Книги за възпитанието и отглеждането

  • 17 290
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 849
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

Аз поне не съм срещала такава  Peace, а отказът на опитване на нови храни е психологичен проблем и аз имам същия проблем със синът ми.

# 16
  • София
  • Мнения: 358
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

Макар не изцяло по темата, но в книгата има добре развито и обяснено положението със злоядството при децата, а именно книгата на Рапли - Baby-led Weaning: Helping Your Baby To Love Good Food

Друга книга, която ми беше безкрайно интересна е В търсене на изгубеното щастие от Джийн Лидлоф
 
Авторката е прекарала известно време сред племената в Южноамериканската джунгла и описва как индианците отглеждат децата си, тяхното отношение към детето, възпитанието и живота като цяло.

Sylvana, благодаря ти  Hug моментът със захранване, водено от бебето съм го изпуснала отдавна. Направих грешката да пасирам храна до късно и може би този подход не ми върши работа в момента. Понеже се опитвам всячески да му правя храната интересна и любопитна, да я държи с ръце и т.н. Не се получава.
mibobo, и аз мисля, че проблемът не е хранителен, а по-скоро психологически и просто се чудя как да подходя. За това търся книги, които да ми отворят очите.

# 17
  • Мнения: 926
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

Макар не изцяло по темата, но в книгата има добре развито и обяснено положението със злоядството при децата, а именно книгата на Рапли - Baby-led Weaning: Helping Your Baby To Love Good Food

Друга книга, която ми беше безкрайно интересна е В търсене на изгубеното щастие от Джийн Лидлоф
 
Авторката е прекарала известно време сред племената в Южноамериканската джунгла и описва как индианците отглеждат децата си, тяхното отношение към детето, възпитанието и живота като цяло.

Sylvana, благодаря ти  Hug моментът със захранване, водено от бебето съм го изпуснала отдавна. Направих грешката да пасирам храна до късно и може би този подход не ми върши работа в момента. Понеже се опитвам всячески да му правя храната интересна и любопитна, да я държи с ръце и т.н. Не се получава.
mibobo, и аз мисля, че проблемът не е хранителен, а по-скоро психологически и просто се чудя как да подходя. За това търся книги, които да ми отворят очите.



Точно затова препоръчвам книгата, макар в нея да пише основно за захранването, също така вътре е добре застъпен момента със злоядството на децата, нежеланието да се хранят или да стоят въобще на масата, уговорките "сега една за мама, една за тати". Има обяснения на какво би могло да се дължи нежеланието за ядене и предложения как да се справим с това.

# 18
  • гр.София
  • Мнения: 243
Ще следя темата с интерес, точно това ме вълнува в момента Simple Smile
За сега съм чела само "класиката в жанра" - Грижи за бебето и детето на д-р Спок.
http://www.helikon.bg/books/263/-%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B8- … %D0%BE_37440.html

Кажи добра работа ли е свършил при вас "класическият детски доктор" Wink.





Да определено, на мен книгата ми допадна и дори наскоро я подарих на моя позната. Харесва ми това, че обхваща доста голям период от раждането, кърменето чак до училище и е базирана на огромен опит. Има и разяснения съобразно българските условия, тъй като някой неща в Америка са доста по-различни. Темите са описани кратко и ясно, а самата книга е организирана лесно и при необходимост може лесно да се направи справка. Мисля че това е "базата", но сега ми трябва надграждане по някой теми Simple Smile

# 19
  • Мнения: 19 317
А в преиздадените  книги д-р Спок има ли ги още съветите за кърмене под час и за оставяне на бебето да се нареве петнайсетина минути, за да не бъде разглезено?

Книгата на Лийдлофф я имам на английски в електронен вариант (The Continuum Concept). Мога да я пратя, ако някой има желание да я прочете.

# 20
  • София
  • Мнения: 7 040
Прочела съм 2-3 такива книги, но честно казано не съм открила кой знае какви ценни съвети в тях  Tired   Едната е тази ....ами нямаше нещо, което да ме изненада или да не знам. Някакви банални съвети, в иначе "революционната" книга, които всяка една от вас може да ми даде и без да има издадена  книга  ooooh! 

Четейки краткият откъс към книгата „Как без крясъци и шамари да приучим детето на дисциплина”  пак откривам "безценни" съвети, като например: "Обяснете защо хапането и удрянето са неприемливи"  или "Оценявайте детето, когато виждате, че се справя"  Crazy .... Невероятни прозрения...не знам как не съм се сетила по-рано, добре че в тази книга си го пише черно на бяло....
 
Явно, все още не съм попаднала на точната книга, не ми се вярва аз да знам повече за възпитанието на децата, отколкото лицензираните психолози, доценти и т.н.

# 21
  • Мнения: 212
Горещо препоръчвам "Тайната на щастливите деца"
http://www.book.store.bg/p26174/tajnata-na-shtastlivite-deca-stiv-bidylf.html
и продължението ''Още тайни на щастливите деца" http://www.helikon.bg/books/85/-%D0%9E%D1%89%D0%B5-%D1%82%D0%B0% … D0%B0_146349.html
Страхотни са! Чудесни книги, написани с много чувство за хумор, подкрепени с карикатури и примери от практиката на автора като родител и психолог.

# 22
  • Мнения: 14
Препоръчвам "Как се възпитават момчета" - Стив Бидълф. Много добра книга!
http://www.colibri.bg/knigi/245/stiv-bidylf-kak-se-vyzpitavat-momcheta

# 23
  • гр.София
  • Мнения: 243
А в преиздадените  книги д-р Спок има ли ги още съветите за кърмене под час и за оставяне на бебето да се нареве петнайсетина минути, за да не бъде разглезено?

Книгата на Лийдлофф я имам на английски в електронен вариант (The Continuum Concept). Мога да я пратя, ако някой има желание да я прочете.

Сънчо, по скоро насоката е към така нареченото кърмене при поискване, но с цел да не ставаме заложници на кърменето, да можем все пак за излезем на разходка и т.н. докторът препоръчва да се придържаме към определен интервал от време. Правят се доста сравнения как се кърмят децата в уж по-примитивните общества.
Това което мен доста ме озадачи и ме накара да се замисля доста е неговото мнение при желание на майката детето да не се захранва с месо и като цяло да се избягва консумацията му в семейството. Все пак знаем съветите на педиатрите тук.  

Има ли някоя книга на български лекар или педиатър, която сте чели?

# 24
  • Мнения: 19 317
Прочела съм 2-3 такива книги, но честно казано не съм открила кой знае какви ценни съвети в тях 
Или не си попаднала на точната книга, или имаш психологически поглед над възпитанието и правиш нещата интуитивно Simple Smile
Аз затова по-горе порепоръчах ТУР и Твоето компетентно дете най-много. Четох ги почти накрая, но мисля, че те най-добре синтезират всичко.

Тия, не съм чела нищо от бг педиатри, но трябва да са бая прогресивни, за да прокламират идеята за незахранване с месо  Mr. Green

Сетих се и за още една книга за възпитание на момичета: Евини дъщери на К.Оливие. Има я някъде в нета.

# 25
  • Мнения: 4 569
Струва ми се, че голяма част от книгите за възпитанието и отглеждането на деца са за деца до към десет години. Има ли книги за възрастта 10-18 години?

# 26
  • Мнения: 11 849
Струва ми се, че голяма част от книгите за възпитанието и отглеждането на деца са за деца до към десет години. Има ли книги за възрастта 10-18 години?

Заповядай  Simple Smile http://www.book.store.bg/p35497/kak-da-govorim-taka-che-tijnejdz … lejn-mazlish.html

# 27
  • Мнения: 4 569
Благодаря ти много, мибобо!   bouquet

# 28
  • София
  • Мнения: 595
Препоръчвам "Най-щастливото дете" на д-р Харви Карп (http://ciela.bg/books/book/naj-shtastlivoto-dete/1233). Има обяснения за спецификите на работа на детското съзнание и чудесни съвети за поощряване на доброто поведение и справяне с лошите прояви и кризите. Според мен е много ценна и методите, описани в нея, биха вършили работа не само за деца от 1 до 4 години, за каквито е предвидена книгата, но и за доста по-големи дечица. Всичко в книгата е базирано на взаимното уважение и опазване достойнството на детето  Peace

# 29
  • Мнения: 212
Струва ми се, че голяма част от книгите за възпитанието и отглеждането на деца са за деца до към десет години. Има ли книги за възрастта 10-18 години?
В ''Още тайни на щастливите деца" от Стив и Шарън Бидълф е включена и тази възраст.

Общи условия

Активация на акаунт