Моля за съвет - бременност и физическо насилие

  • 21 857
  • 128
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Допаминовият отговор е най-важното нещо за нормалното функциониране на човека- за да имаш мотивация да постигаш цели.

Глупости Simple Smile)) Просто един от невротрансмитерите, които обуславят комуникацията между невроните в мозъка. Допамин, серотонин, норадреналин, ГАБА и т.н. - все невротрансмитери. Алкохолът играе с ГАБА например. За мотивацията, постигането на цели - типични наивни размисли от типа на как шоколадът ни правил щастливи щото увеличавал серотонина/допамина (в зависимост от предпочитанията на автора) в мозъка.. Ето типично булшит писание в тази насока Simple Smile

Наркотиците влияят на химичния баланс в мозъка и от там действието им - еуфория при някои наркотици, халюцинации при други и т.н.

# 76
  • Мнения: 2 111
Благодарение на тази тема открих значението на думата "пико". Ето какво казва Уикипедия:
Скрит текст:
"90 % от приемащите го наркомани получават силни психически разстройства (слабоумие, параноидни явления, двигателни разстройства и др.)". Сигурно и немалко от нас са гледали Breaking Bad и помнят как една девойка се задави в собственото си повръщано и умря, а пък друга както си седеше изведнъж размаза главата на мъжа си. Надявам се авторката осъзнава колко неприемлива е подобна среда за живота и отглеждането на "бебо". Съветвам я да не го записва за баща, за да не изпадне в ситуация, където трябва да му дава детето и всеки път да трепери какво може да се случи.

А като четохте уикипедия как пропуснахте, че цитираното се отнася за "След по-дълга употреба, особено венозно"?

А това прочетохте ли го?
Скрит текст:
Цитат
Метамфетамините наподобяват химически допаминa и допаминовите транспортери ги хващат и ги въвеждат в нервната клетка, вместо допамин. Вътре в нервната клетка метамфетаминът измества допамина от неговото депо (торбичката му). Повишеното количество допамин принуждава транспортерите да започнат да работят в обратна посока – да изпомпват активно допамин извън клетката – в синапса. В резултат на това допаминът е хванат „в капан“ в синапса и не може да се прибере обратно от транспортерите. Той стимулира отново и отново нервната клетка с опиатни рецептори. Метамфетамините са субстанции с много висок потенциал на зависимост, тъй като действат върху пътя на възнаграждението в мозъка.

А разбрахте ли го? Защото аз го разбирам.

Всички сме гледали брейкинг бед, ама това е филм, има художествени преувеличения и т.н.

Понеже редовно виждам в този форум упражнения на тема наркомани и наркотици - кратък наръчник кога да се притеснявате: марихуана - безобиден наркотик стига да не го пушат всеки ден (и за такива хора съм чувал). Не води до пристрастяване, не предизвиква халюцинации, не отключва психически разстройства. От групата на канабиноидите, която изрично се изключва в наръчници за психиатри, когато се поставят диагнози, свързани с употреба на наркотици. Гъби, други леки халюциогени (вкл. мескалин и прословутия LSD) - лек наркотик. Кокаин, метамфетамин (кокаинът на бедните) - средно лош наркотик, няма силно физическо пристрастяване, но има силно психическо. Може да се умре от свръхдоза. Хероин, крокодил - най-лошите наркотици, от групата на опиоидите, тежкo физиологично пристрастяване - трейнспотинг е филмът, който трябва да се гледа там. Зависимите са напълно неспособни да си помогнат сами, трябва детоксикация, има метадонови програми и т.н. На запад има програми и лагери, които май са по-ефективни, тук у нас е половинчата работата.

"Наркоман" нищо не значи. Съвсем различни са и навиците и социалните проблеми на употребяващите различни типове наркотици. Примерно да кажеш, че някой, който пуши понякога марихуана е "наркоман" е все едно да наречеш някой, който пие по една-две бири на ден "алкохолик" Wink

пс. Да не ме разбере някой погрешно - всички наркотици са вредни, лоши и не трябва да се приемат! В това число са и никотинът и алкохолът, и храната в особено големи количества.
[/spoiler]

А вие като четете и разбирате, как пропуснахте, че а) не е уточнено как въпросният приятел приема пико и б) очевидно го приема от минимум една година, което отвсякъде погледнато е некратък период.

Ако трябва да се самоцитирам - тя да се подготви за най-лошото, пък да се надява на най-доброто.

# 77
  • Мнения: 30 802
Да, допаминът е "просто" невротрансмитер, но без него ти е черен светът. Затова има пряко влияние върху светоусещане, поведение, тонус, мотивация. Не е просто някакво си там вещество.

Какво си мислиш, че е т. нар. "химичен баланс" в мозъка? Ами точно правилните невротрансмитери на правилното място.

Да, човешкото поведение е сложно нещо и мотивацията зависи от много фактори, но в мозъка се случва едно и също нещо, независимо дали печелиш маратон или взимаш метамфетамин. Само дето с метамфетамин е 10 хил. пъти по-силно.

Като си уморен и ти се спи, също има нарушен "химичен баланс", мозъкът е изхабил невротрансмитерите и трябва да презареди.

Та всъщност метамфетаминът затова е опасен- защото взима нормален поведенчески отговор и го "отвлича". Съответно поведението, водещо до "награда" и усета, че си на върха на света, се повтаря.

Подчертавам- и какво правим в ситуация, в която ТОЙ вчера е бил в супер якото ментално състояние, защото мозъкът се е къпал в допамин, а днес детето му реве и не дава мира и всичко е супер дразнещо...много повече, отколкото за нормално функциониращ човек.

# 78
  • Мнения: X

А вие като четете и разбирате, как пропуснахте, че а) не е уточнено как въпросният приятел приема пико и б) очевидно го приема от минимум една година, което отвсякъде погледнато е некратък период.

Ако трябва да се самоцитирам - тя да се подготви за най-лошото, пък да се надява на най-доброто.

Уточнено е, че "взима", иначе сигурно щеше да каже, че се боцка, ако беше венозно. Плюс три пъти седмично не е същото като всеки ден.

Тя "най-лошото" го живее в момента, минал е отдавна моментът за предупреждения и сплашвания, въпросът е какво да прави, а не всеки да си излее негативизма (обусловен от страх и незнание) спрямо наркозависимите, които са просто още едни жертви на обществото, средата и обстоятелствата.

# 79
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
... а не всеки да си излее негативизма (обусловен от страх и незнание) спрямо наркозависимите, които са просто още едни жертви на обществото, средата и обстоятелствата.
Отново встрани от темата, но смятам, че са жертва на собствения си избор. Нито обществото, нито каквито и да е обстоятелства биха могли да накарат човек, който не желае да се наркоманизира, да го направи. Със средата е почти същото - или правиш избора да вървиш със стадото и да правиш същото, което прави то, или сменяш средата.
И въпросният тук, щом е стигнал до такива изстъпления, значи отдавна е преминал границата и като количество, и като интервали. По-странното е как тя се е съгласила да живее с такъв, че и дете да има от него.

# 80
  • Мнения: 1 399
Искрено съчувствам на майката на авторката. Ужасно е да гледаш на забавен кадър повторение на собствените ти кошмари с главно действащо лице дъщеря ти. В този смисъл, реакцията й е разбираема. Според мен още е в шок, след време ще размисли и ще подкрепи детето си, особено ако авторката се отдели окончателно от приятеля си.

Да, във форума има тенденция да се преекспонира действието на наркотиците.  Макар да е лесно обяснимо, когато става въпрос за вече възникнала ситуация, демонизирането на употребяващите не е от полза. Много адекватни съвети олекват когато са придружени от хиперболизации или явно непознаване на материята. И , да, знам, повечето се гордеят, че не им се е наложило да я опознаят, но все пак нека не забравяме, че невежеството няма как да бъде похвално.

# 81
  • Мнения: 13 082
За съжаление съм виждала много зависими от наркотици. Синтетиката буквално изпържва мозъка. Агресията на взимащия е неконтролируема. За мен лично синтетичните наркотици са много опасни, не бива да бъдат подценявани.



Подчертавам- и какво правим в ситуация, в която ТОЙ вчера е бил в супер якото ментално състояние, защото мозъкът се е къпал в допамин, а днес детето му реве и не дава мира и всичко е супер дразнещо...много повече, отколкото за нормално функциониращ човек.

 За съжаление е ясно какво става. Пребива и майката и бебето. 😒

# 82
  • Мнения: 30 802
Нищо не преекспонирам- малките камъчета обръщат колата. Малка е разликата между нормален човек и такъв, който излиза от рамки и прави беля. Веднъж счупено, съзнанието трудно се настройва. И, както казах, може от дребна ситуация да стане голяма беля.

Просто преценявам, че дори и аз понякога се дразня на дете/деца. Какво остава, ако животът и съзнанието ти не са наред.

# 83
  • София
  • Мнения: 24 839

А като четохте уикипедия как пропуснахте, че цитираното се отнася за "След по-дълга употреба, особено венозно"?

А това прочетохте ли го?
Цитат
Метамфетамините наподобяват химически допаминa и допаминовите транспортери ги хващат и ги въвеждат в нервната клетка, вместо допамин. Вътре в нервната клетка метамфетаминът измества допамина от неговото депо (торбичката му). Повишеното количество допамин принуждава транспортерите да започнат да работят в обратна посока – да изпомпват активно допамин извън клетката – в синапса. В резултат на това допаминът е хванат „в капан“ в синапса и не може да се прибере обратно от транспортерите. Той стимулира отново и отново нервната клетка с опиатни рецептори. Метамфетамините са субстанции с много висок потенциал на зависимост, тъй като действат върху пътя на възнаграждението в мозъка.

А разбрахте ли го? Защото аз го разбирам.

Всички сме гледали брейкинг бед, ама това е филм, има художествени преувеличения и т.н.

Понеже редовно виждам в този форум упражнения на тема наркомани и наркотици - кратък наръчник кога да се притеснявате: марихуана - безобиден наркотик стига да не го пушат всеки ден (и за такива хора съм чувал). Не води до пристрастяване, не предизвиква халюцинации, не отключва психически разстройства. От групата на канабиноидите, която изрично се изключва в наръчници за психиатри, когато се поставят диагнози, свързани с употреба на наркотици. Гъби, други леки халюциогени (вкл. мескалин и прословутия LSD) - лек наркотик. Кокаин, метамфетамин (кокаинът на бедните) - средно лош наркотик, няма силно физическо пристрастяване, но има силно психическо. Може да се умре от свръхдоза. Хероин, крокодил - най-лошите наркотици, от групата на опиоидите, тежкo физиологично пристрастяване - трейнспотинг е филмът, който трябва да се гледа там. Зависимите са напълно неспособни да си помогнат сами, трябва детоксикация, има метадонови програми и т.н. На запад има програми и лагери, които май са по-ефективни, тук у нас е половинчата работата.

"Наркоман" нищо не значи. Съвсем различни са и навиците и социалните проблеми на употребяващите различни типове наркотици. Примерно да кажеш, че някой, който пуши понякога марихуана е "наркоман" е все едно да наречеш някой, който пие по една-две бири на ден "алкохолик" Wink

пс. Да не ме разбере някой погрешно - всички наркотици са вредни, лоши и не трябва да се приемат! В това число са и никотинът и алкохолът, и храната в особено големи количества.

На мен не ми стана ясна целта на урока.

И не, не е вярно, че " наркоман" нищо не значи- значи "зависим от някаква дрога."

Пушещият марихуана също е наркоман, ако го прави непрекъснато.

Авторката написа, че нейният човек приема вида наркотик поне 3 пъти в седмицата.
Което си е наркомания отвсякъде.

Докато растеше синът ми, а и покрай работата на мъжа ми, отблизо се запознах с наркотиците и зависимостта, и приказките как марихуаната била по- малко вредна от никотина, и как не можело да станеш зависим, а само отвреме навреме взимаш " да те отпусне", съм ги чувала като оправдание от много хора.

# 84
  • Мнения: X
Отново встрани от темата, но смятам, че са жертва на собствения си избор.
Скрит текст:
Нито обществото, нито каквито и да е обстоятелства биха могли да накарат човек, който не желае да се наркоманизира, да го направи. Със средата е почти същото - или правиш избора да вървиш със стадото и да правиш същото, което прави то, или сменяш средата.
И въпросният тук, щом е стигнал до такива изстъпления, значи отдавна е преминал границата и като количество, и като интервали. По-странното е как тя се е съгласила да живее с такъв, че и дете да има от него.

Това е дълга, донякъде философска, донякъде социална, донякъде криминална, донякъде психологическа тема (ако искате, я пуснете отделно). В случая само ще кажа, че никой априори не желае да се "наркоманизира", хората искат да са щастливи, да са спокойни, да се чувстват добре, да не са напрегнати, нещастни. В темата за трудностите от майчинството нееднократно беше споменат алкохолът (в малки количества предполагам) като най-добрия приятел на изнервената от 2-3г. пищящо и търчащо динозавърче мама.

Никой не е избирал да се роди в бедно семейство, никой не е избирал да отрасне в кофти среда и т.н. и т.н. Хората просто искат да са щастливи и правят грешки, каквито правим всички. Понякога правят грешки, които са трудно обратими или необратими. Обществото може да направи много за наркозависимите и като помощ и като превенция, но за съжаление нашето общество не го прави. Може да направи много и за бедните, и за криминализираните, и за циганите в гетата и т.н. Но не го прави. И за жертвите на домашно насилие може да направи повече, но не го прави. А ние си казваме, че те сами са си виновни, за да спим спокойно и защото не ни е дошло на главата на нас наркозависимо дете или партньор на детето ни. Понеже ако не са си сами виновни, значи излиза, че и ние сме поне мъничко виновни. И според мен - сме.

# 85
  • Мнения: 1 399
Сирен, това което написах не беше насочено към теб, ти поне си правиш труда да прочетеш пет реда преди да заявиш позиция. Беше за тези, които избират да приемат, че наркоман е равно на върколак по пълнолуние. Бг татко много точно го е написал.

Познавам достъчно семейства с двама зависими, които не се наемам да определя като повече или по-малко дисфункционални от едно семейство с редовно употребяващи алкохол, например. По мои наблюдения най-тъжно е когато единият е зависим, а другият - не и се опитва да компенсира или да живее с широко затворени очи за реалното си положение. Тогава се случват и най-драматичните конфликти, защото нереалистичните очаквания, компромисите и напрежението ескалират.

# 86
  • Мнения: 30 802
Аз съм чела доста повече от 5 реда по въпроса. Точно затова мисля, че детето ще е в риск. Защото знам накъде се криви съзнанието.

А съзнанието е като къща- дори няколко градуса кривина тук и там...уж изглежда здраво, а при земетресение пада и убива. Та така, мисля си, че с баща-наркоман е голям риск да завъдиш дете, именно защото се питам- какво се случва, като влезе в трудните фази.

# 87
  • Мнения: 406
Отново встрани от темата, но смятам, че са жертва на собствения си избор.
Скрит текст:
Нито обществото, нито каквито и да е обстоятелства биха могли да накарат човек, който не желае да се наркоманизира, да го направи. Със средата е почти същото - или правиш избора да вървиш със стадото и да правиш същото, което прави то, или сменяш средата.
И въпросният тук, щом е стигнал до такива изстъпления, значи отдавна е преминал границата и като количество, и като интервали. По-странното е как тя се е съгласила да живее с такъв, че и дете да има от него.

Това е дълга, донякъде философска, донякъде социална, донякъде криминална, донякъде психологическа тема (ако искате, я пуснете отделно). В случая само ще кажа, че никой априори не желае да се "наркоманизира", хората искат да са щастливи, да са спокойни, да се чувстват добре, да не са напрегнати, нещастни. В темата за трудностите от майчинството нееднократно беше споменат алкохолът (в малки количества предполагам) като най-добрия приятел на изнервената от 2-3г. пищящо и търчащо динозавърче мама.

Никой не е избирал да се роди в бедно семейство, никой не е избирал да отрасне в кофти среда и т.н. и т.н. Хората просто искат да са щастливи и правят грешки, каквито правим всички. Понякога правят грешки, които са трудно обратими или необратими. Обществото може да направи много за наркозависимите и като помощ и като превенция, но за съжаление нашето общество не го прави. Може да направи много и за бедните, и за криминализираните, и за циганите в гетата и т.н. Но не го прави. И за жертвите на домашно насилие може да направи повече, но не го прави. А ние си казваме, че те сами са си виновни, за да спим спокойно и защото не ни е дошло на главата на нас наркозависимо дете или партньор на детето ни. Понеже ако не са си сами виновни, значи излиза, че и ние сме поне мъничко виновни. И според мен - сме.

Има ги и двете страни, както и вината от двете страни на уравнението. Реално всички и всичко около даден човек допринася за това какъв живот ще води и дали ще се друса, алкохолизира, криминализира, и т.н. Само че е факт че има хора, които ИЗБИРАТ да не са като лошия пример в живота си, и НЕ стават такива съвсем осъзнато, защото знаят какво причинява такъв човек на околните и не желаят да причинят на друго човешко същество това, което по неволя е трябвало да гледат/търпят, най-често като деца. Познавам такива хора. Аз самата съм такъв човек. Не е нормално самото разсъждение "те го считат за нещо нормално, защото са го гледали в семейството си години наред". Говорим, разбира се, за хора, които НЕ СА по рождение обременени от някакъв краен ментален проблем, който да е причина да смятат побоя над майка си примерно за обичайно отношение. Всяко нормално дете би трябвало да е в ужас да гледа такова нещо. Една крещяща, кървяща, насинена, плачеща, блъскана в стените или замервана с предмети майка е тоталната картина какво НЕ е правилно. В случая на побоя, разбира се. Но те почти всички (ако не и всички) други случаи в края на краищата се свеждат именно до физическото насилие, т.е. до картини като тази.

Не казвам, че повечето хора не се нуждаят от помощ. В крайна сметка има безброй жертви на подобни ужасии, които имат слаба воля или изпадат в ментално състояние, което след това е причината да продължават да водят такъв живот в ролята или на този, който тормози, или на този, който търпи тормоз. Никой не е виновен, че се е родил по-чувствителен, по-лабилен и т.н. и затова е по-податлив. Но пък жертвите имат опцията да избягат. Къде по-лесно, къде по-трудно, но я имат.

# 88
  • Мнения: X
Erebus, с повечето неща съм съгласен. А "избират" от своя страна опира до личностови характеристики, които в комбинация със средата не всеки човек има как да надскочи - не може да избере да е друг човек, различен от човека, който е. Естествено не твърдя, че не трябва всеки да си носи отговорността за нещата, които върши. Каквито и да са причините да ги върши.

Но категорично не съм съгласен с това, че жертвите винаги имали опцията да избягат. Даже напротив - повечето нямат, защото нямат финансова самостоятелност. Къде да избягат? На хотел ли да идат? Недейте така... Някои са успели да "избягат" с помощ от родителите и близките, със собствени усилия, за които само те си знаят. Други могат да избягат точно толкова, колкото може да избяга затворник. То и затворниците я имат опцията. Къде по-лесно, къде по-трудно, но я имат.

# 89
  • Мнения: 1 504
S.ILieva
Прочетох само първия пост,мога да помогна с дрешки,одеалца,чаршафи,шишета и играчки.
При нужда,когато му дойде времето,пишете ми на лични.

Общи условия

Активация на акаунт