Работа или не?

  • 9 493
  • 109
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22 543
Темата може би не е точно за тук, но след реформите във форума не мога да преценя.

Ето и за какво става въпрос.
След около 2-3месеца, мога да започна евентуално работа, която не харесвам, бих казала натоварва ме психически. Няма никаква перспектива в нея за израстване, или нещо от сорта, нито за увеличаване на заплащането.
В същото време до април месец 2015г. мога да се възползвам от 2та година майчинство и да си получавам 350лв.
Разликата в парите ще е около 70-80лв. в плюс ако работя. Това са чистите пари, защото ще имам разходи за транспорт, нещо за ядене.
Ще съм на трудов договор и ако през това време по основното ми занимание изникне нещо...няма да мога да реагирам веднага и е много вероятно да изпусна предложение (за далеч по-високо заплащане).
Определено се колебая, това в случаи, че все пак ми предложат работата. Иначе колебанията ми отпадат.

# 1
  • Мнения: 46 653
Щом разликата е само 70 лв. (част от които ще идат за транспорт, ясла и т.н. вероятно), по-добре си карай майчинството и следи за друга, по-добра работа.
Не знам с какво се занимаваш, но през това време можеш да се занимаваш и с някой език, компютърна програма или друго, което представлява интерес за теб и би ти помогнало след това в работата.

От друга страна, ако можеш да носиш хранаот вкъщи и да ходиш пеша (ако е физически възможно, разбира се) или да си делиш разходите с някой в твоята посока, а тези 70-80 можеш да спестяваш и са ви необходими, не изпускай възможността, все пак са си 840-960 лв. годишно. С едномесечно предизвестие предполагам можеш да напуснеш, така че ако ти е писано да си на др. място, ще те изчакат Simple Smile

# 2
  • Мнения: 22 543
Не се сърди, разликата от 70лв. са чисти пари. Тоест ще взимам около 550лв., но махам данъци, транспорт, храна...и това е, което ще се получи реално.

Пеша не мога да ходя, на другия край на града е и ще трябва да сменям 2транспорта. Не знам дали ще има хора от моя квартал, евентуално може да се ходи с кола, но лична ли е...знам как са нещата.
Храна от в къщи няма да е удобно, съмнява ме да има място за хранене.

Един път пак започнах така работа, защото нямаше нищо друго за момента. След 3месеца отново имах предложение и добре, че договора ми беше временен (6месеца) и хората можеха да ме изчакат.

# 3
  • Мнения: 46 653
А детето?

# 4
  • Мнения: 275
Хубаво е предварително да се прецени и как тази работа би се отразила на детенцето. Дали то е общително и самостоятелно или има нужда още от гушкането и грижите на мама.
Освен това е важно дали авторката е от по- дейните дами, които обичат да са сред хора и стоенето вкъщи ги депресира или обратното.

# 5
  • Мнения: 25 899
Първо проучи как стоят нещата с ползването на болнични. А с две деца със сигурност ще ти се наложи. Много фирми не гледат благосклонно на такива отсъствия, та... Имай го и това предвид.

# 6
  • Мнения: 11 582
Бих останала вкъщи, но ти си преценяваш. Peace

# 7
  • Мнения: 10 547
Помниш ли преди време бях пуснала тема с молба за съвет дали да излизам сутрин от нас заради заплата 1000+ лева и какво да правя с две деца на две и на седем години, т.е. постъпващо в първи клас. Отказах се от заплатата, от възможността за развитие и пр. и си седях у дома още година и половина. От три дни отново съм си у дома, от есента съм в съвсем нова сфера на дейност. Честно казано, полза от това да се влача в офис от 9 до 17,30 часа пет дни седмично, не видях.
Та, цялата ми тази пледоария иде за цел да ти даде съвет да си седиш на топло кротко и смирено у дома, да си гледаш бебето, да носиш раницата на първолачката, да й помагаш, когато и ако се налага, та дори и само с това да й сложиш един топъл обяд.

# 8
  • Мнения: 22 543
Касита, същата е ситуацията и при мен.  Каката ще е 1ви клас на есен. Бебока ще трябва да е на ясла.

# 9
  • Мнения: 10 547
Сега, аз съм наясно как ще прозвучи следващото, което ще напиша, но разликата, дори и само във вида, на моето дете, което ходеше на училище за три часа и половина и на онези, които ходеха още пет часа отгоре, видимо се различаваха. И за второто си дете съм абсолютно и твърдо решена, ако не успея да съвместя учителската работа с първолачеството му, жертвам първото.

# 10
  • тук-там
  • Мнения: 4 276
Разликата в парите ще е около 70-80лв. в плюс ако работя.

Можеш да взимаш и пълно майчинство и заплата, ако двамата работодатели са различни. Ест. детето не трябва да е на ясла. Не, че е по темата, но може да наклони везните. Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 23 138
Марисе, не бих започнала работа в твоя случай, не смятам, че си заслужава.  Peace

Каси
, надали, ако мъжът ти изкарваше 1000 лв заплата щеше да можеш да си позволиш да избираш. Явно съпругът ти определено е фактор в семейния бюджет.

# 12
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Maryse, майките който се връщат на работа по време на втората година получават половината от майчинството, т.е. допълнително 170 лв. освен заплатата. При теб няма ли да важи?

# 13
  • Мнения: 10 547
Заплата на съпруга ми беше без значение към онзи момент, защото моите евентуални 1000+ лева щяха да бъдат пропорционално разпределени между частна ясла, занималня и пътуването ми.

# 14
  • Мнения: 6 365
Сега, аз съм наясно как ще прозвучи следващото, което ще напиша, но разликата, дори и само във вида, на моето дете, което ходеше на училище за три часа и половина и на онези, които ходеха още пет часа отгоре, видимо се различаваха. И за второто си дете съм абсолютно и твърдо решена, ако не успея да съвместя учителската работа с първолачеството му, жертвам първото.

Знам за какво говориш. Като дете си спомням, че ходещите на занималня по цял ден ги гледахме като някаква втора категория. Все едно бяха наказани- да не говорим, че се държаха по-агресивно, печено, махленски, в сравнение с децата, които се прибираха при родители или поне при баба.

Общи условия

Активация на акаунт