Бездетна по избор

  • 7 368
  • 237
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 214
Здравейте, аз съм бездетна по избор (childfree by choice). Това е първата тема тук за хора, които са бездетни по избор. Ако и вие сте такъв човек се чувствайте свободни да споделите своята гледна точка, защо взехте това решение и споделяте ли своята позиция открито в обществото или тактично отбягвате темата.

Това 2000s girl индикатор ли е за възрастта ви? Ако е, тогава бих изчакала с коментарите и решенията. Жена/момиче, родено след 2000 едва ли мисли за деца в момента, което е съвсем нормално.
Иначе не, аз винаги съм искала деца. Бременноста наистина промени тялото ми и остави следи. За мен не е проблем. Абсолютно вярно е, че детето променя живота ви, но не е пречка за пълноценна кариера и социален живот. Въпрос на организация. Ако аз бях взела такова решение не бих го афиширала. Решението е лично и Си остава лично. Не виждам причина да дискутирам с никого, освен ако целта не е да привлечете внимание и да се направите на “интересна”. Абсолютно ненужно.

# 16
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 667
Да, на тази възраст не искаш деца. И по-добре. На тази възраст можеш да мислиш само за себе си, за собственото си развитие евентуално и това е съвсем нормално.
С годините възгледите и схващанията се променят през различните етапи от живота.
Така че засега разсъженията ти са съвсем нормални.

# 17
  • Мнения: 51
Въпроса е, че възгледите ми със сигурност ще останат такива. Познавам се достатъчно добре. Не мисля, че има нещо лошо в това да не променя мнението си и след време. Въпрос на приоритети, а моите не включват деца, дори и след 15 години. Не е лична нападка към потребителката, но не мисля, че трябва да имам деца, само защото "ми е интересно да видя какво е", това е човешки живот все пак и предпочитам да не експериментирам, в случай че не ми хареса резултата, защото няма връщане назад.

# 18
  • София
  • Мнения: 28 109
Нали разбираш, че не дължиш на никого обяснения или оправдания за избора си?

# 19
  • Мнения: 51
Просто отбелязвам. Както вече има родители на моята възраст, така има и хора, които не искат да са такива. Няма нищо лошо в това, просто се надявам да срещна хора, които да споделят мнението си защо са такива.

# 20
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Да, възгледите ми са чисто егоистични и не виждам лошо в това. По-добре да съм егоист без деца, отколкото егоист родител, от което ще страдат децата ми. Има хора, които съжаляват за това, че нямат деца, но има и доста хора, които съжаляват за това, че имат деца. Просто това не се обсъжда. А иначе не споменавам за избора си, просто в разговори понякога получавам въпроси, свързани с това, и казвам честно мнението ми, избягвам да го навирам в лицата на хората без причина по принцип.

Егоизмът е естествено заложен. При едни е повече, при други е по-малко. Както казах, имам някои познати, които много държаха на свободата си. На млади години е едно. Като се понатрупат, става друго. И имам усещането, че вече свободата им се превърна в самота. Егоизмът живее най-добре върху други хора. Тоест сега имаш контакти и приятели, които с годините ще изчезнат. И тогава оставаш сама с егоизма си. Никой няма да се сети за теб или да те потърси. Далеч съм от мисълта да те упреквам. Изборът си е твой. Разбирам го, защото познавам такива хора и виждам, как сега се мъчат да наваксват и да компенсират. Но не им се получава.

# 21
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 667
Щом си си взела някакво решение, за какво изобщо са ти чуждите мнения? За да ти валидират намеренията?!

# 22
  • Мнения: 28 874
Ама ти си на 21 години?!?!! Е, чакай де! До осъзнат избор за живот без деца се стига на  около 40 години. На 21 ти все още си дете, как взе такъв животорешаващ избор?

На 21 г. хич не се бях и замисляла за дете, някак естествено се случи това с течение на годините. Важни са и други фактори - подходящ партньор, материално положени, стабилна работа и т.н.

Почти всички жени, които познавам и които нямат деца на 40+ години, не са направили избора по свое желание. Обикновено причината е в неподходящ партньор или липса на такъв, репродуктивни проблеми също.... за друго не се сещам.

Да бремеността променя тялото ти, но също така и мисленето ти. Детето е най-хубавото нещо, което може да ти се случи.

ПС: Не се опитвам да ти променя мнението, коментирам по темата.

# 23
  • Мнения: 25 447
Въпроса е, че възгледите ми със сигурност ще останат такива. Познавам се достатъчно добре.

Едва ли. Тепърва ще има да се изненадваш от самата себе си. Simple Smile
На 21 е нормално човек да не иска и да чуе за деца. На тези години има още да учи, да се развива, да купонясва, да трупа опит...
Желанието за деца при жената идва тогава, когато се влюби. Ама толкова силно да се влюби, че дори да е готова да загърби предишните си възгледи и планове, за да роди дете от мъжа, в когото е влюбена. Не дете по принцип и защото другите си имат, а точно от него – като логично и естествено продължение на любовта им.
Химия, хормони... Природата го е измислила и си действа тихомълком. Simple Smile

# 24
  • Мнения: 6 348
Често се надсмивам над 20-25-годишното ми аз, когато се сетя за какви неща си казвах "аз никога не бих...." и " винаги ще...". Животът е интересна въртележка, мило момиче.
А коментирането на чуждите избори го намирам за дъно. Това по принцип. Както и саморекламирането на собствения избор като единствено правилен.

# 25
  • Мнения: 51
Ще помоля родители или хора, които искат деца да не коментират. Темата е отворена, но целта е предимно за други бездетни по избор хора. Целта е далеч от опити за променяне на мнението ми или да ми се натяква, че то неизбежно ще се промени. Има хора, чието мнение не се е променило, бездетни са на 30-40-50+ и са щастливи с избора си. Нито са самотни, нито нещастни. Избора ми не е единствения правилен, има и други варианти. Просто мен този ме удовлетворява.

# 26
  • София
  • Мнения: 34 933
Авторката, колко си годишна?

В майчински форум не може да не искаш коментари, в публичен още повече.

# 27
  • Мнения: 2 749
Според мен може да кажеш, че си бездетна по избор едва, след като влезеш в менопауза.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 515
Ако не искаш да се оправдаваш или привличаш внимание върху избора си не виждам защо си направила тема за това. Иначе мен лично малко ме дразни само това да се наричаш с някакъв модерен фенси термин. Твой си е живота, не искаш деца - не правиш деца. Не мисля, че другите “бездетни по избор” имат по-различни доводи от твоя. И няма никакво, ама никакво значение дали след 15 години ще си промениш мнението, или не. Ти си живееш живота, никой не взима решенията вместо теб. Но ако мислиш, че всичко ще минава без одумване и нежелани съвети се лъжеш. Хората говорят постоянно и то само заради говоренето. Още много неща ще чуеш за себе си и не си длъжна да се оправдаваш пред никого за избора си.

# 29
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Щом си си взела някакво решение, за какво изобщо са ти чуждите мнения? За да ти валидират намеренията?!

Точно. Странно е, но егоизмът в случая търси одобрение. Нещо като с гейовете и подобните им отклонения. Някой обяснява, аз съм такъв и онакъв и това е мой избор. Добре, всички са съгласни, но никой не се интересува. Май там е ключът за мазата. Егоистите всъщност се интересуват от мнението на другите. Очакват някакво признание за поведението си. И не разбират, защо никой не се интересува от това.

Общи условия

Активация на акаунт