Майчинството счетоводно - 92

  • 34 748
  • 751
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 3 739
Искам да ви попитам значи като си взимиш болничен работодателя плаща ли осигуровки или ной ги плаща
Работодателя плаща здравните осигуровки

# 706
  • Мнения: 145
Дори и ако съм бременна и си взема болничен защото моя ми каза че от ной щели да ми плащат осигуровките което се учидих как става затова реших да попитам.

Последна редакция: сб, 07 май 2022, 23:18 от Pavlina todorova

# 707
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Дори и ако съм бременна и си взема болничен защото моя ми каза че от ной щели да ми плащат усигуровките което се учидих как става затова реших да попитам.

Не се дължат други вноски, освен здравните. НОИ плаща обезщетение, а не осигуровки, но времето в болнични се признава за осигурителен стаж.

# 708
  • Мнения: 875
Имам спор с приятелка за полагащите се детски. Моля да ми разясните при какъв праг на дохода се полагат? Благодаря ❤️

# 709
# 710
  • Мнения: 443
Здравейте, наскоро разбрах, че има еднократна помощ при раждане, осигурено от държавата на стойност 250лв, което е независимо от доходите. Не успях да намеря с търсачката, затова извинете ме, ако има някъде отговор на въпросът ми. А той е - може ли да се направи изцяло онлайн подаването ан документи и някой правил ли го е?

Може да се подадат документи онлайн. Ето описание https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/izpalnite … i/uslugi-814/1742

До 14 дена след раждане ли се подава?

# 711
  • Мнения: 7 030
О неее е задължително, срока беше голям две години мисля 🙄🙄🙄ние я подадохме на 9м беше малката

# 712
  • Варна
  • Мнения: 854
Това за 14 дни, мисля , че е максималният срок, в който се обработват документите и излиза решението/заповедта. Аз на 21.04 пуснах документи он лайн, на 26.04. получих отговор, че са приети и се обработват , а на 03.05 получих заповедта.

# 713
  • Мнения: 481
Здравейте, знаете ли дали днес ще се изплащат болничните от НОИ? Знам, че е на 10 число, но още няма превод, а в сайта нищо не откривам

# 714
  • Мнения: 5 080
Болничните не се изплащат на конкретно число, а в зависимост от кога до кога са и кога са подадени от работодателя към НОИ.

# 715
# 716
  • Мнения: 78
Здравейте, имам въпрос свързан с болнични. Ползвам болнични от комисия от края на 3-ти месец от бременността . Вече съм в 7ми месец и болничните си продължават, месечно взимам по 30 дни издадени от комисия. Предстои ми да сключа граждански брак и ще си променя фамилията след няколко дни. Днес ми издадоха болничен , който важи до 05.06.2022г. Интересува ме трябва ли да уведомявам НОИ, че съм си променила фамилията и ще имам ли проблем с изплащането на текущия ми болничен, тъй като преди изтичането му ще имам друга фамилия .

# 717
  • Мнения: 1 424
goodfeel, и аз сменях фамилия по време на бременността/ болничните. Казаха ми, че от НОИ автоматично си получават промяната в името. Обаче при АГ преди да издадат следващия болничен трябва да им кажете те да оправят данните при тях. Аз им казах като отиваха вече да го взема, сетих се от нищото. Мислех, че и при тях автоматично се оправят данните. Та се наложи да чакам още няколко дни и да ходя пак. После вече и в банката също ходих да се актуализират данните.

# 718
  • Мнения: 2
Здравейте,
Имам следния казус и ще съм благодарна, ако някой може да помогне с мнение!

Бременна съм в 26 гс и съм болничен от 14.04 до 18.05 (по болничен лист 35 дена) поради настъпили усложнения.

Имам още 31 работни дни до 45-тия болнични по майчинство.
От началото на годината имам увеличение на заплатата  и доста натрупан баланс на платен отпуск.
 
Чудя се дали АГ да продължи болничния или в моя случай ще е по-удачно да пусна тези 31 дни като платен отпуск.
Дали това би оказало голямо влияние върху майчинството след това според вас?

Благодаря предварително! 🙂

# 719
  • Мнения: 1 616
1. Платеният отпуск ще ти трябва, когато ти свърши майчинството, за да нямаш прекъсване по отношение на неплатен отпуск, ако ти трябва примерно време да погледаш детенце повече време. по време на м-во отпускът ти /натрупан и неползван/ не се губи.
2. Като цяло финансово е по-добре да си в отпуск, но 31 дни няма да окажат съществено влияние в/у обезщетението ти. Болничния е 80%, ако не се лъжа, защото ти не си още в 45 дневния болничен, който е 90 %.
3.Можеш сама да си направиш сметка, ако имаш код към НОИ на следния линк:
https://apps2.nssi.bg/CalculateMaternityBenefits/

Общи условия

Активация на акаунт