Онлайн консултации със специалист по детски сън

  • 44 318
  • 229
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 95
Здравейте, синът ми е на 1г. и 9м. Много енергично и живо дете. Постоянно тича и се катери. Винаги е заспивал трудно и на ръце. Буквално се бори да не заспи, бърка си в очите, ушите,носа, скубе си косата и миглите.
Става около 7.30
След обед заспива към 13.00. Прибираме се от разходка, обядва, сменяме дупе,предобличаме се. Казва лека нощ ,пускам музикалната лампа ,пея му песничка. И тук започва борбата. Знае,че трябва да спи,спи му се,та 2 не вижда. Ляга на леглото,лежи 3 минути и почва да скача и да се катери. Взимам го при мен на спалнята, не стои,слиза и почва да тича из стаята. Принуждавам се да го взема на ръце,започва да се бори,да ме души понякога и да реве. За няколко минути се успокоява. Тогава лягаме на спалнята и заспива спокойно.
Моля,дайте ми съвет как да го успокоя без да се борим. Също така и как да го науча, поне на обяд да заспива сам. Предстои му тръгване на ясла.
Спи около час и нещо сам, след това се буди. Ако го гушкам си доспива. Става около 15.00 часа.
Вечер заспива към 21.00. Баня,масаж, мляко,зъби,лека нощ. Пак се пуска музикалната лампа и се пеят песнички. Тук кротува ,гушка се и заспива за около 20-30 минути.
Допреди 3-4 месеца спеше непробудно през нощта. От няколко месеца се буди по няколко пъти на нощ и се принуждаваме да го вземем при нас. Спи много бурно, върти се ,рита, катери се.
Моля, дайте съвет как да подобрим нощния сън.
Благодаря много.
Добавям ,че заспива с биберон.

Здравейте. Благодаря за детайлите. Режимът изглежда подходящ за възрастта. Другото, което описвате (борбата при заспиване, нощните събуждания) най-вероятно би могло да се реши с приучаване към самостоятелно заспиване. Тъй като това е деликатен и индивидуален процес, той не е обект на обсъждане в темата. Хубаво е, ако предприемате нещо в тази посока, да се информирате предварително за възможните методи и да изберете такъв, който ви допада и бихте могли да следвате с последователност. Биберонът също може да се явява като пречка за по-спокойния нощен сън.

# 61
  • Мнения: 95
Здравейте,дъщеря ми е на 9 месеца,проблема е че дъщеря ми заспива към 00.30-1.00.Сутрин става между 9.30-10.30ч,похапваме,играе си и към 12.00ч.пак заспива.Към 13.30-14.00 се събужда и пак похапваме.Към 16.00-16.30 дремва малко и към 17.30-18.00 се събужда за следобедна закуска.До следващото хранене,което около 21.00-21.30ч.понякога заспива,понякога не.Поиграе си малко и пак дремне и се събужда към  23.30ч.и към 00.00ч и давам млякото и от там насетне вече си играе до 1.00 докато заспи.Иска ми се поне 21.00ч.да си легне и да се събуди сутринта.Заспива сама,много рядко ако много и се спи мрънка-тогава и пея песничка и така заспива.

Здравейте. Благодаря за детайлите по режима. Смятам, че бихте могли да й помогнете като изградите подходящ за възрастта режим. Давам пример как би могъл да изглежда той:
7:00 ставане
10:00 първа дрямка
14:00 втора дрямка (или 14:30 ако първата дрямка е била по-дълга)
19:00 вечерно лягане (или 19:30 ако втората дрямка е била по-дълга)

Всяка промяна в режима иска време и постоянство и е необходимо системното му прилагане в продължение на седмици, за да се установи и да стане комфортен за детето. Ако след вечерното заспиване се събуди (както прави сега) ви съветвам да не й давате сигнал, че нощния сън се прекъсва и че това е приемливо. С други думи, останете в пределите на спанята, на тъмно, не отпочвайте игри, периодично приканяйте детето към сън. Това ще помогне часът за вечерно лягане да се установи и затвърди.

# 62
  • Мнения: 95
Кои дни се дава отговор на въпросите?
Нещо моя въпрос сте го прескочили и сте отговорили на следващия потребител..☹️
Извинете ме, неволно съм пропуснала въпроса ви.

# 63
  • Мнения: 95
Имам дъщеря на 1г и 9м. Сутрин става обикновено около 8ч, има една обедна дрямка с продължителност 1:30-2ч, като заспива към 12:30-13ч. Притеснението ми идва, че заспива към 22ч вечерта. Спи цяла вечер, няма нощни хранения, вечеря към 19ч.
Доста нейни връстници също заспиват късно, даже и по- късно. Повечето родители смятат, че е нормално. Но за мен това не е много добре. Вашето мнение какво е за заспиването по това време?
Здравейте. Действително малко по-ранно лягане би било оптимално за възрастта й (например към 21:00), но ако трябва да погледнем нещата съвсем обективно, ако детето спи добре и си набавя необходимите часове сън (това, което описвате е в нормите), няма належаща нужда от промени в момента.

# 64
  • Мнения: 1 646
Здравейте, синът ми е на 1г. и 9м. Много енергично и живо дете. Постоянно тича и се катери. Винаги е заспивал трудно и на ръце. Буквално се бори да не заспи, бърка си в очите, ушите,носа, скубе си косата и миглите.
Става около 7.30
След обед заспива към 13.00. Прибираме се от разходка, обядва, сменяме дупе,предобличаме се. Казва лека нощ ,пускам музикалната лампа ,пея му песничка. И тук започва борбата. Знае,че трябва да спи,спи му се,та 2 не вижда. Ляга на леглото,лежи 3 минути и почва да скача и да се катери. Взимам го при мен на спалнята, не стои,слиза и почва да тича из стаята. Принуждавам се да го взема на ръце,започва да се бори,да ме души понякога и да реве. За няколко минути се успокоява. Тогава лягаме на спалнята и заспива спокойно.
Моля,дайте ми съвет как да го успокоя без да се борим. Също така и как да го науча, поне на обяд да заспива сам. Предстои му тръгване на ясла.
Спи около час и нещо сам, след това се буди. Ако го гушкам си доспива. Става около 15.00 часа.
Вечер заспива към 21.00. Баня,масаж, мляко,зъби,лека нощ. Пак се пуска музикалната лампа и се пеят песнички. Тук кротува ,гушка се и заспива за около 20-30 минути.
Допреди 3-4 месеца спеше непробудно през нощта. От няколко месеца се буди по няколко пъти на нощ и се принуждаваме да го вземем при нас. Спи много бурно, върти се ,рита, катери се.
Моля, дайте съвет как да подобрим нощния сън.
Благодаря много.
Добавям ,че заспива с биберон.

Здравейте. Благодаря за детайлите. Режимът изглежда подходящ за възрастта. Другото, което описвате (борбата при заспиване, нощните събуждания) най-вероятно би могло да се реши с приучаване към самостоятелно заспиване. Тъй като това е деликатен и индивидуален процес, той не е обект на обсъждане в темата. Хубаво е, ако предприемате нещо в тази посока, да се информирате предварително за възможните методи и да изберете такъв, който ви допада и бихте могли да следвате с последователност. Биберонът също може да се явява като пречка за по-спокойния нощен сън.
Благодаря за бързия отговор.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Здравейте,
предварително се извинявам за дългия пост, но ситуацията е сложна при нас.
Имаме син на 5++м, който е в процес на зъбоникнене (има избили 2 зъба и чакаме следващите 2).

Цел:
Да подобрим процеса на приспиване. Не държа да има режим, не ми пречи да заспива с помощ, нито ми пречи да го кърмя по 5-6 пъти на вечер. Искам да подобрим единствено самото приспиване, защото е адски трудно (за него и нас) и продължително, вечер и следобед.

Дневна рутина:
Събужда се по различно време, като най-рано 6:30, най-късно 9:00. Обикновено има 10-12ч нощен сън.
Сутрин е ведър и спокоен, събужда се с усмивка и си играе. По-това време будува най-кратко и след 1ч30м пак му се доспива. Приспивам го лесно с кърмене в тъмна стая и бял шум. Спи кратко 30-40 мин.
Следващия интервал на будуване е по-дълъг и издържа 2 часа. На обяд успява да спи повече, между 1-2часа, ако обаче при разбуждане отида да го кърмя пак, за да си продължи съня. На всеки половин час ходя да го доприспивам.
Следобедният сън е много труден. Често плаче и се мята, не се успокоява дори с кърмене. Отнема половин час или повече да го приспя. След което спи 30 мин и като се събуди е крив и сърдит.
Понякога има 4-та дрямка за дена, ако не е спал дълъг сън на обяд. Тя пък е още по-трудна и става само с разходка.

Приспиването вечер:
Нямаме точен час на приспиване. Обикновено го къпем 1ч30м след последната дрямка, след което го приспивам отново с кърмене. Понякога заспива много бързо и лесно, понякога обаче е кошмарно. Наяжда се и започва да се върти и да се мята, плаче, не заспива на ръце, нито с люшкане, нито приема биба. Белия шум не го отразява, нито мелодийки. Когато приспиването е от трудните - спи много неспокойно, буди се често и понякога дори будува по 1-2 часа посред нощ. Ако е заспал спокойно, цялата вечер е спокойна и се буди 2-3 пъти да яде, като моментално заспива.

Важно да отбележа:
- В количка, кола, раница - заспива трудно и не спи повече от 30 мин. На ръце не заспива, колкото и да го люлея и нося (оглежда се и реве), нито в люлееща кошара. Най-ефикасното засега е кърменето. Спря да му влияе и белия шум, вече не го успокоява. Ползваме black-out завеси, които помагат донякъде.
- Много рядко проявява признаци за сън. Понякога само търка очи и в следващия момент вече е супер крив.
Понякога проявява признаци за сън много по-рано, отколкото му е времето и ако се опитам да го приспя тогава - нямам успех. Плаче и се сърди, докато не дойде реално времето за сън.
- Нямал е самостоятелен дълъг сън през деня, винаги го доприспивам с кърмене.
- Като се събуди обикновено е весел, но много скоро започва да се сърди, дори да е нахранен и да му се обръща много внимание.
- Когато вечер се събуди в абсолютна тъмнина, понякога успява пак да заспи сам без да се намесим, но често вижда светодиода на бебефона (малка червена точка), фокусира се в нея и не успява да заспи обратно.
- Сега спи при нас на леглото в спалнята, но мислим да го преместим в кошарата до нас скоро.

Въпроси:
Какво можем да направим, за да не го тормозим толкова на запсиване?
Когато последната му дрямка е рано (например сега спа от 16:30 до 17ч), кога се предполага че трябва да го приспя за вечер? Вчера се случи същото и го къпахме рано към 18:30, опитах да го сложа да спи в 19:00ч, но имаше голям бунт - плака, яде, плака, кокори се, рита, яде, пак плака и така до 20:30, когато се предаде.

Според мен зъбите са някакъв фактор, затова не го тормозим с режими, но също така мисля, че му се натрупва умора, която влияе на нощния сън и приспиване, но не знам какво да направим. Ще се радвам на всякакъв съвет.
Благодаря предварително! Simple Smile

# 66
  • Мнения: 131
Здравейте,

Нашето дете е на 1г. и 10 месеца. Имаме проблем с нощното заспиване – случва се много късно (към 23.ч) и много трудно – приспиваме го м/у 45мин. и 1ч. и 20мин. Също така спи много леко и се буди и от най-малкия шум.

Сутрин се събужда различно – м/у 7.45 и 9ч. Има обикновено една дрямка през деня по 1.30 – 2ч., която се случва или преди да е обядвал около 12ч. или след обяд към 14.30 – 15.30 ч.

Вечеря в 20 ч., но след това се активизира и много тича и играе из хола. По някое време започваме да му четем книжка и той ляга на дивана и започва да смуче пръста и да ни пипа косата, за да заспи. Понякога обаче доста често се върти около 20мин. на дивана преди да заспи. Ако почнем да му четем от рано, той пак заспива по същото време, просто ние го приспиваме няколко часа.

Ще съм благодарна за съвет как да го приучим да заспива по-рано и също как да го приспиваме в неговата стая (засега иска само в хола на дивана и трябва да го местим като заспи)?

Преди като беше по-малко бебе си заспиваше и сам (на музика и с биба), но откакто го почнаха зъбите всичко се развали и не можем да го върнем както беше преди. Вече му излязоха всички без най-големите кътници.
Благодаря предварително!

# 67
  • Мнения: 4 005
Здравейте,имам момченце на 3,7г.Едва наскоро започна да спи по цяла нощ,без да се буди.Това,което ме притеснява,е че спи само по 7-8 часа на вечер максимум.Обикновено ляга към 22ч.и сутрин най-късно в 6 вече е станал.Ако легне преди 22ч.съответно и времето на събуждане се измества.Повече от 8 часа на вечер не спи.Това нормално ли е за възрастта му?Забравих да спомена,че спи и следобед по 2-3 часа.Ако се случи някой път да пропусне следобедния съм,вечер е много превъзбуден,изнервен и заспива още по-късно.

Последна редакция: нд, 18 апр 2021, 17:04 от *Steffie*

# 68
  • Мнения: 59
Здравейте,имам дете на 4г ляга към 21 30 и всяка сутрин става в 7 10 като може би и се изградило като навик тъй като ходи на ясла от 2 годишна възраст,сега на градина,наградина сп,и събота и неделя спи по 1 час,но понякога започна да пропуска,спи цяла вечер непробудно,проблема ни е че не може да заспи сама винаги иска да лежя до нея да и галя главата или тя си играе с мойта коса,понякога заспива и сама,сега си мислих да я местя в детската стая сама, благодаря,

# 69
  • Мнения: 95
Здравейте,
предварително се извинявам за дългия пост, но ситуацията е сложна при нас.
Имаме син на 5++м, който е в процес на зъбоникнене (има избили 2 зъба и чакаме следващите 2).

Цел:
Да подобрим процеса на приспиване. Не държа да има режим, не ми пречи да заспива с помощ, нито ми пречи да го кърмя по 5-6 пъти на вечер. Искам да подобрим единствено самото приспиване, защото е адски трудно (за него и нас) и продължително, вечер и следобед.

Дневна рутина:
Събужда се по различно време, като най-рано 6:30, най-късно 9:00. Обикновено има 10-12ч нощен сън.
Сутрин е ведър и спокоен, събужда се с усмивка и си играе. По-това време будува най-кратко и след 1ч30м пак му се доспива. Приспивам го лесно с кърмене в тъмна стая и бял шум. Спи кратко 30-40 мин.
Следващия интервал на будуване е по-дълъг и издържа 2 часа. На обяд успява да спи повече, между 1-2часа, ако обаче при разбуждане отида да го кърмя пак, за да си продължи съня. На всеки половин час ходя да го доприспивам.
Следобедният сън е много труден. Често плаче и се мята, не се успокоява дори с кърмене. Отнема половин час или повече да го приспя. След което спи 30 мин и като се събуди е крив и сърдит.
Понякога има 4-та дрямка за дена, ако не е спал дълъг сън на обяд. Тя пък е още по-трудна и става само с разходка.

Приспиването вечер:
Нямаме точен час на приспиване. Обикновено го къпем 1ч30м след последната дрямка, след което го приспивам отново с кърмене. Понякога заспива много бързо и лесно, понякога обаче е кошмарно. Наяжда се и започва да се върти и да се мята, плаче, не заспива на ръце, нито с люшкане, нито приема биба. Белия шум не го отразява, нито мелодийки. Когато приспиването е от трудните - спи много неспокойно, буди се често и понякога дори будува по 1-2 часа посред нощ. Ако е заспал спокойно, цялата вечер е спокойна и се буди 2-3 пъти да яде, като моментално заспива.

Важно да отбележа:
- В количка, кола, раница - заспива трудно и не спи повече от 30 мин. На ръце не заспива, колкото и да го люлея и нося (оглежда се и реве), нито в люлееща кошара. Най-ефикасното засега е кърменето. Спря да му влияе и белия шум, вече не го успокоява. Ползваме black-out завеси, които помагат донякъде.
- Много рядко проявява признаци за сън. Понякога само търка очи и в следващия момент вече е супер крив.
Понякога проявява признаци за сън много по-рано, отколкото му е времето и ако се опитам да го приспя тогава - нямам успех. Плаче и се сърди, докато не дойде реално времето за сън.
- Нямал е самостоятелен дълъг сън през деня, винаги го доприспивам с кърмене.
- Като се събуди обикновено е весел, но много скоро започва да се сърди, дори да е нахранен и да му се обръща много внимание.
- Когато вечер се събуди в абсолютна тъмнина, понякога успява пак да заспи сам без да се намесим, но често вижда светодиода на бебефона (малка червена точка), фокусира се в нея и не успява да заспи обратно.
- Сега спи при нас на леглото в спалнята, но мислим да го преместим в кошарата до нас скоро.

Въпроси:
Какво можем да направим, за да не го тормозим толкова на запсиване?
Когато последната му дрямка е рано (например сега спа от 16:30 до 17ч), кога се предполага че трябва да го приспя за вечер? Вчера се случи същото и го къпахме рано към 18:30, опитах да го сложа да спи в 19:00ч, но имаше голям бунт - плака, яде, плака, кокори се, рита, яде, пак плака и така до 20:30, когато се предаде.

Според мен зъбите са някакъв фактор, затова не го тормозим с режими, но също така мисля, че му се натрупва умора, която влияе на нощния сън и приспиване, но не знам какво да направим. Ще се радвам на всякакъв съвет.
Благодаря предварително! Simple Smile

Здравейте. Единствената по-сигурна препоръка, която мога да ви дам е по-отношение на режима. Не смятам, че един добър режим може да тормози детето, а може единствено да го облекчи и да направи заспиването по-лесно. Дори при зъбоникнене или други дискомфорти, режимът би имал ползотворен ефект. В тази възраст режимът се изменя динамично, понякога и на всеки две седмици и става лесно да се пропусне правилния момент за увеличаване на интервалите на бодърстване. На повечето деца в тази възраст им трябват малко по-дълги интервали. Въпреки че дава знак от по-рано, че му се спи, има голяма вероятност това да е по навик, а в действителност да му трябва по-дълго бодърстване, особено преди вечерния сън. Давам пример за подходящ режи, но на ваше място бих увеличавала интервалите плавно (с по десетина минути), за да не му дойде рязка промяната. Също имайте предвид, че всяка промяна по режима иска време за свикване и носи някои дискомфорти (лека преумора и малко по-неспокойни първи нощи). Стремете се към:
Дрямка 1 – 2 часа след сутрешното събуждане
Дрямка 2 – 2 часа и 15 мин. след събуждане от дрямка 1.
Дрямка 3 - 2 часа и 15 мин. след събуждане от дрямка 2.
Дрямка 4 (при нужда) – 2 часа и 15 мин след събуждане от дрямка 3. Да бъде кратка. Може да бъде в количката или колата.
-   Не му позволявайте да спи след 17:00 – 17:30
-   Ако последната дрямка е свършила след 15:30, не планирайте друга дрямка, а ранно вечерно лягане 
Вечерно лягане - между 19:00 и 19:30 или  до 2 часа 30 мин. след последната дрямка.

# 70
  • Мнения: 95
Здравейте,имам дете на 4г ляга към 21 30 и всяка сутрин става в 7 10 като може би и се изградило като навик тъй като ходи на ясла от 2 годишна възраст,сега на градина,наградина сп,и събота и неделя спи по 1 час,но понякога започна да пропуска,спи цяла вечер непробудно,проблема ни е че не може да заспи сама винаги иска да лежя до нея да и галя главата или тя си играе с мойта коса,понякога заспива и сама,сега си мислих да я местя в детската стая сама, благодаря,
Здравейте. На тази възраст оптималното е малко по-ранно вечрно лягане, но при задължителната дрямка в детската градина, няма как това да се случи. След 3-4 годишна възраст отпада естествната нужда от следобедна дрямка, но тя все още присъства в дневния режим в дестките градини, което за съжаление ощетява така необходимия вечерен сън. Затова по режимът не бих препоръчала никакви промени. По отношение на самостоятелното заспиване - приучаването е деликатен и индивидуален процес и няма как да се обсъжда в рамките на темата, за да не бъдат подведени родителите с универсални решения, които има вероятност да не проработят за тях.

# 71
  • Мнения: 95
Здравейте,имам момченце на 3,7г.Едва наскоро започна да спи по цяла нощ,без да се буди.Това,което ме притеснява,е че спи само по 7-8 часа на вечер максимум.Обикновено ляга към 22ч.и сутрин най-късно в 6 вече е станал.Ако легне преди 22ч.съответно и времето на събуждане се измества.Повече от 8 часа на вечер не спи.Това нормално ли е за възрастта му?Забравих да спомена,че спи и следобед по 2-3 часа.Ако се случи някой път да пропусне следобедния съм,вечер е много превъзбуден,изнервен и заспива още по-късно.
Опималното би било по-кратък дневен сън, така че да не е за сметка на вечерния, но ако детето се чувства добе и сумарно прави 11-12 часа сън на денонощие, няма нужда да променяте нищо. Ако дрямката в даден момент отпадне, е хубаво да се стрените към лягане около 8 часа. Първите вечери ще има моменти на превъзбуда и по-неспокойни нощи, защото свикването с нов режим се случва бавно. Но с постоянство скоро новият режим се затвърждава и детето започва да се чувства по-комфортно от преди.

# 72
  • Мнения: 95
Здравейте,

Нашето дете е на 1г. и 10 месеца. Имаме проблем с нощното заспиване – случва се много късно (към 23.ч) и много трудно – приспиваме го м/у 45мин. и 1ч. и 20мин. Също така спи много леко и се буди и от най-малкия шум.

Сутрин се събужда различно – м/у 7.45 и 9ч. Има обикновено една дрямка през деня по 1.30 – 2ч., която се случва или преди да е обядвал около 12ч. или след обяд към 14.30 – 15.30 ч.

Вечеря в 20 ч., но след това се активизира и много тича и играе из хола. По някое време започваме да му четем книжка и той ляга на дивана и започва да смуче пръста и да ни пипа косата, за да заспи. Понякога обаче доста често се върти около 20мин. на дивана преди да заспи. Ако почнем да му четем от рано, той пак заспива по същото време, просто ние го приспиваме няколко часа.

Ще съм благодарна за съвет как да го приучим да заспива по-рано и също как да го приспиваме в неговата стая (засега иска само в хола на дивана и трябва да го местим като заспи)?

Преди като беше по-малко бебе си заспиваше и сам (на музика и с биба), но откакто го почнаха зъбите всичко се развали и не можем да го върнем както беше преди. Вече му излязоха всички без най-големите кътници.
Благодаря предварително!

Здравейте. Мога да ви дам препоръки в две насоки:
- Изграждане на предвидим режим, а именно ставане в сходен час всяка сутрин (дори и уикендите) и дрямка и вечерно лягане също в сходни часове. За пример: Ставане в 7:00-7:30, дрямка около 13:00 (не повече от 1,5-2 часа продължителност) и вечерно лягане около 6 - 6,5 часа след края на дрямката, т.е. около 20:30.
Със сегашния режим има вероятност да "прескачате" подходящия момент за заспиване и детето после да преминава в състояние на превъзбуда
- Изграждане на предвидима и успокояваща рутина преди лягане, което означава поне 30 минути преди заспиване да се извърши ритуал, обикновено започващ с баня. След това активностите се пренасят в стаята за сън на приглушено осветлени, без шумове и екрани. Включете приятни за детето и вас дейности, но избягвайте такива, които водят до превъзбуда (гонене, гъделичкане например). Не допускайте напускане на стаята преди заспиването и подновяване на игрите в хола. След известна практика с рутината децата свикват с нея, заучават последователността, а това им действа успокояващо. Освен това се превръща в успешен сигнал, че е време за вечерен сън. Няма причина в един момент детето ви да не заспи и в спалнята щом сте до него и го предразполагате. Но трябва да му се даде ясен сигнал, че това е ново и важно правило и мама и тати няма да оъстъпят като същевременно ще го подкрепят, гушкат и успокояват докато свикне с тази промяна. Успех!

# 73
  • au bout du monde
  • Мнения: 5 237
Здравейте,
имам бебе на 9 месеца. До преди да стане на 9 месеца нямаше никакви проблеми със съня. Заспиваше сам към 18-19 и се будеше към 6-7. Като спи непробудно цяла нощ.
От както стана на 9 месеца, заспиването е кошмар. Слагам го да легне, а той се обръща в позиция лазене и започва неистов рев, започва да обикаля кошарата, да се удря в матрачето, да се надига. Успявам да го успокоя с люлеене в кошарата и като ми държи ръката. Буди се по няколко пъти през нощта, защото се обръща пак в позиция за лазене и започва рев. Успокоява се само като го вдигна изправен . Събужда се наспан към 5-6.
От няколко дни вече не иска залагалка.
Не знам на какво се дължи тази промяна в съня и как да му помогна да заспива лесно? Виждам, че му се спи търка очи, но не иска да лежи, а се изправя и този изтеричен рев. На лекар ли да го заведа?

# 74
  • Мнения: 268
Здравейте, дъщеря ми е на 3+ месеца. През деня прави 5-6 дрямки по 40мин като заспива на гърда,събужда се ако я местим, не проявява признаци да не и стигат. Вечер прави спане от 4 до 6 часа,като пак заспива на гърда,но я повивам и я слагам в кошарата. Когато се събуди правим хранене и пак след като заспи на гърда повивам и местя в кошарата,но тя вече запова да се буди на 40мин до час,като с доприспиване стигме до 3-4 часа. Доприспиваме с шъшкане и клатене в кошарата. Има ли начин да намалим тези нощни събуждания?

Общи условия

Активация на акаунт