НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 103

  • 62 106
  • 726
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 595
Благодарноси за новата тема  bouquet
и за всички, които ми отговориха за неразположенията в мин.тема. Почетох за хипофункция на щитовидната, откривам доста симптоми у себе си, някои от тях са характерни и за ИР, каквато ми диагностицираха още преди 10-на години, та ще видим къде ще излезе проблема... Ще пускам кръвни тази седмица (пакет тsh, ft3, ft4, tat, mat, ПКК), ще поискам и захар и инсулин (?). Кажете ми моля за инсулина, може ли да се тества така само с еднократно даване на кръв, че преди години само с обременяване съм правила и не знам... Четох, че не трябва 12 часа преди това да съм приемала нищо, различно от вода. Нещо друго да ме насочите?
След резултатите ще мисля за консултация с ендокринолог.

# 31
  • Мнения: 6 347
Орехите имат съвсем незначително количество йод. Не знам при зелените орехчета колко е, но не вярвам да е достатъчно, ако човек иска да приема йод.

Келпът не вярвам да може да навреди при кърмачки. Той също не съдържа голямо количество йод по принцип.

Деситка, може инсулин на гладно, без да правиш обременяване.

# 32
  • София
  • Мнения: 555
Мерси, Чоки.

Открих тест за йоден дефицит в домашни условия: http://saveti.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0 … D0%B7%D0%BC%D0%B0

Не че съм открила топлата вода, но може да ви е интересно.

# 33
  • Мнения: 6 347
Този тест не бил много надежден, така съм чела. Peace Просто йодът е летлив и се изпарява, това е и едната причина да не може да се разчита много на йодираната сол - йодът се изпарява за около месец. Другата причина е, че в солта има много малко йод. А третата - че солта се йодира със съединение, което не се усвоява добре. Разбира се, в някои райони с висока заболеваемост от гуша е настъпило подобрение след йодирането на солта, но днес това не е достатъчно, защото в организмите ни постъпват много големи количества бром, флуор и хлор, които изместват йода (той пък постъпва в прекалено малки количества освен това).

# 34
  • София
  • Мнения: 555
Чоки с безценна информация както винаги. Благодаря ти!  bouquet
Значи остава в лабораторни условия да се тества, или?

# 35
  • Мнения: 6 347
Ами, има един тест с изпиване на капсула с йод и събиране на 24-часова урина, който се прави в Щатите, но не знам дали го има у нас. Embarassed

# 36
  • SA
  • Мнения: 3 196
Ние 3 дни нямахме интренет и ще се връщам назад да чета.
С йода аз лично нямам кой знае какъв опит, но от прочетеното досега оставам с впечатлението, че ако човек има сериозен йоден дефицит, то няма начин да го корегира с келп или стандартни йодни добавки, които съдържат символични количества от него. Келпът мисля спокойно може да се взема по време на кърмене.
А по отношение на теста за дефицит - единствено сигурен е този с натоварване с 50 мг йод и последващо изследване на урината. Не зная дали се прави някъде обаче.
В обвивката на зелените орехчета вероятно се съдържа доста йод, защото все пак ликьорът от нея има вид на йодна тинктура. Но колко точно, не знам също.
Скоро се сещах за Четирилинка, която започна Луголов разтвор и ми е интересно докъде е стигнала.

# 37
  • София
  • Мнения: 555
Благодаря ви момичета!
Няма тест явно. Дано да я убедя да предприеме нещо. Тя няма сериозен дефицит според мен, но има от изброените симптоми (кисти, миома, лоши резултати от цитонамазка) и искам превантивно да направи нещо по въпроса, защото ми е много скъпа.

# 38
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
...
Да попитам: някоя от вас наблюдавала ли е промяна в самия МЦ? Имам предвид като болки, ПМС и тн. При мен има някакви неща, но нали и хормонално не са ми наред нещата, та се чудя от кое е...
Аз намирам, МЦ ми се удължи с 2 дни, бях паднала на 26, сега съм на 27-29. С всеки изминал месец се чувствам по-добре. Болките уж намаляха, но не винаги, поне намалих хаповете малко. Та мога да кажа че имам подобрение.

Тонче, наистина има влияние, за мен е безспорен факт! Аз съм жив пример!

Шоки, аз съм от тези които приемат ленено семе, като брашно смляно, по 1 с.л. не всеки ден, но редовно. Връзва ми се под 200г на месец, не го ползвам за друго, но в суров вид, много ми влияе на перисталтиката и това е единствената причина да го ям. Според теб, до колко това се отразява на режима, като имаш предвид че съм стриктна с другите неща и рядко прегрешавам с нещо.

desitka*, гладна, жадна, без кофеин и рано сутрин няма друго. Не е нужно да правиш обременяване (кр захар и инсулин е ОК), само после си сметни ХОМА ИР, в нета има калкулатори...

И аз питах за Четиринка, отдавна се чудя как е? Дано е добре и са се радва на някоя чиния пръжки  Mr. Green и салатка.

# 39
  • Мнения: 6 347
Синеочке, едва ли ти вреди лененото семе. Все пак малко хора следват 100% режима си на хранене - обикновено за добър вариант се приема 80:20 - в 80% от времето си стриктен, в 20% си позволяваш отклонения. Лененото семе не е препоръчително и защото е семе, т.е. с фитинова киселина и лектини, но те поне могат да се неутрализират до голяма степен, ако се консумира след накисване. Аз имам и друго възражение срещу него - ленът е фитоестроген, а за тях не е съвсем сигурно полезни ли са, вредни ли, за кого, кога. Мисля, че за жените в критическата възраст, при които намалява производството на естроген и започват неприятни симптоми, тези фитоестрогени могат да бъдат от полза, но дали при младите пък не вредят? Май не е ясно. Peace Но едва ли има толкова значение в количеството, в което го консумираш.

# 40
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Естрогенът в женския организъм е сравнително висок през по-голямата част от МЦ, повишаването му може да се смята за подобряване качеството на яйцеклетката, но дали обаче това е изкуствено завишаване не знам. Обаче висок естроген в началото на на МЦ може да подтисне О или да влоши Я, т.е. да пресече узряването. Та е много важно всички хормони в женския организъм да са в синхрон
Все пак естрогените са сериозна тема и не смея да се изказвам, понеже явно има вредни и полезни естрогени. Все пак сме жени, естрогена е нашия хормон.
Мен високия Е2 ме побърква, ставам ревла  Crazy тогава гледам да се скрия от света...

# 41
  • Мнения: 5 713
Ленът и чиата дори и накисване не ги спасява, защото се желират и после не може да се отмие; образуват слуз.

# 42
  • Мнения: X
Мерси за темата

Относно ноктите от края на миналата тема, открих че се изсушават зимата и затова стават чупливи, меки, разслояват се през зимния период
Вземете си влагомер и вижте какво показва у вас
Сега зимния период заради отоплението обикновено %-ът влага във въздуха у дома пада драстично
Ако е под 40%, търсете начин за овлажняване на въздуха у дома

# 43
  • Мнения: 2 463
Благодаря Шоки за новата тема  bouquet
Тонче,благодаря и на теб за рецептата.Да попитам, на колко градуса го печеш?
Чела съм , че и друг път коментирате йода,но за първи път го свързвам с мен.
Имам ужасни болки в гърдите една седмица преди цикъл, имам фиброми и кисти на гърдите.Откриха ми и киста и миоми на яйчниците. Ха сега де.Може ли за всичко това да е виновна липсата на йод? newsm78

# 44
  • Мнения: 172
Записвам се в темата.
На мен лененото семе и триците не ми помагат на перисталтиката,  а ме подуват и боли  Sick но съм и с проблемен стомах. Принципно нямам проблем, но отвреме-навреме пия сена,'защото се случват периоди, в които ми става тежко. Тя дали е вредна?

Общи условия

Активация на акаунт