Работа или не?

  • 9 492
  • 109
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 22 541
Лиляна, аз и с първото дете се върнах някъде след 1та година на работа. Някак си 2години ми се струват твърде много време просто да си стоя.

Относно занималнята, за моята дъщеря лично, стоенето в училище повече време няма да и се отрази добре. Многото деца, шума я изнервят и първо ще се чувства изморена, а после няма и да е ефективна. Не смятам да и го причинявам.

# 46
  • Мнения: 2 222
Аз записах моята девойка на занималня, защото следобед са им и специалните предмети. От първи клас си ходи, но първо, не само учат, а и постоянно си играят на какво ли не, вкл. навън, и второ, аз имам  възможност да я взимам по-рано винаги, когато пожелае. Поне за моето дете е много по-добре да ходи на занималня, свикна много с децата в класа си и се чувства отлично там. Истината е обаче, че имат много готини учителки  Peace Случвало се е да отида да я взема в 2 часа следобед и тя да ме моли да остане още  Laughing

# 47
  • София
  • Мнения: 146
Maryse, според мен трябва да седнеш и хубаво да си направиш сметката. На 550 като им махнеш данъци и осигуровки остават 400 и малко + 170 лв. от майчинството стават 570. Като си приспаднеш разходите по път и храна/не знам колко са ти/ се получава че не са много над 350, които ти така или иначе ще получаваш, но чисти. Като тръгне първокласничката на училище, ако е на занималня то ще трябва да плащате и за стол, което е около 40 лв. на месец допълнителен разход. Малчо като тръгне на ясла ще имаш още 60 лв. разход за яслата.
Моя съвет е да изчакаш за по-добро предложение. Щом се колебаеш дали да почнеш работа, която не ти харесва за малко пари е ясно че трудно се оправяте, но ако почнеш такава работа ще ви стане много трудно, а парите пак няма да ви стигат.
tonkabonka, аз съм на мнение че и в занималнята всичко си зависи от възпитателката. Така че по-добре проучи дали ще ви се падне читава такава. Сина ми ходи на занималня и не бих го спряла, точно защото възпитателката им е страхотна.

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Храната си е храна и вкъщи и на работа/училище. Не разбрах защо се добавя в сметките?
Каквито и да са пътните, предвид града, не вярвам да са повече от 70лв(моите например са 20-30 лв., зависи колко ми се върви пеш). А 500-540 лв. са повече от 340 лв.
А когато е на работа човек създава повече контакти, трупа опит и поддържа ниво, които ако остане вкъщи само губи.
Така шансовете да намери по-добро предложение се увеличават няколко пъти.

# 49
  • Мнения: 22 541
Храната няма какво да я мисля толкова, наблизо около работното място няма нищичко, освен нещо като бюфет, в който се продават закуски и пакетирани храни.
За транспорта - с градския ще ми отнема доста време, защото ще сменям 2тролея. Картата за всички линии по спомени беше към 45лв, но може да има увеличение.
С колата ще ми е по-бързо, като пари не съм смятала.

# 50
  • out of space
  • Мнения: 8 576
Личното ми мнение е, че всеки трябва да си поема пътя. Бебетата имат нужда от майките си за определени нужди, поотрасналите деца също, но изобщо не е нужно майката да е нон стоп налична.
Бих почнала работа, не става въпрос за пари. Става въпрос за самостоятелност.

# 51
  • София
  • Мнения: 39 141
Аз започнах работа, когато малкия беше на 2 г и 2 м.
В онзи момент взимах пари от БТ - 140 лв.
Започнах на 600 лв.
Освен това, започването на работа ми даде увереност в собствените възможности, която бях изгубила преди това. Даже имах някакъв идиотски момент, в който не знаех точно какво мога. А се оказа, че мога много неща!

Относно занималнята - през лятото бях намерила една много хубава и изгодна занималня за голямата. Учеха, играеха и сега има хубави спомени от нея.

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Стой си в къщи. За едни стотина лева не си заслужава да оставяш толкова малко дете и то за да ходиш на работа, на която нито си добре заплатена, нито ще израснеш, нито ти носи някакво удовлетворение, а напротив - натоварва те. Аз дори не бих се чудила на твое място. Реално за какво да почваш работа?
Мъжа ти какво мисли по въпроса?

# 53
  • София
  • Мнения: 39 141
В конкретния случай - по-добре си стой вкъщи и започни да си търсиш работа есента.
Така ще си на разположение първия срок в училище и в яслата, а и ще можеш да си намериш нещо хем по-приятно, хем по-добре платено.

# 54
  • София
  • Мнения: 4 100
  Ако даде детето на ясла й спират обезщетението. Това са си 350 по-малко...

# 55
  • Мнения: 1 463
Понеже стана въпрос за занималните...
Работя като учителка. Имам колежка, на която детето беше първи клас в занималня, а тя самата - майката - му беше учителка. Е, тя ми споделяла, че ако има възможност, не би го дала на занималня.  Във втори клас втория срок тя намери начин да оставя детето си при дядо му. Не го водеше на занималня.
 Относно храната, при нас е ужасно! Майките носят в кутии храна от къщи, защото децата не харесват храната от кетъринга. ( Тя е студена, няма супа, само някакво второ, сложено в тарелка).

# 56
  • Мнения: 22 541
miss july, разликата в парите не е много голяма, но на този етап това е единственото (и то евентуално) което мога да започна.
Основната ми работа е свързана с евро проекти и други дейности в тази насока...а в момента определено има застой в тази сфера в града ни. За София, Варна и др. по-големи градове нещата стоят по различен начин.

# 57
  • Мнения: X
Само да вметна по въпроса за занималните - според мен всичко зависи от самото дете.
Голямата ми дъщеря е много активна, добре и се отрази занималнята и нямам никакви оплаквания. Относно сравнението с децата, които не ходят и видът им, както спомена Касита, предполагам, че тя е видяла това, което описва, но аз не съм го видяла спрямо моето дете. За други да - например малката ще е първокласник наесен и изобщо не я виждам да издържи на занималня, ама хич. Такива, като нея, по-добре някой да ги взима на обед.
Относно седянето в една стая цял ден - не е точо така. Голямата ходеше на спорт, който плащахме допълнително и се провеждаше в училището между редовните часове и занималнята. Също така в занималнята имат големи почивки и игри на вън задължително. Сега....възможно е да има и учители, които си седят само в стаята, но моят опит е такъв.

# 58
  • Мнения: 4 709
На предната страница бяхте споменали за половината майчинство - 170лв. Всъщност това го бях забравила, че ще го получавам до края на 2та година дори и да започна работа.
Така сметката излиза друга, а до края на 2та година се надявам да излезе по-добра оферта.
Т.к. съм пред същата дилема, само дето нямам първокласник, питах и се оказа, че тези 170лв ги дават, ако детето НЕ ходи на ясла, но при нас няма кой да я гледа, и ако се върна на работа, тя трябва да постъпи в ясла, спират автоматично и тези 170лв. Само, че има един вариант, да прекратя майчинството, да се върна за 10 дена на работа, и тогава да изляза отпуск, за да изчистя отпуската, която ми се е натрупала, тогава детето няма да е на ясла и освен че си вземам заплатата, ще ми дават и тези 170лв. И сега мислим върху този вариант. Ако при теб има такава възможност, може да я обмислиш.
Чета тук едни мами, които не са съгласни със сметките, но при мен ситуацията е следната: Работя като учител, ако се върна на работа по-рано, чистата ми заплата в най-добрият случай ще бъде 550лв, не съм сигурна дали и толкова ще вземам. В момента нямам "джобни" които със сигурност от 60лв по-малко няма как да са. Още 60лв ясла и още 80лв транспорт, защото яслата в която евентуално могат да я приемат ми е много далеко, транспорт в квартала няма, и ще се наложи всяка сутрин и вечер да хващам такси. Остават ми чисти 350лв, толкова колкото ще вземам ако си стоя в къщи. Не мисля, че мога да градя кариера с малко дете, което гледаме сами с таткото. Бях забравила за разходите, които се увеличават, но вие ме карате да се замисля сериозно, заслужава ли си? Ако ползвам отпуската остават доста повече, защото разходите са същите, но вземам заплата +170лв  newsm78

Последна редакция: ср, 09 юли 2014, 14:19 от mysti

# 59
  • Мнения: 22 541
mysti, отпуска и да имам натрупана, няма да е кой знае колко. А и предпочитам да я използвам когато и ако се наложи, отколкото да я "изгърмя" по този начин.

Все още обмислям различни варианти, а и не е 100% сигурно, че дори и тази работа ще започна. Simple Smile Тоест че точно мен ще вземат.

Общи условия

Активация на акаунт