Работа, CV-та, HR-и, съвети - 98

  • 22 953
  • 773
  •   2
Отговори
  • София
  • Мнения: 21 166

Pushpin  Сайтове за търсене на работа

http://jobs.bg/
http://www.karieri.bg/
http://rabota.bg/
http://www.zaplata.bg/
http://www.jobtiger.bg/
http://www.manpower.bg
http://www.buljobs.bg/
http://www.jobsagents.com/
http://mycompetence.bg/
http://www.sofiajobs.com/
http://jobspace.bg/
https://noblehire.io/
https://dev.bg/
https://www.linkedin.com/

Линк към темата за трудовата борса и обезщетенията

Aгенция по заетостта - http://www.az.government.bg/
Работа в държавната администрация - http://iisda.government.bg/competitions/competitions_list

Pushpin  Сайтове за търсене на работа в чужбина:
https://www.europelanguagejobs.com
https://www.glassdoor.com/index.htm
https://jooble.org/
https://www.cwjobs.co.uk
https://www.indeed.com
https://www.monster.com
https://www.jobs.ch
https://www.totaljobs.com

Европейски институции:
https://epso.europa.eu/en/job-opportunities/open-for-application
https://www.eurobrussels.com/
https://eu-agencies.net/

Проспекти и кариерни съвети (Превод от Google iTools):
https://www-prospects-ac-uk.translate.goog/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=en

PushpinФрийланс сайтове:
http://freelance.bg
https://www.fiverr.com
https://www.toptal.com
https://bg.jooble.org
https://www.freelancer.com
https://www.upwork.com
https://www.flexjobs.com
https://www.toptal.com
https://www.guru.com
https://www.behance.net
https://99designs.com
https://www.peopleperhour.com
https://www.servicescape.com
https://www.designhill.com
https://www.taskrabbit.com
https://dribbble.com/jobs
https://www.linkedin.com/jobs/search/?&keywords=freelance
Мнения за работодатели в БГ:
http://www.bgrabotodatel.com
https://www.glassdoor.com/


90-та тема
91-ва тема
92-ра тема
93-та тема
94-та тема
95-та тема
96-та тема
97-ма тема

Books BBC - Кратък курс по бизнес английски  
Books BBC - Подкасти и др. (виж English at Work)

Връзка между основно, нетно и брутно възнаграждение
Калкулатор: Заплата по трудов договор и всички начисления

Скрит текст:
Цитат
Кога се добавя клас прослужено време също зависи от практиката в компанията. По принцип се добавя, когато натрупал година стаж.
Например, ако започнеш с трудов стаж 10 г. и 9 м., ще ти добавят още 0,6% след 3 месеца.
Възможно е обаче компанията да има друга практика и да преизчислява клас в точно определен момент за всички служители. Тогава, ако към датата на преизчисляване имаш нова година стаж, получаваш още 0,6%. Ако нямаш - на следващата такава дата ще получиш. Това се урежда с вътрешните правила за работната заплата и си в въпрос на решение на самата компания.
Няма как някой тук да ти каже каква е практиката на компанията, но когато получиш трудов договор, там ще е записано основното трудово възнаграждение. По това ще се ориентираш. Ако основното е по-малко от брутното, което сте договорили, значи договореното брутно включва и клас прослужено време. Ако пък договореното възнаграждение е вписано в договора като основно, значи класът ще се начисли допълнително.
Колко ще е този клас, също няма как да предположим. Някои компании признават целия стаж. Други - само по специалността, по която ще работиш при тях. Как ще преценят кой клас е релевантен на позицията ти също е въпрос на вътрешни правила. Компаниите, които прилагат практиката да признават само релевантен стаж, си имат разписани критерии кой стаж се приема за такъв. Това отново е вътрешна информация.

Нищо лично - Редовен потребител

Последна редакция: вт, 11 мар 2025, 11:16 от The Catcher in the Rye

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 7 068
Хайде, честита нова тема!

Пожелавам успех на всички, търсещи нови възможности!

И по-малко мнения за точки! 😁😁😁

# 2
  • София
  • Мнения: 21 166
Да си прехвърля мисълта - не знам защо смятате индексацията спрямо инфлацията за благотворителност и защо се отъждествявате до такава степен с компанията, сякаш парите идват от личния ви джоб.
Т.е. ако един човек си работи, без да има особени постижения като на форумния топ служител, следва заплатата му да намалява.

Аз знам, мисля, от къде изхождате. Вие сте умните, идейните, старателните, а не като ония скатавки, колегите, които не ринат със сто в час и нямат заслуги. Само че работодателят ползва всички, не му дреме за никого и така, както едните днес са оценени уж, утре може да се окажат от същата страна на барикадата.

А относно заявленията, че няма да се отговаря на постове, просто скролнете, вместо да уведомявате автора на поста, че е тъп и затова нямало да отговорите.

Последна редакция: вт, 11 мар 2025, 00:03 от The Catcher in the Rye

# 3
  • Мнения: 8 256
Кеч, благодаря за темата Flowers Rose
от два месеца съм на нова работа,
все още не съм сигурна дали е правилно решение,
засега само парите са ок

# 4
  • Melmak
  • Мнения: 7 068
Като цяло виждаме, че реален казус няма, а се задава въпрос така в нищото, да си коментираме. Няма лошо, нека раздвижим темата.

Аз по никакъв начин не определям кой колко да взима - нито тук, нито сред колегите си.

Често пъти самите ние, като служители можем да се оценяваме по-високо или ниско, отколкото е реалността, защото сме субекти и нямаме пълната картина.

Не знаем колко точно работи колегата, нито какви са бюджетите за увеличения на заплатите или бонуси (изключвам комисионни от продажби и други преки дмс).

Няма нищо лошо всеки да ходи и да иска от началника си увеличение. Аз даже винаги насърчавам приятели, познати, ама искайте бе хора! Даже преди да нагнетите толкова лоши чувства, че да напуснете от раз, говорете с мениджмънт, опитайте се да си подобрите ситуацията.

Не е въпросът тук да се правим на повече знаещи или можещи. Въпросът е какво вижда началството и колко реално допринасяме ние. Бюджетите на компаниите не са безкрайни, иначе мен не ме касае дали Гинка е получила 5% увеличение, или не е. Не ми ги вади от джоба, така е. Просто хората често се надценяват като смятат, че имат изключителни постижения, а мениджъра може да не е на това мнение.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 854
Благодаря за новата тема! Съгласна съм, че ако хората не са доволни от заплащането, трябва да говорят с прекия си ръководител, който от своя страна, честно да представи ситуацията - т.е. служителят добре ли се справя не само спрямо изискванията, но и спрямо работата на другите. На мен ми прави впечатление, че много колеги смятат, че заслужават повишение, защото вършат санитарния минимум на позицията, на която са.

# 6
  • София
  • Мнения: 21 166
За мен изключителен принос и постижения имат изобретателите, учените и лекарите. И то не всички, разбира се.
Изобщо не смятам офисните хора за нещо нестандартно, независимо че такава работа работя и винаги ми е било странно, като се заговори за постижения, заслуги и иновации. Повечето хора бичат едни репорти или баланси с години или повтарят на клиентите едни и същи заучени реплики. Днес ги има, утре са други маймуни на клона. За съжаление в тази трансакционна култура трудно се говори за цялостен принос към една организация.

П.П. Аутокоректът ми поправя трансакционна на транзакционна. Сега разбирам защо при някои не поправя "комисионна". Пише се с едно Н, когато е съществително, да знаете.

# 7
  • Мнения: 6 285
Увеличение на оборота не е увеличение на печалбата, има приход, разход, салдо.
П- 100, р-40, с-60
П-300, р-280, с-20

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 7 068
Винаги може да има постижения и иновации. Не е нужно да откриеш лекарство против СПИН, за да ти дадат увеличение на заплащането. Не може всички хора да са нобелови лауреати или лекари.

В обикновената офисна среда също можеш да постигаш добри резултати и да работиш и развиваш идеи. Вероятно не във всяка компания, сигурно. Има такива, в които си бичат ежедневно едни и същи баланси/репорти, но кой ги кара? Ако не ги устройва, винаги могат да потърсят нещо, което им пасва по-добре.

Трудно ми е да обясня какво работя, така че да не разберете къде, защото не си разкривам самоличността във форум. И моята работа не е да създавам лекарства или да имам особена обществена значимост. Но това не означава, че не я върша качествено и не постигам резултати, не правя и нови неща. Самият бизнес се променя и развива, служителите ако стоят на едно място- също.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 247
Не знам защо отказвате да осъзнаете, че трудът също е величина, която с времето повишава своята стойност, заедно с останалите разходи. Заплатите са част от разходите, които влизат в ценообразуването и влияят на крайния резултат. Обчае някакси, при повишаване на останалите разходи, защото нали, то е неизбежно, скочил тока, увеличила се цената на суровините и т.н./няма да коментирам как точно се увеличават, че хептен ще стане мазало/, заплатите все не мърдат, щото то нямало как.... Те са там едно необходимо зло, което само ни намаля печалбата накрая, ако може даже да ги намалим, ама пусто законът не дава. Даването на заплати не е благотворителност, обаче всички така гледат на тях, включително и служителите, което вече е страшно.
След целия напредък на човечеството от Адам Смит насам, все още гледаме на работната сила като на пасив. И считаме чудовищната спекула на световните пазари за норма в икономиката и финансите, па после се чудим откъде ни дойде поредната криза. Ми нищо чудно няма, съвсем закономерно си е, щом продължаваме да вярваме на мантрата, че търсенето определя предлагнето по отношение на работната заплата и по отношение на стойността на дадена стока. Щото така било то в условията на пазарна икономика и саморегулиращ се пазар. Така, така, ама не баш, ама карай да върви пропагандата на корпорациите...

# 10
  • София
  • Мнения: 21 166
Подписвам се под горния пост и напомням, че пазарна икономика не значи алъш - вериш, а се предвижда и необходима намеса на държавата, което някак все се пропуска от продаващите скъсани и лепнещи дънки по фейсбук до "корпорациите" в родната действителност. И всички говорят за пазарна стойност, но никой за себестойност.

# 11
  • Мнения: 4 868
Благодаря за новата тема! Съгласна съм, че ако хората не са доволни от заплащането, трябва да говорят с прекия си ръководител, който от своя страна, честно да представи ситуацията - т.е. служителят добре ли се справя не само спрямо изискванията, но и спрямо работата на другите. На мен ми прави впечатление, че много колеги смятат, че заслужават повишение, защото вършат санитарния минимум на позицията, на която са.

Абе то хубаво, ама дали има на какво отгоре?
Ето тая мрънкащата съфорумка се оказа с почти 13-14 процентно увеличение на заплатата и пак недоволна.
Накрая се оказа, че е и годишно увеличение. Е хайде малко по-полека.
И то в условията на криза и то при вечните тиради на работодателите как "незаменими хора няма".
Тя тръгнала и процент от продажбите да иска.
Ми хубаво - ама откажи се тогава от твърдата си заплата.
То не става всичко да ти се дава.

# 12
  • Мнения: 3 671
Не знам защо отказвате да осъзнаете, че трудът също е величина, която с времето повишава своята стойност, заедно с останалите разходи. Заплатите са част от разходите, които влизат в ценообразуването и влияят на крайния резултат.
Това е така, само че тяхното образуване не е пряко свързано с цената на тока, водата или картофите. Принципите са същите, но променливите са други.
2015 до 2019 имаше стабилен ежегоден растеж на заплатите при минимално, дори нулево поскъпване на основните стоки. Тогава не сте се оплаквали, че ви вдигат заплатата, а сметката за тока - не, нали?

се предвижда и необходима намеса на държавата
Каква точно очакваш да бъде тая намеса на държавата за която все повтаряш? Държавата да ти определи заплатата или годишния бонус? Или цените на "скъсани и лепнещи дънки" да са записани в закон?

# 13
  • Мнения: 1 174
Сега си погледнах заплатата от 2012 година, брутото е било над средното за страната и близо три пъти над МРЗ тогава. Помня, че чисти вземах под 700 лв. Т.е ако не ми беше актуализирана през тези години заплатата, сега щях да вземам под минималната. В момента брутото ми е малко под средната за страната и няма и два пъти над минималната, т.е реално май вземам по-малко от 2012. Не че се оплаквам, стигат ни, но е нереално да се твърди, че заплатата на хората не трябва да се актуализира, ако нямат някакви особени постижения. Например колко да очакваме да се развие един хлебар, освен ако не си смени работата и не отвори пекарна, а той може да си работи много добре, но да не му се поема такъв ангажимент. Не може всички да сме еднолични търговци и мениджъри. Между другото 12-13% увеличение на заплатата си е супер, моето е под 4%.

# 14
  • Мнения: 33 877
Когато почвах работа в сегашната фирма, заплатата беше средна за позицията. Сега като сума е повече, но е под средната. Цените са двойни и тройни..... предполагам повечето хора са така.

Общи условия

Активация на акаунт