Изтеглят лекарствата за отслабване от аптеките

  • 10 257
  • 59
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 082
екарствата, широко рекламирани за "бързо редуциране на теглото", тихомълком се изтеглят от аптеките заради различни усложнения и страничните ефекти, които предизвикват. В момента само един от всички медицински препарати за отслабване на пазара все още се предписва от докторите, призна вчера шефът на Българската лига по хипертония проф. Светла Торбова, пише Монитор.

По думите й един от препаратите, които вече не се изписват, е сибутрамин, който стимулира отделянето на серотонин. Практиката показала обаче, че той значително увеличава риска от инфаркти и инсулти.

В началото на годината Европейската агенция по лекарствата препоръча временно спиране от употреба на всички лекарствени продукти, съдържащи самото вещество сибутрамин и изтеглянето им от европейските пазари. Става дума за няколко десетки препарата, които се продават под различни имена. Дори единственото лекарство, което в момента се продава без рецепта, понеже изглежда напълно безвредно, също може при индивидуална чувствителност да доведе до хронични разстройства, предупреждава проф. Торбова.

Има пряка връзка между високото кръвно и наднорменото тегло, заради това лекарите, които лекуват първото, по неволя стават специалисти и по диетично хранене. Но те продължават да са подозрителни към различните хранителни добавки за отслабване, които се рекламират широко и у нас.

Например зеленият китайски чай, който се приема масово за отстраняване на мазнините от тялото, при продължителна употреба увреждал бъбреците. Освен течности при търсения диуретичен ефект той изхвърля от организма и калия, коментира специалистката.

http://last.actualno.com/news_299305.html

# 1
  • София
  • Мнения: 38 824
В тази статия обаче не става ясно за лекарства с рецепта ли става дума /които стимулират отделянето на серотонин/ или за хранителните добавки.

Защото лекарствата и добавките с билки НЕ са едно и също нещо!

# 2
  • Мнения: 4 806
Най-накрая! Вероятно е да е небходимо да останат някакви лекарства, но тяхното отпускане
трябва да става САМО с рецепта.
Кофтито е, че повечето уж лекарства, ще вземат да минават за хранителни добавки (а то
може и сега да са с такъв статус). Е, тогава вече ... вселената ще загуби поредната си
битка с глупостта.

# 3
  • Мнения: 24 467
Ами то човек трудно сам ще си стопира глупостите. Очаквам една камара разкрасителни процедури да последват примера.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 082
Мисля, че това отдавна трябваше да се случи.

# 5
  • Мнения: 4 841
Като ги изтеглят от аптеките, ще се продават по друг начин. И досега се заобикаляше закона, като ги регистрираха като "хранителни добавки", а не като "лекарства". На финала мургави сънароднички с чанта под мишничка ще се присламчват към очевидно закръгленки дами по магазините и пазарите и ще предлагат нелегално търсената "стока" ...


Няма закон, който да се пребори с наивността на хората. Докато има хора, които да вярват в "чудодейната сила" на каквото и да е, ще има и кой да го предлага  Peace Същото важи за врачките, ясновидците, маговете, лечителите и т.н. и т.н. Абсолютно същото е. Ха върви ги спри със закон... Ще спреш, ама друг път.


Няма да забравя случая с едни "вълшебни" китайски хапчета, които се продаваха "под щанда" на едно единствено китайско магазинче в София... Познайте дали услужливите съфорумки не го разпращаха из цяла България с колети... Пък нищо, че се доказаха АБСОЛЮТНО вредните им съставки - имаше хора, които пишеха в темата "Това го знаем, никой не ви кара да ги пиете, не се бъркайте"  ooooh!
Ама ще млъкна, че в "Диетите" има толкова силни групи, че ... рано ми е за форумско самоубийство  Sunglasses

# 6
  • София
  • Мнения: 38 824
Всъщност, току-що прочетох в едни вестник, че точно китайските хапчета съдържат опасната съставка. Същата като в Редуктила, който се даваше под строг контрол.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 209
Извинете за безпросветения ми въпрос, но всичките тези "лекарства" помагат ли изобщо човек да отслабне?
Аз не знам що, ама живея с мисълта, че това си е чиста проба шарлатанство, и дори и да има ефект, той е кратковременен, за да започне човек следващата "доза".
Просто не мога да си представя кой се навива да пие такива гадости  Rolling Eyes
Хубаво, че ги изтеглят от аптеките.

# 8
  • Мнения: 4 841
Извинете за безпросветения ми въпрос, но всичките тези "лекарства" помагат ли изобщо човек да отслабне?
Аз не знам що, ама живея с мисълта, че това си е чиста проба шарлатанство, и дори и да има ефект, той е кратковременен, за да започне човек следващата "доза".
Просто не мога да си представя кой се навива да пие такива гадости  Rolling Eyes
Хубаво, че ги изтеглят от аптеките.

Влез в подфорум "Диети" и ще си отговориш на много ог въпросите  Peace

# 9
  • Мнения: 24 467
Извинете за безпросветения ми въпрос, но всичките тези "лекарства" помагат ли изобщо човек да отслабне?
...
Ма разбира се, отънява ти джобът и не се чудиш доман час какво за гризене да си купиш.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 209
Влез в подфорум "Диети" и ще си отговориш на много ог въпросите  Peace
Пфъ, да взема да се просветя, а?
Ама аз органически мразя диети, даже не съм забелязала, че има такъв подфорум.
Явно подсъзнателно съм го пропуснала.  Thinking

# 11
  • София
  • Мнения: 1 783
Сибутраминът помага, защото подтиска апетита централно. Ефектът едоказан, но страничните ефекти са сериозни и за това изписването на Редуктил от лекари винаги  е било след индивидуална преченка и пациентите бяха под контрол.

Даваше се на пациенти с високостепенно затлъстяване и усложнения от това.
Аз лично не го одобрявам особено, защото видях сериозен йо-йо ефект при пациенти, които вече не го приемат, заедно с преразпределение на натрупваната мастна тъкан впоследствие.

# 12
  • Мнения: 4 120
Влез в подфорум "Диети" и ще си отговориш на много ог въпросите  Peace
Пфъ, да взема да се просветя, а?
Ама аз органически мразя диети, даже не съм забелязала, че има такъв подфорум.
Явно подсъзнателно съм го пропуснала.  Thinking

По-добре не влизай там, някои от темите са свещени и все едно влизаш в секта. Гуру-то ще те анатемоса, ако кажеш нещо, което не е угодно.

# 13
  • Мнения: 0
Скоро сигурно няма да се намери универсално хапче за отслабвана...... Пък колко лекарства от тези са вредни, бях чувала за едно лекарство което взимали спортистите което се оказало просто пестицид за борба с вредителите (много ефикасно ) но си е чиста отрова......

# 14
  • Мнения: 54
Ами, то е близко до ума, че с лекарства не се отслабва, а е необходим хранителен режим, спорт и мотивация. Naughty. Останалото е грубо насилие над физиологичните процеси на организма и няма как да не даде много странични ефекти.

Общи условия

Активация на акаунт