Истанбул Летен и Вдъхновяващ [тема 37]

  • 71 940
  • 730
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 13 141
Някой ползвал ли е карата - музеен пропуск и какви са отзивите ви - https://www.muze.gov.tr/tr/purchase?t=5 От къде може да се закупи и за кои обекти важи.

Точно от твоя линк се разбира всичко. Ето информация за кои обекти и за колко време важи - https://www.muze.gov.tr/en/cards-and-tickets/museum-pass/about-m … seum-pass_44.html

Ето и откъде може да се купи - https://www.muze.gov.tr/en/points-of-sales?CID=3 

От каса е най-лесно да се закупи от археологическия музей, защото са най-малки опашките. Към списъка мога да добавя, че в дъното на площада, който е между Света София и банята на Хюрем има автомати, от които могат да се закупят и на самообслужване. Ето как изглеждат:





Но лично аз не съм ползвала карта. На всяко ходене разглеждаме не повече от 2-3 музея. Ще ми дойде много да обиколя всичко от списъка, а като се знам, ще се опитам да видя всичко предплатено, за да не се мина.  Laughing Но си заслужава. Само с Топкапъ, Света София и още нещо в района (Археологическия или Света Ирина) и 85-те лири са надхвърлени. Wink

Последна редакция: сб, 11 юли 2015, 14:25 от Тaня67

# 481
  • Мнения: 555
Здравейте момичета !  Peace Hug
От вашите прекрасни коментари , пълни с любов и оптимизъм ме отказахте да пътувам с ТА и да си давам парите на вятъра, за което безкрайно ви благодаря !  Hug Peace  bouquet

Сега обаче ще имам нужда от вашата помощ , подкрепа , съдействие и насока !  Peace
Ще пътуваме през септември с личен автомобил . / Ще бъда благодарна за всякакви подробности- зелена карта, винетки , пътни такси ...всичко ще ми бъде от полза /
Когато пристигнем живот и здраве искам да ползваме градски транспорт , метро и т.н - не ни се шофира в трафика на толкова огромен и непознат за нас град/
Споделям с вас хотела ми с адрес и нещата , които искаме да видим / ако е възможно/: Настаняваме се в ден четвъртък /след 14 часа/ и освобождаваме хотела в 12 часа в неделя . Hug

Taksim Yazıcı Residence   
 Tomtom Mahallesi Akansu Sokak No: 4, Бейоглу, 34433 Истанбул, Турция/ Таксим Йазъчи Резиденс - хотела  е на Истиклял до френската уличка

http://www.booking.com/hotel/tr/taksim-yazici-residence.bg.html

Желание за посещение/ "виждане"/  на :
1.   Топ Капъ+ Харем, Света София , Синята джамия, Цистерната
2.   Капалъ Чарши / задължително/  и евентуално пазар за подправки
3.   Ортакьой
4.   Джевахир мол
5.   Панорамна разходка с корабче / за да видим парка Емиргян и Бейлирбей –/поне отвън/
6.   КАФЕТО НА БЕРГЮЗАР  адрес/ Anahtar Sk., 3, Kılıçali Paşa Mh., Beyoğlu, İstanbul, Türkiye/
7.   Музей на сериала Великолепния век – адрес Maslak Ayazağa Cad. No:4
8.   Преди тръгване към България / след осовбождаване на хотела/ с колата посещение на мол Форум и аквариума



Повдигнатите , са ми особено важни , особено музея на ВВ Най-много време , спокойствие и без да бързам искам да имам за Капалъ чарши и за Музея на ВВ .... newsm17
Една приятелка ме посъветва Капалъ да не е в съботен ден , защото било 'ужас" .....

Ако някъде помежду другото може да се включи и Делфинариума за едно представление о.к ...Ако става много – здраве – следващия път ! Peace newsm10

Ще бъда благодарна на всеки , който отдели от времето си да ми помогне да съм по-подготвена ! Как да ги подредя по дни , транспорт ...с какво , от къде и как ... Embarassed

Вие сте направили страхотни теми с изобилие от информация - ама аз с търсенето , ориентация от тук по карта ........ newsm78 Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed ooooh! ooooh! съм голям лаик ! Ще положа усилия да съм наясно , разчитам на вашата подкрепа тук и ...живот и здраве - каквото стане - това !  Hug  Simple Smile Peace  bouquet


 

Последна редакция: сб, 11 юли 2015, 21:27 от bebeOgi

# 482
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 715
Радвам се, че се нави сама да организираш. Няма да съжаляваш за това ти решение.
Аз съм ходила веднъж и не мога да помогна в програмата, но момичетата тук са много отзивчиви и информацията в темата е богата, време имаш достатъчно.... ще се справите. Peace

# 483
  • Мнения: 555
Радвам се, че се нави сама да организираш. Няма да съжаляваш за това ти решение.
Аз съм ходила веднъж и не мога да помогна в програмата, но момичетата тук са много отзивчиви и информацията в темата е богата, време имаш достатъчно.... ще се справите. Peace

iv4enceto_91, Благодаря ти за куража и подкрепата!  Peace Hug  bouquet

Разчитам на момичетата тук ! Hug Peace  bouquet

Пожелавам на всички хубава неделя и успешна и ползотворна нова седмица ! Peace Hug  bouquet

# 484
  • Мнения: 3 839
Бебе - много неща си планирала за това кратко време и не знам дали ще успеете.  newsm78

Само Топ Капъ+ Харема, Света София, Синята джамия и Цистерната са един цял ден при това с бърза крачка - от вашия хотел трябва да стигнете до Таксим. Оттам с фуникуляра до Кабаташ, след това с трамвай Т1 до спирка Султанахмед. Това например в събота, макар че тогава има повече хора.

В деня на пристигането може да направите разходката по Босфора с Ортакьой и кафенето на Бергюаз. От вашия хотел трябва да стигнете до Таксим. Оттам с фуникуляра до Кабаташ, след това с трамвай Т1 до спирка Еминьоню. Там хващате корабчето за Босфора. Като приключите с разходката, хващате обратния път до Кабаташ. Оттам има автобуси за Ортакьой. Разглеждате, хапвате по един картоф и пак обратно до Кабаташ. Оттам фуникуляр до Таксим и пеша по Sıraselviler Cd до кафенето. Някъде около 1 км.

В петък да бъде Капалъто (от вашия хотел трябва да стигнете до Таксим. Оттам с фуникуляра до Кабаташ, след това с трамвай Т1 до спирка Баязид Капалъ чарши). От капалъто трябва да гоните зелената линия на метрото до спирка Шишли, за да отидете до Джевахир мол.

В неделя напускате хотела и отивате с колата до музея на ВВ, след него посещение на Форум и аквариум, ако имате време и сили. Това в случай, че музея работи в неделя.

При всички положения ще ви трябва GPS с най-новата карта на Истанбул. Предварително намираш всички адреси, които ще се посещават с кола и ги залагате в GPS-а. Записваш ги по реда на посещението им - първо вашия дом.адрес до хотела, от хотела до музея, после до Форум, после пак до вкъщи.
Ако не разполагате със зелена карта, ще трябва да си извадите от вашия застраховател. В зависимост от нивото на сключената застраховка, може да ви е безплатна или да я заплатите. Ако колата е на лизинг, служебна трябва нот.заверено в тур.посолство/консулство пълномощно. Ако е на физ.лице и то не пътува с вас също.
За пътуване по магистралата да се включат другите.  Peace
За градския транспорт в Истанбул ти трябват Истанбул карт. Купува се от машини на всяка спирка на метрото или трамвая. Първо се купува самата карта, за което ти трябва банкнота от 10 лири (машината не връща пари). После на същата машина се зарежда със сумата, коята искаш. Има меню на английски и е много лесно.
Изкарай си адресите и ги виж къде се намираш в гугъл мапс. Така ще се ориентираш кое, как и т.н. При самостоятелно организирана екскурзия ще трябва да се ориентираш по карти и т.н.  Peace

# 485
  • София
  • Мнения: 660
Момичета, направих една бърза резервация сега тук https://www.booking.com/hotel/tr/galatolia-suites.en-gb.html?aid … tbooking_confpage  Някой отсядал ли е в тези апартаменти? Нямат паркинг и ме интересува има ли достатъчно място отпред да спрем, видях паркинг наблизо, но без street view не мога 100% да съм сигурна. Дойде време на Виаленд най-после. Прегледах всички клипове в youtube. Не за друго, а да знам за какво да не се натискам Wink)

# 486
  • София
  • Мнения: 13 141

Taksim Yazıcı Residence   
 Tomtom Mahallesi Akansu Sokak No: 4, Бейоглу, 34433 Истанбул, Турция/ Таксим Йазъчи Резиденс - хотела  е на Истиклял до френската уличка

http://www.booking.com/hotel/tr/taksim-yazici-residence.bg.html

Желание за посещение/ "виждане"/  на :
1.   Топ Капъ+ Харем, Света София , Синята джамия, Цистерната
2.   Капалъ Чарши / задължително/  и евентуално пазар за подправки
3.   Ортакьой
4.   Джевахир мол
5.   Панорамна разходка с корабче / за да видим парка Емиргян и Бейлирбей –/поне отвън/
6.   КАФЕТО НА БЕРГЮЗАР  адрес/ Anahtar Sk., 3, Kılıçali Paşa Mh., Beyoğlu, İstanbul, Türkiye/
7.   Музей на сериала Великолепния век – адрес Maslak Ayazağa Cad. No:4
8.   Преди тръгване към България / след осовбождаване на хотела/ с колата посещение на мол Форум и аквариума

Смърфиета ти е отговорила в голяма степен на въпросите. Жалко, че не ни послуша за по-подходящ квартал за отсядане. Истиклял е добре, но само за тези, които търсят забавления, нощен живот и т.н., а не за разглеждане на най-стандартните забележителности.

Както ти е казала Смърфиета, трябва ти един ден за Топкапъ, Света София и около тях. На практика до тях минава само трамвай. Имаш различни варианти. Единият е слизане надолу покрай кулата Галата до моста Галата и от там хващане на трамвая до Султанахмет. Втори вариант е слизане до края на Истиклял, спускане с Тюнел (зъбчата железница) и после трамвай. Трети вариант е качване до Таксим или слизане по Истиклял до станция Шишхане на метрото. Хващате метрото в посока Йеникапъ и слизате на предпоследната спирка Vezneciler. Тя се използва и за Капълъ чарши, но по-добре да ги оставите за различни дни. Ако искате вървете пеша до Султанахмет, а ако искате хващате трамвая в посока Кабаташ. Мисля, че до Султанахмет са 3 спирки. И последния вариант, за който се сещам е казания от Смърфиета - Таксим, Фуникуляр до Кабаташ и трамвай.

За Капълъ чарши важат същите варианти за транспорт, но ако сте с метрото няма смисъл да се качвате на трамвай, защото е една спирка, а ако идвате от другата посока, няма да слезете на Султанахмет, а на спирка Баязид. След като разгледате закритата част на базара (много е скъпо и няма смисъл да се купува каквото и да било оттам), минете в уличките зад него в посока Златния рог и там вече пазарувайте каквото ви душа иска - гащи, рокли, пердета ... и всичко, което можеш да се сетиш.  Wink В един момент се стига до Египетския пазар. Ако пък не ви се пазарува, след Капълъ чарши минете през Сюлеймание (мисля, че първоначално питаше за нея). Там са тюрбетата на Сюлейман и на Хюррем, но не знам дали ще е отворено гробището, за да ги видите. Извън гробището пък е гробът/тюрбето на архитекта Мимар Синан (архитект на Сюлеймание, Селимие в Одрин и много други джамии). После по стръмните улички надолу ще излезете отново на Египетския пазар. И както сте скапани, минавате отсреща на пристанището и се качвате на корабче за разходка. Ние използвахме корабчетата на TURYOL, които тръгват на всеки час и са от ляво на моста ако Египетският пазар е зад гърба ви. До тях са шарените лодки, на които продават балък екмек. На разходката ще видите Бейлербей, но корабчетата не стигат до Емиргян.  Wink Не е лошо да видиш как изглеждат дворците Долмабахче, Бейлербей, Кючюксу и други важни сгради, за да ги разпознаете от корабчето.

След корабчето се качете на трамвая до Кабаташ или до предпоследната спирка Фандъклъ, а после на автобус за Ортакьой. Наизуст - това са 25Е, 22, 22 RE. Там е много приятно вечер. Има много заведения, джамията е прекрасно осветена, а мостът е на "една ръка разстояние". От Ортакьой има автобуси за Таксим. По спомен 40Т и 42 Т, но може и да греша. Гледайте табелките. Таксим задължително е написан.  Wink

Кафенето на Бергюзар е на пешеходно разстояние от хотела. Може да го видите вечерта в деня на пристигането, когато предполагам, че ще се поразходите по Истиклял, Френската уличка и наоколо.

Мол Джевахир не знам кога ще го вместите, но до него се отива с метрото - или от Таксим, или от Шишхане. Слиза се на станция Шишли (2 след Таксим).

Музеят според мен е далече и вариантът с кола, предложен от Смърфиета е най-добър. Все пак сравнително наблизо минава и метрото. Ако искаш разгледай по-внимателно картата, разстоянията, виж на стрийт вю как са улиците и тротоарите (в тези райони има много широки и натоварени булеварди, които често са пречка за пешеходците) и прецени сама как ще е по-удобно.

Мол Форум ви е на път за България и е удобен за последно посещение в града.

За Истанбулкарт и за картата за магистралата има линкове в първи пост.

# 487
  • Мнения: 555
Смърфиетка, Таня67, Благодаря ви за отделеното време и изчерпателните отговори! Благодаря за отношението и готовността да ми съдействате !  Peace Hug  bouquet

Смърфиетка, ще видим толкова - колкото е възможно. Аз съм ги нахвърляла така , но в никакъв случай за 2 цели дни и 2 половинки от първи и последен ден няма да давам толкова зор и на себе си и на семейството си! Каквото успеем - това ! Peace Дай Боже здраве и по-нататък възможност пак  Hug

Таня67, помня какво ми казахте за района на хотела, гледах тези в близост до основните забележителности , но честно казано и за мое съжаление цената за 3 нощувки ми идва висока , докато тази която резервирах е повече от добра ! Peace  bouquet Имам право на анулация ...., ще поглеждам когато имам време , ако попадна на нещо сносно като цена ....ще анулирам и ще резервирам друг!
Ще видя, все някак ще се справим и колкото толкова !  Peace Hug

Сега няколко вероятно тъпи въпроса  Embarassed Embarassed Embarassed
1. Какво означава 'фуникуляр" ?
2. Ние сме с дете на 7 години / 3 карти Истанбулкарт / ли купуваме ? С по колко лири трябва да ги заредя ? Как разбирам кога трябва да се зареждат отново ....,ако са изчерпани ?? Embarassed Embarassed
3. От коя карта мога да се ориентирам най-лесно кое къде се намира от нашия хотел ?

# 488
  • Мнения: 3 839
Фуникуляр - това е подземно влакче, теглено от въжета. В Истанбул има две, Кабаташ-Истиклял и Галата-Тюнел.
Трябва ви една карта за тримата, просто се маркира три пъти. При всяка маркиране се вижда на екрана колко пари остават.
Аз използвам гугъл мапс, най съм доволна. Там може да зададеш начална и крайна точка, показва ти пътя в зависимост какъв транспорт избереш. Има варианти за кола, градски транспорт и пеша.

# 489
  • Мнения: 555
Смърфиетка, Благодаря !  Peace Hug  bouquet

# 490
  • Мнения: 3 839
Автомати за закупуване на мюзеум карт има в двора на Света София и Топ Капъ.

Бебе - оглеждай се за хотел около този, който ти казах. Ако изкочи добра цена, премести резервацията. Таня е права за локацията на сегашния хотел с оглед на местата, които искаш да посетиш. Имате малко време и е добре да се губи малко време в пътуване.
Ако нагласиш програмата от Ортакьой да се връщате към Таксим, Таня пак е права - има автобуси оттам и Таксим го пише на табелата на самия автобус. За хотел също може да гледаш в Лалели, по линията на трамвая.  Peace

Аз бих искала да помоля нещо, макар че не е тук мястото. Можете ли да ми дадете линк към темата за пазаруване в Лозенград и Одрин, защото съм с телефона и от него е почти невъзможно използването на търсачката.  Praynig Извинявам се предварително!

# 491
  • София
  • Мнения: 13 141
BebeOgi, в момента точно Гугъл мапс ще ти свърши най-добра работа. Дори можеш да си разпечаташ картата на обикновени листове. Голямо чудо, че на всеки лист ще е отделен квартал.  Wink Иначе в града има информационни бюра на почти всички възлови места - Султанахмет, гара Сиркеджи, Кадъкьой, Юскюдар (в тези съм влизала, но със сигурност има и на други места). Там има оставени безплатни карти и винаги ще ви упътят. Възможно е и в хотела да има оставени карти.

Детето на 7 години може би няма да се таксува на влизане в спирките. Има правило, че ако минава под турникета (може и да понаведе главата Wink) не плаща. Все пак не съм била с толкова малки деца, за да го кажа от опит. Възможно е и в музеите да успеете да го вкарате безплатно, но трябва да сте настоятелни. В повечето случаи се правят на неразбиращи и казват на чужденците, че трябват билети за всички. Лошото е, че не знам до колко години децата влизаха безплатно - 6 или 7. Дано се включат майки, които са водили децата си, за да кажат. Или се поразрови в сайтовете на отделните музеи. Би трябвало да е написано.

За Истанбул карт Смърфиета ти е отговорила - достатъчно е да имате една и да я зареждате като намалеят парите в нея. Иначе доскоро самата пластмаса/карта струваше 6 лири и ми е чудно, че на автоматите е 10. Може би е, за да закръглят сумата и да не връщат ресто.  Wink Дори погледнах в сайта им - и все още пише, че е 6 лири - http://istanbulkart.iett.gov.tr/en/istanbulkart/pages/menu/427 (трябва да кликнеш на Card Fees), но е възможно да се повишили цената и да не са актуализирали сайта си.  newsm78  В същия линк или от линка от първа страница на темата можеш да погледнеш откъде другаде се купуват картите.

Вчера забравих да кажа за Делфинариума - далече е. Близо е до кафенето Пиер Лоти и може да се съчетае с хубавата разходка с ферибот по Златния рог, но не виждам кога можете да го вместите в графика. Другото е да отидете с колата в деня на тръгването. Почти на път ви е, но не знам как ще сте с времето.

А колкото за фуникулярите, това е името на този вид въжени зъбчати железници, но специално в Истанбул, всеки си има име. Тюнел е този, който свързва Каракьой с Бейоглу. Това е второто в света метро и си е атракция. Вагоните са дървени. Още ме е яд, че единствения път, когато се качихме, влакът точно щеше да тръгва и ние се затичахме да го хванем без да се насладим на обстановката. А са през 5 минути.  ooooh! Можехме да изчакаме следващият.  Sad Другият фуникуляр е нов и го наричат Фуникуляр.  Laughing Той пък е с едни интересни шарени зъбни колелета, сложени в прозрачна кутия. Много е ефектно.  Grinning Но да знаеш, че и на двата има знак "М" на метрото.  Wink

Смърфиета,  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=837596.msg31206345#new

Последна редакция: пн, 13 юли 2015, 12:07 от Тaня67

# 492
  • Мнения: 471
Смърфиетка, Таня67, Благодаря ви за отделеното време и изчерпателните отговори! Благодаря за отношението и готовността да ми съдействате !  Peace Hug  bouquet

Смърфиетка, ще видим толкова - колкото е възможно. Аз съм ги нахвърляла така , но в никакъв случай за 2 цели дни и 2 половинки от първи и последен ден няма да давам толкова зор и на себе си и на семейството си! Каквото успеем - това ! Peace Дай Боже здраве и по-нататък възможност пак  Hug

Таня67, помня какво ми казахте за района на хотела, гледах тези в близост до основните забележителности , но честно казано и за мое съжаление цената за 3 нощувки ми идва висока , докато тази която резервирах е повече от добра ! Peace  bouquet Имам право на анулация ...., ще поглеждам когато имам време , ако попадна на нещо сносно като цена ....ще анулирам и ще резервирам друг!
Ще видя, все някак ще се справим и колкото толкова !  Peace Hug

Сега няколко вероятно тъпи въпроса  Embarassed Embarassed Embarassed
1. Какво означава 'фуникуляр" ?
2. Ние сме с дете на 7 години / 3 карти Истанбулкарт / ли купуваме ? С по колко лири трябва да ги заредя ? Как разбирам кога трябва да се зареждат отново ....,ако са изчерпани ?? Embarassed Embarassed
3. От коя карта мога да се ориентирам най-лесно кое къде се намира от нашия хотел ?



За хотел мога да препоръчам този - http://www.booking.com/hotel/tr/golden-horn-istanbul.bg.html

Миналата година бяхме в него, но тогава течаха ремонтни работи и закуската не се сервираше на терасата. От снимките виждам, че вече е отворена, а гледката към Босфора от нея е фантастична. През лятото дори стаите с изглед към Босфора са на достъпни цени. Местоположението е най-доброто, което можете да намерите в Истанбул, тихо е - улицата е забранена за движение на МПС и всичко е на крачки разстояние.

Единственият проблем е малката баня, но с оглед на гледката и местоположението на хотела, това може да се прежали.

Частен паркинг има в близост до хотела, но трябва да се заяви при регистрацията.

ПС - Тaня, Тюнела свързва Каракьой с Бейоглу  Wink

Последна редакция: пн, 13 юли 2015, 11:13 от bialk

# 493
  • Венера
  • Мнения: 858
bebeOgi, в Топ Капъ деца под 12 години могат да влизат, само трябва да се заплати цената за харема, който е безплатен за деца под 6 години. Но в сайта пише, че искат ID card. В сайта на Света София също пише за  безплатен вход под 12 години, но там също пише за харема, че се плаща, а там харем няма  newsm78. Нищо де, носете някакъв документ на детето и опитайте. За Водохранилището не пише да има безплатен вход за никой, но пак може да питате. Относно музея на ВВ и аз мисля, че е най-добре да се отиде с кола, входа на музея е 35 лири.  Peace

# 494
  • София
  • Мнения: 13 141
ПС - Тaня, Тюнела свързва Каракьой с Бейоглу  Wink

Хубаво, че го видя.  Laughing Изобщо не бях забелязала.  Embarassed Малко ще е трудно да стане от Кадъкьой, но е добре управниците да помислят и за такъв вариант.  Mr. Green  Удобно ще е.  hahaha

Общи условия

Активация на акаунт