интуиция или логика

  • 10 707
  • 128
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 86
Попитали мъж и жена каква е вероятността да срещнат истински динозавър в наши дни.
Мъжът отговорил - 0,000000000000000000001% вероятност. Динозаврите са изчезнали отдавна.
Жената отговорила - 50% е вероятността. Или ще го срещна или не.  Joy

Та какво ви подсказва интуицията на вас? Дали ще срещнете динозавър днес?  Joy

# 91
  • Мнения: 1 295
"Интуиция или логика" ако се равнява на "сърце или разум", сърцето манипулира разума според мен Simple Smile

# 92
  • Мнения: X
Аз интуицията я разбирам като шесто чувство,нещо което усещаш,но не знаеш защо го усещаш,без логично обяснение.
Да, и за мен интуицията е точно това.
И рядко съм се лъгала, когато съм й се доверявала.....
Затова в момента не мога тотално да я пренебрегна, въпреки , че логиката ми говори точно обратното....


Попитали мъж и жена каква е вероятността да срещнат истински динозавър в наши дни.
Мъжът отговорил - 0,000000000000000000001% вероятност. Динозаврите са изчезнали отдавна.
Жената отговорила - 50% е вероятността. Или ще го срещна или не.  Joy

Та какво ви подсказва интуицията на вас? Дали ще срещнете динозавър днес?  Joy
При мен е напълно възможно да е 100 % днес....    Laughing    в момента дино-то са в Природонаучния музей и е въпрос на желание да изляза и да отида да " се срещна" с него.    Grinning  Че и ръмжали, казват.....
В случая логиката ми е подкрепена със 100 % знание.
Но когато знанието липсва?


# 93
  • Мнения: 2 510
Какво е за вас шесто чувство?

# 94
  • Мнения: 6 365
когато става въпрос за пари логиката винаги печели. И когато се намесва стадното желание пак логиката печели. Стадото невинаги изббира правилното за индивида.

Досега съм забелязала, че на финансовите пазари се действа хаотично, пожелателно, суеверно, алчно- всякак, но не и рационално и логично. Или логиката крие други мотивации.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
нямам предвид финансовите пазари, защото обикновеният човек рядко се бута там. Имам предвид по-ежедневни неща като търговия, сделки с имоти и друга собственост, взаимоотношения с банкови и други финансови институции и др.

# 96
  • Мнения: 11 179
Финансовите пазари са просто узаконената и обществено благовидна версия на хазарт.
Логика не търсете там, за друго се ходи Simple Smile

# 97
  • Мнения: 3 371
Какво е за вас шесто чувство?
интуиция  Laughing

# 98
  • Мнения: 2 510
Предчувствие?
На базата на какво?
Отделно от останалите?
Не мисля, че интуицията е шесто чувство / самостоятелно/. Според мен е сложна комбинация между останалите.

# 99
  • Мнения: 116
Ами,да.За мен предчувствие,шесто чувство,интуиция са едно.Лишено от логика,необяснимо.Аз не притежавам такова.

# 100
  • Мнения: 3 371
Аз не притежавам такова.
и аз. нямам предчувствия. не мога да 'тълкувам' поведенията на хората. или по-точно интерпретирам ги грешно. нямам и чувство за 'бъдещност'.
при мен има грешка в мозъка, доказана с ямр. не ми функционира епифизата. така съм родена.

# 101
  • Мнения: 116
Е,аз тълкувам поведението на хората на базата на това,което съм научила от книгите.Но иначе ей така от нищото да получа шесто чувство няма как да ми се случи.

# 102
  • Мнения: 6 365
Финансовите пазари са просто узаконената и обществено благовидна версия на хазарт.
Логика не търсете там, за друго се ходи Simple Smile

Не, финансовите пазари не са хазарт. При хазарта има малка, но строго определена вероятност за дадено събитие. При финансовите пазари има възможност за неочаквани събития, които настъпват изненадващо- познати като Черни Лебеди. Аз знам каква е вероятността от дюшеш при заровете, но не знам каква е вероятността Dow Jones да падне наполовина за ден, нито знам дали това ще се случи- а се е случвало, неочаквано.

Дори ежедневните финанси не са арена на разума и формалната логика. Иначе нямаше хората толкова лесно да се ловят на кредити, да не знаят какво е ГПР. А и човек така е устроен, че трябва специално да се замисли, за да не му влияе цената от 4.99. Точно в ежедневните сделки човек действа евристично, а не логично. После се оплаква на КЗП, щото бил измамен...има сто начина да баламосаш човек при уж чисто аритметична финансова транзакция.

# 103
  • София
  • Мнения: 62 595
ох, аз ли криво пиша, ти ли криво разбираш! За какво ми опонираш, нали написах, че е важно за неща, където са намесени пари, човек да си извади калкулатора и да заложи на логиката!

# 104
  • Мнения: 6 365
Важно е, но не се прави- ето това вече е интересната тема! Всъщност написаното може да се тълкува двузначно и е по-интересно, ако се изтълкува така. А аз обичам интересното. Написала си:

"Имам предвид по-ежедневни неща като търговия, сделки с имоти и друга собственост, взаимоотношения с банкови и други финансови институции и др."

Опитът показва, че точно в тези области нещо или неща объркват човека и той не вади калкулатор. Именно защото цифрите са така настроени, че да ангажират интуицията  му и всичко да му се струва толкова правилно и логично, че да не се и замисли за калкулатор.

Защото калкулирането ще е анти-интуитивно, а анти-интуитивното е неприятно за човека.

Фактът, че човек не вади калкулатор, дава хляб на много учени. Едва ли си пропуснала сензацията от последните месеци- Thinking, Fast and Slow от доказани учени в когнитивната наука Тверски и Ханеман, които много приятно дискутират как човек само си мисли, че мисли, а всъщност го "мамят".

Общи условия

Активация на акаунт