Смятате ли, че програмата в началното училише е натоварена?

  • 4 043
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте всички майки и татковци в форума,
аз съм нов член, за вас, вие сте стари за мен, чета си ви отдавна, но не съм писала в форума.
Аз определно искам да ви попитам какво мислите за натовареноста на програмата в началното училище?
Гледайки всекидневното натоварване на моя син - той е на 11 и е 6 клас, се ужасявам, ми на него не му остава време за нищо... нито за игра, нито за спорт извън училището , всичко се заключава в училище и след това писане на домашни. Еми мен това ме притеснява, искам да си сверя мнението с вашето, може и аз да бъркам. newsm78

# 1
  • Мнения: X
   Началното училище е от първи до четвърти клас. В шести клас говорим по-скоро за основно образование.  Peace

# 2
  • Мнения: 1 310
Да. Явно говорим за основен етап от образованието. Нека да са натоварени, за да се научат на първо място да пишат грамотно и да не им остава време за глупости - побоища, убийства, наркотици... Време за спорт, при добро желание, винаги ще се намери.  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 4 285
Не смятам, че програмата е натоварена. По-скоро има зле написани учебници и най-вероятно трябва малко помощ от родител или частен учител за достъпно представяне на изучавания материал.
 

# 4
  • Мнения: 2 135
И аз не смятам за натоварена програмата.Щом имаме време за две извънкласни занимания и то всеки ден е заета с нещо, значи се справяме!И е отлична ученичка(за сега).

# 5
  • Мнения: 10
   Началното училище е от първи до четвърти клас. В шести клас говорим по-скоро за основно образование.  Peace
Да, имах предвид основно образование....

# 6
  • Мнения: 10
Не смятам, че програмата е натоварена. По-скоро има зле написани учебници и най-вероятно трябва малко помощ от родител или частен учител за достъпно представяне на изучавания материал.
 
Така... И ние ходим допълнително на математика, но поради факта, че ни е любим предмет, помощ от мен в уроците не мога много да му давам, защото не сколасвам с работата и с всичко около мен, разчитам повече на училището и преподавателите в това отношение.
Добре де, вие кога точно успявате да заведете децата си на някакво извън класно занимание през седмицата? След 18 часа ли го правите? Защото ние се прибираме към 15,30, сядаме да си правим домашните за другия ден и аз не виждам това време в което мога да го заведа на нещо извън училищно. Confused

# 7
  • Мнения: 15 619
Синът ми е в трети клас. Около мен почти всички родители и баби смятат, че децата са много натоварени. Аз не мисля така. Нормални домашни. Необходимо е да чете и пише грамотно, и смята точно все пак.
Има време за игри, има време за извънкласни занимания, за спорт, за танци......
Не са натоварени.

Последна редакция: нд, 11 окт 2009, 15:45 от luna

# 8
  • Мнения: 1 788
Имам наблюдения върху племенницата ми.
Тя е в трети клас.
Програмата им, сама по себе си, не ми се вижда натоварена.
Но както беше написал някой по-горе, учебниците не са направени като хората и може би, оттам идва и затруднението.
Другото, което мисля е, че, все пак, в началните и основните класове си изгражда рутината - т.е. детето свиква със задълженията си и трябва да разбере, че колкото по-бързо и усърдно вникне в нещата, толкова по-лесно ще се справя и ще остава време и за игра.
Това ще му е от голяма помощ за по-горните курсове на обучение.
(А отделно, че по този начин, ще научи достатъчно добре елементарните неща като правопис, правоговор, математика и т.н., които са наистина много важни.)

# 9
  • София
  • Мнения: 4 285
Дъщеря ми свършва училище в 12.30. Това 15.30 със занималня ли е?
Ходи допълнително на език, плуване и пиано. Иска още един спорт, но може би по-нататък, защото се е записала в училищния театър, за който нямам яснота кога ще ходи на репетиции. Време намира за всичко. Аз следя само да не претупва уроците заради страничните занимания.

# 10
  • вкъщи
  • Мнения: 704
много е натоварена-децата едва смогват да запомнят нещо

# 11
  • Мнения: 131
Моето мнение е, че програмата в начален етап не е натоварена. Учебниците са само маркери, спрямо които трябва да се ориентира учебната работа.
Всеки учител има възможност да представи материала по подходящия начин, така че да бъде разбран от учениците .
На практика обаче, повечето учители само възпроизвеждат даденото в учебниците. Разчита се най-вече на самоподготовката и домашните. Може би защото така е по-лесно?!
В 5-8 клас нещата не са по-различни.

# 12
  • Мнения: 24 467
Не, не мисля, че е натоварена /имам поглед върху началната степен за сега само/. По- скоро липсва диференциация по интереси и уравниловката сваля нивото. Системата не дава възможност на децата да напредват в областите, в които са добри, не се грижи и за изоставащите ученици, на които им е нужно повече по определени предмети за достигане на средното ниво. На самоподготовка може да разчитат основно деца със стоящ вкъщи родител или такъв, който работи на непълен работен ден, деца на учители или такива, с подходящи баби. От друга страна пък деца, без тези екстри, които наистина придобият умението да се самоподготвят в началната степен сами, са решили въпроса с образованието си за напред, това е огромен плюс за тях, но изисква контрол от страна на родителя, ежедневен и качествен.
Непомненето идва не от натовареността, а от зле преподавания материал и лошо списаните "учебници" /кавичките са поставени умишлено/.

# 13
Всичко е относително. Натоварването е смятано за един хипотетичен среден ученик. Съответно родителите на по-будните от средното деца недоволстват, че децата им биват спъвани, а родителите на по-трудно напредващите упрекват системата, че програмата е много натоварена.  И вторите са по-гласовити, защото са изправени пред дилемата - или детето ми не е много схватливо или вината е в системата. Е, близко е до акъла, че е по-удобно системата да е виновна. Т.е. моето детенце е почти генийче, ама учителите, учебниците, програмата , натоварването и международното положение са виновни да не се изяви напълно.

# 14
  • Мнения: 15 291
Не бих казала, че е натоварена, но не е "подредена".  Материала не е поднесен добре - ЧП, ЧО просто думи нямам. В сравнение с времето, когато аз съм учила те са по назад т.е. обема ми се вижда доста, но съдържанието е по малко.

Общи условия

Активация на акаунт