Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 303 053
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 10 874
Домашна майонеза на Ekatеrina

Аз слагам 2 яйца, които обаче са стояли поне 2 часа на стайна Т, сол, лимонтузу и олио около 400гр, може да се намали олиото и да се добави прясно мляко.Става по-лека на вкус.После с пасатора и готово.

постът тук

# 436
  • Мнения: 10 874
Домашна майонеза на daviz

Слагам 2 яйца в съдчето на пасатора.300 мл олио, щипка лимонтузу и сол и първо задържам да побелее хубаво и тогава много  бавно вдигам на горе.И с прясно мляко така правя.Става ми.Сами веднъж яйцата ми бяха от хладилника и не стана.

постът тук

# 437
  • Мнения: 10 874
Гъста и вкусна млечна майонеза на Зимна Утрин

Сипах в каната на пасатора 100 мл. олио. В друга чашка разтворих 50 мл. протеин на прах в 50 мл. вода. Реално количеството на млечната смес е повече от 50 мл., т.е. не спазих съотношението 1:2. Добавих я към олиото. Издърпах с пасатора, ръснах малко сол и лимонтузу и се получи нещо много гъсто. Може би трябваше да сложа по-малко протеин на прах, но така млечният вкус е добре изразен.

постът тук

# 438
  • Мнения: 10 874
Пълнени патладжани на Sunny29

Издълбах патладжана и оставих вътрешността с малко сол за около половин час, през това време нарязах гъби, настъргах два големи моркова и глава лук, задуших ги, почти накрая прибавих и изцедената вътрешност на патладжана, добавих и каймата да се позапържи и тя, добавих подправки  черен пипер, сол, кимион, залях с прясно смлени домати, оставих да поври малко, напълних патладжаните и сложих да се пекат. Като сметнах, че са готови, ги поръсих със съвсем малко кашкавал.

постът тук

# 439
  • Мнения: 10 874
Мързеливо хачапури на daviz

1 бр. яйце
200 г кисело мляко,1 с.л. майонеза,бакпулвер (1/2 пакетче),250 г брашно,сирене,кашкавал,масло.
Яйцето се смесва с разбитото с майонеза кисело мляко и към тях се прибавя брашното с бакпулвера. Разстила се в намазнена тавичка с диаметър 25 см, отгоре се настъргва сирене и кашкавал, пече се 25-30 минути на 200 градуса.Отгоре му се слагат бучки масло да се разтопи.

постът тук

# 440
  • Мнения: 10 874
Идеи за оползотворяване на банани

rummi_pl (пост):

Нарязвам банан на кръгчета, на едро, слагам супена лъжица мед, прясно мляко, колкото да покрие банана и пасирам. Тази доза е за една голяма чаша. Колкото е по-узрял банана, толкова е по вкусно Peace

svetal4o27 (пост):

Презрели банани намачквам с вилица, добавям меко киви, също намачкано с вилица. На 1 банан две кивита. Разбърквам добре на кремче, насипвам в бурканчета от детски храни и това ни е закуската два-три дни. Ядеш на гладно и половин час след това нищо - дори и вода не. Пречиства черния дроб, освен дето е много приятно за ядене. Това ми го каза лекарка, когато на мм бяха завишени чернодробни показатели.

# 441
  • Мнения: 10 874
Крем за чийзкейк на Янечек

Крем за чийз-кейк правя с крема-сирене - 3-4 опаковки, кофичка заквасена сметана (400 гр), една чаша течна за разбиване и съвсем малко желатин - непълна чаена лъжичка. Ванилия за аромат и захар според вкуса за сладко. Обичам кремът да има височина - поне 5 см.

постът тук

# 442
  • Мнения: 10 874
Запеканка с гъби, свинско филе и броколи на HighSpeed

Общо взето обрах каквото имах в хладилника и го смесих. Свинско филе, гъби, броколи, бейби морковчета и малко сирене ги задуших с масло и малко зеленчуков бульон в тавичка, после добавих няколко лъжици сметана за готвене и накрая запекох с кашкавал отгоре.

постът тук

# 443
  • Мнения: 10 874
Супа от спанак на mariat

Бланширам спанака и го изцеждам. После на дъската леко го накълцвам.
В зеленчуков бульон сварявам 1-2 картофа и моркови с подправки и масло. Махам част от бульона и пасирам. Ако е нужно добавям от бульона. Течността трябва да е хубаво пасирана и гъста, но не като пюре, а като гъста чорба. Добавям спанака и още малко масло и завирам за няколко минути. Може да се добави и бучка сирене, заквасена сметана, настърган пармезан и настъргано варено яйце при сервирането.

По-подробна рецепта:
Режеш на малки парченца картофи, моркови(по желание пащърнак) и други зеленчуци, и подправки според вкуса ви. Слагаш и мазнинка. Аз не ползвам кромид заради корема на ММ,но ще отива според мен. Като се посварят изцеждам  бульона и пасирам зеленчуците. Почвам да добавям от бульона до желаната гъстота. Предварително съм бланширала спанака, изцедила и на една дъска съм го минала с ножа на две, на три. Слагам го в чорбата и оставям да се повари 5-6 минути. Задължително бучка масло добавям в този момент. Ако ми се види супата по- рядка(а и за да стане по- питателна) вземам 2 жълтъка разбърквам ги и ги добавям към вече махнатата супа от котлона. Аз добавям отделно белтъците, минута преди да я махна от котлона. Пресичат се, но това им е целта. После може да се сервира самостоятелно или с малко пармезан или препечен бекон, или крутони, или заквасена сметана, или грилнати гъбки.....

Последна редакция: нд, 07 окт 2018, 01:38 от Лале в дъжда

# 444
  • Мнения: 10 874
Суфле от тиквички, препоръчано от Mariposa_Malva

тиквички 2 броя
яйца 3 броя
сирене 100 гр
брашно 3 супени лъжици
копър 1/2 връзка
краве масло 1 супена лъжица
кашкавал 100 гр

Рецептата:
Измийте и обелете тиквичките. Настържете ги на едро ренде и ги посолете. За суфлето от тиквички не е необходимо да изчаквате тиквичките напълно да се отцедят от водата, като при кюфтетата от тиквички. След като ги посолите ги разбъркайте добре и изцедете с ръце.
В голяма купа към тиквичките добавете яйцата, маслото, брашното, сиренето и дребно нарязания копър и разбъркайте добре.
Изсипете сместа за суфлето от тиквички в тава и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна. След като суфлето придобие леко розов цвят го извадете от фурната и поръсете с настъргания кашкавал, печете още 4-5 минути, колкото кашкавала да се разтопи.

постът тук

# 445
  • Мнения: 10 874
Идеи и съвети за приготвяне на супа от Down Under

Аз правя спаначена супа с агнешко.

За супа винаги гледам някакви кокали да ползвам. Варя ги със сол, черен пипер, лук, морков, чушка, пащърнак, целина (така варя всякакво месо).

Задушавам поне връзка пресен лук и чесън и добавям обезкостеното месо и бульона. Като поври малко слагам малко ориз и когато се свари, застройвам с жълтък, разбит с лимонов сок.

Обикновено добавям сирене при поднасянето.

постът тук

# 446
  • Мнения: 10 874
Суфле от тиквички на Сбъдваща мечти

2-3 млади тиквички измити добре, настъргани на много ситно (не ги беля). Може да се добави пресен или стар лук на много ситно. Добавям 200-300 гр. кисело мляко с лъжичка сода вътре, 3-4-5 яйца, настъргано сирене 2-3 вида (около 200-300 грама общо), малко олио, малко галета, копър, малко черен пипер, може и сол. Обърквам добре в голяма купа. Трябва да е не много гъста смес. Пека до зачервяване в кексова форма или във форми за мъфини. Вместо тиквички, може и със спанак или други зелении.

постът тук

# 447
  • Мнения: 10 874
Тесто за пица или фокача на Бояна

400 гр брашно
150 гр пшеничен грис, от твърда пшеница ако има наличен, ако не можете да го замените и с брашно
300 мл вода
80 мл прясно мляко
2 чаени лъжички сол
1 супена лъжица зехтин
1 пакетче суха мая
Правя го с машината, но може да се меси и на ръка. Важното е като втаса да не се разточва, за да не му се сплескат мехурчетата, а да се разтегли както се теглят мекици на ръка във въздуха, а после се дооформя в тавичката за печене. Ако ви се появят дупки просто ги залепвате. След като се гарнира се пече на максимална степен на фурната за около 10 минути. И фокача става със същото тесто.

постът тук

# 448
  • Мнения: 10 874
Суфле/мусака от тиквички на ДжеНа

4 тиквички,настъргани на  едро ренде;
2-3 яйца;
1-2 суп.лъжици брашно;
натрошено сирене;
връзка копър;
счукан чесън;
сол,чер пипер  и малко олио за овкусяване
Обърквам,изсипвам в тавичка, пека и преди да изключа наръсвам с настърган кашкавал, до запичане.

постът тук

# 449
  • Мнения: 10 874
Рецепти за октопод

JACKLIN*
Най- важното е октоподът да е много добре сварен. Аз бях купила само пипала, без глава, но оринципът е същия. Нужни са ти- голяма тенджера вряща вода, две коркови тапи и 200-250 гр кока кола.
В така подготвената отвара потапяш октопода три пъти, по 3 седунди, след което го оставяш да се вари, окло 1 час и 15 мин. отнема. Като го боцнеш да е мекичък. Като е готов го обелвам от една лигава обвивка, режа и сотирам с масло и чесън. Обичаме го също и в салата - айсберг, рукола, малко зелен лук, сушен домат и кедрови ядки. Ако остане си замразявам малко за рибена супа.
постът тук

ЕлиТ
Октоподът го варя без никаква вода. Така ми го обясни един грък и се получава. След като си пусне соковете, добавям вино, чер пипер и дафинов лист. Вари се докато стане крехък. Може би около 40 минути.
Рецептите са различни. Доколкото знам варианта с корковите тапи е италиански.
постът тук

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 12:02 от Лале в дъжда

Общи условия

Активация на акаунт