Работа или не?

  • 9 495
  • 109
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 414
Изобщо няма смисъл, според мен, съгласна съм с Касита.
Смятам, че децата в първи клас имат крещяща нужда от родител у дома (мама, татко, баба, дядо, който може). Дори по-леко ми се струва да тръгнеш на работа и да изпратиш 2-годишно на ясла, отколкото да оставиш първолак целодневно.
Със сина си нямах избор никакъв, тогава с него бяхме сами и досега съжалявам за това, кошмарни години бяха.

# 16
  • Мнения: 2 650
И  по мое време си спомням, че ходещите на занималня се считаха като втора категория ученици и обикновено беше, защото бяха изоставащи (не съм се замисляла, че няма кой да ги гледа). Като тръгна  големия ми син обаче в първи клас, занималнята не беше задължителна, но силно пожелателна и почти всички деца от класа я посещаваха. Минусите се оказаха  в повече - първо - детето ми се прибираше с "домашни" и от  занималнята, а беше толкова уморено, че  нищо повече не възприемаше, колкото и да се стараех да сме изрядни . Второ - занималнята приключваше в четири - час, в който нормално работещ родител няма как да прибере детето си, а уж това трябваше да е идеята - да се подпомогнат родителите неразчитащи на чужда помощ. Така ,че ако плюсът ти е само едни чисти 70-80 лева, мисля,че не си струва, дори и  някакъв стаж да  гониш. Първата година в училище е много важна за изграждане на навици у детето  в процеса на учене и ако имаш избор, по-добре насочи силите си там.

Последна редакция: ср, 02 юли 2014, 17:15 от ЗАНДАЛИ

# 17
  • Мнения: 6 365
"И  по мое време си спомням, че ходещите на занималня се считаха като втора категория ученици и обикновено беше защото, бяха изоставащи (не съм се замисляла, че няма кой да ги гледа)."

То тия неща са свързани, помня, че бяха като безпризорни, а и като цяло по-нисички и слабички от другите деца.

Не, не си заслужава да работиш тъпа работа. Това даже намалява силите и може да ти попречи да намериш по-добра позиция.

# 18
  • Мнения: 46 653
За занималнята - според мен е до дете, на някои им понася, на други не. Но е важно какъв подход има учителят, защото от него зависи усвояването на материала.
Дъщеря ми в 1 клас беше на занималня, обядваше в стола, топла и хубава храна, беше й интересно. Аз работех в семейния бизнес + на още едно място дистанционно. Във 2 клас закъса, изостана много и си останах вкъщи. Отне ни 3-4 месеца, за да навакса качествено, защото изскочиха пропуски и от 1 клас. Продължавам да работя дистанционно (разбира се, не получавам висока заплата, но работя, когато ми е удобно и работа, която ми е приятна + съм на разположение на детето). Това ни устройва напълно в момента.
Ако има вариант за някаква почасова или дистанционна работа, според мен е чудесна възможност, хем ще има с какво да се занимаваш, хем ще имаш време и за децата.

# 19
  • Мнения: 7 009
Аз се върнах, но нямаше как да не се върна.
Обаче ако заплатата беше дадената, не бих почнала работа.
Ни ипотеката, ни гледачката би ми покрила Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 4 785
В твоя случай - не. Иначе, ако заплатата си заслужава и перспективите също, бих отговорила с да.  Но бих изчакала по-добро предложение в конкретния случай, ако си сигурна, че няма перспектива за развитие (защото за сегашната ми работа бях твърдо убедена, че е така, дори умрях от яд, че само това се отвори към момента на търсене, меко казано, но сега съм на съвсем различно мнение  Wink Та кой знае...).

пп - нося си храна от вкъщи, също нямаме място за хранене (обособено), но и не работим с клиенти. Касита беше пуснала тема по въпроса  baby_neutral

# 21
  • Мнения: 22 543
На предната страница бяхте споменали за половината майчинство - 170лв. Всъщност това го бях забравила, че ще го получавам до края на 2та година дори и да започна работа.
Така сметката излиза друга, а до края на 2та година се надявам да излезе по-добра оферта.

Няма да съм при същият работодател, при който бях преди майчинството, просто няма никаква работа на този етап и за това съм принудена да се оглеждам за нещо друго.

Не мислех детето да го записвам на занималня, тъй като смятах да изкарам и 2та година в къщи, но ако започна работа вероятно ще се наложи.
Мисля че няма вариант да ходи в някои дни, а в други не (когато баща и не е на работа и може да я взема на обяд), но това ще трябва да проверя.

Мъ℘♥Мяɣ, почти убедена съм, че няма развитие, но както казваш ти - човек никога не може да е напълно сигурен. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 850
 Не знам какви са тея занимални, за които говорите Rolling Eyes Баща ми е възпитател в занималня, тази година беше с четвърти клас, наесен ще е с първи. Много деца посещават занималня, няма такова нещо тъпи-умни, това са деца, чиито родители работят. Занималнята е до 17, 00 -17, 30, баща ми стои до 18, 00 да изчака някое детенце понякога.  Домашни от занималня ми се струва пълна идиотщина някъде да се дават, това е наистина глупост и несъобразителност.
Едно време - 20 и повече години назад, повечето деца от класа ми не ходеха на занималня,  а стояха при бабите или неработещи майки. Затова беше странна занималнята  да.
Марис, 70-80 лв не са особено много, да, ще взимаш и 170лв, но пак не са чак толкова много пари, не знам дали си заслужава да лишиш малкото си дете от присъствието си заради тези пари. Казвам го, защото ако нямаше избор, нямаше да пускаш тема, затова предполагам, че все пак не са ви жизнено важни тези 80 лв отгоре.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 609
При това положение на нещата и аз не бих започнала работа, дори и като се добавят тези 170 лв от майчинството върху заплатата. Това, разбира се, ако не е крайно наложително и тези пари, макар и малко, да са от значение за семейния бюджет.

# 24
  • Мнения: 22 543
До сега взимах високо майчинство и мога да кажа че парите на стигаха, оправяхме се. Но с 350лв. е просто абсурдно. Катъ знам че зимата сметките само за отопление са в този порядък.  А само със заплатата на мъжа ми и 2деца...трудна работа. 

# 25
  • София
  • Мнения: 1 609
При това положение нещата вече са други. Ако малкото пари в повече, които ще получаваш като заплата ще ви помогнат по-лесно да се справяте и без тях ще ви е много трудно, според мен е по-добре да започнеш. Работата може и да изглежда безперспективна, но да излезе друго; а може и паралелно да търсиш по-добра и да напуснеш с едномесечно предизвестие, когато намериш подходяща - мисля, че свестен работодател би те изчакал.

Вече за първокласничката не знам... Не ми е дошло до главата. Сигурно е по-добре да има кой да я взима след часовете и да не посещава занималня, но ако няма кой да я гледа, трябва да се търсят други варианти.

# 26
  • София
  • Мнения: 23 138
Вие така ме стресирахте с тая занималня. Дъщеря ми има възможност да не ходи на такава, но мъжът ми настоява.  Rolling Eyes Щом и другите деца ходели, значи и тя ще можела.

# 27
  • Мнения: 7 009
Тя занималнята не е ли задължителна от първи до четвърти клас?
Едната ми приятелка в Пловдив беше в частна занималня и децата бяха само от 3-4 клас, тя казваше, че е така, защото за първи и втори е задължително да им осигурят от училището.
На следващата учебна година вече не я взеха на тази работа, защото и за 3ти и 4ти станало задължително newsm78 Освен да е нещо специфично за това училище или за Пловдив?

# 28
  • София
  • Мнения: 1 609
Знам ли и аз Simple Smile Далече съм от този момент, но сигурно ще се наложи - моята щерка няма кой да я взима от училище по обед и да се занимава с нея цял ден. Ако не се промени нещо в обстоятелствата в следващите 4-5 години (което ме съмнява), ще си ходи. Не знам кое е толкова ужасното на сегашните занимални и толкова много ли се преуморяват там.

Аз съм ходила на занималня за много кратко в първи клас. Беше ужасно, учителката беше кошмарна. Ходих може би около месец и настоях да ме отпишат. Не знам защо, но ме послушаха и ме отписаха и след училище се прибирах и се гледах сама - обядвах, пишех домашни, излизах навън. Това обаче беше преди 20 и кусур години, а сега е друго и аз не бих оставила първокласник сам вкъщи цял ден.

# 29
  • София
  • Мнения: 17 414
Занималнята хич не я харесвам аз, смятам, че много навреди на сина ми.
Първо си представете дете на 7, което цял ден не може да си събуе обувките и да си полегне/почине - от бюро на бюро. Вярно, пускаха ги да играят на една площадка, но факта си е факт, едно дете на тази възраст има нужда да си почине малко на тишина, с удобни дрехи и пантофки. Шумът в училище е невъобразим просто.
Освен това, за 2-те години занималня синът ми така беше свикнал с това да му казват - сега напиши това домашно, сега направи онова, че в 3 клас като остана у дома, просто не знаеше как да учи сам, как да се организира и какво да прави със свободното си време. Добре, че в 4 и 5 клас аз си бях у дома по майчинство, че се научи да се справя сам с времето си.
С дъщеря ми много се надявам да намерим начин да не ходи на занималня, но кой знае как ще ни завърти живота тогава. Въс всеки случай, ще направим всичко възможно да не се наложи.

Общи условия

Активация на акаунт