В момента чета ... 19

  • 41 613
  • 740
  •   1
Отговори
# 690
  • София, България
  • Мнения: 5 609
Прочетох "Отива една жена при лекаря", потресе ме описанието на болестта. Както всички,минах по своя път и я дочетох по нощите, затворих последната страница след 3 часа, а днес отивам на планина рано рано  Mr. Green  Ето мислите ми по нея, скривам ги, че има спойлери:

Скрит текст:
Главният герой ми ставаше все по-несимпатичен, докато накрая удари твърдо скалата на отвратителен. Не разбрах това навиране в лицето колко бил морален и смел, че търпял жена си с рак, при положение, че един ден не си остана седнал на задника вкъщи. Всичко беше огромна саможертва от негова страна - как така няма да е супергерой след като е обещал да не чука чужди жени без презерватив, докато не умре жена му? (не че нещо от смехотвотните обещания се спазва). Разбирам, че нещата са преекспонирани, защото точно такава реакция като моята е печеливша и се очаква, но при положение, че книгата е написана по истински случай, някак не съм много въодушевена, че някой прави пари от нещастието на жена си, като не си спестява между другото да се опише като готин пич, защото най-вероятно ще има още книги, интервюта, фотосесии и т.н.
Кармен в началото и нея я оплюх, после се размекнах, еми то всичко друго би било патология от моя страна. Жената умира и то от първа до последна страница, като през цялото време трябваше да разбира всички, включително мъжа си. Евтаназията ми се стори много гадно решение най-накрая, даже ако не беше по истински случай, щях да напиша, че тук книгата звучи неправдоподобно. Както и да е, пожелавам си да не ни се случва да научим нищо по-конкретно от написаното в книгите за болестта рак.
Малко ме подразни и навирането в очите на няколко пъти, че как така на тях им се е случило като са млади и богати, като би трябвало да се случи на някакви бедни боклуци.
Другата основна сюжетна линия, освен рака, е за серийната изневяра. По едно време всички взеха да се прегръщат и целуват по главите, изразявайки подкрепата си, в трудните моменти, след като някой е натикал езика си до стомаха на поредната бройка, за да се справи със стреса.Стори ми се много откачена и цялата работа с подготвянето на погребението приживе - олтари, поклонения, едва ли не мумификации. Може би не съм чела достатъчно за холандското общество, но като цяло, цялото ми ревю е едно отрицание на внушенията, които прави книгата на всевъзможните нива, по които удря. Не може да ѝ се отрече, че поне дори от тази гледна точка, книгата е многопластова.  Mr. Green

Днес на планината ще захвана "Жълтък"



П.П. То едно хубаво имаше да кажа за Клуун и забравих да го напиша.  Laughing Стилът му на писане като текст ми хареса. Мисълта му се лее плавно, има закачки и си личи, че авторът е умен човек.

Последна редакция: сб, 20 юли 2013, 08:55 от Мона Лиза

# 691
  • Мнения: X
 "Отива една жена при лекаря" е шокираща на моменти, но точно защото е такава, ми харесва. Ако беше обикновена книга за жена, умираща от рак, не бих и обърнала внимание. В тази представите за вярност, приятелство и морал са толкова пречупени, че четейки я просто трябва да оставиш морала си да си почине и да се оставиш да бъдеш воден. И с Лолита се получава нещо подобно. Затова някои хора предполагам, не могат да оценят онова, което е отвъд морала - чисто човешкото.
А "Отива една жена при..." може да не е морална, но е една от най-човешките и искрено написани книги, на която съм попадала.

# 692
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
... Затова някои хора предполагам, не могат да оценят онова, което е отвъд морала - чисто човешкото.
А "Отива една жена при..." може да не е морална, но е една от най-човешките и искрено написани книги, на която съм попадала.
Различните хора възприемат книгите различно. Затова не е редно да обявяваш кой как оценява и възприема дадена книга. Тази книга мен не можа да ме трогне и не е защото не оценявам човешкото, а защото авторът ми стана неприятен. Не можах да го усетя човешкото, но усетих комерсиалното, което виждам си е свършило работата.

# 693
  • Мнения: X
... Затова някои хора предполагам, не могат да оценят онова, което е отвъд морала - чисто човешкото.
А "Отива една жена при..." може да не е морална, но е една от най-човешките и искрено написани книги, на която съм попадала.
Различните хора възприемат книгите различно. Затова не е редно да обявяваш кой как оценява и възприема дадена книга. Тази книга мен не можа да ме трогне и не е защото не оценявам човешкото, а защото авторът ми стана неприятен. Не можах да го усетя човешкото, но усетих комерсиалното, което виждам си е свършило работата.
Аз пък не мисля, че е редно Ти да ми казваш какво е редно да пиша във този форум. Това, кой доколко комерсиални книги харесва също е доста спорен въпрос.

# 694
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
А "Отива една жена при..." може да не е морална, но е една от най-човешките и искрено написани книги, на която съм попадала.
Неморална и искрена -да, такава е!  Peace
Книгата за мен е една от най-силните, които някога съм чела. Но не бих я препоръчала никому, защото като всяка честна книга, е нормално да провокира различни реакции. Аз се възхищавам на честността на автора да се опише такъв, какъвто е. И освен разврата, видях в книгата голяма любов и истинско страдание.
А за комерсиалността... "Последната лекция" каква е?

# 695
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
buttinsky, пиши колкото искаш и каквото искаш, не мога да те спра и не това целя. Аз изказвам мнение - но мое, собствено, за разлика от теб, не казвам хората какво възприемат и как го възприемат. Говоря само за себе си и в репликата си към теб отново засягам единствено собственото ми мнение, което е различно от твоето. Хората не оценявали... Хората са различни и ако ти си видяла нещо истинско, друг е видял нещо друго, което не е равно на липса на оценяване.

Не желая да става спор с упреци, напълно добронамерено репликирам и отстоявам своето мнение.  Peace

# 696
  • Faberlandia
  • Мнения: 2
"Отива една жена при лекаря" е шокираща на моменти, но точно защото е такава, ми харесва. Ако беше обикновена книга за жена, умираща от рак, не бих и обърнала внимание. В тази представите за вярност, приятелство и морал са толкова пречупени, че четейки я просто трябва да оставиш морала си да си почине и да се оставиш да бъдеш воден. И с Лолита се получава нещо подобно. Затова някои хора предполагам, не могат да оценят онова, което е отвъд морала - чисто човешкото.
А "Отива една жена при..." може да не е морална, но е една от най-човешките и искрено написани книги, на която съм попадала.


Много хубаво мнение, напълно го споделям.

# 697
  • Мнения: X
buttinsky, пиши колкото искаш и каквото искаш, не мога да те спра и не това целя. Аз изказвам мнение - но мое, собствено, за разлика от теб, не казвам хората какво възприемат и как го възприемат. Говоря само за себе си и в репликата си към теб отново засягам единствено собственото ми мнение, което е различно от твоето. Хората не оценявали... Хората са различни и ако ти си видяла нещо истинско, друг е видял нещо друго, което не е равно на липса на оценяване.

Не желая да става спор с упреци, напълно добронамерено репликирам и отстоявам своето мнение.  Peace
А аз само изказах мнение, защо според мен някои хора не  харесват книгата. Без да влагам никакъв упрек в това. За мен не е никак задължително да харесвам главния герой в дадена книга, за да ми хареса историята сама по себе си. Книжният пазар е пълен с хиляди бози с едни излъскани розовки и преливащи от доброта и морал герои, а историята сама по себе си не интригува по никакъв начин мисълта. Четеш и забравяш и почваш следващата.
Не виждам основателна причина моето обяснение, защо книгата се оказва трудносмилаема,  да бъде набутано от теб в графа "нередно". Форумът затова е форум, за да се споделят различни мнения. Това, че на теб не ти е любопитно какво мислят другите, може би означава, че имаш нужда да се усамотиш в необезпокоявано четене, вместо да скачаш като опарена при всеки постинг, излизащ от въображаемите рамки, които си сложила на темата.

# 698
  • Мнения: 382
Напоследък нямам много време за писане (както обичам), но не мога да се въздържа да не кажа две думи за "На изток от запада" на Мирослав Пенков,
Скрит текст:
особено след коментарите на svet65 - книгата изключително много не ми хареса. Дори, ако се абстрахирам от определено "грапавото" писане, разказите останаха за мен абсолютно непонятни (може би с единственото изключение на този за разделеното от реката село): бих могла да допусна, че просто темите и сюжетите са ми далечни и неразбираеми, което си е факт, но как пък нямаше дори отделни изречения в целия този текст, които да ме "придърпат по-наблизо"...

В никакъв случай не съм предубедена към българските автори, много пъти съм казвала, че чета и харесвам безкрайно една поредица съвременни наши писатели, но просто Мирослав Пенков, според мен, е слаб в писането. Със сигурност повече няма да посегна към него.
И понеже така или иначе започнах с коментарите - успях да прочета "Доброжелателните" на Джонатан Лител най-накрая.
Скрит текст:
Поразителна книга е, провокира ме, окрили ме, на моменти ме изпълваше с ужасно тежка горчивина, на други - все едно озаряваше и останалите ми преживявания, имаше яд, имаше болка, имаше нежност, имаше и откровения, които бяха почти религиозни... Не знам какво друго да кажа за тази почти невъзможно обхватна книга, очевидно с две думи - успя да ме развълнува по всеки възможен начин Simple Smile , но освен това и да ми открие толкова много за нашия свят, за културата, за хората и за мен самата. Не е лесно четиво, но ако трябва да дам оценка - нещо като 6 от 5 примерно. Wink

В момента чета далеч по-семплата "Историята на майка и татко" на Едвард Хуем.

neli mar4, хареса ми това, което си написала за книгата на Казандзакис, ще я потърся и аз.
Simple Smile

И последно - харесвам страхотно и Нийл Геймън и особено "Американски богове", супер умна книга е! Приятно четене, Майола!
Simple Smile

Тъй като става въпрос за четени от мен книги, пак ще се включа.
За "На изток от Запада" се въздържах от по-неблагоприятни коментари заради стремежа и аз да харесвам съвременната българска литература. Но е показателно какво стана накрая – с огромно удоволствие забутах книгата някъде отдолу в купа на прочетените (наистина ми е много неприятно така да пиша за която и да е книга)… На другия ден се опитвах да си спомня разказите, за да не се изпарят чак толкова бързо от главата ми и успях май само с два – този за разделеното село и за възрастната двойка в дома… (разказа с японката единствено заради досадния за мен емигрантски елемент и важното за нашето семейство име Юки).
Сравнено с други книги, които  съм харесала „средно“ и съм определила за 3 звезди, не зная сборникът може ли да е в тази категория, но толкова сложих пак поради теснотата на диапазона от 1 до 5 в goodreads.

А за „Доброжелателните“ - 4 звезди (а не 5) са само заради това, че е „страшна“ книга, но иначе според мен нищо не й липсва като произведение само по себе си… Това е първият случай, при който копирам цели страници от книга, защото с преписването на толкова нещо нямаше как да стане… Освен това колкото и да е „страшна“, мисля, че си струва да я има в един дом, но аз все още не съм се решила на това…
Бях споменала, че в Германия (след прочита й) не гледах забележителности, красоти и друго типично, а се оглеждах и ослушвах  - „тук е била люлката на нацизма, как е станало, как е било възможно, как са се чувствали германците след войната, къде ли са останали скрити там и по света куп тихички Ауе-вци “ (ако успеех да видя германци сред морето от турци и араби, се взирах в лицата им (сякаш не съм обслужвала купища германци по българското Черноморие едно време) и си казвах – това не може да е било само преди 60 години…)

За „Отива една жена при лекаря“ основното за мен беше: никого не осъждах в тази книга… Според мен тя е шамар по понятието „морал“, точно както „Доброжелателните“, макар и в две крайно различни плоскости. На човек му се иска да задава въпроси за морала, но е безсилен да определи къде е границата, особено като вижда как всеки вярва в своите убеждения и действия. Колкото и да ми се иска да вярвам в "старите", утвърдени понятия за морал, виждам, че това е абстрактно, субективно понятие, безкрайно широко… Доскоро моята мярка беше „да не навредиш на другите“ – но нали пак мярката дали вредя или не е моя, не на другите…

По отношение конкретно на болестта – с тази книга понадмогнах страха, владял ме с месеци преди да се реша за книгата, понамалих непримиримостта от загубата на близка. Минаваха ми и мислите: не е ли непоносима болката и за оставащия, не само за отиващия си... Еднаква безпомощност... Но за всичко това е лесно да се говори, когато е далече от теб… (както и за другата болка - изневярата; в ревюто си сравних редовното изневеряване с другите зависимости - например към шоколада; е, вярно, че като се тъпчеш с шоколад не вредиш особено на другите, но като невъзможност да се спре е може би подобно...?).
(Книгата хем може да е универсална, хем ми се струва типично холандска като начин на живот и мислене - без да имам сериозни впечатления от холандските книги и хора).

С „Обслужвал съм английския крал“ напредвам бавно, защото тези дни нямам време за четене. Но всъщност така е по-добре, защото тази книга за мен не е за големи порции – по мъничко „хумор и сатира“ вечер ми стига. Самият младеж, келнерът, като си излее потока от мисли, на края на главата ни запитва „Стига ли ви толкоз?“ Харесвам такива добре написани гротески. От онзи тип „шантавелски“ книги, които са ми нужни от време на време – съвсем свободно сравнение с „Мистерии“ на Хамсун, „Роман с кокаин“ на М. Агеев, „Морфин“ на Булгаков…

Скрит текст:
И тук, в хотел „Тихота“, разбрах, че онзи, който е измисли това, дето трудът облагородява човека, не ще да е бил някой друг освен тези, които тук по цели нощи пиеха и ядяха с красиви госпожици на коленете, богатите, които можеха да бъдат щастливи като малки деца, а аз преди си мислех, че богатите са прокълнати или нещо такова, че къщурките, малките стаички, супата от мая за хляб и картофите правят хората щастливи и блажени, че богатите са прокълнати или нещо такова… а какво излезе, то и брътвежите за щастие в бедна колибка, и тях са го измислили нашите гости, на които им беше все едно колко ще прахосат за една вечер, които пилееха пари на вятъра и това ги правеше щастливи… никога не бях виждал толкова щастливи мъже като индустриалците и фабрикантите… както вече казах, умееха да се забавляват и радват на живота като малки деца, даже си правеха напук и си крояха номера един другиму, имаха време за всичко, че и отгоре,,, и винаги насред самата веселба, ненадейно някой ще попита друг дали не му трябва вагон унгарски прасета, или два, а може би цял влак? А пък другият, загледан как цепи дърва нашият ратай (те богатите все си мислеха, че този ратай е най-щастливият човек на света, и гледах замечтано работата му, която възхваляваха, но никога не биха вършили, а ако им се наложеше, сигурно дотам щеше да е щастието им), та този фабрикант по едно време рече, в Хамбург имам кораб с говежди кожи от Конго, да се сещаш какво може да се направи с тях,  онзи първият, ….“

И т.н. и т.н., наблюдава и си ги реди младежът, с неговия си език, с повторения, с вмъкнати в скоби обяснения; ето и тук даже става въпрос за морал?...

# 699
  • Мнения: X
Именно, svet65. Прекрасно формулира това, което се опитвам да обясня и аз за "Отива една жена..." Peace

# 700
  • Мнения: 382
Именно, svet65. Прекрасно формулира това, което се опитвам да обясня и аз за "Отива една жена..." Peace
И все пак наистина всеки остава със своите разбирания и усещания, и всеки е прав....   Laughing
Направо ми идва да събера на едно място мненията примерно за тази книга и да видим как ще бъде обхванат целият спектър от възприятия.  Peace

# 701
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Не виждам основателна причина моето обяснение, защо книгата се оказва трудносмилаема,  да бъде набутано от теб в графа "нередно"....
Аз го написах вече, явно не е "основателна причина" различните хора с различен житейски опит и различен поглед на живота да възприемат книгите различно. Сигурна съм, че има книги, които други хвалят и определят като истински, а теб не са те впечатлили и то не е защото не си "оценила чисто човешкото". Аз нямам рамки за темата, нито за книгите. Затова говоря само за себе си, не определям другите какво са разбрали или не от книгите. Ако за теб последното е важно за да се чувстваш по-добре след прочетена книга - ОК, така кажи.

# 702
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
 Аз още не съм прочела "Отива една жена при лекаря". Въздържам се и леко се притеснявам да я започна.

 Днес прочетох 6/10.

# 703
  • Мнения: 387
Аз не съм и мисля, че не искам да прочета "Отива една жена ...." след всичко прочетено за нея.

Чета "Снежно цвете и тайното ветрило". И тук ще го кажа - потресена съм. Напредвам бавно, защото ми се налага да спирам четенето на моменти, за да преодолея емоциите си, възмущението си, да успокоя дишането си  Rolling Eyes  Shocked Който я е чел, ще ме разбере. Все пак, историята е интересна, разкрива китайската култура от началото на XIX век, в  частност - за две момичета и, по-късно, жени. Интересно и любопитно е, въпреки че е странно за нас. Стилът на авторката е увлекателен.

Скрит текст:
Добре сме си ние, че от нас се очаква само да си правим педикюр, за да имаме секси крачета.

Последна редакция: нд, 21 юли 2013, 11:13 от denim123

# 704
  • Варна
  • Мнения: 1 744
"Отива една жена...". Определено е книга с тежко съдържание, но пък написана сякаш с лекота. Всеки човек по различен начин се справя с болката. За повечето подходът на Клуун е неморален, но кои сме ние, та да съдим?


"Пафюмът". Мисля, че напълно разбирах Грьонуй. Предполагам, че на негово място бих правила същото. Образът му е блестящо изграден.

По същия начин идеално разбирам и офицер Ауе. Явно в мен дреме психопат  Mr. Green Но стилът на Лител е доста тромав и това затруднява възприемането на повествованието, което само по себе си никак не е леко.

Не бих пропуснала и трите книги.

Общи условия

Активация на акаунт