Въпрос относно депозит за наем

  • 1 480
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 495
Здравейте,
Надявам се нямате против да ви задам малко глупави въпроси относно моята ситуация. Вчера с приятелят ми бяхме на оглед на един апартамент, наемът е 1000 лева. Брокерът ни предложи да се опита да свали цената и да подпишем депозитна разписка със срок от една седмица. Дадохме му депозита и той преговаря с наемодателите, които обаче засега отказват да свалят наема и не взеха капарото (остана в брокера). Но доколкото разбирам ако размислят в срок от една седмица ние сме задължени да го вземем. Също така подписах документ, че ако междувременно подпиша с друга агенция, губя капарото. Същевременно брокерът ни предложи да "пренасочим парите" ако си харесаме нещо друго.
Как стоят нещата ако си харесаме апартамент, отдаван от друга агенция през това време, губим ли капарото?
Благодаря предварително!

# 1
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 843
Ами нали сте подписали договор в този смисъл с агенцията?! Ако подпишете с друга агенция, губите капарото... Така стоят нещата, както сте се уговорили.

# 2
  • София
  • Мнения: 983
Ако сте оставили “депозитна разписка”, което за първи път чувам, като термин, с уговорка да смъкне от цената, в рамките на седмица, но това не се случи - следва да ви я върне; ако си харесате друго жилище с друга агенция, през тази седмица - просто изчакайте да мине тя, кажете, че не е смъкната цената, каквато е била уговорката, вземете си капарото и продължете нататък, надали за седмица ще изпуснете някое друго жилище, което ви е харесало повече от първоначалното. “Пренасочване” на парите си е равносилно на извиване на ръце - каквото имам под ръка, ще го вземеш, защото така и така си платил… за какво …никой не знае…това все пак не е предварителен договор за покупко-продажба, а поредната измишльотина на “брокерите”.

# 3
  • Мнения: 1 088
Съгласен съм с Мишото. Не става докрай ясно какво точно сте подписали и какви са условията за това "капаро" - каква точно "услуга" получавате в замяна на парите си. Дали услугата е брокера да преговаря с наемодателя за сваляне на наема, или услугата е че по някакъв начин си "пазите ред" за това жилище, т.е. ако се появят други наематели, да го даде на вас, а не на другите.

Щото по принцип капаро се дава по-скоро за второто - за да си гарантираш място в сделката, без някой друг да те изпревари. При този тип капаро, ако се откажеш от сделката, губиш капарото, и обратно, ако другата страна се откаже от сделката  (въпреки че си платил капаро) трябва да ти го върне, плюс да ти даде още толкова отгоре като обезщетение.

Така както е описано като "капаро за сваляне на наем", ми звучи по-скоро, че ако брокера не успее да свали цената, трябва да ти го върне. Което той всячески ще се опитва да избегне и затова ще предлага всякакви други варианти. Още повече след като наемодателя е отказал да приеме капарото, това значи, че той по никакъв начин не е обвързан нито с вас, нито с този конкретен брокер. Още утре може да даде жилището на някой друг, без да е нарушил нищо. А брокера държи едни пари срещу точно нулева услуга от негова страна.

Според мен реалната цел на това капаро е била "да имаш ти някви пари в мене, тогава няма къде да бягаш". Демек да ви обвърже със себе си, за да може да ви предлага какво ли не, само да не отидете при друга агенция.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 843
Ами да, точно последното, ясно е, обаче срещу подписана такава уговорка. Как и защо човек се навива да подпише такъв документ, а не си вземе още веднага даденото капаро и да каже чао на брокера, ей това не ми е ясно на мен.

# 5
  • Мнения: 29 316
Това съм го чувала и преди - Дайте едни пари, пък ще видим... Което за мен е чиста проба изнудване и почти съм сигурна, че парите няма да ги видите.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 668
Като се дават пари се подписва документ, на който пише, за бъдещ договор между този и този (името на собственика), този и този апартамент (адрес), такъв и такъв наем (наемът, който и 2те страни са съгласни), дата, до която може това да стане, после отпада.

Някак не виждам 2 страни съгласни за условия (цена в тч), за да се подписва такова нещо.

# 7
  • Мнения: 29 316
Преди години търсихме апартамент и дойде една супер неориентирана брокерка от Адрес. На въпросът ни за намаляване на цената на апартамента се отговори - "Ами, давате капаро, пък ние след това преговаряме...." Как точно ще дам капаро, след като не знам дали ще намалите цената, а на обявената няма да има сделка?!?!
Плюс това те нямат никакъв интерес да договорят по-ниска цена, когато купувачът вече е дал едни пари....

# 8
  • Мнения: 14 835
Ако имате документ, си поискайте парите веднага, щом изтече седмицата и няма резултат.
Не знам какво жилище се опитвате да наемате, но ако наемът му е 1000, това са доста пари, малко хора са склонни да ги дадат и обикновено търсят нещо много конкретно, а не първия скъп апартамент. За да не ви пускат в това жилище, или нещо с позицията на жилището на пазара не е наред (накратко е фалшива обява), или не вдъхвате доверие, но второто е изключително малко вероятно.
Изобщо хазяите видяхте ли ги, или брокерът ви е омайвал?

# 9
  • Мнения: 29 316
Доколкото разбрах, те са били на оглед на апартамента, но наемът им е скъп. Искат да преговарят, но наемодателят не е съгласен. Обаче вече са дали капаро на брокера, който ги задължава да наемат чрез неговата агенция, иначе губят парите.
В случая - или се съгласяват на високия наем, или чакат същия брокер да им намери друго, което е малковероятно, или пият една студена вода и си намират друг имот сами.

# 10
  • Мнения: 18 495
Какво точно пише в договора ви за този депозит.

# 11
  • Мнения: 14 835
Скъпо им е, но брокерът, ако изобщо се опита нещо да прави, повече от 10% надали ще свали. И то ако е някакъв магесник. 900 пак е скъпо.
Изобщо, такива парични трансфери , независимо към наемодател или брокер, трябва да се избягват. Той (наемодателят или брокерът), ако нещо смята изобщо да прави, ще го направи на момента.
Депозит в общия смисъл е едни пари, които някой ти пази за нещо. Капаро е плащане за услуга, т.е. съвсем различно.
Ема е права също. Много зависи какво пише в документа. Депозит, капаро, какво? Ако е капаро и се откажат, го губят. Ако е депозит с цел коментар на цената, може да им извият ръцете с коментар 20 лв.

# 12
  • Мнения: 29 316
Капаро или депозит, все няма да ги видят парите.
И да, колко точно се очаква да бъде свален този наем? Наемодателят, ако има интерес към обявата, хич няма да се пазари.
Писала съм и преди, моя позната така изпусна апартамент с пазарлък за 20 лв.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 668
Ако някой много ми се пазари, ще го откажа, не заради 20те лева, а защото това е червена лампа за проблемен човек, който тепърва ще има нови изисквания (и собствено различно мнение).

# 14
  • Мнения: 12 747
Здравейте,
Надявам се нямате против да ви задам малко глупави въпроси относно моята ситуация. Вчера с приятелят ми бяхме на оглед на един апартамент, наемът е 1000 лева. Брокерът ни предложи да се опита да свали цената и да подпишем депозитна разписка със срок от една седмица. Дадохме му депозита и той преговаря с наемодателите, които обаче засега отказват да свалят наема и не взеха капарото (остана в брокера). Но доколкото разбирам ако размислят в срок от една седмица ние сме задължени да го вземем. Също така подписах документ, че ако междувременно подпиша с друга агенция, губя капарото. Същевременно брокерът ни предложи да "пренасочим парите" ако си харесаме нещо друго.
Как стоят нещата ако си харесаме апартамент, отдаван от друга агенция през това време, губим ли капарото?
Благодаря предварително!
Вие сте подписали документ, че в рамките на една седмица той ще преговаря. Много ясно, че ако междувременно подпишете с други, губите капарото.
На ваше място бих изчакала седмицата и бих си взела обратно парите (стига да ги даде), и НИКОГА не бих давала пари на брокер, без да има нещо свършено налице! Ще ви завлече с тези пари и ще гоните Михаля.
Не знам как така давате пари на някакъв си за нещо, което той не е направил. Като го направи и сте доволни, тогава му платете.

Общи условия

Активация на акаунт