Частното образование - коментари, плюсове, минуси, разсъждения, гледни точки

  • 78 490
  • 1 308
  •   1
Отговори
# 1 260
  • София
  • Мнения: 4 273
Петя,  резервите в голяма степен са ирационални и са свързани със страх от неизвестното – досег с непознатата до момента система на ЧУ, лични пристрастия към друго езиково училище по най-различни причини – семейна традиция, добре позната среда, която трудно би могла да ни изненада.  Егоистично , нали?  По-практичен мотив, който се появи впоследствие е свързан с крайния успех и усилията, които стоят зад него и неизбежните сравнения, които правим.
 

# 1 261
  • Мнения: 1 144
За мен езикът е инструмент, а не самоцел. Не отричам на децата от АК супер ниво (макар да не е  два пъти по-добро, защото просто това не може да се измери), но както казват англичаните "enough is as good as a feast". Каква е ползата от думи, които никъде няма да срещнеш, ако няма да ставаш филолог? В края на краищата когато следваш физика, математика или инженерни науки ще те оценяват по съдържанието на тезите ти, а не по формата им, стига тезите да са изложени достатъчно грамотно и разбираемо.

Ползата е, че ако искаш да учиш в добър университет в САЩ с хубава стипендия, ще е много по-лесно, ако завършиш АК, там ще те подготвят и за САТ и ТОЕФЛ. Simple Smile Не знам какво мислите за висшето образование в България, но това е последното, което искам за децата си. Което не значи, че всички от АК заминават за САЩ, доста отидоха в Европа, някои в АУ в Благоевград. Общо-взето не знам дете от наборите на сина ми, което да го завърши и да не отиде да учи на хубаво място.

# 1 262
  • Мнения: 41 353
Ползата е, че ако искаш да учиш в добър университет в САЩ с хубава стипендия, ще е много по-лесно, ако завършиш АК, там ще те подготвят и за САТ и ТОЕФЛ. Simple Smile Не знам какво мислите за висшето образование в България, но това е последното, което искам за децата си. Което не значи, че всички от АК заминават за САЩ, доста отидоха в Европа, някои в АУ в Благоевград. Общо-взето не знам дете от наборите на сина ми, което да го завърши и да не отиде да учи на хубаво място.

И според теб само децата от АК издържат успешно САТ и ТОЕФЛ, така ли? Shocked
Доколкото знам, а аз не съм слънце да огрея навсякъде, само към момента (т.е. за сега) от сегашните абитуриенти в СМГ в Оксбридж са приети десетина деца +няколко в Харвард и Станфорд. Освен това поне на теория стипендиите в САЩ не зависят от успеха, а от имущественото състояние на децата, а и в оценяването на познанията по английски нещата са нещо като зачот - минал или неминал изискваното ниво. Кой минал с малко и кой с много няма толкова значение.
Иначе не отричам, че повече деца от АК отиват в чужбина, но то е свързано и с финансовия капацитет на семействата им. Който може да плаща за АК ще може да плаща и за университет в чужбина. То и ако детето планира да следва в България АК си губи смисъла де. Докато в МГ-тата по страната има много деца, които просто не могат да си позволят топ университет в чужбина, или изобщо следване в чужбина.

И най-накрая ми се иска да се изясним по отношение на терминологията. За мен добро владеене на езика е да можеш да разбираш и да казваш всичко, което искаш. Както каза някой по-горе - да мислиш какво искаш да кажеш, а не как да го кажеш. Аз самата владея английски свободно в такава степен и по-добро владеене просто не ми е нужно, защото и бизнес партньорите, с които общувам, не го владеят по-добре.  Но съвсем нямам самочувствието, че владея английски на супер ниво. Сега чета "Алената буква" и как да кажа - трудничко ми е, със засукания изказ и множеството архаични и строго литературно думи. Също така не мога да чета Шекспир и Чосър в оригинал. Ако можех, щях да кажа че владея английския на супер ниво. Но такова ниво просто не ми трябва, освен за лично удовлетворение. И на студент е нужно само, ако ще следва някаква филология.

# 1 263
  • Мнения: 1 144
Разбира се, че деца от СМГ и не само заминават да учат в чужбина. Но всички ходят на допълнителна подготовка по САТ и ТОЕФЛ. За учениците в АК не е необходима такава, стига им да решат два три теста вкъщи да свикнат с формата. Моят син изобщо не се подготвяше за ТОЕФЛ, а за САТ надали е направил и един цял тест (наистина много го домързява, за жалост). Изкара много високи резултати. Както казах и в по-горен пост, ако не беше в колежа, не знам какво щях да го правя, най-вероятно щеше да учи в някое измислено учебно заведение, колкото да отбие номера, че е висшист, както забелязвам, че е модерно напоследък.

# 1 264
  • Мнения: 41 353
Разбира се, че деца от СМГ и не само заминават да учат в чужбина. Но всички ходят на допълнителна подготовка по САТ и ТОЕФЛ. За учениците в АК не е необходима такава, стига им да решат два три теста вкъщи да свикнат с формата. Моят син изобщо не се подготвяше за ТОЕФЛ, а за САТ надали е направил и един цял тест (наистина много го домързява, за жалост). Изкара много високи резултати. Както казах и в по-горен пост, ако не беше в колежа, не знам какво щях да го правя, най-вероятно щеше да учи в някое измислено учебно заведение, колкото да отбие номера, че е висшист, както забелязвам, че е модерно напоследък.

Всеки си избира кое да му е водещото - дали езикът, дали математиката, дали друго. Но което и да е водещо, пак може да се навакса с другите неща. А как - кой както може.
За хубав университет се иска и САТ 2, а там вече не се минава главно с език. Също така се изискват  и някакви постижения, макар нещата да се уреждат и с обществена дейност, leadership  и други такива - такава им е системата. Има за всеки Grinning

# 1 265
  • София
  • Мнения: 2 952
За хубав университет се иска и САТ 2, а там вече не се минава главно с език.
Нещо повече - всички тези тестове приемат, че ученикът знае достатъчно езика, за да държи теста.
Ако знаеш немски или английски, това не е предимство, когато стъпиш на немска или УК земя.
Всъщност ценното е, че в АК ориентират учениците къде могат да влязат, къде какво се учи и т.н. Процедурата е отработена и системата бута не много активните. Който има желание има от какво да се възползва.
Това, че АЕ на учениците е на високо ниво просто им помага да са по-уверени и да не се притесняват от първите си контакти на езика в реална среда, а да се съсредоточат в/у самото учене или каквото там ги влече.
Немалко деца извън немските гимназии отиват да учат в Гя и се справят въпреки, че езикът им не е на изключително високо ниво. Те са на възраст, когато такива неща се наваксват и в движение.

# 1 266
  • Мнения: 4
Не мога да не коментирам твърдението на Черна станция, че ако дете планира да следва в БГ, АК си губи смисъла. Лично за мен най-ценното нещо в Колежа (завърших 1997) е атмосферата на равнопоставеност, равно достойнство между учители и ученици. На децата се гледа като на равни; могат да поставят под въпрос твърденията на своите преподаватели и да спорят аргументирано, без да бъдат унижавани. (Сигурно това с равнопоставеността се променя бавно в правилната посока и на много други места, частни или държавни училища, но в Колежа е традиция от 1992). Научихме се на справяне във времето и добра организация - това помага нявсякъде: БГ, UK, USA. Имахме достъп до толкова много различни извънкласни дейности на едно място; някои така си избраха кариера, за която едва ли би им хрумнало преди това. Класовете са малки е по-лесно (спрямо държавно училище) на всеки да бъде обърнато индивидуално внимание. Ето такива неща искам сега аз за детето ми.
След Колежа влязох в СУ без 1 час подготовка в най-желаната тогава специалност с английски език и именно ученето там ме срещна с моята половинка - сега имаме прекрасно дете и второ на път. Така че, Черна станция, нека не си губи смисъла Колежът току-така за деца, избрали образование не в САЩ.

# 1 267
  • Мнения: 550
Аз се интересувам, дали в Първа частна математическа гимназия нивото на обучение по английски език е достатъчно, за да се покрият различните сертификати за обучение в англоговорящите страни? Интересувам се, дали се учи и втори език в ПЧМГ и дали може да се избира между няколко чужди езика ?

# 1 268
  • София
  • Мнения: 4 031
Това е математическо училище, избор от езици има в езиковите гимназии  Peace В ПЧМГ след 7 клас ще предлагат паралелка с немски. На 19.03.2014г. /сряда/ от 18:30 часа ще има информационна среща за бъдещите осмокласници. За нивото по английски може да прочетете какво сме си говорили в темата за училището, ето я, че е изпаднала назад в подфорума:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=739069.0

# 1 269
  • Мнения: 550
Това е математическо училище, избор от езици има в езиковите гимназии  Peace В ПЧМГ след 7 клас ще предлагат паралелка с немски. На 19.03.2014г. /сряда/ от 18:30 часа ще има информационна среща за бъдещите осмокласници. За нивото по английски може да прочетете какво сме си говорили в темата за училището, ето я, че е изпаднала назад в подфорума:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=739069.0


Може би сте права, но това означава, че това не е нашето частно училище. Търсим училище за след 7 клас със засилено изучаване на математика и едновременно с това подходящо засилено обучение по поне един западен език, което обучение да позволява покриване на сертификатите по немски и английски език без допълнителни курсове? Има ли изобщо такова частно училище след 7 клас в София?

# 1 270
  • Мнения: X
Търсим училище за след 7 клас със засилено изучаване на математика и едновременно с това подходящо засилено обучение по поне един западен език, което обучение да позволява покриване на сертификатите по немски и английски език без допълнителни курсове? Има ли изобщо такова частно училище след 7 клас в София?


Американски колеж с профил математика. За друго не се сещам.

# 1 271
  • Мнения: 41 353
Не може всичко накуп. Намерете си математическо училище и учете английски на курсове. Стотици деца го правят успешно. Или английско училище и ходете на курсове по математика.
А и училището само по себе си не вкарва в главата, трябва учене.

# 1 272
  • София
  • Мнения: 752
... Търсим училище за след 7 клас със засилено изучаване на математика и едновременно с това подходящо засилено обучение по поне един западен език, което обучение да позволява покриване на сертификатите по немски и английски език без допълнителни курсове? Има ли изобщо такова частно училище след 7 клас в София?
Евростар твърдят, че са такова училище.
http://www.evrostar-ivanovi.com/home.htm
"В подготвителния 8 клас на „Евростар” продължава интензивната едновременна подготовка по английски и немски език подсилена с преподаване на „разказвателните” общообразователни предмети като история, география , химия едновременно на немски и английски език."
"МАТЕМАТИКА
Подготовка, осигуряваща успешно кандидатстване в средни и висши училища и успешно полагане на матура.
Подготовка, осигуряваща успешно участие в математически състезания и олимпиади.
Специално внимание се отделя на интуитивната математика."

Ако ви допаднат и методите им на обучение и възпитание, може това да е вашето училище. Wink

# 1 273
  • Мнения: 1 776
Моето мнение:
АК гарантира чудесно ниво по английски и дава предпоставки за отлично ниво на математика  при желание за учене на детето без външни школи. Втори език без школа не става.  
СМГ гарантира математика, другото е пожелателно и в общия случай изисква външни школи.  
НЕГ гарантира немски, другото е пожелателно и в общия случай изисква външни школи.
ПЧМГ към момента не гарантира нищо, но има предпоставки при желание за учене на детето да даде отлично ниво и по трите дисциплини, което се обуславя от обучението по немски в 8-ми клас.

Тоест, за деца, които искат да учат, силно вероятно АК и ПЧМГ и СМГ да им дадат това, което искаш, най-често с допълнителна школа. .
А НЕГ... честно казано не знам как може да се гарантира добри постижения по математика.
Едно е външна езикова школа, там всичко е ошлайфано, друго е външна школа по математика на високо ниво в 8-12 клас, такава според мен към момента няма.
Така че, ако държиш на математиката нямаш голям избор - АК, СМГ, ПЧМГ, а защо не и НПМГ. Аз други реалистични варианти за високо ниво по математика, английски и немски не виждам.
Просто, език се учи без проблем с школа, а математика - не. Подреди приоритетите си...

Последна редакция: пн, 10 мар 2014, 13:56 от kodbg

# 1 274
  • Мнения: 1 970
AK за втория език не мисля, че ще покриете сертификат... Конкретно за немски без допълнителна подготовка е трудна работа. Вторият език там се учи в 9-ти, 10, 11 класове, когато и без това зорът е страшен и езикът остава малко настрани...

Общи условия

Активация на акаунт