Отговори
  • София
  • Мнения: 4 023
Днес фризьорката ми се изказа много крайно за една майка в училището на детето си, която постоянно купувала различни материали за децата и ги носела в училище. Вас дразнят ли ви такива родители? Как си обяснявате тяхната щедрост? Thinking Говорим за държавните училища, в които знаем каква е материалната база и какви са възможностите!

# 1
  • Мнения: 2 931
      Няма как да ме подразни, че някой прави нещо хубаво за децата.
      Бих се подразнила, ако учителите премират детето на такива родители, в ущърб на другите деца. Но ще е насочено спрямо учителите. В училището на сина ми не съм забелязала подобни толеранси, обаче.
      Обяснявам си тяхната щедрост с желание децата да имат малко по-добри възможности. Особено ако става дума за ученици до четвърти клас, в обикновените държавни училища от такъв вид помощ има голяма необходимост. Отделен въпрос е, че малко дискретност от страна на родителя не би навредила.
     Фризьорката ти е проявила мнителност, а може би и завист заради по-големите възможности на тази майка.

# 2
  • Мнения: 3 835
E таз хубава, то остава и да се дразним, че някой нещо прави, а пък ние не. Хем нищо не правим, хем се дразним, че някой друг прави. По-скоро, ако ни дойде музата, можем и ние нещо да се мръднем, съобразно възможностите си.

# 3
  • Мнения: 5 710
Не мисля, че родителските дарения трябва да са част от националната образователна система.
И не вярвам изобщо,  че 'няма пари'. Едва ли би ме дразнило конкретно някой да помогне с кашон гумички, но би ме дразнило, ако това се превърне в начин училищата да оцеляват.
Има и доказателства, че подобен подход не променя нищо там, където трябва, а само прави хората, от които зависят решения и действие, управление  по-алчни и корумпирани.

# 4
  • Мнения: 2 448
Ами те училищата събират от всички родители допълнително за материали, защото не достигат, но ако някой по своя инициатива дари нещо няма да ми е неприятно. Нищо лошо не виждам в това.

# 5
  • Мнения: 9 487
Зависи как се представи и преекспонира..ето на-фризьорката го е представила от нейната си камбанария..
Принципно-нищо лошо; щом е за благото на децата.
Обаче, давам друг пример-детските градини (там хавата е същата-всъщност там  ни "подготвят" Mr. Green) , при нас има майки, които се "надцакват" коя е по-по-най..от там, даскалките са в позиция "ама вижте тези как се грижат, пък вие-не" и става мазало..

# 6
  • Мнения: 1 589
Не ме дразнят.Не сме в Бг и тук точно такива инициативи са на почит

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не ме дразни, когато инициативата е индивидуална - решил - дарил. Дразня се, когато някой реши, че всички трябва да "помагат".
Аз пари на мои ученици не събирам за материали. Образованието е безплатно по закон.
Не съм съгласна и на мен да ми събират пари. Купувам тетрадки и помагала каквито аз реша и колкото реша.

# 8
  • Мнения: 54 638
Не ме дразнят , напротив , радвам се на такива инициативни родители , подпомагащи децата . Peace

# 9
  • Мнения: 1 296
Аз съм носила много неща за децата от класа за тези 6 години обучение досега. Като бяха съвсем малки, носехме с мъжа ми постоянно минерална вода. Също и принтирани картинки за оцветяване по повод празници, образователни, напр. за безопасност на движението, стекове с хартия, кутии с химикалки, принтирала съм им тестове,презентации, блажна боя за боядисване съм носила и разни други. Но винаги всичко съм оставяла директно в учителската стая. В повечето случаи дори сина ми не знае, не съм го уведомявала.
За изминалият коледен празник на класа, един татко организира и плати почерпка от Макдоналдс.
Ами после чух коментари, че се натягал и подобни.
С една дума - няма угодия. Затова предпочитам ако ще дам нещо, никой да не знае.
Подобни жестове би трябвало да ни стимулират да се включваме всички, а не да се ,,трайка,, отстрани.
Публичният коментар на фризьорката пък донякъде говори и за нейната елементарна култура. Че кой и дава права да злепоставя публично друг човек с коментарите си?

# 10
  • Мнения: 685
Чета и не вярвам. Sad Злоба ли е това, завист ли е? Има една много хубава поговорка: "Направи добро, изяж лайно!"
Според мен фризьорката ти не само е завистлива, но и никога не би направила такъв жест. Даренията не са обвързани с финансовата възможност на даден човек, а с желанието му.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 023
Но винаги всичко съм оставяла директно в учителската стая. В повечето случаи дори сина ми не знае, не съм го уведомявала.

Много добра идея!

Пред 2 години детето на наши приятели беше записано в школа "Любознайко" в Двореца на децата. Там условията са много мизерни, студ и мраз, радиаториет са откачени от стените, зимата е много студено и бащата решава да дари на двореца 1000 лева за да купят материали за групи за децата - хартия, пластилин, лепила, бои и т.н. Е познайте за какво бяха изхарчили парите - за коледна украса на "двореца"....Затова е добре да се купуват директно неща...

# 12
  • София
  • Мнения: 1 127
Не мисля, че родителските дарения трябва да са част от националната образователна система.
И не вярвам изобщо,  че 'няма пари'. Едва ли би ме дразнило конкретно някой да помогне с кашон гумички, но би ме дразнило, ако това се превърне в начин училищата да оцеляват.
Има и доказателства, че подобен подход не променя нищо там, където трябва, а само прави хората, от които зависят решения и действие, управление  по-алчни и корумпирани.

И аз съм на това мнение.
Всяка учебна година даваме " дарение" на училището което е задължително и ма срок newsm78
Имам две деца които учат в различни училища и в двете училища е така.За капак на всичко по- миналат уч. година синът ми падна от един строшен стол и го накараха да го плати  newsm78 и то при положение че когато падна беше с оперирано коляно с още не извадени конци.Все си мисля че  ако живеехме в нормална държава не само че нямаше да платя стола ами щях да осъдя училището , но тук в България подобни напъни са излишни.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 023
Цитат
И аз съм на това мнение.
Всяка учебна година даваме " дарение" на училището което е задължително и ма срок newsm78
Имам две деца които учат в различни училища и в двете училища е така.За капак на всичко по- миналат уч. година синът ми падна от един строшен стол и го накараха да го плати  newsm78 и то при положение че когато падна беше с оперирано коляно с още не извадени конци.Все си мисля че  ако живеехме в нормална държава не само че нямаше да платя стола ами щях да осъдя училището , но тук в България подобни напъни са излишни.

А тези дарения колко са големи? Питам, защото не съм се сблъсквала все още с държавната орбазователна система!

# 14
  • Мнения: 5 770
Не ме дразнят , напротив , радвам се на такива инициативни родители , подпомагащи децата . Peace
Разбира се ,че това не е за дразнене.Напротив,нека всеки, който има възможност да помогне да го направи!

# 15
  • София
  • Мнения: 1 127
Цитат
И аз съм на това мнение.
Всяка учебна година даваме " дарение" на училището което е задължително и ма срок newsm78
Имам две деца които учат в различни училища и в двете училища е така.За капак на всичко по- миналат уч. година синът ми падна от един строшен стол и го накараха да го плати  newsm78 и то при положение че когато падна беше с оперирано коляно с още не извадени конци.Все си мисля че  ако живеехме в нормална държава не само че нямаше да платя стола ами щях да осъдя училището , но тук в България подобни напъни са излишни.

А тези дарения колко са големи? Питам, защото не съм се сблъсквала все още с държавната орбазователна система!

Малката е в 101 там "дарението " е 15лв.Големия е в ПГАВТ там вска година е различно 10 или 20

# 16
  • Мнения: 61
В училището на малкия знам, че имаше 1-2 семейства с възможности, които правиха дарения за класа, но в никакъв случай не са парадирали с това. За което им благодаря. В 22-ро си има ежегодно задължително дарение, отделно, кой с каквото помогне и отделно ремонт на класната стая /която беше различна всяка учебна година/. Имаше една госпожа, която като занесеше 1 топ хартия половин София разбираше - да това ме дразнише.

# 17
  • Мнения: 1 296
Е то такива навсякъде ги има.
Често казвам, че те са за баланс в групата, колектива и в природата Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 1 127
В училището на малкия знам, че имаше 1-2 семейства с възможности, които правиха дарения за класа, но в никакъв случай не са парадирали с това. За което им благодаря.

Ето такива дарения не ме дразнят , те са истински и от сърце с цел добруването на децата , обаче показното дарение само и само всички да видят колко съм ларж и колко съм добра ме дразнят.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 871
Не, не се дразня. Радвам се, че хора, които имат възможност правят добро за децата. Дано само даренията да се използват по предназначение, ако са пари, а ако са помощни материали, то да стигат до децата.

# 20
  • Мнения: 54 638
Цитат
И аз съм на това мнение.
Всяка учебна година даваме " дарение" на училището което е задължително и ма срок newsm78

А тези дарения колко са големи? Питам, защото не съм се сблъсквала все още с държавната орбазователна система!

И при нас има .
Ако не ме лъже паметта беше по 15 лв.

# 21
  • Мнения: 2 755
И мен не ме дразнят хора, които се опитват да помогнат на училищата с каквото могат. В ПГ група имаше 1-2 майки, които успяха да организират останалите и да превърнат класната стая в по-приятно място от това, което заварихме. Паркета беше излъскан и лакиран. На друга майка е заслугата, децата да имат нови гардеробчета. За тържествата също бяха подготвени и подаръци и почерпка. Тоалетните в училището са ремонтирани скоро и това, ако не се лъжа също е с дарения. Прави са онези, които пишат, че държавата е длъжна, но докато чакаме държавата да даде на децата ни онова, за което им плащаме данъци, те ще порастнат, а спомените им за училището, ще са за нещо мизерно, неприветливо, изпочупено, подтискащо. Май имаше нещо, на което му казват естетическо възпитание, а? Та, " спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се".  

Последна редакция: чт, 18 авг 2011, 16:18 от Tonita

# 22
  • Мнения: 1 296
То май навремето го учехме това нещо - ,,Естетика,, ни се казваше предмета.

# 23
  • Мнения: 922
Не, не се дразня, че се прави нещо хубаво за детето ми. Радвам се когато някои има желание за такива постъпки. Каквото и да напиша повече ще се повтарям.

# 24
  • Мнения: 2 931
      Когато моят син беше в началното училище, нямаше такива задължителни дарения. Събирахме по малко пари, кой колкото може, за да им купим някакви материали, непряко свързани с учебния процес -табла за стените, боя за дъската, такива неща. Другата помощ беше с личен труд. това обичайно ставаше преди началото на годината, за да придобие класната стая приветлив вид. Но тогава училищното настоятелство или все още не беше регистрирано, или току-що, та всичко това ставаше в рамките на класа.
     В сегашното му училище въобще не са се налагали никакви дарения, извън ежегодния благотворителен бал. И той е пожелание, пращат покани на родителите и разни бизнесмени, но никой не е задължен нито да дава пари, нито да присъства.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 127
      Когато моят син беше в началното училище, нямаше такива задължителни дарения. Събирахме по малко пари, кой колкото може, за да им купим някакви материали, непряко свързани с учебния процес -табла за стените, боя за дъската, такива неща. Другата помощ беше с личен труд. това обичайно ставаше преди началото на годината, за да придобие класната стая приветлив вид. Но тогава училищното настоятелство или все още не беше регистрирано, или току-що, та всичко това ставаше в рамките на класа.
     В сегашното му училище въобще не са се налагали никакви дарения, извън ежегодния благотворителен бал. И той е пожелание, пращат покани на родителите и разни бизнесмени, но никой не е задължен нито да дава пари, нито да присъства.

Това е правилния начин , а не когато ме задълажват да " даря" 15- 20лв. че и в определен срок.

# 26
  • Мнения: 1 296
.... когато ме задълажват да " даря" 15- 20лв. че и в определен срок.
Че ти се и обаждат по телефона да не забравиш утре да дадеш пари на детето Joy
Не сме за тези 15-20 лева, нито за това какво носим, но обикновено това сме едни и същи хора. А всъщност от ,,дареното,, и ,,занесеното,, се използва и от техните деца.
Не ми е приятно обаче, когато на родителска среща се спомене, че еди кой си родител е помогнал с еди какво си и да се отреагира с едно тихо ,,дуднене,, че някой си, видиш ли, пак се е ,,показал,,.
На никого не е наложено вето или забрана да занесе в училище, това, което е успял да отдели от бюджета си или е купил за нуждите на класа.
И една занесена метла е в полза.

# 27
  • Мнения: 2 154
Не ме дразни, когато инициативата е индивидуална - решил - дарил. Дразня се, когато някой реши, че всички трябва да "помагат".
Аз пари на мои ученици не събирам за материали. Образованието е безплатно по закон.
Не съм съгласна и на мен да ми събират пари. Купувам тетрадки и помагала каквито аз реша и колкото реша.
+1 Peace Имал - дал,така решил - така постъпил !
Не обичам да ми налагат измислени правила и дарението от доброволно,
да го превръщат в задължително.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 023
Цитат
Не ми е приятно обаче, когато на родителска среща се спомене, че еди кой си родител е помогнал с еди какво си и да се отреагира с едно тихо ,,дуднене,, че някой си, видиш ли, пак се е ,,показал,,.

 bowuu

# 29
  • дълбоката провинция
  • Мнения: 578
Мисля си, че фризьорката има основание да е недоволна.

За да има дарение има две страни - даряващ и дарен - в договора участват две страни и е необходимо съгласието и на двете страни. Не можеш да дариш или да помогнеш на човек, който не го иска. Никой не е питал фризьорката дали иска да бъде дарена и тя има основание да е недоволна.

В случая страна по "договора" трябва да е учителката и тя е човека, който трябва да постъпи, да представи нещата така, че родителите да не се чувстват страна по този "договор".


Мисля си... че едно дарение щом не е лично, то трябва да е анонимно, възможно най-малко хора да знаят кой е дарителя.



А това със задължителното дарение няма да го коментирам, противоречи на всичките ми разбирания за дарение...

# 30
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Точно така, понякога дарителите се престарават или не се съобразяват.
Аз например не съм съгласна моето дете да пие минерална вода, други пък не им е приятно децата им да ядат Макдоналдс и т.н.
Освен това не съм забелязала недостиг и недоимък в училищата и градините тук, напротив даже - всичко си имат.
Забелязвам друга закономерност - в София и големите градове отчитам повече наложени дарения, понеже там свободните места са кът. Тук е обратното - свободните места са много и училищата и градините правят какви ли не акробатики за да привлекат деца, така и базите им са на ниво, и материали имат всякакви, а много вече предлагат и безплатен транспорт.

# 31
  • София
  • Мнения: 827
Не, не ме дразнят, никак даже.
В крайна сметка дали ще дарят или не е въпрос на вътрешно усещане.  Peace
Не мисля, че е форма на показност, познавам такива хора просто - за тях е много важно да са обвързани в някаква обществено полезна кауза, ако няма налична, сами си я измислят. Та нищо чудно и тези родители - дарители да са от този тип.
Няма как да знаем натрапено или не е било дарението в училище. Може учителката да е споменала между другото, че еди си какви материали не им достигнали този ден и някой такъв човек да е решил да помогне.
В ДГ, която завърши голямата им дъщеря, много често някоя баба или майка, неработеща към момента, съгласувано с учителките, разбира се, работеха по въпроса стаята да се облагороди. Резултатът е, че стаята им стана по-хубава от снимки, които съм виждала на частни градини. Винаги за ремонтни дейности се е искало и съгласието на директорката на ДГ, винаги са оформяни сертификати за дарения.
Отнесох се, но ако някой иска да улесни работата на учителките или на децата, то нека го направи, аз по-скоро приветствам такива инициативи, отколкото да се дразня.  Peace

# 32
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Не, не ме дразнят. Нека да има повече такива родители. В началото и аз помагах, но работата ми се увеличи и нямам вече възможност. Мога да добавя само да са живи и здрави тези хора Hug

# 33
  • Мнения: 22
Не не ме дразнят такива родители,но прсто в нашето училище нява нужда,защото града е малък и има достатъчно за всички.Инче съм давала само веднъж 0,20 ли 0,25 стотинки,а може и по - малко за един касетофон в трети или четвърти,в начален кърс беше и това е.А дали той е давал от джобните си пари - незная.

# 34
  • Мнения: 458
Не ме дразнят.Не сме в Бг и тук точно такива инициативи са на почит

да, така е

# 35
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Пропуснах да уточня, че при нас има родители, които помагат не само с материали, а и с труд, време - ходят до книжната борса, копират, търсят нещо и т.н. Тях ги уважавам още повече.  Peace

# 36
  • Мнения: 3 835
Показността винаги дразни, защото си е дразнеща просто, без значение за какво се отнася, за нови лъскави парцали или проявяваш инициатива в у-ще, само за да се изтъкнеш, а не за добро.

Така, че двете неща не бива да се смесват и да се убива добрата самоинициатива, която идва от вътре, просто да направиш нещо, а не само да мрънкаш. Последната в цял свят е пример, нещо повече, цел на обществата, дори възпитават в нея, и то систематично, именно чрез образователните си системи.

Това, че я има и у нас, показва само, че сме свестни и с нищо не отстъпваме на останалите.

# 37
  • Мнения: 6 031
Пропуснах да уточня, че при нас има родители, които помагат не само с материали, а и с труд, време - ходят до книжната борса, копират, търсят нещо и т.н. Тях ги уважавам още повече.  Peace

 Peace
Не ме дразнят тези, които помагат, а тези, които само мрънкат.

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 559
Не . Не ме дразнят такива родители . Аз също съм помагала с каквото трябва и  съм го правила за децата ,а не някой да ме забележи или да се подмазвам на някого.

# 39
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Пропуснах да уточня, че при нас има родители, които помагат не само с материали, а и с труд, време - ходят до книжната борса, копират, търсят нещо и т.н. Тях ги уважавам още повече.  Peace
Peace
Не ме дразнят тези, които помагат, а тези, които само мрънкат.
мими.ива,  хубаво уточнение, напълно съм съгласна  Peace

# 40
  • Мнения: 160
Аз май съм от родителите, които даряват по своя инициатива.В училище не , но последната година в ДГ дъщеря ми имаше много талантлива и раздаваща себе си учителка. Като я гледах как сама си купува много материали и най-вече ги използва в работата си, гледах с каквото мога да помогна.Но не обичам насила да ме карат и да виждам после, че не се работи с децата. Имах такъв случай преди това в ДГ отново - караха ни да събираме пари за телевизор. Принципно можех дори сама да им купя телевизора, обаче се опънах и не дадох пари, защото учителките ги виждах, че не работят с такова желание...

# 41
  • Мнения: 1 296
Събиране на пари за плазмен телевизор имаше и при нас през изминалата учебна година и то от г-та по история.
Оказа се, че дори и класната ни не знаеше, при което много се възмути и организира връщането на парите на далите деца.

# 42
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Отдавна не сме в ДГ, но си спомних, че имаше и такова нещо.
За какво и защо изобщо им е на децата в ДГ или училище телевизор?

# 43
  • Мнения: 1 296
При нас беше под предтекст, че ще гледат исторически филми.

# 44
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
При нас беше под предтекст, че ще гледат исторически филми.

Тъй де, тъй де, Laughing И при нас беше така. Но ако тръгнем да смятаме колко са полезните неща изгледани през годината - при нас в училище точно един документален филм.
И се питам, за един документален филм, изгледан от примерно 8 паралелки / 2 випуска по 4 паралелки, и това в най-добрия случай/ заслужава ли си такава покупка?

# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не само, че не си заслужава, а и съм сигурна, че в това училище има поне един телевизор. А ако наистина няма, то компютри има.
Освен това може да се гледа и на голям екран с мултимедия, каквито вече има почти във всяко училище.

# 46
  • Мнения: 31
Фризьорката може би наистина завижда. Ако е така - жалко за нея - може да впрегне тази енергия в нещо градивно, вместо да губи време в обсъждане на добронамерените постъпки на хората. Аз лично съм давала много малки подаръци в детската градина - символични - такива, с които да могат да играят всички деца. Правила съм го с радост и ако случайно някой се е подразнил, наистина не бих го разбрала.

# 47
  • София
  • Мнения: 4 349
Тази помощ е с един удар - два заека! Хем помагат в училище и се натягат на учителите, за да може да толерират децата им, хем пробутват материали от свои или на близки фирми.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire И когато другите не са в състояние да помагат се гледа на тях с лошо око.

# 48
  • Мнения: 2 898
Хайде сега и аз да си кажа, че съм от другата страна - на учителите. В училищата пари за материали няма. Казват - имате родители, спасявайте се. Делегираните бюджети не стигат. Или работиш само с маркера на дъската, или родителите помагат. Ако става въпрос за ученици в начален курс, нуждата от всевъзможни материали е належаща. Ако пък са 1-2 клас на целодневно  - още повече. За какво става въпрос - като се почне от белите листи, картинките за оцветяване, канцеларски материали, та се свърши до пр. закачалките за дрехи, шкафчетата  или килимче, на което децата да играят и разпускат в занималнята.
 Моите родители помагат много. И никой не е пожелал да се споменава това, с което е помогнал. Разбира се, има и мърморещи и вечно недоволни. Е, те се броят на пръсти, но не липсват. Точно техните деца обаче, вечно нямат необходимите пособия за часовете. Другите им услужват, аз давам каквото имам, но не е приятно. Не става въпрос за дарения, те са лично решение и желание. Става въпрос детето ти да идва в училище с всичко необходимо за часовете.
Та мен ме дразнят тия, дето мрънкат постоянно. Ще има екскурзия - мрънкат, няма да има - пак същото, и така за всички места, където водим децата, за тържествата, за учебната работа, за всичко.

Последна редакция: нд, 28 авг 2011, 16:21 от Дъждовно време

# 49
  • София
  • Мнения: 4 349
Но тези помощи преди 5 -6 години се изразяваха в по 200 лева на дете, за да можело да се направи ремонт на тоалетната, на стаята и прочие. А за някои това е доста голяма сума и когато казаха, че не могат да си позволят, бяха изгледани на криво. Така че, къде е помощта?  newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 И после образованието било безплатно!!!!  #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire Най-големият майтап, който някога са сътворявали!!!!! Понятие като безплатен обед просто няма и няма да има. Образование, медицинско обслужване и прочие - нищо не е безплатно. Който може си го позволява, който не - да се оправя както може!!!

# 50
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 469
Тази помощ е с един удар - два заека! Хем помагат в училище и се натягат на учителите, за да може да толерират децата им, хем пробутват материали от свои или на близки фирми.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire И когато другите не са в състояние да помагат се гледа на тях с лошо око.

ти сериозно ли го мислиш това?  #Crazy Shocked

# 51
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тази помощ е с един удар - два заека! Хем помагат в училище и се натягат на учителите, за да може да толерират децата им, хем пробутват материали от свои или на близки фирми.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire И когато другите не са в състояние да помагат се гледа на тях с лошо око.

ти сериозно ли го мислиш това?  #Crazy Shocked
А ти мислиш ли, че няма такива?

# 52
  • София
  • Мнения: 4 349
Тази помощ е с един удар - два заека! Хем помагат в училище и се натягат на учителите, за да може да толерират децата им, хем пробутват материали от свои или на близки фирми.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire И когато другите не са в състояние да помагат се гледа на тях с лошо око.

ти сериозно ли го мислиш това?  #Crazy Shocked


А интересно защо човекът, който предложи да помогне с доставката на хартия и дрруги подобни консумативи изведнъж се оказа, че държи книжарница????  newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78
Явно го оформя като дарение, и както казах с един куршум два заека и то големи!!!!

# 53
  • София
  • Мнения: 4 349
Тази помощ е с един удар - два заека! Хем помагат в училище и се натягат на учителите, за да може да толерират децата им, хем пробутват материали от свои или на близки фирми.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire И когато другите не са в състояние да помагат се гледа на тях с лошо око.

ти сериозно ли го мислиш това?  #Crazy Shocked
А ти мислиш ли, че няма такива?



Има всякакви! Затова светът е пъстър, затова са и тези форуми, за да може едните да казват, колко са добри като помагат на закъсалото ни образование, а другите - да пишат против тях и че нищо на този свят не се прави без да имаш изгода за това.   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 54
  • Мнения: 79
Няма нищо лошо в това да се помогне с каквото маже на децата .Дори и да държат книжарница, и да си правят дарения, и да си получават облаги от това .Важно е  децата да са доволни . Това е моето мнение . Училищата ни са доста обеднели ,а и нека не забравяме ,че не всеки родител може да си позволи . По принцип лишаваме себе си, за да има нужното за малчуганите ,но има и семейства с минимални доходи ,където нещата са много по- сложни.

# 55
  • София
  • Мнения: 4 349
Наистина няма нищо лошо в това който може да помага. Въпросът е, че след това учителите са "по-благосклонни" към децата, чиито родители са помагали, и "по-малко благосклонни" към тези, на които родителите нямат тази възможност. След като навсякъде декларираме, че образованието ни е безплатно училищата трябва да се справят без да искат или да чакат от родителите, ако иска училището може да търси спонсори, но децата им да не учат в това училище, за да не правят разлика между децата след това!!!!!   

# 56
  • Мнения: 2 898
Един учител винаги миже да е по-благосклонен / или обратното / и без фактора  "дарение". Колкото до безплатното образование, тук може да се спори безкрайно. Май нищо безплатно не остана. Най-чинно си плащам всички осигуровки, но в болницата ми вземат пари почти за всичко. Да не се задълбаваме в тази тема.
Училищата са различни, децата също. Аз работя в централно училище в голям град и тук нивото на децата не позволява да се работи само с учебника. Няма да намериш училище, в което никой да не помага - кой с труд, кой с материали. За мен няма нищо странно в това, че собственик на книжарница е дарил примерно листи и картон. Не е длъжен да го прави, нали?

# 57
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...В училищата пари за материали няма. Казват - имате родители, спасявайте се. Делегираните бюджети не стигат. ...

Това не е вярно. Въпрос на добро ръководство и управление.
ДТВ или ДМС получавате ли?

... Аз работя в централно училище в голям град и тук нивото на децата не позволява да се работи само с учебника. ...

И аз работя в централно училище, в което обаче има начин да бъдат осигурени и материали, и консумативи, и да не се просят пари от родителите.
Моята работа е свързана с компютри и имам осигурено всичко необходимо за работата ми извън учебника и маркера. И ръководството продължава да влага средства в нови технологии.

Да не казвам и по колко различни програми може да се кандидатства и работи за да влязат още средства. Но по-лесно е да се изпроси от родителите, които от страх да не би да последва лошо отношение, продължават да дават.

# 58
  • Мнения: 2 898
Лиляна, не смятам да споря. Това са условията, при които работя аз. И темата не е за просия, а за доброволна помощ. Колкото до ДТВ и ДМС - не, не получаваме.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 508
А интересно защо човекът, който предложи да помогне с доставката на хартия и дрруги подобни консумативи изведнъж се оказа, че държи книжарница????  newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 newsm78
Явно го оформя като дарение, и както казах с един куршум два заека и то големи!!!!

Я да чуя, кои са тези два заека?

По закон, даренията, извършени от данъчно задължено лице, т.е. фирма, не се признават за разход.
Какво от това, че държи книжарница? Това само значи, че може да помогне със закупуването на въпросните хартия и други консумативи с намаление, и има възможност да ги закупи с по-големи отстъпки от места, които може и да са недостъпни за частни клиенти. Ама нали пак дава пари за тях?  Това, че има книжарница, по никакъв начин не омаловажава дарението.

# 60
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А може и просто това да са залежали материали, трудно продаваеми и така стават двата заека - хем се освобождава от стари стоки, хем се води дарител и се очаква учителите и другите да го забележат.

Да, има такива хора. Учителките в детската градина ми се оплакаха от лепила, които не лепят, моливи, които не рисуват и изсъхнали флумастери, които бяха доставени от "услужливи и загрижени" родители с магазини.

# 61
  • София
  • Мнения: 827
Аз нещо взех да се обърквам. Rolling Eyes
Значи под дарение по своя инициатива, аз разбирам да се дарят качествени неща и така да се помогне на учебния процес. Да, няма как да могат да се доставят всякакви помагала, не бих имала против ако се съберат пари, за да се купи нова карта на България, да речем, защото старата е изпокъсана, неактуална и т.н.
Изчистването на нечий склад не е дарение, а просто прочистване... и Бога ми, ама съвсем не прави добро впечатление на никого. Така де, ако някой е дарил боклуци, определено рискува да спечели по-скоро негативно отношение, отколкото детето му да бъде толерирано, лично мнение  Peace

# 62
  • Мнения: 9 487
...В училищата пари за материали няма. Казват - имате родители, спасявайте се. Делегираните бюджети не стигат. ...

Това не е вярно. Въпрос на добро ръководство и управление.
ДТВ или ДМС получавате ли?

... Аз работя в централно училище в голям град и тук нивото на децата не позволява да се работи само с учебника. ...

И аз работя в централно училище, в което обаче има начин да бъдат осигурени и материали, и консумативи, и да не се просят пари от родителите.
Моята работа е свързана с компютри и имам осигурено всичко необходимо за работата ми извън учебника и маркера. И ръководството продължава да влага средства в нови технологии.

Да не казвам и по колко различни програми може да се кандидатства и работи за да влязат още средства. Но по-лесно е да се изпроси от родителите, които от страх да не би да последва лошо отношение, продължават да дават.

 smile3501

Браво! Някой, "от другата страна на барикадата", който има смелостта да назове нещата с истинските им имена!


# 63
  • Мнения: 2 898
Браво! Някой, "от другата страна на барикадата", който има смелостта да назове нещата с истинските им имена![/color]

Не е точно така. На никой учител не му е приятно да иска от родителите. Но явно е въпрос на организация, правилно разпределение или въобще наличие на средства. Така, както някои вземат по три пъти доп. заплащане, а други - нито веднъж. Но не може всички да си сменим местоработата заради това, нали?

Последна редакция: пн, 29 авг 2011, 16:23 от Дъждовно време

# 64
  • София
  • Мнения: 4 023
Тази помощ е с един удар - два заека! Хем помагат в училище и се натягат на учителите, за да може да толерират децата им, хем пробутват материали от свои или на близки фирми.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire И когато другите не са в състояние да помагат се гледа на тях с лошо око.

 Sick newsm78 #Crazy

# 65
  • Мнения: 2 898
Тази помощ е с един удар - два заека! Хем помагат в училище и се натягат на учителите, за да може да толерират децата им, хем пробутват материали от свои или на близки фирми.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire И когато другите не са в състояние да помагат се гледа на тях с лошо око.

По-вероятно е да те гледат с лошо око заради такива изказвания.

# 66
  • Мнения: 2 755
След като навсякъде декларираме, че образованието ни е безплатно училищата трябва да се справят без да искат или да чакат от родителите, ако иска училището може да търси спонсори, но децата им да не учат в това училище, за да не правят разлика между децата след това!!!!!  
Нито образованието, нито здравеопазването са безплатни. Мисля, че всички вече сме наясно. Онези от които зависят нещата, не ми се иска да ги подхващаме тук, че... #Cussing out #2gunfire Що се отнася до спонсорите, много се съмнявам някой да тръгне да спонсорира дадено училище, ако детето му не учи там. За толерирането, до голяма степен зависи от манталитета на учителя. Има Учители и учители.

# 67
  • Мнения: 4 308
Бих се издразнила, ако се изисква подобно спонсорство и очаква от родителите. И особено, ако е придружено с излишни претенции от страна на госпожите.

Все пак и начинът на даряване е важен.

# 68
  • София
  • Мнения: 827
*vera , няма претенции, госпожата почва да кърши ръце и да пита дали бихме имали против, понеже има нужди, ама й е много неудобно ... докато на някои родител не му писне и не я попита в прав текст да каже за колко пари иде реч.  Grinning
Направило ми е, обаче, впечатление, че когато има претенции някакви, то те много рядко идват от госпожата, обикновено са от родители с добри възможности, които смело предлагат: "Да се направи и това, и това, и третото..." И от сума 30 лв, примерно, да я закръглят накъмто 100-ина лв.
А и мисля, че темата взе да бяга от първобначалния замисъл на авторката. Става дума за това, примерно, госпожата е споменала, че децата имат нужда от допълнително листа, да кажем. И родител, за когото това не е проблем, на своя инициатива носи и не иска нищо в замяна. Пак да кажа - не, не ме дразнят такива родители, самата аз съм го правила, но не за да се толерира моето дете в ДГ (то там беше най-често наказваното, заслужено), а за да помогна. Така го разбирам аз.
Но не разбирам, примерно, ако майката на Иванчо и Драганчо, изведнъж почнат да ме обсъждат каква съм натегачка, ей такива ме дразнят откровено. Peace

# 69
  • Мнения: 4 308
*vera , няма претенции, госпожата почва да кърши ръце и да пита дали бихме имали против, понеже има нужди, ама й е много неудобно ... докато на някои родител не му писне и не я попита в прав текст да каже за колко пари иде реч.  Grinning
Направило ми е, обаче, впечатление, че когато има претенции някакви, то те много рядко идват от госпожата, обикновено са от родители с добри възможности, които смело предлагат: "Да се направи и това, и това, и третото..." И от сума 30 лв, примерно, да я закръглят накъмто 100-ина лв.
А и мисля, че темата взе да бяга от първобначалния замисъл на авторката. Става дума за това, примерно, госпожата е споменала, че децата имат нужда от допълнително листа, да кажем. И родител, за когото това не е проблем, на своя инициатива носи и не иска нищо в замяна. Пак да кажа - не, не ме дразнят такива родители, самата аз съм го правила, но не за да се толерира моето дете в ДГ (то там беше най-често наказваното, заслужено), а за да помогна. Така го разбирам аз.Но не разбирам, примерно, ако майката на Иванчо и Драганчо, изведнъж почнат да ме обсъждат каква съм натегачка, ей такива ме дразнят откровено. Peace

Определено така не би ме подразнило изобщо, даже ще се радвам, че има хора, които се отзовават.

Имам чувството, че има хора, които сами се чудят за какво постоянно да се дразнят  и им е като състояние на духа.. че някой боядисал пейката в парка /натегач в квартала/, донесъл лепило в училище... Както казва един философ "Всеки гледа от отвора на собствената си пещера и вижда толкова, колкото този отвор му позволява".

# 70
  • Мнения: 2 898
Имам чувството, че има хора, които сами се чудят за какво постоянно да се дразнят  и им е като състояние на духа.. че някой боядисал пейката в парка /натегач в квартала/, донесъл лепило в училище... Както казва един философ "Всеки гледа от отвора на собствената си пещера и вижда толкова, колкото този отвор му позволява".

Много си права  newsm10!

# 71
  • Мнения: 9 487
Браво! Някой, "от другата страна на барикадата", който има смелостта да назове нещата с истинските им имена![/color]

Не е точно така. На никой учител не му е приятно да иска от родителите. Но явно е въпрос на организация, правилно разпределение или въобще наличие на средства. Така, както някои вземат по три пъти доп. заплащане, а други - нито веднъж. Но не може всички да си сменим местоработата заради това, нали?


Ама категорично не съм съгласна!
Просто защото имам примера в градината на сина ни.
За абсолютно всичко ни искат пари-килими, шкафчета, уч.помагала, чаршафи, играчки; интернет (въпреки че е безплатен от МОН, ама нема кой да си мръдне д-то и да пусне молба-...щото е по-лесно родителите да плащат) и т.н..да не изброявам..по-лесно е да кажа какво не плащаме-препарати за чистене, ток, храна и парно...ама пък плащаме такса...
И не ми е дерта че ги давам тези пари (макар в съседните групи да могат и с далеч по-малко..), дразни ме начина по който се искат именно от вашите колежки; реплики от сорта "ама ние ви гледаме децата по цял ден"-еми ще ги гледат..та нали тази професия са избрали??!
Нима аз трябва да се чувствам виновна ?!?! Като не им харесва-да се преквалифицират (както правят всички нормални хора) и да си търсят друга работа!
Защото общинските бюджети са публични и всеки може да прочете за какво точно се отпускат средства; ама "г-жа директорШата" бива да не е педагог, ами икономист/мениджър (или да се посъветва с такъв) за да си изготви  обосновано искане на средствата...
Та май каквато е бозата в градините-същата е и в училищата (разпитвам във връзка с бъдещия ни ученик...) ooooh!

# 72
  • София
  • Мнения: 1 508
Темата изобщо не е за искането на пари от учителките в градините и училищата, а за доброволната  помощ по своя инициатива.

# 73
  • Мнения: 9 487
Темата изобщо не е за искането на пари от учителките в градините и училищата, а за доброволната  помощ по своя инициатива.


Абсолютно си права Peace
Мнението по темата си го изказах, а това е отговор на друг коментар.

# 74
  • Мнения: 2 898
реплики от сорта "ама ние ви гледаме децата по цял ден"-еми ще ги гледат..та нали тази професия са избрали??!
Нима аз трябва да се чувствам виновна ?!?! Като не им харесва-да се преквалифицират (както правят всички нормални хора) и да си търсят друга работа!

Вярно, че не е по темата, но ти започна. Естествено, че учителите в ДГ ще гледат децата. Друг е въпросът при какви условия ще става това. Играчки, помагала, килимчета - всичко това е за децата, не за учителката, нали?

# 75
  • София
  • Мнения: 1 127
реплики от сорта "ама ние ви гледаме децата по цял ден"-еми ще ги гледат..та нали тази професия са избрали??!
Нима аз трябва да се чувствам виновна ?!?! Като не им харесва-да се преквалифицират (както правят всички нормални хора) и да си търсят друга работа!

Вярно, че не е по темата, но ти започна. Естествено, че учителите в ДГ ще гледат децата. Друг е въпросът при какви условия ще става това. Играчки, помагала, килимчета - всичко това е за децата, не за учителката, нали?

Да и телевизорът е за децата , за да могат цял ден да гледат детски и да не притесняват учителките Naughty

# 76
  • Мнения: 79
Нека ви разкажа какво се случва в нашето малко градче.
От години децата учат в една сграда ,която не е предназначена за училище и изобщо не е по необходимите условия .Години на ред се сменяха кметове след кметове и ни обещаваха ,че новото училище ,което все още е в стоеж ,ще бъде завършено . Старата сграда ,в която са сега децата непрекъснато се нуждае от различни поправки,като например закачалки за якетата на децата или ремонт на някой прозорец ,който "отзива" от единия край или някои такива макар и на пръв поглед неща . Съответно родителите се отзовават с каквото могат,което мисля ,че е нормално .
А относно новото училище сме си определили благотворителна вечер,в която участват  дори хора ,чиито деца отдавна не учат.Децата подготвят песни и стихотворения ,за да можем по този начин да привлечем повече хора . Майките пък подготвяме кулинарна изложба ,която после разпродаваме на минимални макар цени .Сумата от кулинарната изложба ,както и даренията се събират и с тях ще бъде спонсорирана стаята на първокласниците (да се надяваме ,че ще бъде вече в новата сграда). Хубавото според мен е ,че се събират все повече доброволци!

# 77
  • София
  • Мнения: 1 127
Нека ви разкажа какво се случва в нашето малко градче.
От години децата учат в една сграда ,която не е предназначена за училище и изобщо не е по необходимите условия .Години на ред се сменяха кметове след кметове и ни обещаваха ,че новото училище ,което все още е в стоеж ,ще бъде завършено . Старата сграда ,в която са сега децата непрекъснато се нуждае от различни поправки,като например закачалки за якетата на децата или ремонт на някой прозорец ,който "отзива" от единия край или някои такива макар и на пръв поглед неща . Съответно родителите се отзовават с каквото могат,което мисля ,че е нормално .
А относно новото училище сме си определили благотворителна вечер,в която участват  дори хора ,чиито деца отдавна не учат.Децата подготвят песни и стихотворения ,за да можем по този начин да привлечем повече хора . Майките пък подготвяме кулинарна изложба ,която после разпродаваме на минимални макар цени .Сумата от кулинарната изложба ,както и даренията се събират и с тях ще бъде спонсорирана стаята на първокласниците (да се надяваме ,че ще бъде вече в новата сграда). Хубавото според мен е ,че се събират все повече доброволци!

Браво на вас, това е чудесна инициатива , лошо е само че ви се налага да го правите вие , а не общината.Дано успеете .

# 78
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не би трябвало никой да се дразни, но обикновено дразнещите се са повече от доволните, макар, че донесените неща са за общо ползване.

# 79
  • Мнения: 2 898
Вярно, че не е по темата, но ти започна. Естествено, че учителите в ДГ ще гледат децата. Друг е въпросът при какви условия ще става това. Играчки, помагала, килимчета - всичко това е за децата, не за учителката, нали?

Да и телевизорът е за децата , за да могат цял ден да гледат детски и да не притесняват учителките Naughty

Някъде да съм споменала телевизор? За мен той е абсолютно излишен. Не вярвам той да е доброволно дарение от родител. Ако пък сте дали пари - защо сте го направили?

# 80
  • София
  • Мнения: 4 349

Що се отнася до спонсорите, много се съмнявам някой да тръгне да спонсорира дадено училище, ако детето му не учи там.




Защо? Има спонсори, които самите те някога са били ученици в това училище и правят дарение без децата им да учат сега в това училище!!

# 81
  • София, център
  • Мнения: 3 455

Що се отнася до спонсорите, много се съмнявам някой да тръгне да спонсорира дадено училище, ако детето му не учи там.




Защо? Има спонсори, които самите те някога са били ученици в това училище и правят дарение без децата им да учат сега в това училище!!

Така е, моето основно училище почти се издържа от двама, актуални в момента водещи, също бивши ученици!

# 82
  • София
  • Мнения: 1 127
Вярно, че не е по темата, но ти започна. Естествено, че учителите в ДГ ще гледат децата. Друг е въпросът при какви условия ще става това. Играчки, помагала, килимчета - всичко това е за децата, не за учителката, нали?

Да и телевизорът е за децата , за да могат цял ден да гледат детски и да не притесняват учителките Naughty

Някъде да съм споменала телевизор? За мен той е абсолютно излишен. Не вярвам той да е доброволно дарение от родител. Ако пък сте дали пари - защо сте го направили?

Не сте споменали телевизор , просто това е обща практика за това го споменах.И не е дарение от родител , а най- официално в началото на годината като събират пари за консумативи си казват че ще се купи телевизор.И не говоря само за нашата / вечче бивша/ група а за всеобща практика в детските градини.В нашата група поискаха пари за телевизор в 4 група.Е отказах , както и половината  родители , но това не попречи на останалите да дадат и да се купи телевизор.
Не не ми се свидят парите , но не е редно.За всички останали материали , консумативи и играчки сме давали.

# 83
  • Мнения: 442
     И аз смятам, че не е редно за телевизор. Според мен децата трябва да бъдат ограничавани, въпреки че по принцип има много полезни детски предавания, а и едно дете винаги би се зарадвало на детско, но пък нека това си остане за вкъщи... Дъждовно време е обяснила, че не е имала това предвид, но пък явно има учителки, които смятат идеята за добра. Тук е нужна родителската намеса. От друга страна не се знае дали в градината не искат просто да имат възможност да пускат от време на време ( но наистина рядко ) по нещо полезно за децата.
      Положението в училищата и градините е заради нередовните пари и ''мистериозното'' им изчезване. То обаче може да се препише на директори, зам. дир. и пр., а не на учителите. Как да осигуриш нужното за своите ученици, когато не се прави нищо и не се дават пари за ремонт на класните стаи и други помещения или за качествени материали и пр.? Кой е виновен тогава? Децата страдат най-много, защото някой е решил да поприбере парички за себе си. В  училището, където учех, в продължение на 4 години не направиха никаква промяна, имахме три кабинета по информатика, всичките с калпави компютри, от които половината неработещи. Да имаше един кабинет с нормални компютри, по-добре щеше да е... И ако никой не помага, лошото ще е за децата! Да, има училища, чиито бази са много добри, но това са училища, за които се правят дарения и естествено се кандидатсва по проекти. Да, обаче някои училища си нямат заможни дарители (друг е въпроса, че и да има, парите пак могат да отиват в нечий джоб) , нямат компетентни и заинтересувани директори, колкото до проектите, учителките отново не могат да бъдат обвинявани, не зависи от тях. Но това с телевизорът наистина ме възмути!
    Аз си имам една мечта. Хората в България да престанат да гледат само себе си ( по примера на политиците) , а да помислят за зависещите от тях. Писна ми от това положение и в училищата и в градините.... И на нас ни събираха преди време по 20 лева ''дарение'' всеки срок, а тези, които не искаха да дават, заплашваха, че няма да завършат!  
    Както някой по-горе каза: има Учители и учители. Ако сте попаднали на първите, няма да чуете '' Ние ви гледаме децата по цял ден''  #Crazy За да бъдеш учител, трябва наистина да го искаш, да ти идва отвътре! Да е призвание!
      А по темата  Embarassed извинявам се, чак сега се усетих, стига да се помага по желание и от сърце, без никакви претенции, за да можеш да си вършиш работата, без някой да очаква от теб нещо повече, само защото е помогнал, и да ти се мръщи, когато не го получава- да! Не се дразня! Напротив!

Последна редакция: чт, 01 сеп 2011, 16:56 от Нес

# 84
  • Мнения: 9
В никакъв случай не може да ме подразни. Тези родители все пак даряват неща, които и собственото ми дете може да използва. Предполагам негативното отношение към подобна щедрост може да се породи от подозрението в самоизтъкване на въпросните дарители или собствената незаинтересованост към тези неща, друг е въпросът, че ако някой родител не може да си позволи да помогне по този начин вероятно започва да се чувства зле и да става агресивен към тези, които го правят.

# 85
  • Мнения: 13 380
При някои теми направо се чудя къде се намирам.Това че в днешното безхаберно време, някой се опитва да направи нещо според възможностите си, за децата, не би ме подразнило, тук не разсъждавам дали е полезно или не, важна е инициативата и не не би ме подразнило.

# 86
  • Мнения: 8 999
Не ме дразнят родители, които помагат.
Дразнят ме директиви от страна на ръководството на училищата за доброволно, но за сметка на това - задължителни дарения.

# 87
  • София
  • Мнения: 1 654
Не се дразня, смятам, че при възможност и желание трябва да помагаме децата ни да учат в по-приятна атмосфера. Купували сме карти, шкаф, бюро, правили сме освежителен ремонт на класната стая/съвместно с другия клас с който нашите деца делят стаята/. Училището подмени дограмата, направи ремонт на тоалетните, закупи нови чинове, защо и ние да не помогнем с нещо, макар и скромно Hug

# 88
  • Мнения: X
Преди няколко години, когато дъщеря ми беше в детска градина, една майка предложи да купим за Коледа подарък на децата телевизор. Прикани който иска да участва с каквато сума пари може. В крайна сметка имаше само три желаещи майки. Купихме телевизора и Дядо Коледа им го поднесе.
След една година решихме че Дядо Коледа може да им подари ДВД плейър. Пак няколко майки събрахме пари и подаръкът пристигна. След Дядо Коледа един татко отиде да го свърже с телевизора и да направи каквито настройки са нужни. Да, ама не. Телевизорът беше изчезнал и никой не знаеше как и от кога. До края на учебната година (която беше последна за децата) все още се търсеше.  Rolling Eyes

По темата. Ако някой татко-бизнесмен отиде при директора и му каже: "Искам да купя компютри или да сменя дограмата на етажа" никак няма да се подразня. Напротив. И аз съм правила подобни неща в детската градина, не в такива размери разбира се.

В първи клас обаче имахме една госпожа (вече бивша), която по родителски срещи говореше общо взето само са покупки и пари. Много обичаше да пита: "Кой ще купи две топки - волейболна и футболна?" или "Кой ще ми направи стойка за проектора" (който никога не беше използван). Имаше група родители, които се надпреварваха да викат: "Аз, аз, нека аз!". Идеята в двете посоки беше съвсем ясна. От страна на учителката беше: "Заинтересован родител - успяващ ученик", от страна на родителите "Всичко ша дам, но мойто ще е първо сред първите!". И още стотици такива примери. Методът работеше безотказно. Който дава е добре, който не дава - не е добре. Меко казано. Стигна се до поднасяне на лични подаръци от агитката (четири майки), купувани с пари от общата каса, която все се нуждаеше от допълване (поне 10 лв на месец). Останалите родители дори не знаехме  рожденната дата на госпожата (примерно). Децата ни казваха, че майките на този и онзи дошли и подарили огромен букет и красиво опакован подарък. За Коледа - на децата китайски химикал от 50 ст, на госпожата - бижу за 100 лв. Ако задаваш въпроси, детето ти го отнася на момента. Информацията се предаваше  на госпожата в близкото кафене.  Wink

Такива неща не са дразнещи, а жалки и като попадна на тях, просто бягам надалеч.  Sick Не че не опитах да протестирам, където трябва, но например директорът в прав текст ми каза: "Не, тя не е такава, на нея не й трябват пари. Мъжът й знаеш ли кой е и колко пари вади?"  #Crazy
Тя рибата се вмирисвала от главата.  В училището, в което сме от миналата година няма такива филми. Просто няма как да стане.

Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 22:11 от Анонимен

# 89
  • Мнения: 442
Телевизорът беше изчезнал и никой не знаеше как и от кога. До края на учебната година (която беше последна за децата) все още се търсеше.  Rolling Eyes

    Леле, каква наглост... Как може от деца да крадеш...  Thinking И учителите ли не знаеха какво е станало с въпросния телевизор?

   

# 90
  • Мнения: X
И учителите ли не знаеха какво е станало с въпросния телевизор?

   

Всеки когото питахме, каза че нищо не знае. Даже не си спомняха за телевизора. Намекнаха нещо за две напуснали колежки.

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако някой реши да подарява телевизор в детската градина - ще се подразня.

Към момента дори не смея да кажа, че учебното помагало по моя предмет е задължително за купуване. Дори напротив - казах, че ще направя така, че да предоставя на децата всичко необходимо като задачи, а ако някой много държи и да чете, ще намеря начин да му го дам в електронен вариант.
Сега текат тестове за входни нива, които абсолютно сама подготвям и разпечатвам и дума не съм направила някой да ги финансира.

# 92
  • Мнения: X

Сега текат тестове за входни нива, които абсолютно сама подготвям и разпечатвам и дума не съм направила някой да ги финансира.

Ааа, ние в първи клас си ги плащахме. След което аз си ги прибирах в къщи, защото все си мислех че ще дойде моментът да покажа на когото трябва бисерите на госпожата. Като например "айран", поправено с червен химикал на "айрян".  Joy И много други такива. Госпожата ни ги даваше за подпис и аз не й ги връщах. Като ми ги поискаше й отговарях, че са мои защото съм ги платила.  Mr. Green

п.п. Не ми е ясна много тази система с тестовете. Или родителите плащат, или госпожата, така ли? Защото сега не ни събират пари за това. Обратното ми се вижда нелепо, но не ми харесва и госпожата да плаща от джоба си.

Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 22:46 от Анонимен

# 93
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
.....
п.п. Не ми е ясна много тази система с тестовете. Или родителите плащат, или госпожата, така ли? Защото сега не ни събират пари за това. Обратното ми се вижда нелепо.
Зависи от училището. Министерството ни ги изисква, но пари за тестове не съм видяла да отпуска. При нас ползваме само принтерите на училището, а листове си купуват учителите. На мен ми е удобно да си ги направя вкъщи и много често и вкъщи си ги разпечатвам. Някои колеги събират пари, но на мен ми е неудобно. В последно време малко се изхитрих и понякога пускам електронни тестове.

# 94
  • Мнения: 3 927
Няма да ме дразнят, ако са нормални, необходими вещи или материали, свързани с работата. И аз съм носила и помагала според чергата си (засега съвсем малко в у-ще, но съвсем не малко в градината).....

Но ме дразнят преподавателите, които се качват на главата на родителите с искания и претенции.
Засега класната в първи клас на дъщеря ми е поискала само разумни неща на разумна цена, но опитът ми с детската градина в рамките на 4 години беше ужасен, уважаемите госпожи просто прекалиха.....

# 95
  • Мнения: X
При нас ползваме само принтерите на училището, а листове си купуват учителите.

Предполагам е политика на училището. Делегираните бюджети не покриват и 30 листа хартия на ученик за тестове ли? 500 листа могат да се купят на едро за 3-4 лева.
Наистина ли ви казват "Купувайте си сами необходимата хартия"?

# 96
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ти го каза - политика на училището. Всяко решава какво да поеме и какво не с бюджета си.
При нас се поемат например тези телевизори, мултимедии, компютри, принтери, ремонти разни и др., които в други училища чета, че събират пари родителите. Листовете в едно училище вървят като топъл хляб за много други неща и тестовете биха били капакът.

# 97
  • София
  • Мнения: 4 349
Вече не знам какво точно ме дразни! Още не са почнали учебната година като хората, а вече почнаха да събират пари и то не малки суми за най-различни неща, включително и за санитарни материали, което определено мисля, че е задължение на самото училище. Не знам за какво отиват тези делегирани бюджети, но май като гледам само за заплати на учителите!  #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire #2gunfire #2gunfire Образованието било безплатно!! Кое му е безплатното - 10 учебника дадоха тази година, а всичко друго - учебни тетрадки, помагала, сборници и т.н. си ги купуваме ние. Това не е безплатно образование, а само приказки от 1001 нощ.

# 98
  • Мнения: 353
И в нашето училище се събират пари. Купихме пердета, шкаф... сега са в нова стая - обстановката е отвратителна. Там ще трябва да се вложат повече пари... С каквото мога ще помогна Peace

# 99
  • Варна
  • Мнения: 6 335
Принципно нямам нищо против родителите, които могат и помагат. Всяка година детето е в нова класна стая, която опитвахме да пооправим( боядисване, слагане на закачалки, пердета...).
Но... след като тази година видях тоалетните на етажа( почти неизползваеми #Crazy и децата слизат на долния етаж по нужда), нещо в мен се пречупи. Госпожата каза, че ремонт не е предвиден.  А училището ни е голямо, с голяма материална база.
 Сега осъзнавам, че това ще продължава до безкрай. Бясна съм, когато за належащи ремонти или се молят родителите за помощ, или просто си остава мизерия. Tired
Преди 4-5 години, когато учителите искаха да кажат много важни неща, не всички ги разбраха правилно. Tired

# 100
  • Мнения: 2 898
Преди 4-5 години, когато учителите искаха да кажат много важни неща, не всички ги разбраха правилно. Tired

В България всеки разбира от работата на другия. Да не говорим пък за учителската. За времето, за което говориш, всички гракнаха - искат високи заплати и много си права, никой не чу другите искания и недоволства.

# 101
  • София
  • Мнения: 4 349
Накрая нещо чудно да ни съберат и пари за нова сграда за училище! Ние от 1 до 4 клас всяка година правихме ремонт на по една нова стая и купувахме чинове и дъски. А един път събирахме пари за ремонт на тоалетната. Добре сега че за всеки предмет са в различна стая иначе пак щяха да искат пари за ремонт.

# 102
  • Мнения: 442

    От една страна родителите са прави да недоволстват, че им се искат пари. От друга страна материалната база в повечето (да не кажа всички) училища е под всякаква критика и ако искаме за децата ни да е по-добре, хубаво е да помагаме. Друг е въпросът, че няма сигурност къде отиват тези пари. Затова, според мен най-добрия вариант е родители да събират пари, по своя инициатива, и да ги дават с идеята, че трябва да отидат за ремонт на стая (нещо конкретно) , да се иска разписка, да се изисква резултат до определен срок и пр. Ако чакаме някой друг да оправи нещата и децата на децата ни ще продължат да си ползват същите материални бази, с почти незначителни подобрения.
    Да, има стаи, в които има нови чинове, столчета и пр., но те от какво качество са? Има училища, в които децата седят на меки и удобни столчета ( при условие, че прекарват в училище доста време, според мен е наложително), проблема е, че и ние нямаме пари, за да помагаме с кой знае колко.
   Поне да имаше прозрачност- за какво се използват въпросните задължителни ''дарения''.  Thinking

# 103
  • Варна
  • Мнения: 6 335
Честно казано, на нас досега не са ни искали пари просто ей така, без да знаем за какво. Винаги е било за нещо конкретно и разписките отиват в касиера.
Притеснява ме това, че туй даване, всъщност,  е мечешка услуга. Особено когато е задължително. В момента закърпваме положението, защото искаме нашето дете де учи при поносими условия. Следващите, и те така- дават. Ама за здраве и образование даваме, хванали са ни цаката.  Thinking

# 104
  • Мнения: 442

     На нас преди време ни казваха, че са за какво ли не (цялостен ремонт на стаята, някаква техника, подмяна на столчета или каквото и да било друго, ама това така и не ставаше. Спомням си в 10 клас как ни поискаха 20 лева, като казаха, че с тях ще се освежи стаята (т.е. ще боядисат и пр.) , няколко дни след това ни накараха да си съберем наново пари( по-малко, но все пак), купихме боя и си боядисахме...  Grinning С други събрани пари ни казаха, че ще циклят паркета. Така си и остана в продължение на 3 години, а пък на никого не му се занимаваше да се разправя и в това ни беше грешката.
    На мен не ми е за парите, а просто искам да знам къде отиват.

# 105
  • София
  • Мнения: 4 349
Не знам дали е по темата, но мен определено ме дразни когато ЗАДЪЛЖИТЕЛНО събират пари за благотворителност. Тази година училището чества кръгла годишнина и щели да правят концерт и вместо да се съобразят с кризата, те ще го правят в зала в НДК и тази зала ние ще трябва да я платиме, като си кепим поканите. Иначе концертът е благотворителен. Ей българинът определено може да няма какво да яде, но обича да се бие в гърдите и да се показва. Е това определено не мога да го възприема. Нямат пари за обучението, а за концерт ще намерят! #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 106
  • София
  • Мнения: 204
Не, не ме дразнят, аз също помагам с каквото мога, когато мога.
Дразнят ме тези, които афишират с това и се "натягат"на госпожите,
търсейки по-особено внимание към децата си.
Иначе винаги съм "за"да помогнем кой с каквото може.
А това, че вече рекета е задължителен и се приема за нещо нормално,
е грозно, но след като си плащаме и си мълчим, ще искат все повече от нас.

# 107
  • София
  • Мнения: 4 023
Не знам дали е по темата, но мен определено ме дразни когато ЗАДЪЛЖИТЕЛНО събират пари за благотворителност. Тази година училището чества кръгла годишнина и щели да правят концерт и вместо да се съобразят с кризата, те ще го правят в зала в НДК и тази зала ние ще трябва да я платиме, като си кепим поканите. Иначе концертът е благотворителен. Ей българинът определено може да няма какво да яде, но обича да се бие в гърдите и да се показва. Е това определено не мога да го възприема. Нямат пари за обучението, а за концерт ще намерят! #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Кое е училището, ако не е тайна?

# 108
  • Мнения: 87
Не, не ме дразнят. Напротив - уважавам хора, които имат желание да помогнат и го правят без да чакат нещо в замяна.

Дали има нужда от родителски дарения-  навсякъде (май) има. Не е от значение точно кой даравя, а за какво отиват тези средства или пособия и дали стигат изобщо до учениците.

Преди време в едно училище все се организираше благотворителност, събираха се средства от дарения, правеха се видими с просто око ремонти. Преди няколко години се обадиха за поредното мероприятие и с уведомлението, че ще се събира този път по-голяма сума, тъй като родители били дарили два климатика, та сега трябвало да се съберат парите за тях. ДАРЕНИЕ, пък ще се възстановяват пари?!? Освен това - климатиците не бяха монтирани на нито един учебен кабинет (поне учащите там така твърдяха). Отказах и от тогава не съм участвала в никаква кауза нито доброволно, нито доброзорно.

Вече 3-та година, в друго училище, пак има задължителни вноски за училищното настоятелство, пак трябват пособия и помощ за класните стаи, но за първото има ясна отчентост  и се виждат нещата, за които са разходвани парите, а за второто - ние си го правим сами. И никой не го прави за да търси благодарност. Тази година пак боядисване, циклене и др. такива зависеше от родителите. Като се разбра за ремонта, съответните длъжностни лица включиха в задълженията си подмяната на плотовете на чиновете. Резултат - стаята бе доста зле, а за 15.09. стана най-хубавата на етажа.

Аз съм учила и в двете училища, и двете са ми мили и преживявам това, което се случва в тях. Но
 в едното училище ще даря парите за настоятелството с удоволствие, а в другото отново ще пропусна.

# 109
  • Мнения: 13 380
Нашето училище също планира голям концерт по случай кръгла годишнина и на мен ми харесва идеята, предполагам че ще ни съберат някакви пари, но ползите според мен за децата са много повече - децата са впрегнати да помагат, много извънучилищни занятия има във връзка с този концерт, учителите освен учебната програма учат децата и на други неща, които ги няма в нея.
Училището не бива да се превръща в място където децата и учителите само влизат, едните преподават, другите учат и после кой от къде е.
Колкото повече такива изяви има в едно училище толкова по-добре според мен.Дали ще са концерти, спортни отбори, изложби няма значение приемам всички такива инициативи, а който не иска да участва, не мисля че ги задължават насила.
А за вноските за настоятелството задължителните и при нас ги има.

# 110
  • Мнения: 442
Училището не бива да се превръща в място където децата и учителите само влизат, едните преподават, другите учат и после кой от къде е.
Колкото повече такива изяви има в едно училище толкова по-добре според мен.Дали ще са концерти, спортни отбори, изложби няма значение приемам всички такива инициативи, а който не иска да участва, не мисля че ги задължават насила.

   И аз съм на това мнение.

# 111
  • Мнения: 94
Не ме дразнят,защото всеки сам решава дали иска или не да помага,но ме дразни това ,че има директори,които се опитват да ни накарат да вярваме,че пари няма,а ние трябва да дадем всичко за детето си.
Конкретен пример-искат всеки родител, ако може,да помогне училището да направи ремонт.
Питам по колко програми са участвали,а директорката ми отговаря,че не са кандидатствали изобщо,защото и без това щели да им откажат финансиране.
Е,за мен това не беше мотивиращ отговор да се включа в ремонта на училището.

# 112
  • Мнения: 3 835
Абсолютно съм съгласна с Изненада. Това е повсеместно, изключенията са рядкост. Обяснянието е, много по-лесно се усвояват пари от родителите, отколкото от МОМН и други, а Училищното настоятелство е изключително удобно прикритие и инструмент за целта.

Много е права и Зари 65, едно от най-важните неща е, и децата и родителите им да бъдат активни участници, точно това самочувствие и съпричастност им носят тези прояви. Те допринасят и помагат, чрез изява на способностите си. Какво по-полезно и добро за всички от това.

# 113
  • Мнения: 13 380
Училищата вече са на делегиран бюджет - това означава, че колкото повече ученици, толкова повече пари, по-малките училища трудно се справят с ремонтите има и нещо друго, не забравяйте че тази база се амортизира много бързо, но се ремонтира само когато стане крайно наложително, но пък от друга страна, нещо друго ме дразни безкрайно.
Наскоро бях в един град със около 100 000 жители в центъра където се разхождахме видяхме 4 училища и четирите санирани, с нова дограма, със здрави огради.
Та май не е само до липса на пари в конкретната община, а и до управление на директора.
Ето гледам гимназията на дъщеря ми -отвън санирана, не е сменяна дограмата, но има приличен вид - а вътре гробница, за тоалетните не ми се говори и това една от най-желаните гимназии.

# 114
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Не знам дали е по темата, но мен определено ме дразни когато ЗАДЪЛЖИТЕЛНО събират пари за благотворителност. Тази година училището чества кръгла годишнина и щели да правят концерт и вместо да се съобразят с кризата, те ще го правят в зала в НДК и тази зала ние ще трябва да я платиме, като си кепим поканите. Иначе концертът е благотворителен. Ей българинът определено може да няма какво да яде, но обича да се бие в гърдите и да се показва. Е това определено не мога да го възприема. Нямат пари за обучението, а за концерт ще намерят! #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Кое е училището, ако не е тайна?
Предполагам Френската гимназия. Видях   реклама в Труд. И аз се зачудих как имат пари за такова мащабно мероприятие - в НДК??

# 115
  • Мнения: 1 418
Не.Не ме дразнят.Незнам защо всяко хубаво нещо трябва да се опорочава.

# 116
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Незнам защо всяко хубаво нещо трябва да се опорочава.
Понякога за едни нещото може да е хубаво, за други да не е.

# 117
  • Мнения: 2 898
Знаете ли понякога колко голяма помощ е един пакет хартия? Моите родители помагат, макар с дребни неща, но са точно подходящите за децата.

# 118
  • София
  • Мнения: 2 217
Не е дразнеща такава инициатива, стига да не се прави критичен паралел с нямащите толкова възможности родители. Последното, според мен, е задача на учителите. Вариантът "съревнование и негодувание от страна на активът" е грозен и напряга отношенията в подобни ситуации.
Ако ще купувам нещо за децата, бих помолила дори да не се споменава на родителите - безпредметно е да се говори за това. Мога и искам - правя го. Нали е за децата.
Но....ако искам да се изтъквам, ще създам натегаческа атмосфера и ще дразня. Логично.

# 119
  • София
  • Мнения: 4 023
Ако ще купувам нещо за децата, бих помолила дори да не се споменава на родителите - безпредметно е да се говори за това. Мога и искам - правя го. Нали е за децата.
Но....ако искам да се изтъквам, ще създам натегаческа атмосфера и ще дразня. Логично.
И аз мисля така! smile3505

# 120
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не.Не ме дразнят.Незнам защо всяко хубаво нещо трябва да се опорочава.
И аз това се замислих.

# 121
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Не.Не ме дразнят.Незнам защо всяко хубаво нещо трябва да се опорочава.
Е, как защо? Що някой да е повече от друг?  Mr. Green

# 122
  • Мнения: 462
Браво на такива родители !!! Hug Значи се интересуват от децата Ни.
Приветствам ги.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 41
Въпреки, че дъщеря ми е вече 12 клас, да споделя и моя опит с даряването.Преди да започне учебната година в първи клас ни събраха на родителска среща и съпруга ми, който я посети беше втрещен, че на единия прозорец, вместо стъкло има плакат. По негово инициатива сменихме прозорците за да може децата да се чустват уютно и да им е топло. С помощта и на останалите родители от класа, които имаха възможност боядисахме стаята, ушихме нови пердета, ремонтирахме чиновете , купихме цветя и стаята стана най-хубавата в училището. Всичко това стана без децата да разбират кои родители и с какво точно са допринесли за тяхната нова стая. На следващата година отново бяхме помолени да подпомогнем училището за обновяване на материалната база. Отново помогнахме, но искрено бях удивена, когато на следващата родителска среща бях поканена да видя отремонтираната учителска стая. Оттогава се зарекох, че повече пари за материална база няма да давам. И за съжаление си спазих обещанието, но до приемането ни в гимназията. Там попаднах в следната ситуация- първо плащаш такса материална база и след това разглеждат документите и ти записват детето. Такса материална база плащах в началото и на всяка следваща учебна година. Никога не получихме отчет къде и за какво точно са изразходвани парите. За това смятам, че определено имаме вина и родителите, защото забързани в ежедневието вадим сумата и след това не се интересуваме как е усвоена.
Не се дразня на дарения, които се правят без да се афишират. Смятам, че по този начин помагаме на всички деца да учат в по-нормални условия.

# 124
  • Мнения: 3 153
Не.Не ме дразнят.Незнам защо всяко хубаво нещо трябва да се опорочава.
И аз това се замислих.

Това е чисто по български, за жалост! Аз пък лично се дразня на обратното - на болшинството безхаберни родители, които по подразбиране очакват държавата, общината, училището или просто някой да им е длъжен. Пари държавата няма - дали е така в действителност - нямам представа, но аз бих направила каквото зависи от мен, за да се чувства по-добре детето ми на мястото, където прекарва по-голямата част от деня си!

Общи условия

Активация на акаунт