Майчинството счетоводно - 35

  • 30 260
  • 734
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; Стики; jakinik; Viva 123


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на брутни и нетни заплати - на КиК
Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични?

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, ИЗПЛАЩАНО ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ ПОРАДИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ ИЛИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
- автор Иван Карабашев, предложено от ДейзиГ http://www.vedomost.info

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Аз имам въпрос. При какъв случай бащата може да вземе болничен за гледане на болно дете? В момента аз го гледам детето и съм болна и аз. Ако аз съм болна с мой си болничен, може ли бащата да вземе болничен за болно дете? За да гледа детето и майка му. Честно, много ми е зле, носа ми хем тече, хем е запушен, сливиците искат за изскочат от гърлото ми и мозъка от главата ми.

# 2
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Аз имам въпрос. При какъв случай бащата може да вземе болничен за гледане на болно дете? В момента аз го гледам детето и съм болна и аз. Ако аз съм болна с мой си болничен, може ли бащата да вземе болничен за болно дете? За да гледа детето и майка му. Честно, много ми е зле, носа ми хем тече, хем е запушен, сливиците искат за изскочат от гърлото ми и мозъка от главата ми.
Изчетох наредбата и не виждам пречка бащата да си вземе болничен.

# 3
  • Мнения: 15
искам да попитам какъв е срока за изплащане на болни4ния ,след представянето му в нои/става въпрос за третия болни4ен след раждане/.

# 4
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
искам да попитам какъв е срока за изплащане на болни4ния ,след представянето му в нои/става въпрос за третия болни4ен след раждане/.
Принципно 15 работни дни, но може и по-рано.

# 5
  • София
  • Мнения: 387
Момичета, промяната да се взима 18 месеца назад дохода за изчисляване на обещетението за бременост и раждане прието ли е окончателно или още е само предложение и проект?

# 6
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Момичета, промяната да се взима 18 месеца назад дохода за изчисляване на обещетението за бременост и раждане прието ли е окончателно или още е само предложение и проект?
Не е прието още.

# 7
  • София
  • Мнения: 971
Момичета, а върху обезщетението за майчинство начисляват ли се данъци и осигуровки?
Примерно осигурителния доход е 1000 лв, 900 лв ли ще вземем?

# 8
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Момичета, а върху обезщетението за майчинство начисляват ли се данъци и осигуровки?
Примерно осигурителния доход е 1000 лв, 900 лв ли ще вземем?
В/у обезщетението не се дължат данъци  и осигуровки. За периода на отпуск за бременост и раждане и след това отпуск за отглеждане на малко дете работодателя дължи само и единствено здравна вноска.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Примерно осигурителния доход е 1000 лв, 900 лв ли ще вземем?

не,няма да вземеш 900 лв,а 800 лв т.е чистото,което получаваш
трябва 12 м назад да си на 1000 лв обаче

# 10
  • Мнения: 7
Здравейте, имам и аз едно питане.
имам 19 дни отпуск да ползвам за тази година и мислех да си ги пусна всичките наведнъж точно преди болничния (45те дни преди раждане). Обаче вчера нашата счетоводителка ми каза че ползваната отпуска се отразявала на майчинството, което доста ме озадачи. Аз знаех, че ако се ползват болнични през периода на майчинство - да това се отразява на размера на получаваното майчинство после, обаче не знаех, че важи и за отпуските??? Аз изобщо не знаех че отпуските се отчитат пред НОИ. Още също каза че ако се ползва цял календарен месец (от първо до последно число на месеца) в НОИ този месец се отчитал като нулев - т.е. че не съм работила.
Имате ли идея дали това е вярно?

# 11
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Здравейте, имам и аз едно питане.
имам 19 дни отпуск да ползвам за тази година и мислех да си ги пусна всичките наведнъж точно преди болничния (45те дни преди раждане). Обаче вчера нашата счетоводителка ми каза че ползваната отпуска се отразявала на майчинството, което доста ме озадачи. Аз знаех, че ако се ползват болнични през периода на майчинство - да това се отразява на размера на получаваното майчинство после, обаче не знаех, че важи и за отпуските??? Аз изобщо не знаех че отпуските се отчитат пред НОИ. Още също каза че ако се ползва цял календарен месец (от първо до последно число на месеца) в НОИ този месец се отчитал като нулев - т.е. че не съм работила.
Имате ли идея дали това е вярно?

Глупости...без извинение...Simple Smile
Отпуска, ако е платен няма да се отрази на обезщетението. А това за нулев месец просто няма да коментирам...абсолютно невярно.

# 12
  • Мнения: 7
Здравейте, имам и аз едно питане.
имам 19 дни отпуск да ползвам за тази година и мислех да си ги пусна всичките наведнъж точно преди болничния (45те дни преди раждане). Обаче вчера нашата счетоводителка ми каза че ползваната отпуска се отразявала на майчинството, което доста ме озадачи. Аз знаех, че ако се ползват болнични през периода на майчинство - да това се отразява на размера на получаваното майчинство после, обаче не знаех, че важи и за отпуските??? Аз изобщо не знаех че отпуските се отчитат пред НОИ. Още също каза че ако се ползва цял календарен месец (от първо до последно число на месеца) в НОИ този месец се отчитал като нулев - т.е. че не съм работила.
Имате ли идея дали това е вярно?

Глупости...без извинение...Simple Smile
Отпуска, ако е платен няма да се отрази на обезщетението. А това за нулев месец просто няма да коментирам...абсолютно невярно.
Ала-Бала, много благодаря за бързия отговор  bouquet. И на мен ми се стори доста нереалистично. newsm78

# 13
  • Мнения: 2 200
Още също каза че ако се ползва цял календарен месец (от първо до последно число на месеца) в НОИ този месец се отчитал като нулев - т.е. че не съм работила.
Имате ли идея дали това е вярно?

Само ако отпусска е неплатен.

# 14
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Още също каза че ако се ползва цял календарен месец (от първо до последно число на месеца) в НОИ този месец се отчитал като нулев - т.е. че не съм работила.
Имате ли идея дали това е вярно?

Само ако отпусска е неплатен.
И при немпалетиня няма нулев месец...все пак има 30 работни дни от него, които се зачитат за стаж.

Общи условия

Активация на акаунт