Онлайн консултации с Людмил Стефанов - психолог и психотерапевт

  • 379 558
  • 2 573
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 997
Здравейте, д-р Стефанов! Чест Ви прави тази тема и времето, което отделяте да отговорите на всеки въпрос!
Наясно съм, че и моите въпроси няма как с един отговор да се обхванат, но все пак са ценни дори и насоки или начални стъпки към разрешаването им.
- Едната ми вечна чуденка е как би могло да се "навакса", преработи или намали последствието от липсващ родител... Още повече когато липсват и спомените от преживените емоции...
- Как могат да се извикат тези спомени и да се преработят от психиката...
По-конкретно: живяла съм без баща, развели са се когато съм била на 2 и нямам спомен от събитията тогава. Това води и към третия въпрос:
- Как да се справя с упрека към майка ми, която цял живот не е счела за нужно да ми каже каквото и да е за баща ми. Не го е споменавала никога и се държеше сякаш в моя живот такова нещо не съществува. Това ми създаваше прегради и трудности и аз да повдигам въпроса - тема табу. Съотв.сякаш част от мен остава в мъгла, не знам едната си половина, баща ми бил вече починал, та няма шанс тепърва да се запознаваме. Не знам също защо е прекратил контактите си с мен. Помня го смътно само от времето на детската градина. В живота си досега видях последствията от това, късно успях да "порастна", не без сътресения, докато стана способна да създам семейство и  дете. Но все още чувствам трудности вътре в себе си, в отношенията си, поради тия неразрешени неща. И уорекът към майка ми, която никога за нищо не съжалява, никога няма да каже "съжалявам за...". Ако се опитам да говоря с нея относно какво мен ме е огорчавало, реагира с "как можа да го кажеш!", засяга се. Та и такива разговори не стават.
Как да се освободя сама тогава?...
Благодаря Ви!

Здравейте!
Болката, която споделяте, я носят много от хората, с които работя - и възрастни и деца...
Ще започна с едно възражение: баща ви не е прекратил контактите си с нас. Той се е резделил с майка ви, а не с вас. И със сигурност ви е обичал до последно. Обича ви и сега от мястото, на което се намира...
А вие можете да питате за него не само майка си, а и други близки, които са го познавали. Така ще научите ценна информация. Разберете как са се запознали, как са се влюбили... И вероятно ще установите, че в много отношения вие приличате на него, постъпвате като него и т.н. Тоест - ще установите, че връзката между вас е жива. Терапевтичният метод, с който често работя - Семейни констелации, дава много на хората с подобна ситуация...
Ще ви дам и едно упражнение за постигане на вътрешно единство /защото зная, че в подобна ситуация човек сякаш не се чувства цял/. Вземете шест цветни моливи или фулмастри с различен цвят. Определете три цвята за баща си и три цвята за майка си. И след това нарисувайте с тях как изглежда една ваша клетка. Знаете от биологията, че във всяка ваша клетка има по 50% и от двамата... След известно време, ако ви се стори, че всъщност нещата са по-различни, отново нарисувайте клетката...
Поздрави и весело празнуване!

Последна редакция: пн, 20 апр 2020, 06:21 от Людмил Стефанов

# 76
  • Мнения: 997
Здравейте Simple Smile И аз за пръв път пиша тук. Вчера за пореден път ми се случи нещо, което се чудя дали не е паник атака.
Периодично, от 13 годишна, ставайки от легло и правейки няколко крачки, се сковавам, не виждам нищо и започвам да се треса много силно. Губя всякакъв контрол над тялото си и дори не мога да седна. Опитвам се да напипам нещо около мен, колкото да се задържа да не падна през тези 15 секунди в които се втрисам.
Кръвното ми е добре, ПКК е перфектна, на кардиолог също отидох. Отидох на лекар, но нищо не се установи. Четох симптоми на паник атаки, но не намерих точно такива. Може ли съвет за да знам дали да елеминирам това като “диагноза”. Благодаря Ви предварително!

Здравейте!
Описвате много точно състоянието, в което изпадате.
И важното е не е да ви се постави диагноза, а да се работи с това състояние.
Аз бих започнал с въпроса: Какво се случи, когато бяхте на 13 години?
Желая ви всичко добро!

# 77
  • Мнения: 997
Здравейте!
Вие казвате, че едва ли не живеете заради бебето си и се чувствате безпомощна да се отстоите от натиска на родителите. Те са ви казвали какво да учите, сега искат и да си работите по специалността, а на вас толкова ви е омръзнало от техните намеси, че не искате да ги чуете, дори и когато ви говорят правилни неща... Добрата новина е, че вече сте жена със съпруг и дете, а не момиче на 3 години.
Ваша е задачата да поставите граница и тези намеси на родителите да не въздействат поне на съпруга ви. Това става с изречения като /давам ви деликатен вариант/: "Разбирам, че ми го казвате от любов,  но това не е ваша работа...  Това е интересна идея. Може би ще  я обсъдя със съпруга си... Това в момента избщо не ме интересува..." Ако те идват често в  дома ви под предлог да помагат за бебето, също се постарайте да го ограничите.
Другата добра новина е, че съпругът ви е до вас. Решете какво харесвате и го правете. А на родителите си оставете да правят това, което не харесвате, щом на тях им харесва.

Последна редакция: пн, 20 апр 2020, 06:24 от Людмил Стефанов

# 78
  • Мнения: 8
Здравейте, д-р Стефанов!
На 19 години съм, но това, което ще ви разкажа едва ли звучи като за човек на моята възраст.
Ще започна от там, че винаги съм била чувствителна и лесно мога да се разплача, въпреки че с годините доста от тези неща преборих. Но все още не бих се определила като човек с много силна психика, тъй като постоянно си мисля за неща, които не са се случили, притесняват ме бъдещи ангажименти и прекалено обмислям някои неща, на които едва ли трябва да обръщам толкова голямо внимание.
Преди 3 години почина баба ми и определен период имах проблеми с постоянното сънуване на нея, както и си въобразявах преди да заспя, че има някой около мен (в конкретния случай - тя) и се страхувах и доста трудно заспивах. Една година по-късно преодолях това по някакъв начин.
Преди 2 месеца, обаче се върнах в същото състояние, тъй като моя съседка почина. Не бих казала, че сме били близки, но по незнайни за мен причини отново попаднах в същото положение от преди 3 години. Изпитвам страх от самото тъмно, сънувам отново същите сънища (този път за починалата ми съседка), чувствам безпокойство преди да заспя и не мога да разбера защо въпреки, че знам, че няма никой имам чувството че някой ме гледа докато се опитвам да заспя, обръщам внимание и на най-малкия шум и се плаша. Когато успея да заспя се будя няколко часа след това и към 3-4-5 отново съм будна и отново се плаша цялата в пот и отново се опитвам да заспя.
Опитвам се да не мисля за тези хора и смятам, че до голяма степен успявам и не знам защо въпреки това ми се получават тези страхове. Дори получих алопеция и според лекарите точно този стрес я е отключил. В момента страдам и от рефлукс, който в момента се чудя дали има общо със стреса, който преживях последните 2 месеца.
Също така усещам огромна умора, която свързвам със състоянието с корона вируса, но не знам дали е така, тъй като преди водех доста динамичен живот, а в момента съм вкъщи и мързелувам така да се каже. Има ли нещо, което мога да правя или да приемам за сила и жизненост?
Много заболявания отключих последния месец и се чудя дали не се дължи точно на този стрес.

# 79
  • Мнения: 2
Здравейте, имаме нужда от съвет. За първи път се сблъскваме с това и не знаем какво трябва да направим, за да се справим. Племенника ми е на 19 години и от близо година знаем, че пуши марихуана. Преди 5 месеца много трудно го убедихме да ни даде урина за изследвания ( срещу пари ), тогава се убедихме, че до онзи момент е само трева. От тогава до сега държанието му започна да се променя, изключително нервен, раздразнителен е, не иска да разговаря с нас, казва, че ни мрази и иска всичките му роднини да умрат и да остане само с приятелите си, които от своя страна са много по-лоши от него. Мислим, че това държание се дължи на това, че пуши постоянно, дори във вкъщи и то в по-големи количества, не му пука от нищо, прибира се сутринта и много често със зачервени очи и замаян, не спи достатъчно, за разлика от преди не се интересува от външния си вид, което за него преди беше от изключителна важност. Забелязахме, че е отслабнал около 5 кг, като мислим, че това се дължи на това, че не разполага с много пари и не се храни добре. Все още се надяваме, че не взима друго, но по държанието му не можем да бъдем сигурни, затова се нуждаем от съвет как да процедираме, тъй като е много твърдоглав и избухлив по принцип, а сега още повече. Не можем да го накараме нито да разговаря с психолог, нито можем да му направим нови изследвания, подиграва ни се, казва, че си е добре и нищо му няма, не иска да работи, постоянно чака да му се дадат на готово, ако му се откаже става агресивен. Засега е проявявал агресия като чупи предмети във вкъщи, плюе майка си и й извива ръцете. Притеснявам се и за нея, тъй като е разведена и живеят само двамата, а бащата не поема отговорност за случващото се. Моля Ви за съвет.

# 80
  • Мнения: 1 876
Здравейте, имаме нужда от съвет. За първи път се сблъскваме с това и не знаем какво трябва да направим, за да се справим. Племенника ми е на 19 години и от близо година знаем, че пуши марихуана. Преди 5 месеца много трудно го убедихме да ни даде урина за изследвания ( срещу пари ), тогава се убедихме, че до онзи момент е само трева. От тогава до сега държанието му започна да се променя, изключително нервен, раздразнителен е, не иска да разговаря с нас, казва, че ни мрази и иска всичките му роднини да умрат и да остане само с приятелите си, които от своя страна са много по-лоши от него. Мислим, че това държание се дължи на това, че пуши постоянно, дори във вкъщи и то в по-големи количества, не му пука от нищо, прибира се сутринта и много често със зачервени очи и замаян, не спи достатъчно, за разлика от преди не се интересува от външния си вид, което за него преди беше от изключителна важност. Забелязахме, че е отслабнал около 5 кг, като мислим, че това се дължи на това, че не разполага с много пари и не се храни добре. Все още се надяваме, че не взима друго, но по държанието му не можем да бъдем сигурни, затова се нуждаем от съвет как да процедираме, тъй като е много твърдоглав и избухлив по принцип, а сега още повече. Не можем да го накараме нито да разговаря с психолог, нито можем да му направим нови изследвания, подиграва ни се, казва, че си е добре и нищо му няма, не иска да работи, постоянно чака да му се дадат на готово, ако му се откаже става агресивен. Засега е проявявал агресия като чупи предмети във вкъщи, плюе майка си и й извива ръцете. Притеснявам се и за нея, тъй като е разведена и живеят само двамата, а бащата не поема отговорност за случващото се. Моля Ви за съвет.


Невъзможно е от марихуаната да е станал изнервен и раздразнителен, има нещо друго.

# 81
  • Мнения: 997
Здравейте! Прочетох поста и се запитах: къде е тук бащата? За него не се говори... Вече писах в друг отговор, че когато някой изпада в зависимост, по-дълбоката му тема най-често е за бащата: липсващия баща или бащата, който стои в слаба енергия или бащата, който не е на уважение в семейството. В такъв случай е важно да  се привличат колкото се може повече значими фигури, особено бащата или мъже, които са добронамерени. Давам дефиниция на добронамерен мъж: "Такъв, който е готов да даде бащинска и мъжка подкрепа, като същевременно смирено приема факта, че бащата е истински важния за детето /младежа в случая/. Той е уважителен към бащата.". как са нещата при вас в това отношение?

# 82
  • Мнения: 997
Здравейте, д-р Стефанов!
На 19 години съм, но това, което ще ви разкажа едва ли звучи като за човек на моята възраст.
Ще започна от там, че винаги съм била чувствителна и лесно мога да се разплача, въпреки че с годините доста от тези неща преборих. Но все още не бих се определила като човек с много силна психика, тъй като постоянно си мисля за неща, които не са се случили, притесняват ме бъдещи ангажименти и прекалено обмислям някои неща, на които едва ли трябва да обръщам толкова голямо внимание.
Преди 3 години почина баба ми и определен период имах проблеми с постоянното сънуване на нея, както и си въобразявах преди да заспя, че има някой около мен (в конкретния случай - тя) и се страхувах и доста трудно заспивах. Една година по-късно преодолях това по някакъв начин.
Преди 2 месеца, обаче се върнах в същото състояние, тъй като моя съседка почина. Не бих казала, че сме били близки, но по незнайни за мен причини отново попаднах в същото положение от преди 3 години. Изпитвам страх от самото тъмно, сънувам отново същите сънища (този път за починалата ми съседка), чувствам безпокойство преди да заспя и не мога да разбера защо въпреки, че знам, че няма никой имам чувството че някой ме гледа докато се опитвам да заспя, обръщам внимание и на най-малкия шум и се плаша. Когато успея да заспя се будя няколко часа след това и към 3-4-5 отново съм будна и отново се плаша цялата в пот и отново се опитвам да заспя.
Опитвам се да не мисля за тези хора и смятам, че до голяма степен успявам и не знам защо въпреки това ми се получават тези страхове. Дори получих алопеция и според лекарите точно този стрес я е отключил. В момента страдам и от рефлукс, който в момента се чудя дали има общо със стреса, който преживях последните 2 месеца.
Също така усещам огромна умора, която свързвам със състоянието с корона вируса, но не знам дали е така, тъй като преди водех доста динамичен живот, а в момента съм вкъщи и мързелувам така да се каже. Има ли нещо, което мога да правя или да приемам за сила и жизненост?
Много заболявания отключих последния месец и се чудя дали не се дължи точно на този стрес.
Здравейте!
Тук е важно да се намери първопричината за вашия страх. тя може да се окаже извън баба ви. Защото споменавате, че винаги сте си била по-чувствителна и напрегната. А може да си е и в смъртта на баба ви. Няма как да разбера само от прочита на този пост.
Но ако приемем втория вариант, добре е да засилите контакта с баба си, а не да я избягвате. Разгледайте нейни снимки, където заедно сте били щастливи, предмети, които тя ви е подарила... Добра идея е да ѝ нарисувате портрет - може абстрактен... Но все пак - вероятно корените за по-дълбоко - в детството, във връзката с родителите...
Поздрави!

# 83
  • Мнения: 305
Здравейте. На 33 години съм, обвързана с 2 деца- едното момиче на 7 години, другото момченце на 10 месеца.  Моят проблем е следият- живея в непрекъснат панически страх, че децата ми ще се разболеят от нелечима болест и че ще им се случи нещо лошо. Тези страхове започнаха с раждането на първото ми дете, развиха се доста и сега като че ли са в своя пик след раждането на бебето. С много добро социално положение съм, хубава и стабилна работа, стабилни доходи. В резултат на моите страхове доста започнахме да се караме с половинката,защото той смята че ще навредя на децата. Посещавала съм психолог без резултат, страховете си остават и с всеки изминат ден стават все по-силни.

# 84
  • Мнения: 2 645
Здравейте, до кога е нормално да продължи ревността между децата. Малкото ми дете е вече на 1.5, но голямото на 5г още ревнува. Имам чувството, че дори се обостря повече с времето.

# 85
  • Мнения: 5
Здравейте, имам Биполярно афективно разстройство. С два суицидни опита съм през 2012 и 2016 и две бягства през 2008 и 2010.
Имам психиатър. Имам телк 80%. Пия Абилифай и литий от май 2017 насам. Преди пиех кветиапин и конвулекс. Имам проблеми със концентрацията, непоседливостта, невъзможността да се задържа 8 часа на работа или да уча по-дълго време. А много искам да си намеря работа и да издържа на 8 часовото напрежение. Имам бакалъв Социални дейности и магистър Ерготерапия в общността. Много напълнях от 2008 бях 65-70кг, а сега съм 95 кг. 2008 също не можах да се задържа дълго като помощник-готвач. 2018 не можах да издържа като социален работник и взех дълъг болничен. Като ученичка нямах проблеми с ученето, а с класа - бях аутсайдер. Но 11 клас минах на индивидуално обучение, за да не ме закачат повече съучениците. И 2008 направих първия си опит за работа и не се получи - само 2 седмици изтраях. Така е и до днес. От лекарствата е съмнява да е, защото 2008 не пиех лекарства, освен в болницата, след акто напуснах работа. А и Абилифая и лития не ги усещам така силно, както преди усещах кветиапина и конвулекса...

# 86
  • Мнения: X
През последните няколко дни се появи проблем с детето  - момче, на 10 г. Започна постоянно да повтаря фраза, която си е измислил и казва, че не може да спре. Мине, не мине, почва да си шепне под носа. Чуваме го, че си говори нещо (същото изречение) и когато е сам. В началото махнах с ръка - сигурно си е измислил игра, в тази ситуация всички се чудим къде да се денем. Опитахме да горим с него, казва "ами не знам, не мога да спра да си повтарям". Тревожа се, вече няколко дни продължава. Чудя се какво да предприема.

# 87
  • Мнения: 596
Здравейте,
Пиша ви тъй като в последните седмици отново се появи тревожност за здравословното ми състояние. Имам някои здравословни проблеми....някои от тях хронични. За щастие нещо животозастращаващо, но голяма част от енергията ми е свързана да се притеснявам и да чета за тях, периодично да ходя на прегледи. Когато се появи някое ново оплакване и веднага започват нови притеснения, въпроси..не се успокоявам докато не успея да се изследвам или консултирам с доктор.. имам чувството, че понякога е твърде голяма фиксацията върху здравето. Има ли някакви техники да се намали това безпокойство? Има ли конкретни причини за това :/
благодаря предварително за отговора.

# 88
  • Мнения: 997
Здравейте. На 33 години съм, обвързана с 2 деца- едното момиче на 7 години, другото момченце на 10 месеца.  Моят проблем е следият- живея в непрекъснат панически страх, че децата ми ще се разболеят от нелечима болест и че ще им се случи нещо лошо. Тези страхове започнаха с раждането на първото ми дете, развиха се доста и сега като че ли са в своя пик след раждането на бебето. С много добро социално положение съм, хубава и стабилна работа, стабилни доходи. В резултат на моите страхове доста започнахме да се караме с половинката,защото той смята че ще навредя на децата. Посещавала съм психолог без резултат, страховете си остават и с всеки изминат ден стават все по-силни.
Здравейте!
Мога да ви дам доста примери от работата си с подобни страхове и всички те имат различни корени. Въпросът е първо да се осъзнаят тези корени. Тук ви пускам един линк към моя статия, която отразява връзката между пазенето на семейни тайни и преживявания като вашето. Това са само примери от практиката в нашия Психологически център "Аз и Ние".  Бъдете здрава и щастлива!  Това е линкът.
 https://www.detetoigrae.com/%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%82 … 0%BE%D0%B6%D0%B8/

# 89
  • Мнения: 997
Здравейте, до кога е нормално да продължи ревността между децата. Малкото ми дете е вече на 1.5, но голямото на 5г още ревнува. Имам чувството, че дори се обостря повече с времето.

Здравейте!
темата за детската ревност е една от най-честите, с които родителите се обръщат към мен в офиса на нашия Психологически център "Аз и Ние". написал съм една статия, в която говоря за това, до кога може да продължи ревността; какви  интервенции може да прави родителя, за да я преодолее. Това е линк към статията. поздрави!
https://www.jenatadnes.com/malkiyat-prints/detskata-revnost-ot-nachalo-do-krai/

Общи условия

Активация на акаунт