Отговори
# 120
  • Мнения: 4
Здравейте, бебето ми е на 10 месеца и има 3 дремки през деня. Сутрин към 10 до 11, 14 до 15 и към 18 до 18:30. Навсякъде пише, че на тази възраст трябва да са 2 дремки за деня, но при нас не се получава. Какво трябва да променя и как? Вечерния сън е без проблем  и събуждане от 21:30 до 6:30.

# 121
  • Мнения: 166
Здравейте. Имам момченце на 13месеца. Има 5 хранения на ден 7:30/12:00/15:30/18:00/20:00ч като последното е с АМ. Сутрин става около 7ч към 9ч го приспивам и го будя след 30мин. В 13ч заспива обеден сън и спи 2ч и 30мин. Вечер запива в 21ч. Като приспиването е като лежим двамата. Проблема идва през нощта, цяла нощ се върти, все едно бълнува, сяда в кошарата докато спи и като цяло съня му е много неспокоен. Става и много рано, при което не може да изкара до обеден сън и заспива и сутрешен. Това е от много време, като понякога нощите са спокойни, но преобладават неспокойните. Няма зъби и не си и личи скоро да има. Давам дентокинд. Според вас на какво може да се дължи това?

# 122
  • Мнения: 725
Здравейте! Виждам, че помагате на много майки. Аз имам две близначки на годинка и имаме също проблем със съня. Доста е неспокоен.Будят се постоянно през ноща и винаги е с плач. Понякога даже не са будни, а в някаква просъница. Но с заплакването по силно се будят.От 9 месец сме така. Има случаи се будят през час, за 10-15 мин. Има и такива нощи, в които е еднократно.Преди помагале само погалване по грърбът, тиха музичка и се унасяха отново. Но сега нещата са много по - зле. Носим се, пеем, люляме се... Бял шум... Вече нищо не помага.От зъбите е предполагам, защото тази седмица избиха нови два. Не им давам почти никакви медикаменти. Педиатърката е забранила. Ако се стигне до истерия, което е ставало няколко пъти и плачат неукротимо давам съвсем малко нурофен.Дайте ми съвет. На моменти имам чувството, че вече е навик. Продължава 4 месеца. Преди това не сме имали проблем със съня. Даже и с коликите си спяха до 8-10 ч.  сутрин Будила съм ги преди даже.

Здравейте,
Въпреки че зъбите могат да доведат до краткотрайни нарушения на съня, със сигурност не са те причината за 4-месечни проблеми.
Какъв е режимът на децата? Имат ли асоциация за заспиване? Белият шум по цяла нощ ли работи или само за кратки?

# 123
  • Мнения: 725
Здравейте, бебето ми е на 10 месеца и има 3 дремки през деня. Сутрин към 10 до 11, 14 до 15 и към 18 до 18:30. Навсякъде пише, че на тази възраст трябва да са 2 дремки за деня, но при нас не се получава. Какво трябва да променя и как? Вечерния сън е без проблем  и събуждане от 21:30 до 6:30.

Здравейте,
Да, на тази възраст дремките трябва да са 2 и вечерното лягане трябва да бъде доста по-рано, за да може детето да не се преуморява.
Постепенно трябва да направите преход към 2 - те дремки.
Идеалният график на тази възраст би бил:
Ставане 6:30-7
Дрямка 1: - 10:00 - 10:30-11
Дрямка 2: 14:30 - 15:30
Вечерно лягане: 19:30-19:45

# 124
  • Мнения: 725
Здравейте. Имам момченце на 13месеца. Има 5 хранения на ден 7:30/12:00/15:30/18:00/20:00ч като последното е с АМ. Сутрин става около 7ч към 9ч го приспивам и го будя след 30мин. В 13ч заспива обеден сън и спи 2ч и 30мин. Вечер запива в 21ч. Като приспиването е като лежим двамата. Проблема идва през нощта, цяла нощ се върти, все едно бълнува, сяда в кошарата докато спи и като цяло съня му е много неспокоен. Става и много рано, при което не може да изкара до обеден сън и заспива и сутрешен. Това е от много време, като понякога нощите са спокойни, но преобладават неспокойните. Няма зъби и не си и личи скоро да има. Давам дентокинд. Според вас на какво може да се дължи това?

Здравейте,
Графикът не е много подходящ за тази възраст - ако детето не е готово за преход към 1 дрямка, трябва да коригирате часовете на двете дремки
Първа дрямка около 10ч
Втора около 14:30
Вечерно лягане 19:30
Не трябва да позволявате единична дрямка да е повече от 2 часа
Ако и след коригирането на графика, неспокойните нощи продължават, бих препоръчала да помислите за приучване към самостоятелно заспиване или поне с минимална помощ.

# 125
  • Мнения: 293
Здравейте, имам дъщеря на 1г.3м. до сега режимът и беше следния:Става около 08:00 закусва ,след коетооколо11:00 давам мляко и спи около час,след това спи около 15:30 пак с мляко и вечер си ляга около 21:00.Не ползвам залъгалки приспивам я с песнички.Но от скоро заспива трудно към 13:00 на обяд,спи час и втората дрямка я отказва,вечер заспива около 21:00 пак с мляко.Въпроса ми е къде бъркам ,защо започна да отказва втората дрямка или как да направя така че поне да спи повече на обяд?

# 126
  • Мнения: 725
Здравейте, имам дъщеря на 1г.3м. до сега режимът и беше следния:Става около 08:00 закусва ,след коетооколо11:00 давам мляко и спи около час,след това спи около 15:30 пак с мляко и вечер си ляга около 21:00.Не ползвам залъгалки приспивам я с песнички.Но от скоро заспива трудно към 13:00 на обяд,спи час и втората дрямка я отказва,вечер заспива около 21:00 пак с мляко.Въпроса ми е къде бъркам ,защо започна да отказва втората дрямка или как да направя така че поне да спи повече на обяд?

Здравейте,
Никъде не бъркате. 15 месеца е обичайният период на преход към 1 дрямка. Имайте предвид, че преходът може да отнеме известно време, докато се удължи сънят. За да не се натрупва преумора, бих препоръчала по-ранно лягане, около 20:00 часа и по-ранен обеден сън, около 12:00-12:15

# 127
  • Мнения: 45
Здравейте, имам дете което е на 1г. И 6 месеца. До скоро всичко си беше наред със съня, става към 6.30-7.00 сутринта, прави 1 обедна дрямка от 12.00 до 14.00 най-късно( гледам да не спи повече, за да може после да си легне по-рано, и вечерта заспиваше към 20.00-20.30ч. без никакви проблеми. Но отскоро много трудно заспива вечер, слагаме го към 19 50-20.00 и се започват едни писъци, не иска да ляга, иска само да си играя, а видимо очите му почти затворени. Съответно и не иска винаги да заспи на леглото си, а в количката😔. С обедния сън нямаме проблем, доста бързо си заспива, и си спи нормално. Но вечерния сън е голям ужас. Избиха му 2та кучешки зъба отгоре, но сякаш и отдолу са започнали. Дали на това се дължи, или може да има и друга причина? Вече не знам как да подходя. И повече време да го държа , за да се измори и да си легне да заспи, пак не действа 😔

# 128
  • Мнения: 725
Здравейте, имам дете което е на 1г. И 6 месеца. До скоро всичко си беше наред със съня, става към 6.30-7.00 сутринта, прави 1 обедна дрямка от 12.00 до 14.00 най-късно( гледам да не спи повече, за да може после да си легне по-рано, и вечерта заспиваше към 20.00-20.30ч. без никакви проблеми. Но отскоро много трудно заспива вечер, слагаме го към 19 50-20.00 и се започват едни писъци, не иска да ляга, иска само да си играя, а видимо очите му почти затворени. Съответно и не иска винаги да заспи на леглото си, а в количката😔. С обедния сън нямаме проблем, доста бързо си заспива, и си спи нормално. Но вечерния сън е голям ужас. Избиха му 2та кучешки зъба отгоре, но сякаш и отдолу са започнали. Дали на това се дължи, или може да има и друга причина? Вече не знам как да подходя. И повече време да го държа , за да се измори и да си легне да заспи, пак не действа 😔

Здравейте,
Зъбите рядко водят до нарушение на съня, по-продължителни от 5-6 дни.
Година и половина е времето, когато започва усиленето тестване на граници и съответно отказът за лягане е един от най-честите примери. Бъдете търпеливи, твърди и константи, продължете с добрите практики и ритуали за сън (ритуалът трябва да е около 30 минути на тази възраст), не променяйте часа за лягане по-късно от 20:30 и бих препоръчала да не прибягвате до количката вътре, тъй като това може да бъде много силна асоциация, а на тази възраст е хубаво да помислите за самостоятелното заспиване или такова с минимална помощ.

# 129
  • Мнения: 156
Здравейте, как да удължа дневните дрямки почти всеки път не траят повече от 20-40мин и не успявам да го доприспя. Започнах да го оставям сам да заспива вече на 2 месеца и 20 дена е Blush

# 130
  • Мнения: 1 398
Здравейте, дъщеричката ми е на 3г. Дълго време си заспиваше самичка в стаята, но сега в последните месеци държи аз или мъжа ми да лягаме при нея в леглото. И не става просто да я приспим и да се изнижем от стаята (имаше и такъв период) тя се пробужда по някое време и настоява да се върнем при нея в леглото и съответно до спим заедно цяла нощ.

Притеснението ми е, че съм бременна и не само че ми е неудобно, ами скоро този режим няма да е удачен. И за мъжа ми също е неудобно да ляга в нейното легло, т.к. е много висок. Пробвахме с приглушена светлина, въпреки че не съм останала с впечатлението да я е страх от тъмното. Просто настава голяма драма да остане сама в леглото, не е била така преди.

# 131
  • Мнения: 725
Здравейте, как да удължа дневните дрямки почти всеки път не траят повече от 20-40мин и не успявам да го доприспя. Започнах да го оставям сам да заспива вече на 2 месеца и 20 дена е Blush

Здравейте и поздравления за усилията и постигнатото до тук!
По отношение на кратките дремки - ако детенце спи по-продължителен нощен сън и се буди в настроение от кратките дремки, не се притеснявайте, до 5ти месец е възможно дневните дремки да са кратки, поради физиологични причини.
Следвайте интервалите на будуване за възрастта и продължете с добрите навици и ще се удължат с времето

# 132
  • Мнения: 725
Здравейте, дъщеричката ми е на 3г. Дълго време си заспиваше самичка в стаята, но сега в последните месеци държи аз или мъжа ми да лягаме при нея в леглото. И не става просто да я приспим и да се изнижем от стаята (имаше и такъв период) тя се пробужда по някое време и настоява да се върнем при нея в леглото и съответно до спим заедно цяла нощ.

Притеснението ми е, че съм бременна и не само че ми е неудобно, ами скоро този режим няма да е удачен. И за мъжа ми също е неудобно да ляга в нейното легло, т.к. е много висок. Пробвахме с приглушена светлина, въпреки че не съм останала с впечатлението да я е страх от тъмното. Просто настава голяма драма да остане сама в леглото, не е била така преди.

Здравейте, при по-големи деца е важно да говорите много, да бъдете постоянни и твърди и да не нарушавате режима. Може да използвате и sticker chart, с награди преживяване, работят много добре при по-големи деца. Бих препоръчала и да продължите със съня на тъмно, не на лампа.

# 133
  • Мнения: 83
Здравейте! Радвам се, че попаднах на тази рубрика, точно когато имам нужда от насока.
Дъщеря ми е на 9 месеца.
Сутрин става между 7:15 и 7:45 часа.
Първа дрямка между 10:30-11 до към 12 часа, втора дрямка около 15 до към 16, 16:30 часа. Ляга за нощен сън в 19:30-20 часа. Кърмена е и все още има две будения за храна нощем - 12:30/1 часа и около 3-4 часа. Доскоро събужданията бяха с леки премрънквания, които преминаваха в плач, ако не реагирам до няколко минути. Сега директно започва да плаче доста силно и внезапно. Освен това, след нощно хранене я оставях сънена в кошарата и заспиваше, а сега ако не е заспала ръцете ми, като я оставя започва да плаче ужасно силно, направо истерично. Т.е. усеща, че я оставям, и започва да плаче.
Така е от няколко седмици.
Около 5ти месец беше приучена да заспива самичка, като я оставя в кошарата. Аз нищо не съм променяла и ви моля да ми кажете каква може да е причината изведнъж да се промени така? Просто искам да знам дали е нещо от възрастта, някакъв етап, тревожност заради раздялата с мен, или нещо друго?

Последна редакция: нд, 30 яну 2022, 09:10 от Tanya-S

# 134
  • Мнения: 725
Здравейте! Радвам се, че попаднах на тази рубрика, точно когато имам нужда от насока.
Дъщеря ми е на 9 месеца.
Сутрин става между 7:15 и 7:45 часа.
Първа дрямка между 10:30-11 до към 12 часа, втора дрямка около 15 до към 16, 16:30 часа. Ляга за нощен сън в 19:30-20 часа. Кърмена е и все още има две будения за храна нощем - 12:30/1 часа и около 3-4 часа. Доскоро събужданията бяха с леки премрънквания, които преминаваха в плач, ако не реагирам до няколко минути. Сега директно започва да плаче доста силно и внезапно. Освен това, след нощно хранене я оставях сънена в кошарата и заспиваше, а сега ако не е заспала ръцете ми, като я оставя започва да плаче ужасно силно, направо истерично. Т.е. усеща, че я оставям, и започва да плаче.
Така е от няколко седмици.
Около 5ти месец беше приучена да заспива самичка, като я оставя в кошарата. Аз нищо не съм променяла и ви моля да ми кажете каква може да е причината изведнъж да се промени така? Просто искам да знам дали е нещо от възрастта, някакъв етап, тревожност заради раздялата с мен, или нещо друго?
Здравейте, имате чудесен график и поздравления за постигнатото до тук. Причините може да са няколко: регресия; около 9ти месец се засилва и т.нар separation anxiety, но също така е възможно, въпреки че заспива самостоятелно да има асоциация за нощните будения. Бих препоръчала да говорите с педиатъра и да коментирате с него намаляване на броя нощни хранения, защото физиологично повечето деца нямат нужда от такова след 9ти месец, но задължително поискайте и неговото мнение

Общи условия

Активация на акаунт