Студенти в Нидерландия - 18

  • 52 270
  • 734
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 5 995
Моят син също не иска да учи холандски и много ме е яд, че не ме слуша. Той смята да се връща в България като завърши, но човек никога не знае какво къде и как. А и един език си е плюс. Още повече, че в университета може да го учи безплатно. Ще има после и той да си бие главата в стената, че не ме е послушал.

# 706
  • Мнения: 42
Определено има засилена тенденция на изискване за владеене на холандски. Особено важи за кандидати без опит. Само с английски най-голям шанс има в глобалните фирми. А за там има голям наплив от опитни специалисти от цял свят. Пълно е с индийци, турци, сърби, дошли с визи за висококвалифицирани. Чувам за студенти завършили в Холандия и заради липсата на опит и холандски отиват да правят кариера в техните си държави. Връщат се след години, вече като висококвалифицирани, възползвайки се от 30% tax ruling.

# 707
  • Мнения: 55
Моята дъщеря също завърши тази година, почти не знае холандски, но сега се записа на курс. Трябва да изкара А1 и А2, защото тя пък иска холандско гражданство. Преди да го получи, минава пак на изпит.

# 708
  • Мнения: 507
Моята дъщеря също завърши тази година, почти не знае холандски, но сега се записа на курс. Трябва да изкара А1 и А2, защото тя пък иска холандско гражданство. Преди да го получи, минава пак на изпит.
Дава ли някакво предимство холандското гражданство?
Какво е 30% tax ruling?

# 709
  • Мнения: 55
Миналата година, имаха някакъв модул от университета и трябваше да ходят за една седмица в няколко държави. Групата в която беше тя, избра Сан Франциско и се оказа, че само тя не може да отиде, защото е с българско гражданство и искаха виза и някакви други документи, които от България ни казаха, че ще станат след 6 месеца. Другите от групата бяха от други държави, имаше и холандец, та всички заминаха без нея. Сега работи в международна компания и много командировки имат и затова иска гражданство(да не си хартиса пак някой път)

# 710
  • Мнения: 5 393
Наясно сте, че не може да има двойно гражданство, нали. Нидерландия не дава такава опция. Кандидатстваш, взимаш, и губиш българското. Спасението е да се омъжи за нидерландец. И моя син много се напъваше , но като разбра че ще загуби българското, замълча по темата .
За пътуването отвъд океана- ако навреме започне подготовката, няма да има проблем. Приятел на синът ми замина служебно, успя с визата защото знаеше графика си и навреме се оправи в посолството. И моя син има предварителнен график за 2024 и все още непотвърден ангажимент  отвъд океана, но е проучил срокове и стъпки, за да е подготвен когато/ ако се потвърди пътуването.
Чудих се, какво би загубил ако загуби българското си гражданство ? За това какво би спечелил с нидерландско е ясно ...

# 711
  • Мнения: 52
Моята дъщеря също завърши тази година, почти не знае холандски, но сега се записа на курс. Трябва да изкара А1 и А2, защото тя пък иска холандско гражданство. Преди да го получи, минава пак на изпит.
Дава ли някакво предимство холандското гражданство?
Какво е 30% tax ruling?
30% рулинг
Плащаш данък само върху 70% от доходите.  30% са ти освободени.
Това е за първите 5 години от започването на работа,  само за определени професии, но трябва да се достигне до определен годишен доход, който се определя за всяка година. Не е безусловно гарантирано, кандидатства се след като сключиш договор.

https://www.iamexpat.nl/expat-info/dutch-expat-news/30-ruling-wi … -are-consequences

https://business.gov.nl/amendment/30-ruling-highly-skilled-migra … XxT8aAvhyEALw_wcB

# 712
  • Мнения: 1 030
Бихте ли ми помогнали с информация за сервиз за компютри в Айндховен? Лаптопа на детето сдаде багажа в "най-подходящият" момент. Disappointed Relieved

# 713
  • Мнения: 507
Ха! За холанците не искат виза за САЩ? Ходят когато си искат?

# 714
  • Мнения: 52
Ха! За холанците не искат виза за САЩ? Ходят когато си искат?
Да

# 715
  • София
  • Мнения: 18 134
GD,
Скрит текст:
не е гаранция, че  ако почнеш отдалече да си следиш нещата, с бг паспорт ще стигнеш безпроблемно до САЩ. Дъщеря ми е  засега само с такъв,  задейства се отрано, представи какви ли не документи, вкл. постоянен трудов договор в Германия, но получи отказ. Пред нея и още една българка..Според запознати с темата грешката й е била ,че се пробва в  американското посолство във Франкфурт , а не в София. Сега другата ми девойка  има покана от фирмата за участие в учебен проект в Силиконовата  долина през март/април 2024. Всички останали, които ще ходят,  са германци, тоест са с електронна виза. Шефът й твърди, че тя няма да има проблем при представяне на документ от него, че отива там по работа - ще видим.. Но дори и да се окаже същият карък - в Германия е лесно, позволено е двойното гражданство, а те отговарят на всички изисквания да го получат, когато и ако решат. И след това при желание да се разпишат в САЩ.

Последна редакция: вт, 03 окт 2023, 10:36 от пенсионирана русалка

# 716
  • Мнения: 5 393
Да, за немските студенти е лесно, моя от сега потрива доволно ръце. Младежът който тази година пътува до щатите кандидатства през швейцарското посолство. Беше на конференция някаква, не е имал никакви спънки. Отиде, върна се. Големият ми син тепърва ще  кандидатства за виза, ако е интересно в темата ще споделя резултата.  Най много ако го отрежат да го мотивират да смени гражданството.  Но все си мисля, че не би трябвало, той е с трудов договор и работни ангажименти. Чак пък толкова да са запечени...

# 717
  • Мнения: 18

Нека все пак имам право “да се изкажа по темата”. ММ е компютърен инженер, завършил в България и предпочел холандско образование за детето си. Разбира се, че има много добри специалисти в България, но това не прави нивото на IT бизнеса съпоставимо с водещите в тази област. България е много малък пазар и предимно се работи за чужди пазари,  заради по-ниските заплати и данъци. Холандия има високо ниво на IT сектора. Привлича специалисти от цял свят и заплатите са високи. Отделно това е една прекрасна и уредена държава за живеене.
Факт е, че има високо ниво на ИТ сектора, но заплатите не са високи, нито на фона на някои други страни, САЩ например, нито на фона на другите професии в Холандия. Докато в България като програмист 5 пъти от МРЗ (3900) е стандартно, в Холандия не е стандартно да взимаш 10 000 евро.

А относно сравнението на университетите в България и в Холандия поне в ИТ специалностите - и на двете места можеш да минеш между капките, да завършиш и да не научиш нищо.

Някъде четох, че престрелките в Нидерландия са предимно в Ротердам и Амстердам и са свързани в повечето случаи с наркокартелите. Не знам дали и случаят от вчера е такъв, но като че ли по-скоро е на лична основа.
Ротердам е най-голямото пристанище в Европа, нормално е да има много трафик на наркотици. Хващат малка част, но много от тях си минават. Ротердам е и града с доста "пришълци", което предразполага към повече престъпност.

Случаят със стрелбата на кратко е: антисоциално момче е било връщано многократно и не са го пускали да минава, по негови думи само защото не се вписва. Отнело му е 10 години да завърши. Имал е проблеми с алкохола, именно защото постоянно не са го пускали да мине, защото бил странен. Един ден бил много пиян и си е мъчил заека в двора, съседката му го е заснела. Не са успяли да го обвинят в нищо и полицаят се е ядосал и е казал за случая на университета му. Университетът отказва да му даде дипломата, въпреки че е минал цялата програма успешно и е взел всички нужни кредити. Уволнили са го от работа, защото работата му е свързана с дипломата. Убива съседката, дъщеря й и един от професорите си.

Бихте ли ми помогнали с информация за сервиз за компютри в Айндховен? Лаптопа на детето сдаде багажа в "най-подходящият" момент. Disappointed Relieved
Препоръчвали са ми https://belbas.nu, но не съм им ползвал услугите.

# 718
  • София
  • Мнения: 482
Здравейте, стая в Айндховен, Tongelresestraat, е свободна, огледи са възможни, нанасяне може веднага. Синът ми живее там в момента и има ангажимент да намери нов наемател.

# 719
  • София
  • Мнения: 12 269
Факт е, че има високо ниво на ИТ сектора, но заплатите не са високи, нито на фона на някои други страни, САЩ например, нито на фона на другите професии в Холандия. Докато в България като програмист 5 пъти от МРЗ (3900) е стандартно, в Холандия не е стандартно да взимаш 10 000 евро.
Това със заплащането за програмисти в България според мен не е вярно като стандартно заплащане поне в София със сигурност.

Общи условия

Активация на акаунт