НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 114

  • 102 551
  • 731
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 14 815
Сушени домати съм виждала консервирани с мазнина.Даже имам и не съм ги опитвала.Сигурно става дума за др.форма.
А какво от добрите мазнини може да се добавя към салатите вместо олио?
Намачкано узряло авокадо например. Поема от ароматите на продуктите, обожавам го в комбинация със сушени домати.

Нещо друго добавя ли се?

# 61
  • Мнения: 5 116
Либерта, би ли описала едно дневно твое меню? Напоследък и аз се храня по-палео, защото тренирам много, някои дни и по два пъти. Но се чувствам гузна  Rolling Eyes

Скрит текст:
Тези дни бележа пълен провал в опита за зарибяване на нашия режим на две колежки. Едната стана поничка след някакви лекарства, макар че и толумбичките на обяд й помогнаха  Laughing Сега бяга от мазнините като дявола от тамяна, яде салати и пие от онези "полезни" води с магнезий, цинк и тн. Беше по-слаба от мен, сега по нейни думи е качила 15 кг. Другата е с Хашимото и винаги е била пълничка, напоследък качи още повече. Обяснявам за глутена, за захарите - малко след това вафли нагъваше  Confused

Честно казано в много странно общество живеем. Не вадя заключение по средата в работата, имам наблюдения и от други офиси. Колегите го избиват на шега това, че се носи обяд в кутии (аз вече и закуска си нося), смеят ми се, че си разтварям аминокиселини, докато пият кола и спрайт от кенчета.
 Разпитват ме как тренирам, а после ми се смеят, че едва ли не културист ще ставам, докато пушат.  Confused Нито ще ми рефлектира това на тренировките, нито на храненето, но винаги ми се е струвало доста очевидно по-здравословно носенето на храна и спортуването, отколкото яденето на сандвичи, пушенето и пиенето на газирано. Явно не всички са така обаче...

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 6 544
Не можах да се сдържа Embarassed
Скрит текст:
Когато не си един от стадото  е така.

# 63
  • Мнения: X
Момичета, от колко време ви чета - радвам се, че имам толкова много съмишленички. Simple Smile

Скрит текст:
До миналата есен 95% от храната ми се състоеше само от вълехидрати, и то прости. Случвало ми се е много често да вечерям с кутия сладолед. От 7-8 месеца съм на този тип хранене (либерално, около 80-100 гр въглехидрати), от 1-2 месеца - на стриктно (ок. 20 гр въгл.). И при двете орязвания на въглехидратите все същото - по 1 кг надолу, след още 2 седмици не само че си го наваксвам, а и добавям по още 1-2, без промяна в храненето. Супер обезкуражаващо. Засега все още съм на стриктно кето, почти без никакъв чийт. Единственото ми прегрешение е всеки ден около 30-40 гр черен шоколад 85%.

Кетони имах прървата седмица при ограничаването от 100 на 20 гр въгл,след това все нулев резултат. Кръвната захар на гладно ми е 4.8. По принцип гледам всеки ден на ходя пеша поне 30-40 мин. Калории си записвам на седмична база, нямам излишък. Наистина, направо се чудя защо няма ефект.

Някой да страда като мен? Опасявам се да не би щитовидната да проявява инат. Четох някъде, че този не е най-подходящият тип хранене при хипотиреоидизъм, понеже без въглехидрати, жлезаа се опитва отчаяно да създаде енергия, а без бърз източник а такава, се затормозявала. Не знам дали е така. Аз съм си твърд привърженик.
Малко повече данни,височина, кг, колко искаш да свалиш?    Simple Smile
Напълно е възможно да няма резултат, ако си близо до нормалното си тегло.

Скрит текст:
Аз нали съм си читанка, сдобих се и с "Размерът има значение".   Laughing  Не че пише нещо по-различно, но е от друга гледна точка, на човек минал през 100-те кг.Та, ми се иска да цитирам нещо, което много ми хареса, а кой знае, може да е от полза на някого все пак....
"Броенето на калории е велика глупост.Метаболизмът е доста по-сложен от аритметиката...Изумително е, че лекари и диетолози я препоръчват все още.Просто защото приетите калории от един хранителен продукт не са равностойни на същото количество салории от друг.
(И пример от мен:1 кока кола и 100 гр бадеми са едни и същи калории, но ефектът върху тялото е несравним.)
Калорията е само енергиен показател.Като се мъчиш да ограничиш калориите до 800 на ден (например), без да се съобразяваш от какви източници са-от тестени или от зеленчуци, само ще си докараш нежелани последствия като:
-излишно затормозяване в сметки-изчисляване, мерене, броене, записване, следене...
-сериозно ще ощеетиш тялото си, защото в стремежа да поддържаш ниски калории му даваш едно, но го лишаваш от друго.Голяма воля е нужна да се придържаш към планираната до последната цифра схема, докато тялото ти крещи, че е гладно.Тогава наистина ще трябва да водиш безумна битка сама със себе си.
-с броенето на калории отнемаш възможността на тялото самО да регулира собствените си нужди
-това преобръща естествения процес:дава се правото на замъгления от погрешни нагласи ум да диктува на тялото, вместо да бъде обратното-здравото и балансирано тяло да дава сигнали на ума какво наистина му е необходимо.
Когато тялото не е обременено от отрови и болести, то подава заявки на ума за състава на храната, количеството калории, които са му необходими.А затлачено с отровни храни, то не може да прецени реално колко и какво му е нужно, затова често подава грешни сигнали за глад.Това е обърканият сигнал на изтормозеното от диети тяло.То започва да реагира неправилно и заради неправилните храни.Горкото ни тяло води война за оцеляване и постоянно живее със сигнал за опасност.Това може да е и част от причината за появата на все повече алергични реакции и автоимунни заболявания (хашимото, ревматоиден артрит...).Те са резултат от работата на обърканата ни имунна система, която се стреми да опази здравето ни.
..........................................................
Един любопитен факт.Пристрастеността към захарта има същата биохимична основа като  зависимостта към кокаина.Но освобождаването от нея е с продължителност 3 дни.Само 3 дни усещане за необходимост.Това е.Останалите приказки, че не можеш да се пребориш, че те влече неудържимо, са оправдания на замъгления от клишета мозък.
Ако задоволяваш тялото си с балансирана храна без химия-няма да имаш нужда от постоянно набавяне на въглехидрати.
............................................................
Хранителната индустрия прави всичко нужно, за да поддържа тази зависимост.Чрез подобрители, ароматизатори, овкусители, оцветители....списъкът става безкраен.А това са съставки, които тялото не разпознава като храна.Затова имунната система реагира погрешно, с хиперзащитни реакции под формата на болести, алергии...
............................................................
Много е важно да се отбележи, че отслабването с диети и глад понякога дава резултат, но е свързано с лишения за организма, упражняване на силата на волята и е наистина много трудно.А приемливата фигура рядко се задържа за дълго и последствията за организма често са опасни.
Д-р Пелов скандализира диетолозите, изкарващи пари от това да ти дадат рецепта как да се ограничаваш, преобръщайки тяхната логика.Първо трябва да оздравиш и изчистиш тялото си, а то на свой  ред ще те зарадва с изкусителен силует и енергия, здраве и настроение.

В Пв се опитва да изгрее слънчице, та май ще отида да потичам, докато не е заваляло пак....   Laughing

# 64
  • Мнения: 377
Да се запиша и аз в новата тема.
Шоки, благодарности за обновения първи пост  bouquet.

# 65
  • Мнения: 343
Здравейте, следя темата от доста време, включвам се да се с добри новини  Hug
За шест седмици съм свалила инсулина от 13.88 на 8.6  Party
Разбира се с лекарства и стриктен хранителен режим без спорт.

Хубав и усмихнат ден от мен!  bouquet bouquet bouquet

# 66
  • SA
  • Мнения: 3 196
Silverstone, като те чета, ами ти си гладуваш направо. Трева с малко риба и айрян си е глад. Ако си с тенденция за хипофункция на щит. жлеза, това никак не помага за решаване на проблемите ти. Метаболизмът ти се ограничава именно заради оскъдното хранене.
Elinorche86, чудесен резултат!
Краси, хубаво е обяснено в тази книга безумието на броенето на калории. За съжаление, не са много хората, които биха го разбрали, особено жени. Повечето жени, решавайки някога да отслабнат, на първо място започват с ограничаване на храната по един или друг начин. Това, прилагано по-дълго, неизбежно води до икономичен режим на тялото и след време всеки опит за увеличаване на храната предизвиква и покачване на теглото. Оттам въпросната жена си заключва, че някакви хора там може и да си говорят как калориите не бива да се броят и ограничават усилено, ама за нея конкретно това не е валидно, понеже е с уникален метаболизъм и тя си знае най-добре.  Simple Smile
Истината е, че веднъж тръгнем ли по този път с ограничаване и броене на калории и придържане към някакви жалки количества, се обричаме цял живот да смятаме, броим и  малко да отпуснем края, започваме да качваме кг за нула време.
Минала съм го и аз това, уви, не говоря така теоретично само.  hahaha

Сега попаднах на поредното изказване на един т.нар. "топ-диетолог"  ooooh!
http://www.blitz.bg/zdrave/zdravoslovno/topdietologt-prof-d-r-do … i_news505706.html

Цитат
- Бyди тpeвoгa обаче ниcкaтa yпoтpeбa нa зъpнeнитe хpaни пpи дeцaтa. Toвa e eднa oт пpичинитe дa ce yвeличaвa зaтлъcтявaнeтo, зaхapният диaбeт втopи тип, a пpи възpacтнитe фeнoмeнът виcoк хoлecтepoл и кopoнapнa бoлecт нa cъpцeтo
Чудя се това шега ли е, журналиста ли не е разбрал правилно, или топ-диетолозите така считат все още?

Последна редакция: ср, 19 апр 2017, 12:44 от Kameloth

# 67
  • Мнения: 111
Либерта, би ли описала едно дневно твое меню? Напоследък и аз се храня по-палео, защото тренирам много, някои дни и по два пъти. Но се чувствам гузна  Rolling Eyes

Скрит текст:
Тези дни бележа пълен провал в опита за зарибяване на нашия режим на две колежки. Едната стана поничка след някакви лекарства, макар че и толумбичките на обяд й помогнаха  Laughing Сега бяга от мазнините като дявола от тамяна, яде салати и пие от онези "полезни" води с магнезий, цинк и тн. Беше по-слаба от мен, сега по нейни думи е качила 15 кг. Другата е с Хашимото и винаги е била пълничка, напоследък качи още повече. Обяснявам за глутена, за захарите - малко след това вафли нагъваше  Confused

Честно казано в много странно общество живеем. Не вадя заключение по средата в работата, имам наблюдения и от други офиси. Колегите го избиват на шега това, че се носи обяд в кутии (аз вече и закуска си нося), смеят ми се, че си разтварям аминокиселини, докато пият кола и спрайт от кенчета.
 Разпитват ме как тренирам, а после ми се смеят, че едва ли не културист ще ставам, докато пушат.  Confused Нито ще ми рефлектира това на тренировките, нито на храненето, но винаги ми се е струвало доста очевидно по-здравословно носенето на храна и спортуването, отколкото яденето на сандвичи, пушенето и пиенето на газирано. Явно не всички са така обаче...
Храненето ми е изключително опростено, защото съм с малки деца, работа, спорт и т.н.
Закуската ми е по скоро символична, защото не обичам много да ям рано сутрин, за когато ми дойде музата съм на работа и не може  Laughing Закусвам с мазно кафе и плод или с кокосова палачинка с 1 яйце и плод.Обядвам с месо всякакво ако е по сухо като пилешко и пуешко си добавям домашно пушена сланина а за гарнитура зеленчуци задушени в масло(патешка мазнина) от готовите миксове  или салата + малко ориз, картофи, нахут.Количеството наистина е малко не повече от един мой юмрук а в повечето случаи е и по малко.Вечерята е от риба или яйца с гарнитура подобна на обяда.Ако много ми се прияде сладко 2-3 фурми с какаови зърна или 2 кадратчета 75% натурален шоколода.Общо взето е това.Месото и яйцата са ни от фермата.Имаме си малка таква.Имаме патки, пуйки, пилета, кози, овце и прасе.
Сега е момента да благодаря на Шоки, защото при мен стандартното ВМ НВХ не ми се отразяваше добре.Имах проблеми със съня, не смъквах килограми от месеци, усещах стягане в областта на шията, бях напрегната и т.н и се чувствах виновна, че не правя нещата както трябва.В този момент се появи Шоки и сподели , че има и други като мен, на които не им се отразява толкова добре този тип хранене.Да отбележа, че съм с хашимото.Сега спя нормално, ходенете до 00 вече е регулирано, чувствам се сита и доволна, не търся други алтернативи за сладко и възглехидрати.Много неща научих и някои по трудния начин за съжаление, но това е положението.Започнах от около 110 кг в момента съм около 83 (ше разбера с точност в неделя, когато се изтегля).Харесва ми да мога да се движа, да не се задъхвам, да мога да спортувам  с лекота и да си купувам дрехи от магазина без да чувам, че нямат размери като за мен  Laughing

# 68
  • Мнения: 14 815
Kameloth,ами аз си свикнах. Rolling EyesСтрах ме е да хапна нещо.Сега ще се нагаждам към този режим.Не обичам мазно,но ще свиквам.Като чета и други тук са на мръвка и салата.Утре ще съм на супа лапад или коприва.Не знам дали да включа месо,понеже днес лунувам.Яйца също ям.Вчера пържих с масло.Не знам от колко години не бях яла с краве масло.Много вкусни бяха.
Да,с хипофункция съм.Да разбирам ли,че мога да си позволявам понякога натурален шоколад? Grinning
Като ми критикувахте пилешкото,някой спомена патешки маншони.Няма представа какво е това,но бих опитала.Не знам откъде се купуват.Обикновено пазарувам в халите,била,лидл и там не съм срещала.

# 69
  • Мнения: 69 354
Аз вечерях ребърца на фурна....ама не пилешки де  Mr. Green
Супа лапад...сварено натрошено яйце вътре поне. Мен супа само не ме храни. Иначе св.джоланче става божествено на топла супичка,гъста...

# 70
  • София
  • Мнения: 488
Краси, и аз в групата на читанките  hahaha
Не се сещам кое от момичетата писа за тази книга - Размерът има значение. Размерът на талията - но и аз се зарибих и си я купих.
Действа ми стимулиращо и всеки ден ми е пред очите барабар със снимките на корицата.
Докато я четях си дадох сметка, че за човек, който не е запознат с нашето хранене, може би ще му дойде малко нанагорно да я осмисли и приложи.

# 71
  • SA
  • Мнения: 3 196
Liberta, чудесно звучи храната ти и резултатите ти са впечатляващи. Ти от колко време си на това хранене?
Силвър, не казвам, че не трябва да се вкусва пилешко. И аз ям от време на време за разнообразие. Исках да кажа да не се яде основно това. А тези патешки маншони са всъщност патешки бутчета от горната част на крилото. Не знам защо са ги нарекли маншони. Месото е едно такова по-тъмно, с доста мазнинка и поне на мен ми бяха вкусни. Мисля, че не са купени от голяма верига, а от малко месарско магазинче.
Шоколад, разбира се че може да си хапваш, от този с над 70% какао.
Явно си свикнала да ядеш много малки количества, но увеличавай по малко храната все пак. Ако цял ден ще ядеш само супа от лапад и коприва, без нищо друго, спокойно го брой за лунуване и този ден.

# 72
  • София
  • Мнения: 285
Здравейте, някоя от вас пие ли костен бульон. Сами ли го приготвяте и как или го купувате?

# 73
  • SA
  • Мнения: 3 196
Elika, аз си правя костен бульон в един слоу-кукър - слагам към 1 кг кости в 3 л. вода, малко оцет и сол и оставям да се вари 24 часа.

# 74
  • Мнения: 14 815
Супата с лапад я готвя и с фиде.След мин.лунуване исках да започна с нещо по-леко.Вечерта ядох и нещо друго,но не си спомням точно.Със сигурност беше месо.На другият ден -1кг. си го бях възстановила. Mr. GreenНо здраве да е!Сега пак съм -1кг.Още не съм гладна.На огромна чаша кафе с мляко съм.После салата,понеже супата ще я правя привечер.Имам и свинско филе,но не знам дали да го ям денят след лунуване.Утре няма да му се размине.Тези дни ще ходя по месарски магазини на пазара да издирвам патешки маншони или каквото ми грабне окото.Вече ми се ядат,сигурна съм,че ще ми харесат.Не е като да гладувам,но като се ядосам и отчая имам поредица на трева и месо,риба.Иначе много уважавам пилешки дробчета с лук и чушки.Сигурно изглеждам идиот,но не мога да се ориентирам още.Мисленето досега,че знам за НВ какво може и какво не ,ми пречи.Всъщност е подобно,но са позволени и животински мазнини.Кашкавал не смея да опитам все още,но по-някое време и с това ще се възнаградя.Не съм свикнала да смятам по колко ми се полага.За шоколада разбрах,по 2квадратчета,но не бързам.Факта,че е позволен ми действа успокояващо.Много обичам плодове.Точно забранените,череши и диня.

Общи условия

Активация на акаунт