Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 59

  • 21 929
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 13 775
Бе тя ако иска и Йовчо да го кръсти, важното е че най-сетне го взе Grinning Честито!
Завидях направо, искам и аз. Някой ден пак ще си взема сигурно. Както и да го мисля, това е най-щадящият уред за коленете, а аз като гледам че и 3 месеца след като контузих моето не съм на 100%... ще си трябва да внимавам и занапред явно.
Не се очертава да е в обозримо бъдеще, ама определено ми е в списъка с желания.
Скрит текст:
По независещи от мен причини не ходя никъде през повечето време и движението ми е само из къщата и около нея, съответно крайно недостатъчно. Дори разходки наоколо са напълно изключени, на мястото където съм сега има много бездомни кучета и не ми се вижда безопасно дори денем. За клекове ще е пресилено ако кажа че съм готова и правя колкото да не е без хич... и може би и протеините ми идват малко в храната или е просто от малкото движение, ама видимо съм свалила мускул, особено от краката. Не ми харесва, аз и преди това не бях баш в спортна форма. Свалила съм по малко отвсякъде де, не само от краката а дори и от талията малко, хем не мога да съм винаги стриктна с храненето тук, ама не е това начинът.
Наумила съм да пробвам да въртя храненето горе-долу както в тая книга Fast Like a Girl дето я дискутирахме - съобразено с цикъла ми. Не ме кефи че е взел да варира много - то вярно че сменях часови зони и преживях още какво ли не, ама да не знам дали ще е 24 дена или 27-28 не е ОК и не е нормално за мен. Та да видим ако успея няколко месеца да следя и да въртя там, дали ще се промени това. Авторката на книгата хем обяснява по достъпен и увлекателен начин, хем някои неща ги опростява прекалено и ги казва по начин дето не е баш коректен... ама пък тя предимно за американци обяснява, та да кажем че ще съм снизходителна, явно трябва да им слезе на нивото Grinning Смятайте щом на Джейсън Фънг обясненията звучат мнооого по-научно и на висок стил от нейното. Ама пък тя компенсира с ентусиазъм, поне ми е забавно да я гледам в някой подкаст или друго видео.
Интересно е че и при нея, и на разни други места срещам да казват че за жени не е добре в дългосрочен план да са нонстоп на строго кето и нонстоп на фастове, просто при нея за сега най-структурирано обяснява кога и защо, та ще пробвам аз. Нищо не губя. Не е да почвам сега, че да не мога да преценя кое как ми се отразява или да залитна по торти и баници. Като приключа с нейните неща, съм си приготвила няколко от на Дейв Аспрей книгите, има интересни идеи и той, макар че и доста шоубизнес има в цялата работа май и там... Че прилича на младеж в лицето - прилича, ама неговите ресурси обикновен човек просто ги няма, та съмнявам се само от фастове и домашна храна да е това.

# 691
  • Мнения: 33 435
Лично аз никога не съм очаквала да имам проблем с хормони, още по-малко с инсулин.
То че сами сме си виновни е факт, но понякога и фактори като Ковид също оказват влияние. Поне при мен смятам, че доста допринесе.
На мен пък честно казано ми е гадно да чета, как сме болни.. Особено като състоянието е овладяно до някаква степен и усилията продължават...

# 692
  • Мнения: 32 495
Нати, то и велото е хубаво за коленете. Но кроса е за цялото тяло.
Хрумна ми друго. Може да въртиш краката в легнало състояние. Както велоергометър, но лежиш по-гръб и въртиш. И даже има и леко напрежение в корема. Аз това съм го включила като правя гимнастика.
Иначе и вманиачаване с фастове не трябва, защото накрая до калориен дефицит ще се докараме.
Аз го правя като имам муза. Обикновено е 1 път в седмицата, но често и два пъти. Стига да имам муза.
Нямам определен ден, често гледам луната, понякога и работния график.

Ураганче, да то режима не е панацея и не лекува всичко. Ама ИР е такова заболяване, че си трябва наблюдение цял живот и внимаване.
Ето, аз съм убедена, че тая миома е от 20 годишен неправилен режим.
Разбира се също може и емоциите да имат отношение. Ама да не си кривя душата.
Но четох за миомите и то си е хормонален дисбаланс. Същото с кистите на яйчниците.
А ни е ясно, че вида храна си това си участва в процесите. Не само за кз и инсулин.
Същото и с други неща. Примерно кистата ми я от хранене, но може и от прекарана варицела.
Кой да знае.
За долиохосигма /по-дългите черва/ ми казаха, че ми е вродено.
Но после четох, че може да се получи и от прекаляване с храна. А съм имала такива моменти и от емоции и от висок инсулин.
Та не знам. Но може да е вродено както ми казаха, защото този проблем с двете нули го имам от малка.
Та може за това да не съм виновна аз. Рекламация на производителя направих, ама само ми се изхили, като и са скарах що ме е родила с такова черво  Joy

# 693
  • Мнения: 3 813
В моя пост исках да съм ясна, че на тоя етап се фокусирам върху търсенето на помощ отвън, от професионалист (надявам се). Инфото наистина е много, погледнала съм и не ми се лъже, че съм го изчела и ми е било супер полезно, а после да задавам лаишки въпроси. Срещах някои такива коментари назад и си мислех “кого заблуждаваш”. Затова си признавам, че четенето ще го оставя за по-спокойни времена.
Полезно ми е много да чуя опит, че с доверяване специалист може и да не стане. Явно като хора с опит давате по-трезва преценка и реалността с тоя проблем е такава.
Записала съм си час и при друг ендокринолог, който е доста хвален за такива проблеми. Уви, човекът ще пътува и ме записа чак за края на идния месец. Изкоментира с мен резултатите ми и ми каза “това дето имаш ще се лекува месеци наред, поне половин година, така че дали ще те видя тоя месец или другия, не е толкова решаващо щом захарта ти не е висока”. Та започвам да добивам представа как ще стоят нещата 😃

# 694
  • Мнения: 13 775
О да, ако беше и с диабетни стойности на кръвна захар, щеше да е по-неотложно да ги оправяш че те нанасят по-преки щети, за това е прав лекарят. Но то и другото ясно че трябва да се действа по него. Висок инсулин също вреди. И за времето е прав де, ще отнеме дълго. Но пък няма да е дълго чакане и изведнъж вече да се оправиш, а ще е процес на бавно и прогресиращо подобряване, веднъж захванеш ли се.

Елора, кростренажорът е по-щадящ, не мога да го сравня с вело за коленете специално. Разликата е че при кроса коляното изобщо не се сгъва до остър ъгъл и да има усилие в такова положение, просто движението е по друга траектория. Иначе да, това което предлагаш правя нещо подобно, плюс и доста разтягане като цяло. И малко по-специфични упражнения за укрепване на коленете, че нямам възможност за физиотерапия. Но това няма как да натовари мускула както клек с цялото ми (немалко) тегло. И разликата се вижда и се усеща. Кълката ми толкова безформена не е била през никой период от живота ми. Дори и като гонех 100 кила, щото пък нали тия кила си ги и разнасях нонстоп, все си е упражнание и това. А за горкия ми задник да не говоря, че направо ще го пишем в книгата със застрашените видове скоро... ужас просто. И ме е яд не само по естестични причини, ами и все пак това са най-големите мускули в тялото, важни са и за ИР и за всичко останало.

# 695
  • Мнения: 32 495
В моя пост исках да съм ясна, че на тоя етап се фокусирам върху търсенето на помощ отвън, от професионалист (надявам се). Инфото наистина е много, погледнала съм и не ми се лъже, че съм го изчела и ми е било супер полезно, а после да задавам лаишки въпроси. Срещах някои такива коментари назад и си мислех “кого заблуждаваш”. Затова си признавам, че четенето ще го оставя за по-спокойни времена.
Полезно ми е много да чуя опит, че с доверяване специалист може и да не стане. Явно като хора с опит давате по-трезва преценка и реалността с тоя проблем е такава.
Записала съм си час и при друг ендокринолог, който е доста хвален за такива проблеми. Уви, човекът ще пътува и ме записа чак за края на идния месец. Изкоментира с мен резултатите ми и ми каза “това дето имаш ще се лекува месеци наред, поне половин година, така че дали ще те видя тоя месец или другия, не е толкова решаващо щом захарта ти не е висока”. Та започвам да добивам представа как ще стоят нещата 😃

Е,  когато можеш, когато искаш. Ти си определяш времето. Аз също не съм изчела всичко накуп преди години. Това което съм събрала е четено и търсено за много дълго време. Плюс и благодарение на много потребители от тук са давали инфо.
Работех тогава, учих и редовно. Ама колкото повече четох и то какви ли не неща, толкова повече разбирах, че малко знам. И ми ставаше много тъпо като четях противоречиви статии. Затова се ориентирах към по-професионални източници.
И назад съм писала как 10 години съм ходила по лекари /и при диетолози съм била/ и са ми викали, че съм уж здрава. Чисто и просто много от лекарите ни са некадърни. Затова е по-добре човек максимално да разчита на своя умствен запас, отколкото на друг човек, защото отговорността от грешния режим се пише на моя/твоя задник.
И съм срещала уж професионални диетолози, които безумни неща са ми предлагали.
А защо предпочитам да не се чака ножа? Тоест да дойде по-лошото диабета примерно?
Ми примерно Азара. Да, тя дойде тук с ужасяващи стойности на диабетик. Успя да махне лекарствата, но тъй  като години е била на това положение, сега ще трябва години да внимава, даже до живот.
А ако човек има само ир и това отскоро е по-малкото зло. Защото така чат пат ще може да си позволи да си излигави. Но преди това ще трябва да се потруди. При някой за месеци става, при други за години.
Е, и диабет може да се излекува и да се ядат малко по-бързи В, но предполагам  там е страшно упорита работа + много фастове за рестарт на организма.
И ир може да е по-малкото зло, но висок инсулин си е вреден. За какво ли не. Сърце, кръвоносни съдове. Сланините на корема са най-малкия проблем.

Нати, преди години като бях дебела имах период като чистех пикочната и имах страшни болки в коленете. Тогава купих едно вело втора ръка. Изключително невероятно облекчение получих от велото. Отдавна го разкарах, не е моето вече, слаба ракия ми е.
Впрочем това с въртенето на краката в легнало положение го знам от баба ми. На нея много и помагаше.
Не те съветвам вело да купуваш де. По-добре наистина кросче. Ако ще се дават пари за уред, по-добре за цялото тяло.
Но това упражения го опитай. Може на 2 серии да опиташ примерно по 20. Примерно въртиш, после правиш нещо друго. Аз правя глутеус мост и пак въртя.

# 696
  • Мнения: 3 813
И още нещо искам да подкрепя от дългия коментар на Елора, аз също си давам сметка, че това нещо не ме е ударило като гръм от ясно небе, ей така както съм си яла салатки. Като най-голям грях към здравето си оценявам фактът, че дълги години бях пушачка. Факт, с които съм си разбивала здравето и е било въпрос на време да стане някоя мизерия. Имам опит със здравната система в друга държава и там от вратата те питат дали си пушач или не. И се описва по всякакви епикризи и документи. Тука все още сме доста либерални сякаш по темата, поне според моя опит с лекари.
Като добавим, че спортът в последните 3-4 години е доста намален, за което съм си виновна единствено аз.
Двата Ковида миналата година, боледувани за 5 месеца също доста промениха цялостната картина. Особено след втория Ковид нещата не изглеждат същите.
Та си давам сметка, че нито е станало внезапно, нито ще мине внезапно.

# 697
  • Мнения: 33 435
За некадърните лекари...
И преди съм казвала, на мен ЛЛ ми откри ИР и то когато отидох за подуване в прасците и задържане на вода.
Тогава ми препоръча и лекарката, при която ходя. И жената не ме започна директно с лекарства, а си имахме уговорка да се опитам да нормализирам нещата с отслабване. Случиха ми се. Аз и от самото начало не исках да пия метформин.
Интересното е, че още преди да отида при нея си бях решила да отслабна веднъж завинаги и даже бях започнала режима от 3 седмици. Та можех и изобщо да не разбера, че имам ИР и да вкарам стойностите на гладно от отслабването.
Но ми е помогнало за дисциплината, защото ми е била желязна година и кусур.
Сега от време на време си позволявам.

# 698
  • Мнения: 32 495
То пушенето влияе на какво ли не. Не само на дробове, но на цялото тяло - кожа, коса.
И Сиърс в зоната си пише, че си оказва влияние върху кз и инсулин.
Борбата и на мен с цигарите е безмилостно жестока, но съм ги намалила.
Спорта е важен, но що се касае ир, храната е много по-важно.
Защото има хора на този режим и почти без спорт си постигат резултати и то големи. То спорта си идва като свалиш и имаш енергия.
Плюс това на мен ми беше ясно, че ако сваля 50 кила, това тяло трябва да има някаква форма все пак Joy
Пък и за кожата си е важно.
За ковида. Чела съм доста източници и някои сериозни, че този вирус предпочита хора консумиращи В, с повечко кз и инсулин.
Аз леко го прекарах що годе и после пуснах изследвания, не съм имала драма.
Но тук си спомням потребителка много време на ннвмх и след ковида кз висока.
Дано се е оправила.

# 699
  • Мнения: 3 813
Това за спорта също ми е важно да го знам, ето, че съм била в заблуда. Януари като “почнах да се взимам в ръце” по моя си начин сложих голям акцент там. Обаче ефект никакъв, даже едни прилошавания и задъхвания. Може би след намаляване на тия скандални килограми ще помисля пак за моите си разбирания за спорт. Преди много харесвах ефекта от 20-30 мин. на степер вкъщи, обаче с тия кила коленете не са много ок.

# 700
  • Мнения: 13 775
Ураганче, интересно че го казваш, аз също като отидох да искам изследвания за инсулина, вече бях започнала да променям храненето. При мен промяната я направих плавно, та не съм била напълно режимна още, но бях изчистила доста неща вече по него време. И беше двуцифрен на гладно пустият инсулин...
Но и личната ми лекарка, която към днешна дата е и с диабет вече, клати глава и казва "Едно време тия неща никой не ни ги казваше, само КЗ гледахме и на дебелите казвахме да ядат по-малко и да шават по-много. Инсулин не се коментираше, камо ли отнесен към жените и към репродуктивното здраве, от това също съм страдала и забременях много трудно. Сега знам че мас деца не прави."
Ама не всеки лекар си прави труда да научи какво ново има откакто е започнал да практикува, много си сядат върху дипломата и не мърдат от нея изобщо... То от там и скептицизмът към диетолозите, че по-старата школа знаят да броят калории и да режат мазнини само, а ИР не им е фактор чак толкова.

За прибирането на кожата фастовете също се водят че помагат много, особено по-дългички при които започва и автофагия вече. Да не звучи стряскащо това че казвам дълги де, дори и всичко над 20-тина часа се води че я задейства, естествено от там вече е колкото повече, толкова повече.

За ковид че прави много поразии - прави. То и друго боледуване вдига КЗ и на майка ми постоянно намилам дори след настинка да изчаква ако е наумила профилактични изследвания. Но и за много хора съм скептична че точно ковид им е вдигнал КЗ и инсулин, по-скоро чак тогава са установили, а боледуването и евентуално лечение ако е имало със стероиди ги е доомазало. Не всички, разбира се, но за себе си съм убедена че не са чак толкова много дето ковид им е "отключил" такива проблеми.

# 701
  • Мнения: 27 947
И аз направих плавен преход към режима, преди да успея да се изследвам и беше двуцифрен на гладно...🙃 В поликлиниката до нас ходих няколко пъти и никой на регистратурата не знаеше как се изследва инсулин...😅 Чак на третото ходене (тогава следях желязото често, че бях с анемия) се "консултираха" няколко жени и стигнаха до извода, че при тях това изследване се води "Iri" (междувременно ме бяха питали няколко пъти дали не искам да правя ОГГТ, профил, като съм нямала диабет, защо искам да изследвам инсулин и др.😉☺️). Като разбрах, че пращат пробите за инсулин към друга лаборатория, започнах да се изследвам директно там.🙂
Танчитка, при такъв инсулин на гладно, при това и съчетан с ниска КЗ, е ясно, че имаш ИР. Извинявам се, че вчера съм забравила да пиша по темата. Понеже спомена, че едва ли не може да се спори дали имаш ИР или не (предположих, че си чула различни неща по темата от лекари- някои наистина гледат само КЗ да не е висока)- аз мисля, че твърдо си имаш ИР. А и проблемите с кг, качени за кратък период, показват това. Често има и дефицити, за които не подозираме- последното нещо, което предполагах аз преди години беше, че имам анемия...А и се хранех, по тогавашните ми разбирания, "здравословно" и спрямо много хора можеше да мине за такова...Защото уж беше разнообразно, с плодове и зеленчуци и, без пържено и газирано, с малко мазнини, с пълнозърнести, с намалено количество добавена захар, не пушех, не консумирах почти никакви пакетирани, следвах препоръките "да не се прекалява" с белтъчините...От тази гледна точка, аз бях изненадана и от дефицитите на витамини, и от анемията, че и от ИР донякъде. Препоръчвам ти и аз да се информираш допълнително за ИР, успоредно с посещението на специалисти. И на мен ще ми е интересно да споделиш впечатления. Успех!🙂
Елора, честито!😃 Дано си доволна от новата придобивка, избра ли име?😅

Последна редакция: чт, 23 фев 2023, 18:35 от dolce miele

# 702
  • Мнения: 32 495
Долче, доволна съм. Свръх доволна, карах преди малко.
Разликата е от земята до небето със стария.
На стария имаше си скорости, но не бяха много читави. Иначе се усещаше напражение някакво. И аз си мислех, че правя нещо. Оказах се аматьор.
Мислех да го кръстя Данчо, ама се чудя дали просто да не му викам Дзверо. Съкратено от Зевс, както предложи Шарпи tooth
Почнах да го карам, избрах програма за отслабване. Която сменя скоростите. Ох, малееее, все едно не съм тренирала. Смених на обикновена с която аз да нагласям. И си ги сменях. Стигнах до 4-та и засега толкова.
30 минути карах. На стария това ми беше малко. Че аз почвах да се потя на стария на 30-та минута.
Тук на 10-та вече почвам. Е, защото сменям скоростите.
Отдавна не съм се чувствала толкова добре. То и силовата си ми писна.

# 703
  • Мнения: X
Какво мислите за тази закуска?
https://fb.watch/iTmpm8rHuk/
Без питата разбира се. Представих си на нейно място да се топне с хрупкав бекон или просто да се гребе с лъжица. Аз даже за обяд или вечеря също бих го хапвала, но и за закуска също. Малко сиренце май. Когато оправя стомаха, че сега съм още на кисели млекца...

# 704
  • Мнения: 32 495
Ами дори и с пита става Зоново, стига разбира се да толерираш такова съчетание. Че аз заради щж избягвам.
Забележка имам и към гъбите. Аз не ги пържа. Аз ги задушавам. Всъщност направо ги варя, защото слагам малко вода. Но пък не съм съчетавала точно този вид храна.
А този сос не разбрах от какво е. Хумус ли? От какво беше хумуса? Сори за тъпия въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт