Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 65

  • 37 457
  • 746
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 656
Е то всеки има различен опит, със сигурност се случва, аз например нямам познат, когото да са го гонили. Но дори и тогава пак не е края на света, просто си намираш друго жилище. Не казвам, че е супер яко да мъкнеш багажите и най-вероятно и наемът ще е по-висок, ама не е болка за умиране. Аз не разбирам много от инвестиции, опитвам се да попрочитам малко, защото искам да инвестирам в нещо различно от апартаменти, но навсякъде чета, че mutual funds изобщо не е доста инвестиция, учудвам се, че банка го е препоръчала. Може и да бъркам де, както казах не разбирам много Simple Smile Крайно време е да въведат в училище предмет Финансова култура Simple Smile

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Идеята е, че ако останеш без доходи и не можеш да си плащаш наема, хазаите ще те изгонят, докато дом с ипотека все пак можеш да продадеш.
Риск да те изгонят, да вдигнат наем, да искат да продават жилището винаги има.

# 32
  • Мнения: X
Банките препоръчват тези фондове, защото са на комисионна, няма изобщо какво да се чудите. Те не препоръчват продуктите, защото са задължително изгодни за вас, а защото са изгодни за тях. А дали един фонд върви добре или не се определя от това в какво са инвестирали. Има безброй други опции за инвестиции иначе, но няма да разводнявам темата тук. Подкрепям предложението да се въведе някакво базово образование, свързано с финансовата култура Simple Smile И аз смятам, че е изключително важно.

Тинтина, мерси за уточнението, разбирам какво да кажеш. Дом с ипотека можеш да продадеш, но когато ситуацията е тежка за всички, каквато се очертава, че ще е сега, купувачите също намаляват и продажбата също не винаги е лесна, бърза или на добра цена. Доколкото знам в България лихвата се напасва след максимум три години, или? Това е доста кратък период на фона на 30 годишна ипотека (структурата на ипотечните кредити е различна в други държави в това отношение) и си е риск, ако и без друго човек не разполага с големи възможности.

Преди няколко дена водих дискусия по темата по-общо и се наслушах на очаквания как някои хора чакат цените да паднат “поне 20-30%”, което не е изключено, но ми се струва нереалистично, поне за хубави имоти в добри квартали. Те са в общия случай достатъчно скъпи и дори и да паднат цените пак си остават недостъпни за повечето хора. Повече падат цените в по-евтините локации, където купувачите (за лично ползване) вероятно са с по-малки финансови възможности и са евентуално по-застрашени от свиване на доходите или е по-малко вероятно да имат голям финансов буфер.

# 33
  • Мнения: 131
Идеята е, че ако останеш без доходи и не можеш да си плащаш наема, хазаите ще те изгонят, докато дом с ипотека все пак можеш да продадеш.
Значи нямаш пари за наем, а ще имаш за покупка на жилище, за самоучастие и за всички разходи по покупка? Ако нямаш пари за наем, значи генерално нямаш пари за нищо, за каква покупка говорим въобще, пък и после за продажба даже. Ти ако нямаш пари за наем, нямаш и за вноска по ипотека.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Говорим за ситуация, в която n на брой години  след теглене на кредит и покупка на жилище останеш без работа и доходи и съпоставяме коя от двете ситуации - без доход под наем или без доход със заем е по-благоприятна.
И за разумни хора говорим, с някакъв резерв спестявания и самоучастие. А не за такива, които се чудят дали да дадат на изедника хазаин дължимото, или да го издухат НА Китен.

# 35
  • Мнения: X
Условностите са прекалено много, за да се генерализира кое от двете е по-добре. Така или иначе първите години плащаш лихва, не главница, тоест бая време след вземането на ипотеката все още имаш да върнеш почти целия заем. Ако тогава пазарът е лош или наистина си на зор да продаваш бързо може да си в ситуация след потенциална продажба да си на минус и с недоизплатен кредит.

Ако си под наем винаги може да си събереш парцалите и да отидеш в западащата селска къща, която в България всеки е наследил или предстои да наследи. Може там да си харчиш малкото спестявания докато решиш какво да правиш или си намериш нова работа.

Не мисля, че може да се обобщава кое е по-малко рисково и нека не се лъжем, при недвижимите имоти, като при всеки друг актив има повече и по-малко изгодни моменти да купиш. Ситуациите също са много индивидуални.

# 36
  • София
  • Мнения: 47
BadKarma, добре казано!

Аз съм готов да купя още един инвестиционен апартамент - но няма какво. Да се дава под наем на по-малко от 5% годишна доходност не си струва. Държа кеш за двустаен и чакам оферта. Ако изпаднат няколко, ще ги направя с ипотека. Ама едва ли ще има оферти преди зимата Simple Smile

# 37
  • Мнения: 967
Не се кахъри бай Иване. България като цяло не е перфектното място за инвестиции в НИ, отглеждане на деца и професионално развитие. Не искам да изпадам в политически полемики, но инфлацията и съответно по-високите цени на НИ станаха такива не само заради войната, а и заради т.нар. "партии на промяната", които припомнете ми какво промениха след "изчегъртването", освен да плюят по предишните, да се крият като мишки от избирателите си и подписват задкулисни договори?!? Отново имаме бедстващи населени места под вода или такива без вода, тежки катастрофи, бежански драми и т.н. Аз не бих "инвестирал" със заем за ново жилище тук, преди да видя относително стабилно управление. Хубаво, че всеки нов гледа първо да се наяде и открадне, но е време да започне да се мисли държавнически и направим България едно по-добро за място за живот и покупка на НИ.

# 38
  • Мнения: 299
Често ли се случва хазяите да гонят, защото постоянно се дава като пример? Нито веднъж не ми се е случвало, нито се е случило на някой от приятелите ми, които масово също са под наем. Аз живея в това жилище от 9 години. Някои от съседите са от повече от 20г в сградата. Всички сме под наем.
20 години под наем!?
 Това са пари които нямат връщане. Плащаш и не придобиваш нищо... Само спиш, ядеш и до тоалетната...
Странна работа.... А седиш на едно и също място....

# 39
  • Мнения: X
Явно живее в Германия, Париж или Лондон, където това е нормално.

# 40
  • София
  • Мнения: 4 668
Цитат на BadKarma: “
Мисля, че просто се имаше предвид, че който тепърва търси да купи нещо дали защото е спал или защото не е имал възможност преди няма значение, вече е доста скъпо и си задава въпроса дали с оглед на икономическата ситуация е разумно в момента. Не всички в темата са рентиери с по Х на брой апартаменти под наем, предполагам.”
Абсолютно вярно. Точно това се имаше в предвид. Тангра, какво толкова се засягаш от това, че има хора с мнение, като мен, че цените в момента вече са достигнали “таван” и не е особено подходящо да се купува, дори и за собствено жилище. Още повече, че се очаква вдигане на лихвите по ипотеките и хората, които сега вземат кредит може да се окажат в доста “ кофти” ситуация буквално след година. Не те разбирам. То се вижда, че ще стане. Ти като си изплатил почти и си взел на сносна цена преди време би трябвало да си доволен. Не го раздавай толкова “кисело”. Пак казвам, за мен е лудост да се купува точно сега, и пак казвам всеки си носи глава на раменете и сам си решава какво може да понесе като рискове в бъдеще.
Не зная къде видя да съм се засягал. Пиша точно както обикновено, виждам нещо, преценям, или се съгласявам, или не, аргументирам се и пиша какво смятам аз за обективно вярно. Пак се повтарям, на мен ми е изгодно да паднат цените. В готовност съм за сделка за 10-20 имота. Даже имам такава, но е замразена от строителя, със съмнителна вероятност за успех. Но за разлика от други не омесвам това което ми се иска, с това, което предполагам.
Напоследък е много модерно да се на-шеймва другия, ако нещо не ти отърва гледната му точка.
Аз пък си оставам привърженик на класическата дискусия, с обективизъм и аргументи.

# 41
  • Мнения: 2 314
Явно живее в Германия, Париж или Лондон, където това е нормално.

Или САЩ или Канада и още много други места по света.

# 42
  • Мнения: 131
Да не цитирам Танграра. Ами мисля, че и аз давам аргументи. Ясно ли е още от сега, че ще се вдигат лихвите. Ясно е като бял ден за всички. Какъв по-голям и по-ясен аргумент от това. Не говоря това, което ми се иска да се случи, а това което е ясно че ще се случи.

# 43
  • Мнения: 14 635
Писах преди 3-4год.,че вече не съм оптимист за инвестирането в имоти.В един момент всеки втори ще има по няколко и ще се чудим на кого и за колко да ги даваме под наем,още повече евентуално да ги продаваме.Айде евтино всеки може да продаде и после какво?Прогнози колко чудесна в Б-я и как идват ''много хора'' от чужбина  да живеят в още ''по-прекрасната'' София са ми абсолютно смехотворни.Според мен тук идват предимно някакви случайни неудачници или авантюристи.Постоят малко,завъртят се,поработят евентуално в кол център с редки езици:унгарски,шведски,нидерландски и си бият камшиците обратно.Това са личните ми впечатления.И в според тази класация сме на дъното.Ако вече е показвано,ме извинете.Не следя темата от-до.
https://telegraph.bg/biznes/novini/na-dynoto-sofiia-naj-nezhelan … paign=Linker-2022

# 44
  • София
  • Мнения: 4 668
Да не цитирам Танграра. Ами мисля, че и аз давам аргументи. Ясно ли е още от сега, че ще се вдигат лихвите. Ясно е като бял ден за всички. Какъв по-голям и по-ясен аргумент от това. Не говоря това, което ми се иска да се случи, а това което е ясно че ще се случи.
Ами това с лихвите е просто някакъв аргумент. Аргументи и аз давам, само че други.
Но подмина обвинението, че съм се бил засегнал, и пиша афектирано.
Щом не съм го отразил тоя аргумент с лихвите, значи съм сметнал, че не е достатъчен за "срив". За лека корекция или застой може да се окаже достатъчно.
А моят аргумент да не би да не е значим? Каза, нещо от сорта "дан не би цените да стигнат тия, в другите държави.
Ами няма да ги стигнат, ама и цените в другите държави не са спрели.
Така както преди година млякото беше 1.80, сега е 2.80, на теб може да ти се вижда таван някакъв. Ама след година може и 3.80 да е. А след 2 години да е 5лв. Това е то, инфлацията. А тоя път е световна. Няма къде да се скриеш.

В крайна сметка, всеки е свободен да си пише и да си вярва на каквито аргументи иска. Аз не съм искал да приемете моите. Защо е това тръшкане аз да приема вашите?
А и от мен малко зависи. Дори хипотетично да се съглася, ще трябва да убедите и няколко хиляди строители, строящи и продаващи имоти. Ама не гледам и те да са убедени. Още повече, че земя, труд, материали, си цакат на високите цени. (без да ми развивате теории какво си имат складирано. Каквото са си складирали, тяхно си е. Рано или късно ще трябва да го попълнят с ново)

Общи условия

Активация на акаунт