НВ-ВМХ - част 57

  • 45 539
  • 733
  •   1
Отговори
# 15
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
Cioccolata,   bouquet за новата тема
За да не е съвсем off - откакто започнах да се записвам във Fitday и да поддържам калориите между 1400 и 1600 дневно, нещата се промениха - поприбрах се, килограмите са малко надолу, но по дрехите усещам промяна... Продължавам с режима (не че съм имала намерение да се отказвам де...)

# 16
  • Мнения: 2 074
Благодаря за новата тема! И аз се пристратих към тахана, ям го чист, но прекалявам...

# 17
  • Мнения: 6 347
kameloth, абсолютно си права, но началният пост по темата и така е доста дълъг Embarassed Много са нещата, които са важни и е хубаво да присъстват, защото и непрекъснато изникват в темите. Аз и затова давам линкове и към пдф-а на Андреас, и към други блогове. Просто си трябва четене, ако човек иска да прави нещата като хората, не може да мине без четене Embarassed

А старата тема е много интересна, и аз се зачетох в нея и виждам, че тогава и ти, и greendream сте разсъждавали малко по-различно Laughing Но е интересно да се чете и там. Преведеният материал на W'A'S'P' е ценен, а и един твой пост ми хареса много с обяснението за типовете хора и инсулиновата резистентност. Ще продължа да чета, че не я изчетох цялата на обяд - нетът спря. Явно трябваше намеса свише, за да спра да допълвам към новата тема Laughing

Донесена, много добре, че не ограничаваш прекалено много и имаш вече резултати! Simple Smile

Коригирам: допълних темата с основните трудности и проблеми в началото и основните подобрение в здравословното състояние, които могат да се очакват Peace

Последна редакция: сб, 23 мар 2013, 18:45 от Cioccolata

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Шоки, благодаря за чудесно оформената тема! Hug

# 19
  • Мнения: 6 347
Допълних малко и за подсладителите Peace

# 20
# 21
  • Мнения: X
кам, по принцип си права и има нужда този споделен опит да го има събран
но може би ще е по-добре да е синтезиран в блога на Шоки напр и в първия пост да има само линкове към тези неща

# 22
  • SA
  • Мнения: 3 196
Шоки, страхотна си!   bouquet

# 23
  • Мнения: 6 347
Допълних за триглицеридите и ХДЛ, добре, че още има възможност за редактиране Laughing Стана километричен чаршаф, ама поне има доста информация накуп все по важни въпроси - за който иска да чете. Друг въпрос е доколко хората са склонни да вярват на такива писания... Rolling Eyes Ама истините всеки си ги открива за себе си, когато дойде подходящият момент.

Да си дойдем на думата - пак имам нещо интересно за разказване Laughing Става въпрос за този текст в блога на д-р Дейвис: http://www.wheatbellyblog.com/2013/03/will-you-survive-wheat-belly/ Както съм споменавала многократно из темите, той защитава тезата, че съвременната пшеница, а и всяка пшеница по начало, но особено съвременната, трябва да се изключи напълно от храната поради многобройните й вредни ефекти върху здравето, вкл. високо съдържание на въглехидрати и висок гликемичен индекс, оттам всички ефекти на високовъглехидратните храни: повишаване на кръвната захар и на инсулина, създаване на условия за развитие на инсулинова резистентност, с течение на времето създаване на условия за развитие на диабет втори тип, но също и повишаване на триглицеридите в кръвта и намаляване на ХДЛ. И други вредни ефекти на пшеницата споменава многократно - от една страна действа като опиат на мозъка и пристрастява, от друга съдържащите се белтъци могат да доведат до негативни реакции и до най-различни заболявания, а лектините в обвивката на зърната увреждат чревната лигавица (правят я по-пропусклива). С две думи, д-р Дейвис е обявил война на пшеницата и я смята за най-вредният елемент от съвременния начин на хранене. И вероятно до голяма степен е прав, а и отзивите в блога му за подобряване на здравословното състояние след спирането на пшеницата са многобройни и понякога удивителни.

Сега в този текст д-р Д. обяснява защо изключването на пшеницата не може да доведе до недостиг на важни хранителни вещества (в отговор на критика, че би настъпил недостиг на Б-витамини, вит. Д и калций):
1. За Б-витамините няма никаква опасност, защото се съдържат в значително по-високи количества в други продукти - бяло пилешко месо, риба тон, яйца, спанак, авокадо. Заблуда е, че тестените изделия са най-богатият (или изобщо богат) източник на Б-витамини.
2. За вит. Д също е абсурдно да се смята, че се набавя от тестени изделия, освен ако не са специално обогатени с него, но и тогава количеството е минимално. Няколкократно по-високи количества се набавят от риба и яйца (жълтък) отколкото от хляб. Но и по начало са необходими много по-високи количества, отколкото могат да се набавят от храната, затова трябва и излагане на слънце, и прием на вит. Д под формата на добавки - тогава може да се постигне достатъчно високо ниво на витамина в кръвта.
3. За калция д-р Д. казва, че наистина, ако тестените изделия са допълнително обогатени с калций, те би трябвало да осигурят значително количество - по-високо от това в сирената, броколите, спанака, руколата. Но от друга страна ако нивата на вит. Д в кръвта са ниски, както е при повечето хора, усвояването на калция е затруднено, така че и калцият в тестените храни няма да се усвои добре. (Аз лично бих добавила, че усвояването се затруднява и от фитиновите киселини в пълнозърнестия хляб Peace) Посочено е проучване, в което е доказано, че дори и нивото на вит. Д да отговаря на допустимото към момента, усвояването на калция е ниско. А ако се повиши над установените сега граници (които обаче са оптимални), се повишава и усвояването на калция, така че не е необходим и толкова висок прием на калций - точно както писах наскоро в предишната тема. Wink А и друг важен момент е, че приемането на допълнителен калций освен този в храната все повече се свързва с повишен риск за инфаркт.

С две думи, ако пшеничните хлябове не се заместят с безглутенови, царевични и подобни високовъглехидратни и често силно преработени продукти със съмнително качество, а се заместят с месо, яйца, зеленчуци и т.н., ползите за здравето са безспорни, а липси не би трябвало да настъпят. Peace

Последна редакция: нд, 24 мар 2013, 09:34 от Cioccolata

# 24
  • Мнения: 78
Благодаря за новата тема !
С удоволствие прочетох всичко , мисля че е чудесно оформена .И като смисъл и идея на НВ ВМХ ...

# 25
  • Мнения: 1 280
Шоки, Благодаря за темата и голям Тахански привет и от мен!  Joy   Казах ви аз, единственият начин да не го ям - е да не го купувам.... Още устисквам , но сега пък очите ми към кокосовото масло......а накупя ли всичко дето го искам ... не знам какво ще стане с мен...толкова много мазни убавини, и може да не мога да ида и на работа  накрая..... Joy
Отчета ми е, че имам малко намаление ....ама си трябва още, а и спорт, дето още му се каня и само си  намирам оправдания.....

# 26
  • Мнения: 6 347
Пинки, аз гласувам с две ръце за кокосовото масло Peace Много си го харесвам, гледам да го хапвам под някаква форма повечето дни, наред със стърготините, и изобщо... Смело си го хапвай. А и си има сериозни ползи от мастните киселини в кокосовото масло (те са средноверижни, не се натрупват, а направо се използват за енергия и в процеса се отделят кетони Peace).

Таханът също ме грабна, но него няма да го купувам много често Laughing

# 27
  • Мнения: 1 280
Видя ли сега , каква си "подпалвачка", а?  Познай утре рано къде отивам.... Joy
Шоки, ама кокосовото масло + стърготините ли хапваш? Заедно? И по какво количество  ?  По колко всъщност на ден могат да се ядът?  защото аз със сигурност ще мога  "по много ''... Joy
 

# 28
  • Мнения: 6 347
Ами, случва се и заедно да ги хапвам Embarassed Защото моята закуска напоследък е половин кофичка биволско кисело мляко, 1 лъжица кокосово масло, 1 лъжица стърготини (или ако не стърготини - смлени лешници същото количество, а тези дни замествам с лъжица тахан) и малко какао на прах. Доста засищащо е Embarassed

А иначе кокосово масло използвам и за пържене на яйца Peace

Друга комбинация е яйца с малко прясно мляко и с кокосови стърготини - това изпържено с кокосово масло като омлет/палачинка.

Скрит текст:
Това горното може би противоречи на идеята, че не трябва самоцелно да се добавят мазнини Embarassed Но установих за себе си, че този вариант на закуска ме засища доста повече, а ме издува доста по-малко, от цяла кофичка биволско кисело мляко Peace И понеже не ми се спира млякото, реших да карам така. Докато не ми хрумне друга идея Laughing

Последна редакция: нд, 24 мар 2013, 09:47 от Cioccolata

# 29
  • Мнения: X
Шоки, страшна си
всеки твой пост е ценен
а книгата за хлебното шкембе е супер интересна
има и клип с автора при д-р Оз
както и рецепти после

аз да кажа какво пробвах вчера
от ДМ в Бг си взех пилинг за тяло на Алверде
пилин-функцията се изпълняваше от кокосови стърготини
много приятен продукт
и със страхотен аромат
и е уж еко, поне според етикета
и човек може и сам да си спретне този продукт, само смесва кокоса с кокосово масло
(аз така смесвам морска сол или кафява захар и става страхотен пилинг
ама и банята става супер хлъзгава и опасна)

за тази седмица минаваме на агнешко
снощи взехме 3кг, тук се нарича развасована предница
вече го мариновах според любимата ми рецепта клефтико
и днес ще го пека
после ще го ядем цяла седмица в различни варианти - със салата, с картофи за мъжете, студено със зелена салата и яйца

снощи пържих фиш§чипс (херинга-филе и картофки, а за мен глава целина)

Шоки, аз такъв тип кокоски си правя всеки уикенд за закуска за седмицата
ето и сега след малко това ще забъркам и после само си нося по 2 с мен

хайде слънчева неделя
 Hug


тук е много силно слънцето вече
на слънчевата страна на жилището терм показва +12
на сенчестата - -5

Общи условия

Активация на акаунт