Напускане по взаимно съгласие?

  • 2 829
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 659
Това не е тема за правни въпроси и отговори, и всеки си пише каквото си иска. Въпросът е, че понякога се дават супер неадекватни съвети, но който пита, да избира дали и на кого да вярва.

# 16
  • Мнения: X
Темата за правни съвети е друга.

Със сигурност неявяване на работа три дни не е най-добрата опция, но съществува, ако всички други опции са изчерпани.

Повечето работодатели дори няма да се занимават да уволняват дисциплинарно служител, който е във фирмата от месец-два. Прекратяват по чл 71 и готово.

# 17
  • Мнения: 8
В изпитателния срок всяка от страните може да напусне без предизвестие, така пише в КТ. Е да де, ама не. Днес моя позната е написала заявление, не са и го взели и и казали, че не може от днес за утре да напусне. Искали да обясни мотивите си...изобщо не е нужно. Според същия КТ. Става въпрос за работа в болница.
Изпитателния срок е в полза на двете страни.

# 18
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 659
Не, не пише така.
Само ако не е изрично посочено в договора, се приема, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
Тоест важно е какво пише в договора.

# 19
  • Мнения: 703
А рядко в договора срокът е в полза и на двете страни - почти винаги е в полза единствено на работодателя.

# 20
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 659
В полза на работодателя е, на 99% съм сигурна.

# 21
  • Мнения: 1 006
В изпитателния срок всяка от страните може да напусне без предизвестие, така пише в КТ. Е да де, ама не. Днес моя позната е написала заявление, не са и го взели и и казали, че не може от днес за утре да напусне. Искали да обясни мотивите си...изобщо не е нужно. Според същия КТ. Става въпрос за работа в болница.
Изпитателния срок е в полза на двете страни.
Жената или не си е прочела договора или някой пробва да се прави на феодал. Той може и нещо друго да си поиска, въпросът е дали ще мине номерът.
Но и аз съм склонен да мисля, че по-скоро договорът е с изпитателен срок в полза на работодателя.

# 22
  • Мнения: 10
Говори с прекия ръководител. Щом още си в изпитателен срок, могат да ти прекратят договора и без предизвестие, без обезщетение и да си тръгнеш още същия или следващия ден.

Днес говорих с тях и ми обясниха, че нямало вариант да си пусна молба за напускане по взаимно съгласие - или с предизвестие от 2 месеца или ще ме санкционират. Как е възможно, след като в договора изрично пише, че вариантът по взаимно съгласие съществува?

# 23
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 659
Взаимно съгласие означава и двете страни по договора да са съгласни. Щом едната - работодателят, не е, няма как да се случи този вариант.
Остава да си пуснеш предизвестие и да го отработиш. Ако не го отработиш, дължиш обезщетение (не санкция).

# 24
  • Мнения: 703
Цитат на: Alesya Dimitrova
Как е възможно, след като в договора изрично пише, че вариантът по взаимно съгласие съществува?

Това означава, че би могла да предложиш на работодателя прекратяване по взаимно съгласие, но не го задължава да се съгласи.

# 25
  • Мнения: X
Взаимно съгласие е да сте съгласни и двамата. Кофти ход на работодателя ти, в тия два месеца предизвестие, можеш повече да им навредиш, отколкото да си полезна. Ако решиш да им правиш мизерии, лошо за тях.

Намери си фирма да те откупи и да ти плати предизвестието.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 1 906
След като човек е пълнолетен и има право да подписва договори, то трябва да знае, че те носят не само права , но и задължения. Подписвайки договор вие се ангажирате именно , за да не се отметнете от днес за утре и работодателят да остане без необходимия човек в съответния период.
Просто си подайте предизвестието, изработете си двата месеца- минават бързо. Може и болничен да си вземете за 1-2 седмици и ще видите как ще се изнижат.


А това какви мизерии кой може да прави- не е никак коректно и не мисля, че е от добрите съвети/ идеи. Работодателят не е бил некоректен- той изисква да се спази подписания и от двете страни договор.

# 27
  • Мнения: 789
Здравейте,
Аз също съм в чуденка и ще използвам темата за разясняване на моя казус, ако е удобно!
От три месеца съм на работа с изпитателен срок от шест месеца в полза на двете страни- това е по договор. Срокът на предизвестието е два месеца и за двете страни. Преди да започна тази работа получих офертата за нея, в която беше упоменато, че по време на изпитателния срок напускането се осъществява за срок от една седмица.
Днес обаче получих примамлива оферта от друго място, където ме питат мога ли да започна на 16ти януари догодина. Аз не знам какво да отговоря. Наясно съм, че тази предварителна оферта от настоящата ми работа не е официален документ и трябва да се съобразя единствено с трудовия си договор, но това означава ли непременно, че трябва да изработят тези два месеца?
Благодаря предварително на всички отзовали се!

# 28
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 659
Винаги остава варианта с взаимно съгласие.

# 29
  • Мнения: X
Или фирмата, в която започваш, да ти изплати неустойката за двата месеца предизвестие.

Общи условия

Активация на акаунт