Примерна схема на захранване (11)

  • 48 706
  • 701
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 5 713
За пшеницата и аз така знам, както JeniB е писала. Затова бих внимавала.

# 256
  • Мнения: 1 449

Овесът в пюретата, кашите и стандартните храни съдържа глутен.
За да не съдържа глутен, овесът трябва да е специално отгледан и това да е изрично означено на етикета. Има някои такива марки овес, но не и в България.

Овесените ядки съдържат гликоподобен протеин, който според най-новите проучвания от последните 10-12 години не е проблем сам по себе си в голяма част от случаите на цьолиакия. Но тъй като овесът е замърсен с глутен от другите зърнени култури при отглеждането, транспортирането и обработката, всъщност овесът съдържа минимални количества глутен. Следователно овесените ядки са подходящи за захранване с глутен.

-----------------
Глутен е общото наименование за проламините (вид прости протеини или белтъци), които се намират в пшеницата, ръжта, ечемика и в много малки количества в овеса. При непоносимост към глутена проблем представляват именно проламините. В пшеницата това е алфа-глиадинът. Сходни проламини, които имат вредно влияние, са секалин (в ръжта), хордеин (в ечемика) и в много по-малка степен авенин (в овеса).

Позициите относно глутена в овеса все още са на кръстопът.

Токсичността на авенина и съответно на овеса при цьолиакия е приета за факт още през 50-те години. От средата на 90-те години има множество проучвания, които не доказват този факт - най-масираното публикуване на клинични резултати е в периода 2001-2007 год. Най-общо резултатите са, че голяма част от пациентите (точните данни варират според редица фактори) не реагират на незамърсени овесени продукти т.е. не реагират на авенина. Същевременно няма достатъчно доказателства колко е безопасното количество чист овес и колко дълго може да се толерира във времето.

Овесът по принцип не се включва в безглутеновия режим – с превантивна цел и заради страничното замърсяване с глутен. Но има много специализирани препоръки (за начало могат да се прегледат официалните позиции на редица национални асоциации за цьолиакия), според които незамърсеният овес може да бъде част от безглутеновата диета, желателно под лекарско наблюдение.

Овес без глутен
Защо се въвежда глутен с овесените ядки

# 257
  • Мнения: 1 449
Косе Босе признаците за алергия към кравеят белтък същите ли са, или има и други? ...

Най-типичните са:
- слуз в памперса, евентуално кръв при по-тежките случаи
- често изхождане, евентуално със зеленикав цвят и тежка миризма
- обриви и лишейчета тип дерматит
- повръщане

Трудно се диагностицира АБКМ, особено ако е на по-голяма възраст (над 5-6 м.) или е по-лек случай (има само кожни проблеми или слуз например).
Задължително се прави консултация с добър гастроентеролог, педиатрите няма как да са изцяло компетентни по една толкова спорна и нелека диагноза.

П.С. Темата не е само за кърмачета.

# 258
  • София
  • Мнения: 1 834
Задължително ли трябва да се смеси пюрето с малко мляко или мога да го дам чисто.Днес започвам със захранването и ще дам 2 л пюре от тиква, което не е гъсто и също мога ли пюрето да го разделя на три части и да го съхранявам в хладилника след като го отворя и да давам от ниго в три поредни дни или повече от два не е препоръчително
Не е задължително да се смесва млякото  с пюрето. Ако предлагаш отделно АМ, колкото е необходимо за възрастта на детето - не е нужно. Ако искаш може и да добавяш - така или иначе даваш АМ, тъкмо ще са по- вкусни манджичките.

За срока на съхранение специално на пюретата Хип е указано на обратната страна на етикетите.

И, polina7979, наистина тук не е само за кърмещи, а за всички, които захранват по схема. Simple Smile

# 259
  • Мнения: 79
Здравейте,
вече захраних моето дете с няколко вида зеленчукови пюрета и няколко плодови, за сега не замествам хранене, първо кърмя и после си хапва по 70-80 гр пюре наобяд. Захранването започнах на 17.11. със зеленчуково пюре.
Опитах се да й дам оризова каша на Милупа безмлечна, но повръща от нея въпреки, че съм дала само по 1-2 лъжички.
Досега изобщо не е повръщала и малко се уплаших честно казано.

Под каква форма да й предложа кашата за да я хапва?

# 260
  • Мнения: 122
Здравейте,мами!Захранваме се от около 2 седмици доста бавничко,аз така предпочитам.Започнах с тиква 7 дни след това един ден пауза и продължих с тиква с картоф на Хип.Днес добавих в нея малко картофено пюре направено от мен,защото в готовото пюре има много малко картоф.В едно бурканче си отделих от картофеното пюре и за утре,ама сега се замислям дали е редно да го давам или да направя ново newsm78.Не съм го стерилизирала,направо го сложих в хладилника.
Ще съм ви благодарна, ако пишете

# 261
  • Мнения: 2 132
Здравейте,мами!Захранваме се от около 2 седмици доста бавничко,аз така предпочитам.Започнах с тиква 7 дни след това един ден пауза и продължих с тиква с картоф на Хип.Днес добавих в нея малко картофено пюре направено от мен,защото в готовото пюре има много малко картоф.В едно бурканче си отделих от картофеното пюре и за утре,ама сега се замислям дали е редно да го давам или да направя ново newsm78.Не съм го стерилизирала,направо го сложих в хладилника.
Ще съм ви благодарна, ако пишете
Ами лично аз като правя нещо и остане слагам 1 буркан в хладилника за другия ден и ако е останало още във фризера. Но за картофа момичетата пишеха, че в хладилник и фризер се променял на консистенция(или нещо друго беше).

# 262
  • Мнения: 122
Благодаря ти. Simple SmileЩе взема да си направя ново за всеки случай.

# 263
  • Мнения: 638
Косе Босе, аз пак се включвам с въпроси  Blush

Кое е по добре да се въведе първо каша от царевично нишесте или каша от елда(домашно ще си го правя брашното)?  Нещо се пообърках   Embarassed
До колкото разбрах нишестето е по-щадящо за стомахчето, но пък царевицата се въвежда по -късно от гледна точка на възрастта? Така ли е? Ти кое ще ми препоръчаш да въведа първо, планирала съм въвеждането на следващата каша около 7мес и 5-6 дни(до сега се пробвали оризова каша)?

nakka аз лично си го правех всеки ден картофеното пюре. Нещо не ми вдъхва доверие от предния ден и на вид и на вкус. Не че аз не съм го яла, но на дребния не бих го давала.  Peace

# 264
  • Мнения: 908
Здравейте.
Извинете, че малко нахално се натрапвам в темичката, но все още нямам дете и не съм се интересувала от проблема, но една позната ме помоли да попитам... понеже има бебче на 6 месеца, което е хранила само с кърма до сега и иска да започне захранване, та иска да знае как протича захранването, на месец или на седмица? Т.е. 1 седмица плодови пюрета, после на втората се включват зеленчукови и т.н. или на месец става това?  Rolling Eyes Надявам се да ми е точен въпросът  Embarassed

# 265
  • София
  • Мнения: 2 381
Едно лаишко питане от мен - до каква възраст трябва да се преварява водата за бебетата?  Rolling Eyes
Мерси.

# 266
# 267
  • Мнения: 1 449
Кое е по добре да се въведе първо каша от царевично нишесте или каша от елда(домашно ще си го правя брашното)? 

Може и нишесте, може и каша. Детенцето ще е над 7 месеца, ще е минал месец от захранването. Възрастта е добра и за елда, и за царевица като нишесте.

Елдата е добър вариант, защото след като бъде въведена, ще може по-често да се редува с ориза. Така режимът ще се допълни с една полезна пълнозърнеста храна, която внася желязо, прибавя ценни растителни белтъчини, регулира храносмилането и не е тежка за стомахчето. Нишестето щади стомахчето, но като хранителна ценност не е толкова важно т.е. дори да се въведе, няма смисъл да се редува равностойно с ориза (през ден например).

Може да въведеш елдата като домашна каша от брашно, след това още 1 или 2 вида плодове или зеленчуци, които считаш за важни или които биха се комбинирали добре с елдата. После царевично нишесте. Или както прецениш.



кое е по-добре да се ползва овесени трици или овесени ядки?

Триците са тежки за нежното храносмилане.
Трици (овесени, пшенични и др.) = след 1 год.
Трици - кога

# 268
  • Бургас
  • Мнения: 83
Косе Босе   bouquet

# 269
  • Мнения: 319
Здравейте мами,
Какво мнение имате за домашно приготвено и стерилизирано в буркани пюре?
Проблем ли е стерилизирането за запазването на ценните хранителни вещества?
Давали ли сте такава храна на децата си?

Общи условия

Активация на акаунт