За бързи въпроси и отговори,за тези,които нещо ги вълнува,но не искат тема - 27

  • 26 391
  • 726
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 713
Здравейте на всички в новата тема Hug Чета сега, че тестото на Макс мама за питки се прави с прясна мая. Аз имам само суха мая, колко да сложа значи от сухата?
Ето я рецептата:

1 яйце-отделя се белтъка за намазване
1 кубче прясна мая
70 гр масло/маргарин(аз сложих маргарин)
50 мл прясно мляко
50 гр кисело мляко
50 мл олио
200 мл топла вода
1 чл сол
1 сл захар
брашно за меко тесто
Маята се разтваря в топлото прясно мляко+мъничко захар и се оставя за 10 минути.
Програма-само месене(при мен е 14 минути)

# 31
  • Мнения: 1 283
Лурдес, за това количество сложи 14 гр. мая или две пакетчета.

# 32
  • София
  • Мнения: 10 858
Вивиан Joy
Ама и какво име му измисли  Peace
Като го направиш, сподели моля те. А ако го и снимаш, много ще съм ти благодарна   bouquet

Обещавам, ще споделя. Ако става за снимка, ще снимам, няма грижи  Heart Eyes

Още от сега заявявам, че ястието ми претърпя пълен провал   Laughing Картофеното пюре стана много рядко, оставих го да поври, за да се посгъсти, но загоря ... абе не стана така, както го бях замислила.
Та, няма какво да споделя  Crazy

# 33
  • София
  • Мнения: 7 986
Ако не да тръгвам сам да го направя.  Laughing

Тръгвай, но само при едно условие - една кола манджа да има с теб...Че вчера мама по спешност си замина и сега няма кой да готви.....А Господина желае да му се обръща специално внимание и по този повод е все на ръце - гледаме го като писано яйце.......И време за готвене - никакво! Та го караме на сухоежбина.....

Ама днес успях да обеля едни картофи.....Предложения за огретен чакам от вас!Лесен обаче....

Е за какво да влача с колата бе, у вас кухня няма ли. Идвам и ще сготвя там.

# 34
  • Мнения: 9 154
....А Господина желае да му се обръща специално внимание и по този повод е все на ръце - гледаме го като писано яйце.......И време за готвене - никакво! Та го караме на сухоежбина.....


Носи го, докато можеш, и после може да си готвиш  Hug че как бързо растат  ooooh!

Маме, ей ти моя огретен http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,177.msg761.html#msg761 Има ли варени картофи - всякак е бързо  Peace

# 35
  • Мнения: 6 713
Лурдес, за това количество сложи 14 гр. мая или две пакетчета.

Пепика,мерси за отговора, да питам още нещо -  Mr. Green нямам машина за месене, да спазвам ли някакво друго правило при месене на ръка, ако има? newsm78

# 36
  • Мнения: 1 777
Маме   bouquet

Аз с въпрос  Grinning
Как правите овчарски пай?
Искам да направя нещо подобно - на дъното на тавата - 2-3 кори за баница, отгоре - картофено пюре, след това запържена кайма и отново кори.

но ще се радвам и за някоя изпитана рецепта.
Ето една изпитана рецепта ,но е без кори за баница
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2136.msg104402.html#msg104402

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Мили дами, не знам дали точно това е мястото за въпроса ми, но все пак...  Rolling Eyes
Къде в Пловдив мога да намеря каквито и да било форми за мъфини (тефлон, силикон, единични...само да не са хартиени, от тях имам  Laughing)? Търсих в Пикадили, Била, Метро, Кауфланд и разни други малки магазинчета, но просто няма. Sad
Благодаря предварително!

# 38
  • Мнения: 341
Благодаря за новата теми4ка   bouquet

# 39
  • Мнения: 1 283


Пепика,мерси за отговора, да питам още нещо -  Mr. Green нямам машина за месене, да спазвам ли някакво друго правило при месене на ръка, ако има? newsm78
Няма правило, само продуктите трябва да ти са топли. Като не ми се меси в машината, а и за по-бързо, в една голяма тава сипвам първо брашното, правя дупка "кладенче" и там сипвам течните продукти, като предварително си размивам маята в част от течността.  Peace
Мили дами, не знам дали точно това е мястото за въпроса ми, но все пак...  Rolling Eyes
Къде в Пловдив мога да намеря каквито и да било форми за мъфини (тефлон, силикон, единични...само да не са хартиени, от тях имам  Laughing)? Търсих в Пикадили, Била, Метро, Кауфланд и разни други малки магазинчета, но просто няма. Sad
Благодаря предварително!
newsm78 Е как така. Точно преди два дни бях в Метро и видях формички за мъфини. Потърси при тиганите бяха.
 Силиконови, но 6 гнезда има на булевард Руски до хотел "Лайпциг" аптеката. Магазина е точно до него.

# 40
  • Мнения: 655
пататник и аз разбрах какво е и ще го направя,че ме зарибихте Peaceама клин какво беше,без корите ли newsm78


маме,не те виждам с четири деца,героиня си Peaceда са ви живи и здрави Peaceа най-бързия огретен/колкото вредно да е Wink/ за мене е бланширане картофи+ фикса на маги Peace

# 41
  • Мнения: 5 001
....Има ли варени картофи - всякак е бързо  Peace
Мамееее...Така е!!!  Hug Hug Hug Гушни бебчо от мен! Hug Hug Hug

хАджи мене пА ме забОрави....  Sad тю! да му се не види.....Май съм невидима..... Whistling ....... Hug  Шегувам сеее! Hug

# 42
  • София
  • Мнения: 7 986

хАджи мене пА ме забОрави....  Sad тю! да му се не види.....Май съм невидима..... Whistling ....... Hug  Шегувам сеее! Hug

В какъв смисъл да съм те забравил ? Нали ти отговорих за пататника как го правя.

Родопски клин е вид пататник с кори за баница.

# 43
  • Мнения: 22 867

В какъв смисъл да съм те забравил ? Нали ти отговорих за пататника как го правя.

Родопски клин е вид пататник с кори за баница.

Дядо хаджия , я и аз да питам, погледни, моля те, тая тема и кажи какъв е тоя картофеник newsm78, досега не бях чувала тая дума. Виж и моя пост, дала съм линк към туй чудо, не е ли нещо като клин, дето му казваш newsm78.

# 44
  • София
  • Мнения: 7 986

В какъв смисъл да съм те забравил ? Нали ти отговорих за пататника как го правя.

Родопски клин е вид пататник с кори за баница.

Дядо хаджия , я и аз да питам, погледни, моля те, тая тема и кажи какъв е тоя картофеник newsm78, досега не бях чувала тая дума. Виж и моя пост, дала съм линк към туй чудо, не е ли нещо като клин, дето му казваш newsm78.

Така за родопския клин пак да уточним. Кори за баница (най-обиктовени без мая) и с плънка по средата или от картофи или пък от ориз и сирене. Оригиналния клин е този с ориза и сиренето. В някои краища разбира се го има в различни варианти с добавки на подправки, сирене, ял съм и с домати и печени чушки и т.н. те комбинациите са много. Аз затова пиша, че корите с баница и плънка с картофи е вид клин. Твоето предложение обаче си е тесто с мая и си става баш чиста питка и може би затова авторите на рецептата не са посмяли да го наречат нито пататник нито клин.

Според хората от смолянско истинския пататник е без кори за баница. Ако питате обаче други родопчани, те ще ви кажат, че пататника се прави и с кори за баница. Различни краища, различни навици, различни варианти. Затова си мисля, че е важно как е, важното е да ви е вкусно.

Аз например от една туркиня от кърджалийско права кори с баница с картоф в тях. И е нещо интересно. Интересното обаче е и, че никъде другаде не срещнах такава баница.

И още нещо интересно, как изобщо английската дума патейто (картоф) е стигнала до родопите и там те така наричат картофите (от там и името пататник - наистина е картофник). Ама и по добре де че иначе ако го бяха нарекли компирник (от компир) звучи по грубо.  Laughing

Последна редакция: чт, 18 фев 2010, 21:31 от дядо хаджия

Общи условия

Активация на акаунт