Страх от болка

  • 13 625
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 569
Много ме е страх от зъболекари.Записвам си час и докато дойде време да отида не ям,не спя,пуша като ненормална защото ме е страх.Прегледа е кошмар-първия ми въпрос е "ще боли ли?" и ако ми кажат "не" не вярвам и треперя;а ако кажат "да" и става страшно.Упойката е някакъв ужас-като видя иглата и почвам да рева.

Досега един път ми взимаха кръв.Като видях иглата и се разтреперах,накрая щях да припадна.

Трябва да ходя на някаква задължителна имунизация.Няма да отида!

Сега много искам татуировка ама умирам от страх.Тия игли да ми се забиват в кожата-ще боли и то много.Четох че не е страшно освен първите няколко минути,после изтръпвало и не боли.И пак не се престрашавам да отида,а искам.
Как да се престраша?

Всъщност незнам страх от иглите или от болката е.

# 1
  • Мнения: 65
Така. Татусите болят. И това, че изтръпва, хич даже не подобрява ситуацията. Боли по-малко от коламаска, ако това те успокоява  Grinning
Всъщност много зависи от времетраене, място, цветове и прочие. Всъщност теб просто те е страх или имаш нисък праг на болка?

# 2
  • Мнения: 722
Защо не се обърнеш към специалист, за да откриеш кое по-точно те притеснява- иглите, болката или може би има нещо друго, за което не подозираш

# 3
  • Мнения: 2 229
Аз не намирам нищо ненормално в това да те е страх от болка..
Ако наистина искаш татуировка, ще я преживееш. Mr. Green

Учудвам се, че само веднъж са ти взимали кръв!!

# 4
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Специално за зъболекаря и аз съм така - умирам от ужас. Може би защото не знам кога точно ще ме заболи с гадните машинки и бъркалки...Все ме питат как съм родила две деца - ми още пет мога да родя, но като се зададе кариес и изтръпвам. Като знам, че ме чака болка, се мобилизирам някак си, а с машинките няма, няма и ти бръкне в мозъка Cry

# 5
  • Мнения: 46 526
Нормално е да те е страх  Rolling Eyes

За зъболекаря - дълги години умирах от страх, май не от самата болка, а от стоматолога, представях си го като някакво чудовище  hahaha в един момент се запознах покрай приятели с една мацка, която беше стоматолог, видях, че е най-обикновен човек, със семейство, деца и т.н.  Laughing започнах да ходя при нея и смело мога да кажа, че излекува старха ми, просто е невероятна  Hug в началото сядах само с упойка, докато веднъж ми каза, че ще я сложи след като махне старата пломба, за да не ме пусне, докато започне същинската част от работата. По едно време ме пита "Вече боли ли", аз "Не" Rolling Eyes оказа се, че вече е свършила  Mr. Green

За взимането на кръв - излекувах страха си с кръводаряване, самата мисъл, че не аз съм болната и че правя нещо добро, въобще не ми позволява да усещам страх ...

За татуировките, това поне е по желание, ако те е страх, не го прави  Peace

# 6
  • Мнения: 5 370
Аре питай ме на кво дередже са ми зъбите от този пусти страх. Стоматофобия, тъй да сА каже. Laughing
Вземане на кръв , инжекции, тц-не ми пука. Краткотрайно е.

# 7
  • Мнения: 4 569
Така. Татусите болят. И това, че изтръпва, хич даже не подобрява ситуацията. Боли по-малко от коламаска, ако това те успокоява  Grinning
Всъщност много зависи от времетраене, място, цветове и прочие. Всъщност теб просто те е страх или имаш нисък праг на болка?
  Shocked Коламаска или епилатор  Shocked Страх ме е даже да пробвам защото съм чувала че боли.
Има самобръсначки за тая работа.
Хич не ме успокоява. Naughty
Как да разбера какъв ми е прага на болката?
 

Защо не се обърнеш към специалист, за да откриеш кое по-точно те притеснява- иглите, болката или може би има нещо друго, за което не подозираш
Какъв?

Учудвам се, че само веднъж са ти взимали кръв!!
Преди няколко години защото имах необясними болки в корема.

# 8
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 428
такъв тип страх ми звучи като високо чувство на самосъхранение - защото са манипулации, които "нараняват" тялото

за мен също са неприятни манипулации, но.....

за мен "най-непоносимата" болка е някой да ми крещи или мрънка.....вероятно всеки си има разлини прагове на поносимост към различни "обекти" на болката

# 9
  • Мнения: 4 569
за мен "най-непоносимата" болка е някой да ми крещи или мрънка.....вероятно всеки си има разлини прагове на поносимост към различни "обекти" на болката 
Аз говоря за физическа болка.

# 10
  • Мнения: 87
И аз мразя зъбарите, ходя само сутрин на зъбар докато още не съм се разсънила съвсем, иначе следобяд , когато съм в пълно съзнание, избягвам.
От упойката и мен ме е страх - само като видя иглата и като ми изтръпне венеца и съм вече полуумряла...

# 11
  • Мнения: 722

Защо не се обърнеш към специалист, за да откриеш кое по-точно те притеснява- иглите, болката или може би има нещо друго, за което не подозираш
Какъв?

Евентуано психолог.

# 12
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 428
ами в момент, когато ми предстои такова неприятно преживяване се "самонадхитрям", като си мисля - за вззимането на кръв например, че после ще разбера - дали всичо е наред и на бебчо му е комфортно, при стоматолог-просто се самонавивам, че е за добро и по-малко усложнения посел и така...

...не мисля за неприятното, което предстои, а за доброто - до което ще доведе... Hug

# 13
  • Мнения: 351
Аз съм излекувана от страх срещу зъболекар, но все още имам страх от инжекции, взимане на кръв и други подобни манипулации.
Как съм преодоляла страха от зъболекар!?! Обяснявам си го с това, че като ученичка имах сериозни проблеми със зъбите, правиха ми какви ли не манипулации тогава и трябваше постоянно да ходя на зъболекар, което придоби в един момент рутина и изпаряване на каквото и да било притеснение.
В крайна сметка си мисля за крайният резултат, а именно - спиране на болката и придобиване на нов и здрав зъб  Wink

# 14
  • out of space
  • Мнения: 8 573
И аз бих препоръчала психолог, ще видиш как ще ти олекне. Специално това за страха от иглите- със сигурност ще се оправи при посещение.

# 15
  • Мнения: 320
И мене ме е страх...ама като се налага да ме боцкат и тн. кво да правя  Winkстискам очи  и така Grinning

# 16
  • Мнения: 215
От зъболекари много ме беше страх и този страх е насаден още от училище,от некадърните зъболекари и смотаните машини.Само като си спомня,знаех раб.им време и само се оглеждах да не дойдат да ме извикат.Да не говорим,че те ти "оправяха" и развалени и здрави зъби.Още ми е пред очите едната мухла зъбарка,ужас.Това преди около 25г.
Сега вече въобще не ми дреме ако трявва да ходя,техниката е много напреднала,машинките дори и не ги чувам,анестезията не е задължително да е само инжекция.
Иначе от инжекции хич не ми пука,докато бях бременна всеки месец ми вземаха кръв,иначе си правя на около 3 месеца изследвания.Тях ги обичам Joy

# 17
  • София
  • Мнения: 3 064
Изпитвах ужасен страх от зъболекар.
След като родих, вече трудно мога да се уплаша Mr. Green
Вземи роди едно дете и ще ти мине Wink
Майтап, не се сърди!
Наистина при чак такава фобия психолог може да ти помогне.
Трябва да разберете заедно къде е коренът на страха.
И той ще изчезне.
Щото чак и от епилатор вече си е прекалено.
Аз имам себе си за човек нетърпящ болка, но като се наложи, стискам зъби.

От зъболекари много ме беше страх и този страх е насаден още от училище,от некадърните зъболекари и смотаните машини.Само като си спомня,знаех раб.им време и само се оглеждах да не дойдат да ме извикат.Да не говорим,че те ти "оправяха" и развалени и здрави зъби.Още ми е пред очите едната мухла зъбарка,ужас.Това преди около 25г.
Сега вече въобще не ми дреме ако трявва да ходя,техниката е много напреднала,машинките дори и не ги чувам,анестезията не е задължително да е само инжекция.
Иначе от инжекции хич не ми пука,докато бях бременна всеки месец ми вземаха кръв,иначе си правя на около 3 месеца изследвания.Тях ги обичам Joy

Така беше и при мен! паника!!! Даже съм лъгала, че майка ми ще ме води на друг зъболекар.

# 18
  • Мнения: 4 569
Изпитвах ужасен страх от зъболекар.
След като родих, вече трудно мога да се уплаша Mr. Green
Вземи роди едно дете и ще ти мине Wink
Майтап, не се сърди!
е браво  Crossing Arms това ли ми препоръчваш  Joy
Засега се оправдавам с цигарите-че не мога да ги откажа за да забременея. Mr. Green
Съвсем сериозно обаче-все си намирам причини да отказвам деца за момента-цигарите,млада съм,не му е времето и т.н.Това обаче е друга тема.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 064
А, не препоръчвам... Просто споделям как аз се излекувах от този страх Sunglasses

# 20
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Специално за зъболекаря и аз съм така - умирам от ужас. Може би защото не знам кога точно ще ме заболи с гадните машинки и бъркалки...Все ме питат как съм родила две деца - ми още пет мога да родя, но като се зададе кариес и изтръпвам. Като знам, че ме чака болка, се мобилизирам някак си, а с машинките няма, няма и ти бръкне в мозъка Cry

Ох,и аз така,затова все отлагам и все става по-зле работата със зъба,който има кариес...Е,рано или късно отивам,но бера голям страх докато не приключи,а после като се отпусна пък ме заболява глава...

# 21
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
От зъболекари много ме беше страх и този страх е насаден още от училище,от некадърните зъболекари и смотаните машини.Само като си спомня,знаех раб.им време и само се оглеждах да не дойдат да ме извикат.Да не говорим,че те ти "оправяха" и развалени и здрави зъби.Още ми е пред очите едната мухла зъбарка,ужас.Това преди около 25г.
Сега вече въобще не ми дреме ако трявва да ходя,техниката е много напреднала,машинките дори и не ги чувам,анестезията не е задължително да е само инжекция.
Иначе от инжекции хич не ми пука,докато бях бременна всеки месец ми вземаха кръв,иначе си правя на около 3 месеца изследвания.Тях ги обичам Joy

Абсолютно същото.Натискаше ме и давай,по-груб зъболекар не съм виждала,а и затова се видях принудена от страха,който вся у мен да откажа лечение в 11 и 12 клас.

Относно иглите-преди много ме беше страх да ми вземат кръв от вената.Страхът ми бе породен от престоя ми за около 1 месец в болница с грешно поставена диагноза,с бити около 100 инжекции мускулно в краката и с напукани вени и на двете ръце.Оттогава кръв от вената не давах да ми се вземе,докато не забременях и не се наложи често да ми вземат,поради това,че съм резус фактор -.

От ваксини не се страхувам.

Причината при мен е нисък праг на болката най-вече.

# 22
  • Мнения: 65
Чета ви и започва да ми се струва, че май си е въпрос на тренинг - колкото по-често се ходи на зъболекар или се взема кръв, толкова по-малко се плаши човек. Като се замисля, аз страх от зъболекари не съм имала май никога...а след като ми извадиха четирите мъдреца през седмица и то с локална упойка, май съвсем не ми пука. Откак се помня, ме бодат с игли минимум 1 път годишно, понякога и 2-3. Та, значи, може би наистина си е до хипохондрия и тренинг  Grinning
Изводът, Естел, е че си много здрав човек и нямаш честа нужда от такива интервенции. А когато ти се наложат, опитай първо да се подготвиш сама - дишай спокойно, дай си някой час, за да свикнеш с мисълта и на самото място опитай да си отвлечеш съзнанието с нещо друго. Щях да те посъветвам да си го представиш детайлно и го изживееш предварително, но после ми се стори лоша идея, въпреки, че при мен работи  Simple Smile А за татусът...ако наистина го искаш, ама истински, не зарад мода или нещо друго, ще успееш да го изтърпиш без проблем, обещавам  Simple Smile

# 23
  • Варна
  • Мнения: 957
За зъболекаря те разбирам абсолютно!
Това, че устата ми е пълна с металокерамика се дължи на факта, че в младежките ми години упойките не бяха популярни. Що аналгин на ампули съм изпила! После открих благото на упойката и имам добре обгрижвани зъби. Но аз с иглите проблеми нямам.
Страхът е голяма работа! И погубва разума.

# 24
  • Мнения: 107
С нисък праг към болка е трудно, да не кажа невъзможно да се преодолее страха.
На другите препоръчвам мантрата "по-добре неприяно пилене по зъба, но да е в устата, отколкото да го извадят и да нямам и по-нататък колко мъки,пари и риск с опитен имплантатор за изкуствен". Мен не ме дразни болката, а ми се гади от някаква миризма "на изгоряло" след дълго пилене по зъба или махане на стара пломба.
Още един съвет. Бях чела, че най-подходящият час за зъболекар е между 17 и 18 часа, защото тогава човешкото тяло било най-нечувствително към болка. Може и да е вярно.

# 25
  • Мнения: 139
Не съм ходила на зъболекар толкова често слава на Бога нямам проблеми там толкова много Peace Колкото до татуировките в началото първата ми ме болеше, ама се издържа и въпреки всичко забравяш болката и искаш да си направиш втора. Същото е и с пиърсинга (според мен татусите са по-болезнени от пиърсинга). За болниците съм свикнала с игли и т.н, но като цяло е нормално да те е страх от болка. Аз лично имам мигрена и ампули от аналгин ми вършат чудесна работа за болката Party По-скоро болката е малко и внушение, ако си мислиш, че ще те боли и се страхуваш само от това естествено, че ще те боли. Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 1 289
Много ме е страх от зъболекари.Записвам си час и докато дойде време да отида не ям,не спя,пуша като ненормална защото ме е страх.Прегледа е кошмар-първия ми въпрос е "ще боли ли?" и ако ми кажат "не" не вярвам и треперя;а ако кажат "да" и става страшно.Упойката е някакъв ужас-като видя иглата и почвам да рева.

Досега един път ми взимаха кръв.Като видях иглата и се разтреперах,накрая щях да припадна.

Трябва да ходя на някаква задължителна имунизация.Няма да отида!

Сега много искам татуировка ама умирам от страх.Тия игли да ми се забиват в кожата-ще боли и то много.Четох че не е страшно освен първите няколко минути,после изтръпвало и не боли.И пак не се престрашавам да отида,а искам.
Как да се престраша?

Всъщност незнам страх от иглите или от болката е.



За татуировките не давам съвети, понеже нямам засега. нямам смелост да си направя, не заради болката, а заради това дали ще ми хареса после.
Но относно зъболекаря - ако ходиш достатъчно често на профилактични прегледи, няма да има нужда от игла:)
Аз миналата година се настрадах много сериоано с един пулпит. Но докато разбера, че е пулпит се намъчих доста време, защото кварталната зъболекарка вместо да разбере, че е пулпит, ми затвори зъба с пломба. Дори и на снимка не можа да го разбере. А мене ме болеше цялата лява част на главата, включително и гърлото няма да ти казвам в каква продължителност. Не можех да ям, да спя, абе кошмар беше. Един ден сама се разрових в нета и по симптомите разбрах, че имам пулпит. Отидох на друг доктор - много реномиран, който веднага разбра какво ми е. Освен това ми откри още 6 кариеса, които въпросната квартална зъболекарка не беше. И вече съм решила твърдо да ходя често на профилактични прегледи. Хем ще си спестиш болката, хем многото пари за процедурата за спасяване на критичен зъб.
И относно иглата за упойката, боли само в момента на убождането, после мястото изтръпва и не чувстваш нищо. Peace
На никой не му е приятен зъболекаря, но да знаеш, че винаги може да стане и по-лошо.  Peace Нахъсваш се и отиваш.  bouquet

# 27
  • Мнения: 615
Я се стегни малко  Naughty
Знеш ли колко по страшни неща има в тоя живот  ooooh! Моли се никога да не разбираш, тогава ще дадеш всичко да ти правят и операция ще искаш ти самата  но няма да има смисъл  Sick

# 28
  • Мнения: 672
Преди година опищях форума заради оперативно премахване на мъдрец  Joy Разпитвах наляво и надясно какво ми предстои и бях сигурна, че съм пред умирачка. Ми не умрях и страхът и нервите от чакането бяха в пъти по-големи от дискомфорта от операцията. Подчертавам дискомфорт, а не болка. При съвременните методи за лечение и посещавайки читав стоматолог, болка няма. Наскоро правих пломба, за която се оказа, че съм закъсняла пак от страх. Лечението е по-дълго и по-неприятно, отколкото ако се отиде навреме. Стоматоложката, при която ходя се оказа много внимателна и компетентна и дотолкова и се доверих, че преди месец сложих фасети - нещо, което бях сигурна, че няма да изтърпя като физическа болка. В момента мога да кажа, че съм почти пристрастена към ходенето на зъболекар. Профилактично ходя всяка седмица, за да наблюдаваме фасетите и възстановяването на венците от червената пластика. Обичам си зъболекарката и новата усмивка.
Напред някой беше споменал, че трябва да се ходи често, за да се свикне и да няма страх - напълно подкрепям.

# 29
  • Мнения: 353
имам нисък праг на търпимост, работи ми се само с упойка, но докато ми я сложат умирам от страх  Sad

# 30
  • Мнения: 257
И аз съм същата-поради дългогодишният си страх от зъболекар сега устата ми е пълна с металокерамика.Инжекции ,взимане на кръв и тем подобни-направо си припадам.Прага ми на болка беше почти нулев.
НО-всичко се нормализира след раждането,много държах да родя нормално.Никой от хората които ме познават не можа да повярва че съм родила  по естествен път!И сега дори съм горда притежателка на татуировка и ходя редовно на зъболекар! Laughing

# 31
  • Мнения: 2 229
Shocked Коламаска или епилатор  Shocked Страх ме е даже да пробвам защото съм чувала че боли.
Има самобръсначки за тая работа.
Хич не ме успокоява. Naughty
Как да разбера какъв ми е прага на болката?

 Shocked Глезла!! Laughing

Хаха шегувам се, но явно наистина си е проблем, май е по-добре да се откажеш от татуировката засега, да не вземеш да подскочиш от болка и да стане мазало.. Crazy

# 32
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 740
Татуировката - боли. Всъщност зависи и къде е. Не е приятно, но е поносимо. наистина сравнението с епилатор и кола маска е добро.
Зъболекар - не ми е от любимите неща, но пък като тръгна го правя до край и търпя.
Аз се смятах за човек с висок праг на чуствителност, след едно "чудесно" раждане се оказа не точно така, а 1 седмица след раждането мисе наложи да ходя по спешност на зъболекар с пулпит, никога, ама никога не ме е боляло повече и не съм изпитвала такъв ужас и паника от предстоящата болка, но аз си го обяснявам с един травма от раждането.

# 33
  • Мнения: 241
Вече не ме е страх от зъболекари, но машината я чувам,а гадната миризма на изгоряло е неприятна.

# 34
  • Мнения: 2 622
От зъболекар въобще не ме е страх,ходя дори с удоволствие,защото ми е приятно да знам,че всичко в устата ми е ОК.Единствено ми е "страшно"от ценоразписа на услугите им Mr. GreenОт игли обаче ме е страх,особено пък от венозни инжекции или вземане на кръв от вената.То не е точно страх,а ми е адски неприятно да гледам или да усещам как във вената ми се забива игла.Винаги съм се чудела на наркоманите как така сами се боцкат Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 723
Според мен най-доброто решение за теб е наистина да отидеш при психолог (не психиатър).
Един психолог може за много кратко време с различни техники (визуализации и др) да ти излекува страха от болка, зъболекари и каквото още искаш. Напълно безболезнено при това!  Laughing

# 36
  • София
  • Мнения: 4 043
  Леле, хора, какво правите вие! Страх, страх, но всички да се плашите от зъболекар!
   Хайде да ви кажа как е от другата страна. Понеже и аз съм много чувствителна към болката, винаги гледам да работя с упойка. Ако щете вярвайте, но без упойка, дори обикновен кариес да е, съм безумно изтощена. Пулсът ми е ускорен, препотявам се 300 пъти, все едно аз съм отдолу. Затова винаги с упойка, не си мъчете зъболекарите!   Mr. Green

# 37
  • Мнения: 226
И мен ме беше страх. Мноооого страх. Толкова, че отлагах вадене на един зъб цеееели 5 години. До днес.
Не знам какво ме накара да отида на зъболекар. Но отидох. И седнах на стола. И го извадих. Просто се учудвам на себе си.  От къде толкова смелост.
Трябва да кажа, че самата процедура не боли.
Сега е малко гадно.
   Понеже и аз съм много чувствителна към болката, винаги гледам да работя с упойка. Ако щете вярвайте, но без упойка, дори обикновен кариес да е, съм безумно изтощена. Пулсът ми е ускорен, препотявам се 300 пъти, все едно аз съм отдолу. Затова винаги с упойка, не си мъчете зъболекарите!   Mr. Green
Така е. Ама някои ги е страх от самата упойка.

# 38
  • Мнения: 4 569
Така е. Ама някои ги е страх от самата упойка.
  Confused защото упойката е с игла,която се забива във венеца

# 39
  • Мнения: 2 386

Мен пък ме е страх от ефектът на упойката - чувала съм за сърцебиене, аритмия, хипертония, припадъци, задух, алергии...  Confused Confused Ужас! Дребните проблемчета ги оправям с безадреналинови упойки, ама искат да ми вадят мъдрец и не знам възможно ли е с такава?

Леля Ог, би ли ми казала, моля? Иначе от игли, лекари и зъболекари не ме е страх. У-п-о-й-к-и-т-е са моят кошмар!

# 40
  • Мнения: 215
на мен последния път ми сложи някакъв крем и ми изтръпна страната като при упойка.Нямаше инжекция

# 41
  • Мнения: 431
При зъболекарите принципът е, че колкото повече отлагаш, толкова по-зле става. Затова при най-малък намек за проблем си свършвам работата преди усложненията.

Страхът от игли не го разбирам, болката е пренебрежимо кратка и бърза. Е, май по-често аз съм дупчила някого... Но пък съм трениран кръводарител.

# 42
  • Мнения: 4 785
Преди 5 месеца милото ме вкара в зъболекарския кабинет по следния начин, дърпа ме до самия кабинет, на вратата аз се хванах здравно, та той трябваше по-силно да дърпа...аз ревейки, имаше 2 деца, едното ме гледаше е така  Shocked, а другото се заливаше от смях...

Това ми е голям кошмар, трябва да отида на профилактика, ама няма и няма! Crossing Arms

# 43
  • Мнения: 4 569
Няма ли някакъв начин татуировката да не боли-да се напия,лидокаин? Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 2 050
Алкохол не е препоръчително, нещо си спомням че се отразяваше на боята ли Grinning

Лидокаин могат да ти пръснат, но той не работи върху "здрава" кожа, т.е. трябва първо контура без упойка и после да те пръснат за запълването. Ама не е болка за умиране де (щом аз си направих, пък припадам от едно взимане на кръв от пръста Blush)

# 45
  • Мнения: 1 844
Ох,да ви споделя,че аз след малко отивам на зъбар и изпитвам отвратителен страх. Mr. Green Cry

# 46
  • Мнения: 1 253
Много хора са така. Има свестни зъболекари, които имат специални програми и подход за хората с такава фобия. Не си изключение; просто си намери твоя зъболекар.

Мен пък ме е страх от упойката; ставало ми е лошо. 100 пъти предпочитам болката и минавам за смелчаг, дават ме за пример на другите пациенти. Истината е, че много ме е страх от упойката и търпя.

# 47
  • Мнения: 230
Отиди на хомеопат! Ще започнеш направо да обичаш игли, само не прекалявай с татуировките Laughing

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 110
ах моя най-голям ужас - зъболекар! и след няколко часа трябва да отивам  Praynig незнам дали има човек който да го е страх повече от мен,направо панически ужас изпитвам,стискайте палци да оцелея

# 49
  • Мнения: 1 788
Давай по-смело... Както казват хората - за да победиш страха, изправи се лице в лице с него!
Моли се да не ти се налага да свикваш с игли, зъболекари, лекари и процедури...
Защото реално - с всичко се свиква.
Лично аз, нямам никакъв страх от каквото и да било, свързано с лекари. И даже съм доста търпелива на болка. Което от друга страна - никак не е хубаво.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 110
Давай по-смело... Както казват хората - за да победиш страха, изправи се лице в лице с него!
Моли се да не ти се налага да свикваш с игли, зъболекари, лекари и процедури...
Защото реално - с всичко се свиква.
Лично аз, нямам никакъв страх от каквото и да било, свързано с лекари. И даже съм доста търпелива на болка. Което от друга страна - никак не е хубаво.
февруари се изправих пред този страх,сега пак,не мога да го преборя.Аз знам и от къде идва,като дете ми вадеха нерв и се работеше без упойка няма да ви казвам какъв ужас изживях тогава,изживявам и сега.По-късен етап старата ми некадърна зъболекарка,се държа супер унижително с мене "кво се лигавиш,стегни се!" и ужким като дигна ръка трябваше да спре,е да ама не спираше /работеше пак без упойка/.От тогава ми е останала доста сериозна фобия,не съм яла цял ден,треперя цялята,и замръзвам-незнам има ли общо псоледното с фобията...

# 51
  • Мнения: 1 788
Недей така, де! Замисли се за това, че от този страх и стрес, който преживяваш, може да си докараш нещо много сериозно, за което ще трябва да изтърпиш доста повече разхождания по лекари, например.
И на мен ми вадиха веднъж нерв, без упойка. При мен се случи така, защото опита да го умъртви, но не успя - болеше ме зверски. А трябваше да пътувам и нямаше как - сама пожелах да го дръпне без упойка. Чувството е, все едно, че ти вадят част от мозъка през устата  Joy Но е за кратко и бързо се забравя Simple Smile
А има и къде-къде по-гадни неща от това...

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 110
така е! но все пак ми е трудно си контролирам страха

# 53
  • Мнения: 1 318
Като дете бях ужасно любознателна и не изпитвах страх от инжекции, по-скоро някакъв медицински интерес  Mr. Green Когато в училище ни ваксинираха, влизах първа в кабинета и изобщо не ме беше страх. Така години наред бях пример за всички по-плашливи... Но, миналата година се наложи да ми вземат кръв от вената за изследвания. Влязох в кабинета, седнах и ми стана лошо... абе, направо си пребелях. Сестрата усети, че не ми е добре и беше много внимателна. Не можах да си обясня какво ми стана тогава.
Към зъболекарите имах фобия, причинена от спомените от ученическите ми години - как идваха да ни привикват по номера и оправяха здрави и болни зъби. Тогава една зъболекарка дори ми сложи специална шина, за да си държа устата отворена и за един ден ми направи 3 пломби. Помня, че след този случай, когато са ме викали до зъболекарския кабинет, просто бягах и не влизах там.
Да е жива и здрава моята зъболекарка, от 4.клас ходя при нея, цялото ми семейство също. Тази жена съм я признала за специалист, работи много внимателно, винаги обяснява какво точно ще прави на зъба. Дори баща ми, бъзльото у нас, ходи профилактично при нея  Grinning

# 54
  • Мнения: 1
олеее значи не съм единствена! имам чувството че тази тема е писана за мен. от една страна се успокоявам че не съм изолиран случай и че не само аз изпитвам тази непреодолима фобия(симптомите ми са същите панически страх,сърцебиене,изпотяване, притеснение,нежелание за повторно ходене, гадене и т.н.)от друга страна факта че има и други като мен не прави болката ми по-малка. Знам че това е и вследствие на първата ми некадърна зъболекарка,която на всичкото отгоре и недовиждаше.....!!! newsm47

# 55
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
на мен последния път ми сложи някакъв крем и ми изтръпна страната като при упойка.Нямаше инжекция

какъв е този крем?

Цитат
Към зъболекарите имах фобия, причинена от спомените от ученическите ми години - как идваха да ни привикват по номера и оправяха здрави и болни зъби. Тогава една зъболекарка дори ми сложи специална шина, за да си държа устата отворена и за един ден ми направи 3 пломби. Помня, че след този случай, когато са ме викали до зъболекарския кабинет, просто бягах и не влизах там.

Само като се сетя и лошо ми става

# 56
  • Мнения: 215
Ами предполагам е пак някакъв вид анестезия,но под формата на крем

# 57
  • Мнения: 262
Никога не съм имала страх от зъболекари, може би защото майка ми работеше дълги години в стоматология Simple Smile
като дете сама си ходех на зъболекар Simple Smile
А в днешни дни пък от болката заспивам newsm78
нещо не съм наред явно  Laughing

# 58
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Изключително много зависи от зъболекаря, да ви кажа.
В началното ми училище имаше една, която направо ми съсипа зъбите, освен че изглеждаше ужасяващо и се държеше като фелдфебел.
После през 90-те когато нямаше грам материали за нищо се получи така, че заради един мъдрец попаднах на 13-ия етаж на Медицинска академия, дезинфекцираха с калиев перманганат, рязаха ми венец на живо, исках просто да умра и да се свършва.
От едно 10-12 г. си открих страхотна стоматоложка, която ми е нещо като компенсация за всички преживени ужаси, направо с кеф ходя при нея, а и сума народ съм й изпратила, всички са доволни.
Освен професионализъм, и подход трябва също.

# 59
  • Мнения: 5 370
Трамелчева, приятелко, ако съм ти мила, моля, прати ме при нея, щото ще остана без зъби.
Особено ако работи с упойка.

# 60
  • Мнения: 1 100
Винаги ми е бил странен и необясним страхът от зъболекари - повече ме е страх да не остана без зъби, всичко друго се преживява. Даже допотопното лечение без упойка изтърпявах и то при положение, че стартирах много печално с първата си пломба. Бях на 18 години, все не ми се  отделяше време за зъболекар и кариесът се превърна в пулпит - умъртвяването на нерви и почистване на корени без упойка е нищо в сравнение с йонофорезата - пускане на слаб ток в зъба, боли неописуемо, а трябваше да ходя доста пъти. Оттогава бягам при зъболекар и за най-малката нередност. Вече едва ли има зъболекар, който да не слага упойки, така че, не се плашете. Peace

# 61
  • Мнения: 1 253
Аз ще ви препоръчам и моя зъболекар, д-р Тянков, виждала съм го да пише тук преди време.
http://www.alphadent-bg.com/

На мен той ми реши огромни притеснения, проблеми натрупвани с години и прекрати дълго търсене на зъболекар.

Като човек е страхотен, помогна ми да се справя с всички страхове и притеснения. Има общ кабинет със съпругата си, накрая направо ми беше приятно да ходя там. Освен това ми е правил кажи-речи всичко: пломби, коронки, дълго лечение на зъб, който според други трябваше да се вади, имплант, вадене на зъб.... Харесва ми отношението му към работата, както и крайния резултат. После пътувах доста и ми се е налагало да ходя на друг зъболекар, който потвърди, че работата е свършена професионално.

Естествено, аз споделям моя опит. Не смятам, че правилния зъболекар за мен, задължително е правилен за друг. Честно казано, едни големи поразии преди ги свърши една жена, която много ми я бяха препоръчали...

Моят съвет е да се срещате с няколко зъболекари, докато решите с кой ще се чувстате най-спокойни, който ви е на стравнително удобно място, на който може да се доверите.

Наистина е важен подхода на зъболекаря. Според мен добрите знаят за фобиите на хората и са подготвени да се справят с тях.

# 62
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Трамелчева, приятелко, ако съм ти мила, моля, прати ме при нея, щото ще остана без зъби.
Особено ако работи с упойка.
Работи и с касата даже, та ще си вземеш полагаемата се за годината пол'вин пломба да не ти се губи Laughing
Щом и кривият ми мъж, дето на всичко и всеки намира маХна остана доволен, няма начин ти да не.
Пиша ти координати на лични.

# 63
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Вече има и зъболекари, които работят с лазер. Аз лично не съм ходила, но от позната знам, че не боли, но отнема повече време и разбира се, е по- скъпо.

# 64
  • Мнения: 215
ееееее,ти ме разби,работели с лазер,че то това сигурно от 20г го има

# 65
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Не знам от колко години го има, но в частните стоматологични кабинети в Бг го има от 2-3 години. И със сигурност нямам познат, на който преди 20 год. да са му работили зъбите с лазер.

# 66
  • Мнения: 122
Не, изобщо не ме е страх от болка. Да, имам фобия от стоматологични манипулации, страхотна и непреодолима, толкова крайна, че последния път, когато отидох на гости на мой приятел (стоматолог), просто припаднах в кабинета, не знам може би от миризмата или от обстановката, или звука на машинката, но ей така се строполих на земята Embarassed, след като ме свестиха , настана паника, защото цялата бях на едни големи плюски по цялото тяло, които естествено веднага "минаха" след като съпруга ми се усети да ме изнесе от кабинета ooooh!. Повярвайте не е лигавщина, смея да твърдя, че имам доста висок праг на болка и да, раждала съм, но ако трябва да избирам между: 1 час при зъболекар или 20 часа раждане на бебе, тежащо 4.200, без да се замисля бих избрала второто.  Crazy

# 67
  • София
  • Мнения: 4 043
Патентът на "твърдите" лазери(за работа върху зъби) е от 98г. Мисля, че за пръв път беше показан апаратът през 2001 на изложението в Монреал. Рално започват да навлизат след това, в България-от няколко години. За съжаление болка все пак има. Няма ги вибрациите и звукът от машината, което за много хора е основният стресов фактор.  Wink

Често се бърка лазер с ултразвук, а нямат нищо общо.  Peace

# 68
  • Мнения: 72
Ох,ако изживяваш ужас при взимане на кръв,не знам какво ще правиш докато те татуират.Хич не е шега тая работа,и отнема доста време,но може да има вече ефикасни обезболяващи

# 69
  • Мнения: 1 100
А чували ли сте за зъболечение с озон? Открих го, докато търсех детски стоматолог. Нямало абсолютно никаква болка, не се пробива и пили зъба, озонът прочиствал бактериите и емайлът се възстановял сам - нямало нужда от пломба. Смятам да го изпробваме при нужда.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 839
Аз съм като Ежика, с разликата, че припадам от игли, вземане на кръв и т.н., а от зъболекар не ме е страх (стига да не ми развее някоя игла под носа).
Мислех си ,че с годините ще преодолея този страх от манипулации с игли, но става все по-лошо... В резултат на това всяка година ходя на зъболекар, но не помня от кога не съм давала кръв за изследвания ...  Rolling Eyes тази паника наистина трябва да се контролира някак си, може би с помощта на психотерапевт... Осъзнавам, че  е тъпо и детинско, но ....

# 71
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
   При мен е точно обратното: мога да давам кръв до безкрай, даже гледам, но при зъболекар ще отида, когато вече наистина не се търпи. В момента имам повод, но имам чувството, че страхът от болката от зъболекаря блокира болката от зъба, и така вече две седмици...

# 72
  • Мнения: 122
Най-интересното при мен е, че не е страх от евентуалната болка, която би ми причинил стоматолога. Луда работа. Винаги, когато зависи от мен, отказвам упойка, но самата мисъл за подобна манипулация ме побърква. Признавам, че е болестно състояние. Май започнахме яко да спамим, аз предлагам ние - откачалките да се изнесем в отделна тема Crazy

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 839
Забравих да кажа, че си пробих ушите на 20 г. за първи път(ясно защо чак тогава) и ... естествено припаднах 2 пъти. Манипулацията беше с пистолет, а като знам, че едно време се е правило просто с игла и конец... #Crazy
От друга страна , когато се нараня при падане например и ми тече кръв и се подува, стискам зъби и наистина нищо ми няма, при положение, че болката е много по-голяма, кръвта повече  Rolling Eyes
 Всичко е самовнушение, глупав страх и паника.

# 74
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Имах страх от игли и болката,която ще изпитам,след като ме боцнат.....преодолях го.
Тъй,като имах здравословни проблеми,5 дълги години се влачих от доктор на доктор,що кръв са ми взимали(при положение,че вените ми не се виждат и почти винаги се налагаше да ме боцкат по няколко пъти,докато улучат вената),що лекарства, само аз си знам.Мина време и започна да не ми пука,как,кога и къде ще ме боцнат тоя път.
Същото е и със зъболекарят.

Мъжът ми обаче,има панически страх от игли и изглед този страх да изчезне, няма. Simple Smile
Всичко обаче си е до нагласата на човек явно.

# 75
  • Мнения: 337
Зъболекар и всички видове птици - това са моите кошмари.
Преди посещение при стоматолог започва едно страхуване няколко дни.... После отивам и се страхувам пред кабинета. Влизам, сядам и се почват уговорки - ще боли много ли, ама много??? Успокоявам се едва след 2та упойка Mr. Green .  По навик обаче почти през цялото време си стискам очите - да не виждам какво става и си вия тихо, за д ане чувам машинката. Мисля си винаги, че ако са безшумни няма да ме е толкова страх. Самият звук е ужасяващ.
Винаги се уговарям за упойка  Crazy, иначе не сядам.
Страх ме е да ми вземат кръв от пръста - много боли, но от вените - никакъв проблем.

За протокола - раждах секцио с упойка от кръста надолу само, защото исках да гледам  Joy ... ма пусти чаршаф.... нищо не видях.

# 76
  • Мнения: 924
Момичета сега ме боли един мъдрец Rolling Eyes, ама пусти страх  Sick , страхувам се от зъболекари , повече от всичко друго.
От игли и др манипулации не  Mr. Green, наскоро ми шиха пръста шях да заспя на кушетката  Joy
Да отида на зъболекар е цяло приключение за мен, мисля го дни по рано, а как се добирам до кабинета  ooooh! и ако се наложи да чакам и да слушам гадната машинка  Laughing
Като седна на стола обаче все ме хвалят , че не мрънкам ама аз си знам какво ми е . Tired

# 77
  • София
  • Мнения: 67
Зъболекарите са си кофти тръпка,но на мен по едно време ми се налагаше да ходя честичко и някак си свикнах.Не ме притесняват изобщо - боли,но не е болка за умиране.Ако зъбаря е по-внимателен може да направи така,че да мине по-леко цялата манипулация!lasi задължително отиди на зъбар - мъдреца според мен е най-гадния зъб.Ако ти расте иди да ти го цепнат за да му е по-лесно,а ако е пораснал и те боли го махай или оправяй.Много е близко до мозъка и е много опасно.Ходете на зъбар редовно и няма да имате проблеми.Като се хванат малките кариесчета на време не се стига до адските болки с вадене на нерви.Миналата година щях да умра на зъболекарския стол - вадиха ми нерви,но за жалост пустия зъб не умря мамка му.3 пъти го мориха и оцеля - инстинкт за самосъхранение Simple Smile На края се наложи да ми вади нерви защото не можеше да го убива повече и болките бяха адски и от там знам,че заболили те вече е късно.С нервите като ми ги вадиха наистина имах чувството,че ще умра.На края безмълвно се разлаках на стола от болка.За това постоянно на прегледи и при най-малкия кариес се реагира на време.А аз относно упойките имам проблем - хващат ме за 15-20 минути и после ме пускат и ако зъбаря не е бърз е гадно.Миналата година ми извади два горни мъдреца и нищо не усетих.Най-вероятно става дума за праг на болка - моят явно е по-висок.Примерно кола маската боли само първите 2-3 пъти от там нататък почти нищо не се усеща,а и намаляват,оредяват и т.н. Но според мен примерно едно татосче би боляло много повече! Simple Smile Колко различни хора има Simple Smile

# 78
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Попаднах на тази тема покрай болката в единствения мъдрец, който ми поникна и май е за вадене Sick
Някога изпитвах панически страх от зъболекарския стол. Също и от игли. Най-големият ми ужас беше поставянето на упойка във венеца, предпочитах да умра. Сега ми е направо смешно- след 2 проблемни бременности (на решето ме направиха по болниците от дупчене), през които ми се счупиха и някои зъби (голямо правене падна, с много упойки). Има една психологическа граница, преодолееш ли я, спира да те е страх (или почти). В живота има много по-страшни неща от иглите и зъболекарската машинка, това са бели кахъри Peace
Обаче тоя проклет мъдрец е на много кофти място, направо до ухото ми Confused Ама страх- не страх, трябва да отивам.

# 79
  • Мнения: 56
Аз също изпитвам неистов страх от зъболекари, а напоследък ме наболява един зъб .Добре , че зъболекарката ми е леля и някак си издържа на всичките ми досадни въпроси от сорта има ли още много ,ще боли ли и т.н. Много ме е страх и от игли, като малка направо лошо ми ставаше като  трябваше да ми слагат задължителните имунизации.

# 80
  • Мнения: 97
По-назад в темата авторката питаше за татуировките..аз си направих първата преди 5 дни и мога да кажа,че не ме боля...болка винаги има,но тя е съвсем малка,никак не е страшно, а аз принципно съм голяма бъзла Simple Smile сравнявам го с епилатора и дори на места е по-безболезнено. Без алкохол преди татуса и лидокаин само ако има нужда и то в/у вече направени контури на татуировката Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт