Свекървата и бебето ми

  • 7 819
  • 95
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 262
Толкова малко бебе НЕ се целува по лицето и ръцете! За негово добро е! Която баба наистина милее за внучето си НЕ го целува по лицето. Херпес вирусът е много прилепчив и много опасен за толкова малко бебе. Това не е каприз на майката, а опазване на бебето.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 356

Вижте, не ме убеждавайте, разбирам резона, всяка майка е в правото си да решава, просто аз мойта я мачках непрекъснато и никога не съм имала такива изисквания. Дори и външни хора не са, една комшийка ми го даваше да го мачкам от бебе нейното, но ако беше казала "не" щях да се съобразя. Нали ви казвам, майката на 2 братчета от моята група дойде на 15ти септември с бебе на 10 дни и ми го даде (това беше най-хубавото начало на учебна година в живота ми). И понеже нищо не казва аз се скъсвам да го мачкам. Няма такъв кеф!
Но, пак казвам, ако майката ми каже, че не желае аз няма да го правя! Факт е, обаче, че все пак не съм близка и ще ми е по-лесно да се дистанцирам.
За миенето на ръцете се чудя как го допускаш. И то след като сте вкъщи, хайде навън разбираемо.
Просто няма да го даваш, докато не си измият ръцете.
И за целуването също. Ако не искам да целуват детето ми, знаеш ли как точно някой ще го прави?
Ще ти отговоря.
Никак.

# 32
# 33
  • Мнения: 8
Аз съм баба, но мисля, че като не искаш да целуват бебето, трябва да го кажеш на свекърва си и на всеки друг, не трябва да се чувстваш неудобно. Аз например не целувах внучето като бебе, защото кожата му беше много чувствителна, макар че никой не ми е казвал да не го правя. А на бабините приказки, как се гледа бебето и как му се спяло и т.н., просто не обръщай внимание, може би всички баби сме така.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 5 732
Единственото, което си заслужава да се изкорени е целуването на бебешко лице и ръчички! Бебета не се целуват! Дори не разбирам защо трябва да се казва. Всеки средно интелигентен индивид следва да знае как се разпространяват вируси и бактерии.

За останалите неща не бих се впечатлила. Хората сме различни.
Две бебета изгледах и режими не съм им налагала. Те сами ми показаха своя ритъм. Което не прави прилагането на режим грешно. Даже не си струва да се хаби време в размисли за приказни на подобна тематика. Оставяш бабата да си мрънка и се опъваш да си починеш Simple Smile

Голяма част още не сме баби и идея нямаме какво е, та не бих съдила строго никоя баба.

# 35
  • Мнения: 3 334
Случила си на несъобразителна свекърва. Дано само с това да си остане, да не започне после да ви се бърка и във възпитанието. От сега ѝ покажете, че вие, като родители определяте правилата в семейството.
Свекърва съм. Много скоро ще съм и баба. С майката на снахата сме и казали, че ще ходим в тях, коагато ни извика /в един град сме всички/, и ще правим, каквото ни каже.

# 36
  • Мнения: 1 626
То такова ни се води, ни се кара. Както се казва - ни да го прибираш, ни да го пъдиш. Граници няма жената. Обаче...Отношенията със свекървите в България са едно много специфично нещо. Хем да не я обидиш, хем да се радва на детето, хем да не се влошат отношенията, хем да има мир и сговор...Не един или два скандала са започвали от грубото и нетактично вмешателство на бабите в живота на младото семейство. Ако й кажеш в прав текст, че не е добре да се целува бебе по лицето, със сигурност ще се обиди. И то не, защото не се сеща, че има вируси, болести и какви ли не рискове, а защото ти си й го казала. А ти си снахата. По-млада, чужда, би трябвало да съобразяваш ти, не тя, да я уважаваш, да се съгласяваш,  да слушаш мъдростите й...Все едно стъпваш в минно поле в нейно присъствие. Практиката показва, че повечето са твърдоглави, тънкообидни и не разбират от намеци и добронамерени разговори. И да знаеш, че без скандал няма да мине. Това е положението, колкото и да не ти се иска.

# 37
  • Мнения: 1 153
Първо ограничаваш достъп до дома си на чувстващи се свободни да идват и да си тръгват, когато решат(че и родата влачат и викат).
Дали тихо и твърдо или със скандал, раздор ще има. Не можеш да го избегнеш.

# 38
  • Мнения: 361
Здравейте! Как се справяте със свекървата и роднините на мъжа относно грижите за детето? Не живеем заедно слава Богу, но като дойдат на гости и започва свекървата да го приспива, гладно било, корем го боляло, целувки - лиги, а аз много мразя така. Казвам, че детето е спало следобед, тя го друсне 2 пъти и вика " О, то му се спи, защо го мъчиш, а то е 18-19часа примерно - не е време за сън. Казах и че се опитвам да създам някакъв режим и че не става тя нощем да дондурка и се разсърди. Била съм тормозела детето, едва ли не съм лоша майка и едни намръщени погледи.. Опитвам се да не се нервя, казала съм на мъжа ми да й каже  че ме дразнят тези неща, но ефект няма. На 2 месеца е бебето и многоооо мразя да го целуват, по лицето особено.. Общо взето си го гледам аз, бащата работи, после помага, колкото може, но ми стана много гадно като ми казаха, че го тормозя и реплики от сорта.. "о миличко как ти се спинка, ама не ти дават". Ама като вземе да плаче и ми го дават. Да не казвам, че цялата рода пуши и после му целуват ръцете и му говорят в лицето.. без да са се измили, а аз съм непушач, представете си какво ми е.

Аз за свекърви не мога да коментирам, понеже съм таткото. Ама тъщата и майка ми в началото се опитваха да пускат някакви критики, понеже "аз две деца съм изгледала, знам ги нещата". Директно изначало ги отрязах, че и не схванаха от първия път, та трябваше два-три пъти. После особено тъщата се цупи една седмица (минимум), обаче това е нашето дете, съпругата ми тъкмо беше родила, хормоните объркани, та реших, че е добре да се удари рано по масата. И сега нямаме никакви проблеми, даже на моменти е дразнещо, че за елементарни неща питат как и дали могат да ги направят - примерно смяна на памперс. Ама определено по-добре така. Щото иначе имаше: "Ама трябва да го държиш седнало, че да се научи да седи", "Трябва да му се спира вече кърмата", "Трябва задължително с пюрета и каши да се захрани".
Та мъжът трябва да си укроти майката, дори и да е 1-2-3-4 седмици сърдита.

# 39
  • Мнения: 1 153
Евала!
Но повечето мъже не го правят, за да не си създават конфликти.
Най-ми става смешно точно от такива реплики. Повечето свекърви/тъщи са разчитали на цялата женска рода и хич не са толкова компетентни в отглеждане на деца, ама... Всичко идва от егото споменато по-напред в темата. Да се наложиш, да изискаш послушание, уважение, признание.
Аз даже усещах задоволство като ме дразнеха или знаеха, че не ми е приятно нещо, честно.

# 40
  • Мнения: 3 334
Евала!
Но повечето мъже не го правят, за да не си създават конфликти.
Най-ми става смешно точно от такива реплики. Повечето свекърви/тъщи са разчитали на цялата женска рода и хич не са толкова компетентни в отглеждане на деца, ама... Всичко идва от егото споменато по-напред в темата. Да се наложиш, да изискаш послушание, уважение, признание.
Аз даже усещах задоволство като ме дразнеха или знаеха, че не ми е приятно нещо, честно.
Освен аз имам и приятелки свекърви /на по 45+/. Гледали сме си децата сами с бащите, студенти сме били. Никия не се меси на младите. Всеки живее в дома си, не иска да се налага в друго семейство, а иска свободно време, да пътува и да се наслаждава на живота. И свекървите не са това, което бяха.

# 41
  • Мнения: 4 808
На мен пък как никой не ми е давал съвети. Когато аз питах нещо дали така или така, отговорът беше ‘не знам, не си спомням’. Чак ме дразнеха. В общи линии, карах на интуиция и препоръките на педиатърката. Сега обаче, само след 11 години, да си призная и аз вече съм забравила доста неща. Докато стана свекърва, съвсем нищо няма да помня.

# 42
  • Мнения: 1 272
Ти си попаднала в Ад и от там няма измъкване. После какво те чака кой знае...Трябва някак по по-мил начин да се обясни  положението. Поговори насаме с нея с най-разбрания тон, които намериш. Аз така един път исках да кажа на свекито, че ме е страх да влачи дете на 3 години по парковете с песовете и тя изкара, че не и вярвам. Обясних и, че въобще не е до вяра а до страх и, че това е моето дете, и тя трябва да се съобрази.

# 43
  • Мнения: 1 153
Тя свекървата, след като пуска такива реплики и не се разбира от дума, надали с кротък разговор ще се прегърнат.

От моя опит с несъобразителни и нахални хора, най-сигурния начин е сопата. Ама сърдити, ама обидени, игнор.
Свекърва не съм имала, докато гледах бебе. Не съм с предразсъдъци към свекървите. Сегашната ми е ангел. Но родата на бившия ми ми бяха опънали нервите здраво (баща, който не е гледал децата си даже; мащеха, която никога не е живяла под един покрив с тях - но връхлетяха у нас като стадо да имат претенции, да ядат, пият кафета, да ми се мотат и да дават оценки). И като ги изпратих У лЕво и на обвиненията, че не им давам да виждат детето ИМ, предложих да го извеждат в парка или да го оставям у тях, да видиш как спряха да имат претенции. 😂😂😂

# 44
  • Мнения: 1 606
Искаш ли на лично да ти изпратя сумати и клипчета на бебета, които са на апаратно дишане в болници заради респираторни проблеми, прихванати от целувките на възрастни?
Как може на 26, дърта магарица, както се казва - да не можеш да повишиш тон и да си защитиш детето, не разбирам?! Страх ли те е? Срам ли те е? После ти ще береш ядове по лекари, ако недай си Боже се случи нещо!!!

Сега по Коледа, възрастните решиха, че ще дават по-твърдо месо ох пържола на малкият. Той яде, яде и по едно време леко се задави. Сърцето ми слезе не в краката, ами на метри под тях. Изтръпнах и с цялата си жестокост и злоба казах, че ако някой още веднъж му даде това да яде - ще полудея. Никой не пипна месото след това!!!

Общи условия

Активация на акаунт