Правили ли са ви хороскоп?

  • 673 167
  • 2 845
  •   1
Отговори
# 2 475
  • Мнения: 3 280
Ако подредбата е индивидуална, е не някаква абстрактна месечна или седмична подредба, пусната с рекламна цел, може да бъде полезна и да отговори на доста въпроси.
Но и тук резултатът зависи от способностите, опита и интуицията на таролога. Същото като при астролозите, резултатът никога не е еднакъв.

# 2 476
  • Мнения: 9 152
Ванеса не съм я гледала до сега. Затова нямам мнение. Лада я гледах в едно -две видеа и не ми допадна. Отказах се да я гледам, защото ми се стори пошла и лека.

# 2 477
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
По повод прознозите на астролозите, предопределеността и свободния избор се сещам за нещо, което се случва при мен сега. Есента си направих годишен хороскоп. Астрологът казва, че януари, февруари ще има подобрение във финансовото състояние. Какво се случва реално - преди седмица подадох предизвестие за напускане, в отговор на което ми предложиха по-висока заплата, аз отказах и днес шефът пак ме привика да ме убеждава да размисля, предлагайки още по-висока заплата. Заплатата ми се увеличи с 50%. Аз пак отказах, но той си настоява да мисля, докато изтече предизвестието. Реално финансовото ми състояние ще се влоши, защото ще напусна и два месеца няма да работя, докато започна на новото място, на което ще взимам по-малко от сега. Това е моят личен избор. Е, познал ли е астрологът или не Simple Smile

Арания, много ти благодаря с това включване и споделения личен опит! Според мен лично, но нека и другите момичета в темата да кажат, астрологът е бил прав в две свои предположения: че сферата на финансите в този период ще ти бъде активна, което е факт при теб, а също и че ще има положителна възможност за увеличаването им, това също се е случило заради предложенията на шефа ти.

В същото време тече друг процес. Твоята лична воля. Твоят личен избор къде и защо да работиш. Ако ти знаеш, че това не е твоето място, ще напуснеш, независимо от шанса да ти плащат повече отпреди. Освен това, още е 13.02., не знаеш тези два месеца все още как ще ти се стекат, преди започването на новата работа, може отнякъде да получиш пари наистина. Нещата са отворени и динамични. Заплатата ти в момента е увеличена, след като напуснеш, няма ли да ти се изплатят някакви отпуски или други обезщетения, награди и т.н.? Ако да, значи наистина през февруари ще си имала увеличени финанси, каквато е била и прогнозата.

# 2 478
  • Мнения: 3 280
Катеричке, в безплатен формат никой астролог няма да изнася качествен и ценен материал на профи ниво. Важното е поне някаква астрология да има, а не само размисли за психологията на слънчевите знаци. Те и по платени курсове у нас вече не си дават много зор, изтарикатили са се. Само да се събират парички.

Освен това в наши дни, особено у нас, вече всеки прочел няколко книжки се назовава астролог. И щом някой говори пред аудитория, хората автоматично го слагат в тази графа. Нямам нищо против да се назовават и да се изявяват, но това нещо да се преподава, да събират зали с ученици... За психологията на знаците и планетите вече има достатъчно литература у нас, достъпна е за всеки. И е на задоволително ниво. Липсва по-специализирана литература, за професионално изучаване и практическа работа.

В момента завършвам една преводна книга – Астропсихология. Познайте колко астрология има в нея? И това са астролози с 20-годишен опит. От 200 страници половината е митология, другата половина е философия – абсолютен локум, което е почти невъзможно нито да се осмисли, нито да се преведе адекватно и разбираемо за един средностатистически читател. Изхвърлих цяла глава – там пък поговорки, в астрологична книга! Пълнеж да има. Реална астрология има много малко, на съвсем повърхностно ниво, и тя е в обем не повече от 15-20 страници. От 200 страници с кух пълнеж. Ядосах се и написах анотация (която държа да бъде публикувана), че книгата е за съвсем начинаещи и за психолози. А последната глава, доста голяма, само философ може да я разбере. Как ще се продава това нещо, не знам.  #Crazy

# 2 479
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Сотис,
Това, което описваш, е ужасно. Меко казано. Много неприятно!

Аз съм психолог - и по образование, и по вътрешно призвание, и това работя реално от 6 години насам.
Не мисля, че психологията се състои в това да разтягаш локуми. Но да успокоиш човека, да го изслушаш, да разбереш всичко, което го притеснява, да му вдъхнеш кураж или оптимизъм, да го научиш на нови мисловни модели, които ще му бъдат полезни в ежедневието, ... , и още други неща - това са сред основните задачи, които стоят пред психолога, който консултира реален клиент. Честно казано, не мисля, че разтягам локуми, а и не мисля, че биха ми плащали за подобно нещо. Това го пиша, защото в тази тема многократно се пише, че астрологът не трябва да е психолог, че това било непрофесионално, или аз нещо не схващам? Възможно е.

Това, по което си приличат според мен и астрологията, и психологията, че истинският професионалист е воден от любов и от истинско желание да подкрепи и да информира човека срещу него. Друга прилика между тези две науки е квалифицирането на хората по някакви признаци. Например четирите темперамента от психологическа гледна точка /холерик, сангвиник, флегматик и меланхолик/ съответстват на четирите стихии от астрологична гледна точка /огън, въздух, земя и вода/. И много други аналогии има между тях, които продължавам да откривам и откривам, с практиката и опита си.
Реално - ако на един човек съм му направила личностен въпросник и в същото време и натална карта, ако той е поискал това, разбира се, не можете да си представите колко съответствия и сходства има в получените резултати! Наскоро /преди около две години/ се докоснах до други две учения, сходни и на психологията, и на астрологията, и на философията като цяло, и съм изумена как работят и те. Това са Хюман Дизайн и Мъдростта на Ген ключовете. Има много материали и книги и за тях. Само да има кой да чете, мисли и вниква в тях...

# 2 480
  • Мнения: 3 280
Мисълта ми е, че психологията помага, но само с психология като астролог няма да го докараш доникъде. Астрологията изисква много по-сериозна подготовка – аналитичен подход, познаване на алгоритми и математически модели, астрономия.

Само една малка част от астрологията е определяне на вродения темперамент, характер и психологически модели. Оттам нататък е нужна много сериозна база с познания, ако трябва да се направи житейска прогноза по различни теми от хороскопа, да се оцени какво е заложено в наталната карта като вид реализация. И тази оценка не е базирана на психологически похвати.

Да вземем, например, темата за децата и потомството на натива. Ще има ли или няма да има деца, евентуално колко на брой, какви като характер и съдба, при какви обстоятелства? Това може ли да се прогнозира посредством астропсихология?

Астропсихологията дава добър резултат там, където трябва да се разгледа отношенческа динамика, било то в семейството или в партньорска/брачна връзка. Но пак си има ограничен инструментариум, говорим за предиктивна част. Астрологията е предиктивна наука, астропсихологията не е предиктивна по своята същност, там фокусът е друг. Така че, моля ви, правете разлика. Не бива така да се заблуждават хората.

Ето едно погрешно разбиране, а именно че астрологът не трябва да бъде психолог.
Не, по-скоро астрологията не е идентична с психологията. Това са две съвсем различни науки. Астрологията е доста всеобхватна, многопластова и включва в себе си различни дялове – предполага и добро познаване на човешката психика, и на социокултурни тенденции, архетипи, също така изисква добра аналитична подготовка, защото борави с формули, алгоритми, трябва да има познания и по астрономия – поне да можеш да разпознаеш къде са планетите и къде са звездите в небето, да си наясно с техните фази и цикли. Е, това вече няма нищо общо с психологията.

Така че, докато хората не правят разлика между астрология и психология, Ванеси винаги ще има.  Grinning

Освен това един астролог, ако е достатъчно добър психолог, без да е учил такава специалност, може по доста фин и интелигентен начин да си поднася анализите и прогнозите, включително и някои по-нелицеприятни неща. Въпрос на усет, подход, умение да бъдеш точен и същевременно премерен.


Последна редакция: вт, 13 фев 2018, 14:19 от Sotis

# 2 481
  • Мнения: 15 619

Извинете ме за лиричното отклонение. Предизвиквате и размисли, че и страсти с постингите си. У мен де. Blush
Скрит текст:
Оня, който стиска знанието и се бои да го споделя, няма много знания, няма и мъдрост.  То не е егоизъм даже, а глупост, недалновидност и незаинтересованост към бъдещето на самата материя, с която боравиш и уж владееш, предполага се, че и обичаш.
 Че тя, от километри си личи, че не е за всяка уста лъжица и не всеки е способен да я осмисли и прилага с мисъл за човека отсреща, но какви семенца ти оставяш... Много се надявам, мъдрите поне ученици да си намират, да видят искрата в някого и да предават нататък.

 

# 2 482
  • Мнения: 3 280
Така е.
Истината е, че Астрологията не е само психология на знаците плюс транзити и вторична прогресия за прогнозиране. И не трябва да се заблуждават клиенти. Не трябва и да се третират по-способните ученици като будали. Преди повече от десет години, вече бях доста понапреднала, се запознах на живо с една известна астроложка и прехвалено име тук. Тогава се чудех дали пък да не изкарам платено обучение при някого, но още не се бях насочила към някое конкретно име. И ме изуми с общи приказки като за лаици, с авторитарния си тон и най-вече с това, че се опита веднага да ме препрати за обучение при някаква нейна ученичка. Е, нали исках да уча при баш майстора, що ме изпраща при чирак? Та си спестих общите приказки и изключително много се радвам. И така поех в съвсем друга посока в астрологията, добре че успях да се усетя и да се преориентирам навреме.

# 2 483
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Благодаря ти и за двата ти отговора, Сотис!

И аз мисля като теб. Просто явно не разбрах съвсем точно някои от предишните ти постинги. Грешката е в мен.
Имах предвид, че когато почнах да изучавам астрологията чрез курсове и книги по-задълбочено, а това беше през 2009-2010 г., не почувствах психологията да ми пречи в изучаването и разбирането на астрологията, напротив - усещането ми беше за допълване, хармония, дълбочина и синхрон.
По същото това време обаче си дадох сметка, че е било много добре това, че в гимназията много се стремях да бъда добра по математика, физика, астрономия и философия, защото без тези точни науки, а и без специфичния им подход и терминология, бих била много по-затруднена да разбера някои неща в сметките, картите, таблиците и т.н.
Още веднъж - много благодаря за възникналата дискусия! За мен тя е важна и ценна.

Скрит текст:
П.П. Колкото до Ванеса Виденова /последни думи от мен и спирам с обсъждането на нейната личност/, искам да кажа, че освен клипчета в Ютуб, тя публикува доста неща във Фейсбук страниците си, както и в блога си. Независимо от младостта й, по-ексцентричния й външен вид и по бунтарския й нрав като цяло, аз лично съм видяла доста ценни находки в текстовете й. Така че определено не мога да се изказвам чак толкова категорично против нея. Още повече - сигурна съм, че има хора, на които лично е помогнала, защото е много съпричастна, общителна и дружелюбна - и хората я търсят. Ясно ми е, че количеството не е показателно за качеството, но в крайна сметка не е ли най-важно на хората да им прояснява, да бъдат подкрепени, и разбира се - насочвани към друг специалист, ако видиш, че проблемът им не е в твоята компетентност. Истинските професионалисти трябва да умеят и това: да отсяват кой клиент е за тях и кой не е за тях, и да познават други специалисти, към които да насочват тези хора. Въпрос на морал и на лична етика, и на отговорност, и на зрялост, и на нормално Его, а не на надутост... Пак опираме до това какъв е астрологът, какъв е психологът или терапевтът, какъв е като човек, като индивидуалност, като морал, като способности да отсява. И все пак, тук сме се събрали хора, които явно се интересуваме и от астрология, и от психологически похвати, но помнете, че масово хората далеч не са такива. Понякога съвсем бегло докосване до зрелите и сочни "плодове" на астрологията и психологията може да направи чудеса с тяхното поведение, мислене, социални контакти, брак, финансово положение, емоционално състояние. Така че от всеки човек може да има нужда и от полза, и да има място под Слънцето. Колкото и банално да звуча, аз мисля, че е така.

# 2 484
  • Мнения: 24
Вихрогонче, не, няма да получа никакви допълнителни суми. Общо взето се очаква да взимам по-прилична заплата след октомври. Ще видим какво следва. Иначе получих изневиделица още едно предложение за работа също с много добра заплата. Т.е. дава ми се голям избор в сферата на работата, нещо което се случва за първи път. Досега винаги е била само една опция и искам, не искам трябваше да я приемам. Обаче вероятно заради квадратурата на Плутон към наталното Слънце, не ми се работи вече за друг. Започнах да изпитвам такова отвращение и непоносимост /с основание/ към работодателите и хората на ръководни позиции в този бранш, че напълно изгубих желание да работя, а до скоро много си харесвах работата Sad

# 2 485
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Ясно. Разбрах те. Успех в попрището, което си избрала за себе си!

# 2 486
  • Мнения: 3 280
Благодаря ти и за двата ти отговора, Сотис!
И аз мисля като теб. Просто явно не разбрах съвсем точно някои от предишните ти постинги.

Не е срамно да си психолог и да използваш такива похвати в астрологията, въобще не исках това да кажа. Само смея да твърдя, че има съществена разлика между двете школи, двата вида астрология.

И също като теб смятам, че всеки има своето място под слънцето. За всеки тип специалист ще се намери ниша, дори и пазар. Всеки астролог си заслужава аудиторията, както и тя него. Всеки човек има някакви критерии за подбор и пресяване, и според тези критерии ще избере подходящия консултант или учител.

# 2 487
  • Мнения: 35
Досега 2 прогнози на Магерова ми се сбъднаха.
Втората буквално си я закова - каза, че февруари 2018 ще бъда повишена или ще си намеря нова работа - и двете ми се случиха и то точно при еклипса. Надявам се да съм направила сполучлив избор.
Ще споделя дали и останалите неща ще се случат така както тя ги видя.
Но мен продължава ме мъчи това, което ми каза, че Нептун прави лош аспект с асцедента ми Близнаци и ще си тъна в някакви надежди и след като мине Нептун ще прогледна жестоката истина Astonished

Що се отнася до таро гаданията на КathyK от канала на Лада, по-скоро имах предвид някой гледал ли е клипчетата и до каква степен казанато съответства на това, което този човек изживява в момента. Иначе и на мен ми беше чудно как с карти таро може да говори за целия слънчев знак, ама на....мен ме уцели много жестоко

# 2 488
  • Мнения: 3 280
В картите Таро има астрологични съответствия, затова няма нищо чудно. Има и нумерологични.
Има и окултна, езотерична символика, но това вече е висш пилотаж. Има и връзка с Кабала, с Дървото на сефиротите.

Всяка боя от Малките аркани отговаря на някоя от стихиите. Големите аркани имат и планетни съответствия, не само знакови. А някои таролози дори ги свързват с конкретни аспекти и планетни позиции. Така че ако насреща е опитен специалист, има вероятност да нацели нещо от хороскопа.

# 2 489
  • Мнения: 2 805
В картите Таро има астрологични съответствия, затова няма нищо чудно. Има и нумерологични.
Има и окултна, езотерична символика, но това вече е висш пилотаж. Има и връзка с Кабала, с Дървото на сефиротите.

Всяка боя от Малките аркани отговаря на някоя от стихиите. Големите аркани имат и планетни съответствия, не само знакови. А някои таролози дори ги свързват с конкретни аспекти и планетни позиции. Така че ако насреща е опитен специалист, има вероятност да нацели нещо от хороскопа.

Да. Свързани са.

Обаче, аз лично искам психологът ми да е психолог, а не да ми реди карти на сеанса или да ми прави психо-портрет и натална карта едновременно. От такъв психолог ще избягам с 200. В свободното си време може да се занимава с астрология, таро, ленорман, руни и шах, все тая ...Но, аз плащам за психологична консултация, не за астрологична. Ако искам такава ще отида при астролог. И ако започне да ми мята разни понятия от астрология или тарология, да си метне дипломата някъде.
Това за психолози и психотерапевти, на които им се плаща да лекуват и помагат на пациенти, уточнявам.

А, че астрологът трябва да е малко психолог и да има усет и подход към клиентите си съм съгласна. Но той или ще го има вроден или няма да го има. Но, аз бих предпочела тесен специалист астролог,  а не астропсихолог, който за мен  е (подчертавам за мен) - ни рак, ни риба.

Това с трите дини под една мишница на малцина им се отдава.

Общи условия

Активация на акаунт