Подялба на имущество.Проблем!А съм само на 16г.

  • 2 769
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 280
постът ти е много дълъг, но за съжаление важната информация е неточна.
"къщата, в която живеем е на мое име, както и някакъв процент от няколко партиди земя, приписани ми от  бабата и дядото на мама."

Какво имат баба ти и дядо ти по майчина линия? Къща? Двор? Къщата има ли етажи, цялата къща ли е на теб?
Какъв документ вид имаш, че къщата е на твое име - какво пише на него като заглавие имам предвид - може да е нотариален акт за продажба, дарение и т.н.
Колко е цялата земя от този парцел, в който е къщата,  и колко части или % мислиш, че са ти приписали?
Баба ти и дядо ти (по майчина линия) живи ли са?

здравей, не не са живи. Къщата е на 3 етажа и е разделена вертикално на две отделени половини като едната половина е маята част.Къщата ми е приписана като завещание.Не мога да ти кажа колко е цялата земя от този парцел може би около 1 декар само от този парцел. В другите места, които са някъде си, фигурира моето име като собственик майката на майка ми и вуйчото на майка ми. Проблемът възникна от това, че братът на майка ми иска баба да му припише своята част от тези партиди, а майка ми не иска да го вижда и за това, ако това се случила иска да продава къщата......
Това място ,за което говоря което е на баба ми се намира по-назад откъщата хахахаха, не знам как да го обясня . С една дума проблемът е, че има вероятност баба да припише своята част от местата на вуйчо . Иначе дворът си е мой къщата, е моя там няма никой да пипне.Типични селяндурски разпри са това, ама ме натоварват.
другата част от къщата е важно на кой е. Дали тези части са самостоятелни обекти е важно също. На твоята част на къщата кой е собственикът - според завещанието? Нищо ли не пише за земята на този парцел, в който е къщата? Или твоят въпрос по-скоро е за другите някакви земи, където фигурира баба ти и нейният брат(вуйчо на майка ти).
Е, нали баба ти не е жива, как ще припише...???

Другата част е на вуйчо ми на моята част аз съм собственикът.Баба ми е жива пра баба ми не е .Пра баба ми ми е приписала къщата и другите проценти от земи . Майката на майка ми също фигурира с процент от тези земи. Патардията е от това че мама се притеснява майка и да не припише своят процент.

иначе и братът на майка си има къща по наследство той просто иска още и още

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 09:53 от mimi_zl

# 16
  • Мнения: 14 838
От бабата и дядото на мама- това са прадядото на авторката  и за това се бъркате , че не са живи и се карат.
Тя писа, че баба й и дядо й по майчина линия не са живи.
Тъй или иначе циркът е на ниво родители и техните братя и сестри. Вуйчото няма ли запазена част?
Баба ми и дядо ми така бяха оставили завещание за къщата където живеехме със баща ми (на мое име и на името на сестра ми). Историята е дълга и има намесени много хора та те затова решили да ни подсигурят.Баща ми имаше втори брак и дете от него. Той преди години почина и когато потърсихме завещанието в съда, там имаше само празна папка с входящ номер. Сега двете със сестра ми нямаме нищо а мащехата си живее живота с друг мъж в бащината ни къща.Както и да е.
А вие с адвокат говорихте ли? Как така сте потърсили завещанието чак след кончината на баща ви, след като завещаното е от дядо ви?

# 17
  • Мнения: 280
Пра дядо ми и пра баба ми не са живи ,но баба ми е . Няма ощетени, тук има искащи още и още, от което страдам аз, защото ми пълнят главата с глупости, и то такива....... Обясних на майка ми, че трябва да влезе в обувките на баба и да разбере, че да си разкъсван между двете си деца е ужасно ,но след това последваха обиди и нападки от нейна страна към мен. Разбира се и аз не искам на виждам брата на мама, защото е много противен човек, но това не го решавам аз а баба- тяхната майка.Прехвърля ми се на мен ужасна тежест и напрежение, които все още не съм готова да поема. С майка ми спорихме дори, че тя можела да ми продаде къщата, когато си поиска, защото тя ме била представлявала . Усещам, че проблем ще имаме и тук ,защото аз не искам нищо да продавам .

# 18
  • Мнения: 46
Фактологията е много неясно изложена.

Важно е, чрез какви сделки са прехвърлени имотите /дарение, покупко-продажба, договор за прехвърляне на недвижим имот срещу издържка и гледане/.

Ако баба и дядо или прабаба и прадядо са прехвърляли нещо на внуците си, прескачайки децата и особено ако е било чрез дарение, позаинтересовайте се за така наречената "запазена част" полагаща се на наследниците.

Има резон и в предходните коментари, където е посочено, че продажба на имот, собственост на непълнолетен става само вс разрешение на Районен съдия.

Задължително се консултирайте с адвокат за Ваше спокойствие. Не търсете отговор във форума по материя която изисква специални знания. За проблема в семейните отношение определено тук можете да получите подкрепа и съвет, но не и по правния Ви въпрос.

# 19
  • Мнения: 6 119
Нищо не можеш да продаваш докато не навършиш 18. Продажбата на имот от непълнолетен става след съдебно решение, което се дава изключително трудно, а в твоя случай няма да го разрешат. За останалите работи, не се впрягай толкова. Нека възрастните си оправят отношенията помежду си, това не е твоя работа. Един съвет от мен- като станеш на 18 не си продавай това, което ти е дадено от баби и дядовци. Няма начин по-късно да не съжаляваш.

# 20
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 850
Пра дядо ми и пра баба ми не са живи ,но баба ми е . Няма ощетени, тук има искащи още и още, от което страдам аз, защото ми пълнят главата с глупости, и то такива....... Обясних на майка ми, че трябва да влезе в обувките на баба и да разбере, че да си разкъсван между двете си деца е ужасно ,но след това последваха обиди и нападки от нейна страна към мен. Разбира се и аз не искам на виждам брата на мама, защото е много противен човек, но това не го решавам аз а баба- тяхната майка.Прехвърля ми се на мен ужасна тежест и напрежение, които все още не съм готова да поема. С майка ми спорихме дори, че тя можела да ми продаде къщата, когато си поиска, защото тя ме била представлявала . Усещам, че проблем ще имаме и тук ,защото аз не искам нищо да продавам .
Вече ти отговориха, но и аз да дам моите 5 стотинки.
Майка ти ти е законен представител докато навършиш 18 години, но когато става въпрос за имоти, собственост на непълнолетно лице, както е в твоя случай, майка ти не може да продава. Казва го, защото е ядосана или поради други причини. Но поне за това, че ще останеш без къща, бъди спокойна, майката ти не може да продаде без да има разрешение от районния съд. И няма нужда да спориш и да се карате, просто ти за себе си да си знаеш, че няма как да ти продаде имуществото. С уточнението, че си имаш валидни документи, че къщата е твоя в момента.

# 21
  • Мнения: 6 764
Много объркано, хиляди роднини, части, въобще заплетена работа.
Две неща - на 16 години ти не можеш да продадеш НИЩО. Майка ти явно не е достатъчно запозната и говори глупости, тя няма право да се разпорежда с твоя собственост.
Това е. Когато станеш на 18 ще си решиш какво да правиш. Така или иначе къща, в която 100 човека имат някаква част, е непродаваема на външни хора, ако искаш да се оттървеш и да не живееш с родата, то най-разумно би било да си продадеш частта на някой от семейството и да се спасяваш от тези селски истории.

# 22
  • Мнения: 18 536
Ами писа детето, на две  е, близнак  къщата и си е отделно нейноот.Чичоот другото притежаав, но явно не го искат наблизо,дори.

# 23
  • Мнения: 14 838
ЛГ да продаде нейната част на другите, ама майката ще писне, че остава без покрив. И ще се почне тормоз по другото направление

# 24
  • Мнения: X
От бабата и дядото на мама- това са прадядото на авторката  и за това се бъркате , че не са живи и се карат.
Тя писа, че баба й и дядо й по майчина линия не са живи.
Тъй или иначе циркът е на ниво родители и техните братя и сестри. Вуйчото няма ли запазена част?
Баба ми и дядо ми така бяха оставили завещание за къщата където живеехме със баща ми (на мое име и на името на сестра ми). Историята е дълга и има намесени много хора та те затова решили да ни подсигурят.Баща ми имаше втори брак и дете от него. Той преди години почина и когато потърсихме завещанието в съда, там имаше само празна папка с входящ номер. Сега двете със сестра ми нямаме нищо а мащехата си живее живота с друг мъж в бащината ни къща.Както и да е.
А вие с адвокат говорихте ли? Как така сте потърсили завещанието чак след кончината на баща ви, след като завещаното е от дядо ви?

Да, говорихме с адвокат. Ами, потърсихме го чак тогава защото когато дядо и баба починаха ние бяхме на по 15-16 години и тогава нямахме представа че има завещание. Научихме от майка ни след като баща ни почина. А и никога не съм мислила че е възможно да стане нещо такова и че някой може да постъпи чак толкова подло. Адвоката тогава каза, че знае малко такива случаи и за пръв път вижда с очите си. Знам кой го е направил но нищо не може да се докаже. Мога само да се утешавам до някаква степен, че един ден Тя ще си получи заслуженото.

# 25
  • Мнения: 14 838
Круела, при така описано - без завещание бащата е наследник на бабата и дядото, а вие сте наследници на бащата. Няма как да не получите съвсем нищо. Няколко актуални теми има по въпроса във форума или пък се нищи в някаква тема като странични отклонение. Потърсете си правата.

# 26
  • Мнения: 8 799
Моля, не пишете по други случаи тук, отворете си новата тема, ние се объркваме кой баба, кой прабаба...

# 27
  • София
  • Мнения: 38 476
На 16 въобще не се занимавай с глупости! Ако майка ти започне темата, ставаш и излизаш - като типичен тийн.
Аз не бих товарила дъщеря си с подобно нещо.

# 28
  • Мнения: X
Круела, при така описано - без завещание бащата е наследник на бабата и дядото, а вие сте наследници на бащата. Няма как да не получите съвсем нищо. Няколко актуални теми има по въпроса във форума или пък се нищи в някаква тема като странични отклонение. Потърсете си правата.
Всичко е оправено преди няколко години.  Въпросът е, че завещанието го няма а ние получихме колкото за една кола втора ръка и стабилно оплюване че сме си потърсили своето.

# 29
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Cruella, баба ти и дядо ти е трябвало да ви дадат копия от завещанието. Също е трябвало да разгласят намеренията си сред техни близки и роднини.

С времето, баба ти и дядо ти може да са се отчуждили от вас, да са се привързали към новата жена и децата и  . Ако жената е нямала жилище, а децата и са били малки, може да са размислили и да са решили, че за доброто на невръстните деца е по-удачно да и оставят къщата. Моя позната точно това прави сега.

Общи условия

Активация на акаунт