Освобождаване от работа на майка след майчинство

  • 5 319
  • 98
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 919
В изпитателен срок могат да те махнат.
А след това?

# 16
  • Мнения: 5 000
След това не,но винаги могат да намерят начин,могат да сложат изискване за квалификация която нямаш и пак могат да те освободят.Не можеш да си сигурна,че си бетон.

# 17
  • Мнения: 25 736
Здравейте отново.
Относно напускане- не съм съгласна. Когато някой от фирмата излезе в майчинство на нейно място не се назначава по заместване, а директно на стандартен трудов договор.
Фирмата е мебелен магазин. В магазинът в който бях аз при излизането ми в майчинство бахме 3 момичета, а сега са 4.
Можеш да си ползваш отпуск, платен и неплатен. До навършване на 3 г на детето закона те пази.

# 18
  • Мнения: 3 895
Вижте сега, няма как да освободят майка на постоянен трудов договор ей така, да се оправят. Като са толкова отворени и назначават следващ човек не по заместване - нека плащат на две щатни бройки. Не се съгласявайте, нека да се оправят с инспекцията по труда щом искат.

# 19
  • Мнения: 5 000
Какво толкова има за оправяне,пущат едно изискване за длъжността,което майката не покрива и я освобождават.Като си нямат съвест ИТ какво може да направи.Жените с малки деца не са желани работници и служители, защото се предполага че ще отсъстват заради децата.

# 20
  • Мнения: 3 895
Едва ли и другият човек я покрива, но това е мое мнение. По този начин остават без работник. Схеми винаги има, но аз лично не бих позволила да ме освободят доброволно.

# 21
  • Мнения: 3 589
Какво толкова има за оправяне,пущат едно изискване за длъжността,което майката не покрива и я освобождават.Като си нямат съвест ИТ какво може да направи.Жените с малки деца не са желани работници и служители, защото се предполага че ще отсъстват заради децата.

Не могат. Закрилата си важи и при предложения от вас начин. Нека майките си знаят правата, не ги подвеждайте, като не сте сигурни в нещо.

# 22
  • Мнения: 1 603
Напротив могат. И някои взимат разрешение от инспекцията. И закриват звено, отдел или каквато е структурата, в която е заеманото място. За съжаление, но е факт.

# 23
  • Мнения: 40 832
Да, но ако ги хванат после, че закриването е било фиктивно, съдът ще върне съкратената на работа.

# 24
  • Мнения: 1 603
Може би. Но част от съдебната практика (окончателни съдебни решения) не е такава. Пак казвам за съжаление като майка на три малки деца.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Може би. Но част от съдебната практика (окончателни съдебни решения) не е такава. Пак казвам за съжаление като майка на три малки деца.
Мен именно с третото ме бяха нарочили и се опитаха какво ли не, в продължение на две години да ме махнат. Е, няма как. Дори и да има съкращения - трябва да се докаже с одит и ако това съкращение поради намалени обороти изисква редуциране на персонала, то майката е последната, която се бъде избор на работодателя. Като забременях с четвъртото им стана толкова лошо, че ми предложиха солидно парично обезщетение, за да напусна .. Да , обстановката е малко кофти, но точно пък с малко дете последно ме е грижа за работодателя.

# 26
  • Мнения: 40 832
Е, това е нещо, което не харесвам - държавата е прехвърлила социалните функции на фирмите. Една фирма трябва да търпи служителка да си изкара 4 бременности и не може да я мръдне. Но то е за друга тема.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Е, това е нещо, което не харесвам - държавата е прехвърлила социалните функции на фирмите. Една фирма трябва да търпи служителка да си изкара 4 бременности и не може да я мръдне. Но то е за друга тема.
Само да вметна, че едно дете съм родила при тях и никога не ми е минавало през ум да се възползвам от фирмата. Започнах работа, питаха ме на интервюто дали смятам да имам повече деца - вече имах две. Казах не и това беше истинското ми намерение. Две години по-късно обаче разбрах, че съм бременна, съобщих им и се върнах в момента, в който изтече първата година от майчинството ми. Нито съм злоупотребявала, нито нищо. В крайна сметка има профсъюзи..като е толкова неприятно за някоя фирма, че българка е решила да има трето дете - да си намерят друг начин да я отстраняват, а не като правят работата и живота и неприятни.

# 28
  • Мнения: 40 832
толкова неприятно за някоя фирма, че българка е решила да има трето дете - да си намерят друг начин да я отстраняват, а не като правят работата и живота и неприятни.

Това са други неща, които не харесвам:
-  Заради тази свръхзащита фирмите са принудени да бъдат гадни и направо гледат да не назначават потенциални майки;
- Възгледите, че децата са грижа и работа на фирмите. Ми не са, фирмите си гледат бизнеса, а стимулирането на раждаемостта е работа на държавата.

# 29
  • Мнения: 3 589
Напротив могат. И някои взимат разрешение от инспекцията. И закриват звено, отдел или каквато е структурата, в която е заеманото място. За съжаление, но е факт.

Не някои, а всеки работодател, който иска да го направи, трябва да поиска разрешение от ИТ. Имате ли вътрешна информация от ИТ какъв % от исканията са получили разрешение/одобрение? Защото от страна на бизнеса за 25 годишна практика мога да кажа, че тия разрешения са по изключение, и с много допълнителни обяснения, документи и голяма игра. Неслучайно работодателите използват по чл. 331, с 4+ заплати. Ако можеше да минат тънко и ей така да взимат разрешения от ИТ, щяха.

Общи условия

Активация на акаунт