алкохолизъм има ли спасение

  • 26 549
  • 84
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 275
Аз също смятам, че не е алкохолизъм описаният от мен случай. Поне все още. Но нещо вътрешно не ми дава покой. Ето попаднах на едно обяснение в нета. Малко грозно звучи, но..

Цитат
От медицинска гледна точка алкохолизмът е заболяване, предизвикано от системна употреба на спиртни напитки и се характеризира с патологично влечение към тях. Пиянството също е злоупотреба със спиртни напитки, но без признаци на алкохолно заболяване. Обикновеният пияница употребява спиртни напитки при всяка възможност, много често всекидневно. Обаче за разлика от алкохолика, той запазва контрол върху количеството.

Контрол върху количеството има когато вкъщи си сипе чаша-две, когато е със семейството си, но събере ли се с въпросната компания... Съвсем целенасочено е напиването. Без граници... докато се разотидат. Няма състоние: "Пих доста тази вечер, стига ми толкова". Пие се до дупка

# 16
  • Мнения: 9 991
Аз също смятам, че не е алкохолизъм описаният от мен случай. Поне все още. Но нещо вътрешно не ми дава покой. Ето попаднах на едно обяснение в нета. Малко грозно звучи, но..

Цитат
От медицинска гледна точка алкохолизмът е заболяване, предизвикано от системна употреба на спиртни напитки и се характеризира с патологично влечение към тях. Пиянството също е злоупотреба със спиртни напитки, но без признаци на алкохолно заболяване. Обикновеният пияница употребява спиртни напитки при всяка възможност, много често всекидневно. Обаче за разлика от алкохолика, той запазва контрол върху количеството.

Контрол върху количеството има когато вкъщи си сипе чаша-две, когато е със семейството си, но събере ли се с въпросната компания... Съвсем целенасочено е напиването. Без граници... докато се разотидат. Няма състоние: "Пих доста тази вечер, стига ми толкова". Пие се до дупка
До дупка няма как да се пие, стига се до едно ниво, в което си припаднал , за разлика от наркотика ,с който много лесно може да се предозира и да стигне до смърт. Всеки ден ако се пие по 100 гр. вечер концентрат , в продължение на 2 месеца изграждат зависимост , което далече ен значи , че българиан като се прибере вечер и си сипе ракийка със салатката или трушийката е алкохолик. Малко се увличаш ми се струва. Явно не ти е приятно , че пие, за мен това не е алкохолик .

# 17
  • София
  • Мнения: 4 349
Всеки ден по 100 си е чист алкохолизъм  Party Party

# 18
  • Мнения: 4 275
Да, за мен също не е алкохолик, все още. Но то не се става алкохолик за една вечер. Ето, Карола го е написала. Доколкото разбрах, е запозната със случай, в който човекът е започнал с по една ракийка на вечеря... И да, не ми е приятно, че пие. Още повече след случай с алкохолик в семейството.

# 19
  • Мнения: 9 991
Да, за мен също не е алкохолик, все още. Но то не се става алкохолик за една вечер. Ето, Карола го е написала. Доколкото разбрах, е запозната със случай, в който човекът е започнал с по една ракийка на вечеря... И да, не ми е приятно, че пие. Още повече след случай с алкохолик в семейството.

Значи е по предразположен , което не гарантира , че ще стане такъв все пак . Обикновено при стрес 
се отключва , може на 15 г. може на 30 , може на 40 . Такова натякване е досадно , от пълни въздържатели , лично мнение. Все едно да си в компанията на някой на диета и да ти брои залците. Хора разни.

# 20
  • Мнения: 4 275
Аз не съм пълен въздържател. Пия и аз от време на време, но рядко. Просто не ми допада вкуса. Горчи ми. Което не значи, че не пия или че не съм се напивала. Но пия сравнително рядко и мога да си изкарам добре и без да съм се напила.

# 21
  • Мнения: 9 991
Жените сме така, мъжете повече си пийват обаче  Wink

# 22
  • Мнения: 44
Какви са тези спирали в гръбначния стълб , май нещо си в грешка newsm78

Както писах "нещо такова беше", т.е. не съм сигурна какво точно беше. Но ето това, за което съм чувала. Към средата на страницата четете "Имплантация (подшивка) на таблетки Есперал"

# 23
  • Мнения: 1
Ако според пиещия няма проблем, то нищо не може да се направи. Когато човекът се предаде и признае, че има проблем, това е добро начало и лъч светлина. Тогава трябва да го насърчите да посещава събиранията на АА (Анонимни Алкохолици) за взаимопомощ. Там ще намери пълно разбиране, неосъждане и желание за промяна. Не знам точно как става, но хората там наистина се подобряват. Те продължават да падат и да стават отново и отново. Някои не пият с години, след което се поддават и подновяват пиенето. Някои пият една-две седмици на няколко месеца - колкото да си припомнят кошмара, след което пак спират.
Тайната мечта на зависимия човек е да пие умерено и разумно - като многото други независими около него. Проблемът е в зависимостта, която за съжаление не може да се предвиди, докато не се прояви. Те се опитват да постигнат тая умереност в пиенето и това усещане е още по-силно, когато се почувстват стабилни чрез трезвеността. За съжаление зависимостта, веднъж проявена, остава за цял живот, т.е. те или не трябва да пият изобщо никакъв алкохол (ако питате мен, дори и безалкохолна бира, заради асоциацията) или са в запой - междинните положения там са невъзможни или само 1-2 дни, докато тръгне лавината с алкохола.
Това е. И не се отказвайте да се молите за тях, уверявям ви, че това помага!

Последна редакция: пн, 20 яну 2014, 23:52 от babazima

# 24
  • Мнения: 18
Тъй като съм изчела много по проблема с алкохолизма единствено добри резултати са постигнати при сбирка на Анонимните Алкохолици.Но проблема е че зависимия от алкохола трябва сам да осъзнае че има проблем,а това съвсем не е лесно.Много се обнадеждих когато разбрах че и в моя град Сливен има такива сбирки .Проблема е, че не мога да убедя съпруга ми че трябва да ги посети.Пиша това за да научат за тези сбирки близки на хора зависими от алкохола и да се възползват от това.Това е голям шанс не само за зависимия,но и за семейството му което страда дори повече от него.

# 25
  • Мнения: 1 317
Алкохоликът си търси всевъзможни поводи да се напие - виличка, компанията пред блока, на кръчмичка, от радост, от мъка, от сутринта - винаги, ВИНАГИ се намира оправдание!
Описваш човек, който е тръгнал натам, според мен. Компанията му пречи и докато не се измъкне от нея, ще става по-зле. Но той вероятно не иска, защото не намира нищо лошо в това да се налива. Чувала съм за чист наркоман, но за излекуван алкохолик - не.  В повечето случаи, каквото и да направиш за него, каквото и да направи обществото за него, той сам не е ли решил, че има проблем и трябва да го реши - всичките ти усилия са обречени, най-много да си навлечеш гнева му. Имат светли периоди, спират, повярвали в нещо си там, но с течение на времето стават все по-кратки и все по-редки! А запоите - все по-дълги и опустошаващи!
Ако ти е интимен партньор, просто се измъкни докато е време. Не можеш да помогнеш на човек, който не иска да му бъде помогнато. Най-много да си съсипеш нервите! Ако все пак решиш да се бориш (с вятърни мелници), дойде ли момент, в който САМ каже "май имам нужда от помощ", го хващаш за ушите и го водиш на психиатър. Преди това, всяко твое желание да го заведеш където и да е, ще е обречено на неуспех!

Последна редакция: ср, 22 яну 2014, 09:25 от eleonora1983

# 26
  • Мнения: 798
Нещо американизацията в нашето общество започва да ми идва в повече. Алкохолизмът е вид зависимост. Алкохолиците пият от сутринта и се напиват от 50 грама. Ако не си вземат дозата, изпадат в абстиненция. За съжаление, съм виждала за какво става въпрос. Това да пиеш вечер по една-две ракии със саладка, чаша-две вино/бира с вечерята, макар и ежедневно и попрекаляване при сериозни излизания не е алкохолизъм. Ако е така, явно доста повече от половината българи сме алкохолици.

# 27
  • Мнения: 96
Да, има спасение. Познавам лично няколко въстановени алкохолици, някои от тях не пият от години. Още един глас за Анонимни Алкохолици.
Алкохолизмът е зависимост. Основното, по което един алкохолик се познава е по контрола върху пиенето. Не по количеството изпит алкохол, а по това дали може да спре да пие, когато пожелае. И по абстиненцията след запой.
Първата стъпка е признаване на проблема и желание за решаването му от алкохолика. Точно за това могат да помогнат близките. Близките, ако искат да помогнат, е важно да се запознаят с това що за животно е алкохолизма и да научат какво НЕ ТРЯБВА да правят в такава ситуация. Защото обикновено точно това, което им идва от вътре инстинктивно да направят, е точно това, с което повече вредят, отколкото да помагат.

http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=anonalc - тук пишат много въстановяващи се алкохолици, техните истории много ми помогнаха.

Скрит текст:
"Много от нас, които са близки на алкохолик, понякога са чувствали, че по някакъв начин са виновни за проблемното пиене. Ние не сме виновни. И все пак нашите решителни, гневни или страшни усилия да направим нещо за пиенето или проблемите, които произтичат от тях, могат да влошат нещата. Всъщност много членове на Ал-Анон са научили, че ”Един проблем с пиенето в даден дом често може да бъде по-лесно разпознат по поведението на тези, които живеят с пиещия, отколкото по това на самия пиещ”.

НИЕ, КОИТО ЖИВЕЕМ ИЛИ СМЕ ЖИВЯЛИ С АКТИВЕН АЛКОХОЛИК, ВЕРОЯТНО СМЕ …

· давали извинения за пиенето на алкохолика
· се опитвали да запазим благоприличието, да придадем приличен външен вид на алкохолика
· ги будили, за да отидат навреме на работа, на училище, на други места обаждали сме се, за да ги извиним, когато те не успяваха да се справят със задълженията си
· ги прикривали пред съседите, близките и приятелите
· полагали усилия, за да ги накараме да се нахранят
· стояли в къщи, за да не попадаме пред погледа на други хора
· излизали колкото може по-често, за да се отървем от всичко


НИЕ ВЕРОЯТНО СМЕ …

· извършвали всички домакински работи
· допълвали или припечелвали всички пари за семейството
· плащали сметките на алкохолика, както и нашите собствени
· контролирали всички пари, или поне тези, които можехме да спасим
· търсили работа за тях или сме им помагали да вършат работата си


Няма значение какво опитваме да правим, ние рядко сме в състояние да постигнем някакво трайно подобрение. И все пак ние упорито повтаряме нашите напразни опити. След дълги години на безкрайни болезнени опити ние в Ал-Анон си дадохме сметка, че някои от нашите постъпки и поведение, въпреки че са често срещани, не са в състояние да помогнат.

Тъжна истина е, че хората, които най-много се тревожат за проблемните пиячи, по-често причиняват вреда, отколкото добро. Чрез собствените си постъпки ние може би удължаваме годините на пиене и агонията, свързана с тях.

ЕТО НЯКОИ НЕЩА, КОИТО МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ ДНЕС

Приемете факта, че съществува проблем с алкохола и че можете да се научите да се справяте с него (АЛКОХОЛИЗМЪТ Е ЗАБОЛЯВАНЕ-Първото нещо, което трябва да научите, в което трябва да повярвате, да приемете, е че алкохолиците страдат от истинско заболяване – едно заболяване, което засяга всички, които са им близки.
Алкохолизмът не се причинява от слабоволие, неморалност или желание да бъдат наранени другите. Съвременните научни проучвания в областта на това заболяване отхвърлят остарелите схващания, които се основават на суеверието, незнанието и предубежденията. Успехът на новия подход се доказва убедително от хилядите възстановени хора в обществата Анонимни Алкохолици, Ал-Анон и Алатин.

След като веднъж възприемете идеята, че алкохолизмът е заболяване, а пристрастените пиячи и хората, които ги обичат, могат да намерят освобождение, няма да имате причини, за да се срамувате от алкохолизма – няма да имате причини, за да се страхувате от него.)

· Разберете, че имате право на достойнство и на приличен живот
· Напомняйте си, че много неща, които се изричат и правят в момент на гняв, разочарование или отчаяние, могат да влошат нещата
· Дайте си сметка, че всеки от нас може да промени единствено себе си
· Посещавайте сбирки на Ал-Анон, за да откриете как се справяме ние с подобни положение

НЯКОИ ВАЖНИ НЕЩА, КОИТО НЕ ТРЯБВА ДА ПРАВИМ

Ако алкохоликът във вашия живот все още пие активно, важно е да научите какво не трябва да се прави.
· Не се отнасяйте към алкохолика като към дете; не бихте се отнасяли така, ако той или тя страдат от друго заболяване
· Не проверявайте колко много пие алкохоликът
· Не претърсвайте за скрити напитки
· Не изливайте алкохол; алкохоликът винаги намира начин да си набави друг
· Не натяквайте на алкохолика за пиенето. И никога не се карайте с него или нея, когато е под въздействие на алкохол
· Не проповядвайте, не упреквайте, не се карайте и не влизайте в пререкания

Ако можете да си наложите да избягвате тези неща, ще успеете да постигнете по-добро душевно равновесие. Всички тези не трябва да имат основание и са резултат от опита на много хора.

Алкохолиците страдат от чувството за вина много по-силно, отколкото могат да си представят неалкохолиците. Пропилявате усилията си, ако им напомняте за провалите, за пренебрегването на семейството и приятелите и за социалните грешки. Това само влошава положението.

Подходът “ако ме обичаше” също така не дава резултати. Запомнете, че алкохолизмът е пристрастие по природа и не може да бъде контролиран от силата на волята.

Също така безполезни са обещанията, увещанията, споровете и заплахите. Една дума за последните: не отправяйте заплахи, освен в случаите, когато сте решени да ги изпълните.

Предпазвайте се от поведението “по-свят от папата”. Неприязнеността и самодоволството не могат да излекуват едно заболяване и не ви подхождат.
Понякога една криза – загубата на работа, катастрофа или арестуване – могат да убедят алкохолика, че се нуждае от помощ. Не глезете и не предпазвайте прекомерно алкохолика в подобни случаи. КРИЗАТА може да бъде необходима за възстановяването.

Не правете нищо, за да избегнете подобни кризи – не изплащайте непокрити чекове и просрочени сметки, не го извинявайте пред началника. Страданията, които се опитвате да облекчите чрез тези си действия, може би са точно онова нещо, което може да накара алкохолика да си даде сметка за тежкото си положение – буквално една скрита благословия.

Из материали на световната организация на близки и приятели на алкохолици Al-Anon."

Последна редакция: ср, 22 яну 2014, 09:57 от шаляляля

# 28
  • До морето
  • Мнения: 7 072
Нещо американизацията в нашето общество започва да ми идва в повече. Алкохолизмът е вид зависимост. Алкохолиците пият от сутринта и се напиват от 50 грама. Ако не си вземат дозата, изпадат в абстиненция. За съжаление, съм виждала за какво става въпрос. Това да пиеш вечер по една-две ракии със саладка, чаша-две вино/бира с вечерята, макар и ежедневно и попрекаляване при сериозни излизания не е алкохолизъм. Ако е така, явно доста повече от половината българи сме алкохолици.

Ами точно така е! България е пълна с алкохолици в различна степен на зависимост и това е меко казано добре прието от обществото! А ти чукай на дърво да не се сблъскаш с алкохолизъм в семейството, че тогава ще видиш, че общото м/у американизация и алкохолизъм е колкото м/у магаре и космос!

# 29
  • Мнения: 798
А ти чукай на дърво да не се сблъскаш с алкохолизъм в семейството, че тогава ще видиш, че общото м/у американизация и алкохолизъм е колкото м/у магаре и космос!
E то няма смисъл да чукам на дърво, то по твоята логика явно вече съм се сблъскала и смея да твърдя, че живея доста щастливо  Peace За съжаление, съм се сблъсквала и с други случаи. Едно от най-близките ми другарчета от детството е алкохолик (в истинския смисъл на думата, за мен) и определено разликата е от земята до небето.

Общи условия

Активация на акаунт