ДЕВЕТИ клас 2022/2023 - Тема 3

  • 41 071
  • 731
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 17 591
Напоследък по - рядко девойката ползва Уча се.
Но пък снощи там си гледа урока по история и каза, че така схваща по - лесно.
Първо го е чела от учебника, разгледала е документите към урока, но след това и с Уча се.
Аз се позаслушах, имаше и линия на времето. Стори ми се разбираемо обяснено.

Имаме време до изтичане на абонамента. Ще го мисля.


Вече не. Май последно в 7-ми клас, миналата година не пожела да му подновявам абонамента.

# 196
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 985
не съм писала скоро. Simple Smile да дам и аз отчет.
започнаха изпитите. вече минаха:
Графика
устният по испански,
английската литература, част поезия (по-добре не питайте) и съвременна литература - "За мишките и хората"
 и бизнес, част първа - малки предприятия.

остава месец до края и след това Simple Smile Simple Smile Simple Smile ваканция.
идваме си у дома. Simple Smile хладно, дъждовно и слънчево, но поне не +40 от 10 нататък.

# 197
  • София
  • Мнения: 3 817
Само не съм сигурна как AI ще им напишат есетата на ДЗИ в 12 клас. Simple Smile

Марти, много неща бях чувала за GPT4, но не и, че готви, разкажи по-подробно...


Кати, щеше да бъде прекрасно ако готви, но уви тц. ММ когато иска да приготви определен вид месо или пък някоя риба се допитва до него как е най - удачно да бъде направено. И "човекът" си му казва от край докрай как е най - подходящо, а понякога и рецепти му предлага Simple Smile

# 198
  • Мнения: 1 981
Вчера ми попадна публикация, свързана с онзи текст от учебно помагало, който беше постнат тук преди време. Статията не е кой знае колко съдържателна, по-скоро - информативна, но поне вече е популяризирано това недоразумение: https://tribune.bg/bg/obshtestvo/vazmuteni-roditeli-v-uprazheni/

Иначе, и за моите деца иде краят на това учебно изживяване, само дето набора първо трябва да пребори тукашните матури: тук девети клас е ключов, както е в БГ седми. След него са матури и евентуално продължаване в колеж (професионална гимназия) или си остават в същото училище, но избират хуманитарен или математически профил. Та, в началото на юни го чакат 4-ри матури, които нямат никакво пряко отношение към бъдещето му в БГ, но няма как - трябва да ги издържи. И, след това, по живо, по здраво...към дома.
По една от предните теми - за екстремните изживявания съм особено щастлива, че набора е предпазлив да го наречем и си трепери за кожата, та от него не очаквам да поиска скокове с нещо, но сестра му...там ще видим.

# 199
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 985
мисля, че аз го пуснах в темата, но е копирано от друга тема.
имаше коментари, че от една такава извадка не трябва да се правят изводи за цялото произведение.
не правя такива.
произведението може и да става, макар, че няма да го прочета.
коментирам само извадката, като такава.
абсолютно неподходяща за възрастта, предмета и институцията училище.

и си мисля, че се посочваше помагало за 9 клас, не за десети.

# 200
  • Мнения: 363
На моят син е дадено за контролна работа. Мислех, че е за 9 клас, но явно аз съм се заблудила.

# 201
  • Мнения: 2 522
По повод неприемливия текст, ето публичното обяснение на съставителя на учебника:
https://kaksepishe.com/articles/apologia-na-vulgarizmite/?fbclid … nV7rgoI5VssN-Kr2I

Аз съм на вълна завършване на втори срок/учебна година.
Мисля от другата година наборът да тръгва веднъж седмично на уроци по БЕЛ и математика. БЕЛ-ът за да изчистваме пропуски и за ранна подготовка за ДЗИ, а Математиката за да поддържа ниво, защото ми омръзна аз да дообеснявам задачите от клас.
Въобще броя дните, седмиците, месеците и годините докато завърши. Просто искам една прилична диплома и нищо повече от това средно образование. Не ми останаха сили за уважение към институцията, наречена училище.

# 202
  • София
  • Мнения: 6 657
 Много харесвам Павина Върбанова и нейния сайт и съм абсолютно съгласна с обяснението ѝ. Както написах и по-горе - понякога може да се изненадате какво знаят и употребяват децата ни, хубаво е и да се научат кога и дали е подходящо да го употребяват.

# 203
  • Мнения: 2 522
Много харесвам Павина Върбанова и нейния сайт и съм абсолютно съгласна с обяснението ѝ. Както написах и по-горе - понякога може да се изненадате какво знаят и употребяват децата ни, хубаво е и да се научат кога и дали е подходящо да го употребяват.

Сайтът го харесвам, но не харесвам Учебникът по БЕЛ на издателство "БГ учебник", на който тя е съавтор. Тези дни даже мисля да й пиша по въпроса.

# 204
  • Мнения: 1 167
Здравейте , сега намирам тази група и ще се присъединя към вас макар в края на 9 ти клас Simple SmileBlue HeartBlue HeartBlue HeartBlue Heart

# 205
  • Мнения: 2 980
Добре дошла/дошъл на Десинко, разкажи ни за наборчето.
При моята, едно и също, в петък имат директорски тест за нивото по английски, от тази година освен за осмокласниците, го въвели и за девети клас, тя много се шашка, но мисля, че ще се справи.
Иначе химията и физиката са проблем при нея, по принцип не е по точните науки, а фактът, че в 7 клас нямаше читави преподаватели и тези предмети бяха неглижирани, липсата им в 8 клас и препускането сега по материала, не помага. Дано наистина за бъдеще не й трябват оценките от този етап по тях, засега тотално отрича кандидатстване за медицина, ама знам ли какво ще й хрумне.
За математика, както съм споделяла, поради особеностите на предподавателя им, се наложи още от лятото на миналата година да взема частни уроци, за да се научи материала, тъй като беше тотално зле положението и не говоря само за непредадените почти два последни раздела, ами и от уж предадения такъв. За съжаление добрия преподавател по БЕЛ от миналата година, беше сменен и засега май и там куца положението и ще се наложи и там да търси помощ, за да се научи на нещо, явно изтеглихме къси клечки по двата основни предмета. Имам някаква тайна надежда, че може догодина да сменят конкретно за тях преподавателите, ама дали...?

# 206
  • Мнения: 1 167
Добре дошла/дошъл на Десинко, разкажи ни за наборчето.

Какво да ви кажа- тийна яко ми лази по нервите - учим 50/50 Simple Smile ама аз не предавам фронта , покрай малкото сега ще е на матури 7 клас, съм яхнала метлата и следя и голямото дете - дишам им във врата .
Казала съм им, че няма да се откажа да станат Човеци и да завършат висше. Да знам, че каквото съм могла съм направила другото е късмет и живот. Все пак не всичко е на всяка цена- на първо място да са здрави, другото все ще се нареди. Катп цяло съм доволна , но не им казвам много много за да не се отпуснат. Тайно се надявам да станат по амбициозни, целеустремени и организирани. Като цяло логистиката с времето и задълженията им се губи и това мн ме натоварва да мисля за 4-ма + баби и дядовци....И аз не съм вързала много от към здраве и така ..Борим се !:)

# 207
  • Мнения: 2 522
Добре дошла на Десинико!
Цитат
съм яхнала метлата и следя и голямото дете - дишам им във врата
И аз съм така, макар че много хора около мен не го разбират. И вчера моята  колежката ми каза, че не съм права с моето следене изкъсо на набора и щял да израсте неуверен. Нещо не мога да се съглася с нея. Просто поколението е такова, че ако не участваш в театъра, а само го наблюдаваш, в един момент нещата ще бъдат изпуснати.

По химия бяха много полезни ето тези видеоуроци:
https://www.youtube.com/@desislavatsokova726/videos

# 208
  • Мнения: 1 167
Добре дошла на Десинико!
Цитат
съм яхнала метлата и следя и голямото дете - дишам им във врата
И аз съм така, макар че много хора около мен не го разбират. И вчера моята  колежката ми каза, че не съм права с моето следене изкъсо на набора и щял да израсте неуверен. Нещо не мога да се съглася с нея. Просто поколението е такова, че ако не участваш в театъра, а само го наблюдаваш, в един момент нещата ще бъдат изпуснати.

По химия бяха много полезни ето тези видеоуроци:
https://www.youtube.com/@desislavatsokova726/videos


набора и щял да израсте неуверен.

Имам го това наум и се опитвам да смаля контрола за вс други неща- но за хранене и учене не мога все още .Simple Smile

# 209
  • България, София
  • Мнения: 1 752
Добре дошла, Десинко Hug

При моята наборка днес мина класното по математика. Не било трудно, но тя се притеснявала.
В петък предстои по БЕЛ.

Тя много се вълнува, тъй като ще участва в един тренинг като асистент.
През 2019г. я бях записала да участва в тренинг за тийнейджъри - Тийнщайн, организиран от фондация "Същност".
Много й беше харесало. След преминаване на тренинга участниците могат да бъдат асистенти в други тренинги, ако ги одобрят.
Тя няколко пъти се кандидатира и този път я одобриха. Много беше щастлива. Всеки вторник вечер в продължение на 4 седмици ги подготвят, а в събота ще имат тиймбилдинг на Витоша. Дано е хубаво времето.
Самият тренинг ще се проведе в периода 08 - 11.06.2023г. в гр. София. Има и в други градове.
През 2019г. бях малко скептична и не бях сигурна дали е съвсем подходящо за нея, но тя пожела да се включи и видях колко много й хареса. Много добре й се отрази да погледне по - дъбоко в себе си, да получи други гледни точки. Надявам се и сега, от позицията на асистент да има много положителни емоции и отново да се зареди позитивно.

Общи условия

Активация на акаунт