Момичета, време ви е да пораснете. Зрелият индивид се научва да се справя и без мама и тате. И да създава връзки емоционални и с други хора извън родствената връзка.

# 72
  • София
  • Мнения: 38 489
Справяме се. Падаме, ставаме и ставаме по-силни и по-умни. И с по-дебела кожа.

# 73
  • Мнения: 19 854
Дебелокожието е вид залиняване. Убиваш си сетивата.

# 74
  • София
  • Мнения: 38 489
Еми да - за да боли по-малко. Не се влюбваш веднага като на 17 или 27...

# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
То хубаво порасване, ама друго си е да има гръб човек. Ей го на, Тръмп, и той на тате разчитал да му дава по някой милион след всеки фалит, а не е тръгнал да кОпа за пет лева, сакън, да не вземе да изглежда незрял!

# 76
  • София
  • Мнения: 38 489
И с две деца ... трябва бая зор да се оправя сама.

# 77
  • Мнения: 19 854
Тръмп е идиот късметлия. Joy Менталното здраве ням общо с милионите.

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Да е само той, а на практика повечето хора го правят, независимо колко са бедни или богати. Децата/хората които имат подкрепата на родителите си са по-смели и с по-добра самооценка.

# 79
  • Мнения: 19 854
Така е, Анди. Ама докога? НА 50 годин да чакаш тате да те подпира ли за самочувствие?

# 80
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Според Тръмп най-сигурният начин да станеш богат е да се родиш в подходящото семейство. Или нещо подобно. Запомнила съм го от биографията му.

Последна редакция: ср, 29 сеп 2021, 09:39 от AIDA_N

# 81
  • София
  • Мнения: 38 489
Ами не се знае какъв ураган ще те удари на 50.
Ей ме на - мъжът ми де факто не е с мен. Поне трябва някой да прибира малкия от занималня. Ще започна работа, но може да се наложи да им поискам някой лев в близките 10 дни.
Пък и понякога вечер трябва помощ, за някое излизане, нали...

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Особено е важно на всяка възраст тате да те подпира, стига да го имаш. Честно, разбирам защо ги пишеш тези неща, но не вярвам на такива приказки как не можело. Може, пък който ще да приказва как не било редно. В живота или има кой да помогне, или няма. В тежките моменти повечето хора се крият като мишки и остават шепа верни приятели и родителите. Да не говорим когато има и деца.

# 83
  • Мнения: 19 854
Не е ок, ако това ти пречи да създаваш здравословни отношения с мъже. Тц. Не съм ок. Помощта си е помощ.

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма как да знаем дали е заради бащата. Някои хора просто не умеят да ги създават. В някаква степен всяко момиче търси баща си в мъжете, защото той е най-близкият й пример за мъж като мислене и поведение. И да го обича, и да го мрази, пак търси някакви негови черти като типаж. Дали ще е спокоен като баща й, дали ще е избухлив като баща й - пак не можеш да го изключиш, дори когато липсва, пак го има.

# 85
  • Мнения: 19 854
Не, Анди! Не си чела достатъчно. Това е само повърхността на психологията.

# 86
  • София
  • Мнения: 62 595
Това са архетипи, как ще ги изкараш от човека като той си ги носи? Дори бащата да отсъства изобщо, да е неизвестен, момичетата пак изграждат някакъв образ, момчетата също изграждат образ. Нафантазиран, но го има. А ако е реален съвсем влияе.

# 87
  • Мнения: 19 854
Архетипът е базата. От там насетне имаш персоналност на всеки индивид. Говориш общи приказки.

# 88
  • София
  • Мнения: 38 489
Аз цял живот гледам мъжът да НЕ Е като баща ми. В резултат на това не знам какъв да е.
Абе, дали не се получава нещо такова и със съпруга? 😱

# 89
  • Мнения: 2 925
Не мога да кажа, че съм търсила припокриване на личностни качества.
По-скоро сега търся припокриване на краен резултат. Инак се получават едни сравнения, едни комплексарщини, не ти е работа. А, както казах, вариант да не се грижа за баща ми и да го елиминирам от живота си не съществува. Така че характерът е желателно да е различен, но не и социалният статус.
Инак човекът до мен или може да е използвач, или да не му харесва позицията на заврян зет, когато има разминавания в очакванията и реалното положение.
Аз нямам проблем да установявам връзки. Имам проблем (заради вътрешна борба) да ги задържам.

# 90
  • Мнения: 19 854
Кой нормален човек няма да се погрижи за родителите си?
За друго ти говоря. Simple Smile Имаш проблем с връзките, емоционалните.

# 91
  • Мнения: 2 925
Кой нормален човек няма да се погрижи за родителите си?
За друго ти говоря. Simple Smile Имаш проблем с връзките, емоционалните.
Нямам такъв проблем, ама щом ти казваш...
Приеми, че не всички са емоционални шарани в любовта и има хора, които избират с главата си, не със сърцето. Сърцето е само помощен орган, който захранва с кръв мозъка. Нищо повече от мускул.

# 92
  • София
  • Мнения: 35 098
Е, чудни ги избра……

Да ти имам акъла Joy

# 93
  • Мнения: 19 854
Акълът дава посока в живота, не дава любов.

# 94
  • Мнения: 2 925
Акълът дава посока в живота, не дава любов.
Дава всичко.
***
Какво за избора? Бившият не беше лош.
Трябваше да се подбутва, но не беше лош.
Ако беше лош нямаше да го издържа 28 години.

# 95
  • Мнения: 4 692
Търпелив човек😉

# 96
  • Мнения: 10 699
Дебелокожието не е залиняваме. Защитна преграда е. Човек си има граници. Никой няма право да ги прекрачва. Те са нещо лично. Престъпването им нарушава на личната свобода.

# 97
  • Мнения: 19 854
Дебелокожието го разбирам аз като вид нисък праг на реакция на външни стимули и не го приемам за решение за защита. По-скоро притъпяване на усещанията. Заяитна преграда можеш да си изградиш, ако се научиш да рафинираш външната информация/стимул и имаш критерий. Ситото става все по-ситно с годините. Със затваряне на очите не ставаш по-защитен.

# 98
  • Мнения: 10 699
Дебелокожието е липсата на реакция към външни стимули до определен праг.

# 99
  • Мнения: 19 854
Не съм съгласна, влагаме различен смисъл в думата, но няма да споря. Ок.

Раве, понякога от твърде много акъл човек страда. Тъжен живот, печал. Трябва да разрежда малко.

# 100
  • Мнения: 3 726
Така е, Анди. Ама докога? НА 50 годин да чакаш тате да те подпира ли за самочувствие?
Може и мама. Може и аз тях да подпирам, комунизъм, един вид : от всекиго според възможностите, всекиму според нуждите. Така разбирам аз la famiglia, за късмет и цялото ми семейство е с моето разбиране, вече второ поколение работи безотказно.
 На Равена най-малкия проблем ѝ е връзката с тати, така мисля. Връзка със себе си да установи трябва основно, да седне на две очи и бутилка вино и да се разбере с Аз-ът, какво аджеба иска и какво дава, че и какво всъщност ѝ трябва.
 ММ ме е търсил близо 50 години, обаче съм точно копие на майка му. Дори като житейски опит се припокриваме на едни 90%, забавно.

# 101
  • Мнения: 2 925
Така е. Ама той-Азът ми е много труден и не знае какво иска. Joy
Днес му се ще едно, а като го получи почва да ми шепти в ухото: "Що ли ти трябваше?"
Някой като ме гледа отстрани ми казва: "Не искай неща, че като ти се случат искаш още, и още и накрая уйде коня у ряката!" Joy

# 102
  • Мнения: 19 854
Противоречиш си. Ем искаш, ем не ти стиска. Stuck Out Tongue

ММ ме е търсил близо 50 години, обаче съм точно копие на майка му. Дори като житейски опит се припокриваме на едни 90%, забавно.
Това е много интересно. А ти как се чувстваш с подобно сравнение?

# 103
  • Мнения: 3 726
Както споменах, забавно ми е. Любопитно ми е клишето работещо ли е, а всъщност аз харесвам и уважавам майка му, което май означава, че харесвам и себе си.
Между другото той не е правил подобни изказвания, но приликите особено на база житейски сполуки и несполуки, въпреки че сме живяли при различни условия и поколения ( мама Роза е на 70+, аз на 40+, освен това в различни държави, но пък и двете упорито сме избягвали "чужбината" до доста зряла възраст) се набиват на очи.

# 104
  • Мнения: 2 925
Противоречиш си. Ем искаш, ем не ти стиска. Stuck Out Tongue
Не си противореча. Искам, ама имам изисквания, защото на тая възраст, на която съм нямам нужда да създавам семейство. Мога и сама. Ама, ако си заслужава, защо пък не?!
Евреинът ми харесва, защото се пази. (Парадокс, нали? Ама аз не смятам така.) Това е добър знак. Пази се само и единствено човек, който има какво да губи в личен план. Това е нормалната реакция. Не другата, да скачаш смело с двата крака! Златотърсачките го практикуват. Даже играят сценки с припадъци за да събудят закрилника в мъжа. Не при всички минава обаче. Като цяло успешните мъже са доста обрани. Не плащат данък обществено мнение, освен ако не са егоцентрични идиоти като Д. Тръмп. Има и други като него, които гледат на жените като на трофей. На мен такъв не ми трябва, защото трофеите остаряват с времето и лесно биват заменяни с други.
Аз залагам на дългосрочност, защото нямам време за грешни ходове.

# 105
  • Мнения: 6 581
Скрит текст:
Много сложни въпроси. Любовта е простичко чувство. Ако е сложна, то не е любов.
Имало някакво място в Израел. Нещо като убежище, с което израелското правителство искало да се отблагодари на хора от нееврейски произход, които са помагали на евреите по време на Холокоста.
Моят приятел страда от някаква мания, че целият останал свят се опитвал да унищожи неговия народ, защото не се е случвало само 1 път вече. Та в този ред на мисли аз се пошегувах,
че при следващ световен конфликт ще го скрия някъде само за мен.
Скрит текст:
А той ми отвърна с усмивка, че съм щяла да си заслужа място в Израел.
Да се радвам ли или да плача и аз вече не знам. Май съм вече стара за това и той е прав, казвайки че е трябвало да се  срещнем по-рано.

Отива швейцарец да се изповядва пред свещеника.
- Отче, мисля, че съм съгрешил. През войната се съгласих да скрия един евреин от нацистите в моето мазе. Но му казах да ми плаща наем. Това грешно ли е?
Отчето: - Ти си спасил човек, това е похвално. Господ ще ти опрости взимането на наем, това е много по-малък грях от доброто дело, което си направил.
Швейцарецът: -Благодаря, отче, олекна ми. Последно да попитам - да му кажа ли, че войната е свършила?

# 106
  • Мнения: 19 854
Безрезервното даване в любовта не е оферта. Трябва ди ма граници и да се казва не, когато е нужно. Иначе се стига до неприемливи компромиси и натрупвания на неудовлетвореност.

# 107
  • Мнения: 35 961
ако и безрезервно получаваш, неприемливости няма

# 108
  • Мнения: 4 692
То за това любовта е ИЗКУСТВО.
Изкуството да даваш и да оценяваш даденото.
Изкуството на златната среда в балансирането в отношенията.
Изкуството да искаш да говориш, да искаш да мълчиш, да искаш да споделяш, да си човек с точно този човек заради всичко и въпреки всичко.

# 109
  • Мнения: 19 854
Винаги в един момент единият дава повече. Стига се до даденост, ако е постоянно и безрезервно. И се размива идентичността и на двамата. Аз съм за границите. До тук мога и искам да давам, от там насетне спирам, ако не получа насреща.

# 110
  • Мнения: 4 692
Когато се обичат двама няма проблем да се съобразяват ,  да се уважават изборите и границите.

# 111
  • Мнения: 2 925
Ще си получи всичките десерти за година напред авансово, че после не се знае кога. И въобще не се знае дали ще има после. Simple Smile
Неудовлетвореност - не и този път. Когато видиш, че няма шикалкавене, не може да има и неудовлетвореност. Simple Smile

# 112
  • Мнения: 6 581
Тия вашите клишета, мазоли хванаха от протъркване !?

# 113
  • Мнения: 19 854
Дай неклишета, аз ша ти направя разбор по реален случай.

# 114
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Любовта не е просто нещо... И изобщо не е само привличане, желание да притежаваш някого или да го обожаваш... Това са мимолетни усещания.

# 115

Общи условия

Активация на акаунт