Семейни празници две в едно

  • 7 126
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 643
Зелената я е яд, че ще се изръси за два подаръка, а ще я черпят само веднъж.

Честно казано, на мен също ми звучи точно така... Много гадно някой да те е приел в дома си, а ти зад гърба му да говориш, че ти събирал подаръците, пък нямало храна.

Последна редакция: нд, 07 май 2017, 13:45 от Spiritlight

# 31
  • Мнения: 21 741


Ако е със седмица разминаване и особено ако не е единичен случай, твърде меркантилна е проявата.



Но защо да е меркантилно? Гостите не отиват да се наядат и напият, надявам се. Може да нямат възможност за кой знае каква трапеза и да искат да си съберат приятелите и да се повеселят. Това е съвсем възможно да се получи, разбира се не с гости, които си държат на почерпката и да получат еквивалентен разход срещу подаръка.

А за подаръците -като не ти се дават много пари, вземаш  нещо символично, едва ли някой разчита на подаръци да се облича, оборудва и каквото там.

# 32
  • Мнения: 12 031
Защото тя каза, че това се случва нееднократно и доколкото разбрах, съчетават се различни поводи и различни гости.

А гостите са непознати помежду си.

И аз се чудя защо изобщо се правят такива органзации и изразих мнение, че няма да отида.

Имаме семейни приятели, но аз имам и приятелки, с чиито мъже не съм близка.И ако такава приятелка ме покани на р.д., но заедно с това, например, мъжът и реши да си покани съседите на имен ден, който е бил преди седмица, просто няма да отида.



# 33
  • София
  • Мнения: 6 002
Ако събирането ми е приятно, ако ще 5 в 1 да е пак бих отишла. Не бих отишла на каквото и да е подобно събиране, ако не си прекарвам добре там. От друга страна грозно е да те посрещат на вратата с реплика, че храната е свършила. Ако си поканил близки и приятели на гости, за да ги почерпиш по някакъв повод, то достатъчното количество храна е израз на гостоприемство. Ако не можеш да си позволиш или пък да прецениш количеството храна, тогава не прави подобни събирания.
За подаръците - независимо колко близки са ми хората купувам подаръци, които са ми според бюджета. Не се надскачам и за най-добрите си приятели, защото после трябва да лиша семейството си от нещо, а най-добрите ми приятели не биха поискали това от мен. Така че, ако имам дадена сума, деля я на броя на рожденниците/именниците и купувам каквото мога да си позволя от сърце, без да се съобразявам с нечии очаквания.

Последна редакция: нд, 07 май 2017, 22:40 от Жълто Цвете

# 34
  • Мнения: 9 456


Имаме семейни приятели, но аз имам и приятелки, с чиито мъже не съм близка.И ако такава приятелка ме покани на р.д., но заедно с това, например, мъжът и реши да си покани съседите на имен ден, който е бил преди седмица, просто няма да отида.



Ако случайно приятелката ти е поканила непознати за теб хора, също ли няма да отидеш? Честно, колкото и да съм близка с приятелките си, те освен мен си имат и други семейни приятели и съседи, с които не се познавам, това повод ли е да откажа покана?
Дали събирането ще е голямо или малко или 2 в 1, ме интересува дотолкова, доколкото аз да знам колко подаръка да купя. Също смятам, че е нормално, домакините да са предвидили достатъчно храна. Ако не достига да се поръча пак или да се купи.

# 35
  • София
  • Мнения: 12 006
Аз не разбирам къде е драмата?
Авторката - Никога ли не ти е приятно да присъстваш на рожден/имен ден или друг празник, ако там присъстват хора които не понасяш? Или децата като се съберат и разпищят ти идват в повече? За подаръците също не разбирам драмата - трябвало 2 подаръка, ами те и 2 да бяха дните за празнуване пак 2 подаръка щеше да ти се наложи да купуваш, ама май те е яд, че ще купиш 2 подаръка, пък една вечер ще хапваш и пийваш? Като не ти се ходи не ходи, ама да казваш, че е селско да се сливат 2 празника май е по-селско. Всеки сам си преценява кога и как иска да си празнува. След като празнуващите /главните герои/ са ок с такова празнуване, гостите или и те са ок или не присъстват, не ги развяват по форумите.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Рождения ми и имения ми ден са на 6-7 януари, винаги ги обединявам.Нито ми се шета два дни по ред, нито имам финансовата възможност да ги заведа на ресторант и двата пъти, ама и те ми подаряват само един подарък та сигур не са много натъжени от това  Laughing

# 37
  • Мнения: 667
Ама темата май не е за собствени обединени празници, а за обединени на двама различни човека.
Ако имам приятелка, която обедини рождения си ден с именния ден на приятеля си/мъжа си, който не ми е в групата на приятелите и обкръжението, е различно. Реално отиваш на празника на някой, на който иначе не би отишла.

# 38
  • Мнения: X
Имам приятелка, която като кани гости , задължително се опитва да ги умори с ядене. Не само с количество, но и с постоянни подкани "ама вземи си, ама опитай, ще ме обидиш, още една хапчица"... Същата ми приятелка обича да събира на една маса няколко непознати едно за друго семейства, без да ги предупреди предварително. Обикновено интереси и теми не съвпадат и рядко се получава химия и добро изкарване.
Имаме други приятели, за които "празник" значи непременно голям джангър, шум и купон до зори.
Имаме едни трети, пък, които празнуват всичко еднъж годишно - събират цялата си рода и всичките си приятели в един ден, на кафе и печива, за 2 часа, в къщи. Рядко храната стига за всички.
Имаме и едни други приятели, които празнуват всеки повод по 3 пъти. Например РД на детето се празнува веднъж с целия клас, втори път с деца на семейните приятели и трети път с целия кръг приятели и роднини на родителите.

Моята представа за празнуване се различава от техните. Когато ни поканят, решаваме дали сме готови да празнуаме техния празник по техния начин и приемаме или отклоняваме поканата. Любезно. И не ги развявам и обсъждам из форуми или в други компании. Приемам ги, каквито са, с техните си особености.

Сигурна съм, че и моят / нашият начин на празници и веселби не се харесва на всичките ни приятели. Не очаквам това от тях, различни сме, обичаме си се такива, каквито сме.

Ето затова смятам темата за грозна.

# 39
  • Мнения: 667
Абе не ги, не ги, ама ето, че ги описа тук и вашите типажи.
Хора, това е форум, взимате нещата много лично. Crazy

# 40
  • Мнения: X
Описание на факти е едно , а даване на оценки, обсъждане на навици и натътване кой е най-най-правилния начин за празнуване е съвсем друго.

# 41
  • Мнения: 667
Върнах се да прочета отново, леко по диагонал. Няма оценки, няма обсъждане на навици, има единствено на едно място в началото казано, според нея как би било по-удачно, още в първия посте. От там нататък са хипотетични примери и обсъждане именно на ниво клюкарник някакви подобни схеми на празнуване. Натъртване за най-правилен начин не прочетох.
Ама на всеки в главата му различно кънти една и съща дума. Crazy Hug

# 42
  • София
  • Мнения: 6 002
Не знам защо я нападнахте толкова Мохито. Тя в известен смисъл има право. Ако е приятелка само със съпругата от семейството, а не е толкова близка с мъжа, то тя като е поканена на такъв двоен празник се чувства длъжна да донесе два равностойни подаръка и за капак като я посрещнат на вратата с: Храната свърши, има съвсем пълното основание да се чувства зле.  
Тя просто имаше "неблагоразумието" да изкаже/напише своите съмнения и размисли по въпроса и почти всички я нападнаха. Много хора пък си ги мислят тия неща, никой не знае мислите им и автоматично всички ги смятат за мили и добри.
Мохито, просто си преосмисли действията следващият път като те поканят на подобно нещо. Или не ходи под някакъв предлог, или ако отидеш отиди за малко с голям подарък за по-близкия ти човек, за да го уважиш и символичен, за този човек, който не ти е близък. Прекарай време колкото ти е приятно и си тръгни.
По принцип празненството е да се почете празнуващия, обаче и гостите желаят да си прекарат добре и тяхно право е да решат как да процедират в не особено приятни за тях ситуации.

# 43
  • Мнения: 5 643
Няма оценки, няма обсъждане на навици, има единствено на едно място в началото казано, според нея как би било по-удачно, още в първия посте.

Ами не е точно така. Авторката каза, че се чувствала като банкомат, с другите гости също го били обсъждали. Хората така празнували, за да събера повече подаръци (какво толкова подарявате Shocked). Това са си оценки и обсъждане и то много грозни. Хората са ги допуснали в дома си и явно ги смятат за близки, но авторката само пресмята колко пари ще даде за подаръци и колко храна ще изяде.

# 44
  • Мнения: 667
Ама как описанието на това как ти се чувстваш, е еквивалент на даване на оценка? Crazy
Ок, както казахме-клюкарник е, дерзайте Simple Smile)))))))

Общи условия

Активация на акаунт