Сама..

  • 8 609
  • 198
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Дълго време се чудех дали да пусна тема с която да си кажа това което ми тежи.. Даже не знам как точно да се изкажа.. Скоро родих и сега всички грижи се паднаха на мен.. Не ми тежи факта, че трябва да се грижа сама за бебка, колкото ми тежи, че МП не се интересува дали ми трябва помощ. Постоянно работи ( кара такси ) и понеже този сезон е слаб, едвам смогва с парите.. Та когато се прибере или спи или яде и излиза пак. Онзи ден го помолих да гледа детето за 1 час, за да мога да почистя и да сготвя нещо набързо, но той ми отказа като каза, че трябвало да кара някой си.. Освен всичко когато се наяде, даже и масата не си почиства.. Аз ли изперквам тотално или какво? Не ми издържат вече нервите, нямам време даже и да седна да ям, тъй като бебка все мрънка и постоянно я разнасям в мен.. Вашите мъже помагат ли ви вкъщи? Какво да правя???

# 1
  • София
  • Мнения: 24 839
Спри да разнасяш бебето непрекъснато, вържи му залъгалка, за да се научи да я изследва.
Какво толкова сложно има в поддържането на жилище, в което мъжът е непрекъснато на работа, а бебето в кошчето?
Ти сама го гледаш, мъжът ти се сцепва от каране сам, за да ви издържа.
Така е в света на възрастните.

# 2
  • Мнения: 7 776
Не знам колко е голямо бебенцето ти,но един слинг/май тай/раница, и хем ще я носиш, хем ръцете ще са ти свободни и ще можеш да хапнеш нормално, да пуснеш пералня, дори да сготвиш.

Говорили ли сте с мъжа ти по-детайлно? Той откакто се е родило детето, прекарвал ли е един цял ден с него? И моят съпруг работи много, късни смени, но когато си е вкъщи, му връчвам малката, дали ще е, за да сготвя, изчистя или да чета книга, без значение. Тя трябва да прекарва време с татко си и той с нея, пък мама и тя е човек и понякога има нужда да е сама. Уикендите главно той се занимава с нея или правим нещо семейно.
Обясни му спокойно, че имаш нужда от помощта му, а детето - да прекарва време с баща си. Ако прекара един цял ден с бебето, най-добре ще те разбере 😉

А с непочистването на масата - преди бебето почистваше ли си?

# 3
  • Мнения: X
Бебето няма как да е в кошчето, защото плаче, има колики и сърце не ми дава да я оставя да реве. И да, трудно ми е сама да поддържам къщата чиста, и едновременно с това и да наготвя..и да се грижа за бебето.. Може би не ставам за майка или домакиня! Бебка е на месец.. И не единственното време прекарано на баща и с нея е докато тя спи.. После ми казва - " Какво искаш, тя е толкова спокойно бебе ? " И не, и преди това си беше мърльо! Дрехи и чорапи навсякъде.. Имам чувство, че гледам две деца..

# 4
  • София
  • Мнения: 24 839
Бебето няма как да е в кошчето, защото плаче, има колики и сърце не ми дава да я оставя да реве. И да, трудно ми е сама да поддържам къщата чиста, и едновременно с това и да наготвя..и да се грижа за бебето.. Може би не ставам за майка или домакиня!
Ставаш и за майка, и за домакиня, не се притеснявай.
Просто си се шашнала малко.
Бебето не е непрекъснато с колики, ами много бързо усеща че като ревне ще го вземеш. Хитри са те, нищо че са малки.
Вържи ѝ от тия пеперуди дето се движат, поизтрай малко като ревне и ще видиш, че ще се укроти.
И не е нужно да препускаш всеки ден с прахосмукачката.
Прави само най- належащото докато свикнеш с новия режим.

# 5
  • Мнения: 2 109
  Приоритет трябва да ти е бебето, не домакинската работа. За домакини медали не раздават.
  А като си е бил мърльо, ти какво си очаквала? ММ винаги е поддържал домакинството повече от мен, но и той се опита да се скатава, след като родих.

# 6
  • Мнения: 7 776
Да бе, едномесечно бебе маниплулатор 😂
Бебето плаче, защото има нужда да усеща близостта на майка си. И тя много правилно постъпва като си следва инстинкта.
Абсурт, 21 век, почети малко, за четвъртия триместър, не си мятаме бебетата под сянката на дървото, за да копаме на нивата.

А мърльото просто го подмина нали?

# 7
  • Мнения: 8 285
Така е когато имаш дете. За съжаление обикноввнно не си даваме сметка какво ще се промени в живота ни след детето Simple Smile
Та първо..нито е важно да изчистиш,  нито да сготвиш.
Опитай се да си почиваш когато детето спи. Готви с бебето във слинг / кенгуру а чистенто правете двамата с мъжа в някой почивен ден.
Щом си е бил мърльо преди....не очаквай чудеса. Просто му напомняй за масата.

# 8
  • Мнения: 270
Възхищавам се на перфектните домакини от форума, на които ни бебе, ни домакинска работа може да им се опре. Само че, преди колко време/години са гледали тегните бебета. Понякога като мине зора от конкретна ситуация, хората "забравяме" колко трудна е била, (напр.раждането).
Ами не винаги е леко да гледаш сам малко дете. Понякога разликата може да е дори в две деца на едно и също семеиство.
Пп същество, поговорете двамата, но не у дома между готвения, пранета и сменяне на памперси, а в спокойна обстановка (ако ще и на разходка/кафе с детето). Обясни му какво ти тежи и задай очаквания. Например, за начало 30 мин на вечер да гледа малката, а какво ще правиш ти, решаваш за моюента.
Успех! И не, не си нито лоша домакиня, нито лоша майка! Stuck Out Tongue Winking Eye

# 9
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 783
Летният сезон да е слаб...Странно. Всички разчитат на този сезон. Щом той е слаб, представям си как е през зимата тогава-сигурно таксито стои на трупчета?

Намирисва ми, че мъжът ти май си заделя нещичко само за себе си, за фонд "И аз съм човек" .

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 20:58 от Natael-1485

# 10
  • Мнения: 948
Все още бушуват хормоните, а и умората и безсънието оказват влияние. В прав текст, казваш на таткото, че имаш нужда от малко почивка и помощ! Не си нито лоша майка, нито лоша домакиня! На първо място си човек!

# 11
  • София
  • Мнения: 24 839
Да бе, едномесечно бебе маниплулатор 😂
Бебето плаче, защото има нужда да усеща близостта на майка си. И тя много правилно постъпва като си следва инстинкта.
Абсурт, 21 век, почети малко, за четвъртия триместър, не си мятаме бебетата под сянката на дървото, за да копаме на нивата.

А мърльото просто го подмина нали?

Защо се заяждаш?
Като си в 21-ви век, да не са те учили като през 16-ти, да запашеш бебето в цедилката и денонощно да ти виси на гърба?

И не, "мърльото" не го подминавам, ама като знаеш много, защо не се пробваш като таксиметров шофьор сега, през отпуските, че да те видя колко часа ще са ти нужни и колко пари ще изкараш?

Забави да посъветваш момичето да си събере багажа и да бяга с 200. Mr. Green

# 12
  • Мнения: X
Летният сезон да е слаб...Странно. Всички разчитат на този сезон. Щом той е слаб, представям си как е през зимата тогава-сигурно таксито стои на трупчета?
Ами слаб е.. Не сме на морето все пак.. Тук няма кой да ти тегли една майна 😅... Ще пробвам с кенгуру, дано стане.. А мъж на 30 годинни няма как да го възпиташ тепърва..( не вдява )

# 13
  • Мнения: 758
Разговаряйте по-ребром с партньора си и  му обяснете, че поне час, когато се прибере трябва да е на разположение, за да може да хапнете, да вземете душ,  а чистенето нека не Ви бъде приоритет...Мъжете понякога се скатават зад работата. Не твърдя, че за него е лесно да издържа семейство, но поне за час може да направи усилие.




# 14
  • Мнения: 2 652
Моме, помисли малко как се справяме ние с по 2, и ще ти олекне. А на много от нас са с доста малка разлика в годините. Питаш ли ни?

# 15
  • София
  • Мнения: 24 839
А мъж на 30 годинни няма как да го възпиташ тепърва..( не вдява )

Моят съвет е да не се пробваш, за да не почнат скандалите.
Когато сте заедно го помоли да ти помогне с нещо, докато ти правиш друго или просто заедно да го направите за по- бързо, че да си освободите време да се видите......
Не го игнорирай, ами го приобщи и към бебето, и към работата вкъщи.

# 16
  • Мнения: 501
За 2 месеца съм сготвила веднъж и то днес. Не мия, не чиста! Единствената ми домакинска работа е да пусна пералнята. Имам си дете, което има нужда от мен и съответно таткото поема другото. Той също се прибира смазан от работа, но и на мен не ми е  по-леко като не спя по цяла нощ. Много ги глезите тия мъже! Като не иска да помага, една стая си я правиш за тебе и бебчо и да си седи оня в мърлявщината. Ще ходя аз на 30годишен по гъза... Ама друг път

# 17
  • Мнения: 2 172
Като за начало си вземи слинг или раница , за да разнасяш малката и да са ти свободни ръцете.

Поговори с мъжа си, че ти също имаш нужда от помощ. Кажи му , че детето е двустранна грижа. Ти си го износила , родила и го гледаш , а той какво прави?!

Това , че работи и ви издържа е нормално , не похвално , защото предполагам и ти си работила , но в момента няма как.

Като дъщеря ми се роди , ММ получи предложение за работа в чужбина и когато замина тя беше на 2 месеца. Докато се преместим и ние , съм си я гледала сама , оправяла съм багажи , занимавала съм се с домакинство, коли и имоти. Не е лесно , но няма какво да направиш.

В момента съм бременна с второ , децата ни ще са с година и малко разлика  и дори за минута не съм си помислила , че няма да се справя.
Мъжът ми е напълно наясно с това , че ще помага.

Поговори си с него за държанието му. Не е на пет, за да му слагаш и вдигаш , не си длъжна и да му събираш миризивите килоти, които е разхвърлял из къщата. Това, че жените са домакини и ще слушкат чинно , е отживелица и трябва да се покаже.

# 18
  • Мнения: 7 776
Абсурт, нещо не си в час отново.

Да, бебеносеща майка съм и е едно от най-добрите ми решения. Отрази ми се чудесно,на мен и на детето. Да, през цялата човешка история майките са си носели децата, хич не е случайно, мога и книжка да ти препоръчам по темата, ако желаеш да се образоваш, барем внуци ще гледаш 😉

Аз като шофьор няма нужда да се пробвам, учила съм, професия си имам. Всеки работи нещо. Желанието на таткото  и по-скоро липсата му е тука проблем.

Адел, виж темата за бебеносене. Не в кенгуру, не е ергономично, в слинг или май тай слинг, в първи пост ще видиш разликата между кенгуру и слинг да не спамя тук, за малки бебчета има и безплатен наем на слингове.

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 12:35 от Не се сърди, човече

# 19
  • Мнения: 46 551
Сама казваш, че и преди е бил такъв. Поведението му няма абсолютно никаква връзка с работата. Към момента единственото, което можеш да направиш е да спреш да му обръща внимание, престани да тичаш след него. Като не си вдигне масата, остави я така.
Защо сте само на неговия доход, нямаш ли майчинство?
Вашите мъже помагат ли ви вкъщи? 
Не. Помощ е, когато помогне за нещо на приятел, съсед, близък. В собствения си дом мъжът ми не помага, а прави каквото прави всеки пораснал човек, т.е. всичко.

# 20
  • Мнения: X
Сама казваш, че и преди е бил такъв. Поведението му няма абсолютно никаква връзка с работата. Към момента единственото, което можеш да направиш е да спреш да му обръща внимание, престани да тичаш след него. Като не си вдигне масата, остави я така.
Защо сте само на неговия доход, нямаш ли майчинство?
Вашите мъже помагат ли ви вкъщи? 
Не. Помощ е, когато помогне за нещо на приятел, съсед, близък. В собствения си дом мъжът ми не помага, а прави каквото прави всеки пораснал човек, т.е. всичко.
Като не си вдигне масата нали на мен ми пречи и ми се събира за следващия път двойна работа.. И остава да завъдим и хлебарки и ще се местя на палатка 😕.. Нямам майчинство, защото тъкмо преди да забременея напуснах работа..

# 21
  • Мнения: 46 551
Няма двойна работа за теб, той ще я вдигне, когато може.

Лошо е това с майчинството. Трябвало е да изчакате с бебето.
В това положение ще трябва сериозно да се напрегнете, неоправената маса ви е най-малкият проблем. Като се възстановиш от раждането, търси работа и се сменяйте, щом не върви таксито. Иначе напразно виси навън, а няма финансов смисъл от цялото упражнение. Той да гледа бебето, докато си на работа, после ти вкъщи, а той отива да кара. Нали казва, че бебето е спокойно, няма да се уморява значи... 

# 22
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Съчуствам на авторката. Мъжът проявява липса на емпатия. Професията "бакшиш" не е с тежко физ. или умствено натоварване . Пушат, кибичат, клюки и понякога ангажименти. При липса на доходи да я смени или да намери допълнителна работа. Не е нужно да си педантична домакиня, пази си здравето и нервите. Мъжът ще намери начин да помогне , при наличие на желание. Вредните си навици поне може да коригира.   Опитай с разговори, със спокоен тон. Моят спря и да пуши, промени много от навиците си. Прояви неочаквана грижа и помощ. А си беше дивак и ефе . След като припадах от безсъние, забравях да се храня , сам инициира помощ и предложи алтернативи. Adell, надявам се да имаш близки, приятелки, които да ти помагат и подкрепят. Емоционалната опора не е за пренебрегване.

# 23
  • Мнения: 270
Съветът, който дава "Не се сърди, човече" е много резонен, изпитала съм го на гърба си. С раждането на второто ни дете, мъжа ми често ми насаждаше, че съм лоша домакиня, че другите какви чудеса вършели с едно, две и три деца. Еми вярно е, че не съм домакиня за пример Grinning, но тези коментари ме караха да се чувствам тъжна, а де факто не променяха ситуацията. Тук вмъквам, че съпруга ми се включвяше активно в задълженията у дома. Аз обаче не смятам, че заради това аз съм длъжна да съм безупречна. Каквото можех и имах желание, това правих. Целта на живота ми е да съм щастлива аз ,децата ми и съпруга ми, а не да блести у дома и да мирише на стол, а аз да залитам по коридорите от безсилие. Е, който го може, браво, шапка свалям. Хубаво, ама съпруга ми не беше на това мнение. Той много искаше да си има чистачка, готвачка, гледачка и раждачка у дома, че и пари ако може да изкарва. Ами писна ми в един момент и казах, че ще тръгвам на работа, а той да си стои у дома с 7 месечното ни дете и по-големия му батко. Решихме го с мъжа ми, той се съгласи да остане да гледа децата. Беше ме страх в началото, ще се справя ли с работата, ще мога ли да се концентрирам или само ще си мисля за децата. Кърмех, това означаваше да се изцеждам на работа. Звучеше трудно. Ами, оцелях, а втория-трерия месец вече ходих с мерак. Сред възрастни хора съм, общувам, изказвам мнение, искат ми дори мнението, о, небеса!!! А останалото време прекарвам със семейството си.
Мъжа ми се справи отлично, с моменти разбира се на отчаяние, притеснения, грешки, но децата са здрави, щастливи и прекараха период с основното присъствие на баща си. Прекрасно е! Сега казва, че хич не е лесно да се гледат деца. Joy
Та, ако имаш вариант да потърсиш и започнеш работа следващите месеци, мисля би бил добър урок за мъжа ти какво е да се гледа дете. Ама не да го връчи на някоя баба, той лично трябва да поеме грижите за малката.
Важно е да отбележа, че откакто работя ми върви много повече домакинската работа, имам тонус.

# 24
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 047
 В общи линии,  първите три,  четири  месеца са доста тегави. На мен ми се сливат,  малко колики,  много зор с помпата за кърма,  недоспиване и т.н
 Ще оцелееш,  гушкай си и си носи бебето, буквално ми се обръщат карантиите,  като прочета или чуя някои да обявява,  че бебе на месец,  два плаче за да манипулира майка си. 
 Моето на 5 години се опитва да пищи и реве,  за да получи каквото иска,  за него съм съгласна,  че се пробва да манипулира и да се налага.  Ама една мръвка,  която още не знае на кой свят е...
 Липсата на пари е доста сериозен проблем! За това трябва да говорите с мъжа ти,  да търси нещо по-доходно.
 Ако има баби или близки,които искат и имат възможност,    и ти си съгласна,  няма лошо да ти помагат, макар и с малко.  Казвам го от позицията на човек,  които си  мъкнеше бебето навсякъде,  а като се разболявах,  мъжа ми си пускаше отпуска.
 Не бих дала съвет да бягаш и да се разделяте,  по скоро,  давай ден за ден,  спокойно,  колкото можеш. По натам,  като поотрасне,  са други грижите,  но става по леко.

# 25
  • Мнения: 1 045
По-спокойно мило момиче. Колкото толкова. Първите месеци са най-трудни. Имала съм много помощ от баби и пак ми е било нервно и уморено.
Ще се нагласите. Имате ли някоя близка да идва от време навреме.

# 26
  • Мнения: 1 621
Адел,  може да не ти е останало време, но е трябвало да разучиш какви са вариантите в твоя случай и са получаваш майчинство стига да имаш стажа разбира се. Има цяла тема за това тук във форума.
Относно случващото ти се - разбирам те, наистина е тежко първите месеци,  съвета ми е не се терзай,  не се поддавай макар, че ти е емоционално. Познати са ми такива хора като ТМ. Те  трудно се променят,  но се променят. Търпеливо поговори и обясни, но бъди твърда. Стегни се, можеш повярвай. Ще мине периода дори може и с времето ще постигнеш обрат . Важно е да си твърда и постоянна в отстояването. Ще отрастне бебе не се втилясвай толкова и не изпадай в депресия. Опитай се да помислиш трезво хора като него имат черта да обичат да са център. Трябва да му повлияеш за да си помогнеш. Нека и ти и той до някаква степен се промените и успокоите. Ти към повече позитивни емоции той към повече ангажираност.

# 27
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ти сама го гледаш, мъжът ти се сцепва от каране сам, за да ви издържа.
Така е в света на възрастните.
Да, то това да хвърляш карти по цял ден, да пушиш и пиеш кафета, докато лафиш с останалите, да четеш вестници и да решаваш кръстословици или да си цъкаш телефона си е като чукане на камъни в кариерата, направо каторжнически труд. Нали ги гледам колко са измъчени. Особено в малък град, където разстоянията са малки и такситата не са толкова нужни. Поне пари да докарваше, като ще се келеши. Като толкова се сцепва, да се смени с нея, че е по-лесно. Ама що ли си мисля, че няма да иска.
Авторката да се разговори с него сериозно и да разбере, че с бебе на месец няма значение какви домакини били другите с по няколко деца - всеки си знае себе си. Периодът се казва "майчинство", не "доказване на уменията на степфордска съпруга, програмирана като робот". Ако човек не щади сам себе си, няма кой друг да го пощади.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 363
Аз съвет не мога да дам, защото съм от майките, които не държат постоянно децата си на ръце и имам мъж, който се включва активно в домакинството и в заниманията с децата.
Още от първата дъщеря свикнах така. Когато мрънкаше, започвах да пея, да говоря, отивах да я погаля, бях в същото помещение, но не съм разнасяла. Разбира се, последните 2 деца бяха гушкани и разнасяни, но не от мен, а от каките си. В това време си домакинствах, но аз обичам да готвя и това ме успокоява и си минавах навсякъде с мопа (съвсем умишлено у дома няма килими, пътеки, "прахосъбирачки" по шкафовете и всякакви неща, които биха попречили цялото чистене да се сведе до не повече от 20-тина мин.), а за всичко останало ползвах уреди. Не ми е било чак като в аптека, но чисто и сготвено ми беше, а и никога не ми е било по-спокойно и с повече свободно време от майчинствата. Когато бебето не ти е в ръцете, а си лежи близо до теб, имаш време и вкъщи да си пооправиш, и книга или списание да прочетеш, и като жена да си обърнеш внимание на външния вид.
Разбира се, ще излъжа, ако кажа, че първите няколко седмици още съм влизала в час. Не, винаги първите 2-3 седмици съм била дезорганизирана, докато с бебето се напаснем.
За мъжа нямам опит как се действа, щом е свикнал да не си раздигва дори масата. Може би с разговори, примери и не с молби да гледа детето, а направо с раздаване на задачи - "Утре от ... ч. до ... ч. гледаш бебето, защото трябва да напазарувам.", "Довечера се прибираш и пържиш 4 яйца, за да има какво да вечеряме, докато аз нахраня и изкъпя бебето., "Измиваш си чинията от обяд, защото ако не я измиеш - довечера ще ядеш пак в нея." Не знам дали ще действа, защото моят съпруг никога не е бил такъв тип и нямам опит.
А бебето се опитвай да приучиш да не ти е постояннно в ръцете, защото след няколко месеца ще ти тежи. Щади си здравето.

# 29
  • Мнения: 18 328
Е, аз никога не съм била перфектна домакиня. Flushed Но дори позната, която беше, спря да готви в този ранен бебешки период. Може да се преживее и с купена храна, ако мъжът ти не помага и трябва да свършиш всичко сама. А като е мърляв, сигурно и високи претенции за чистотата няма. Карай по-спокойно, медал никой няма да ти даде. Баби някакви? Thinking

# 30
  • Мнения: X
Не казвам,че нямаме пари..просто на него все му малеят..а и арендата не е малко всяка седмица по 250 на вятъра.. Майка ми работи по 24/7 с два дни почивка в месеца..рядко може да ми помогне с гледането на бебка, но иначе финансово много ни помага, макар и мм да се прави на оправен и да не иска. Ще поговоря с него, само да мине погачата в неделя, че и за това съм нервна и ще избухна от най- малкото нещо.. Дано нещата се оправят!

# 31
  • Мнения: 84
Не е лесно да се гледа бебе, всички( или повечето ) тук те разбираме. Но най- важното наистина е самото бебе. Домакинската работа може да почака. Поддържай просто санитарния минимум, че наистина да не развъдите хлебарки.
Моят мъж ми помагаше след раждането. После замина за чужбина за дъълъг период от време. Имала съм обаче друга здрава подкрепа и пак мога да кажа, че чувах бебешки ревове под душа. Без бебето да плаче... Имаше и у нас камари за гладене и пране, но се справихме. Колкото повече порастват бебоците, толкова повече се занимават.
Иначе за мъжа ти - щом толкова не иска спри чинията да си вдигне- отивай купувай еднократни чаши, чинии, вилици ... Като я остави, айде в коша. Или просто му кажи- Нямам време да се залепя за мивката, хвърли си чинията. Остави малко домакинска работа да се натрупа, че да му направи впечатление. Дори и да не си признае веднага ще види, че къщата е по- различна и може пък да се светне.
Като цяло по- напред са ти го казали- пази си нервите,защото с децата винаги ще има за какво да ги хабиш.
Да ви е живо и здраво бебчето, хубаво да си изкарате на погачата Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 694
Единственият проблем, който виждам аз, е че само и единствено ти си виновна за ситуацията в която се намираш.
Мъжа ти е бил същия и преди детето. Ако не можеш да понасяш са не си чисти масата, да не си му раждала дете или да си го превъзпитала преди детето.
Напуснала си работа преди да родиш, ми като си толкова ларж, сърбай си попарата, която сама си си надробила.
Имаш време да четеш форума, нямаш време да изчистиш една маса...хайде де... Голяма жертва си.

# 33
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 047
Единственият проблем, който виждам аз, е че само и единствено ти си виновна за ситуацията в която се намираш.
Мъжа ти е бил същия и преди детето. Ако не можеш да понасяш са не си чисти масата, да не си му раждала дете или да си го превъзпитала преди детето.
Напуснала си работа преди да родиш, ми като си толкова ларж, сърбай си попарата, която сама си си надробила.
Имаш време да четеш форума, нямаш време да изчистиш една маса...хайде де... Голяма жертва си.

Да ти даде адрес да я пребиеш с камъни? Колко деца отгледа, информативно питам?
Иначе, да, той си е бил такъв и преди бебето, много жени го приемат за "нормално", и най-ироничното е, че пак жена (майка му) го е възпитала така.
И да, липсата на работа и съответно майчинство, не е най-мъдрия ход, но предполагам е млада, ще е тегаво година,две, после се стяга и почва да прави нещо смислено.

# 34
  • Мнения: X
Единственият проблем, който виждам аз, е че само и единствено ти си виновна за ситуацията в която се намираш.
Мъжа ти е бил същия и преди детето. Ако не можеш да понасяш са не си чисти масата, да не си му раждала дете или да си го превъзпитала преди детето.
Напуснала си работа преди да родиш, ми като си толкова ларж, сърбай си попарата, която сама си си надробила.
Имаш време да четеш форума, нямаш време да изчистиш една маса...хайде де... Голяма жертва си.
Масата я чистя, въпроса е защо аз трябва да го правя? А докато си държа бебето мога и да пиша, не съм чак толкова куца! А преди не ми е правело такова впечатление, защото съм имала повече свободно време! Относно работата - няма как да знаеш защо съм напуснала и дали е било по моя воля! А мъжа е трябвало майка му да го възпита , не аз! А съм му приятелка, а не майка!

# 35
  • Мнения: 2 694
Съншяйн, искаш да кажеш, че раждането и гледането на дете не е нещо смислено ли? Grinning

П.п. в момента отглеждаме 3 деца, мисля да стигна до 5...

Авторке...да си го беше оставила на майка му, като не си е свършила работата...

# 36
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 047
Съншяйн, искаш да кажеш, че раждането и гледането на дете не е нещо смислено ли? Grinning

П.п. в момента отглеждаме 3 деца, мисля да стигна до 5...

Авторке...да си го беше оставила на майка му, като не си е свършила работата...

 Естествено, че детето е най-смисленото нещо, което може да се случи на човек. Ако не беше така, нямаше да я има тази неистова борба на някои двойки ( години процедури, инвитро) , да, има го инстинкта за разможаване, но все пак... И заради детето си , родителя може да надскочи себе си, понякога.
  Не искам, забележи, не искам да споря, не че не мога, но с цялото ми уважение ти нямаш три деца, биологични.
Не си жена, не си прекарал плътно 24 часа  с новородено, така че, няма как да я разбереш. Тя няма топки, не може да те разбере теб. И така.

# 37
  • Мнения: 2 694
Жена ми има 3 деца, аз имам топки... Добре Grinning

# 38
  • Мнения: 46 551
Имаш време да четеш форума, нямаш време да изчистиш една маса...хайде де... Голяма жертва си.
Всеки има право на минута почивка, не мислиш ли? Ако ти беше на работа денонощно, защото тя реално е детегледачка без прекъсване, нямаше ли да се опиташ да спреш да го играеш слугиня на другите в дома ти, които ходят на работа, но и имат извънработно време?
Да, постъпила е глупаво като е забременяла след като е била без работа, но да не забравяме, че за тази работа трябват двама.
Хората правят грешки, което  не значи, че нямат право след това да търсят изход.

# 39
  • Мнения: 18 558
Adell, бебеносенето наистина много облекчава. Но! Недей да се възползваш от свободата на ръцете, за да се юрнеш да чистиш и готвиш. Направи си сандвич, салатка, фрешче, изпили онзи нокът, който те дразни от вчера, или иначе казано - облекчи си твоето ежедневие.

По въпроса за домакинската работа - и с двете деца съм била на принципа до късния следобяд всичко да е оправено (сготвено и подредено), за да имаме пълноценно време. А не тепърва някой да готви, друг да чисти, за да сме на равно. Това в добрите дни. В други даже не съм се замисляла дали е чисто или дали има вечеря.

# 40
  • Мнения: 184
Не мога да разбера как някой хора  коментират с  толкова агресивен  и нападателен тон  . Момичето просто споделя , има нужда са се оплаче , чувства се емоционално нестабилна ,а    веднага я нападат  за" кво ревяла".

 Реве , че се чувства сама , безпомощна , несигурна  ...И има нужда да чуе , че не само тя се чувства така . Че грешката не е само в нейните усещания ,а и други майки са се чувствали така . Стига сте се изкарвали всички перфектни  , как  ви  е изчистено , сготвено  и правите по сто нещаи сте перфектни майки .
В форума  е лесно да напишеш каквото й да е .  Перфектната майка гушка  бебето си и следва неговите нужди .
Често срещана е следродилната депресия , когато  майката  е  неуверена ,  бушуват хормони ,  умора от недоспиване , нов начин на  живот  , съобразен с бебето . И веднага нападки - ами  какво очакваш  , що пък ти е  трудно ?!  
За съжаление познавам много двойки ,  разделили са или настъпила сериозна криза в отношенията им   след раждането на детето , защото не са подготвени за реалността. Навсякъде се говори само за красивата страна , колко прекрасно е всичко . Ми не е  и  много хора не са готови  за това, което ги очаква .
Искам да кажа  , че всяко дете е различно и  има много неспокойни  ревливи деца , които не се успокояват лесно  , а пък приказките :"дай му биберона и да си стои само  или  ще  реве , реве и спре " са ми абсурдни . Има бебета , които кротко си спят , ядат и не реват . Но не всички са такива , казвам го от личен опит .

Къде била гледала като избирала мъж  ! Ма моля ви се, то според форума ,  на всяка мъжът е идеалният -чисти , мие , помага , а  само тези , които си позволят нещо да се оплачат  имат мухльовци .
Жената  си е избрала мъж , обичат  се , просто  в този период  е много трудно  свикването с  новия бит , а и парите   и недостига им изнервят . Мъжът като вижда  как хвърчът за мляко , памперси , козметика  , става притеснен . Лесно е да се каже да се хване и да изкарва повече , но в малкия град стандарта и възможностите са други ...



Adell 666 , първите месеци след раждането  за много майки са трудни . Описах по -горе причините . Напълно те разбирам какво ти е , защото съм  минала през същото  . Второто ми дете направо не спираше да плаче, аз нямах сили за нищо , плачех и аз  . Отминава . Детето пораства  .Битовизмите се нагаждат. Просто  бъди по-спокойна . Най - лесно е сега да се скарате  . Поговорете нормално , опитайте да си изясните новите  задължения и нужди .  . Усещам , че ти си много изнервена и  всичко те дразни и неща като чорапите или непочистената маса, които преди не са ти правели впечатление , сега те дразнят .

Излизай по- често навън на разходка  с количката,намери си компания от други майки  . Затворена у дома с бебето  в къщи , надявайки се да успееш нещо да свършиш е  по-изнервящо , отколкото да прекарваш време след природата .  Ако детето е спокойно и  спи , можеш в една от дрямките му да пооправиш набързо  . Готви неща , които изискват  малко врме или стват набързо или разни варива ,месца на фурна и салати  . В тази възраст детето  все още  само спи   .Носенето в слинг  успокоява . И аз съм за !!! В тези жеги за навън не става  , но  у дома може .Но НЕ кенгуро  от едно време - то не е ергономично и не е  ок за стойката на детето ,но това  едруга тема ...

# 41
  • Мнения: 8 285
Да бе перфектни били.
Първият месец не знаех къде се намирам. Дните ми се сливаха...кърмене, оригване и пак отначало.
Готвене и чистене ми бяха последни в списъка. ММ помагаше много....и след месеци нещата се намесиха.

Сега съм като фурия , всичко правя и комбинирам....ама си трябва  опит и време.

# 42
  • Мнения: 184
Първият месец не знаех къде се намирам. Дните ми се сливаха...
Много точно !!!


Има мъже , които помагат , има  които не- считат че домакинската работа не е тяхна и ако преди това не са помагали , няма как от само себе си от раз изведнъж да започнат  . НО има един важен момент - те не знаят какво  трябва да направят   .Ние сме по  цял ден с бебето и не знаят какво и кога да помогнат , не се сещат сами и на някои мъже трябва директно в прав текст да им се казва  точно и ясно  какво да свършат , за да помогнат .

# 43
  • Мнения: 15 654
Мисля, че те бият хормоните след раждането и затова си вкарваш някакви несъществуващи проблеми в главата

1. Детето ти е на 1 м. Значи нито цапа, нито разхвърля. Чистене 1 - 2 пъти седмично е напълно достатъчно
2. Готвене - цялата процедуря по приготвянето на храната отнема 20 минути макс. През другото време яденето се пече във фурната или се вари на котлона и му трябва едно наглеждане, или разбъркване, което отнема 20 секунди
3. Какво значи да гледа детето - та това дете е съвсем малко. Достатъчно е да го сложиш на шезлонга и да го пуснеш да му пее, а през това време да правиш, каквото имаш да правиш.

Като цяло, при добре направена организация ще имаш време за всичко. И да - мъжа ти работи, за да изкарва пари, които после да се харчат за семейството ви. Нормално е да е изморен. Като не си вдигне масата след хранене може да го подсетиш или просто да преместиш 1 бр. чиния от масата в мивката - няма нищо да ти стане. Търсиш си някаква драма, която я няма, обаче сама ще си навредиш по този начин. Сега времето е хубаво - излизай на разходки в парка, обикаляй и се наслаждавай на малкото си бебе, че после, като проходи става по-трудно. Е тогава вече няма да можеш и зъбите да си измиеш без някой да го наглежда, защото ще пипа и ще рови навсякъде. Да не говорим, че къщата тогава ще е обсипана с играчки и всякакви джунджории на бебето. Ти се оплакваш от гледането на 1 бр. дете на 1 месец. Я ги питай майките на близнаци на възраст 2 години или тези с по 3 деца. Стегни се и си направи правилна организация за деня. Разбирам, че детето ти има колики в момента, но чак пък постоянно да го държиш на ръце.... Сама си правиш лоша услуга, защото в един момент коликите ще спрат, но детето пак ще плаче, че иска на ръце. А, като почнат зъбите и реването по цяла нощ с месеци? Тогава съвсем ще откачиш. Давай го малко по-спокойно - всичко, което описваш се случва на всяка една майка с малко бебе

# 44
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 047
Наистина не разбирам какъв е страха от това, да си носиш и гушкаш бебето. Моето до третия месец често ми беше на рамото и поспиваше, оставях го и в креватчето, но не съм го пипала само за хранене и смяна на памперс, а през останалото време да си лежи там.
Като стана по-голямо изобщо не е било проблем да си играе в гимнастиката за няколко минути, стои си в количката без да плаче, е после проходи, и не искаше да влезе в нея, но това е друга тема.
 А вече на пет, бяга, не дава да го гушкам и целувам вече, само като се удари, ставам "лековита".
 Значи от една страна, има родители, които не са съгласни да си гушкат и носят бебетата, не го правят, и не са го правили, а от друга страна, точно те дават съвето това да не се прави. Откъде знаят, че бебето ще "свикне" на ръце, като не са го носили? Имам предвид  бебе между 0 и 4,5 месеца.

# 45
  • Мнения: 6 622
Близо 7 месеца по-късно все още не мога да свърша нищо вкъщи. Всички бебета са различни, има бебета, които не може да ги хвърлиш в шезлонг, люлка, кошче .. Моето е спокойно бебе, но докато съм до него. Лежим си цял ден, но стана ли от леглото става страшно. Нямам никакво намерение да слушам как бебето ми пищи за да въртя домакинство, гледам си бебето и то ми е на първо място. Ако спи и аз спя, ако съм гладна слагам я в раницата и ям. ММ също работи, като се прибере от работата пуска пералня, готви, почивните дни чистим. Вкъщи е разхвърляно, понякога ядем домат със сирене или кашкавал, но пък бебето е спокойно и щастливо и това е важното.
Поговори с ТМ, нека се включва повече в домакинството и отглеждането на детето. И запомни, това не е помощ! Това е неговият дял от задълженията.

# 46
  • Мнения: 46 551
Lady Cassiopeia Duval, ама разбира се! Всичко е толкова лесно с бебе на 1 месец. И готвенето, и простирането, и всичко друго не изисква никакви усилия, нито време.
Спокойно мъжът ѝ може да ги прави тези неща, нито ще се умори, нито нищо. Както толкова ще му стане, ако премести 1 чиния или ако сготви за 20 мин.? Той излишно драматизира, че било трудно. Глупости.

А сега сериозно. Бебе на 1 месец яде денонощно, поне повечето. Нормален, непрекъснат сън е невъзможен, да не говорим за периода на коликите. Ще си седи в шезлонга кротко, ама друг път. Това убива, поне повечето хора се смазват физически и психически, неслучайно има изтезания с лишаване от сън. Отделно, родила жена преди месец физически няма същите сили като другите.
И вместо в такъв момент да може да използва всяка свободна секунда, за да си открадне сън, тя да тича да му бърше задника? Не че не може, разбира се, че може, но сериозно ли ѝ давате такъв съвет? Да ходи след голям, здрав и прав мъж и да му отсервира, пере, глади, сигурно и да го къпе...
Работел. Ами всички работят, но след работа ставаш обикновен човек и си имаш други задачи - гледаш си децата, готвиш, чистиш и правиш всичко, каквото излезе на дневен ред. Не чакаш мама да те обслужи.
И колкото по-рано го осъзнаят и двамата, толкова по-добре ще е занапред. Остави ли го сега, забрави за промяна в бъдеще. ще тръгне детето на ясла, тя на работа, и тогава пак вечер тя ще прави всичко, докато той подпира облака. А децата попиват, после пренасят модела в бъдещите си семейства и страдат заради мързела на родителите си.

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 12:04 от Не се сърди, човече

# 47
  • София
  • Мнения: 13 363
Аз не съм гушкала не по причина да не свикне на ръце, а заради проблеми с кръста, с което пък моите ръце са оставали свободни. И не пречи да си гушкаш бебето на леглото и да си почивате заедно, вместо да го разнасяш нагоре-надолу. Още повече, че съвсем малките бебета обикновено спят и е добре да са спокойни, особено в жегите, когато има опасност да се прегреят в прегръдките на мама. Най-приятно ми е било бебето да спи до мен, а аз да си лежа до него с книга.

# 48
  • Мнения: 178
Скрит текст:
Съветът, който дава "Не се сърди, човече" е много резонен, изпитала съм го на гърба си. С раждането на второто ни дете, мъжа ми често ми насаждаше, че съм лоша домакиня, че другите какви чудеса вършели с едно, две и три деца. Еми вярно е, че не съм домакиня за пример Grinning, но тези коментари ме караха да се чувствам тъжна, а де факто не променяха ситуацията. Тук вмъквам, че съпруга ми се включвяше активно в задълженията у дома. Аз обаче не смятам, че заради това аз съм длъжна да съм безупречна. Каквото можех и имах желание, това правих. Целта на живота ми е да съм щастлива аз ,децата ми и съпруга ми, а не да блести у дома и да мирише на стол, а аз да залитам по коридорите от безсилие. Е, който го може, браво, шапка свалям. Хубаво, ама съпруга ми не беше на това мнение. Той много искаше да си има чистачка, готвачка, гледачка и раждачка у дома, че и пари ако може да изкарва. Ами писна ми в един момент и казах, че ще тръгвам на работа, а той да си стои у дома с 7 месечното ни дете и по-големия му батко. Решихме го с мъжа ми, той се съгласи да остане да гледа децата. Беше ме страх в началото, ще се справя ли с работата, ще мога ли да се концентрирам или само ще си мисля за децата. Кърмех, това означаваше да се изцеждам на работа. Звучеше трудно. Ами, оцелях, а втория-трерия месец вече ходих с мерак. Сред възрастни хора съм, общувам, изказвам мнение, искат ми дори мнението, о, небеса!!! А останалото време прекарвам със семейството си.
Мъжа ми се справи отлично, с моменти разбира се на отчаяние, притеснения, грешки, но децата са здрави, щастливи и прекараха период с основното присъствие на баща си. Прекрасно е! Сега казва, че хич не е лесно да се гледат деца. Joy
Та, ако имаш вариант да потърсиш и започнеш работа следващите месеци, мисля би бил добър урок за мъжа ти какво е да се гледа дете. Ама не да го връчи на някоя баба, той лично трябва да поеме грижите за малката.
Важно е да отбележа, че откакто работя ми върви много повече домакинската работа, имам тонус.
Извинявам се, не се заяждам, ама как оставате съпруга на такъв човек, след подобни думи?

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 12:59 от Не се сърди, човече

# 49
  • Мнения: 15 654
Lady Cassiopeia Duval, ама разбира се! Всичко е толкова лесно с бебе на 1 месец. И готвенето, и простирането, и всичко друго не изисква никакви усилия, нито време.
Спокойно мъжът ѝ може да ги прави тези неща, нито ще се умори, нито нищо. Както толкова ще му стане, ако премести 1 чиния или ако сготви за 20 мин.? Той излишно драматизира, че било трудно. Глупости.

Да, с бебе на 1 месец нещата са много по-лесни, отколкото с бебе на годинка и малко, което тепърва прохожда и пипа навсякъде. И да, с 1 бр. бебе е много по-лесно, откокото с 2 на същата възраст или с 3 през няколко години.
И не е нужно да ми размахваш пръст - 2 деца имам и сама съм си ги гледала. И ми е било изчистено, и ми е било изпрано, и децата са били нахранени и преоблечени, и по парковете съм обикаляла, че и време да си почина малко съм имала. Затова казвам - всичко е до организация. Като не може да изчисти днес, ще изчисти утре, като не й се готви всеки ден, ще готви през ден, през два, ще поръча храна, ще метне 2 пържоли на скарата и ще направи салата и т.н. То пък все едно готви тристепенно меню всеки ден. Като иска мъжа й да си вдигне чинията ще му каже. Като иска да й помогне ще му каже - вземи нарежи морковите, аз да нарежа картофите, за да стане по-бързо

А това с прането ми е много смешно. Какво значи да пере - пере пералнята. Жената само простира. Не е, като да пере на ръка всичко.

А това с държенето на бебето постоянно на ръце - аз лично не го разбирам и не съм го правила. Други майки го правят. Това си е право на личен избор на всяка майка и аз не го оспорвам. Всеки сам си преценява. Лично на мен най-големите помошници са ми били шезлонга и проходилката - слагах децата вътре и имах свободата да си свърша всичко.

# 50
  • Мнения: 7 776
Носилките са ергономични и за бебе, и за мама. Кръст или друго не боли, ако е поставена правилно. Миналият уикенд бях на планински преход с тодлър в раницата 4 часа и не ме боли кръст. Не сте пробвали, не го отричайте като родителски похват. Лежането на леглото, не пречи на носенето на бебето. Опасност от прегряване също няма, когато се съобрази облеклото на детето,майката и разбира се типа на носилката и от какъв материал е.
Детето ми никога не се е обривало от прегряване при носене.
Вече година и почти четири месеца я носим активно и аз, и татко й. Още нещо, което таткото може да прави и което им създава връзка😉

# 51
  • София
  • Мнения: 24 839
Абсурт, нещо не си в час отново.

Да, бебеносеща майка съм и е едно от най-добрите ми решения. Отрази ми се чудесно,на мен и на детето. Да, през цялата човешка история майките са си носели децата, хич не е случайно, мога и книжка да ти препоръчам по темата, ако желаеш да се образоваш, барем внуци ще гледаш 😉

Това, че за теб е било най- добро решението да носиш 24 часа бебето, не означава че е меродавно и правилно за всички.
Някои предпочитат да погледнат и себе си, и да се сетят, че освен майки са и жени....

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 12:37 от Не се сърди, човече

# 52
  • Мнения: 46 551
Lady Cassiopeia Duval, не размахвам пръст. Питам защо ти размахваш на току що родила жена.
Едва ли някой смята, че човек не може да се справи. Има много самотни майки, които както се вижда, се справят. Въпросът е защо, след като не е сама? Има ли някаква конкретна причина, заради която при двама в един дом, само единият да върши всичко? Дори съвсем лични хигиенни неща като да си почисти масата или тоалетната след себе си?
Не питам за теб, вероятно си имала някаква причина, за нея ми е въпросът.

Всяко нещо по отделно е малко и лесно, но когато станат 10, и всички са само за 2 ръце, тогава отнема време, колкото за един нормален сън.

П.П. Бебе не съм носила никак, моето не обичаше да го вдигаш, обаче едната ми племенница писваше на секундата, щом я оставиш. Ако искаш въобще да свършиш нещо, бебеносенето беше спасението, затова не го отричам, човек трябва да бъде гъвкав и да си улеснява живота.

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 12:41 от Не се сърди, човече

# 53
  • Мнения: 15 654
Lady Cassiopeia Duval, не размахвам пръст. Питам защо ти размахваш на току що родила жена.
Едва ли някой смята, че човек не може да се справи. Има много самотни майки, които както се вижда, се справят. Въпросът е защо, след като не е сама? Има ли някаква конкретна причина, заради която при двама в един дом, само единият да върши всичко? Дори съвсем лични хигиенни неща като да си почисти масата или тоалетната след себе си?
Не питам за теб, вероятно си имала някаква причина, за нея ми е въпросът.

Всяко нещо по отделно е малко и лесно, но когато станат 10, и всички са само за 2 ръце, тогава отнема време, колкото за един нормален сън.

Може и аз да съм го приела грешно Hands V

Аз пръст не размахвам. Може да е "прозвучало" по-остро, но реално не е така. Исках да обърна внимание на авторката, че не е длъжна постоянно да тича с метлата и парцала или да готви до полудяване всеки ден, защото бебето е малко - не цапа и не разхвърля. Че може да остави бебето на шезлонга, вместо да го разнася постоянно с нея - така и то ще свикне да стои, където го оставят, и тя ще има малко повече свобода. Че може да се справи, ако си организира правилно деня, а дори и време малко да си почине да остане. Е, ясно, че няма да е всеки ден, но поне от време на време за 20-тина минути, за да отдъхне. Защото бебето хем е малко, хем е лятно. Може да излиза с него. Със зимно бебе нещата са доста по-трудни и тогава майките съвсем откачат, защото с месеци не могат да си покажат носа навън, защото или е много студено, или вали, или има мъгла. И най-вече да й кажа, че това се случва при всяка жена с малко бебе. И все пак бебето хем е малко, хем е само едно. И, че на майките с близнаци или с по няколко деца им е в пъти по-трудно. Дано сега съм обяснила нещата по-ясно, за да не се приеме, че скачам и критикувам новородила жена, защото не това е целта ми

# 54
  • Мнения: 7 776
Това да бебеносиш, не пречи да бъдеш жена. Напротив, дава ти време за себе си и възможност да вършиш какво на теб ти се иска и прави.
Би трябвало за толкова години житейски опит да си научила, че без да си пробвал нещо, не можеш да имаш реален поглед над него, еле да правиш изводи. Просто няма да са реални.
Не знам с какво помогна на Адел поста ти, е изля си дневната доза любезност, олекна ли ти?
Не разбирам и коментарите "виж какво е с 2 деца и тогава се оплаквай" или така е в реалността. Никоя от вас не е била прясно родила жена в следродилна депресия, мдам. Да има тракане по клавиатурата и да се изтъкваме колко е лесно да си сторъката Шива 😉

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 12:59 от Не се сърди, човече

# 55
  • София
  • Мнения: 24 839
А мъжа е трябвало майка му да го възпита , не аз! А съм му приятелка, а не майка!

Ще ти дам един съвет, пък ако искаш го приеми.
Най- тъпото мислене е това, което си написала по- горе и то води директно до развод- по- рано или по- късно, но дотам се стига.
Ти си тази, която е избрала за мъж 30 годишен- при когото  възпитателните процеси са приключили преди 23 години.
Такъв ти е харесал, че и нещо повече, щом и дете си родила от него.
Майка му насила не ти го е пъхнала в ръцете, нали?

И не, в момента ти и като приятелка не се държиш, насъсквана от куп недоволни от живота си пресни и не толкова, родилки.
Вместо като приятел да обмислиш как да го прилъжеш да почне да ти помага, излизайки от разбиранията си за ролята на мъжа, ти си готова да хапеш и да тропаш с краче.
Е, тропай и след някой друг месец ще пуснеш "Сама 2", ама не по повод отглеждането на бебето.

# 56
  • Мнения: X
Абсурд, бе стига с тия женомразни съвети!

Ще ми става той от масата без да си почисти, бе ало, къде се намираш ти? Това ресторант ли е или дом?

# 57
  • Мнения: 46 551
Lady Cassiopeia Duval, с това съм съгласна, но тя реално не се оплаква от бебето, дори е написала, че не ѝ тежи.
Проблемът е, че мъжът ѝ се прибира като на хотел - яде, спи, плаща нощувка, а камериерката след него оправя, готвачката му готви, чистачката и тя и т.н.. Това ми е много далеч от всякаква приемлива представа за човек със семейство и дете.

absurT, какво ти тропане, тя нищо няма да направи. Щом досега е търпяла, ще си търпи и занапред.
Иначе съм съгласна, че не става със скандали. Не само няма да помогне, но и ще има обратен ефект. Но не съм съгласна, че такива хора трябва да бъдат търпяни, само за да не е сама. Особено като порасне детето. Такъв пример не трябва да има пред очите.
С което не казвам да се развежда, просто тихо и кротко трябва да спре да му ходи по задника и да го остави да порасне.

# 58
  • София
  • Мнения: 24 839
Абсурд, бе стига с тия женомразни съвети!

Ще ми става той от масата без да си почисти, бе ало, къде се намираш ти? Това ресторант ли е или дом?

Кое е женомразно в съвета ми?
Да не се държи като каруцар от Сточна гара, крещейки "бе ало, къде се намираш ти? Това ресторант ли е или дом?"

Ми, добре, женомразно е.... Mr. Green

НСЧ, не става с лошо, нито с "тихо и кротко да го оставиш да порасне". Той си е порасъл с представата за "мъжка" и "женска" работа. И не е крил разбиранията си, а авторката е приемала за нормално това разбиране. Поемала е грижата за прибирането на гащите му, за вдигането на чинията, за всичко.
И изведнъж сега не я устройва, и той е виновен, че майка му не го била научила.
Ми, не е така, не е виновен, той си е това и на нея такъв ѝ е харесал до степен да му роди дете.
Ако иска промяна, трябва да му покаже, че има нужда от помощ, защото чисто физически е по- крехка, чисто психически е по- ангажирана с детето и т.н.
Никаква полза няма от реакциите от вида "Алоуу"....
Нито от набиването на канчето, че бил длъжен, щото това не било помощ, ами неговата част от задълженията.
Мисля, че ме разбираш какво имам предвид.

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 13:09 от absurT

# 59
  • Мнения: 501
Аз имам въпрос към Абсурд(не се заяждам). Какви ще рече да го приласкае? Той ако не знае къде е мивката и за какво служи, едва ли ще се научи умилкване. Към авторката, пробвай с опцията, че ако не иска да мие, да купи миялна,ако не иска да простира, да купи сушилня и тн. Еми малко хора могат да си позволят от днес за утре да купят толкова неща и може и да се светне, че не ти е лесно. Отделно, когато е почивка, давай му бебето и влизай за по час в банята. На мен много ми помогна топлия душ за всички отчайва що мисли (е душа беше 20 минути, че ММсе ужасяваше отначало от бебчо 😂). Малко повече команди и хитрост ти трябват. А освен тиквен медал за чистене друго няма да получиш, така че гледай си детето за другото има време

# 60
  • Мнения: 18 558
Според личния ми опит, с дете на годинка ми е било много по-лесно, отколкото с малко бебе. Хем голямата щерка беше дива като за няколко момчета. И сънят е повече, и чисто физическото обгрижване е по-малко, дори най-големите ревльоци започват да се заиграват сами за някоя петминутка. Само трябва да си обезопасиш дома. С малкото, докато не пролази, беше кошмарен период. В никакви люлки и шезлонги не можех да я оставя.

# 61
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз имам въпрос към Абсурд(не се заяждам). Какви ще рече да го приласкае?
Скрит текст:
Скрит текст:
Той ако не знае къде е мивката и за какво служи, едва ли ще се научи умилкване. Към авторката, пробвай с опцията, че ако не иска да мие, да купи миялна,ако не иска да простира, да купи сушилня и тн. Еми малко хора могат да си позволят от днес за утре да купят толкова неща и може и да се светне, че не ти е лесно. Отделно, когато е почивка, давай му бебето и влизай за по час в банята. На мен много ми помогна топлия душ за всички отчайва що мисли (е душа беше 20 минути, че ММсе ужасяваше отначало от бебчо 😂).
Малко повече команди и хитрост ти трябват.

Ти си си отговорила сама... Peace

# 62
  • Мнения: 46 551
Redington, не е въпроса само в уредите. Едно време под един покрив най-често са живеели няколко поколения. Един ще сготви, друг ще изчисти, трети ще изпере, четвърти ще гледа децата и т.н. Сега това го няма (и слава богу). Но какво като вземе миялна, пак чиниите трябва да се вдигнат и масата да се почисти, те не ходят сами там, после да се извади, да се подредят по шкафовете, прането дали е сушено навън или в машина, пак иска сгъване, подреждане, някои неща и гладене. Готвенето си е готвене и т.н.
Ако са само 1-2 неща, лесно, правиш и забравяш, но като е всичко и тичаш от едно на друго, много ти е зор, че имаш миялна, щом господинът се прибира, яде и зарязва всичко като на ресторант.
Просто трябва да му го каже директно, с нормален тон, че ако взаимно се улесняват, този период ще мине по-лесно за всички. И да спре да му се връзва. Не си е вдигнал масата, ами ще си я вдигне все някога.
Аз бих му дала да прочете и темата. Ако това не го накара да се замисли, не знам какво.

Според личния ми опит, с дете на годинка ми е било много по-лесно, отколкото с малко бебе...
И според мен.

# 63
  • Мнения: 501
Не се сърди човече, да не мислиш, че ще скочи да купува? Ние имаме миялна и не я ползваме откакто бебчо е роден, защото на ММ му е по-лесно да измие, но пък ще купим сушилня, защото ни е малък апартамента и зимата няма къде да простиране. Та с това писание исках да кажа, че е до човек не до уредите и щом обяснява, че работи и е изморен, авторката може да изисква улеснение в нейното житие и битие като една "истинска домакиня". Моя прекрасни като заживяхме заедно си мислеше, че мъжът изхвърля само боклука и дотук. Когато забременях ми дойде отнякъде мозък и почнах да си го приучавам на домакинските задължения и сега ми е лесно. Та тук си има грешка авторката, но е поправимо.

# 64
  • Мнения: 2 721
Полудявате след раждането и всичко ви дразни. Мъжа ти работи, напрегнато му е, че не изкарва достатъчно. Това за един мъж особено глава на семейство е много лош момент. Разбери го и него.
А ти се стегни малко.
Синът ми имаше брутални колики, не спеше и имах чувство , че от 24часа плаче 20!
Чистих вечер до късно и така си лягах.
Мъжът ми работеше само нощни смени ( такава му беше работата) и започвах да си оправям като замине на работа.
Първата година е трудна , но се преживява. Дай биберон на бебето, вземи му една люлка и го остави да си изучава света. Хормоните в момента те тресат яко, но всичко скоро ще се нормализира. Всички сме минали от там и предполагам, че почти всички сме се се надявали да минава времето по-бързо и този “кошмар “ наречен колики да свърши.  След година като се обърнеш назад ще ти изглеждат глупави всички неща и реакции които имаш в момента. Поне аз отчитам грешки в себе си , но всички “нови” мами см минали от там.

# 65
  • Мнения: 46 551
Redington, обаче лошото е, че ако случайно се засили да купи, после каквото и да му каже да направи, ще има - нали ти купих еди какво си, значи вече съвсем си клатиш краката, а искаш и масата да си чистя.
Затова не мисля, че това ще бъде някакво облекчение. Този човек просто е възпитан така. Лошото е, че и дете има, което ще поеме шафетата, ако не се променят нещата сега.
А може и да си имат машина Simple Smile
Скрит текст:
Безсмислено е да харчите вода за миене на ръка, щом имате миялна. Не виждам кое е по-трудното да бъдат просто поставени в нея...

__MM’s, ти сега работиш ли?

# 66
  • София
  • Мнения: 13 363
LittleCactus🌵, аз нищо не отричам. Казвам какво ми е било удобно на мен. И коментирам, когато майката и детето са вкъщи, а и преди години, когато големите ми дъщери бяха бебета, нямаше ергономични раници. За третата дъщеря имахме слинг за разходка. За малкия ползвахме раница за навън.

На мен винаги ми е било най-лесно с всяко от децата, докато е било бебе. Между 2-ри и 10-ти месец. Станат ли по-подвижни, изискват повече внимание. И обикновено и къщата успяват да обърнат наопаки за отрицателно време.

# 67
  • Мнения: 21 538
Бас държа, че момъка е намерил начин да стои през повечето време извън къщи, докато бебето реве и авторката е изнервена. Скатава се човека. Simple Smile

Авторката, само минимума, това ще ти кажа. Не глади. Не готви. Чисти колкото да не е мръсно. Ще се освестиш, много ти е прясно още.

# 68
  • Мнения: 46 551
И обикновено и къщата успяват да обърнат наопаки за отрицателно време.
Затова не се седи вкъщи. Лесно и практично решение Simple Smile
За съжаление при новородено, колики и често хранене, нищо не помага.

Бас държа, че момъка е намерил начин да стои през повечето време извън къщи, докато бебето реве и авторката е изнервена. Скатава се човека. Simple Smile
Абсолютно сигурно. Огледайте се по стоянките и вижте как минава тежкия им работен ден. Много и се иска да се разменят само за 1 седмица...

# 69
  • София
  • Мнения: 13 363
Не се сърди, няма как по цял ден човек да обикаля по улиците. Особено при наличие на по-големи деца, които имат съвсем друг режим.

# 70
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Та с това писание исках да кажа, че е до човек не до уредите и щом обяснява, че работи и е изморен, авторката може да изисква улеснение в нейното житие и битие като една "истинска домакиня".
Не е до уреди, да. До човек е и до това, как този човек възприема партньора си - дали като човек или като обслужващ персонал. Такова нещо като помощ по желание в битовизмите в съвместния живот няма - има неизбежни неща, които трябва да се свършат, и всеки отмята когато каквото може, включително и децата от една възраст нататък. Не знам защо се смята, че ако някоя жена е вкъщи, защото е родила и има малко дете, то тя нищо не прави и само си клати краката. И друг път съм казвала, че ако това беше такъв рай безметежен, то мъжете досега щяха да са избутали жените, за да се наместят те - не е като да не го умеят това. Ама нещо не щат повечето.

# 71
  • София
  • Мнения: 13 363
... Не знам защо се смята, че ако някоя жена е вкъщи, защото е родила и има малко дете, то тя нищо не прави и само си клати краката. И друг път съм казвала, че ако това беше такъв рай безметежен, то мъжете досега щяха да са избутали жените, за да се наместят те - не е като да не го умеят това. Ама нещо не щат повечето.


Работата е там, че обикновено с бебе и в майчинство е много по-лесно, отколкото с работеща майка, по-голямо дете или няколко, защото тогава вече изниква и факторът време. Гони се часовникът - ставане, бързане, тичане, водене, взимане, учене, работа и към това домакинските задължения не изчезват, а трябва да се вместят някъде между другите неща. Още повече, ако мъжът се изживява като едно от децата.

# 72
  • Мнения: 502
Адел, мисля, че съм те засичала в темата за юлските бебета Simple Smile

Нормално е, че се чувстваш безсилна и нервите ти играят. А сега като пусна тема, ще те убедят и да подадеш молба зс развод Simple Smile

Разбрахме колко организирани са повечето съфорумки и какви възпитани бебета имат Stuck Out Tongue Winking Eye

Изобщо не съм смотанячка, но вчера простирах почти 2часа. Тъкмо простра едни гащи, бебо ревне, опитвам се дс продължа дейността, но бебо набира скорост и започва неистово да пищи. Зарязвам щипки и леген, тичам да успокоявам бебето. След 10 минути решавам, че вече е достатъчно, заспал и излизам да терасата, следва пак рев, пак дундуркане и така отново и отново.

Съфорумка написа, че приготвянето на манджата/салатата отнема максимум 20мин. Да, ама с моето ревящо дори рязането на лук отнема часове. Почвам да режа лука, то ревне, докато си измия ръцете и го гушна, вече е посиняло.

Когато най-сетне заспи истински, вече съм толкова изстискана, че не съм в състояние да домакинствам и използвам телефона, за да се отдалеча от реалността Simple Smile

Ами това е, има и ревливи деца (и с големите две минах по същия път).  Полудявам като пишман-детегледачки наливат акъл, как трябва да се остави да реве, за да не свиквало на ръце. Rolling Eyes

# 73
  • Мнения: 501
Не се сърди човече, ММ изпитва ужас от пускането на уреди като пералня и миялна, съответно и зареждането им.. Та затова най-вероятно мие на ръка.. Добър си ми е, да не кажа идеален ама колко съм си блъскала главата докато стане така.. Но не става с лошо, поне при мен с крясъци не стана, а с обяснения. Е аз карах и тежка бременност, та въобще нямаше избор😂, но отначало бая се противеше и имаше реплики, че не е толко трудно да се пусне една прахосмукачка.. Сега даже не знам къде я е прибрал. Като чисти, излизаме с детето, а когато бях бременна играех Бридж 😂. След раждането обаче бях парцал и ако не Беше ММ човек сигурно да съм пуснала 100 теми като на авторката..

# 74
  • Мнения: 21 538
Адел, мисля, че съм те засичала в темата за юлските бебета Simple Smile

Нормално е, че се чувстваш безсилна и нервите ти играят. А сега като пусна тема, ще те убедят и да подадеш молба зс развод Simple Smile

Разбрахме колко организирани са повечето съфорумки и какви възпитани бебета имат Stuck Out Tongue Winking Eye

Изобщо не съм смотанячка, но вчера простирах почти 2часа. Тъкмо простра едни гащи, бебо ревне, опитвам се дс продължа дейността, но бебо набира скорост и започва неистово да пищи. Зарязвам щипки и леген, тичам да успокоявам бебето. След 10 минути решавам, че вече е достатъчно, заспал и излизам да терасата, следва пак рев, пак дундуркане и така отново и отново.

Съфорумка написа, че приготвянето на манджата/салатата отнема максимум 20мин. Да, ама с моето ревящо дори рязането на лук отнема часове. Почвам да режа лука, то ревне, докато си измия ръцете и го гушна, вече е посиняло.

Когато най-сетне заспи истински, вече съм толкова изстискана, че не съм в състояние да домакинствам и използвам телефона, за да се отдалеча от реалността Simple Smile

Ами това е, има и ревливи деца (и с големите две минах по същия път).  Полудявам като пишман-детегледачки наливат акъл, как трябва да се остави да реве, за да не свиквало на ръце. Rolling Eyes



Изморих се само докато те четох Simple Smile
Аз съм си разнасяла детето, спало си е при мен и към днешна дата е отлична 13 годишна госпожица. ПравИ си нещата на теб да ти е лесно и не слушай никого.

# 75
  • Мнения: 46 551
Работата е там, че обикновено с бебе и в майчинство е много по-лесно, отколкото с работеща майка, по-голямо дете или няколко, защото тогава вече изниква и факторът време. Гони се часовникът - ставане, бързане, тичане, водене, взимане, учене, работа и към това домакинските задължения не изчезват, а трябва да се вместят някъде между другите неща. Още повече, ако мъжът се изживява като едно от децата.
Ако бащата участва съвсем не е толкова напечено с по-голямо дете. Зорът е само няколко часа на ден, после имаш дори обедна почивка в повечето случаи. Нещо, което жена като авторката не може да си позволи.
Най-лесно ми е било като ходя на работа и най-трудно вкъщи с новородено. Тъкмо си оправил всичко след цяла нощ хранене и си викаш, ще затворя очи само за минута и то повърне, задави се, напълни памперса. Докато имиеш цялата бъркотия по легла, под, шкафчета и изпереш всичко (мне, пералнята не маха повръщано и сериозно ако, каквито и машини да има човек, първо ръчно трябва в тези случаи Laughing), дошло време за хранене, после пак колелото се завърта. Не съм се оплаквала, когато ми е било на главата, но понеже стана дума за сравнения, това ми е бил най-трудният период.

Скрит текст:
Не се сърди, няма как по цял ден човек да обикаля по улиците. Особено при наличие на по-големи деца, които имат съвсем друг режим.
Големите през деня - на градина.

Е аз карах и тежка бременност, та въобще нямаше избор...
Имал е, ако беше като мъжът на авторката, да е довел мама, баба, леля, но пак няма да пипне нищо.
Скрит текст:
За уредите и аз съм като мъжа ти, но не им се давам Laughing

# 76
  • Мнения: X
Скрит текст:
Бебето няма как да е в кошчето, защото плаче, има колики и сърце не ми дава да я оставя да реве. И да, трудно ми е сама да поддържам къщата чиста, и едновременно с това и да наготвя..и да се грижа за бебето.. Може би не ставам за майка или домакиня! Бебка е на месец.. И не единственното време прекарано на баща и с нея е докато тя спи.. После ми казва - " Какво искаш, тя е толкова спокойно бебе ? "
И не, и преди това си беше мърльо! Дрехи и чорапи навсякъде.. Имам чувство, че гледам две деца..
Ами...да си гледала преди да създадеш второ дете.
Сега, или си го търпиш такова първото "дете" , или кой откъде е.
Той няма да се промени.

# 77
  • Мнения: 18 558
Много ясно, че ако бебето седи на шезлонг/люлка без да протестира, ще ти се струва песен този период, в сравнение с прохождането. Смятайте обаче какво им е било на тези, на които след прохождането им олеква. Моето дребното до годинката спеше 2-3 пъти на ден по максимум 40 мин. През останалото време изискваше нон-стоп внимание и дондуркане. За мен да оставя бебе да реве до посиняване в люлка/шезлонг, зор да не е на ръце, не е било вариант. Ако се заседаваше в нещо различно от ръцете ми, много ясно, че нямаше да се натискам да я разнасям по цял ден.

След пролазването и прохождането, можех да не ѝ обръщам внимание по цели 5-10 минути. Joy Пазех я само да не се катери по мебелите, до нищо друго нямаше достъп да се нарани. Да не говорим, че с отпадането на дневните дрямки, започна да спи еднократно следобед, но по 2-3 часа. Което значеше, че след тежка нощ, можех да се възстановя. Ами...родих се в сравнение с предните месеци.

# 78
  • Мнения: 6 164
С бебе наистина е елементарно. Има време за всичко да се свърши по няколко пъти на ден дори. Моето също беше от вечно ревящите и то не от едва мякащите, а от тези дето се чуват и в съседния квартал. Почакайте само да проходи и дотогава ако не сте се стегнали и организирали, си е време за въжето.

# 79
  • Мнения: 2 220
Авторке, много добре те разбирам, само че моят мъж гледа детето ни много. Ние сме само двамата, няма баби, лели, учинайки, така че, ако той не го гледа, съм жива-умряла. Синът ми сега е на 1.2г., но трябва да ти кажа, че първите 4 м.след раждането не ги помня. Честно ти казвам, не помня какво сме правили по цял ден, бяло петно ми е. Помня само накъсаното спане, той колики нямаше, но ядеше по 3 пъти на нощ, около мен беше пълно със шишета и дози АМ. Според мен най-трудни са първите 6 м., после малко се осеферваш, напасвате се с бебето, научила си се да го разбираш какво иска, защо реве и т.н. На мен сега с току що проходило ми е 100 пъти по-лесно, отколкото с новородено. Но моето е лесно за гледане. Другото-в първите месеца изобщо не съм готвила, чистех и перях и това беше. Бебето ми не спеше много през деня, посл на 3-4 м. вече не искаше количка, та започнах да го нося в раница.
Проблемът ти е с мъжа, бебето все ще го изгледаш-ревливо, неревливо, послушно или не толкова. Преди да се роди моето дете, бях разговаряла многократно с мъжа ми, че второ дете няма да гледам, че всичко, което правя аз, трябва да може  да го прави и той. Не му падат ръцете ако готви или чисти. Това бебе не е само твое, както и домакинството. Те мъжете все си мислят, че като си седиш вкъщи по майчинство и пей сърце-по цял ден кафенца и цигарки и лаф с другите майки. Аха аха. Говори с него, разпределете си дейностите у дома и с малката, отделяй време за себе си, като той я гледа, защото скоро ще изпушиш. Знам, че сега няма да ми повярваш, но като порасне малко малката, малко ще ти олекне.

# 80
  • София
  • Мнения: 13 363
Не се сърди, когато мъжът се включва (или ако имаш по-големи деца, които помагат, както беше моят случай с последното дете), е съвсем различно. В случая лошото е, че мъжът се изживява и той като дете, което трябва да бъде обгрижено.
Не винаги по-голямото ходи на градина.
Скрит текст:
Първите ми 2 са породени и голямата още не ходеше на градина, когато гледах сестра й и нямаше как да сме по цял ден навън, защото тя след хапване на обяд спеше и трябваше да си е в леглото. Тъкмо първата тръгна на градина и втората проходи, та трябваше да тичам по нея. С третата вече двете големи ходеха на училище и ги водех и прибирах. Добре, че бяха на училище по цял ден и тогава чак установих колко било хубаво да си вкъщи с малко бебе). С изтърсака имах вече 3 ученички, но с него каките помагаха, а и бабите вече бяха пенсионерки, та и те даваха рамо и все едно не съм гледала бебе.

Авторке, ако можете да си го позволите, нека мъжът ти се погрижи поне да имаш различни домакински улеснения и уреди, след като той не се включва в домакинството, а него се опитай да го включиш в грижите за бебето. Може да го е страх да гушка толкова малко бебе. Някои мъже се притесняват от това, особено ако детето е постоянно в ръцете на майката.

# 81
  • Мнения: 15 654
Към авторката

Съветът ми е да си разпределяш задачите така, че да правиш само 1 нещо на ден. Пример:
Понеделник - готвене
Вторник - пране
Сряда - готвене
Четвъртък - гладене
Петък - готвене
Събота - чистене
Неделя - почивка /яденето се поръчва или се прави нещо набързо на скарата/

Ето и примерен дневен график:
6.00 ч - хранене
След това пиеш кафе и изпращаш ТМ на работа.
9.00 ч - хранене
След това оправяш бебето и излизаш на разходка.
12.00 ч - хранене
След това правиш това, което ти е за деня /готвиш, переш, градиш и т.н./
15.00 ч - хранене
След това почивка - гушкате се с бебо, гледаш някой филм - каквото решиш
18.00 ч - хранене
След това пак разходка
20.00 ч - къпане
21.00 ч - хранене

Ясно е, че графиците ще се променят и ще трябва нагаждане, но така ще можеш да имаш и глътка въздух през деня. Вечер започни да подсещаш ТМ да си вдига чинията. Не е нужно да се тропа с крак и да се вдига скандал. Просто му казваш “Моля те, вдигни си масата!” При всички положения ще трябва време докато свикне, защото явно до сега ти си го правила. Вярвай ми, нещата могат да се променят постепенно с лекота, вместо да тръгваш напред с рогата тропайки с крак

# 82
  • Мнения: X
Нямах възможност да изчета всички коментари, но погледнах някои.. Казвала съм безброй пъти на мм да си почисти масата..той отговаря, че не можел.. Пералнята е нова и не знае как се пуска ( то и аз пера на една програма ). Той работи предимно от 18ч. до към 5 сутринта.. Като през деня или спи или излиза да закара някой някъдее. В началото не беше такъв, помагаше ми, докато аз бях на работа той си беше вкъщи и миеше поне съдовете.. От както се изместихме у тях нещата се промениха коренно. А за бебка..взима я от креватчето когато се прибере от работа и я храни ако и е време..но след това заспива като пън и ме е страх да не я смачка, затова съм винаги полуспяща! И не съм от малък град, а от София!

# 83
  • София
  • Мнения: 24 839
Нямах възможност да изчета всички коментари, но погледнах някои.. Казвала съм безброй пъти на мм да си почисти масата..той отговаря, че не можел.. Пералнята е нова и не знае как се пуска ( то и аз пера на една програма ). Той работи предимно от 18ч. до към 5 сутринта.. Като през деня или спи или излиза да закара някой някъдее. В началото не беше такъв, помагаше ми, докато аз бях на работа той си беше вкъщи и миеше поне съдовете.. От както се изместихме у тях нещата се промениха коренно. А за бебка..взима я от креватчето когато се прибере от работа и я храни ако и е време..но след това заспива като пън и ме е страх да не я смачка, затова съм винаги полуспяща! И не съм от малък град, а от София!

Не знам какво значение има откъде си, но пишеш, че сутрин като се прибере, мъжът ти прави опит да ти помогне- да я нахрани. После заспива като пън.
Ами, не знам, какво точно трябва да направи?
Да не заспива, а да изчисти къщата и да сготви?
Преди работа пак кара хора насам-натам, сигурно не без пари, нали?
После отива 12 часа зад волана.

Купи един кош за дрехи и почни оттам- да се научи да се съблича в банята и там да ги слага.
Привечер, преди да тръгне на работа- сипи му да яде- нека не се чувства никой и навлек едва ли не.
Дебни като се нахрани и уж случайно си около мивката с детето- помоли да ти подаде чинията.....ей такива елементарни начини за привикване към нови за него дейности. Simple Smile

# 84
  • Мнения: 24 467
Добре, Адел, а когато обсъждате спокойно как се чувстваш и когато молиш за помощ, той какво казва?
Защо му се налага да "кара хора", когато не е на работа? Какви са тия хора? Клиенти ли? Ако е така, то значи пак работи и работата му е сигурно повече от 12 часа.
Нямаш ли някоя близка, която да те отмени поне по 3-4 часа да се понаспиш без прекъсване? Че така изморен, човек не може да мисли и да действа адекватно.
Може ли да смени работата си с такава, която ще му отнема по-малко време? Не вярвам да няма възможност за това.
...
Въведете след спокойно обсъждане, без обиди, повишаване на тон, подмятания и сърдене, ред в къщата. Обсъдете кои домакински задължения той може да поеме. Къщата няма какво да се чисти постоянно. Няма кой да цапа и разхвърля из нея. Готвенето е наистина по веднъж на ден и може да отнеме при добра организация до половин час. Същото е и с миенето на съдове, ако нямате съдомиялна. Прането иска точно 10 минути - да се сортира и пусне пералнята, след това - да се простре или да се вземат и подредят сухите дрехи.
...
За бебето вече са ти писали - приучавай го към повече самостоятелност постепенно. Носи го в кенгуру, не на ръце. Поставяй го в люлеещ се шезлонг вкъщи, пускай му нещо със звук и менящи се картинки и/или светлинки. Не е нормално и няма смисъл да е постоянно в ръцете ти, когато не спи. За никого не е добре да се учи така. А коликите до 2-3 месеца минават и в най-тежките случаи.
...
В момента си много изморена, което е в реда на нещата. Ако можеш, най-добре е да намериш помощ и да се наспиваш. Това е най-важното, не хигиената и манджата. Това си организирай при първа възможност.

Последна редакция: пт, 09 авг 2019, 16:38 от Judy

# 85
  • Мнения: X
Нямах възможност да изчета всички коментари, но погледнах някои.. Казвала съм безброй пъти на мм да си почисти масата..той отговаря, че не можел.. Пералнята е нова и не знае как се пуска ( то и аз пера на една програма ). Той работи предимно от 18ч. до към 5 сутринта.. Като през деня или спи или излиза да закара някой някъдее. В началото не беше такъв, помагаше ми, докато аз бях на работа той си беше вкъщи и миеше поне съдовете.. От както се изместихме у тях нещата се промениха коренно. А за бебка..взима я от креватчето когато се прибере от работа и я храни ако и е време..но след това заспива като пън и ме е страх да не я смачка, затова съм винаги полуспяща! И не съм от малък град, а от София!

Не знам какво значение има откъде си, но пишеш, че сутрин като се прибере, мъжът ти прави опит да ти помогне- да я нахрани. После заспива като пън.
Ами, не знам, какво точно трябва да направи?
Да не заспива, а да изчисти къщата и да сготви?
Преди работа пак кара хора насам-натам, сигурно не без пари, нали?
После отива 12 часа зад волана.

Купи един кош за дрехи и почни оттам- да се научи да се съблича в банята и там да ги слага.
Привечер, преди да тръгне на работа- сипи му да яде- нека не се чувства никой и навлек едва ли не.
Дебни като се нахрани и уж случайно си около мивката с детето- помоли да ти подаде чинията.....ей такива елементарни начини за привикване към нови за него дейности. Simple Smile
Коша за прането е пред банята, но дрехите са до него, а чорапите в стаята.. Днес след като се наяде,масата беше същата.. Казах му като на шега, че не искам да гледам две деца и може поне да завие хляба, защото и това не прави и изсъхва..забравил бил.. А дори и да му кажа да ми помогне с чистенето или със съдовете отговора е че и без това нищо не правя и не съм се преуморила.. Не знам защо някои мъже си мислят, че да си жена грижеща се за къща и дете е лесно! И не, не прави опит да ми помогне, а казва че детето му действа успокояващо!

# 86
  • Мнения: 18 328
Тук вече бих вдигнала скандал.

# 87
  • Мнения: 18 558
А ти защо се чувстваш длъжна да му вдигаш чиниите и чорапите? Ми като хапне следващия път сух хляб, седне на затрупана маса и му свършат чорапите, ще се сети как стават тия трудни работи.

# 88
  • София
  • Мнения: 24 839
И не, не прави опит да ми помогне, а казва че детето му действа успокояващо!
Ами, почни от тук!
Връчваш му го да се успокояват, пък може и леко да го подиграеш, че мъж- скала не може един памперс да смени, ами се оправдава че не било мъжка работа....
Ти си го познаваш най- добре и можеш най- качествено да го изработиш и да си постигнеш каквото искаш.
Само малко търпение и здрав разум ти трябва, за да не тръгнеш по просташката пътека на "алоуу, кой си ти, бе!?"

# 89
  • Мнения: 18 328
Ако каже: „Много съм уморен...”, ще разбера. Ама: „Абе ти и без това нищо не правиш по цял ден, що аз да вдигам масата...” ?! Imp

# 90
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Доколкото си спомням, на жената акъл и заучени фрази не й трябват. Факт е, че мъж й няма да я пожали, ако компромисите от нейна страна продължат. Да, млада е и точно сега й е времето да разбере, че с мислене на стратегии за приобщаване само ще изгуби ценно време. В къщи е, не работи, пък и мрънка е изключително удобна позиция. Аз бях от оправните, перях на ръка, памперсите бяха лукс, винаги къщата ми е била по конец, имаше сготвено и го чаках със салатата. Идилия. Докато един ден не промрънках, че ме боли кръст, сядам и да нареди масата вместо мен. Нареди я и ме попита от какво толкова се уморявам, като съм си по цял ден вкъщи. Дотам беше царството.

# 91
  • София
  • Мнения: 24 839
Дотам беше царството.

Разкажи докрая, де.
Какво направи ти и как се промениха нещата?

# 92
  • Мнения: 2 906
Те гледат да си почиват . Майчинството било почивка . Оставяй му го винаги когато можеш .
Аз сега родих второто , почти на 4 месеца е . Научила съм я да я занимавам когато е гладна или има нещо друго , през другото време съм в другата стая и гледам другото дете , малкото си мълчи или спи . Не ги държа много заедно , понеже голямото все се лепи до малкото .
Може да го слагаш на електрическа люлка .
Сега с второто ми е по- лесно . При първото постоянно бях в стаята , люлеене и такива неща .
Сега като е бебе е лесно , а мъжа да си вдига чинийте , че и ти да не вземеш да оставяш свойте .

# 93
  • Мнения: 21 538
Да ти отговаря, че не може да си измие чинията и да се прави, че не може да уцели коша за пране е неуважение и нахалство, недостойно за възрастен човек и партньор. То не е свързано с това дали си уплътняваш времето през деня и дали гледаш бебе, и нищо да не правиш, ти не си лична камериерка и обслужващ персонал на господина и те съветвам да не позволяваш такова отношение.
Спокойно и твърдо, без разправии.
 
А ти защо се чувстваш длъжна да му вдигаш чиниите и чорапите? Ми като хапне следващия път сух хляб, седне на затрупана маса и му свършат чорапите, ще се сети как стават тия трудни работи.

Именно.

# 94
  • Мнения: 24 467
Цитат
Коша за прането е пред банята, но дрехите са до него, а чорапите в стаята.. Днес след като се наяде,масата беше същата.. Казах му като на шега, че не искам да гледам две деца и може поне да завие хляба, защото и това не прави и изсъхва..забравил бил.. А дори и да му кажа да ми помогне с чистенето или със съдовете отговора е че и без това нищо не правя и не съм се преуморила.. Не знам защо някои мъже си мислят, че да си жена грижеща се за къща и дете е лесно! И не, не прави опит да ми помогне, а казва че детето му действа успокояващо!

Ако е толкова некомуникативен, честно казано и аз бих му заделила едно място на масата с неговите чинии и бих го оставила с мръсните дрехи около коша за пране.
Смятах, че разговаряте нормално, но това са наистина направо обидни оправдания.

# 95
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Дотам беше царството.

Разкажи докрая, де.
Какво направи ти и как се промениха нещата?
Какво да ти разказвам, биг мама скендъл, сърдита и безлибидна. Не издържа до вечерта, искаше си предишната жена.

# 96
  • Мнения: 926
Според мен положението няма да се оправи, даже и с разговори. Това си е до характера и манталитета на мъжа ти. Той е от типа мъже, които смятат, че жената е освен майка и прислужница. Това е голям мъж с изградени навици и характер, как да се промени от днес за утре. Като той не го е осъзнал и не иска промяна. Промяната става само ако я пожелаеш от вътре, само ако искаш и смяташ, че при тези условия с малко бебе е редно и да помагаш минимално вкъщи. Разговорите или оставените мръсни чинии  ще доведат до скандали и още по-голяма конфронтация и напук. Защото той смята, че жена му е длъжна домашна помощница. За жалост, жените не ги виждаме тези неща и ги подминаваме тези сигнали. Едва когато се появи детето и ежедневието на жената се обърне на 360 градуса, това става дразнещо и непоносимо. В такъв случай разговори не помагат, ефект няма от тях.
Приемаш го такъв какъвто е и ставаш перде, или отиди на гости за 2-3 дни във вашите и виж като се върнеш как ще е оставено. Избрала си го такъв, това не е малко дете,че да го променяш.

# 97
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Ние мислим, че те мислят как ние сме длъжни. Реално има мъже, на които свинщината не им пречи. Респективно жената има проблем с безпорядъка - да си го решава.

# 98
  • Мнения: 24 467
Ние мислим, че те мислят как ние сме длъжни. Реално има мъже, на които свинщината не им пречи. Респективно жената има проблем с безпорядъка - да си го решава.

Да, има и такива. Познавам лично. Не са никак лоши хора, не разхвърлят нарочно и не нарочно не подреждат и не чистят. Просто не им пречи.

# 99
  • София
  • Мнения: 24 839
Ние мислим, че те мислят как ние сме длъжни. Реално има мъже, на които свинщината не им пречи. Респективно жената има проблем с безпорядъка - да си го решава.

Лошото е, когато попаднеш на другия тип- пречи им, ама жената трябва да разчисти кочината, щото то не е мъжка работа.
И много често момичетата се хващат на въдицата- събират се да живеят с някой такъв, хвърчат като финикийци с парцала, демонстрират домакински умения и като родят, надават вой, че не били слугини......

# 100
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Не се мятай в крайности. Това са патологични изключения. Трябва да си хипер будала, за да се нацелиш на някой с мисленето на прадядо ти. Днес мъжете, ценящи чистотата и реда, умеят да си ги създават сами.

# 101
  • Мнения: 1 501
Много зависи от самото бебе кой период как ще ти се стори като сложност. Дъщеря ми в момента е на 2годинки и 2 месеца. Винаги съм казвала, че за мен колкото е по-малко бебето, толкова е по-трудно. Авторке напълно те  разбирам. И до ден днешен аз стоя зад думите си.   С времето с детето става по-лесно. Когато дъщеря ми беше новородено беше някакъв ад. Тя имаше колики 5 месеца, после 2 месеца почивка и почнаха зъбите. Най-тежко за мен беше непрестанното носене. Чувствах се като скачен съд, никакво лично пространство. И да не ви прозвучи, че не обичам детето си, напротив ! Обожавам я и съм я носила безкрайно много и със слинг, и с раница и на ръце. Сега нито иска да бъде носена нито нищо. Въпроса е, че мен това непрестанно обсебване ме побъркваше. Не можех да свърша абсолютно нищо. Нито да се нахраня, нито да се наспя. Като се събудех сутринта с нея, до 2 часа на обяд я разнасях или из квартала в раницата или у нас, и не хапвах нищичко. Почваше да ми става лошо. Едва се издържаше. И казват било се забравяло. Не се забравя, просто помниш в повече детайли добрите моменти. Обмисляме да имаме и второ дете и честно казано доста ме плашат тези моменти, и раждането отново, кърменето и новороденото с колики. Дори зъбите не мога да кажа, че са били толкова тежки като коликите. Затова казвам, че с времето става по-лесно. Имаше момент, в който нямах търпение това дете да проходи, за да може да се "пренася" самостоятелно в пространството без моя помощ. Дъщеря ми никога не е лазила, направо проходи на 1 годинка, но преди да проходи поне 4-5 месеца непрестанно искаше някой да я води за ръце и да  и помагаш да става и много се ядосваше когато не го направим. А това, което прочетох по-нагоре в темата, че трябвало да си оставяш детето да пищи в шезлонг или кошара, е все едно слушам свекърва ми, Според нея и на 2 години можеш да го заградиш в неговата стая и да ходиш да си вършиш каквото имаш без да ти пука какво се случва.
Относно твоя мъж, и обратната ситуация също не е перфектна. Моя мъж е голям чистофайник и има прекалено високи изисквания. За мен домакинството никога не е било първи приоритет нито преди детето, нито след това. За мен приоритет са дете и кариера. Гледам вкъщи да са ок нещата, но никога не съм била маниак на тази тема. Когато обаче мъжът ти е приучен точно от майка си, която цял живот е била домакиня и е имала цялото свободно време на света да чисти вкъщи и да лъска докато децата са на училище и градина, някак си е несравнимо с жена, която не работи. Това също е доста дразнещо, но идеята е да намерите компромис, при който и двамата сте ок да живеете. Иначе относно гледането на детето за мен всеки мъж в 21-ви век трябва поне да пробва да изгради връзка с детето си. Не живеем в патриархалното общество, в което жената стои у дома и се грижи за децата, а пък бащата ходи и изкарва пари или ходи на война и познава децата от снимки едва ли не..... Това дете сте го създали заедно и като партньори във вашата връзка трябва да сте равностойни. Единственото време, в което не можете да сте напълно равностойни е майчинството, защото майката е повече време у дома, но и това ще премине, когато детето тръгне на ясла.

# 102
  • Мнения: 2 906
Desert girl - не е задължително нещата с второто дете да са същите . Моето второто реве само когато е гладно , напълнило е памперса или му се спи . С първото не сме усетили мрънкане за зъби , сега ще видим с другото . Второто се гледа по - лесно определено . Дори и раждането беше хубаво .
А за мъжа - като иска голяма чистота да се заеме и той . Не може все наготово .
И моят искал да се прибере и да няма играчки по пода , но .....

# 103
  • Мнения: 19 099
Моето бебе на 1 месец ядеше през 2.5-3 часа по час и половина. Започне примерно в 6 сутринта, суче докъм 7, после и ам до 7:30, после мия и стерилизирам шишета, сменям памперс, преобличам, ако се налага (в началото страшно бавно я преобличах)  в 9 часа пак отново същото... седмици и месеци през 3 часа. В промеждутъците пране, гладене, малко чистене на детската стая, ходене по болници. Имало е случаи по голяма нужда да ми се ходи, а бебето или гладно, или яде. Не можех да намеря сили и време аз да ям. На няколко пъти пробвах и ми носеше бебето, докато ядях, защото ревяло. Представям си,  ако се бях пробвала и да сготвя за 20 минути от-до. Толкова бях неадекватна, че забравях накъде съм тръгнала. Иначе да, докато лежах в полунесвяст, ако не съм заспала, и чаках да започне следващият 3-часов цикъл, ползвах интернет. Докато я кърмех, си пусках някой филм. Сега е по-добре, главно защото през нощта успява да изкара 7-8 часа без да яде и започна да яде по-бързо, след като мина само на АМ.

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 383
Чета и се чудя.... "Божеее.някой да не е гледал през прозореца преди 27 год"?!
Толкова познато. И ММ е таксиметров шофьор от както го познавам (сега кажи и, че е дева?!) . И при нас е същото. Аз съм си стояла в къщи по цял ден, а той блъскал като идиот. Майчинството той не го отчита - без работа съм стояла.
Това е манипулация. Насаждане на чувство за вина. Сега той се опитва да се наложи. Опитва се да ти втълпи, колко зает и уморен е той, а ти имаш едно бебе, което по цял ден спи. И ако сега, докато сте в началото на вашите отношения оставиш нещата така, ти гарантирам, че ще стигнеш до моята гара (дано не съм права)
На моята зълва мъжа ставаше в 4 сутринта да работи и като се върнеше тя му връчваше количката с бебето, че тя била уморена. Аз се възмущавах, горкият той. Сега тя има един грижовен съпруг, който се грижи за децата си. А, аз имам още едно дете.
Така, че започвай по малко, по малко, всеки ден с малки стъпки да отстоявяш своето право, че и ти си човек. Че си крехка жена, слабият пол. Бебето има нужда от контакти с баща си още от сега. Връзката баща - деца е изключително важна за развитието на децата. Утре ти ще започнеш работа и положението ти няма да стане по-леко, напротив!
Желязото се кове докато е горещо!

# 105
  • Мнения: 1 501
Да не ви оставя с грешно впечатление мъжа ми помага изключително много. Има голяма част от задълженията вкъщи, които върши изцяло той и аз не пипам. Разбрали сме се кое върша аз и кое той. Аз споменах антипода на това, което описва авторката с цел да и кажа, че и обратния вариант не е добър, защото примерно той върши своите неща, но от време на време има критика към тези, които аз върша по какъв начин са били направени например. Това ме е дразнило мен във времето, но не е било болка за умиране. С времето се изглаждат тези неща.
Иначе и аз се надявам с второто дете да е по-лесно поне от гледна точка на опита, който вече сме натрупали. Дано да е така, ама не ми се вярва, защото всичко си е х2.

Desert girl - не е задължително нещата с второто дете да са същите . Моето второто реве само когато е гладно , напълнило е памперса или му се спи . С първото не сме усетили мрънкане за зъби , сега ще видим с другото . Второто се гледа по - лесно определено . Дори и раждането беше хубаво .
А за мъжа - като иска голяма чистота да се заеме и той . Не може все наготово .
И моят искал да се прибере и да няма играчки по пода , но .....

# 106
  • Мнения: 270
[/spoiler]
Извинявам се, не се заяждам, ама как оставате съпруга на такъв човек, след подобни думи?
[/quote]
Алекса1991, не разбирам въпроса! Може ли пояснение?

# 107
  • Мнения: 178

Алекса1991, не разбирам въпроса! Може ли пояснение?
[/quote]
Как оставате с човек, който мрънка, че няма перфектна чистачка, готвачка и гледачка, вместо да се замисли с кое да облекчи жената и да я хвали, че изобщо се е навила да му роди дете, което само по себе си е доста по-голяма жертва физически и психически от каквато и да било мъжка работа за осигуряване на прехраната. Аз дори леки и елегантни забележки много трудно бих приела, камо ли такова грубо омаловажаване и сравнение с други жени. Подобна реплика ми стига, за да се разделя с някого, считам го за липса на уважение.

# 108
  • София
  • Мнения: 24 839
Alexa1991, дано цифрите зад името ти не са годината на раждане, че с това мислене и префърцунване, ще ти изцъка часовника без да се усетиш.......

# 109
  • Мнения: 178
Още не съм стигнала нивото на отчаяние, в което да пристана на някого, за да не ми ''изцъка'' часовника. Не на всички жени им е заветна цел да се размножат. Beers

# 110
  • Мнения: X
Чета и се чудя.... "Божеее.някой да не е гледал през прозореца преди 27 год"?!
Толкова познато. И ММ е таксиметров шофьор от както го познавам (сега кажи и, че е дева?!) . И при нас е същото. Аз съм си стояла в къщи по цял ден, а той блъскал като идиот. Майчинството той не го отчита - без работа съм стояла.
Това е манипулация. Насаждане на чувство за вина. Сега той се опитва да се наложи. Опитва се да ти втълпи, колко зает и уморен е той, а ти имаш едно бебе, което по цял ден спи. И ако сега, докато сте в началото на вашите отношения оставиш нещата така, ти гарантирам, че ще стигнеш до моята гара (дано не съм права)
На моята зълва мъжа ставаше в 4 сутринта да работи и като се върнеше тя му връчваше количката с бебето, че тя била уморена. Аз се възмущавах, горкият той. Сега тя има един грижовен съпруг, който се грижи за децата си. А, аз имам още едно дете.
Така, че започвай по малко, по малко, всеки ден с малки стъпки да отстоявяш своето право, че и ти си човек. Че си крехка жена, слабият пол. Бебето има нужда от контакти с баща си още от сега. Връзката баща - деца е изключително важна за развитието на децата. Утре ти ще започнеш работа и положението ти няма да стане по-леко, напротив!
Желязото се кове докато е горещо!
Въйй.. Дева е .. Сериозно 😬😂

# 111
  • Мнения: 270

Алекса1991, не разбирам въпроса! Може ли пояснение?
Как оставате с човек, който мрънка, че няма перфектна чистачка, готвачка и гледачка, вместо да се замисли с кое да облекчи жената и да я хвали, че изобщо се е навила да му роди дете, което само по себе си е доста по-голяма жертва физически и психически от каквато и да било мъжка работа за осигуряване на прехраната. Аз дори леки и елегантни забележки много трудно бих приела, камо ли такова грубо омаловажаване и сравнение с други жени. Подобна реплика ми стига, за да се разделя с някого, считам го за липса на уважение.
[/quote]

Ами, от една страна съм съгласна с теб, че не е редно и не толерирам омаловажаването на труда ми. Но също така не омаловажавам и труда на съпруга ми. Затова, не мога да се съглася, че раждането е пъти над всякаква физическа и друга работа. Много хора (мъже/жени) работят не леки професии. Заради психическо претоварване се самоубиха няколко брокера от Уол Стрийт по време на финансовата криза. От тежка физическа работа пък тялото може да претърпи деформации. Това, че съм родила също не е леко, но немога да кажа, че на мен ми е най-тежко от всички.
Според мен, всеки трябва да даде от себе си в една връзка и то без да мери кой колко. И без това скоро се вижда и най-вече осеща всичко.
Как търпя мъжа ми? Мъжа ми го търпя, това съм обещала пред себе си, в съда и в църквата преди години. А претенциите му за чистачка, готвачка и т.н. хич нямам намерение да ги търпя. Имам проблем, търся решение. За себе си го намерих, тръгнах на работа - а той пое основните домакински функции. Вече все си повтаря колко е тежко да се върши работа с две деца.
Правилно ли разбирам предложението ри: когато не ни допада нещо в някой от семейството ни, да го натирим веднагически?

# 112
  • Мнения: X
На мен забележки за чистотата никога не са ми правени от страна на мъжа ми.. Но един прекрасен ден дойде баба му да види бебето... Тъкмо се бяхме прибрали от пазар и консултация и всички покупки бяха на масата в кухнята..а мивката ми пълна със снощните съдове 😖😬😁.. Та тя идва и ме дръпна настрани и ми вика как може да е толкова разхвърляно и тия чинии какво правят тука?!? Хахах падна ми пердето много бързо.. И и обясних, че ако внука и е така добър да погледа детето или да прибере поне покупките по местата им нямаше да е така.. Тя се сопна, видя бебка за 3 мин. и дим да я няма.. Само акъл знаят да дават някои хора.. Иначе реших проблема с чинията на масата 😁 сега му слагам да яде в пластмасови и после си ги изхвърля.. Само масата още не си бърше ама май е по- добре, иначе след всяко бърсане ще трябва да пускам прахосмукачката 😣🔫

# 113
  • София
  • Мнения: 24 839
Иначе реших проблема с чинията на масата 😁 сега му слагам да яде в пластмасови и после си ги изхвърля.. Само масата още не си бърше ама май е по- добре, иначе след всяко бърсане ще трябва да пускам прахосмукачката 😣🔫

Като циганите? И с пластмасови вилички и лъжички?
Вестник постилаш ли на масата, че да е по- удобно като приключи да го мачка и хвърли в кофата?
 doh smile3555

# 114
  • Мнения: 270
Щом няма претенции мъжа ти, а само бабчето, какво ти дреме?! Нали не живее с вас. То и тук всеки е с различно мнение-от това че си длъжна да се справяш с всичко сама, до това на му биеш шута. Не се вълнувай от външни хора, а извлечи полезното за теб. Добра стъпка са пластмасовите чинии, щом ти спестяват време.
Въпрос...когато мъжа ти помага, има ли я тенденцията да му търсиш кусури? Да му казваш ,че това не е така. Или да внимава много с детето? Питам заради коментара ти, че ако избърше трохите, след него трябва да минаваш с прахосмукачка. Такива комементари понякога обезсърчават. Включвай го в домакинството, ако ще и в началото да не е експерт. Същото и за детенцето. Успех!
ПС Абсурт, трябва ли човек да си оставя кожата само и само да не е "като  циганите". Ако ще и като африканците да сме, ако ми е лесно ще го правя.

# 115
  • Мнения: X
Той НЕ помага..никога с нищо! Дори и до магазина аз ходя с детето и количката..после едвам я качвам по стълбите! Дори и мъжката работа я върша аз.. Аз отпушвам канали, аз оправям мивката като потече от кранчето..общо взето съм си самодостатъчна ама както и да е.. Избрала съм си го, ще си го търпя.. А ако ли не, ставам и заминавам! ( с бебка естествено)

# 116
  • София
  • Мнения: 24 839

ПС Абсурт, трябва ли човек да си оставя кожата само и само да не е "като  циганите". Ако ще и като африканците да сме, ако ми е лесно ще го правя.

Не, разбира се, всичко си зависи от нивото.
Щом ти е комфортно да се храниш в пластмасите, проблем няма.

# 117
  • Мнения: 758
Хората се променят с времето, само желание да има. Не трябва да си го търпите, а да поеме част от домакинските задължения. Ако бях на Ваше място, щях да го изисквам всеки божи ден. Все отнякъде трябва да се почне. 

# 118
  • Мнения: X

ПС Абсурт, трябва ли човек да си оставя кожата само и само да не е "като  циганите". Ако ще и като африканците да сме, ако ми е лесно ще го правя.

Не, разбира се, всичко си зависи от нивото.
Щом ти е комфортно да се храниш в пластмасите, проблем няма.

Такаа.. Относно нивото.. Какво искааш да кажеш? И на мен не ми е приятно да сервирам в такива чинии, но като го правя съм на по- ниско ниво от твоето ли? Чинии у нас колкото искаш, кеф ти порцелан, кеф ти дуралекс и прочие..съдове имам колкото за гостите на циганска сватба! Я кажи колко ми е ниско нивото, щом съм избрала да не се карам с мъжа ми, защото последния път като му казах да си почисти масата той изхвърли чинията ( не пластмасова ) в коша и каза ето почистих и излезе?! Жената не е длъжна да целува задника на мъжа си! Ти щом си такава примерна домакиня, сервирай си и в кристал ако искаш!

# 119
  • София
  • Мнения: 24 839
Такаа.. Относно нивото.. Какво искааш да кажеш? И на мен не ми е приятно да сервирам в такива чинии, но като го правя съм на по- ниско ниво от твоето ли? Чинии у нас колкото искаш, кеф ти порцелан, кеф ти дуралекс и прочие..съдове имам колкото за гостите на циганска сватба! Я кажи колко ми е ниско нивото, щом съм избрала да не се карам с мъжа ми, защото последния път като му казах да си почисти масата той изхвърли чинията ( не пластмасова ) в коша и каза ето почистих и излезе?! Жената не е длъжна да целува задника на мъжа си! Ти щом си такава примерна домакиня, сервирай си и в кристал ако искаш!

Защо се засягаш?
Да, различно ти е нивото от моето- аз пластмасова чиния купувам само за помен- на Задушница.
Няма сила, която да ме накара да си сипя в нещо такова.
Е, има хора, които и само на ленени покривки се хранят, ама не съм на тяхното ниво, без да им се ядосвам и да подскачам като ощипана.......

# 120
  • Мнения: X
Ти почна с нивото, не аз! Нещо не ми харесва да ме сравняват с циганите.. И чиниите са симпатични ,шарени и всъщност са картонени което не е от значение и надали стават за помен или погребение.. И аз не ям в тях, а мъжа ми.

# 121
  • Мнения: 2 109
  Теб всъщност устройва ли те този начин н живот? Имаш ли изобщо време за себе си, за хоби, за излизане с приятелки? Смяташ ли, че този модел е добър пример за дъщеря ти?
  След като не се е включвал и преди детето, това означава, че няма да го прави и когато детето тръгне на градина, а ти на работа.
  Според мен, сега е момента да изискаш участие на мъжа си в домакинството и да му обясниш, че не е на хотел.

# 122
  • Мнения: X
  Теб всъщност устройва ли те този начин н живот? Имаш ли изобщо време за себе си, за хоби, за излизане с приятелки? Смяташ ли, че този модел е добър пример за дъщеря ти?
  След като не се е включвал и преди детето, това означава, че няма да го прави и когато детето тръгне на градина, а ти на работа.
  Според мен, сега е момента да изискаш участие на мъжа си в домакинството и да му обясниш, че не е на хотел.
Време за себе си... Тцц време за мен имах преди да родя.. Аз дори сутрин кафето си пия по 1 час, защото тя мрънка след ядене, трябва да я мия да търча да и давам бибката, защото ако я изпусне и комшийте я чуват и тн..и тн.. А все още е рано да и давам пример, ако нещата не се променят когато това време дойде, ми е най- лесно да си тръгна! Спира ме факта, че не искам да е поредното дете без баща, защото знам какво е..

# 123
  • Мнения: 758
Adell 666, реакцията на мъжа Ви да хвърли чиния в коша и да каже, че е почистил, с ясното съзнание, че Вие ще се наведете, вземете от там и измиете, е меко казано неуважителна. Нямам представа как бих реагирала в такава ситуация, дано никога и не разбера...със сигурност обаче, не е такова съжителството, което бих искала за себе си. Ако вашият партньор се отнася по този начин към Вас и ежедневието Ви, не взима дума от разговори за промяна, не мисля, че може да имате очаквания... Това несъмнено ще Ви изморява и обезсърчава с всеки изминал ден...

# 124
  • Мнения: 18 328
Много грозна демонстрация и липса на разбиране към Вас от мъжа Ви. В такива случаи наистина се питам - как го избрахте този човек? Не критикувам, нали, само питам. Какви качества видяхте в него, та именно той да стане баща на детето Ви? Thinking

# 125
  • Мнения: X
Много грозна демонстрация и липса на разбиране към Вас от мъжа Ви. В такива случаи наистина се питам - как го избрахте този човек? Не критикувам, нали, само питам. Какви качества видяхте в него, та именно той да стане баща на детето Ви? Thinking
В началото беше нещо съвсем различно.. Може би и обстановката в която работех също беше от значение..бях обградена от тъпаци ..и изведнъж мм дойде и видях нещо различно.. Нямаше тъпи селски намеци и приказки, беше мил и възпитан.. 😁😁😂

# 126
  • Мнения: 21 538
Адел, разбирам че дори след хвърлянето на чинията в коша, мъжът ти продължава да го чака всеки ден вечеря и ти му сервираш.

Мисля, че ще трябва да предприемеш някакви по-сериозни мерки, ако отношението му ти тежи. Явно е извънредно нагъл, което може би изисква и извънредни мерки. Предполагам, че се опитваш да му налееш ум и разум с приказки, и вероятно с мрънкане.
Включвай тежката артилерия.

# 127
  • Мнения: 18 558
Не разбирам защо готвиш и сервираш на някой, който демонстрира подобно отношение.

# 128
  • Мнения: X
Готвя е силно казано, много рядко готвя.. Пържа нещо на бързо във фритюрника, режа два домата и това е.. Ннали е лято,трябва да пазим фигури 😁

# 129
  • Мнения: 15 654
Имам 2 деца. Нямам съдомиялна за момента. Мия чинии след всяко хранене вкъщи. Никога нямам чинии в мивката. И през ум не би ми минало да сервирам на някого вкъщи храна в пластмасова или картонена чиния, само защото после трябвало да измия чиниите. То пък големия труд дето е да измиеш набързо 3 чинии. Ако има миялна пък съвсем не виждам проблем. Все пак това е моя съпруг и моите деца - никога не бих им дала подобен пример. Да не говорим, че едното ми дете е момиче - на това ли трябва да я науча? Че дори на кучето мия чинията и купичката с вода всеки ден. Айде стегнете се момичета - млади сте. Едно дете сте родили и вече олеле майко - все едно кой знае какво сте направили.

# 130
  • Мнения: X
Тук става въпрос за отношението, а не че ми пречи да измия една чиния.. И какъв пример да давам на 40 дневно бебе? Докато порастне много неща ще се променят.. А мм щом има желание да изхвърля чинии, значи не му пречи да ги хвърля и да яде в картонени..

Последна редакция: чт, 15 авг 2019, 10:02 от Анонимен

# 131
  • Мнения: 1 501
И ние постоянно си взимаме пластмасови чинии и после почистването е супер лесно. Ползваме и порцеланови и имаме миялна. Голяма работа. Не виждам за какво ниво си говорим, не сме в английската аристокрация. Като ни пораснат децата, ще си стоим в музея на чистичко, ще ни е подредено и в кристал ще ядем. Ама сега е по-важно да изградим връзка с детето си и и да градим кариера според мен, а не в каква чиния ям. Честно казано аз не ги разбирам тези префърцунени неща и не ми е особено важно в каква чиния ям.

# 132
  • Мнения: 15 654
Айде да си кажем истината - мъжа ти работи от 18.00 ч до 5.00 ч с таксито. Това са си едни 11 ч работно време и то през нощта. След това се прибира, понякога храни бебето, ако му е време и ляга да спи. Спи няколко часа и става да развозва някакви клиенти, които най-вероятно са му на абонамент. Значи и през деня не спи, като хората, ами става да си върши работата, с която изкарва пари /по това, което написа в темата до тук/. Значи по твоята логика този човек няма право на сън и почивка - трябва да работи по цяла нощ, а през деня да върши домакинската работа, защото ти си родила едно дете и смяташ, че с това се изчерпва твоята отговорност за семейството ви? И не заслужава да му сложиш една нормална чиния с ядене, и след това да я измиеш?  Извинявай, обикновено зашитавам жените в този форум, обаче в твоя случай си е чист мързел и лигавщина. Това е елементарно отношение към ТВОЯ съпруг. Аз разбирам да работи някъде от 9.00 до 17.00 ч с 1 час обедна почивка, обаче неговото си е нощен труд - заслужава едно елементарно отношение поне. А не да му сервираш, като на някакво куче яденето в пластмасова чиния щото видиш ли те мързи да я измиеш след това.
Пак казвам - това, че си родила едно дете не значи, че нищо друго не трябва да правиш. Всички тук имаме деца. Не сме умрели, че сме си изчистили домовете, измили сме си чиниите и сме сготвили. Някои ходят и на работа, по две - три деца гледат, че и кучета даже. Всичко е въпрос на желание и на правилна организация на времето /пак казвам/.

# 133
  • Мнения: X
Не съм от мързеливите жени дето все мрънкат за нещо.. Чистя си апартамента когато имам възможност било то и в 11 вечерта.. Не ми е проблем да мия и чинии..пак казвам, че въпросът е друг..отношение се нарича! Той работи когато си поиска, няма точен час в който да трябва да излезе или да се прибере..въпрос на избор е..какво предпочита.. А на мъж който почиства масата един път в годината и то си изхвърля чинията в кофата ако искам ще му сервирам и директно върху масата, защото той няма елементарно уважение към мен! Нито някога съм го карала да върши моята работа вкъщи.. която в момента не е малко.. Детето не спи през деня..най- много до 11 и после цял ден се разнасяме, защото има колики и плаче.. Ако се излъже да заспи то е за 20 минути през които или гладя или нещо чистя или готвя или простирам..Това е, явно не съм супергерой!

# 134
  • София
  • Мнения: 16 203
Имам 2 деца. Нямам съдомиялна за момента. Мия чинии след всяко хранене вкъщи. Никога нямам чинии в мивката. И през ум не би ми минало да сервирам на някого вкъщи храна в пластмасова или картонена чиния, само защото после трябвало да измия чиниите. То пък големия труд дето е да измиеш набързо 3 чинии. Ако има миялна пък съвсем не виждам проблем. Все пак това е моя съпруг и моите деца - никога не бих им дала подобен пример. Да не говорим, че едното ми дете е момиче - на това ли трябва да я науча? Че дори на кучето мия чинията и купичката с вода всеки ден. Айде стегнете се момичета - млади сте. Едно дете сте родили и вече олеле майко - все едно кой знае какво сте направили.
Това е страхотно описание как сами произвеждаме слугини от дъщерите си. После ще получим равенство "някой друг път"...

# 135
  • София
  • Мнения: 17 315
Той НЕ помага..никога с нищо! Дори и до магазина аз ходя с детето и количката..после едвам я качвам по стълбите! Дори и мъжката работа я върша аз.. Аз отпушвам канали, аз оправям мивката като потече от кранчето..общо взето съм си самодостатъчна ама както и да е.. Избрала съм си го, ще си го търпя.. А ако ли не, ставам и заминавам! ( с бебка естествено)

В интерес на истината, с първия ми съпруг и с голямото ми дете живеех така. Така бях свикнала, че в един момент не ми правеше впечатление. Направо не мога да повярвам какъв идиот съм била.
Накрая заради любовниците му се разведох де, с другото толкова бях свикнала, парите си изкарвах, детето си гледах, домакинството, приятелки си имах ... за какво ми е бил и сега не знам.

# 136
  • Мнения: 18 558
Колко пък да е изморен, та да не може да си вдигне чинията със ставането от масата и да я отнесе до мивката. Едва ли масата е на 150 метра.

# 137
  • София
  • Мнения: 13 363
Проблемът е и при двамата.
Той явно е научен, че мъжът само изкарва парите, а жената прави всичко друго.
Тя пък е прекалено вторачена в детето от една страна и от друга страна не му заявява в прав текст, че не харесва този начин на живот и не показва на практика, че не й харесва.
Не съм пример за подражание, но още преди четвърт век моят съпруг каза, че се е оженил за жена, а не си е взел слугиня. По-важно му е да съм свежа, поддържана и отпочинала, заради което домакинства и научихме и децата да домакинстват. С 4 деца и 3 кучета, днес ме изпрати на маникюр и остана да мие тави, че миялната няма да се справи. В интерес на истината, през август той почива и никога не е работил нощем, а държи ли се като мъжа на Адел - ще си сготвя, ще се наям и той ще има да чака да му сервирам.

# 138
  • София
  • Мнения: 24 839
Това е страхотно описание как сами произвеждаме слугини от дъщерите си. После ще получим равенство "някой друг път"...

Хи,хи! Слугини, викаш, задето са си изчистили къщата, в която по цял ден те самите и децата им са?
Права си-- къде по- равноправно е да си седиш в кочината, зарината в боклук и гладна, чакайки мъжът да се прибере от работа, че да ти изчисти и сготви. Joy

ПП. Равноправно ти е дадена възможността да се омъжиш за човек с качества и възпитание, на които държиш.
Когато не го направиш, а тръгнеш с идеята, че ще го промениш като ти е вързан в кърпа, щото Пена и Гана така си били дресирали мъжете, пък и в бгмамата така те учат, работата я пиши "бегала".

# 139
  • Мнения: 21 538
Абе няма причина здрав-прав мъж да не си сипе да яде и после да си занесе чинията в мивката да я измие, ами да я мета в коша, няма какво да му търсите оправдания.

 Недопустима наглост е това.

# 140
  • Мнения: 758
Ако изискванията на мъжа са авторката да прави всичко вкъщи, то и нейните могат да бъдат да изкарва наистина кинти, а не някакви къси. И никак  не е маловажно, че дете е родила и си го гледа сама. И не е вярно, че не е голяма работа-голяма е! А къщата тя каза, че си чисти и пере, и прочие. И няма как да е по друг начин, нали той нищо не пипал. Срамота! Защото заради такова поставяне на жената от други жени сме на тоя хал. Уморен бил и от сън имал нужда, тя не знае на коя планета се намира от безсъние и безсилие, той бил уморен, че и да му се радва, като ѝ хвърля чинии в коша. Нейният мъж бил, а тя пък е неговата жена. Много го търпи, много...всеки ден трябва да му скача. Ръфлек, намерил, че се насерил...
Adell 666, дано не съм Ви обидила, но мъжът Ви никак не е прав.

# 141
  • Мнения: 18 558
Между другото, и през двете майчинства съм вършила по-голямата част от домакинските задължения. Не защото съм била слугиня, а защото съм организирана, което ми беше в помощ, като се върне ММ от работа, да се видим, а не да се юрваме в битовизми. Но! Винаги съм очаквала елементарен принос към моя труд - да си вдигне чинията и да я сложи в миялната, а не в празната мивка, да си прибере обувките в шкафа, а не да трупа в коридора, да не си размята вещите в оправения хол и т.н. Също и чат-пат, като ми писне, да подхване нещо и той - я пералня, я миялна. За което не съм вдигала скандали, а просто подканях. И понеже човек приема да даденост да му е чисто, уютно и сготвено (тук признавам, че и аз имам тази склонност), от време на време домашното духче излизаше в отпуск.

# 142
  • Мнения: 15 654
Това е страхотно описание как сами произвеждаме слугини от дъщерите си. После ще получим равенство "някой друг път"...

Не е до слугини. Когато двамата съпрузи ходят на работа е редно домакинската работа и грижата по децата да се разпнедели поравно. Единия ще направи вечерята, другия ще сложи масата и т.н. Но, когато единия работи, а другия по някаква причина си стои вкъщи /дали по майчинство или защото така са се разбрали/, то е редно този, който за момента е вкъщи да поеме и домакинските задължения. Никой не казва, че не може мъжа да хвърли боклука на излизане или да напазарува, когато се прибира вкъщи от работа. Но не смятам за редно жена, която си е вкъщи да стои и да чака мъжа й да се прибере и да започне да шета из къщата само, защото жената видиш ли е родила дете. В този вариант ролите са разпределени - единия работи, другия върши домакинската работа.

# 143
  • София
  • Мнения: 16 203
Гледането на бебе/деца не е равносилно на “стоене вкъщи”. Както и лежането болна на легло не е равносилно на стоене вкъщи - иначе и двете са  реално “стоене вкъщи”. Затова независимо кой ходи на работа извън къщи (подчертавам -извън, защото гледащият децата работи вкъщи), домакинстват поравно. Или, по собствено желание и избор живеят в 17 век.

# 144
  • Мнения: 270
И за мен е непонятно да се каже за жена с пеленаче, че времето което прекарва у дома "стои и чака мъжа и да се прибере". Самото сменяне на памперси, кърмене/приготвяне на шише и т.н. са си работа. Ако беше песен, нали на гледачките на деца пари нямаше да им се дава, то това нали не е работа...Че хората и учат, за да работят в детски ясли...Хаха, сега си представих детските учителки, които " нищо не правят" по цял де ...как запрятат ръкави да готвят, чистят, перат, че да се води, че и те работа са свършели.

# 145
  • Мнения: 21 538
По тази логика, ако някой работи от дома си, като се прибере половинката трябва да е изблизал къщата и сготвил, защото си "стои вкъщи".

Домакинската работа си е домакинска работа, ако ходите и двамата на работа, нали пак си я поделяте като се приберете. Каквато част от задълженията е изпълнявал мъжа, те пак си му остават и когато жената гледа бебето, какво толкова.

# 146
  • Мнения: X
Гледането на бебе/деца не е равносилно на “стоене вкъщи”. Както и лежането болна на легло не е равносилно на стоене вкъщи - иначе и двете са  реално “стоене вкъщи”. Затова независимо кой ходи на работа извън къщи (подчертавам -извън, защото гледащият децата работи вкъщи), домакинстват поравно. Или, по собствено желание и избор живеят в 17 век.
Ох, чак се чудя защо изхаби тези около 3 минути, за да го напишеш. Самият факт, че се налага да се обяснява такова нещо, е показателен за степента на разбиране, която ще получиш, след като си го обяснила. Пей си, Пенке ле.
Бих го казала вкратце - майчинството е за гледане на дете, а не ти се плаща от държавата, за да отсервираш на мъжа.

# 147
  • Мнения: 21 538
Ама явно трябва да се повтаря, защото може да се яви някой индивид, който е останал с такова впечатление и да изисква от жена си да го прави.

# 148
  • София
  • Мнения: 16 203
Ааа, знам, хеле пък от АбсурТ. Белкем някоя млада наивна девойка ме прочете по-навреме.

# 149
  • Мнения: 15 654
Ами то си е до приоритет. Едни жени искат дома им да е чист и подреден до колкото е възможно разбира се с малко дете/деца /не говоря за чистота, като в аптека/, а други нямат нищо против да стоят в кочина, пълна мивка с чинии и невдигната маса, само да сменят памперси и да хранят бебето. В крайна сметка всеки сам си решава в каква обстановка ще стои по цял ден и ще си отглежда децата.

# 150
  • Мнения: 21 538
И откъде ще дойде тая кочина, мивка пълна с чинии и невдигната маса, когато майката и бебето си стоят вкъщи и бебето суче, или е на АМ, а майката едвам има време да яде на крак?

 Да не е от съпружието, което не благоволява и чинията си да вдигне, като е вечерял?

# 151
  • София
  • Мнения: 16 203
Мдааа, защото на П*тьо ще му изсъхнат ръцете, ако пусне прахосмукачката или зареди миялната.

Ирис ме е изпреварила Simple Smile

# 152
  • Мнения: 2 109
  И при нас се е случвало някой от двамата да си остане в къщи и да поеме всички домакински задължения, но майчинството не е стоене в къщи и нищоправене.
  Какъв е проблема мъжа да пусне една прахосмукачка вечер? До сутринта няма да се изцапа пак, че жената да стои в кочината цял ден.

# 153
  • Мнения: X
Ъъъ, това не беше ли темата с неотсервираната чиния.
Той го мързи да мръдне от масата до мивката, ти прахосмукачка да пускал. Много го надцени този екземпляр, не знам, мъж мога ли да го нарека.

# 154
  • София
  • Мнения: 24 839
Абе няма причина здрав-прав мъж да не си сипе да яде и после да си занесе чинията в мивката да я измие, ами да я мета в коша, няма какво да му търсите оправдания.

 Недопустима наглост е това.

Никой не му търси оправдания.
Фактите са такива и неговата ценностна система е такава, а тя я е приела като своя.
Ако му беше дала отпор и поставила свои критерии преди да заживее с него и дете да роди, нямаше да се стигне дотук.
Сега, ако иска нещо да се промени, трябва да извади всичките женски оръжия и полека-лека да обърне нещата.
Но, като гледам, тук пак са разпънали мъжкия арсенал- тропане с краче, да му спре сипването на манджа, следва спирането на секса и разминаването като през турски гробища.
Най- прекия път до никъде-то.

# 155
  • Мнения: 3 148
Хммм... все се чудя, защо съпруга се отнася толкова зле, че чак си е изхвърлил чинията? Може ли и авторката да се отнася зле с него? Колко трябва да е озлобен този мъж към авторката, към жената, която уж обича? Абсолютно не мога да си представя, че здрав, прав човек, няма да направи нещо, ако бъде помолен.

# 156
  • София
  • Мнения: 24 839

Бих го казала вкратце - майчинството е за гледане на дете, а не ти се плаща от държавата, за да отсервираш на мъжа.

Още по-вкратце, майчинството е не да гледаш/съзерцаваш детето, а да го отглеждаш вкъщи.
Което включва чист и подреден дом, за да няма зарази и неидентифицирана фауна, чисти дрехи- и твои, също.
И качествена храна- както за детето, така и за теб, особено ако кърмиш.

# 157
  • София
  • Мнения: 16 203
...и всичко това с бебе, което виси по час на гърдата, спи 15 мин и пак търси.

# 158
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Ама то за гладен човек въобще не е проблем кой ще сипва и ще сервира, когато преди това някой друг се е връткал на пета около манджата. А най-нормалното нещо е, като се наплющиш добре, да храносмелиш спокойно. Жената за какво ти е, ако една маса не може да оправи и едни чинии не измие?

# 159
  • София
  • Мнения: 17 315
Хммм... все се чудя, защо съпруга се отнася толкова зле, че чак си е изхвърлил чинията?

Аз разбрах, че картонената чиния си е изхвърлил, не обикновената. То оставаше и нормална чиния да хвърли вместо да я измие.

# 160
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Порцелана е изхвърлил след молба да си прибере масата, затова сега яде в картонена.

# 161
  • Мнения: X
Оказа се, че чинията е била картонена, да. От такива яде, от мързел.

# 162
  • София
  • Мнения: 24 839
Оказа се, че чинията е била картонена, да. От такива яде, от мързел.

Не от мързел, а от убеденост, че това са нормалните отношения и ангажименти на мъжа и жената в семейството, и в каквата му сипе, в такава.
А, тя с картонената чиния и изведнъж изникналото изискване да си прибира след хранене, в неговите очи просто се скатава от задълженията си. Което само води до все по- засилващи се чувства на неудовлетвореност и от двете страни.

# 163
  • София
  • Мнения: 16 203
Ама то за гладен човек въобще не е проблем кой ще сипва и ще сервира, когато преди това някой друг се е връткал на пета около манджата. А най-нормалното нещо е, като се наплющиш добре, да храносмелиш спокойно. Жената за какво ти е, ако една маса не може да оправи и едни чинии не измие?
Именно. Човекът си търси човек за дружинка, да общуват, да се обичат, а животното - само секс и храна да му принася. То животното затова се е женило...

# 164
  • Мнения: X
Почнах да му слагам в картонена, след като изхвърли една от стъклените в кофата.. С нищо не съм го засегнала, за да получа такова държание..Той си е нервак и при най- малкото нещо казано на въпреки излизам аз виновната..

Последна редакция: чт, 15 авг 2019, 19:02 от Анонимен

# 165
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Стига с това тя си го е взела такъв. Не са такива в началото. Адел на два пъти спомена, че е бил внимателен и обичлив. Сега е пълна противоположност и тя се чувства сама. Така е озаглавена и темата.

Има мъже, които съвсем практично подхождат към брака. Търсят си не жена, а майка за децата, която овреме да приучат, че домакинството е само нейна работа с приказки аз работя, ти си седиш вкъщи. Мъж, който така с лека ръка омаловажава грижите за дете и домакинство, трябва на не пада по-долу от миньор или да бърка ръчно бетон по цял ден, за да има очи да се перчи, че работи. Всички хора, включително и жени, работят. Е, и? Голяма работа, голямо нещо. Такси.

# 166
  • Мнения: 2 109
Вяра, много си права, че не са такива в началото. Както казах, ММ също се опита да се скатава след раждането, а не е такъв. Имало е и моменти, когато е въртял цялото домакинство, заедно сме от 9 години, не се познаваме от вчера.
  За това посъветвах авторката да взима мерки, докато е време. Периода след раждането е стресов и за двамата, но това поведение и отношение лесно може да премине в постоянно.
  Авторката си познава мъжа и знае какво би действало при него. При нас подейства тропането с краче, дадох му задачка да помисли, ако аз върша всичко, за какво ми е той. Бързо си отговори и нещата си влязоха в ритъм.
  Авторката обаче е зависима финансово, което реално изключва тропане с краче.

# 167
  • София
  • Мнения: 17 815
Аз пък ям всеки ден в хубави чинии и после ги хвърлям и чупя като на гръцка сватба. Не сте ми на нивото...
Айде стига с тия простотии, как може да я критикувате, че му слага в пластмаса след подобна демонстрация- да хвърли в кофата чиния и тя да мие след него. Даже много му дава. Като се държи като пес, ще яде като пес.

# 168
  • Мнения: X
Вяра, много си права, че не са такива в началото. Както казах, ММ също се опита да се скатава след раждането, а не е такъв. Имало е и моменти, когато е въртял цялото домакинство, заедно сме от 9 години, не се познаваме от вчера.
  За това посъветвах авторката да взима мерки, докато е време. Периода след раждането е стресов и за двамата, но това поведение и отношение лесно може да премине в постоянно.
  Авторката си познава мъжа и знае какво би действало при него. При нас подейства тропането с краче, дадох му задачка да помисли, ако аз върша всичко, за какво ми е той. Бързо си отговори и нещата си влязоха в ритъм.
  Авторката обаче е зависима финансово, което реално изключва тропане с краче.
Напротив! От както съм се прибрала с бебето от болницата, пазарувам всичко необходимо с мой пари.. Господина за 40 дни е купил едни памперси и едно АМ.. Не съм решила, не съм си събрала багажа.. Ама как да оставя дете без баща, само защото не си вдига чиниите, не помага вкъщи и работи 😖.. Вчера говорихме.. Дадох му срок до 15 септември, ако не почне да се включва в " нищо неправенето по цял ден " си заминаваме.. Нищо не каза..

Последна редакция: пт, 16 авг 2019, 03:14 от Анонимен

# 169
  • Мнения: 24 467
Адел, то все по-рошо звучи. В началото беше като малки отклонения от нормата за семейно втлючване в задълженията. Сега за има - няма някоя седмица и понеже не съм чера темата от дни , сякаш са се влошили нещата.
Добре, че сте говорили. Така няма да станат нещата, ако продължат по този начин.

# 170
  • Мнения: 3 148
Въпрос - той искаше ли детето?

# 171
  • Мнения: X
Да, аз бях тази дето се колебаеше..исках и аз детенце, но си мислех че не сме готови.. Само че ако чакаш прекалено дълго може да стане късно..

# 172
  • София
  • Мнения: 24 839
Напротив! От както съм се прибрала с бебето от болницата, пазарувам всичко необходимо с мой пари.. Господина за 40 дни е купил едни памперси и едно АМ.. Не съм решила, не съм си събрала багажа.. Ама как да оставя дете без баща, само защото не си вдига чиниите, не помага вкъщи и работи 😖.. Вчера говорихме.. Дадох му срок до 15 септември, ако не почне да се включва в " нищо неправенето по цял ден " си заминаваме.. Нищо не каза..

А, това е нещо друго! Поздравления! bouquet

# 173
  • Мнения: 15 654
Напротив! От както съм се прибрала с бебето от болницата, пазарувам всичко необходимо с мой пари.. Господина за 40 дни е купил едни памперси и едно АМ.. Не съм решила, не съм си събрала багажа.. Ама как да оставя дете без баща, само защото не си вдига чиниите, не помага вкъщи и работи 😖.. Вчера говорихме.. Дадох му срок до 15 септември, ако не почне да се включва в " нищо неправенето по цял ден " си заминаваме.. Нищо не каза..


Дано да не се стигне до раздяла, защото не мисля, че би срещнала разбиране от детето ти един ден, когато му заявиш, че си напуснала баща му, защото "не си вдига чиниите, не помага вкъщи и работи"

Винаги съм била на мнение, че преди да вземе толкова крайни решения, човек трябва да пробва всичко възможно да спаси положението. Най-малкото, за да може да бъде с чиста съвест, че е опитал всичко. Все си мисля, че с повечко разговори и напомняния може да се стигне до благоприятен развой на събитията

# 174
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Не мога да разбера защо си мислите, че като си вземе детето се върне при родителите си, ще е за цял живот. Говори, уведомява го, че ще се изнесе и без да желае родителите ѝ ще разберат доста неща от семейния им живот, защото ще трябва да им обяснява защо се връща - не отбира. Изнася се без много обяснения и го оставя да си разсъждава.

# 175
  • Мнения: 15 654
Да де, но какво ще стане, ако той се промени, тя се върне и след няколко месеца пак си стане същия? Пак ли ще го напусне? И до кога така? Нали се сещаш, че с постоянни изнасяния ще изгуби всякаква тежест и изобщо няма да му прави впечатление, когато го заплашва с напускане, защото той ще си знае, че тя рано или късно пак ще си се прибере.

# 176
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Това са пълни глупости. Тя си го познава най-добре. Аз и ти може само да хвърляме боб.

Не ми харесва начинът, по който я действа: не му изнася нещо, примерно да си вдигне масата, изнервя се и я прави за две стотинки или запазва хладнокръвие и прави нагла демонстрация, изхвърляйки порцелана в кофата. Подходът е според настроението. Ако не му харесва храната, да си каже. Но да ми прави циркове...

# 177
  • Мнения: X
При мен няма такива връщания.. Тръгна ли веднъж е завинаги, при него е същото.. А относно храната..той яде само моята, ако майка ми или майка му донесат нещо сготвено не го и поглежда.. Според него само аз и баба му можем да готвим 😁.. Та чинията я хвърли след като си изяде яденето 😁

# 178
  • Мнения: 15 654
При мен няма такива връщания.. Тръгна ли веднъж е завинаги, при него е същото..

Хората са казали "Голям залък хапни, голяма дума не казвай!". Защото "край" с дете не е, като "край" без дете. Жените особено сме склонни на много повече компромиси в името на детето. И, когато се успокоим, и осъзнаем, че сме казали "край" за няколко мръсни чинии и невдигната маса, рязко започваме да се чудим дали пък не сме сбъркали и дали заради нещо малко не сме оставили детето си да расте без баща. Не го казвам с лоши мисли - предупреждавам те, да си имаш едно на ум.

# 179
  • Мнения: 3 148
Адел, сама казваш, че мъжа ти винаги е бил малко по раздразнителен, това не ти ли е правило впечатление от по рано? Преди помагал ли ти е в домакинството?

# 180
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 340
Значи сърцето майчино да се къса от въпроси, а бащата винаги има избор да се държи неадекватно?

Приказките веднъж за винаги са в действие при млади, зелени и неопитни. Страхът от изоставяне спасява временно положението и ви държи в цялост. Ти размисляш, той размисля за момента. Но моменти, подобни на този - бол. Не може всеки път да се късат нерви заради глупости или жената да наведе глава, днес да му прибере чиниите, утре да изтърпи любовницата, да няма лично време заради битовизмите, след години и детето да не иска да общува с безхарактерната си майка.

От дистанцията на времето чак става ясно, че няма как да се разделите заради подобна глупост: ти искаш мъж на място, той го разбира това място само в таксито, откъдето идват парите.

# 181
  • Мнения: 15 654
Аааа, момент - никъде не съм казвала, че жената трябва да търпи изневери и любовници. Извинявай, обаче е неуместно да се сравнява това с невдигната чиния от масата. Това са две толкова различни неща, че няма как да се слагат под общ знаменател.
Има и нещо друго - един човек е такъв какъвто е. И след определена възраст не се променя. При поставяне на ултиматум може да се промени за някакъв период от време, но това е насила и не му идва отвъртре. Следователно след време пак си става такъв, какъвто е. А дали половинката му ще се примири или ще си тръгне вече си е нейно решение. И тук в тази история нещата са така - той иска тя да се промени и да започне да му вдига чинията, тя иска той да се промени и да започне да си вдига чинията. Тя отказва да се промени, защото мисли, че е права, той отказва да се промени, защото мисли, че е прав. Ха сега де?

# 182
  • Мнения: 21 538
При мен няма такива връщания.. Тръгна ли веднъж е завинаги, при него е същото.. А относно храната..той яде само моята, ако майка ми или майка му донесат нещо сготвено не го и поглежда.. Според него само аз и баба му можем да готвим 😁.. Та чинията я хвърли след като си изяде яденето 😁

Намерил, та се забравил, викаше баба ми за такова, като твоя мъж.
Изглеждаш ми решителна жена, вярвам, че няма да позволиш да те действа както си иска.

И още нещо, това че някои гевезелъци са вървели, когато са се взели, не значи, че е длъжна да ги търпи до края на живота им. Бас държа, че може да яде и друго, освен сготвено от авторката и баба му, че и сам да си сготви. Претенциите му са направо смехотворни..

# 183
  • София
  • Мнения: 17 815
Има разлика между "мързи го да си вдигне чинията" и "унижава ме като куче, хвърляйки я в коша"

# 184
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Жените особено сме склонни на много повече компромиси в името на детето.
Точно така. И ако на това не се сложат някакви граници, то се стига до поведение като това на въпросния от темата - лежи на кълката, че само ти трябва да мислиш за семейството, че да има детето баща, и оттук нататък той ще ти скача на главата, пък ти ще правиш компромиси за всичко. Много погрешно схващане е това. Ако той иска да се запази семейството, да прави нужното от своя страна. Проблемът не е във вдигането на чинията - проблемът е много по-сериозен и се корени в разбиранията му като цяло за отношенията в семейството и държанието му към нея. Все едно е излязъл от разказ на Константин Петканов. Няма да му окапе пишката, ако си вдигне и измие чинията. Вместо да проумее това елементарно нещо, той тръгнал да ги хвърля. И от нея се очаква да се примирява и да не иска от него съответно държание. Ами ако почне и тя така?

# 185
  • Мнения: 3 148
Скрит текст:
Жените особено сме склонни на много повече компромиси в името на детето.
Точно така. И ако на това не се сложат някакви граници, то се стига до поведение като това на въпросния от темата - лежи на кълката, че само ти трябва да мислиш за семейството, че да има детето баща, и оттук нататък той ще ти скача на главата, пък ти ще правиш компромиси за всичко. Много погрешно схващане е това. Ако той иска да се запази семейството, да прави нужното от своя страна. Проблемът не е във вдигането на чинията - проблемът е много по-сериозен и се корени в разбиранията му като цяло за отношенията в семейството и държанието му към нея. Все едно е излязъл от разказ на Константин Петканов. Няма да му окапе пишката, ако си вдигне и измие чинията. Вместо да проумее това елементарно нещо, той тръгнал да ги хвърля. И от нея се очаква да се примирява и да не иска от него съответно държание. Ами ако почне и тя така?
Напълно съм съгласна, но защо чак сега се е "сетила", че нещо не ок? Едва ли преди си е раздигал и миел. Т.е. защо е очаквала, че като дойде бебе, той ще е по различен и изведнъж от самосебе си ще се промени. Другото е, че когато са били още росни пресни, не е положила никакви усилия да го промени поне малко.
Според мен трябва да му даде малко шанс, може пък поне да е добър баща, дори и да не домакинства, поне да се занимава с поотрасналото дете.

# 186
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не знам да съм казала да се маха от него. Мисълта ми беше, че трябва да прекрати това отношение към себе си. А след като не е станало с добро, ще трябва по-твърдо отношение. Което не значи сръдни, крясъци и истерии. Има си други начини, които също работят. Преклонената главица сабя не я сече ама и много пати. И друго - подобно поведение от страна на такъв тип човек в масата случаи при примирение става още по-гадно.

# 187
  • Мнения: 15 654
Съгласна съм, че реакцията му с изхвърлянето на чинията е грозна. Затова казвам, че трябва да се говори и да се подсеща, за да му се изгради навик с времето да го прави. Но разялата е прекалено крайно решение за нещо такова. Защото накрая ще стане така - тя ще го напусне, ще си вземе детето, детето ще порасне и един ден, като я попита "Мамо, защо напусна тате?" тя ще му отговори "Защото не искаше да си вдига чинията от масата и си хвърляше мръсните чорапи до коша за пране, вместо в него". Е, това нормална причина ли е за раздяла? Та на авторката й отнема повече време да чете и да отговаря в темата, отколкото би й отнело да премести чинията от масата в мивката и да хвърли в коша за пране 2 чорапа.

И за да успокоя авторката ще кажа, че повтарям на ММ вече 10 години, след като си изпие кафето да си остави чашата с чинийката в мивката, а не на плота. Ами 10 години си го прави и това е. И какво трябва да направя според вас - да го напусна с гръм и трясък ли?

# 188
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Да, но не се е държал кофти с теб, като си му напомняла, нали? Нито пък е мятал чаши и чинии от яд. Отношението е много важно, важно е и как мъжът се държи с жена си. Не само тя към него, та само към нея да има очаквания.
За раздяла не съм говорила, но какво ще казва на детето си не бива да е причина за вменяване на вина, пак у нея. Ами защо не се зададе и въпросът, ако детето пита баща си защо майката го е зарязала, и той отговори "ами защото се държах като бей и хвърлях чинии", по-малко зле ли ще е?

# 189
  • Мнения: 15 654
Не ми е мятал чинии, защото аз си повтарям, но си му я прибирам. Мия я и сагата приключва. Никога не съм му вдигала скандал за такова нещо, защото за мен това е някаква глупост.

Към авторката - момиче, имам един развод зад гърба си. И, ако ти разкажа причините за него, като нищо ще изтичаш при мъжа ти и ще му кажеш, че е най-чудесния мъж на света. Защото повярвай ми това с чиниите и чорапите не е нищо. НИЩО! Това е проблем, който с времето можеш да оправиш или пък, ако не - просто да се примириш. Не е драма нито местенето на чинията от масата в мивката, нито прибирането на 2 чорапа. Повярвай ми. Пиша ти всичко това, за да не допускаш грешки и да не взимаш кардинални решения, които ще променят живота и на трима ви, за неща, които можеш да оправиш по много по-лек начин.

# 190
  • Мнения: 21 538
Причината, ако човек напусне такъв партньор, която спокойно може да каже и на децата си някой ден, не е, че оставя някъде чаши и чинии, а че се държи с жената, която би трябвало да му е любимия и най-близък човек неуважително и нагло, както не би си позволил да се държи с прислуга в ресторант и камериерка в хотел. И такова отношение рефлектира върху цялостния им начин на живот.

# 191
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Това е - някои виждат само чиниите и чашите, но не и отношението.

# 192
  • Мнения: 2 906
А защо не го оставиш сам да си сервира , защо жената трябва да е сготвила и сервирала ? Мъжа може сам да си сервира . При положение , че е направила това за него , той не можел просто да си вдигне чинията . Такова е като майките са ги научили така .

# 193
  • София
  • Мнения: 24 839
Да, но не се е държал кофти с теб, като си му напомняла, нали? Нито пък е мятал чаши и чинии от яд. Отношението е много важно, важно е и как мъжът се държи с жена си. Не само тя към него, та само към нея да има очаквания.
За раздяла не съм говорила, но какво ще казва на детето си не бива да е причина за вменяване на вина, пак у нея. Ами защо не се зададе и въпросът, ако детето пита баща си защо майката го е зарязала, и той отговори "ами защото се държах като бей и хвърлях чинии", по-малко зле ли ще е?


А, ти имаш ли идея с какъв тон и по какъв начин авторката е наредила да се вдигне чинията?
Силно ме съмнява да го е помолила, по- скоро тук добре я бяхте надъхали да го овика.
От друга страна- тя е приела за нормално да му сипва и вдига масата, че и да му роди дете. Не ѝ е правило впечатление, защото е приемала, че е било нейна задача и толкова.
В случая, с промяната на виждането ѝ и реакцията ѝ, той е изненадан и е убеден, че тя се скатава от задълженията си.

За ултиматума я поздравявам- като не е кадърен да изкара толкова пари, че да обезпечи семейството, ще доработва в натура без да се перчи и чупи, и ще стъпва на пръсти.

# 194
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Че къде съм я надъхвала аз да вика? Цитат, моля! Хем аз по принцип ненавиждам викове и крясъци, както от мъже, така и от жени. Както казах в началото на темата, начинът е да говори сериозно с него и да предприеме по-твърд подход към това отношение. Като пак съм изключила виковете.
Като я чета, хич не ми се вижда такава, която ще скокне със сопата и ще му набие канчето. Още повече щом толкова време е правила въпросните неща, без да мрънка. Сега е станало трудно с детето, той не се сеща или по принцип такива са му разбиранията, и ето ти проблем. Тя няма какво да се скатава, защото такива задължения няма нито в СК, нито КТ. Че какво пък му пречи да прояви малко емпатия и ако не помага с друго, то поне да не товари допълнително? Ами не може само от един да се очаква да прави това или онова, докато другият си кара, както си знае и му е кеф.

# 195
  • Мнения: 18 558
Няма особено значение кога се е сетила, че подобно отношение я дразни, освен за дежурното форумско начукване на канчета “да си гледа̀ла!”. Нормално е след появата на бебето подобни дрязги да се задълбочат и все повече да правят впечатление. Ако преди ѝ е било все едно дали ще вдигне чинията или не, вече с всички грижи и недоспиване, да ѝ прелее чашата.

# 196
  • Мнения: X
Тя поема повече задължения след раждането на дете, нормално е и той да увеличи капацитета си.
Разбира се, че след раждането 'работата' и на двамата се увеличава. Някой обаче не иска да насмогне на новите изисквания на живота /да натъртя, на живота, не на жената/.

# 197
  • Мнения: 3 148
Няма особено значение кога се е сетила, че подобно отношение я дразни, освен за дежурното форумско начукване на канчета “да си гледа̀ла!”. Нормално е след появата на бебето подобни дрязги да се задълбочат и все повече да правят впечатление. Ако преди ѝ е било все едно дали ще вдигне чинията или не, вече с всички грижи и недоспиване, да ѝ прелее чашата.
Напротив, има голямо значение. Не може 1-2-5 години да си била перфектната домакиня и за нищо да не се противиш и изведнъж да решиш, че така повече няма да върви. Трябвало е още в началото да се опита да го промени. Точно сега, когато е най уязвима и прихически и финансово не е най подходящия момент. Замижала е когато е трябвало и това е резултата.
Иначе какъв съвет да и се даде? Да го напусне, да не прави нищо за него, да му мърмори, докато той и прави на пук, да прави фасони, да се "подмазва" за да се свърши елементарна задача, да вдига скандали и да начуква канчета? Каквото и да направи решението няма да лесно нито за нея, нито за детето, просто най малкото зло в случая.

# 198
  • Мнения: 18 558
Съвсем възможно и срещано е жените да се нагърбят с цялото домакинство преди децата, защото не тежи толкова. Както и е още по-нормално, когато обстоятелствата се променят и домашните задължения да се преразпределят. Точно сега е моментът - когато няма възможност да огрее навсякъде. Ако сега мъжът ѝ не го осмисли, едва ли някога ще го направи. От какво да е уязвима в момента - че ще ѝ се наложи да си гледа сама детето ли? Тя и сега сама го гледа. Че ще се наложи да се издържа сама? Както стана ясно, и сега е така.

И аз бях поела за малко повече от 2г. голяма част от домакинството до скоро. Обясних по-горе защо. Върнах се на работа, обстоятелствата се промениха, с тях и задълженията ми. Счупих си крака, съвсем никакви задължения не ми останаха. Такъв е животът.

Общи условия

Активация на акаунт