покупка на имот на данъчна оценка

  • 11 868
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 511
Покупка на мебели, обзавеждане, подобрения.

# 16
  • Мнения: 674
Най-добре е на реалната цена да се подпише договорът. Но продавача твърдо държи на данъчна оценка. Мисля да му предложа освен цената на апартамента, да му предложа примерно още 5 000 лева, но да бъде на реалната цена.

# 17
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
А и страните в нотариалното производство декларират, че  сумата, посочена в НА, е действително уговореното плащане по сделката.
Изобщо не са редки случаите на подведени под нак.отговорност по 313 НК.

# 18
  • Мнения: 674
Може би ще се откажа. Но апартаментът много ми хареса. И ме е яд. Ще търся друг.

# 19
  • Мнения: 45
Според мен задължително се посъветвайте с адвокат-все пак не купувате жилище всеки ден.Другото,което мисля е,че в банките работят достатъчно юристи,който се занимават с всичко свързано със сделката и правят най-различни проверки.

# 20
  • Мнения: 40 892
    Ако се появи някой наследник и заведе дело и го спечели, трябва да върна апартамента, продавача да ми върне парите, но ще ми върне само тези, които съм платила по данъчна оценка. Нещо такова ми обясниха.

Щом казваш "наследник" значи не става дума за ново строителство. А щом не е, значи не купуваш от строител (юридическо лице по презумпция), а от частно лице. Тогава какво ДДС ви гони?  ДДС задължени са само продавачи, продаващи по повече от едно жилище на година, т.е. активно продаващи имоти newsm78

Иначе не само заради наследник, може и данъчните да поискат разваляне на сделката. Рискът не е голям, но го има. Има и друго - ако догодина опиташ и ти да продадеш, но на реална цена, трябва да платиш данък върху разликата в цените, а тя ще е значителна.

# 21
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
....ако догодина опиташ и ти да продадеш, но на реална цена, трябва да платиш данък върху разликата в цените, а тя ще е значителна.
и това.
Това, което пиша, са реални опасности, с които се сблъсквам в практиката. Не ги споменавам просто така.

# 22
  • Мнения: 674
Ново строителство е. От 2014 г.

# 23
  • Мнения: 54 413
Никакво ДДС не се плаща, ако не купуваш от строител.
Може би за данък печалба става дума, ако имотът е продаден след по-малко от 3 години.

# 24
  • Мнения: 25 737

Може би за данък печалба става дума, ако имотът е продаден след по-малко от 3 години.
Това ще да е, продават на по висока цена и разликата е облагаема, те и за това ги натискат за продажба по данъчна. Peace
Според мен зависи от договора, ако е изпипан прецизно (при разваляне на сделката продавача дължи двоен размер и т.н.)няма да има проблем.

# 25
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Направо си отидете при адвокат, няма какво да му мислим тук.
С двойно връщане на сумата става, ако напълно ще покрие реалната цена. Често данъчната е в пъти по-ниска от реалната. Но и обратното ми се е случвало - данъчната да е по-висока /особено по селата/.
И адвокат да ви подготви всичко, нотариусът само ще завери волята ви, което, всъщност си му е и работата, а не да охранява интересите ви.

# 26
  • Мнения: 14
Повечето написано по темата е просто чесане на езици и махленски клюки. На практика покупко продажба не може да се развали ако документите представени пред нотариуса са изрядни, на каквато и цена да изповядате пред нотариус (данъчна или реална) ако документите са изрядни - няма причина на света по която да се наложи да върнете апартамента или да загубите някакви пари. Това е не просто малко вероятно - а е гарантирано невъзможно. И не е гарантирано от мен - а от към момента действащите закони. Може и някой да ме оборва с фраза от рода на " то пък едни закони имаме - всеки ги обикаля" но и това ще е просто за да си почеше езика.
Истината е една - Ако сделката, оформена с Нот. акт е перфектна (базирана на изрядни документи) няма как да я развали никой. Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 4 192
А какво става ако има забравен наследник в удостоверението за наследници, който после прояви претенции? Редовно се случва удостоверението да са пропуснали някого?
А какво става ако някоя тежест не излиза вписана и впоследствие някоя банка прояви претенция? И това се случва не рядко
А какво става, ако продавачът е измамник и продаде имота за няколко дни няколко пъти, тъй като в София Агенцията по вписване работи с няколко дни закъснение? И такива случаи има?

# 28
  • Мнения: 14
Е то по твоята логика защо не ме попита какво става ако тръсне едно голямо земетресение е събори блока? И такива случаи има Simple Smile
 Ако забеляза аз изрично повторих че не може да се развали сделката и не може да се загубят пари само при условие че документите са ПЕРФЕКТНИ. Това значи че няма как да се скрие тежест или наследник ако не се представи пред нотариуса документ с невярно съдържание (което си е престъпление - а не грешка). Винаги има риск да не се приберем в къщи след сутрешна разходка. Я керемида да падне , я пиян шофьор .... я нещо друго. Това обаче не значи да не излизаме. Просто си направете труда да проверите (ако трябва по няколко пъти) всеки един от документите. Дори и разширеният вариант на списъка за нужни документи за подобна сделка не под 15. Ако си струва апартамента - просто се постарайте а не се отказвайте.

# 29
  • Мнения: 40 892
Повечето написано по темата е просто чесане на езици и махленски клюки. На практика покупко продажба не може да се развали ако документите представени пред нотариуса са изрядни, на каквато и цена да изповядате пред нотариус (данъчна или реална) ако документите са изрядни - няма причина на света по която да се наложи да върнете апартамента или да загубите някакви пари. Това е не просто малко вероятно - а е гарантирано невъзможно. И не е гарантирано от мен - а от към момента действащите закони. Може и някой да ме оборва с фраза от рода на " то пък едни закони имаме - всеки ги обикаля" но и това ще е просто за да си почеше езика.
Истината е една - Ако сделката, оформена с Нот. акт е перфектна (базирана на изрядни документи) няма как да я развали никой. Simple Smile

Не е като да не може да се развали, макар да се случва рядко. Данъчните, ако им се занимава, имат пълното право да оспорят продажбата, ако два еднакви апартамента по едно и също време се продадат на силно различни цени. Точно затова строителите например не искат да продават апартаментите в една сграда на един купувач по реална цена, на друг по данъчна оценка, защото разликата лъсва веднага и, ако данъчните си гледат работата, може да имат неприятности.

Общи условия

Активация на акаунт