ЛОНДОН - 9

  • 126 767
  • 746
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 031
Добре дошли в новата тема за Лондон!




Старите теми: 8, 7, 6,  5, 4,   3 , 2 , Пак за Лондон


Прогноза за времето:
AccuWeather
idealo
UK Weather
BBC


Трансфери:
National Express
easyBus
Green Line
Terravision
London Web Taxi
Unicorn Transfers

Летища
Летище Хитроу
Летище Гетуик
Летище Станстед
Летище Лутън
Лондон Сити

За Лондон

Централен Лондон pdf
Централен Лондон + автобуси pdf
Карта
Карта
Информационни центрове
London Webcams - камери в Лондон
Кратка информация за Лондон на английски pdf
Полезен сайт
Полезен сайт
Полезен сайт
Туристическа агенция
Туристическа агенция
Туристическа агенция
Къде да оставите багажа си
И още за багажа
И пак за багажа - на Victoria Coach Station цената е по-ниска от тази на гара Виктория
Паргинги
Паркиране в Лондон

Забележителности:
Карта
Карта
Карта - под картата можете да избирате какво да ви покаже
Безплатни музеи в Лондон
По райони
Туристически атракции - изберете категория
Музеи
Удължено работно време на музеи
Лондон пас
London Eye
Madame Tussauds
Westminster Abbey
The Shard
The Monument
Tower Bridge - дати/часове с повдигане на моста
Tower Bridge - разходка по стъкло над моста
LEGOLAND
Виртуална разходка в Британския музей
Корабчета
Корабчета
Круиз по Темза
Клипер
Оферти 2 в 1 на влаковете
И още за офертите 2 в 1
И пак за офертите 2 в 1 - обяснението на Woman^In^White:
Скрит текст:
Оферта 2for1 на железниците

Ако сте в Лондон и сте двама много изгоден вариант за разглеждане на над 150 забележителности, посещение на ресторанти, театри, изложби и др. е офертата 2в1 на железниците. Какво ще рече това? Двама влизат в редица забележителности на цената на един входен билет. Това е списък със забележителности, атракции, ресторанти, театри, изложби и др. подредени по азбучен ред, които влизат в офертата.
Какво е необходимо да имате: 1 ваучер и 2 валидни билета (карти) закупени от каса на железниците или принтирани, но с логото* на железниците.
1. Ваучер. Ваучерът може да се разпечата предварително от сайта на 2for1. Намирате съответната атракция, която искате да посетите и изтегляте ваучера за нея. Изисква се регистрация. Като дата на пътуване посочвате близка дата, в която мислите да посетите атракцията. Това е така, защото ваучерите са с определен срок на валидност. Ваучерът е в pdf-формат, изтегляте го и го разпечатвате. Ако нямате възможност да го изтеглите и разпечатате, на касите на по-големите гари (Виктория, Падингтън, Кингс Крос и т.н.) може да поискате книжката за офертите 2в1 (безплатна е), в края на която също има ваучери, но трябва да ги попълните на ръка. Моят съвет е по възможност да си ги разпечатате предварително за атракциите, забележителностите, ресторантите, които мислите да посетите. За 1 посещение ви е необходим 1 ваучер.
2. Другото нещо, което трябва да имате са 2 валидни за деня на посещение билета за пътуване, закупени от каса железниците или 2 двупосочни билета в периода между пътуванията. Travelcards - само когато са закупени от каси на железниците и др.

Ето с тези билети (карти) е валидна офертата (под №3 е седмичната карта купена от каси на железниците, за която трябва снимка):


А за тези не е валидна офертата


С ваучер и 2 бр. валидни билети (карти) отивате на съответната атракция и на касата ви издават 1 билет с пълната сума за възрастен (тук няма детско, студентско или друго намаление)  и 1 билет със стойност 0 р, с които влизате двама.  Ваучерът ви го взимат на касата, а билетите (картите) само показвате.


*логото на железниците:

Турове в Лондон и не само там
Турове и забавления
Атракции за деца
Музей на детството
The Original Tour - туристически автобус
Big Bus London - туристически автобус
Hop on Hop off-Golden Tours - туристически автобус
London Duck Tours- Панорамна обиколка с гидове-лондончани, а разказа е на cockney
Маршрути за разходки
Предложения за разходки - на английски
Пеша из Лондон - на английски

Билети с намаление

Транспорт:

Промени в транспорта в сила от 01.2015г.
Цени на транспорта
Сайт на транспорта
Карта на метрото със зоните и спирките
Подробна карта на метрото
Карта на метрото pdf
Информация за транспорта - на английски
Още за транспорта - на английски
Карта на автобусите в центъра pdf
Карта на нощните автобуси в центъра pdf
Автобусите по райони
Карта на центъра с по-важните автобуси и тур.места  pdf
Планиране на маршрут
CityMapper - мобилно приложение, което може да ви е ползено. Повече тук.
Влакове
Влакове
Влакове

За картите за транспорт
Скрит текст:
(цитирам мнения от предишните теми)

Ойстер картата действа като дневна карта за съответната зона на метрото или влака - при натрупване на съответната сума, спира да "дърпа" пари.
Удобството е , че не търчиш всеки ден да си купуваш дневна карта. http://www.tfl.gov.uk/tickets/14825.aspx. Неизползваните пари остават за друг път, картите се регистрират в сайта и е възможно парите да се прехвърлят от карта в карта. Могат да се зареждат и онлайн и тогава излиза справка за използването на парите.
За пристигащите на летище Лутън: Възможно е закупуването на Visitor Oyster карти още при пристигането - от билетния център на National Express на летището.

*ойстер картата (първо си купуваш пластиката = 3 или 4 паунда). после я зареждаш с мин 5 паунда
-да, има отстъпка от цената на редовния билет (ако билета е 2.00 паунда, с ойстера е 1.20 примерно)
пътувайки с ойстер удобното е, че ако имаш 2 пътувания за деня ти взима пари само за тези 2те. ако имаш 20 пътувания - няма да ти вземе за 20, а за максумим дневен лимит, който е цената на дневната карта, в зависимост в колко часа е започнало първото пътуване и зоните в които е пътувано. Тоест, ойстера не може да изхарчи повече от дневния лимит независимо колко на брой пътувания ще направиш в този ден.
-също така ойстера е удобен тъй като не те ограничава в зоните (не му задаваш ограничения предварително в колко зони днес ще бъдеш) и ако да речем някой ден решиш да отидеш в 3та зона, ойстера просто си взима екстра пари за това удължение=extension
*Off peak при Ойстер и дневните карти е всеки делничен ден след 9:30 часа, а събота и неделя - без ограничение.
 Peak: Monday-Friday 04:30-09:29

Off-peak: Monday-Friday from 09:30-04:29 (the following day)
                Saturdays, Sundays and public holidays from 04:30-04:29 (the following day)

Разясненията на Aia' :
Скрит текст:
Ще се опитам пак да обясня за прословутия Ойстер, дано вече да стане ясно  Crazy

За по-лесно, ще дам пример:

Хотелът ви се намира в зона 3, а местата, които искате да посетите днес, са в зони 1 и 2. В Ойстера имате заредени 20 паунда.

Ставате сутринта и в 9:35 ч.(off-peak) сте на станцията на метрото(зона 3). Ще пътувате до Окото(зона 1). Слизате на станцията на Окото в 10:00 ч.(off-peak). Машинката ви таксува 2.70 паунда(зона 1-3 off-peak single).
След Окото решавате, че ще отидете да разгледате нещо в зона 2. Часът е 12, пътувате от зона 1 до зона 2, слизате в зона 2 и излизате от станцията в 12:15 ч., като машинката ви таксува 2.20(zone 1-2 off-peak single).
Разглеждате каквото сте набелязали в зона 2 и решавате пак да се върнете в зона 1. Часът е 16:30. Излизате от станцията в зона 1 в 16:45. Машинката ви таксува 2.80 (zone 1-2 peak single).
До тук пътуванията ви са на стойност 7.70 паунда, т.е. от тези 20 паунда, които имахте в Ойстера сутринта, сега са останали 12.30 паунда. Вече сте достигнали off-peak price cap(zone 1-3 7.70 паунда) и от тук нататък колкото и да пътувате в зона 1, 2 и 3 - ще е безплатно.

Изводът е: ако първото ви за деня пътуване е след 9:30 ч., дневният ви лимит е off-peak, без значение дали ще пътувате в часовия интервал 16:00 - 18:59.

Ако, обаче, започнете пътуванията си преди 9:30 ч., то тогава автоматично дневният ви лимит става peak и в гореописания пример ще ви таксува до 10.60 паунда(peak price cap zone 1-3).
Разясненията на Сребърна паричка
Скрит текст:
7 дневна хартиена травълкард  може да се купи само от железниците, необходимо е да носите снимка.
Ако купите 7 дневна травълкард от станция на метрото или туристически информационен център , то ще ви бъде дадена Ойстер карта / пластина / , в която ще ви заредят 7 дневната травел карта и с  нея плащате , когато пътувате.
От януари тази година няма еднодневни хартиени травел карти , които да важат за зона 1-2. Може да се купи такава, важеща минимум за зона 1-4 , струва 12 паунда.
Когато пътувате с Ойстер, без да си заредите травълкард в нея, то вкарвате определена сума в Ойстера/ 20,30 и т.н паунда/ и ви таксуват при всяко пътуване и според зоната в която пътувате/това е  "pay as you go" / , като достигнете определеният лимит за деня, спират да ви таксуват / "daily capping "/. Чрез "pay as you go" можете да пътувате в която зона си искате, като системата ви таксува различно в зависимост от зоната. Докато когато се купува травелкард, то тя важи за определени зони , които трябва да укажете при купуването и .
Ако сте за 3 дни , пътувате само 1-2 зона, то "pay as you go" с Ойстер, излиза по-евтино от еднодневните хартиени травълкард ; ако сте за седмица, седмичната травелкард излиза по- изгодна, като цена разпределена на ден - 32.10/ 7 .
За безконтактното плащане с карта, има някакви промоции  , но има условия кога се возиш и за вида на картата, възможно е да има и допълнителни банкови такси за всяка транзакция.

Обобщение за седмичната карта на железниците от Woman^In^White
Скрит текст:
7 дневна Травълкарт на железниците може да се закупи от каса на железниците на по-големите гари в Лондон (Виктория, Падингтън, Кинг Крос и т.н.). С нея може да се ползват офертите 2for1 за периода й на действие. Тя е много изгоден вариант, ако сте за 4 и повече дни и мислите да се възползвате от офертите 2for1. За нея няма off-peak. Може да се ползва за метро (за съответните зони, за които е издадена), за автобуси, градската железница, влак. Тя е хартиена с магнитна лента и е с лого на железниците. За да бъде издадена е необходима снимка (може принтирана на хартия) с размери 3.5x4.5 (паспортен формат), от която се прави легитимация (картонче с номер, на което се залепва снимката и се ламинира), на която се записва номера на седмичната карта в системата. При следващо закупуване на 7 и повече дневна карта няма да има нужда от издаване на такава легитимация. Има срок на валидност.
Освен за офертата 2for1 дава отстъпка и за клипер по Темза
За деца от 11 до 16 години също се издава седмична карта с легитимация със снимка и е на 1/2 от цената за възрастен за съответната зона. Деца под 11 години пътуват безплатно.

Ето така изглежда легитимацията (със снимка) и седмичната карта на железниците :
Допълнено от phile: със седмичните карти има и малки отстъпки при Emirates air line

Ойстер-калкулатор - с него можете да си направи различни комбинации, да видите тарифите и как става ценообразуването им

ето един  линк за сравнение:
http://visitorshop.tfl.gov.uk/help-centre/ticket-comparison.html

7-дневна /хартиена/ от железниците: С тези карти важат офертите 2в1, просто трябва да си носите по 1 снимка и ви ги правят безплатно веднага. 7-дневните са много удобни, защото се ползват по всяко време и в пик времето.
Със снимката ти издават карта, нещо като паспорт, на която си изписваш името и я ламинират, а отделно ти издават стандартния хартиен билет, важащ 7 дни, с който се минава през вратичките. Тази карта със снимка никой не ми я поиска никъде. Такава издадох и за дъщеря ми - 15 годишна и издадоха карта на половин цена. Цялото упражнение отнема 2 минути. 7 дневните карти могат да се вземат само от големите гари. (Mariaroni)



Магазини

Westfield - първите два са в Лондон
Магазини в Лондон - можете да избирате по район или по категория
Улиците за пазаруване - Избирате си търговска улица и виждате всичките магазини и отляво и отдясно  
Bond Street - пряка на Оксфорд Стрийт (марки от висок клас и т.н.)
Regent Street - пряка на Оксфорд Стрийт
Пазарът на Ковънт Гардън и Neal Street в посока Тотнъм Корт Роуд
Пазарът на Камдън
Портобело Маркет (Нотинг Хил)
Найк таун

Whole Foods Market -американска верига за органични храни-продукти и готвени неща

Мюзикъли

1st 4 London Theatre Tickets
TKTS - билети с намалени цени
Discount Theatre - билети с намалени цени
Theatremonkey - показва разположението и видимостта от местата за сядане
LOVEtheatre - билети
Compare Theatre Tickets - сравнява цените за мюзикъли
Last Minute

Какво още в Лондон...

Други интересни места в Лондон и не само

Ледения бар
Chessington World
THORPE PARK
Believe It or Not
Warner Bros Studio Tour London
Horse Guards Parade
Emirates Air Line
Spitalfields
Sky Garden - безплатно посещение, но трябва предварителна резервация
One New Change - Мол, от терасата му има хубава гледка към St. Paul's Cathedral

Препоръчани в темата заведения
Ресторант Nicholson's
The English Restaurant
Jamie Oliver
The Ship Tavern
Porters English Restaurant
The Swan
The Wolseley - трябва резервация
Afternoon Tea at Fortnum's - цената не е ниска, но си заслужава
Joe Allen
Mango Room - Карибски ресторант
Waxy O' Connor's - ирландски пъб
The George Public House - истински типичен пъб без туристи
The Golden Lion pub
Brewmaster - Сохо
Minories

Разказва за Лондон:
Разказа на gold__

Разказа на Програмата на Роца

За втори път в Лондон с Роца:

Разказва за пътуването си Woman^In^White
Разказа на zhorchy
Разказа на Сребърна паричка.

Маршрутите на maiche:
Лондон първи ден
Лондон втори ден
Лондон трети ден
 
Благодаря на всички писали в предходните теми!

Приятно изкарване на всички в този космополитен град и не забравяйте да споделите вашите впечатления, когато се върнете, защото те могат да бъдат полезни и за някой друг.  



Последна редакция: ср, 26 окт 2016, 20:52 от Мимии

# 1
  • Мнения: 6 031
Ще допълня и редактирам малко по-късно. Simple Smile
Давайте предложения.

# 2
  • Мнения: 659
 Мимии, благодаря за новата тема! bouquet
Много хубави снимки.

# 3
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 528
Мимии, благодаря за темата  Hug

Предната тема само я следях, но в тази се записвам покрай предколеден уикенд в Лондон  Mr. Green
Програмата е почти ясна, остава само да реша къде ще вечеряме. Дилемата е фиш-енд-чипс в пъб или къри  Laughing

# 4
  • Мнения: 6 031
...
Програмата е почти ясна, остава само да реша къде ще вечеряме. Дилемата е фиш-енд-чипс в пъб или къри  Laughing

Няма ли да вечеряме заедно?  Wink

# 5
  • Milano
  • Мнения: 3 598
Роца, нито едно от двете Laughing, в Angus Steakhouse.

Щом ти си предколеден, аз ще съм след него bowuu, но не толкова кратко. Laughing

Много готин град.

# 6
  • Мнения: 2 816
Здравейте, дами,

и аз се записвам в темата с надежда скоро да посетя Лондон.
Моля, споделете кога е най-подходщото време за пътуване до Лондон. Мисля си за лятото, но пък дали няма да има много туристи тогава?

# 7
  • София
  • Мнения: 402
Здравейте, дами,

и аз се записвам в темата с надежда скоро да посетя Лондон.
Моля, споделете кога е най-подходщото време за пътуване до Лондон. Мисля си за лятото, но пък дали няма да има много туристи тогава?
Там винаги е пълно с туристи, това не може да бъде критерии. Времето също е непредсказуемо, през Декември съм попадала на дни с температури 18 градуса. По-скоро търсете изгодни билети.

# 8
  • Луната
  • Мнения: 3 211
Мими благодаря за новата тема bouquet

# 9
  • Мнения: 4
Здравейте,
предстои ни пътуване до Лондон в края на Ноември, заедно със съпруга ми и сина ми ( на 5 год). някой пътувал ли е с дете на 4-5 години. Добра идея ли е да му вземем детска количка, в която да се вози ако си измори, докато обикаляме забележителности. Четох че при Ryanair можем безплатно да вземем детска количка и седалка за кола. Някой пътувал ли е с Easybus с толкова голямо дете. Изискват ли повдигаща седалка за детето?
До колкото разбрах от темите детето пътува безплатно в автобусите и метрото. Ние смятаме да плащаме с безконтактни карти.

# 10
  • Мнения: 456
В края на ноември пак съм в Лондон. Дано е добро времето.

# 11
  • Мнения: 1 800
....Добра идея ли е да му вземем детска количка, в която да се вози ако си измори, докато обикаляме забележителности. Четох че при Ryanair можем безплатно да вземем детска количка и седалка за кола. Някой пътувал ли е с Easybus с толкова голямо дете. Изискват ли повдигаща седалка за детето?
До колкото разбрах от темите детето пътува безплатно в автобусите и метрото. Ние смятаме да плащаме с безконтактни карти.

На тази възраст (4-5г) количката за мен е задължителна в град с размерите на Лондон и много обикаляне. Съвсем различни ни станаха ваканциите след като спряхме да използваме количка и въобще не е вече каквото искаме ние. Laughing Само усигурете, че е лека защото не на всички метростанции има асансьори. По ескалаторите детето трябва да е извън количката.
За изибъс вижте в сайта за най-достоверна информация. В градският траспорт детето е безплатно.

Здравейте, дами,...
Моля, споделете кога е най-подходщото време за пътуване до Лондон. Мисля си за лятото, но пък дали няма да има много туристи тогава?

Била съм два пъти през юни и веднъж през първата седмица на септември. Може да е било късмет, но винаги сме улучвали приятно време.
Туристи има, но със сигурност са по-малко от юли и август.


Мимии, благодаря за новата тема. bouquet


# 12
  • София
  • Мнения: 660
Мими, благодаря за прекрасната нова тема Wink))) Аз тъкмо проверих обявените от Райън билети уж за 2 паунда, ама не открих . Жалко, искаше ми се да отскоча за без пари Joy

# 13
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 528
Няма ли да вечеряме заедно?  Wink
Мимии  Hug, по всяка вероятност, не (надявам се да не ми се сърдите много Wink). Пътуването ни е по случай семейни поводи (12-ти рожден ден на Камбанката и 15 години брачен живот с Роцев в седмицата преди пътуването). Затова предвиждам "празнична" семейна вечеря, а срещата с вас ще ми е личен бонус Wink

Реджи, фамилията отсече - пъб ще да е  Laughing. Що така не щат къри? Лондонските индийски ресторанти са къде по-добри от парижките... Ама другият път няма да им се размине посещение на Брик Лейн  Mr. Green

Досега съм била в Лондон през април, май и юли, винаги с чудесно време. Сега се надявам и ноември да ме изненада приятно.

# 14
  • София
  • Мнения: 243
Да се запиша и аз в новата тема.Пътуваме в периода 21-25.11 и принципно сме решили да вземем билети за Гетуик Експрес/Там кацаме/,но исках да попитам има ли по-евтини варианти и как да се възползвам от тях?и двата ни полета са обедни и има време достатъчно за трансфер до летището. Принципно трябва да стигна до спирка " Canada Water" на сивата линия. Ще съм благодарна ако ме ориентирате. bouquet Grinning Hug

Общи условия

Активация на акаунт