Рак на белия дроб - тема 11

  • 76 314
  • 1 174
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 321
Съболезнования, София!
При нас развитието е следното: получихме отговор от проф. Тимчева, която каза, че й трябва и снимка от скенер на коремните органи и тогава може да даде по-конкретна насока. Иначе внесе известно успокоение, защото каза, че по принцип възможностите за лечение при този морфологичен вариант са много и успешни. Интересното е, че каза , че за момента няма нужда от ЯМР.
В понеделник му махнаха конците на татко, отново рентген, лекарите са доволни от възстановяването, но казаха да яде повече, че доста е отслабнал, дори казаха да си пие биричка. Иначе се разхожда вече с една идея повече, но си е оклюмал и изглежда много притеснен. Нормално... Този петък се събира онкокомисия, но какво решение ще вземат, като няма скенер. А скенер лекарите казаха, че ще може да прави до пълно възстановяване от операцията, до 4 - 5 месеца 🫨. Ще проуча още въпроса и ще пиша на проф. Тимчева така ли е...

# 661
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Най-вероятно става въпрос за ПЕТ .
Спокойно може да направите скенер на гръден кош и коремни органи ,по възможност с контраст ако са му наред креатинин и урея.

Последна редакция: ср, 16 авг 2023, 22:18 от whitefang

# 662
  • Мнения: 4 808
Най-вероятно става въпрос за ПЕТ .
Спокойно може да направите скенер на кръден кош и коремни органи ,по възможност с контраст ако са му наред креатинин и урея.

+1
Дори и за ПЕТ да става въпрос, пак не са 4-5 месеца, а около 6 седмици. Да не говорим, че ПЕТ може да се направи и по-рано под изричното условие, че не би бил показателен в зоната на оперативното поле. Но във всички други части на тялото (изкл. глава) би дал полезна информация.

Операция на торакс не е противопоказание за КТ на абдомен, ако човекът е възстановен и в добро състояние (без проблеми с бъбреци, например). Не знам защо лекарите са дали подобни…насоки.

Бих направил горните изследвания на частно, ако лекарите не дават направление. Стадирането, което зависи от тях, може коренно да промени системното лечение в първа линия.

# 663
  • Мнения: 321
Благодаря ви още веднъж. Така и ще направим.
На частно ще отидем да направим скенер, ще го накарам да пусне изследвания за креатинин и урея преди това.

# 664
  • София
  • Мнения: 1 739
Извинявам се, че съм настоятелна с моите въпроси, но много разчитам на насоки и мнение тук (както винаги). Едва ли някой лекар ще ми отговори по-адекватно и изчерпателно!

Здравейте,  в понеделник правиха контролен скенер на баща ми. Епикризата още не е готова, но докторът каза, че основният тумор и засегнатите ЛВ още са намалели и резултатът е добър. Беше добре да продължи ХТ, но не иска да чуе. След 3 месеца пак на скенер и ще видим какво правим. Имаме ли друг ход на този етап? И къде да поискам второ мнение все пак да сравни резултатите от образните?

Надявам се някой да се включи с отговор на въпросите ми. И още  - може ли да продължи лечението и какви са опциите (ЛТ, ХТ)? Трябва ли отново да прави ЯМР? Ще има ли проблем с касата, след като е прекратил? Благодаря предварително!

# 665
  • Мнения: 149
Здравей магия , аз виждам че си притеснена от фактите около вас но не мисля, че има в групата човек който да е минал през лечението като вас. Затова смятам ,че няма да получиш някакъв отговор.  Според мен не ви трябва още едно мнение ,защото баща ти така или иначе отказва лечение . Лечението ,което му прилагаха до сега работи и невиждан смисъл да търсиш друго. Но в момента понеже няма да има никакво такова по негово желание е по добре да започне някакъв прием на витамини  билки и т.н  нещо като алтернатива докато всепак не реши да продължи с терапията . Стискам палци всичко да е наред през следващите три месеца и състоянието му да се подобри въпреки спряната терапия. Стискам палци и за теб ,да си спокойна и силна .Hug

# 666
  • София
  • Мнения: 1 739
Благодаря, mackata03! Да, знам, че неговото решение е ключово. Но все пак искам да знам какви са възможностите, дали в момента трябва да се направи нещо, което би било ефективно. Докторът беше споменал за ЛТ, за имунотерапия впоследствие, но сега сякаш беше обиден от отказа и каза да чакаме… Разбирам го, но все пак става въпрос за баща ми. Иначе той се чувства добре, напълнял е (може би и от премедикацията с кортикостероиди), по цял ден си ходи по задачи, не се оплаква от нищо. Казва, че силата му се е върнала,.

Mackata03, а с твоя татко какво се случва?

# 667
  • Мнения: 149
Аз лично смятам ,че лъчетерапия може и да се изпусне . Ако все пак баща ти склони да продължи посъветвай се тогава с някой друг лекар ако Мангалджиев предлага лъчетерапия. Иначе при нас нещата за овладяни проследяване на всеки три месеца . Слава богу няма оплаквания за сега.

# 668
  • Мнения: 4 808
Благодаря, mackata03! Да, знам, че неговото решение е ключово. Но все пак искам да знам какви са възможностите, дали в момента трябва да се направи нещо, което би било ефективно. Докторът беше споменал за ЛТ, за имунотерапия впоследствие, но сега сякаш беше обиден от отказа и каза да чакаме… Разбирам го, но все пак става въпрос за баща ми. Иначе той се чувства добре, напълнял е (може би и от премедикацията с кортикостероиди), по цял ден си ходи по задачи, не се оплаква от нищо. Казва, че силата му се е върнала,.

Mackata03, а с твоя татко какво се случва?

Ами аз също не знаех какъв съвет да дам, при все че отказва лечение…в случая, д-р Мангалджиев с право е недоволен, дотолкова доколкото вижда шанс за успешно лечение, което може да бъде провалено по неясни причини. ЛТ се прилага в точката на максимална терапевтична ефективност на системното лечение. В случая не е ясно същата достигната ли е. ИТ е системно лечение с вливания, което май човекът не иска.

Ситуацията е малко “ни така, ни иначе”. Съветът ми би бил да си завърши лечението, както е по план. Вижда ми се изключително неразумно да си риташ късмета по подобен начин. При все че това е невъзможно, единствената опция е wait and watch. Чакате и правите периодични скенери.

# 669
  • София
  • Мнения: 1 739
Благодаря ви от сърце! Да, знам, че е абсурдно да спре ефективно лечение, но няма как да вървя вече срещу волята му. Всичко и досега беше все насила, все с молби и драми. Ще видим след 3 месеца. Здраве и сили на всички Flowers Four Leaf Clover

# 670
  • Мнения: 321
Здравейте, прекрасни хора,
Пиша да Ви да споделя какво направихме до момента. Записвахме  на 2 пъти скенер на баща ми, но той беше с много ниско кръвно, беше му лошо и почти не ставаше от леглото. Та, така до днес, когато направихме скенер, като малко реди това се засили, хапва, пие слабо кафе и разтворими храни, но казва,че нищо не му е вкусно и го боли мястото на операцията. Иначе скенерът е направен в Нео Клиник, качвам резултата, ще съм благодарна, ако го коментирате. Също записахме за понеделник час за д-р Койнов в Сердика по препоръка от гръдния хирург. Имате ли отзиви за него и за болницата?
Отделно днес излезе и решението на онкокомисията, което е "за провеждане на адювантна химиотерапия ". Как решиха без скенер , не ми се коментира, но се надявам д-р Койнов да прецени каквото е нужно допълнително да се направи. Ще пиша и на проф. Тимчева резултатие, че така се разбрахме от предишния път.
Благодаря предварително на всички, които ще се включат и Ви желая здраве.

# 671
  • Мнения: 4 808
Нищо притеснително няма в този скенер. Няма данни за рецидивираща болест в БД, нито за метастатична болест извън БД. Можете да поемете глътка въздух и да “изпуснете парата”.

При д-р Койнов не сме ходили, но съм чувал положителни мнения за него неведнъж, включително че е фен на персонализираната медицина. Тоест, ако сметне, че в конкретен случай дадено лечение би било по-подходящо от някой си протокол, ще го направи (в крайни ситуации).

Мисля, че ХТ няма да се размине. Зависи все пак от големината и разположението на първичния тумор (премахнатия), но карциномите на БД са агресивни, склонни към рецидивиране и метастазиране, съответно предполагам, че ще се подсигурят със системно лечение.

Имайте предвид, че НЗОК вече реимбурсира EGFR и PDL1 инхибитори, дори при болест хваната навреме като в този случай. Обсъдете с д-р Койнов и евентуално пуснете блокчетата за изследване на горните.

Успех със следващите стъпки.

# 672
  • Мнения: 321
Здравейте,
Още веднъж благодаря за съдействието.
Проф. Тимчева отговори, че са добри резултатите от скенера и лечението ще е 4-6 курса с платина, а днес мина прегледът при д-р Койнов. Останахме с много добро впечатление, чете абсолютно всичко около 30 мин., задава въпроси, да кажем леко успокои татко, който беше толкова притеснен... И неговото мнение е 4 курса химиотерапия "по-лека" каза. След това - следене с образни изследвания. На 7.09 го приемат за вливане, на гладно и жадно, за да му пуснат първо кръвни изследвания, после препоръча да остане в болницата до следващия ден. След 21 дена ще е следващата вливка и така до 4 - те курса. Каза, че ще има странични реакции, но разбира се всеки индивидуално ги изкарва по различен начин. Отделно коментира, че сега е най-добрият момент за ХТ, месец и половина след операцията и че е много нормално след такава интервенция да е с ниско кръвно, винаги така ставало 🙄. Сега сме притеснени как ще реагира на ХТ, но важното е , че стигнахме до тук Simple Smile
Благодаря още веднъж на всички,  които отговаряте и съдействате с цената на личното си време Simple Smile

# 673
  • Мнения: 530
bonbolini - Койнов и Тимчева са възможно най-добрият вариант. Прекрасни лекари и хора! Успех!
Тези двама лекари + безценните съвети в тази група са ключа към възможно най-добрият възможен път....

# 674
  • Мнения: 5
Здравейте момичета,

На 33 години съм, непушач, никога не съм боледувала, но около 18 месеца имам болки над дясната гърда и огледално в гърба (работя на бюро и има лоша стойка и съм си правила скан на гърдите 2021 Октомври всичко беше ок). В петък старшно много ме болеше гърба и отидох на преглед в спешното. Направиха ми ренген и видяха, че имам лезия/нодул/сянка в ляв бял дроб (в горната част).

В момента ме тресе страшен страх и се вкарвам в какви ли не филми. Имам час за КТ и белодробен специалист.

Какви са шансовете, този нодул да не е онази страшна дума?

Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт