Математически турнири - 27

  • 92 494
  • 738
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 10 825

Ако има „национален” кръг, доколкото прочетох в Несебър, който да определи участниците за Китай, е хубаво човек да се поинтересува: колко деца от възрастова група ще получат правото да се състезават в Китай; кой и какви разходи поема, при евентуално участие в Китай; кой и какви разходи поема при участие на „национален” кръг в Несебър.

Няма национален кръг на SASMO, състезанието в Несебър е финала на "Математика без граници", на който са поканени да участват децата показали високи резултати на поне 2 от предишните 3 кръга - Есенен, Зимен и Пролетен.

# 736
  • Варна
  • Мнения: 677
Информацията за Сингапурското състезание е доста оскъдна, че и противоречива. Финалът ще е в Китай, а не в Сингапур и още не се знае как ще се осъществи участието на българите; не са изпратени и поканите за финалистите. Така че още няма яснота по въпроса /или поне аз не знам нищо повече/.

Обичайната практика за подобен род състезания е: участниците си плащат пътя (самолетните билети) + такса участие, като в тази сума се включват и разходите за ръководителите (учители, родители) на децата; организаторите поемат разходите по престоя (хотел, храна) на предварително определен, обикновено лимитиран брой участници.

Като гледам, че само в България има над 330 медала, от които близо 60 златни, някак си не си представям 3-4 чартъра от България за Азия, пълни с деца/родители/учители, които да защитават „българската математическа чест”.

Доколкото знам, организаторът е физическо лице и децата се състезават индивидуално, а не от името на страна/град/училище, така че отговорът на въпроса „кой плаща?”, най-вероятно е родителите на децата-участници.

Ако има „национален” кръг, доколкото прочетох в Несебър, който да определи участниците за Китай, е хубаво човек да се поинтересува: колко деца от възрастова група ще получат правото да се състезават в Китай; кой и какви разходи поема, при евентуално участие в Китай; кой и какви разходи поема при участие на „национален” кръг в Несебър.

В Азия състезания „бол” и е хубаво човек малко да попрочете за „тежестта” на тези състезания. Има например: EMIC – Elementary Mathematics International Competition (от България ще участват 4 отбора по 4 деца – СМГ, МГ Варна, ПМГ Бургас, 125-то СОУ), Po Leung Kuk Primary Mathematics World Competition (от България ще участват 4 отбора по 4 деца – СМГ, ПЧМГ, ПМГ Бургас, МГ Русе), Raffles Institution Primary Mathematics World Contest, IMSO – International Mathematics and Science Olympiad, APMOPS – Asia-Pacific Mathematical Olympiad for Primary Schools и т.н. и т.н.

Като взема предвид фиаското с две подобни състезания в България WMTC – World Mathematics Team Competition, организирано не от кой да е, а от „папата” на състезанията в България, проф. Сава Гроздев и IMAS – International Mathematics Assessment for Schools, където също се чакаше да има поканени на лагер в Хонг Конг, преди да се възторгвам, бих написал един дълъг и подробен мейл на организатора на SASMO за България.

Не си запознат със състезанието, а бързаш да даваш съвети на участнците. Първо финалът в Несебър няма нищо общо със сингапурското състезание, както вече е обяснила Onna-bugeisha. Второ - в правилата на сингапурското си пише, че разходите са за сметка на участниците и едва ли някой мисли нещо различно. Трето - не виждам някой тук да "се възторгва" и да напира да ходи в Китай, че да има нужда да му се обяснява защо не трябва да го прави. Може пък организаторите да измислят вариант пак да се участва дистанционно от България - още нищо не е обявено официално и няма нужда да гадаем. Пък който иска да отиде до Китай - защо не, след като си е заслужил това право  Laughing?

# 737
  • Мнения: 920

Не си запознат със състезанието, а бързаш да даваш съвети на участнците. Първо финалът в Несебър няма нищо общо със сингапурското състезание, както вече е обяснила Onna-bugeisha. Второ - в правилата на сингапурското си пише, че разходите са за сметка на участниците и едва ли някой мисли нещо различно. Трето - не виждам някой тук да "се възторгва" и да напира да ходи в Китай, че да има нужда да му се обяснява защо не трябва да го прави. Може пък организаторите да измислят вариант пак да се участва дистанционно от България - още нищо не е обявено официално и няма нужда да гадаем. Пък който иска да отиде до Китай - защо не, след като си е заслужил това право  Laughing?

Права си, не се бях запознал добре, бях прочел нещата по диагонал.

Поздравления и за децата-медалисти, по никакъв начин не искам да омаловажавам техния успех.

От друга страна къде съм казал да не се ходи в Китай (още веднъж прочетох поста си внимателно). Напротив, нека се ходи, но нека преди това се проучат всички детайли и подробности, което ми се струва разумно.

По една или друга причина имам някакъв пряк опит с четири от посочените „азиатски” състезания и реших да напиша и моята гледна точка. Нали за това е форума?

Например, 2012-та два български отбора взеха участие на WMTC в Пекин и трябваше да вземат участие и през 2013-та. Оказа се, че няма да вземат участие, защото български организатор ще организира WMTC – Европа в Пловдив, през юни 2014-та. Отборите не отидоха в Пекин, а впоследствие се разбра, че и в Пловдив нищо няма да има. Историята с IMAS е друга, но вече съм я разказвал.

Относно „възторгването”, може би наистина съм станал малко циничен, но общо-взето от 5 години следя състезанията за малки ученици и въз основа на задачите, наградите, участниците, организаторите, съм си изградил някакво мнение (не непременно вярно), което в случая просто споделям, без да ангажирам никого с него.

# 738

Общи условия

Активация на акаунт