Да пренебрегнеш себе си заради половинката

  • 4 433
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Става въпрос за сестра ми. Тя е на 30, много добре изглеждаща, атлетична, висока и стройна, интелигентна, с високи доходи. Нейният приятел на същата възраст, невзрачен, средно умен, средно поддържан. Той е поляк, тя от София. Тя е много разумна, рационална, той с голямо его и широки пръсти. Тя е инициативна, грижовна, обичаща дома си, той е нехаен, немарлив, мързелив. Запознават се и живеят три години заедно в Хърватска заради работата им, през това време тя ходи на гости на семейството му, както и той на гости в България. Всички се разбирахме, той не е лош, злобен човек, но изглежда, че има комплекси, които избива чрез нея. Напр. лошо впечатление ми правеше като я критикуваше пред нас близките й за външния й вид. Всичко беше наред, докато не заговориха за общото им бъдеще и въпрос номер 1 - Къде ще живеят. Тя много искаше да се върне в родината си, но и той съответно иска същото, в Полша. Отделно от сериозните разговори се появиха и битовизмите - кой да изчисти, кой да сготви, да подреди и тн. Постепенно тя се оказа натоварена с цялата домакинска работа. В един момент й дойде до гуша и реши да се разделят, събра си нещата и дойде да живее с родителите ни. Последва един много дълъг период, около година и половина, в който той не знам какво й казваше и как я убеждаваше, но тя се връщаше при него за по няколко дни, после пак се прибираше. Той и досега не я е поканил да живеят отново заедно, но когато и да й се обади да прекарат известно време, тя хуква. Вече не ми разказва нищо за него, понеже знае, че и аз, и родителите ми сме много против тази "връзка" и й говорим постоянно кога с добро, кога с лошо да се отърве най-накрая от него, защото тя самата страда. Иска семейство и деца и ми е казвала, че прекалено много време е инвестирала, за да се раздели сега с него (тъпотия според мен) . Но тя е тази, която е правила много повече компромиси със себе си, своите желания и принципи, което мен ме влудява. Почти сигурно е, че ще остане заради него в Хърватска, а нищо чудно да се преместят и в Полша. Много й говорих как не заслужава това отношение, но отказва да ме слуша и вече почти не си говорим.
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 595
Скрит текст:
Става въпрос за сестра ми. Тя е на 30, много добре изглеждаща, атлетична, висока и стройна, интелигентна, с високи доходи. Нейният приятел на същата възраст, невзрачен, средно умен, средно поддържан. Той е поляк, тя от София. Тя е много разумна, рационална, той с голямо его и широки пръсти. Тя е инициативна, грижовна, обичаща дома си, той е нехаен, немарлив, мързелив. Запознават се и живеят три години заедно в Хърватска заради работата им, през това време тя ходи на гости на семейството му, както и той на гости в България. Всички се разбирахме, той не е лош, злобен човек, но изглежда, че има комплекси, които избива чрез нея. Напр. лошо впечатление ми правеше като я критикуваше пред нас близките й за външния й вид. Всичко беше наред, докато не заговориха за общото им бъдеще и въпрос номер 1 - Къде ще живеят. Тя много искаше да се върне в родината си, но и той съответно иска същото, в Полша. Отделно от сериозните разговори се появиха и битовизмите - кой да изчисти, кой да сготви, да подреди и тн. Постепенно тя се оказа натоварена с цялата домакинска работа. В един момент й дойде до гуша и реши да се разделят, събра си нещата и дойде да живее с родителите ни. Последва един много дълъг период, около година и половина, в който той не знам какво й казваше и как я убеждаваше, но тя се връщаше при него за по няколко дни, после пак се прибираше. Той и досега не я е поканил да живеят отново заедно, но когато и да й се обади да прекарат известно време, тя хуква. Вече не ми разказва нищо за него, понеже знае, че и аз, и родителите ми сме много против тази "връзка" и й говорим постоянно кога с добро, кога с лошо да се отърве най-накрая от него, защото тя самата страда. Иска семейство и деца и ми е казвала, че прекалено много време е инвестирала, за да се раздели сега с него (тъпотия според мен) . Но тя е тази, която е правила много повече компромиси със себе си, своите желания и принципи, което мен ме влудява. Почти сигурно е, че ще остане заради него в Хърватска, а нищо чудно да се преместят и в Полша. Много й говорих как не заслужава това отношение, но отказва да ме слуша и вече почти не си говорим.
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея?
Скрит текст:
Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук.
Нищо. Казала си, дотам. Това е нейният живот, тя не е дете. Човек трябва да знае кога да спре да се бърка в чуждия живот, макар и добронамерено.

# 2
  • Мнения: 5 677
"...Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук."

Съвет: не й се бъркай! Въздържай се от даване на съвети!
(Ако искаш да поддържате дори и минимални взаимоотношения за в бъдеще.
В подобна ситуация със сестра ми не ми говори от 2019г.
И не, не е щастлива но и не ми говори, а е със същия мъж.
Всеки трябва да си изживее, каквото сам си надроби и да си направи изводи лично.)

# 3
  • Мнения: 1 403
Тя трябва сама да вземе решение. Вие колкото и да й говорите, докато тя сама не се убеди за себе си, няма да постигнете нищо, освен да се отчуждите.

# 4
  • Мнения: 4 208
Много добре те разбирам, защото и в моето семейство има много подобен случай.
Няколко пъти съм захващала и аз да пиша тук, просто да споделя и да получа съвет, ама после се усещам, че полза от цялата работа няма. Който е решил, че ще се самоунищожава нищо не може да го спре. Днес те слуша, утре прави точно обратното на това, което е решил вчера. Знае, че има подкрепата на цялото семейство, но...
На мен лично, вече ми писна и спрях да се занимавам и да говоря по този въпрос.

# 5
  • Мнения: 12 406
Нали сте говорили и си ѝ обяснила гледната си точка? Следващата стъпка е да спреш да мислиш ти какво искаш и да се опиташ да разбереш тя какво иска и да ѝ дадеш подкрепа и да я изслушаш. Може би ще си много по-полезна, ако знае, че може да ти има доверие, да споделя с нея каквото я притеснява, отколкото като знае,че не може да сподели нищо с теб, защото ти веднага ще минеш в режим "зарежи го". Понякога има доста по-полезни начини да  ѝ помогнеш сама да си изясни как иска да продължи живота си, вместо да ѝ даваш готово решение, което при това не е нейно.

# 6
  • Мнения: 5 677
Нали сте говорили и си ѝ обяснила гледната си точка? Следващата стъпка е да спреш да мислиш ти какво искаш и да се опиташ да разбереш тя какво иска и да ѝ дадеш подкрепа и да я изслушаш. Може би ще си много по-полезна, ако знае, че може да ти има доверие, да споделя с нея каквото я притеснява, отколкото като знае,че не може да сподели нищо с теб, защото ти веднага ще минеш в режим "зарежи го". Понякога има доста по-полезни начини да  ѝ помогнеш сама да си изясни как иска да продължи живота си, вместо да ѝ даваш готово решение, което при това не е нейно.
Принципно си права но ако тя сама се оплаква (като сестра ми, а авторката и за нейната каза същото) е много трудно да си подкрепящ! Както и да е, повтарям си, че това е изпитание и за мен, да съм по- ...   и търпелива.

# 7
  • Мнения: 929
В подобни ситуации винаги има един момент на срам. Ако постоянно натяквате на сестра ти колко е глупава и какви грешки прави, рискувате ако има проблем да не ви го сподели и насила да стои в лоша връзка, само за да не чува как и повтаряте "казахме ти" , "предупредихме те" и т.н. Затова спрете да изтъквате колко неподходящ е господина, а вместо това просто и кажете, че тази връзка няма да изтрае и в момента, в който тя се почувства нещастна, винаги може да дойде при вас и да разчита на емоционална, финансова и всякаква друга помощ.
Само за дете и кажете да внимава, защото има вероятност бащата да забрани да се извежда от държавата или да тръгне да я съди за попечителство, без да му пука може ли той реално да гледа дете.

# 8
  • Мнения: 7 278
А ти защо искаш да си наложиш твоето мнение? Сестра ти си има живот и мечти и ти родителите ви нямате никакво право да се месите. Голям компромис да живеят в Полша или Хърватия, няма що. На мястото на сестра ти щях да прекратят отношения с теб и родителите.

# 9
  • Мнения: X
На 30 години сестра ти сама би трябвало да може да решава, ти казваш мнение и до там. Опасно е ако роди от него в чужда държава, защото става сложно ако иска да се прибере с детето в България.
Каквото и да става животът е неин и тя си носи отговорността.

Имахме подобен случай в семейството, бяха се пищисали около подобно случващо се. Накрая въпросния момък изневери на моята близка и тя се сети, че има его. Страда, гадно ѝ е, но поне прекрати всичко с него. А е толкова млада, че тия неща са нормални, но беше тежко за нея. Просто докато не се убеди сама, никой не беше в състояние да ѝ обясни, че този човек не е за нея.

Не се меси, белким  ѝ дойде акъла някой ден.

# 10
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Не разбирам защо пускаш тема за чужд личен живот, при това с такива подробности, сякаш става дума за теб самата.
Твоята сестра е голям човек, предполагам е адекватна и може сама да взима решения за живота си.
Така поднесена информацията е чисто субективна и подвеждаща, прокарана през твоите разбирания.
В действителност може съвсем да не е така.
Въобще, изключително грозно.
Остави сестра си да си живее с когото и където иска. Това са неща, които касаят само нея и партньора й.

# 11
  • Мнения: 1 582
Колкото повече ѝ навирате в очите колко е невзрачен поляка, толкова повече ще се инати да не му види недостатъците. Мълчете си по-добре, за да споделя, ако ѝ се прииска. Дете на над 30 години не е грешка, колкото ѝ да не ви се харесва бащата.

Дано се решат за Хърватия, аз лично в Полша не бих отишла да живея и пари да ми плащат.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 113
Не си говорите, защото тя не вижда ТВОЯТА ИСТИНА за него ли?

# 13
  • Мнения: 635
И аз съм имала подобни ситуации с приятелки. Какво да ти кажа, научих се, че хората не са длъжни да приемат нашата истина за живота. Всеки има право да си живее както намери за добре. Да, неприятно е да ти се оплакват непрекъснато от едно и също, да виждаш как човекът страда и се върти във все същия кръг, а за теб решението е толкова лесно и очевидно. Но ако искаш да си запазите връзката, единствено можеш да я подкрепяш, да излагаш мнението си тактично и само ако те пита, да не й мрънкаш и ти. Бъди за нея източник на приятни емоции, не напрежение.

# 14
  • France
  • Мнения: 12 589
Сложен казус. Разбирам защо искаш да помогнеш на най-близкия си човек. Аз съм била на мястото на сестра ти. Майка ми и братовчедка ми виждаха, че нещата не са ок, че този мъж не е за мен, но не смееха да го кажат гласно. В един момент си взех решението сама. Може би ако ми бяха викнали и разтърсили, щях да взема решението по-рано. Жалко за което. И мен ме спираше времето, което сме прекарали заедно. Години по-късно прочетох, че има такъв синдром на "комарджията". Колкото повече пари/време губиш, толкова по-трудно става отказването/откопчването. Ако мога да дам един приятелски съвет на сестра ти, от човек минал по този път, нека да си уговорят 1 "брек". Един месец минимум да не се виждат и чуват. Нека в това време сестра ти да се концентрира в неща, които я правят щастлива. И да се замисли сериозно, колко може да бъде нещастна с този човек.

# 15
  • Мнения: 47
Много благодаря на всеки отговорил, мненията ви са ми наистина полезни.
Какво да кажа, прекрасно съзнавам, че не трябва да се местя и да казвам нещо. Знам, че си е нейна работа. Но това е все едно ваш близък да страда от домашно насилие, а ти да казваш, ех, жалко, но това си е тяхна работа. По-добре да си бях мълчала, защото за всяка грубост от негова страна, тя започна да го оправдава. Толкова ме хваща яд, че с часове не мога да мисля за друго и дори да спя през нощта. Иска ми се изобщо да не бях разбрала за проблемите им, но това е положението.
Където избере да живее, за мен е най-важното да е щастлива и обичана.

# 16
  • Мнения: 6 764
Не е много честно да очакваш сестра ти да живее зад ъгъла, за да ви е под ръка да се виждате. Уж интелигентно момиче, а и нямате доверие на избора за мъж. Дали е дебел, висок, нисък, пъпчив, невзрачен, не е ваша работа. Вариантите ви са два. 1. Приемате избора й и имате нормални отношения. Ако връзката се провали сте до нея като всяко семейство. 2. Жалите си перфектната сестра, хванала се с мухльо (според вас), не приемате мухльото и губите и сестра си.
Единствено имаш право да се месиш, ако подозираш насилие. Иначе това дали ти допада или не външен вид или характер няма значение.

# 17
  • Мнения: 11 359
Въобще не бих оставила сестра ми да поеме път с човек, който ще я затрие. То за чуждата сестра е много лено да кажеш "не се меси". За мен сестра ми е по-важна от мен самата и умиране има, но отказване няма ако виждам, че затъва с боклук.

Към авторката - грешна ви е тактиката, за да помогнете на сестра си. Не разбирате какво ги свързва и защо тя е с него.  Ето ви една статия за невротика и неговата нужда да обича, прочетете я и ако виждате в нея сестра си то се процедира като към наркозависим https://chetilishte.com/%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d1%80%d0%be%d1%82%d0% … ciRq5rgTi2co-uQqA

Колкото и да и говорите протв него и какъв е, дори тя да го вижда тази дрога е по-силна и като всеки наркоман ще се съсипе сама себе си ОСЪЗНАТО.

# 18
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Тя сама трябва да си отвори очите.
Ти не се бъркай,защото така сестра ти ще се отдръпне от теб и ще спре да споделя.

# 19
  • София
  • Мнения: 35 113
Жената е имала година и половина време да обмисли, да премисли и да прецени за себе си. Явно има нещо, което я дърпа и връща обратно.
Роднините барабар със сестрата са толкова наивно отровни с това дуднене нон стоп, че обявеният "насилник" е цвете пред тях.

Авторке, обмисли си много хубаво намесата в живота на сестра ти, защото ще настане разлъка между вас и не, няма да е той виновен.

# 20
  • Мнения: 12 406
Скрит текст:
Нали сте говорили и си ѝ обяснила гледната си точка? Следващата стъпка е да спреш да мислиш ти какво искаш и да се опиташ да разбереш тя какво иска и да ѝ дадеш подкрепа и да я изслушаш. Може би ще си много по-полезна, ако знае, че може да ти има доверие, да споделя с нея каквото я притеснява, отколкото като знае,че не може да сподели нищо с теб, защото ти веднага ще минеш в режим "зарежи го". Понякога има доста по-полезни начини да  ѝ помогнеш сама да си изясни как иска да продължи живота си, вместо да ѝ даваш готово решение, което при това не е нейно.
Принципно си права но ако тя сама се оплаква (като сестра ми, а авторката и за нейната каза същото) е много трудно да си подкрепящ! Както и да е, повтарям си, че това е изпитание и за мен, да съм по- ...   и търпелива.

Ако тя сама се оплаква, правилният за мен подход не е да повтаряш "зарежи го", а да се опиташ да ѝ помогнеш да разбере какво иска, какви стъпки иска да предприеме, иска ли изобщо нещо или просто иска да помрънка без да ѝ се предлага решение.

# 21
  • Мнения: 7 278
Въобще не вярвам на авторката, по някаква нейна причина я тресе злоба и пълна необективност. Самото описание на приятеля е комично- трагично, как тоя човек нито едно добро качество няма, че и поляк на всичкото отгоре. В реалния живот познавам два случая на сестри, които се намразиха, защото  двете харесаха един мъж и пренебрегната не можа да го преживее. Много грубо, авторке.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Намери кой да го изчука, ама с доказателства. Показваш доказателствата на сестра ти и чакаш. И без това са на ръба, съществува добрия шанс да ги бутне да се разделят.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 36 611
Много съм раздвоена по подобен казус, защото имам сходна ситуация с близка приятелка, на която държа. Лесно е да се каже "не се меси, животът си е неин, подкрепяй я и бъди насреща", но като лично минала през това знам колко е трудно. Отстрани човек наистина вижда много повече неща отколкото тези, които са вътре. И когато става дума за близък, скъп за теб човек, някак не можеш да си замълчиш. Още помня колко ми беше трудно да си прехапя езика и да мълча, да подкрепям в кофти ситуации, а с кофти човек си има много кофти ситуации. Не винаги съм успявала, но понеже опитвах, аверката видя и двете страни - хем че съм права за много неща, хем че приемам нейния избор. Тя е още с този...ще си спестя епитета, аз още мълча и рядко си позволявам да изкажа истинското си мнение за него, но поне приятелството ни се съхрани и тя ми вярва, чува ме какво й говоря и взима предвид мнението ми. Не е казано, че се съгласява с мен и сляпо ме слуша, но има диалог. Много е трудна такава отговорност - да си мериш приказките понеже знаеш, че отсрещния ти има доверие. Хем искаш да помогнеш, хем да не прекалиш и прецакаш нещата, трудно е да се намери златната среда. Не съм сигурна дали аз съм я намерила. Така че отлично разбирам авторката, но за съжаление не мисля, че тя може да направи нещо.

# 24
  • Мнения: 8 888
А възможно ли е сестра ти да е заменила едни обсебващи семейни отношения с други? Защото хората обикновено следват определени патърни, които са получили от родителите си и обкръжаващата среда. Ако тя е доминант, може би има нужда от точно такъв "мухльо" - обикновено жени, които се държат като мъже се обзавеждат с жени, които носят на гърба си.

# 25
  • Мнения: 2 575
Абе толерантност - толерантност, но е тъжно, а и изнервящо да виждаш много близки да си чупят насила главите. Понякога и те самите се инатят да го правят нарочно.
А понякога наистина имат нужда да чуят само една, но точната дума, която да ги отрезви.
На мен ми се е случвало, не точно в такъв казус, да чуя случайно нещо много просто, което ме е накарало да видя нещата под друг ъгъл.

# 26
  • София
  • Мнения: 28 595
Авторката каза, че е говорила много пъти. Явно вече (отдавна) е време да спре.
Не става въпрос за толерантност, а за уважение към чуждия избор и правото на такъв.

# 27
  • Мнения: 2 575
Може да не е намерила точния подход.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 36 611
Ами тя явно е спряла. Сама каза, че сестрата не общува с нея, така че тука нещата са скъсани. Да си бере гайлето с мухльото. Ще му роди едно дете и ще види откъде изгрява слънцето.

# 29
  • София
  • Мнения: 35 113
Мен последния абзац на авторката ме подразни. Като някой нещо да ѝ дължи….

# 30
  • София
  • Мнения: 28 595
Може. Това, обаче, не е извинение и причина да не знае кога да спре.

Личното ми мнение е, че човек с подход в стил "аз знам по-добре от теб какво е по-добро за теб" няма как да намери правилен подход.

# 31
  • Мнения: 21 469
Аз не разбрах точно какво му е на поляка, освен, че по твое мнение сестра ти го провъзхожда, а в Хърватия е чудесно, по-хубаво е отколкото у нас, то и в Полша не е лошо. Или ти просто искаш сестра ти да е наблизо? Това е съвсем разбираемо за мен, понеже аз безкрайно много обичам сестра си.

Явно засега тя вижда нещо в господина, което на вас ви убягва, след като не може да се раздели с него, подкрепяйте я и не губете връзка с нея, какво друго да кажем.

# 32
  • Мнения: 2 375
Много й говорих как не заслужава това отношение, но отказва да ме слуша и вече почти не си говорим.
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук.
На пръв поглед ти и семейството избирате за нея. Ако беше казала, че е агресивен, наркоман, алкохолик, изневерява и тн. Но ти казваш, че той не е за нея и не го харесвате. Сякаш вие създавате проблемите между тях. Тя има ли право не избор даже да е грешен или не? Май вече всичко сте решили за нея.

# 33
  • Мнения: 14 862
Тя сама трябва да си отвори очите.
Ти не се бъркай,защото така сестра ти ще се отдръпне от теб и ще спре да споделя.
Подкрепям. Ако нещата са такива наистина - комплексар с добро момиче - момичето ще се сети самò.

Жената е имала година и половина време да обмисли, да премисли и да прецени за себе си. Явно има нещо, което я дърпа и връща обратно.
Не е нужно да я дърпа някаква прекрасна любов и още по-прекрасни скрити качества на гаджето. Прилича ми на синдрома на бездетната стара мома. Ако действително е това - много лошо.

# 34
  • Мнения: 2 052
Авторке, този кандидат зет може да е всякакъв, но вашето семейство се държи така, че сигурно Полша и Хърватска и се виждат твърде близо на  малката сестра.
Ако си мислите, че дори и тя да се раздели с него, ще дойде да плеснете с ръце и да се прегърнете, защото сте "излезли прави", очаква ви голяма изненада. Спрете да се държите с нея като с дете, че съвсем ще я загубите и няма нито мъже, нито чужбината да ви е виновна.

# 35
  • Мнения: 18 299
Ми запознай я с някой хубав де?!
Намери някой левент, дето семейството одобрява и който ще носи на ръце сестра ти и я представи. Да види хубавото, пък може да прояви интерес. Или не.
Но вместо само да мърмориш, дай алтернативи. Sunglasses
Да не се окаже обаче, че няма никой достоен?!

# 36
  • Мнения: 18 530
Стана ми смешно, че била натоварена с цялата домакинска работа Simple Smile Каква е тази тежка работа на двама млади без деца Simple Smile Мен на 30 години (женена с дете) никой роднина не ме е знаел точно каква дом. работа върша и каква не, вие откъде знаете Simple Smile

# 37
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Е, знае. Тя е като една класическа свекърва, дето не одобрява избраницата на мамин златен и постоянно се вре между тях. Лошата снаха е виновна за всичко, не е на нивото му, яде му парите и го отрупва с работа. А в действителност е една съвсем нормална жена.
Ревност е донякъде. Така и авторката чувства сестричката си за отнета от някакъв лош и грозен поляк, който на всичкото отгоре не чисти и иска да живее, моля ви се, на по- добри места от България.
И постоянно размахва настойнически пръст, като че пред нея не стои зряла 30- годишна, а малко хлапе.

Последна редакция: пт, 28 яну 2022, 22:27 от VickyTaylor

# 38
  • Варна
  • Мнения: 36 611
Става въпрос за сестра ми. Тя е на 30, много добре изглеждаща, атлетична, висока и стройна, интелигентна, с високи доходи. Нейният приятел на същата възраст, невзрачен, средно умен, средно поддържан. Той е поляк, тя от София. Тя е много разумна, рационална,  Тя е инициативна, грижовна, обичаща дома си, той е нехаен, немарлив, мързелив. Запознават се и живеят три години заедно в Хърватска заради работата им, през това време тя ходи на гости на семейството му, както и той на гости в България. Всички се разбирахме, той не е лош, злобен човек, но изглежда, че има комплекси, които избива чрез нея. Напр. лошо впечатление ми правеше като я критикуваше пред нас близките й за външния й вид. Всичко беше наред, докато не заговориха за общото им бъдеще и въпрос номер 1 - Къде ще живеят. Тя много искаше да се върне в родината си, но и той съответно иска същото, в Полша. Отделно от сериозните разговори се появиха и битовизмите - кой да изчисти, кой да сготви, да подреди и тн. Постепенно тя се оказа натоварена с цялата домакинска работа. В един момент й дойде до гуша и реши да се разделят, събра си нещата и дойде да живее с родителите ни. Последва един много дълъг период, около година и половина, в който той не знам какво й казваше и как я убеждаваше, но тя се връщаше при него за по няколко дни, после пак се прибираше. Той и досега не я е поканил да живеят отново заедно, но когато и да й се обади да прекарат известно време, тя хуква. Вече не ми разказва нищо за него, понеже знае, че и аз, и родителите ми сме много против тази "връзка" и й говорим постоянно кога с добро, кога с лошо да се отърве най-накрая от него, защото тя самата страда. Иска семейство и деца и ми е казвала, че прекалено много време е инвестирала, за да се раздели сега с него (тъпотия според мен) . Но тя е тази, която е правила много повече компромиси със себе си, своите желания и принципи, което мен ме влудява. Почти сигурно е, че ще остане заради него в Хърватска, а нищо чудно да се преместят и в Полша. Много й говорих как не заслужава това отношение, но отказва да ме слуша и вече почти не си говорим.
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук.

Скочихте на авторката, защото си позволява да дава акъли и да се меси в чуждия живот, но болднатите неща не звучат никак добре. Да, съгласна съм, че това е едната гледна точка и е пристрастно мнение на близък, но пък точно близките са хората, от които приемаме мнение, съвети и т.н., ако ще и да са в разрез с нашето виждане. Авторката се е намесила повече отколкото е разумно в чуждия живот и връзка и сега си търпи последствията - сестра й е прекъснала общуване с нея. Пита какво може да направи. Отговорът според мен е - нищо.

# 39
  • Мнения: 9 363
Сестрата какво работи, че като и свирне гаджето хуква през 2 страни в трета? Визирам изречението, че сестрата от година и половина е в България, но щом се обади полякът, зарязва всичко и тръгва. Той нищо не и предлага, но вие се тревожите, че сестра Ви ще се събере отново с него. Защо?

# 40
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 119
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме.
Проблемът е в твоя телевизор. Задоми се, народи си няколко деца и няма да ти е толкова важно да се виждаш със сестра си всеки ден.

# 41
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 899
И на мен само това ми направи впечатление - как и кога авторката ще се вижда със сестра си... Това ли е проблемът? Все пак сте пълнолетни мислещи хора, всеки си има собствен живот. Това вмешателство в живота на сестра или друг близък, не мога да го разбера. Разбирам загриженост, но тя все пак е способна да взема решения за живота си, нали?!

# 42
  • Мнения: 2 039
Не се месете в живота на 30годишна жена.Казали сте си мнението и до там.
Колкото и да сте близки като сестри,всеки си има свой личен живот.

# 43
  • Мнения: 3 774
Бих стояла настрана и бих се ограничила в негативните изказвания за мъжа, колкото и да ми е трудно. Говорим за човек на 30 години, не на 3! Ако аз бях на мястото на тази сестра, щях да отрежа всички роднини, които си позволяват да критикуват изборите ми, все едно те са някаква последна инстанция, а аз съм идиот.
Сестрата явно е мек и търпелив човек, но ако продължавате наистина ще загубите връзката с нея.

# 44
  • Мнения: 17 407
И на мен само това ми направи впечатление - как и кога авторката ще се вижда със сестра си... Това ли е проблемът?

Е, че да. Брат ми много трудно ме дели с мъжа ми, да не казвам - и обратното. На приказка всеки знае, но всъщност иде реч за семейни отношения, които лесно се разбалансират, щом се намесят трети лица.
Чувстовото за притежание  не е чуждо почти никому, нуждата от внимание, разбиране - също. Не е лесно ни да си сам, ни да не си Simple Smile

# 45
  • София
  • Мнения: 38 523
Значи, ти по разкази на сестра ти, си правиш някакви изводи за нейния живот с човек, когото виждаш много рядко, в чужбина? И още малко като си досъчиниш...
Я сега помисли пак...
Трябва да отчетем и това, че тя напоследък го вижда рядко /нали не бъркам/.
Съдейки по себе си, тъй като мъжът ми е чужбина от месеци, като ми избият нервите, мога такива неща да наговоря за него, че направо да го пратя на бесилото.

Последна редакция: сб, 29 яну 2022, 12:00 от Rockstar

# 46
  • Мнения: 2 375
Този поляк железни нерви има да ви търпи всичките на куп.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 36 611
Явно не му се налага. Седи си у дома и като му се прииска да топне чушката, вдига телефона и привиква момата. А тя търчи. И моята сестра да е обслужваща на повикване, и аз ще съм бясна.

# 48
  • Мнения: 14 862
Темата адски ме кефи. Ако авторката беше във връзка с тоя поляк или, олеле мале, ако беше и родила от него - съвсем друго щяхте да пишете повечето.
Ама така, на чужд гръб, е лесно.

# 49
  • Мнения: 21 469
Във всеки случай авторката трябва спешно да се сдобри със сестра си. Аз не бих търпяла да сме в лоши отношения по моя вина и да не си говорим.  Най добре да си признае, че са прекалили с намесата и да се опита да я подкрепя без да я съди.

# 50
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Явно не му се налага. Седи си у дома и като му се прииска да топне чушката, вдига телефона и привиква момата. А тя търчи. И моята сестра да е обслужваща на повикване, и аз ще съм бясна.
То щото няма полякини или хърватки под ръка, та опрял до нашата мома за едната чушка. Тя докато си уреди документите за пътуване и направо ще му спихне чушката.

Последна редакция: сб, 29 яну 2022, 18:33 от VickyTaylor

# 51
  • Варна
  • Мнения: 36 611
Е, щом и документи урежда сестрата и пак ходи значи сигурно ще му е златен, такъв мерак...

Авторката е прекалила. Не се знае дали ще успее да оправи отношения със сестра си. А и да успее, едва ли ще може после да си замълчи относно зетя. Кофти ситуация откъдето и да я погледне човек.

# 52
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Най- малкото, покрай този вирус е ад да се пътува със самолет. Всяка страна си има изисквания. Аз не бих се разкарвала насам- натам, защото хамалогията е голяма. Ама тя явно намира нещо в него.

# 53
  • Мнения: 2 575
Ама тя явно намира нещо в него.
Това и аз си помислих най-напред. Ще я е "омагьосал" с друго Wink
А авторката, като вижда, че сестрата упорства, да я остави да трупа житейски опит, да подаде ръка добронамерено и да следи развоя.

# 54
  • Мнения: 18 299
Някъде бях чела "Никой извън една връзка не знае какво я прави трайна." Ми така е. Откъде външен човек да знае как са насаме и какво намират един в друг?
Този момък може да е някакъв несъобразителен или да е казал нещо на шега пред роднините, което не е било на място, но те да го приемат много насериозно. Езиковата бариера също съществува.

# 55
  • Мнения: 5 677
А защо се оплаква? Близки роднини са, ясно й е, че както се оплаква го дискредитира в очите на роднините.
Те реално знаят за него основно от нейните думи (оплаквания), ако към това се добави и въпросното "несъобразително впечатление" от срещата какво се очаква роднините да примират по него ли?
Значи, ако аз обичам някого ще говоря с добро за него, а ако ситуацията го представи в лоша светлина дори ще се опитам да разсея лошото впечатление. Защо ми е да мрънкам?
Това в подкрепа поведението на авторката.
За себе си стигнах до мнение, че има хора, които споделят само лошите неща, мрънкат и се жалват. Защо го правят си е тяхна работа но вече ги отбягвам, дори и близки хора.

# 56
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Явно не му се налага. Седи си у дома и като му се прииска да топне чушката, вдига телефона и привиква момата. А тя търчи. И моята сестра да е обслужваща на повикване, и аз ще съм бясна.
То щото няма полякини или хърватки под ръка, та опрял до нашата мома за едната чушка. Тя докато си уреди документите за пътуване и направо ще му спихне чушката.

За хърватските не мога да се изкажа, защото не познавам много. Тези, които познавам са долу горе като българките и едва ли ще се заинтересуват от мърхолив, мързелив недорасляк. Хърватският климат е прекрасен, имат изключителна природа и привличат ежегодно много чужденци, та знаят кои попийват, кои се напикават след запои, кои са възпитани итн.

Полякините не примирят за поляци и почти никога не се интересуват от тях в чужбина ако говорят някакъв език. Масово се женят за всякакви чужденци, даже изпаднали, но рядко за поляци. Доста полякини пият и са мърляви. Посоката на женският им поток ме кара да си мисля, че мъжете им нещо не са стока. Стандартът и заплатите им са по-високи от българските, но масово се изнасят. С поляци не щат да се хванат и украинки, на които им трябва виза. Ако виза и безплатна квартира не им трябваха, нямаше и да ги погледнат. Нямам добро мнение за мъжете им.

Езиковата бариера също съществува.

Да, съществува и прави такива връзки трудни. Не бих отишла да живея с мъж в държава, в която нямам роднини и близки, не зная езика и отивам за единия...... и аз не знам какъв.

И аз виждам синдром на комарджията и старата мома, както Филомена и Нарциса писаха. Много е трудно за близките. 

Според мене семейството и близките трябва да се оттеглят леко и да спрат да я критикуват, но трябва да се говори по въпроса. Няма лошо да се зачекне административната страна на такава връзка, проблемите с родителски права след раздяла. Няма лошо и семейството да си каже, че не го иска за зет, макар че мисля, че той само иска  слугиня и чук чук 2-3 пъти месечно и който му се върже. Трябва да и се напомня, че вече се е разделила с него и няма положителна промяна, която да катализира събиране. Тя вече се е разделила с него, но явно има подсъзнателен страх, че няма да намери мъж. Така се изпожениха и родиха от олигофрени доста 30г моми, даже във форума.

За мене на този етап брак не я грози, но нищо не се знае. Съветът ми, ако се установяват някъде е да се установят в неутрална държава като Хърватско, а не Полша.

Кураж, дръжте се и бъдете винаги до сестра ви!

# 57
  • Мнения: 18 530
Полша мен ме плаши с това, че не разрешават аборт дори при увреден плод и явно не са в ред тамошните политици и закони.

# 58
  • Мнения: 14 862
Полша мен ме плаши с това, че не разрешават аборт дори при увреден плод и явно не са в ред тамошните политици и закони.
Точно това се чудех как да напиша, защото съзнавам, че звучи леко генерализиращо и истерично. Полските мъже ми се струват някаква малко по-северна католическа версия на булгарише мачо. Не знае какво е да си мъж , ама знае, че на жената мястото е боса, бременна и до печката.
Покрай последния пост на Невена се замислям, че освен с манталитета, полските мъже май имат проблем и с финансите.

# 59
  • Мнения: 7 278
Ние живяхме няколко години на границата с Полша. В това време колежка и добра приятелка ми беше полякиня, ходили сме й многократно на гости. И почти дели уикенд в Полша. Поляците са много коректни, няма да те излъжат в заведение, няма да се държат като мишоци,като чехите например. Нямат нищо общо с тарикатския балкански манталитет. Хора със самочувствие и възпитание. На мен много ми харесат. Сега, когато живея на другия край на Германия Полша ми липсва.

# 60
  • Мнения: X
А защо се оплаква? Близки роднини са, ясно й е, че както се оплаква го дискредитира в очите на роднините.

А дали се оплаква или просто споделя, но на сестрата животът ѝ е скучен и леко завижда?

# 61
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Полша мен ме плаши с това, че не разрешават аборт дори при увреден плод и явно не са в ред тамошните политици и закони.

Преди години ирландски съдия даже не разреши на бременно след изнасилване 12, 13 или 15 годишно момиче да напусне република Ирландия за да и направят Аборт в Обединеното Кралство. Пак преди години бяха осъдили германка, която беше отишла да абортира в Холандия. На границата намерили превръзки и медикаменти, та я бяха и накарали да се преглежда при съдебен гинеколог. А тя си и признала.

FrauDanna, как се държат като мишоци чехите?

# 62
  • Мнения: 5 677
JoyHugCry Зиги, въх уби ма!
Не знам, не знам, сигурно е визможно но не ми се вярва.

Генерализирането изкривява.
Братовчедка ми се запозна с поляк в Англия, живеят си добре заедно, а тя има опит с насилник преди него.

# 63
  • Мнения: X
Аз обаче май-май усещам завистта, много ясно ми е пред очите... "сестра ми е топ мацка и я канят в чужбина на секс разходки. Тя заслужава нещо по-добро".

# 64
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Ама моля ви се, темата не е за народопсихологията на поляците и славяните католици. То и ние не се славим с добро име. Представете си, кой знае какво му говорят роднините по адрес на нашето момиче. Може за това да се дърпа.

# 65
  • Мнения: 7 278
Понеже беше спомената националността, затова си позволих да коментирам.
Невена, за чехите: надписват сметки, лъжат нагло, правят се, че не разбират като им говориш на немски, руски, българки, много неучтиви. Казах на мъжа ми, втори път в Чехия не отивам. А, забравих: дебнат да те глобят. Ние се опазихме, ама колегите пропищяха.

# 66
  • Мнения: 14 862
Ама моля ви се, темата не е за народопсихологията на поляците и славяните католици. То и ние не се славим с добро име. Представете си, кой знае какво му говорят роднините по адрес на нашето момиче. Може за това да се дърпа.
Изхилих се Joy Дърпа се от обвързване, ама не и от секс. Тъй и тъй е с българска ку*ва, знаем ги българките, я да се възползва. Пък и тя може да готви и чисти, екстра си е.

# 67
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Аз обаче май-май усещам завистта, много ясно ми е пред очите... "сестра ми е топ мацка и я канят в чужбина на секс разходки. Тя заслужава нещо по-добро".

Не, ЖДНБ! А ако някой мърхолив мухльо почне да кани дъщеря ти за секс разходки ще завидиш ли? Защото ако това беше моята дъщеря, щях да командировам баща и и брат му при секс-канителя за малко. Или както Янтра писа, бих му спретнала някой мръсен номер.

Вие сестри, дъщери, приятелки нямате ли, бря?

Изхилих се Joy Дърпа се от обвързване, ама не и от секс. Тъй и тъй е с българска ку*ва, знаем ги българките, я да се възползва. Пък и тя може да готви и чисти, екстра си е.

Тъй, тъй. Ако може и в Полша да иде да чисти и готви, че техните жени нещо са станали много меркантилни, освен че са к**ви.

# 68
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
А, стига с тоя секс. На мен поляците ми изглеждат леко недъгави е леглото. И с тоя бейби фейс, дето докарват.

# 69
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
А, стига с тоя секс. На мен поляците ми изглеждат леко недъгави е леглото. И с тоя бейби фейс, дето докарват.

Леко? С колко диоптъра си?

# 70
  • Мнения: 1 582
Aз досега поляк, дето не се оплаква колко е нещастен и ощетен от живота и държавата не съм видяла.
Полякините са ми и тако и вако, има и много стабилни.

Поляк, дето не предлага брак няма сериозни намерения, ако ще и 10 години да са в гаджалък.
Дано момичето си направи сама изводите и прецени връзката преди да са си изгубили още време.

# 71
  • Мнения: X
Не, ЖДНБ! А ако някой мърхолив мухльо почне да кани дъщеря ти за секс разходки ще завидиш ли? Защото ако това беше моята дъщеря, щях да командировам баща и и брат му при секс-канителя за малко. Или както Янтра писа, бих му спретнала някой мръсен номер.

Дали е мърхолив мухльо ние няма как да знаем. Сестри и приятелки имаме, но те като пълнолетни хора, занимаващи се сами с оцеляването и отглеждането си, са си в правото да решат къде да ходят и за какво да ходят - било то за секс екскурзийки в Полша или да берат ягоди в Англия.

Сестрата просто не е канена никъде, от никого и се е лепнала за кака си, и не ще да я пуска.

На теб писа ли ти главната героиня, че не ѝ е точно това целта - да ходи там за 1-2 секса и да си се прибере в БГ на спокойствие, без някой селяндур да чака да нареже салатата и да ѝ благодари с 2 шамара? Щото аз туй не го прочетох.

# 72
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Скрит текст:
Става въпрос за сестра ми. Тя е на 30, много добре изглеждаща, атлетична, висока и стройна, интелигентна, с високи доходи. Нейният приятел на същата възраст, невзрачен, средно умен, средно поддържан. Той е поляк, тя от София. Тя е много разумна, рационална, той с голямо его и широки пръсти. Тя е инициативна, грижовна, обичаща дома си, той е нехаен, немарлив, мързелив. Запознават се и живеят три години заедно в Хърватска заради работата им, през това време тя ходи на гости на семейството му, както и той на гости в България. Всички се разбирахме, той не е лош, злобен човек, но изглежда, че има комплекси, които избива чрез нея. Напр. лошо впечатление ми правеше като я критикуваше пред нас близките й за външния й вид. Всичко беше наред, докато не заговориха за общото им бъдеще и въпрос номер 1 - Къде ще живеят. Тя много искаше да се върне в родината си, но и той съответно иска същото, в Полша. Отделно от сериозните разговори се появиха и битовизмите - кой да изчисти, кой да сготви, да подреди и тн. Постепенно тя се оказа натоварена с цялата домакинска работа. В един момент й дойде до гуша и реши да се разделят, събра си нещата и дойде да живее с родителите ни. Последва един много дълъг период, около година и половина, в който той не знам какво й казваше и как я убеждаваше, но тя се връщаше при него за по няколко дни, после пак се прибираше. Той и досега не я е поканил да живеят отново заедно, но когато и да й се обади да прекарат известно време, тя хуква. Вече не ми разказва нищо за него, понеже знае, че и аз, и родителите ми сме много против тази "връзка" и й говорим постоянно кога с добро, кога с лошо да се отърве най-накрая от него, защото тя самата страда. Иска семейство и деца и ми е казвала, че прекалено много време е инвестирала, за да се раздели сега с него  (тъпотия според мен) . Но тя е тази, която е правила много повече компромиси със себе си, своите желания и принципи, което мен ме влудява. Почти сигурно е, че ще остане заради него в Хърватска, а нищо чудно да се преместят и в Полша. Много й говорих как не заслужава това отношение, но отказва да ме слуша и вече почти не си говорим.
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук.

От оригинала : За мене нехаен, немърлив, невзрачен е точно мърхолив мухльо.

Никъде не става ясно къде е канена сестрата. Защо пък реши, че завижда?

Тя не ходи в Полша, а в Хърватско, доколкото разбрах.

Aз досега поляк, дето не се оплаква колко е нещастен и ощетен от живота и държавата не съм видяла.
Полякините са ми и тако и вако, има и много стабилни.

За мене поляк = депресия.

# 73
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Нехаен, немърлив и невзрачен са епитети, подадени от трето лице, очевидно в афект. Не знам как може да се връзвате на тези приказки.
Дори и да е такъв. Има една приказка- боклукът за един е съкровище за друг. Мърхолив, немърхолив, сестрата си го харесва.
И да греши, човек трябва сам да извърви пътя си и да знае, че решенията и крачките, които е взел и правил са негови, а не на другиго. Така се расте. Понякога боли. А не мама и кака да те държат за яката да не паднеш.

# 74
  • Мнения: 14 862
Тъй , тъй.
Ако авторката пита за себе си - този е насилник, бягай с 200 или така става, като търсиш чужбински чичко-паричко.
Ако авторката пита за сестра, братовчедка или приятелка - завиждаш, остави жената, тя си е добре.

# 75
  • Мнения: 5 677
Доста странни коментари се появиха.
Според мен авторката получи различна гледна точка и е време за заключване на темата, защото ще продължат нападките срещу нея.
Някои хора така се увличат в постовете си, че чак през екрана се усеща емоцията.

# 76
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 899
Ами и действително да не е добре сестра й, авторката какво още да направи?! Казала си е мнението, дала е акъл, отсреща не са съгласни и до там. Да я завлачи за косата към България ли?!
Мисля, че заглавието е сбъркано - Да пренебрегнеш сестра си заради половинката, ще е по-резонно.

# 77
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Да дойде сестрата да си пусне тема.

# 78
  • Мнения: 7 278
Темата е за заключване, най- вече заради  обидните и дискриминиращи коментари на някои съфорумки. Как пък животът в Европа не ги е научил на толерантност?

# 79
  • Мнения: 3 195
Темата е за заключване, най- вече заради  обидните и дискриминиращи коментари на някои съфорумки. Как пък животът в Европа не ги е научил на толерантност?

Ти не писа ли малко по-нагоре за чехите? Grin

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Или както Янтра писа, бих му спретнала някой мръсен номер.
Само че мръсен номер можеш да спретнеш на някой, който се поддава. Има мъже, които няма да се поддадат.

# 81
  • Мнения: X
Ама не е хубаво да се разпореждате в чужда тема - да се заключвала, тоз' да не казва туй, оная да не пише другото...

Невена беше писала вчера - ВИЕ СЕСТРИ И ПРИЯТЕЛКИ НЯМАТЕ ЛИ.

Теми за сестри и приятелки не се пускат, бе да сме се допитали до тях, дали е ок да споделяме ситуацията, в която се намират, с непознати и то онлайн. Нали знаете лафа за непоисканото добро?

# 82
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Нехаен, немърлив и невзрачен са епитети, подадени от трето лице, очевидно в афект. Не знам как може да се връзвате на тези приказки.
Дори и да е такъв. Има една приказка- боклукът за един е съкровище за друг. Мърхолив, немърхолив, сестрата си го харесва.

Ми не, не го харесва и го е напуснала. Той не е нейното съкровище. Никоя жена не напуска мъж, с когото и е добре. Самата сестра е казала, че "Иска семейство и деца и ми е казвала, че прекалено много време е инвестирала, за да се раздели сега с него".

Това са си точно страхове на стара мома, както нарцис писа и комарджийско пристрастяване, дето Филомена го обясни.

Те на практика са разделени, но сестрата удължава агонията. Накрая ще си загуби още 4-5 години с него и накрая наистина ще остане без семейство и деца или по-лошо - сама с дете в чужда държава и той с претенции.

Роди ли дете от поляк в Полша е вързана там за идните 18 години, освен ако той не благоволи да се съгласи тя да си иде с детето. Как се мести дете от една система в друга?

Ако бях прочела, че сестра и е щастлива с мъжа, но семейството не го харесва, нямаше да пиша това, което написах.

Сестрата не е щастлива във връзка, която вече не съществува, не иска в Полша, където мъжът иска, мъжът нещо не иска ново съжителство с нея, а тя се е вкопчила и припка да се гледа с него. Разбора нещата, но има подсъзнателен страх, че няма да намери друг, а няма как да намери друг, защото е вкопчета в този. Няколко ритника от близки вадят от порочния кръг.

# 83
  • София
  • Мнения: 39 771
Заключено по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт