Търся жилище под наем или ходене по мъките

  • 78 643
  • 937
  •   1
Отговори
# 15
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 239
Ами попаднала си на алчна простачка. Кажи на хазяйката си, че щом договорните условия за нея не важат, ти заемаш същата позиция. Не забравяй, че си страна по договора и може би по-важна - ти даваш парите.

# 16
  • Мнения: 2 480
Никак, ама никак не съм съгласна с теб.
Пътешествията в постинга ми са само метафора. Бе човек, четеш ли или се правиш на ...?

Аз винаги съм ползвала услугите на брокери, верно - приятели, и съм им плащала 50-те процента с ясното съзнание, че докато съм си гледала  своите работи те са ми търсели наематели и спестявали всички главоболия и време. Доволна съм и не ги смятам за паразити.


Каква метафора?

Ние пък винаги сме предпочитали сами да си губим времето да търсим, вместо да ни го губят тарикати брокери. Добре, че тези проблеми останаха назад в годините.

# 17
  • Мнения: 2 052
Това беше преди немалко години и след този разговор при първа възможност се изнесохме.
Но споменът от сблъсъка с подобен начин на мислене е много ярък - такава мамина будаличка съм била, мислейки си, че хората се надпреварват в коректност.  ooooh!

Затова и предишният ми пост по темата, с опит за практични съвети, изрежда някакви елементарни и уж очевидни неща, за всяко от които опитът  Confused ми в търсенето ме е убедил, че не са толкова подразбиращи се за предлагащата страна.

Оттогава обаче положителен опит с брокер и наемодател също имам.

# 18
  • София
  • Мнения: 932
Преди половин година се изнесохме на квартира , преди това живеехме при свекърва ми. Плащаме 300 лв.  наем за две стаи и кухня отделно (стандартен двустаен), апартамента е не обзаведен,(но ние си имахме всичко което ни трябва и даже се зарадвахме ),  със сменена ПВЦ дограма е и хубав паркет в стаите, банята не е лукс, но е прилична. Беше прилично освежен и чист при огледа Simple Smile.
Намерихме го като си написахме сами обяви и ги разнесохме из квартала, преди това пробвахме и ние с агенция но не ни хареса това което ни предлагат и цените. Обадиха ни се хора- собственици още на следващия ден.
Сключихме договор за една година и платихме предплата. Е и ние имахме приключения , оказа се че блока в който живеем е със стара абонатна станция  Rolling Eyes и сметката ни за топла вода за 6 кубика  лятото се оказа 98 лв.  Shocked . Това е нещо което хазяина си спести при нанасянето ни, нищо че го питахме за сметките. Надеждата ни е, че тази година щели да подменят абонатната станция и сметките щели да се коригират.
Хазяите ни са на средна възраст.
....
Едното от предложенията беше мухъл в банята, матрак на пода, гардероб и канапе в коридора.Този лукс на цена 650 лв- наем, предплата и половин наем за агенцията. Tired Успех в намирането на желаещи!
Един дядо пък искаше в договора да има клауза според която той може да вдига наема когато си поиска. Tired
.........

Какъв е този апартамент за 650 лв  Shocked , за тази цена апартамента трябва да е тристаен  с лукс обзавеждане и ремонт, както се казва с посудата да ми го дават.

Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 12:56 от nellyani

# 19
  • Мнения: 2 134
Никак, ама никак не съм съгласна с теб.
Пътешествията в постинга ми са само метафора. Бе човек, четеш ли или се правиш на ...?

Аз винаги съм ползвала услугите на брокери, верно - приятели, и съм им плащала 50-те процента с ясното съзнание, че докато съм си гледала  своите работи те са ми търсели наематели и спестявали всички главоболия и време. Доволна съм и не ги смятам за паразити.

+1  Peace Едно трябва да е ясно - за всичко си има начин и в случая ,това е брокерът.
За всяко нещо се плаща,така е по света, а защо у нас не е .... или отново от всичко разбираме?!!!
Ползвам брокер и мисля,че това е цивилизованият начин.С него са уточнени всички каузи.
Колкото до хазяйте - хора всякакви.

# 20
  • Мнения: 2 134
Преди половин година се изнесохме на квартира , преди това живеехме при свекърва ми. Плащаме 300 лв.  наем за две стаи и кухня отделно (стандартен двустаен), апартамента е не обзаведен,(но ние си имахме всичко което ни трябва и даже се зарадвахме ),  със сменена ПВЦ дограма е и хубав паркет в стаите, банята не е лукс, но е прилична. Беше прилично освежен и чист при огледа Simple Smile.
Намерихме го като си написахме сами обяви и ги разнесохме из квартала, преди това пробвахме и ние с агенция но не ни хареса това което ни предлагат и цените. Обадиха ни се хора- собственици още на следващия ден.
Сключихме договор за една година и платихме предплата. Е и ние имахме приключения , оказа се че блока в който живеем е със стара абонатна станция  Rolling Eyes и сметката ни за топла вода за 6 кубика  лятото се оказа 98 лв.  Shocked . Това е нещо което хазяина си спести при нанасянето ни, нищо че го питахме за сметките. Надеждата ни е, че тази година щели да подменят абонатната станция и сметките щели да се коригират.
Хазяите ни са на средна възраст.
....
Едното от предложенията беше мухъл в банята, матрак на пода, гардероб и канапе в коридора.Този лукс на цена 650 лв- наем, предплата и половин наем за агенцията. Tired Успех в намирането на желаещи!
Един дядо пък искаше в договора да има клауза според която той може да вдига наема когато си поиска. Tired
.........

Какъв е този апартамент за 650 лв  Shocked , за тази цена апартамента трябва да е тристаен  с лукс обзавеждане и ремонт, както се казва с посудата да ми го дават.

За кой квартал става въпрос ? Вярно наемите паднахна,но и мястото е от значение.

# 21
  • Мнения: X
В сайтовете има обяви и от частни лица.
Не са само на агенции.

Точно пък при наемите е пълна безмислица да се ползват агенции.
Те самите агенции си набират офертите от частните обяви, най-вече от Позвънете. Според мене всичко, което се предлага от тях е "останало", т.е. недобро или много скъпо.
Трябва да се търси в частните обяви и да се реагира бързо, т.е. да не се търсят парите  после.

п.п. В нета 90% от обявите са стари или фалшиви. Сутрин рано се купува Позвънете или се праща смс на онлайн изданието за днешния брой, иначе виждаш само вчерашния и по-стари.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 011
се оказва, че апартамента няма акт 16 още, че е на двуфазен ток  #Crazy 
Казва се промишлен ток.  Grinning Няма дневна и нощна тарифа и е по-скъп от битовия, мисля с около 30%. Мисля, че в такъв случай можете да опитате да се договорите да поемат част от сметката за тока през зимните месеци /защото в такива сгради обикновено все още няма ТЕЦ/. Това, че няма акт 16 все пак е временно, рано или късно ще го вземат и ще оправят тока и ТЕЦ-а /ако е предвиден такъв/.  Peace
Мои познати живеят в много хубаво жилище по същия начин, хазяите им поемат половината ток през зимните месеци, през летните наистина не се усеща че е по-скъп, а пък и наема им е нисък като цяло.

# 23
  • Мнения: 4 916
...

Какъв е този апартамент за 650 лв  Shocked , за тази цена апартамента трябва да е тристаен  с лукс обзавеждане и ремонт, както се казва с посудата да ми го дават.

На съседната улица наскоро дадоха необзаведен тристаен за 600 лв. със стара дограма. Не изпадайте в голям оптимизъм за хубаво и евтино.

# 24
  • София
  • Мнения: 932
....
За кой квартал става въпрос ? Вярно наемите паднахна,но и мястото е от значение.

Красива белла, става въпрос за Красна Поляна ,  бул. Вардар. Веднага след жп-линията, която разделя Разсадника от Красна поляна. Не мисля, че се води за краен квартал.

# 25
  • Мнения: 46 520
Ако търсиш сама, не звъни на Парма, Амекс и Запад - обявите им са набирателни и само ще се набуташ с обаждането.
Ако си харесала определен район, обикалянето и разпитването също е вариант.

Успех!


... Преди 1990г. нямаше такива и какво?

Е, то тогава нямаше свободен пазар на имоти  newsm78

# 26
  • Мнения: 8 999
предлагат ти написаният наем само при условие, че подпишеш едногодишен договор, което за мен е просто безумно!!!

И кое е безумното тук? Нормално е, когато отдаваш жилище под наем да търсиш сигурност, че наемателите няма да се изнесат след един месец!
На мен ми се е случвало - стиснахме си ръцете в края на септември. Всичко уж беше О.К., апартаментът ми беше след ремонт, ама наемателите настояваха да си прекарват някакви специални интернети и не знам си какво. Съгласих се. След два месеца заявяват, че напускат. За тримесечен престой ми нанесоха щети, които не ми се рентираха. Апартаментът пак беше за боядисване, стените бяха надупчени от планките за кабеляците, които прекараха, беше настъпил най-мъртвият сезон за наемите /декември-януари/, бях отказала на доста други потенциални наематели.
Ако искаш да стоиш на квартира за няколко дни или месец, то явно не ти трябва обикновен наем, а апртамент, който се отдава на хотелски начала - плащаш на нощувка и всичко ти е подсигурено - и уреди, и посуда, и чаршафи, и хавлии, и кабелна, и сметките влизат в наема даже... Ама така излиза солено!

# 27
  • Мнения: 4 916
Дори да не става въпрос за нанесени щети по апартамента, стига да сметнеш разходите по новата комисионна. Къде ще му излезе края, ако на всеки три месеца губя по половин наем?

# 28
  • Мнения: 2 480
Договорите са безсмислени. Някои ги нарушават съвсем безогледно. И тогава какво? Съд ли?
Договорът не може да даде сигурност нито на наемателите, нито на наемодателите. Винаги може да се случи нещо непредвидено.
А "отдаването под наем" се появи заедно с агенциите за имоти. Някой гений го измисли. Правилната конструкция е "даване под наем". Така смятат българистите. Човек се отдава на работа, спорт, изкуство и др. А вещ или имот се дава, подарява или продава.

# 29
  • Мнения: 4 841
Съветвам авторката да се обърне към агенция за доверително управление на имоти - те се занимават с имотите на хора, които са в чужбина, или просто не им се занимава да си контактуват с наематели. Договорите им са перфектни, с много ясно и подробно описани права и задължения и на двете страни, обикновено са дългосрочни, което е важно от гледна точка на сигурността. Най-важното е, че отношенията с тях са служебни и делови - когато нещо не ти изнася, сяда се, преговаря се, пише се анекс, и така. От самото начало знаеш какво получаваш, и са ти спестени изненадите, че на хазяйката шуренайката решила да се мести в София, та трябва да напуснеш апартамента до ... дни посред зима...

За разлика от брокерите, те са страна по сделката, а не просто посредник, който си прибира комисионната и забравя за случая  Peace

Общи условия

Активация на акаунт